I r., fleveranciers). et. bij Borst- >OP: kennisgeving. Nieuws- an Advertentieblad voor Gouda an Omstreken. lenza pj Maandag 4 Januari 1904. No. 9301. I Bulienlandscli Overzicht. ,e Gotten. luenza, erring", I E”, 43ste Jaargang. s van KEN KISTHOUT, zware Inzending van Advertentiën tot 1 uui' de? midd. besltmder Verspreide Berichten. Co., Gouda. of iUKEN- en DEN- ;en zeer lagen prijs 4- en 5 dnimsche JT. inff ter i weg over de ZEEMILITIE. Duitschland. Volgens berichten uit goede bron LEN in alle afme- Brug- en Heining- 2K8PARREN. 1KEN. WTEN- cu BOO- Telefoon No. 82- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. reerende prijzen en en houthandelaar doen genezen van ends d beroemde ‘AALTJES (voor van jonge vrucht- ran 12 ct. per stuk. NHOUT, SPOOR 1ËIPALEN, HEI- J IINGBLOEM’ GOlIN IIE I III KIM ichadtlykste en g» •middel voor Heeren i Kinderschoenwerk n C. M Müller Cd 14. Men lette goed lekamerk.— ick»«nw»rt, lataRtirlM, W.aaréamann. Arnheai Telefoon lïo, 8 J A D V EHTER TJ E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. leiweg E, 100 'echt. PINK8E Boskoop, K. VAN DBB n««v«en. Wed Oudewater e Benschop, ZEELIEDEN. A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, ma trozen, lichtmatrozen en jongens op koop vaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvaren den van loodsvaartnigen en tonnenleggers. piepzeevisschers en Noordzeekust-visschers. BINNENSCHIPPERS. B. Stuurlieden, schippers en schippers knechts van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schip- persknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeenwsche wateren en op de groote rivieren, Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veer lieden. 4 SMEDEN, STOKERS, MACHINISTEN EN BANKWERKERS. C. Machinisten en machinistleerlingen op schepen en vaartuigen by spoor- of tram wegen en op fabrieken en andere inrich tingen. Stokers als boven. Machinedryvers. Smeden en smid-bankwerkers, Machine bankwerkers en gewone bank werkers (hieronder ook te verstaan rijwiel herstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan en Frankrijk. Met 170 van de 211 stemmen is Brisson door de linkerzijde van de Kamer candi- daat gesteld voor het voorzitterschap. Do Kamerzitting is gesloten. Het gerucht van het ontslag van Ron- vier is volkomen onjuist. Van een nieuwe staking wordt bericht uit Castre-sur-l’Agout. De arbeiders aan de fabriek Daure et Cie. hebben het werk neer gelegd en beletten de verzending van goede ren. Botsingen bleven niet uitdo zoon van den fabrikant Daure werd ernstig ver wond. laatste verzinnebeeldt de electrische golven die door de wereld snellen, terwyl van een telegraafpaal de draden nutteloos neerhan gen. Reeds in het begin van dit jaar komen de nieuwe zegels in omloop. Wy hebben onlangs uit de Bechuane Ga zette, een Kafferblad, een vinnigen aanval op generaal Baden Powéll overger.omen- De generaal had nl. voor de oorlogscommissie getuigd, dat de inboorlingen, die hy by het beleg van Mafeking gewapend had, wegliepen zoodra de Boeren zich vertoonden. De ge meenteraad van Mafeking heeft, gelyk nu bekend wordt, by den voorzitter van de oor logscommissie in een brief geprotesteerd tegen die voorstelling. De inboorlingen heb ben, zegt de brief, aan de verdediging van het dorp flink deelgenomen. Hun lyden had ook meer waardeering verdiend. Van de 8000 zyn er ongeveer 1000 gesneuveld of aan gebrek of ziekte bezweken. Verder beklaagt de gemeenteraad zich over de wei nige medewerking, die Baden»Powell tydenS het beleg by de burgery zocht. Als het Nowoje Wremja in zake Tibet het standpunt van de Russische regeering weergeeft, zal hot gezantschap van den Dalai Lama te Petersburg weinig heul vinden. Dat blad zegt, dat Rusland feitelyk do be zetting van Tibet door Engeland niet veel te vreezen heeft. Een Britsch resident te Lhassa daarvan heeft men van Engelschen kant nog niet eons durven sprokenalleen verluidde er, dat Engeland een vertegen woordiger te Gjangtse wilde hebben -- zou den Dalai Lama en zyn volk tegen Engeland innomen. Rusland behoeft dan maar vrién delijk tegenover de Mongolen en rechtvaar dig tegenover zyn Boerjatische onderdanen te bljjven om de genegenheid Tibetanon te winnen. Dit blykt een vry onbeholpen ma nier om iets dat men niet kan uit te leggen als iets dat men niet wil. BURGEMEESTER van GOUDA, Gelet op art. 138 der Militiewet 1901 Maken bekend, dat de lotelingen, die voor volledige oefeningen bij de militie te land zouden moeten worden ingelyfd, een der beroepen uitoefenen, in de eerste zinsnede van art. 137 dier Wet bedoeld, en verlangen by de zeemilitie te dienen, worden uitgenoo- digd zich vóór den Isten Februari aanstaande op de Secretarie (bovenlocaliteit, afdeeling) Militie) aar» te melden of te doen opgeven. De in de eerste zinsnede van art. 137 der Wet bedoelde beroepen, die door den Heer Minister van Marine zyn aangewezen als geacht te kunnen worden, hen die ze uitoefenen, het meest geschikt temaken ter opleiding voor diensten bij de zeemilitie, zijn Reuter seint omtrent de schouwburgramp nog nader Een meer vertrouwbare schatting geeft het aantal dooden op als ongeveer 550het aantal bezoekers van den schouwburg bedroeg 1300, mcerendeels vrouwen en kinderen. By het uitbreken van den brand liet men het asbestgordyn zakken, doch dit bleef halver wege steken, en gaf zoo een doortocht aan de vlammen, die met geweldig geloei over de hoofden der menschen in de stalles blie zen, en onmiddellyk de personen in het eerste balkon bereikten. Over de oorzaak van den brand bestaat tweestrydenkele geven de schuld aan een gebrek in de electrische leiding, doch de di rectie schrijft hem toe aan de ontploffing van een vat calcium. De acteurs en actrices werden allen gered. Nimmer te voren is in de annalen van Chi cago een ramp van zulke afmetingen te boek staven geweestnooit is van zóó vele kanten hulp geboden- Doctoren en ziekenverplegers meldden zich in grooten getale aan terstond werden allerlei hulpmiddelen ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Binnen 15 minuten nadat het vuur uitbrak, waren niet minder dan vijftig doctoren op de plaats des onheils, die elk lichaam, dat werd uitgedragen, onmiddellyk met de ste- tescoop onderzochten. De ziekenverplegers kwamen zóó snel, dat het scheen alsof ze allen in den naasten omtrek woonden- De brand is ontstaan in het reservoir voor calcinm-carbid achter de linker-coulissen, ter wyl een dubbel kwartet een voordracht ten beste gaf. Plotseling weerklonk de kreet„brand 1” de zangers renden vertwijfeld over het too- neel, het publiek rees verbijsterd overeind en drong in wanorde naar de uitgangen. Op dit hachelyk oogenblik weigerde het brandscherm te werken, ten gevolge waarvan de vlammen zich onmiddellyk door de zaal verspreidden en het gebouw gevuld werd met een verstikkenden rook. Hoewel zy slechts door 18 ryen wyd ge plaatste stoelen van de uitgangen waren ge scheiden, konden de bezoekers van de stalles de voor hen bestemde nooduitgangen wegens I het gedrang niet bereiken. De meesten, het gevaar ziende, wendden I zich tot den foyer, waar zich toen hetzelfde 1 tooneel herhaalde. Hadden zy den foyer i kunnen bereiken, ze waren ongetwijfeld ge- i red geweest, maar door het wild dringen 1 struikelden de voorsten en dadelijk waren de 5 toegangen verstopt door de over deze vallen- t je menigte. Enkelen der achtersten, die in- 1 en WETHOUDERS zal keizer Wilhelm dezen winter niet naar het Zuiden gaan. Oostenrijk'Hongarije. In de Hongaarsche Kamer deelde, in antwoord op een interpellatie, de minister van landbouw mede, dat met Italië wordt onderhandeld over een handelsovereenkomst. Er bestaat grond om aan te nemen dat deze onderhandelingen zullen slagen zonder dat de belangen van een der beide landen wor den geschaad, verklaarde de minister. Portugal. De hoeveelheid graan, die in het jaar 1904 tegen verminderd recht in Portugal mag worden ingevoerd, is gepaald op 60 millioen kilogram. Rusland en Japan. De Engelsche bladen vermelden louter pessimistische tijdingen met betrekking tot den toestand in het Uiterste Oosten. Nu weer wordt bericht dat het Russische koperslagers, ketelmakers, vylenkappers voorslagers). Eleclriciens. OVERIGE AMBACHTEN. D. Sfeheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek- en banketbakkers of knechts. Koks- en koksmaat hetzy aan boord van schepen of vaartuigen, hetzy aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. H. Personeel van ’s Rijks werven. N.B. De personen genoemd onder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlyving als zeemilicien-matroos. De personen genoemd onder C komen allereerst in aanmerking voor inlyving als zeemilicien-stoker. De personen genoemd onder D inlyving als zeemilicien-stoker. De personen genoemd onder E komen in aanmerking voor inlyving als zeemilicien-kok. De personen genoemd onder F komen in aanmerking voor inlyving als zeemilicien- hofmeester. De personen genoemd onder G komen in MPEN en tijds hun koelbloedigheid terugkregen, wis ten te ontkomen de overigen werden een prooi van rook en vlammen. De naburige huizen werden tot lijken huizen en yoorloopige hospitalen ingericht de in allerijl toesnellende ambulancewagens waren onvoldoende om de gekwetsten spoe dig genoeg naar de hospitalen te vervoeren, Het Iroquois-Theatre was eerst 28 No vember j.l. geopend en kon 1750 personen bevatten. De ramp overtreft in omvang waurschynlyk den schouwburgbrand te Brujpklyn in 1876, die aan 400 menschen het leven kostte en herinnert aan den vreese- lyk^h ramp in het Ring-Theater te Weenen in |881, waarby 600 menschen het leven lieten. iJukele dagen geleden maakten wy mel ding van het feit, dat de bemanning van het stoomschip Hohenzollern van de Deut sche Lloyd, trots den tweemaal herhaalden oprisp van den kapitein, geweigerd zou heb ben hulp te vcrleenon aan een onderweg in gevaar aangetroffen Engelsch zeilschip. Deze lezing moet geheel bezijden de waarheid zyn. Volgens de Weser Zeitung heeft het ge val zich als volgt toegedragen Den 22sten December des nachts te 2,30 uur werd op 39,38 gr. N. B. en 67,51 gr. W. L. door het stoomschip Hohenzollern, by hol- der*Weer eir'een'bfjYiA rustige zee, het nood signaal gezien van een schip, dat by nader by komen een ijzeren bark bleek te zyn, die de groote mast-streng verloren had, maar verder geen schade toonde- De reddingsboo- ten bevonden zich op de plaatsde kap van de kajuit en het vertrek der manschappen was hel verlicht, bovendien voerde het schip byna alle zeilen, hetgeen er op wees, dat er eer. voldoend aantal manschappen moest aanwezig zyn. Van een gcvaarvollen toe stand kon dus in het minst geen sprake zyn, veeleer zou het schip met zulk een zeilvoe- ring de reis om de wereld hebben kunnen maken. Niettemin werd door het stoomschip Hohenzollern onmiddellyk hulp aangeboden, waarby de kapitein zich bereid verklaarde in geval van nood de bemanning van het schip Ie laten halen en aan boord te nemen of het zeilschip naar de naaste haven te sloepen. Dit aanbod werd afgeslagen, echter werd verzocht om drie matrozen van het stoom schip, ter. einde de bemanning te versterken. De nu .door den kapitein van het stoomschip aan de bemanning gerichte vraag of iemand bereid was vrijwillig op het zeilschip over te gaan, bleef onbeantwoord, daar den men schen er op gewezen was, dat de bark zeil klaar was, van gevaar geen sprake was en bovendien in korten tyd de haven van Bos ton kon worden bereikt. Nadat de bark hier van was mededeeling gedaan, zette het stoom schip zyn reis voort. Woensdag is de goedkeuring van het mi nisterie van buitenlandsche zaken van Oos- tenryk-Hongarye afgekondigd op het voor- loopige handelsverdrag met Italië; nadat de minister-presidenten, Von Körber en Tisza hadden toegestemd. Het tegenwoordige ban- delsverdrag zal alleen tot 30 September 1904 worden verlengd, echter met vervulling van de wynbelasting-clausule. Deze zal nog een maand van kracht zyn voor den tot Februari in te voeren Italiaanschen wyn, die tot dien datum met de tegenwoordige belasting van 3.20 fl. zal belast blyven. Koning Victor Emanuel vond dat de Ita- liaansche postzegels het klassieke land van de kunst niet waardig waren en heeft daarom tot de uitgifte van een nieuwe reeks besloten. De ontwerpen van den schilder Michetti zyn nu door hem goedgekeurd. Men roemt ze als zeer kunstzinnig. Elke waarde heefteen verschillende teekening. In het bizonder zullen de zegels van 1 centesimi en 2 cen- tesimi de aandacht trekken de eerste is aan Volta gewijd, de tweede aan Marconi. Deze aanmerking voor inlyving als zeemilicien* ziekenverpleger. De personen genoemd onder H komen in aanmerking voor zeemilicien-matroos of sto ker; al naar mate van het beroep dat zy uitoefenen. Eindelijk worden de lotelingen herinnerd aan het voorschrift van art. 116 al. 2 der Militiewet, dat de toestemming tot het aan gaan van eene verbintenis voor de „buiten landsche zeevaart” in gewone tijden niet geweigerd wordt aan de by de militie te land ingelyfde lotel ngen, die reeds vóór hunne inlyving by de Militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 der Wet voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet kunnen worden aangenomen. De lotelingen der lichting 1903, die in Maart a.s. moeten worden ingelyfd, kunnen zich eveneens vóór 1 Februari a.s. aanmelden, indien zij een der bovenstaande beroepen uitoefenen. Gouda, 2 Januari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. N BERGROEDEN, I marten. 1 30 tot 40 voet rren te zetten (allen ERGROEDEN voor tien gulden, zeer geschikt voor 1 Staarten, enz. en GEBINDTEN, I ‘LATEN in alle

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1