OI'lUHIIMi SANGUINOSE. KOLONIALE WERVING. ADYERTENTEË^ in alle Couranten BINNENLAND. PARAPLUIES en HAÏÏDSCHJENEÏÏ. IK SAMSOM. Doctor DE WILDE, Stadsnieuws. A. van OS Az„ BEURSVAN ROTTERDAM? M au Iels, Cos!umes PELTERIJEN, AOVKHTttiNTIKN voor Huidziekten, en z. ZENUWZW A K T K. H AND(7 EL" f 200, - tdvertciitlc-llureaii van A. RIUNKY1AN A KOON. de matrozen aan de reeders bun eischen voorgelegd met de boodschap, dat zy n.s. Maandag zonden gaan staken als die eischen niet werden ingewilligd. I)e uitzetting van Millerand uit de Fran- ache socialistische party, d. w. z, uit de Fédération socialiste de la Seint», Woensdag reeds gemeld, is een te éclatant feit en in do wyze waarop het zich afspeelt te zonder ling om er niet met een enkel woord op terug te komen. Deze afgevaardigde, aan wiens naam zich boogloopende twistpunten in den boezem der uiterste linkerzijde vastknoopen, die zelfjsl internationale afmetingen hebben aangeno-| men, was, zooals men zich herinneren zal, belast met een portefeuille in het Ministerie Waldeck Rousseau. Daarover is reeds veel te doen geweest, dat was „do" quacstie-Millo- rand, de botsing tusschen do meer gematig-j de richting, die aan voor do arbeiders zegen rijke hervormingen mede wildo werken, en den intransigenten uitersten vleugel. Die zelfde botsing heeft inen in Duitschland ge had, waar de revisionisten, Millerands geest verwanten tot op zekere hoogte, te Dresden zoo ongenadig zyn gekastijd,. Do uitstooting van Millerand uit het par tijverband, waarin zijn vorkiezingscomité, dat zich met haar nfgevaardigdo solidair verklaard heeft, hom vergezelt, geschiedde omdat hij hoeft gestemd tegen het voorstel- Hubbard, dat Frankryk hot initiatief tot ontwapening zou nemen. Millerand was de eenige socialist, die hiertegen stemde. Mil lerand is ook de eenige socialist, die het ge makkelijk en dankbaar werk der vinnige critiok, tydelyk heeft verwisseld met de on- dunkbure regeeringstaak. Hy kent door on dervinding den onvermijdelyken afstand tusschen de consequent opgezette en uitge werkte theorie en de praktijk met haar eischen van eiken dag. Amerika verbiedt in San Domingo den troepen of den opstandelingen alle gevechten in de buurt van Amerikaansche eigendommen; zoo dit verbod wordt overtreden, zullen Amerikaansche troepen tusschen beiden ko men, terwijl" eveneens verboden is den bui- tenlandschen handel te belemmeren, en nog een Amerikaunsch eskader naar San Domingo zal worden gezonden. Met dit programma gaat president Roose velt veel verder dan eon zijner voorgangers. Do ouderhandelingen tusschen de scheep vaartmaatschappijen en de stakende zeelieden in Spanje zyn afgebroken. Geen enkel schip heeft de haven verlaten. Hot conflict neemt ernstiger verhoudingen aan. De zeelieden te Cadix, Aquilas, Alicante en andere havens hebben zich met de stakers solidair verklaard. Thans zyn 27 schepen zonder bemanning; 800 zeelieden hebben den arbeid neergelegd. Verspreide Berichten. Frankrijk. De begrafenis van prinses Mathildo Bona- parte heeft gisteren te Saint-Gratien plaats gehad alleen in tegenwoordigheid van de familie. Keizer Wilhelm had den Duitschen ge zant te Parys, prins Radolin, opgedragen een krans op de kist te leggen. De instructie tegen de vier gearresteerde eu daarna weer op vrije voeten gestelde secretarissen van de Arbeidsbeurs te Parys, wordt vooitgozet. Gistermorgen zyn in tal van drukkerijen huiszoekingen gedaan en werd beslag gelegd op diverse stukkon. Het parket t,e Reims heeft een onderzoek ingesteld tegen verscheidene leden van een revolntionnairo party, die onder de militairen anarchistische geschriften verspreidden. Te Marseille hebben do arbeiders en ar beidsters in do lucifersfabrieken, ontevreden wegens vermindering van personeel, het werk cr bij neergelegd. Zy kwamen in de Arbeids beurs hjjeen om te bespreken, wat zy doen moeten om de werkgevers le dwingen, de ontslagen arbeiders weer aan te nemen. Duitschland. Zietsch, hoofdredacteur van een socialis tisch blad, is wegens majesteitsschennis ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Zietsch had de opmerking gemaakt, dat de keizer f 25000 per dag krygt, alleen om zijn handteekening onder een paar offlcieele stukken tc plaatsen. Spanjk De campagne van de liberale Spaanscho pers tegen do benoeming van Mozaledas tot bisschop van Valencia, neemt telkens groo teren omvang aan. In een dezer dagen ge houden vergadering van republikeinen werd besloten, Zondag a. s. groote protestmeetings in alle grootere plaatsen te organiseeren. Te Madrid alleen zullen tien dergelijke ver gaderingen plaats hebben. Te Valencia keerscht groote opgewondenheid. Amerika. uit Montevideo wordt gemeld, dat de toe stand in Uruguay hoogst ernstig is. De regéeringsorganen nemen tegenover de na tionalisten een uitdagende houding aan; een onbeduidende aanleiding was nog slechts noodig om den staat van beleg over de geheele republiek af te kondigen. Wanneer de nationalistische party den stryd wil aan binden, dan zal een bloedige burgeroorlog het gevolg zyn. Ofschoon het geheele land den vrede wil, neemt de regeering een wei nig geruststellende houding aan. Zy had daarvoor geen ongunstiger oogenblik kun nen uitkiezen, daar de landbouwers nu ge noodzaakt zyn de velden te verlaten en den oogst in den steek te laten, omdat de re geering vyf duizend man van de nationale garde onder de wapens heeft geroepen. De haven is voor vertrekkende reizigers gesloten en de censuur op de iukoinende en vertrekkende telegrammen zeer gestreng. Men echryft uit Westbroek en Achttien hoven aan de „TJtrechtsche Courant" „Nieuwjaarsdag bracht in deze gemeenten de zeer treurige tijding, dat niet was voldaan aan 't verlangen van de overgroote meerder heid der inwonors en dat de door hen gc- wenschte man niet benoemd was tot burge meester. De heer I). Vink, vroeger ambtenaar ter secretarie alhier, thftns secretaris der gezond- heidscommi.-siü te Loenen a/d. Vecht, was bo noeutd tot hoofd dezer gemeenten. Ontzaglijk veel moeite wus gedaan, om du- zen heer Vink niet te doen benoemen, daar hy volstrekt niet werd begeerd. Tweemaal waren de vier wethouders op audiëntie geweest by den Commissaris der Koningin. Do eerste maal om Z.Exc. te zeg gen, dat de heer V.. die werd aanbevolen door onzen vroegeren burgemeester, den heer De Waal Mulofflt, hier door de meesten niet werd begeerd en Z.Exc. te verzoeken dit aan den Minister te melden. De tweede maal om Z.Exc. te vragen, om den persoon hunner keuze aan te bevelen by den Minister. De wet houders gingen ook tweemaal ter audiëntie by den Minister. De eerste maal was het hun te Iaat bekend geworden, dat er geeimudiëntio zou zijn en spraken zy dr. Kuyper zelvèn wel niet, doch wel een der hoogste ambtenaren van 't Ministerie, die beloofde hun verzoek aan den Minister over te brengen en het request, dat zjjj by zich hadden, te overhandigen. De tweede maal wilde do Minister hen niet ontvangen. Door de wethouders werd nog ten overvloe de een eerbiedig verzoek gericht tot Hare Ma jesteit de Koningin, om den heer V. niet te benoemen. De redenen, waarop dat verzoek steunde, werden daarin te kennen gegeven, als ook de moening, dat het niet zou zyn in 't waarachtig belang der gemeente, zoo de heer V. hier burgemeester werd. Alles vergeefs 1 De heer V. wtrd toch benoemd. En aan wien is dit te wijten Alleen aan den grooten invloed, dien de heer De Waal Malefyt heeft by den Minister. Zoo meont men hier. De Minister heeft in ieder geval niet ge luisterd naar het verlangen dezer gemeen ten." Gistoravond is in druk verschonen het wets- ontworp houdende bepalingen ter bescher ming van den arbeid. In dat ontwerp zyn voorschriften opgeno men ontleend aan do bestaande Arbeidswet, voelal gewijzigd hetzy naar vorm, hetzybaar inhoud. De hoofdinhoud van de Veiligheidswet is, mede niet ongewijzigd, overgenomen. Naast dezo twee groepen zyn de algemeene maatregelen van bestuur, uitgevaardigd krachtens de hierboven genoemde wetten, herzien en zooveel noodig aangevuld, in het ontwerp opgenomen voor zoover zy daarvoor vatbaar waren. Door het overnemen van den hoofdinhoud der Veiligheidswet komen in het ontwerp voor8chrifteu voor, die mannen, werkzaam in fabrieken en werkplaatsen, beveiligen. Daarnaast zyn intusschen regelen gesteld met' de betrekking tot den arbeidsduur van man nen, die in fabrieken of werkplaatsen met abnormaal schadegevaar werkzaam zyn. Voorschriften /yn in het ontwerp opge nomen ter beveiliging van hen, die werk zaam zyn by het laden of het lossen van schepen. In het ontwerp komen bepalingen voor ter bescherming van personen, die in dienst zyn van sommige openbare middelen van vervoer. Het personeel, werkzaam bfi spoor- of tram wegen, waarvoor reeds voorschriften bostaan omtrent dienst- en rusttijden valt buiten het ontwerp, terwjjl dit zich bepaalt tot het ver voer met rytuigen en wagens, die geregeld langs een bepaalden weg de personen vervoe ren, die zich daartoe aanmelden. Tweeërlei is voorts in het ontwerp bepaald ten aanzien van personeel, hetwelk in winkels werkzaam is. In de eerste plaats wordt voorgeschreven,dat aan hot bedienend perso neel gelegenheid om te zitten moet worden verschaft. Daarnaast zyn voorschriften op genomen met botrekking tot den werktijd van jongens, meisjes en vrouwen, die ineen winkel werkzaam zyn. Eindelijk is de mo gelijkheid geopend, dat -ook ten aanzieH van mannen bepalingen van soortgelijke strekki ig kunnen worden vastgesteld. In hoofdstuk II zyn bepalingen opgenomen ter eerste invoering van een leerlingen stelsel s Het eerste nummer is verschenen van Het Volksweekblad, geïllustreerd orgaan van de Vorceniging Arbeidersbelang te Amsterdam, onijer redactie van den heer J. Schaap. Blijkens een inleidend woord „aan de arbei ders van Nederland" is in hoofdzaak het stre ven van het blad er op gericht „Oin door meerdere ontwikkeling de arbei ders in staat te stellen de inrichting van het leven, de inrichting van den Staat en van de geheele samenleving, meer dan tot heden by de meesten hunner het geval is, van verschil lende kanten te bek ijken. „Wy willen verandering brengen in het feit dat vele arbeiders, öf in het geheel geen voor lichting ontvangen óf voortdurend een eenzij dige, partijdige voorlichting krijgen, welke er op gericat is hen te scheiden van het ge heel, te scheiden van de andere deolen der samenleving. „Voor het geven van die veelzijdige voor lichting hebben verschillende mannen op allerlei gebied en van allerlei richting reeds hun medewerkin j aan ons toezegd." Gemengde Berichten. Uit Rhoon meldt men De ruïne van den ontzettenden brand van Zondagavond trekt nog voortdurend vele bezoekers van elders. Met het opruimen der cadavers van de verbrande paarden en runderen is een begin gemaakt. De wyze van ligging der Ijjken van de dieren op en (ofer elkander, verwijderd van de plaats waar ze op stal stonden, getuigt van eon ellendigon smarteljjken doodsstrijd zy doet niet denken aan snel stikken, doch aan levend verbranden. Wegens lage assurantie lydt de heer Barendregt eene schade van minstens f 16 f 18,000, 23 arbeiders uit de vlassery, de kostwinners van ruim 60 vrouwen en kinde ren, zyn door dezen brand in 't hartje van den winter broodeloos geworden. By dien brand was „van allerlei slag". Enkelen ontzagen zich niet om uit dl ge blaakte cadavers stukken te snijden en het nog warme vleesch te verorberen. De politie wist de eenden uit handen der dieven te houden, hoewel het slot van het eendenhok reeds verbroken was. Eene poging, om en kele varkens over het ijs weg te voeren, is eveneens verijdeld. De oorzaak van den brand P Cherchez la femmeUit zeer vertrouwbare bron kan gemeld worden, dat de verdachte brand stichter (een jongen van circa 19 jaar) be kend heeft den brand gesticht te hebben, om „en hortje te kunnen vrijen met het meisje waar ie zoo'n zin in had". Zy zou, immers evenals zoovele anderen, ook naar den bi and komen kykeu en daarvan wenschte hy, omdat hem daartoe alle andere gelegen heid belet werd hare ouders waren met de verkeering niet ingenomen gebruik te maken. Uit Eygelshoven schreef men gisteren aan de „Limb. Koer." omtrent de gepleegde mis daad nog het volgende De zoo vreeselyk gewonde man is niet overleden by de overtirenging naar het Maria l'ilfhospitaal te Aken. Gisteren was hij yog in leven, ofschoon de dokters zyn toestand als hoogst gevaarlijk hadden ge acht. Deze man was een Belg (Waal), die pas veertien dagen hier dichtbij, 1© Nivel- stein (Pruissen) aan het werk was. Naar men zegt, zouden niet een maar nog drie andere personen steken gekregen hebben en een zou door een revolverschot geraakt zyn. Het is dus waarlyk beestachtig toegegaan. Zooals gewoonlijk is deze gruweldaad weer 's avonds lA&t gebeurd, nadat in de herberg de aanleiding was ontstaan. De snoode daad is volbracht op Kerkrader gebied, terwyl het café, waar de woordenwisseling plaats had, in de gemeente Eygelshoven ligt. De drie daders, waarvan een gehuwd is, zyn van Haanrade Kerkrade, het zyn twee broers P. en nog een zekere P. van K. Gisteren voormiddag zyn ze alle drie ïSvaar geboeid naar Maastricht overgebracht. Bargeqwester De Mot, te Brussel, zond den Minister van Oorlog een briefje, dat „raak" was. Hy deelde Z Exc. mede dat vele solda ten, die door den Minister naar huis gezon den werden, zich by hein hebben aangemeld om ondersteuning nit 't fonds voor werkloo- zen. Alvorens bun aanvragen te onderzoeken wilde hy van den Minister echter weten of er by zyn Departement geen kas is om in zulke gevallen hulp te verleenen. In dat geval zou hy Z.Exc. onmiddellijk de ahnvragen om onderstand toezenden. Vijfduizend arbeiders der Carnegie-maat- schappjj, zoo wordt uit New-York bericht, dreigen met werkstaking wegens verminde ring van de loonen. En Carnegie 'schonk in het afgeloopen jaar 52 millioenen weg voor vredespalei zen enz. Sedert het in werking treden van den opiumregie, is zoo schrijft een correspon dent aan de „Loc." ook in Djokja het aan tal werkzoekende Chineezen met honderden vermeerderden nu de afdeeling Koelon- Progo wat voor de toekomst belooft, dien den fluks eenige Chineezen van Djokja aan den resident een verzoekschrift in om zich als handelaar op do afdeelingshoofdplaas Wates te mogen vestigen. Met uitzondering van die Chineezen, die in verbinding staan met een invloedrijke handelmaatschappij in zekere kuststad, ontvingen allen een afwij zende brschikking. Daardoor heeft dus die toch reeds zoo veel te zeggen hebbende handelmaatschappij te Wates het monopolie verkregen in den ryst- en petroleumhande). Dat deze onbegrijpelijke begunstiging by uitnemendheid van genoemde maatschappij kwaad bloed zet, laat zich natuurlijk zeer goed begrijpen. Daar dit monopolie boven dien van invloed is op de door do bevol king van Wates eu omstreken nu te betalen rijstprijzen, Iaat zich gemakkelijk denken een paar soliede concurrenten' te Wates, en de marktprijzen van ryst en petroleum zul len daar onmiddellijk dalen tot stadsprjjzen terwyl de bevolking ook meer voor haar te verkoopen producten zal maken. Hoe men do zaak ook keert of wendt^ 'tis alweer de bruine broeder, die het gelag** betaalt van die monopoliegeschiedenis, zegt de berichtgever. De „Deli Ct." vernam uit Kotaradja van 12 December Het bendehoofd toekoe Oebe van Sa- malanga, heeft zich met 4 pangliman eu 20 andere volgelingen onderworpen. Voorloopig werden ingeleverd zes kara bijnen model '95 de rest Uer volgelingen en geweren volgen. Het Canisins huis te Nijmegen wordt ge deeltelijk afgebroken en vervangen door een hotel-café-restaurant. Maar de nieuwe gevel is ontworpen in oud-Hollandschen btyl, uit den tyd toen Canisius leefde, en zal worden opgetrokken ter hoogte van 20 M. in bak en zandsteen. De traditioneele topgevel moet, met het oog opt de bepalingen der politie-verorde ning, echter achterwege blijven, zegt de „Nijm. Ct." Te Gwithian by Haylein Cornwaliis heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in de Nationale Fabrieken van Ontplofbare Stoffen. De geheele streek werd in een zwaren rook gehuld, zooals die by ontploffingen van dyna miet of cordiet ontstaat. Te St. Ives, een afstand van byna 5 KM. verwijderd, zijn er vele gesprongen. Er zyn vier dooden en een groot aantal gekwetsten, waarvan een twaalftal levens- ge vaarlyk zijn gewond. De ontploffing had plaats in de afdeeling der nitro-glycerine- méngsels. De slag, als van een aardschok, werd in geheel westelijk Cornwall!* gevoeld. De paniek was ontzettend. Men dacht na tuurlijk dat het getal slachtoffers onder do 600 ar.beiders by dozijnen zou zyn te tellen en vrouwen en kinderen snelden dan ook in doodsangst uit het dorp naar de fabriek. Dit bleek echter gelukkig ónjuist. De correspondent van de N. R, Gt, seint Het Soerabajasch Handelsblad ontving een telegram uit Bandjermasin, meldende, dat de „Barito" aangekomen wasmetArsat en den kleinzoon van den pretendent-sultan. De pretendent-sultan weigert te komen zon der een gewapende geleide van 150 man. Het blad teekent hierbij aan In het begin van December hebben we reeds een telegram van onzen correspondent te Batavia medegedeeld, inhoudende, dat de Re geering de onderwerping van de pegoestian (sultansparty) in Bandjermesin op de aange boden voorwaarden aanvaardde, inclusief de vestiging van den pretendent-sultan Goesti Mohamad Seman te Martapoera, en dat heft stoomschip Flores naar Poeroek Tjahoe ging om den pretendent sultan af te balen. Uit een schrijven in het „Soer. Hbld." bleek, dat de regeering geëischt heeft, dat de pre tendent-sultan naar Bandjermasin zou mee komen en dat dit nog by dezen een punt van overweging uitmaakte. Uit ons telegram van heden blykt nu, dat wel Goesti Ars&t, de schoonzoon van den pretendent-sultan, met diens kleinzoon te Bandjermasin is aange komen met de „Barito", een rivierraderstoom- boot van de gouvernementsmarine, gestatio neerd in de Z en O. afdeeling van Borneo, maar dat de pretendent sultan alleen met gewapend geleide wil komen. In het genoemde 9chryven in het „Soer. Hbld." lezen wy nog het volgende „Komt hy (de pretendent-sultan) niet mede naar beneden, dan is de vrede nog niet ge- teekend, en zullen de vijandelijkheden on voorwaardelijk worden hervat. Laat ons echter haasten hierbij te voegen, dat die vijandelijkheden van onzen kant niet op den zelfden voet als tot heden het geval is ge weest, zullen worden voortgezet, maar dat geb nik zal worden gemaakt van inlandsche hulptroepen, dit is iets, dat vaststaat, uit welke elementen echter die hulptroepen zullen be staan, en welk inlandsch vorst ze ons zal leveren, is ons nog niet bekend. Laten we echter hopen, dat men onmid dellijk de handen in elkaar heeft geslagen om hierin zekerheid te verkrijgen, opdat wy onverwijld den stryd kunnen aanvangen, wanneer wij daartae genoodzaakt mochten zyn". Maandag is een jong ingenieur doorelec- triciteit gedood. Hy was aangesteld by een centrale, die de kracht van den bergstroom de Dore in Puy de Döme aan dr geheele streek levert, met name aan de stad Thiers. Des avonds bleek dat een stroem van hooge spanning, verdwaald was in de telephoon- leiding van 20 kilometers tusschen de fa briek en de stad. De ingenieur stelde een onderzoek io en stootte toen tegen een ouden ketel, welke daardoor in aanraking kwam met de draadleiding. De stroom van 10.000 volts ging door het lichaam van den ingenieur, die nog een paar stappen voortliep, eenige on verstaanbare woorden sprak en toen neerviel. Te vergeefs trachtte de spoedig ontboden ge- neesheeren de levensgeesten op te wekken, o. a. door kunstmatige inademing, toevoer van zuurstof enz. Na twee uren vergeefscho moeite moesten zy verklaren dat de dood was ingetreden. Den vorigen ochtend pas had de Staats courant de benoeming van den zoo bekwa men ingenieur tot officier d'Academie gemeld. De Brusselscbe correspondent van het Hbld. seint van eergisterenavond Hedenavond is in het koninklijk paleis te Brussel een maaltijd gehouden, door den Ko ning van België minister Kuyper aangeboden. Vóór het diner had koning Leopold dr. Kuyper het grootkruis van de Leopoldsorde doen toekóH.eïi. Prinses Clementine, dochter van koning Leopold, zat mede aan. Onder de gasten werden opgemerkt graaf Van Rech- teren, zaakgelastigde van Nederland by het Belgische hof, de minister van staat Woeste de Belgische vertegenwoordiger by het Haagbche Arbitragehof graaf De 8met de Naeyer, Belgisch minister president, baron De Favereau, minister van buitenlan l. che zaken, baron Van Eetveld, minister van den onafhankelyken Congostaat, de burgemeester van Brussel, generaal Wahis, gouverneur van den Congo, graaf d'Oultremont, opper hofmaarschalk, baron Gaffinet, intendant van de civiele lyst. De reden van dr. Kuyper's reis wordt geheim gehouden Hy beeft allen journalisten een bezoek geweigerd. Dr. Kuyper hield zich tijdens het diner bezig met verschillende leden der regeering. Zeer trok de aandacht dat hy een lang on derhoud had met den Koning. Men meldt uit Rhoon Na een uitgebreid onderzoek is de burge meester dezer gemeente, daarin bijgestaan door het beleidvol optreden van den brigadier- titulair dpr ryksveldwacht W. Rodenburg, er in geslaagd, den arbeider J. K., alhier wonende, tot de bekentenis te brengen, dat hfi Zondagavond opzettelijk brand heeft ge sticht in de hofstede van den landbouwer J. Barendregt Jz. Dé burgemeester heeft reeds een bevel tot voorloopige aanhouding uitgevaardigd, ten gevolge waarvan J. K. naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie ge steld zal worden. Naar men verneemt, heeft de beklaagde zyne bekentenis herhaald tegen over den rechter-commissaris, die, vergezeld van den officier van justitie en een griffier, Woensdagnamiddag inspectie in loco hield en den beklaagde ten gemeentehuize een verhoor deden ondergaan. Men meldt uit Wageningen Reeds is medegedeeld, hoe hier eene fa milie man, dochter en drie buiten echt ge boren kinderen van deze, wegens huurschuld buiten hare woning werd gezet en zich daarop eene hut boawde aan den weg. Deze familie huist nog in die hnt met wanden van riet matten. En dat by de felle konde der laatste weken! Het Comité van Weldadigheid had de plaatsing geregeld der moeder (Grietje van Rooyen heet ze) met de kinderen in een der Heldring-gestichten te Zetten. Maar de vrouw weigerde zich te onderwerpen aan het gevorderd geneeskundig onderzoek. Zoo kan er langs wettelyken of regelmatigen weg geen verbetering gebracht worden. Het Weldadigheids-comité wil in anderen vorm geen stenn mee# geven, de kinderen, waar 't eigenlijk om te] doen is, kunnen de vrouw niet worden afgefcomen de gemeente is niet bevoegd in te gryjTëïi. Zoo blijft deze ellendige toestand voort duren. De rechtbank te Groningen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen dr. L. B., praktiseerend geneesheer aldaar die terecht heeft gestaan terzake dat hij door schuld den dood van een kind veroorzaakt heeft. Zooals men weet, had de dokter voor uitwendige behandeling van drie kinderen, die aan huid uitslag leden, resorcinum voorgeschreven, terwyl by bedoeld had resorbinum, een fout, die hy niet ontdekt heeft, toen do apotheker hem liet vragen, of het recept wel goed was. Tengevolge van deze fout is een der drie patientjes, een kind van byna 4 jaar, ovor- leden. De rechtbank heeft den dokter veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Over onze schooljeugd wordt weieens ge klaagd, maar wat zegt men van het volgende geval, dat in Amerika zich heeft voorge daan Hier voert een onderwijzeres uit Sullivan in Indiana blijkbaar niet een paedagoge van den eersten rang een proces wegens schadevergoeding togen zes barer leerlingen. Deze jonge dames hadden namelyk de aardigheid gehad dezer dagen haar leermeesteres in een vyver onder te dompelen. Zoo ver hebben wo het dan toch hier nog niet gebracht. Naby Bisacquino op Sicilië heeft gisteren weder eens een ouderwötscho ontmoeting tusschen politie er. bandieten plaals geluid. De rooverhoofdman Mirto raakte met vijf andere schelmen by verrassing handgemeen met de agenten. Mirto is gebleven iu den stryd, evenzoo een agent terwyl drie andere gewond zyn. De vyf volgelingon van don gesneuvelden bandiet zyn gevangen genomen. Een motorfietsrijder, de heer Van der V. uit Assen, reed in volle vaart door Haren, toen do vóorvork zijner machine brak en hy ovor den weg geslingeid werd. Hy wordt te Groningen verpleegd. Zijn toestand is niet zonder zorg. De recherche te Rotterdam heeft éerjjister aangehouden Arie 8pr., 27 ja*#; zeevarende, die eenige maanden geleden ten nadeele van zyn broeder te Fyenoord, door middol van een valscbe hundteekening, f 600 van de Rijks postspaarbank heeft gehaald. GOUDA, 8 Januari 1904. By de uitvoering op 13 Februari door de beide Gymnastiekverenigingen zal ook mede werken het Goudsche Strijkorkest, directeur de beer Joh. G. Arentz, dat zich geheel be langeloos daarvoor heeft opgegeven. Uit Ouderkerk a. d. IJsel De rivier is thans geheel met ijs bezet. Het veer op Nieuwerkerk en de spoorhalto kan echter geregeld worden onderhouden. Van de gisteren te Bleiswyk gehouden hardrydery van beroepsryders op de korte baan is de uitslag1. P. H. Bosse, van Ouder Arastel2, K. Vrouwes, van Amster dam 3. J. Uitdenbogerd, te Bleiswyk 4. J. Hoek, van den Haag. By de gisteren te Woerden gehouden nationale hardrydery voorv amateurs op de korte baan, is de lste prijs behaald door P. M. Arts te Tilburg, de 2de door J. Spaans te Leiden en de 3de door N. van Wijngaarden te Woerden. Gisteren is te Stolwijk* door de ijsclub „Stolwijk" een wedstrijd van beroepsryders gehouden, waaraan door 11 personen werd deelgenomen. De eerste prijs is behaald door Ph. Holst, te Amsterdam de 2e door D. Zuidorvliet, te Stolwijk de 3e door G. Schilling, te Amsterdam en de vierde door C. de Vries, te Stolwijk. Moordrecht, 8 Jan. Voor de hardrydery, die gisteren middag alhier werd gehouden, hadden zich slechts elf liefhebbers aange meld. Wel wilden er zich meer opgeven, doch toen men hoorde, dat E. J. Ter Molen uit Zwolle meereed, trokken velen zich terug. Deze verwierf dan ook den len prijsf 50.—. Den 2den van f 20.3den van f 5.— en den aanmoedigingsprijs van f 2.50 behaalden achtereenvolgensM. van der Starre van Gouderak, A. Krenk en W. Kleibeuker, beiden Tan Ouderkerk a/d. LJsel. Moordrecht. Loop der bevolking i» 1903. Te M. Vr. zaaien Bevolking op 1 Jan 1903 1099 1100 2199 Geboren in 1903 35 41 76 Gevestigd in 81 81 162 Overleden 24 17 41 Vertrokken, 65 71 136 Geheele vermeerdering 27 34 61 Bevolking op 31 Dec. 1903 1126 1134 2260 Getal huwelijken in 1903 14 echtscheidingen in 1903 1. Kleiweg 73a, GOUDA Telei'honn Ta. 31. DONDERDAG, 7 JANUARI. L.K. H.K. Staatsleemnqen Portüüal.'Lappen Portugal f 7 Rusland. Oblig.leening 1902 4 97 Obligation (Orel Vitebsk) GR. 625 1894 4 91 - Provinciale en Stedelijke Leeningen. Rotterdam Obligation (1000) 1898-1903 3', 97% - Hypotheek-Banken Pnnüb. Bataafsche Hypb. 4 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. HypotUeokbriefbank 4 Pundb. Friesch-Grouingsche Hypb. 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 Pundb. My. voor Hyp Ci ed. in Ned. 4 Pandb. Noord-Ned. Hypb. 4 Pandb. Overyselsche Hypb. 4 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 Pandb. Rollerd. Hypb 3'/, Pandb. Rynlandsche Hypb. 4 Pandb. Standaard Hypb. 4 Pandb.Ned.Hypb. te Veendam 4 Pandb. Westlandscho Hypb. 4 Pundb. Zuid-Holl. Hypb. 4 99»/4 99>/, 100 997. 100 991 8 99» 101 97" 18 99' a 100 99'/, 99' 4 99» Crediet-Instell ó'- Cultuur-Ouderneming&n. Aafideelen internationale Cre- dfet en Handelsv. RotterdaM, Scheepvaart- Maatschappijen Obligation Hndig on Veder's Stv.-Mij. 5 97 97 V4 Aandcebm Nedorlandsch-AmeT. Stv.-Mij. 97' '3 Diversen Obligation My. tot Expl. Laan van Meerdorvoort 1902 4 98 Spoorioegleeningen Portugal. Ie Gegriviligeerde Obligatien P. S. M. (Beira- Baixa) 3 72'/« Rusland. Groote Spw.-My, (L. 100) Obligatien 1888 4 93 Prem ie le en ingen Bei.qie. Loten Stad Brussel 1886 21/» 102*7 en J APONSTOF PEN worden tot zeei la<>'e prijzen OPGE RUIMD. Burgerlijkestand. Moordrecht. GEBOREN: Lyntje, ouders L. de Kwaad» steniet en A. Bloot. Aart, ouders A. de Joode en J. Vink. Hendrik, ouders H. Dullemeijer en G. Verwaal. OVERLEDENH. van Riet, wed. vnn Franciscus Verwy, 47 j. Predikbeurt bij do Remonstrantsoh- Gerefor meerde Gomoento al hie Zondag 10 Jan. 's morgens 10; nnr, Dr. B. TIDEMAN Jzn., Emerit. Predikant, Den Haag. AKTfy Speciale behandeling open'beenwouden. iRosestraat 17, ROTTERDAM. Zuiver plantaardig, afdoend middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. De Sanguinose IS en BLIJFT het beste middel tegen bloedarmoede, zenuwzwakte en al die kwalen die daarmede samenhangen of daaruit voortkomen. Lusteloosheid, algemeene zwakte, zenuwhoofdpijn (migraine), gebrek aan eetlust, voortdurende maagpijnen, neiging tot braken, overspanning, slapo- loosheiijl, vermoeidheid, geestelijke en lichamelijke en lichamelijke, uitputttng, worder SNEL en AFDOENDE overwonnen door SAN*«UTNOSF. Daardoor hoeft de Sanguinose zich zoo snel een plaats veroverd in Nederland en daarbuiten, onder genoosheeren en by het publiek en de kring der dankbare gebruikers breidt zich nog steeds uit. Na het. gebrufk van zeor vele geneesmiddelen, waarbij zij geen baat vond, was het Uwe Sanguino*e, die myne dochter genozing bracht voor hare zwakke cn verstoorde zenuwen. Zoodra zy Uw middel gebruikte, gevoelde zij zich gezonder en sterker. Indien U wilt, kunt U dezo verklaring publicoeron. Winschoten, Nov. '03, - F. KUIPER. In de meeste gevallen is tweemual per dag een eetlepel van 15 grain voldoende, dan duurt oen flacon tien dagen, en kost de behandeling slechts 12!/ji of 1;> ets. per dag, dat is gocdhooper dun eenlg ander dergelijk middel. ry« per fl. f 1.50, 6 fl f8. ,12 tl. f 15. Te Gouda by WOLFF Co., Westhaven. bij het aangaan van eene vrijwillige verbintenis voor Zen /turen, en voor ingelyfden bij de Nationale Militie met onbepatdd verlat <>t Di werltelIjken dienstl»y het aangaan van eene verbintenis, om Twee jaren gedetacheerd te worden naar OOHT-INDlfö. Aanbrrng'g'eldTwintig Gulden. Men melde zich aan VrlJwilligevH qn ffllltUpllchtlgen met onbepaald verlof, bfl den Commandant van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk, of by een der plaatselijke of Gaj-nizoens-CoüimandantonMHUlepHehtlgen onder de Wapenen bij hun onmiddelyken Chef. worden aangenomen door liet

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2