mm. II. 'I 1 I HET MEDAILLON. l IP: I >os, chels, ‘oop van ■i Aieuws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken» No. 9293. Dinsdag 22 December 1903. Buileolaadsch Overzicht R ■ouda- Cothen. IZEN :n, I FEUILLETON. 42ste Jaargang, I van l KISTHOUT, SN i! TEN in all,*' een klein H 258. I (Wordt vervolgd.) N in allo afme- g- en Heining- ;EN- en DEN- zeer lagen prijs en 5 duimsche verkrijgbaar DE VISCH- LTJES (voor jonge vrnclit- 12 <st. per stuk. HIT, SPOOR- ’ALEN, HEL IERGROEDEN, ten. O tot 40 voet te zetten (allen ïROEDEN voor golden, geschikt voor aarten, enz. GEBINDTEN, 1 gratis. st Rjjks Inter^( ogen aanslui- l ?nde prijzen en houthandelaar ur voor per* K. M. 1, - ne Warande, van Gas- en PARKEN. EN' en BOO- (Naar het Fransch.) de rechten van overgang verlaagd worden. Het goed in zyn geheel wordt dus gemak- kelyker verhandelbaar dan andere goederen, maar-de wet zal waken tegen verbrokkeling en tegen verkoop ten behoeve van een derde. De minister hoopt, dat de trek van het land naar Me stad zal worden tegengegaan door de ontworpen bepalingen, en dat de lande lijke bevolking ten koste van de steden zal toenemen. ctie ;n nnpeii. UNS. JS), len ook in Telefoon 'o. SS A I) V E RTENTI E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon No. fi®. Dfc Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. dc klager op zijn bureau moest worden ge bracht.» Bij het binnenkomen van den vader, in wien hij op het eerste gezicht den man der groote wereld erkende, stond de commissaris beleefd op en vroeg hij bijna met deelneming «Is u het, mijnheer, die een kind heeft ver loren De vader had alle moeite om niet op nieuw in snikken los te barsten. Zijn oogen waren rood geweend. «Ja, mijnheer," antwoordde hij met een doffe, nauwelijks verstaanbare stem Kunt ge mij ook zeggen, hoe u die ramp is overkomen De bedroefde man deed het verhaal, dat wij reeds kennen. Toen de commissaris zich reeds voldoende zag ingelicht en de vader een oogenblik met spreken ophield, omdat hij niet verder kon, viel hij hem in de rede. U woont, geloof ik, niet te Parijs «Vroeger wel, maar dat is nu al lang geleden.» «Hoelang zijt ge nu weer hier?» Ruim veertien dagen. Ik hoor in Bretagne thuis.' «Was het kind al meer te Parijs geweest i" «Nog nooit. Toen zijn moeder nog leefde.' Hebt ge uw vrouw verloren ?tls over haar, dat ik in de rouw ben Toen zijn moeder nog leefde, konden wij niet op reis gaan Zij was te sukkelend om ons te vergezellen en wij wilden haar ook niet alleen laten Om het kind wat afleiding te bezorgen, had ik het naar Parijs gebracht.' 1 In den Franschen ministerraad heeft eer gisteren Combes medegedeeld, dat hy den President, na verkregen goedkeuring, ter onderteekening had voorgelegd eenwetsont werp, hondendo verbod van de congregaties tot het geven van onderwijs. Het wetsont werp, waarvan de inhoud in hoofdzaak reeds bekend is, is des middags by de Kamer in gediend, en met 338 tegen 216 stemmen door haar naar de commissie van rapporteurs verwezen. De commissie voor de scheiding van Kerk en Staat heeft weer twee artikelen van het voorloopige ontwerp-Briand aangenomen, waarbij worden afgeschaft „alle niterlyke blyken van eeredienst, alle salarissen, scha deloosstellingen, subsidiën of toewijzingen uit de middelen van Staat, departement of ge meente aan bedienaren van den godsdienst”, en waarbij bepaald wordt, dat op 1 Januari na het in werking treden der Wet zal op houden het kosteloos gebruik door bedienaren van den godsdienst van alle kathedralen, kerken, tempels en synagogen, zoowel als van woningen Van geestelijken, hun door Staat, departement of gemeente tor beschik king gesteld. De Daily Telegraph, Chamberlain’s smeek- trompet in de pers, geeft te kennen dat de Tarief-commissie door den grooten man benoemd in het geheel niet het karakter draagt eener commissie van enquête. Enquête is niet meer noodig. meent het bladmen is al veel verder gevorderd dan dat. Neen, de commissie heeft bepaald het doel het plan voor een tarief vast te stellen. Daarom is het dan ook niet noodig of zelfs wenschelyk dat lieden, die niet bepaald protectionistisch zyn, in die commissie zitting zouden hebben. En wanneer een regeering aan het bewind mocht komen met een bepaald mandaat van tariefhervorming, zal het een uitgewerkt plan vinden, waarnaar te kunnen arbeiden. Dat de liberale pers dit nieuwe optreden van Chamberlain veroordeelt, spreekt niet anders dan vanzelf. Maar ook de conserva tieve Standard levert een uiterst scherpe critiek. Zij noemt de commissie „een groep van plutocratische industrieelen en export- handelaars, afgewisseld door nulliteiten” De imperialistische Daily Chronicle zegt, dat de commissie niets anders vertegenwoordigt dan een concordaat tusschen allerhande be langhebbenden, uitgezocht door Chamberlain om den buit te verdeden, welke hun zal worden uitgv reikt. bedreigingen van GoluchotVski wel niet in de benauwdheid zitten. Te Pretoria werd een meeting gehouden, waarin met groote meerderheid de wensch word uitgesproken, om de quaestie der invoe ring van Cbineesche werkkrachten uit te stellen, totdat er een zuiver vertegenwoor digende regeering wezen zal. De Regeering stoort zich aan zulke wen- schen niet. Te Lorenzo Marquez worden reeds barakken gebouwd voor de ontvangst der Chineezen. En dat terwijl, in Johannes burg duizenden werkloozen rondloopen. Hun arbeid komt den mynkoningen te duur, en nu moeten Chineesche koelies het werk komen doen. Andrew Carnegie heeft het te recht gezegd„Engeland zal eens afstand moeten doen van Zuid-Afrika....” Want zoo gaat het niet langer. In steden en dorpen oen onrustige bevolking an werk lieden en kooplieden, die met angst dentyd te gemoet zien, dat zy door de Chineezen zul len verdrongen zyn. Het politie toezicht moet overal worden versterkt. De Regeering neemt steeds meer maatregelen, die de ontevreden heid doen toenemen, en den toestand slech ter maken. Een nieuwe goudwet zal worden ingevoerd, waarbij de uitgifte van claims zal worden afgeschaft; dit komt alleen ten goede aan de groote kapitalisten, want nu zullen de goudhondende streken in het open baar worden verkocht. De roep naar zelfregeering wordt steeds luider. Zy, die vóór den oorlog het hardst riepen om Engelsch bestuur, betreuren nu den tyd der Boerenregeering. De Boeren zien dit alles kalm aan. Zy hebben zich teruggetrokken naar hun afgele gen landerijen en weiden, en richten nieuwe farms opde eindelijk gevallen regens doen den oogst snol ry'pen, en waar in alle tak ken van handel en nijverheid steen en been wordt geklaagd, gaat de Boer stil zyn gang, pogend zoo lang en zoo goed mogelyk het leven te rekken met mielie-pap, en zyn oogst on veestapel te doen toenemen. De Boeren-bevolking zal, nu ook de achter gebleven krijgsgevangenen terngkeeren, zich langzaam, maar zeker uitbreiden en ont- wikkelen. Engeland mag thans we) donken aan de profetie van Carnegie„Engeland zal een maal afstand moeten doen van Zuid-Afrika, daar ben ik ten stelligste van overtuigd. De Hollanders en de Boeren zullen er zich, on danks alle tegenwerking, krachtig ontwik kelen; daarentegen zal het Engelsche volk gaandeweg aan kracht verliezen”. 5) «Spot er maar niet mee, zeide een andere vropw. «Hebben ze nog niet onlangs meisje in de wijk Saint-Jacques gestolen De agenten begonnen ongeduldig te worden en namen den armen vader ter zijde. «Komaan, mijnheer, ga met ons mee Hier zult ge uw kind niet terug krijgen.' «Nooit, nooit kryg ik het terug I» snikte hij. De politie-agenten baanden zich een weg door de menigte. Op het bureau glimlachte de commis saris al even ongeloovig als het meerendeel der mannen had gedaan, toen hem het nieuws werd medegedeeld. Hoe zou ’t ook mogelijk zijn, dat in den tuin der Tuilerieën op klaarlichten dag een kind was gestolen Verdwaald, dat was nog aan te nemen, en dan zou deze ot gene medelijdende ziel het zeker wel aan het een of ander commis sariaat hebben afgegeven Als dat niet het geval was, zou zeker een enkele oproeping in de dag bladen al voldoende zijn, om het kind terug te vinden. Men steelt geen kinderen rarer. Men heeft tegenwoordig al moeite genoeg, om zijn eigen kinderen op te voeden en dat doet bij lang niet iedereen De commissaris meende niettemin, dat Maar wat de Commissie aanneemt, is nog niet door Kamer en Senaat goedgekeurdZoo ver durft het bloc zelfs vooralsnog niet gaan, ’t Zal ons echter benieuwen, als Combes, of zyn opvolger, eens de quaestie der scheiding van Kerk en Staat aanvat, hoe dan zyn ont werp er uit zal zien. De Fransche Senaat heeft Donderdag een crediet van 200,000 francs toegestaan, ter tegemoetkoming aan de arbeidersvereeniging met het oog op hare deelneming aan de tentoonstelling te St. Louis. Aangenomen werd een ontwerp om by uitzondering kruizen van het Legioen van Eer toe te kennen als belooning voor toewijding gedurende] de epi demie van gele koorts aan de Senegal Daarna werd een begin gemaakt met de behandeling van het ontwerp, waarbij de tabaksbouw in alle streken van Frankrijk onder bepaalde voor waarden wordt toegestaan. De Fransche minister yan landbouw, Mougeot, heeft een wetsontwerp verzonden naar den raad van state, strekkende tot be scherming van het kleine landelijk grond bezit. Frankryk is niet het eerste land dat maatregelen gaat nemen om bet kwaad te keeren, voortspruitende uit het verdwijnen van den kleinen landbouwer. Wat Duitsch- land heeft trachten te bewerken door zyn wet op de Rentengiiter, Denemarken door die op de htiismansgoederen, en wat Enge land beoogt met de wetgeving op de smal! holdings, wil Mougeot thans voor Frankrijk in gereedheid brengen. Reeds zyn er in Frankryk vroeger maatregelen in dezelfde richting genomen, er is een wet op goed- koope woningen, en een ontwerp van het Kamerlid Siegfried van dien aard is reeds door de Kamer aangenomen. Het ontwerp- Mougeot beschermt het kleine erf tegen gerechtelyken verkoop, tegen de macht van den hypotheekhouder en tegen jn beslagne ming. Hot familiegoed wordt tot op zekere hoogte onschendbaar, er wordt dan ook geen hypotheek op dit goed toegelaten. Mougeot wil zooveel mogelyk zorgen, dat het land- bouwcrediet niet meer op een zakelykon grondslag zal rusten, maar dat het persoonlijk crediet op den voorgrond wordt gesteld. Elk huisvader die in het genot van zyn burgerlijke rechten is, zal zich zulk oen familiegoed 'kunnen scheppen, mits het de waarde van 6000 francs niet te boven ga. Onverkoopbaar wordt het goed niet. Onver- koopbaarheid zou met de tegenwoordige eischen van het credietwezen onvereenigbaar zyn. Voor een bepaald soort van koopers wordt het aanschaffen van een beschermd stuk grond gemakkelyk gemaakt, doordat op zijn bureau »Ja mijnheer.» »Dan is de zaak gemakkelijk genoeg, u geeft mij een nauwkeurige persoonlijke beschrijving van het vermiste kind en dat signalement gaal van daag nog naar alle politiebureaux van Parijs en omstreken, ik maak een klein artikel op, dat in alle bladen wordt opgenomen en zoo wij binnen drie of vier dagen nog niets gehoord hebben, dan zal dit, althans voor mij, liet meest overtuigend bewijs zijn dat uw kind niet verdwaald geraakt, maar gerooid is.» De onbekende had een! gevoel, alsof hen» hot bloed in de aderen verstijfde. Hij gaf den com missaris uitvoerig alle verlangde inlichtingen en vroeg toen als een gunst om te mogen heengaan, want hij had behoefte om alleen te zijn. »Nog een verzoek,» zeide hij ten slotte, >zoudt ge zoo goed willen zijn, om bij het minste ot geringste, wat u mocht ter oore komen, mij daar van te laten verwittigen •Natuurlijk mijnheer, maar daarvoor» hier vertoonde zich een flauw glimlachje op ’t gelaat van den commissaris >maar daarvoor heb ik uw naam en uw adres noodig, die u mij nog vergeten hebt op te geven.» »U heb gelijk!» De onbekende haalde met lievende vingers uit zijn portefeuille een kaartje, dat hij den commis saris ter hand stelde. De Sultan is er telkens nog op uit, om door allerlei bezwaren do uitvoering van het her vormingsplan voor Macedonië tegen te houden. Zoo heeft, hy nu weer bedenkingen geopperd tegen de in uitzicht gestelde benoeming van een Italiaansch generaal tot opperbevelhebber van de gendarmerie in Macedonië, daar Italië by de. aldaar bestaande verhoudingen te zeer is betrokken Abdoel Hamid wenscht, dat bedoelde opperbevelhebber door een volstrekt neutrale mogendheid zul worden benoemd. Erf verder heeft hy bezwaar gemaakt tegen den titel van burgerlyke agenten, toe te ken non aan Demeric en von Müller, en wil hy hun den titel van consul verleunen. Daar zit natuurlyk ook weer wat achter. De gezanten van Oostenrijk en Rusland moeten echter aan de Porte te verstaan gegeven hebben, dat zy genoodzaakt zullen zyn tot andere maatre gelen over te gaan, wanneer do Turksche dwarsdryvery voortduurt. Of die bedreiging zal helpen? De politieke pers schenkt bijzondere aan dacht aan wat Goluchowski voor de Delegatie heeft verklaard ten aanzien van den toestand in het Oosten. Van een Macedonische auto nomie, zeide hij, kon, wegens het verzet der Mohamedaansche inwoners, niets komen. De huidige hervormingsnota wil een eind maken aan de misstanden in belastingwezen, gen darmerie en ambtenaarswezen. De minister beschuldigde de Bulgaarsche Macedoniörs van lastige opposanten te zyn, bijna even lastig als de Turken. Toen de Bulgaarsche rebellen er niet in slaagden Weenen en Petersburg te verdoelen, gingen zy, tot schade der be volking, de Turken tot wreedheden prikkelen. De minister besloot aldusMoge de Sultan beseffen zyn bestaan in de waagschaal te stellen, wanneer hy de hervormingen tegen werktmaar Bulgarye bedenke eveneens, dat het een gevaarlijk spel spoelt, als het zich niet bij onze politiek aansluit. Dreigende woorden, vooral aan het adres des Sultans. Maar als het waar is, dat hy van den Tsaar, na de aanneming „in begin sel” der hervormingsnota, een zoo vriendelyk telegram heeft gekregen, zal hij over de «Kende uw jongske de Tuileriëen al «Ja, ik bracht er hem eiken dag, als het weer ’t maar eenigszins toeliet Geloolt ge, dat het kind daar kan gestolen zijn »Ik weet het niet mijnheer.» •Kent u ook dezen of genen, die u vijandig gezind is Is er iemand, die er belang bij kan hebben gehad, het kind te doen verdwijnen Een oogenblik was ’t, alsof bij die vraag den armen man een licht opging, maar in t volgend oogenblik wierp hij de bij hem opgekomen ge dachte weder zoo ver mogelijk weg, in zich zeil mompelend •Neen, neen, dat is niet mogelijk I» De commissaris sloeg hem oplettend gade. »U moet mij niets verbergen, mijnheer In uw eigen belang moet ge dat niet doen.» »Ik verberg u ook niets, mijnheer »En daareven was u op het punt, mij iets te zeggen, dat ge toch hebt voor u gehouden.» »Ja, de gedachte, die mij door het hoofd ging, was dwaas, was onmogelijk I» De persoon, dien ik op het oog had, is niet eens in Frankrijk. Ook zou ik niet weten welk belang er voor hem in kon gelegen zijn »U kunt mij toch uw vermoeden mededeelen, bij wijze van eenvoudige inlichting. De man streek zich met de hand langs het zeer verhitte voorhoofd. Neen, neen, 't is ónmogelijk!» herhaalde hij. •Zooals u wilt, zeide de commissaris koeltjes. Volgens uw meening, is uw kind eenvoudig ver dwaald geraakt, niet waar?» fiOlIME COliWT Inzending van Advertentiën tot 1 uur <le.» iiinl.l. ter bestemder en zware s

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1