IELK HET medaillon. tot )g op elk te Meiitw- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9323. Vrijdag 29 Januari 1904. 42ste Jaargang. rouda- Baltenlandsch Overzicht. FEUILLE1OX V :ao glijders KE\\MSGEH\G Inzending Verspreide Berichten. 'egen aanslui- de toekomst” x t 103. ’SI xvn. Wordt vervolgd.) jriefkaart wordt Bgezonden door bommel. tl gratis. et Ryks Inter verkrijgbaar DE VISCH- werkeljjke hulp «Echte temmeii- en in don inuun des srvaardigd wereldbe- i* Stoll- aar voor per- i K. M. 1, - (iOlBSCHE 101 It 1 \T {Naar het Fransch.) vnn^ Advertentiën tot 1 uur des mid i. proftutje» o. &35 Nadw- TeletMa No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. O^irijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. tlykate «n C* lel voor Heeren lerschoenwerk. 1 Muiter Ca - Men lette goed ierk.— iwerk, lafiRterlee, irStminR, ArnbMa NKMAN Zs Ruim een kwartier had ons tweetal in de breede laan op en neer gewandeld en nog bespeurden zij 34) Eigenlijk daarop volg Wij van I verwondering zien wy, dat de President der Republiek zich vereenigt met een ontwerp, waarby het christelijk onderwijs verboden wordt, nadat, zoogenaamd ter wille van de onzijdigheid, de geestelijken van het openbaar onderwijs zyn uitgesloten. Met het doel de katholieke scholen des te zekerder te tref fen, ontneemt men zelfs den Christel ijken ondei wijzer en onderwijzeressen hun middel van bestaan." Ten slotte betoogeil de beide kardinalen, dat deze godsdienststrgd en deze ontgoding van het volk Frankrijk noodlottig zullen worden. Ik gekookt c voor (U- ilepela van late) Ah jeval van gebruiken, ito EL ’1 ’’i bebt ge wel gelyk, Marcelle, liet hij op volgen. ij kunnen niet altijd leven met dat zwaard Damocles boven onze hooiden. Den volgenden dag was het weer insgelijks beider en in de tuinen van het Luxembourg waren niet minder wandelaars dan den vorigen dag Het jonge mensch, wiens voorkomen zooveel indruk op «Marcelle had gemaakt en die inderdaad nie mand anders was onze lezers hebben het reeds begrepen dan het kind, dat door Jacques Beauchene was gered, dan André Kermor, de zoon van Julien, datzelfde jonge menseb, had, na een lange aarzeling, ten slotte toch maar besloten om den min of meer gevaarlijken raad van zijn vriend op te volgen. Hij was ook thans naar het Luxem* bourg gegaan, waar hij zich op hetzelfde uur op dezelfde plek bevond, waar hij gisteren de schoone onbekende voor het eerst van zijn leven had gezien, Den geheelen nacht had hij bijna geen oog De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den a6e Januari 1904 executoir is verklaard Het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1904. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, d n 28 Januari 1904. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Telefoon >o. 82 A I) V E R T E N Tl E N’ worden geplaatst van 1regels a 50 Centen; iedere regel rtieer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kardinaal Langénieux aartsbisschop van Reims en kardinaal Richard, aartsbisschop van Parjjs hebben, over de kerkelijke quaestie een schrijven gericht tot president Loubet, dat rechtstreeks misschien niet veel zal uit werken maar zijdelings meer zal doen tegen het ministerie Combes dan de aanval der nationalisten wegens de zaak Delsor. „Wij vervullen”, schrijven zy, „een plicht, nu, op voorstel van de Regeering, het Par lement een wetsontwerp in behandeling neemt strekkende tot volkomen afschaffing van het onderwijs door geestelijken. Met treur^e geloken Het beeld dier dame uit de groote wereld en de wijze, waarop zij naar hem had omgezien, was hem geen oogenblik nit de gedachten geweest Ofschoon hij niet zoo overtuigd was als zijn vriend, dat alleen zijn voorkomen in zulk een mate de aandacht dar groote dame had opgewekt kon hij zich niet verzetten tegen een zeker gevoel van nieuwsgierigheid om er meer van te weten. Ze was ook zoo mooi 1 Gesteld eens, dat het hem mogelijk ware haar liefde op te wekken I Welk een prachtige overwinning, waarop bij zich met recht - zij ’t ook in alle stilte zou kunnen verhoovardigen, Den geheelen nacht had hij liggen denken aan dat geheimzinnig avontuur. André, die thans den naam droeg van zijn pleegvader Beanchene, waarbij deze Henri als voornaam had givoegd, had enkele maanden ge leden de schoolbanken verlaten. Met een prachtig getuigschrift was hij ontheven van de lessen aan het Lyceum en had zich thans doen inschrijven om de studie in de rechten te volgen. Jacques Beauchene, die te- Parijs goed was vooruitgekomen en nu in de rue de Richeleu een zeer gerenommeerde schermzaal bezat, had een gedeelte van zijn spaarpenningen gewillig geofferd voor de opvoeding van den knaap, voor wien hij een inderdaad vaderlijke liefde had opgevat. Hij wilde van zijn aangenomen kind iemand maken, die er wezen mócht en koesterde daarbij het plan om later, als hij daartoe het oogenblik geschikt achtte, den jongen manhet geheim van zijn afkomst te onthullen en hem te vereenigen met zijn dochter, die naast den wees was opgegroeid en die voor hem een zusterlijke liefde gevoelde; Oscar gestichte vorstenorde van den .Norske Löve”. De bladen te Christiania en in de overige Noorweegsche steden verschijnend, wekten de inwoners op, de vlaggen uit te steken. In Drontheim en Drammen werd gevlagd door alle openbare gebouwen. Reeds maakten we melding van de woorden van innige dankbaarheid door den president van het Storthing gesproken, welke woorden door de afgevaardigden staande werden aangehoord. De brandschade in Aalesund bedraagt ruim 20 millioen kronendaarbij komt nog het verlies aan schepen, die voor het grootste gedeelten eveneens verbrand zyn. By dezen brand zyu voornamelijk Noor weegsche vorzokeringmaatschappyen betrok ken, doch ook buitenlandsche, zoo o.m. „L’Union” voor 250,000 kronen, do Ham burg-Bremer” voor ongeveer 290,000 kronen, „Yorkshire” met 200,000 kronen. „North British” en „Norrland” voor hetzelfde be drag. De Noorweegsche maatschappij „Nor den” is in den brand betrokken voor 700,000 kronen. De Duitsche bladen spreken meest in wel willende bewoordingen over koning Leopolds bezoek. De min of meer offlcieele „Nord- denlsche” heet „den souverein van een na- biirigen bevrienden Staat eerbiedig welkom.” De „Vossische” schrijft zyn komst toe aan de Kongo-quaeslie. Opmerkelijk is de verklaring die de officieuze „Kölnische Ztg." aan haar welkomstwoord toevoegt: „Men zon zich vergissen door te donken, dat de koning der Belgen te Berlyn een rugsteun komt zoeken tegen de weinig vriéndelijke politiek van Engeland, ten opzichte van den Kongo staat. Wy meenen te weten, dat die veronderstelling niet met de werkelijkheid overeenkomt, dat koning Leopold dat voor nemen niet heeft. Men weet dat Duitsch- land ten opzichte van de binnenlandsche zaken van andere Staten een volkomen on zydighoid in acht neemt en dat er niets is, dat ons verplicht, van dit beginsel af te wyken.” Deze correcte houding steekt gunstig af bij Engelands daaddoor een nota de mo gendheden te willen verleiden, zich met de Kongo zaken te bemoeien. Volgens den „Lokal-Anzeiger" kan het bezoek alleen in zoover op Kongo-zaken betrekking hebben, dat een grensregeling tusschen het Duitsch en het Belgisch Kongo- gebied werd besproken. „In geen geval wordt hier een stap tegen Engeland gedaan.” „Neen”, zegt, de „Petit Bleu”„integen deel is ’t de quaestie, een stap van Engeland tegen den Kongo te verhinderen”. Een telegram uit Christiania aan het „Ber liner Tageblatt” deelt mede, dat ter gelegen heid van den verjaardag van den Duitschen Keizer het Noorsche Storthing met alge- meene stemmen besloten heeft den Keizer uit dankbaarheid voor zyn groote hulpvaar. digheid tijdens de laatste dagen te benoemen tot eerste ridder in de kortelings door koning wat zoo geloofde de schermmeester wel in een andere liefde zou veranderen, zoodra de jonge lieden t zelf maar wisten, dat het hun geoorloofd was, elkander nog inniger dan als broer en zuster te beminnen. Henri Beauchene wij zullen tot nader order den laatsten afstammeling der Kermor’s ook zoo blijven noemen was, evenals zijn vader, zacht en bescheiden van aard Wel een jaar lang was hij, na het ongeluk, dat hem op ze. jarigen leeftijd getroften had, zeer zenuwachtig gebleven, bevend bij het minste gerucht. Toen was het bij de goede zorgen, waarmede men hem steeds omringde, langzamerhand kalmer geworden in zijn hoofd, maar de herinnering van zijn eerste levensjaren bezat hij volstrekt niet meer. Dat speet Beauchene nietintegendeel. „Zooals het nu is,* zeide hij tegen zijn vrouw, «denkt hij, dat wij zijn ouders zijn, en heeft er ons des te liever om De jonge student bezat al ze r weinig ijdelheid, en ondanks de verzekeringen van zijn vriend, kon hij niet aannemen, dat hij zoo plotseling het hart dier mooie dame zou veroverd hebben.'Misschien ware hij, den dag na de eerste ontmoeting, niet eens naar den tuin van het Luxembourg terugge keerd, hoe nieuwsgierig hij ook was om de onbe kende nog eens te zien, zoo zijn vriend een Mefistofeles in den dop hem niet was komen afhalen en hem, nagenoeg met geweld had mee getrokken. Het bericht van de Daily News, over het aanstaande aftreden van drie Engelsche mi nisters, scbynt onvolledig of voorbarig. Gis teren werd weder een zitting van den kabi netsraad gehouden, die door alle ministers, ook de drie genoemden, werd bijgewoond; en twee banner, de heeren Gerald Balfour en Lord Londonderry, ontkennen de juistheid van het Daily News-bericht. De Daily Paper noemt het bericht van de Daily News „een intelligent vooruitzien van de toekomst”, tenzy de ministers tot de overtuiging komen, dat een onmiddellyke ontbinding van het Lagerhuis minder ver schrikkelijk is. dan een nieuwe afmattende zitting. Zeker is het, dat Chamberlain in politieke kringen evenveel aanhangers verliest, als hy door zyn barre propaganda wint onder de industrieelen. Merkwaardig mag zeker genoemd worden, de opmerking, die Sir Charles Dilke maakte in een redevoering te Ashton. Deze haalde een rapport van de Regeering van Mauritius aan, over het gebruik der ondersteunings gelden aan de snikerproduceerende kolonies toegestaan; in dit rapport wordt gemeld, dat het meerendeel der locomotieven voor de stoomtramwegen in Duitschland en België gekocht zjjn, en dat zy niet alleen snel geleverd worden, maar ook tot groote tevre denheid werken. Sir Charles wees er op, dat het toch wel eigenaardig was te lezen, dat het departe ment van koloniën, in den tyd toen Cham berlain minister was, locomotieven kocht in België en Duitschland. Van een minister met zulke protectionis tische en preferentische denkbeelden als Chamberlain, was dit toch niet te verwach ten. En ook hier wordt weer bewaarheid Göthes woord „Grau, theurer Freund, ist jede Theorie”. Niemand twijfelt, in Europa, aan de vre- desliefde van den Tsaar; niemand betwijfelt, dat hy alles doen zal wat in zyn vermogen is, om den vrede te handhaven, en dat hy daartoe tot het uiterste wil gaan. Volgens de telegrammen zou zelfs de Russische gezant te Peking het denkbeeld hebben geopperd, dat prins Tsjing de gezanten der mogendhe den zal polsen over de mogelijkheid om tus schenbeiden to komen in het geschil. Maar er zyn twee vragen, die zich voor doen Zal de Tsaar tegen de militaire party in Rusland opgewassen blijken, en zal Japan zich laten ovArhalen, om Rusland halver wege te gemo&te komen. Volgens de Daily Telegraph staat de zaak thans zoo „De Mandsjoerijsche quaestie is bevredi gend opgelost, door de verklaring, dat de vroegere toestand zal worden hersteld, wan neer de Rnssische regeering het geschikte oogenblik daarvoor gekomen acht. „Japan echter dringt aan op een bepaling, waarin wordt beloofd de integriteit van het Chineesche Ryk, waartoe het ook Mandsjoe- rye rekent, te eerbiedigen. Op dit punt wil en kan Rusland niet toegeven”. Dit zyn dikke woorden, wanneer, zooals uit het voorafgaande blykt, die erkenning feitelyk is uitgesproken. Het kan Rusland onverschillig zyn of het die erkenning uit spreekt in een „verklaring”, of in een „truc- taat”. Zeker is het, dat dit verschilpunt voor Japan geen reden kan zyn om oorlog te voeren, voor Rusland om daarop de on- derhandelingen te laten afstuiten, Wellicht brengt het Russische antwoord, dat eergisteren te Tokio nog niet ontvangen was, de oplossing voor dit geschil. Frank rijk. De sub-commissie in do zaak-Humbert houdt zich nu bezig met het onderzoek van de rol, door Gustaaf Humbert gespeeld, 'l^órèse maakt het weer goed. Zy werkt aan haar verdediging. Zou zo nogmaals opzienbarende onthullin gen... beloven Een delegatie Nederlandsche Kamerleden en hooge ambtenaren zal binnen enkele dagen een bezoek komen brengen aan verschillend.) Belgische steden, om met vergunning van den Belgischen minister van justitie, Van den Heuvel, ter plaatse een onderzoek te komen instellen naar de werking der Belgisch weldadigheidsgenootschappen. Beluik. In België is men bezig een defensieplan yit te werken voor den Belgischen Congo. Er kunnen drie verdedigingsliniën worden gevormd met Shinka als versterkt kamp. Er zyn groote bestellingen met het oog op deze plannen bij Berlynsche industrieelen gedaan De majoor der genie, Wangermée, gaat de volgende maand naar Afrika scheep om toezicht op de werkzaamheden te houden. Engeland. Volgens de Daily News overweegt de oppositie in hel Lagerhuis drie amendementen op het adres van antwoordhet eerste niets van haar, die zij met begeerige oogen zoch ton. Henri begon nu, al gevoelde hij zich zelf ook zoo teleurgesteld, met zijn vriend den spot te drijven. «Ziet ge nu wel,* zeide hij plagend, maar toch ook wel een weinig droevig, „ziet ge nu wel, dat ge nw weddenschap verloren hebtZij komt niet. De ander -haalde bedaard zijn horloge te voorschijn. Geduld, amice! Het oogenblik is nog niet daar „Neen, maar zeg nu eens eerlijk,* hernam de aangenomen zoon van Jacques Beauchene, „hoe wilt ge nu, dat zij zal veronderstellen, ons hier vandaag weer op dezelfde plaats te vindon Gisteren waren wij hier toevallig, dat’s dus geen reden, dat wij hier dag aan dag zouden komen.* Met iets geheimzinnig» in zijn voorkomen en met een ernst, die Henri onwillekeurig deed glim lachen, antwoordde de vriend „Mijn wiarde, ge kent de vrouwen nog niet! De bewuste heeft gisteren heel goed opgemerkt, dat haar ontroering ons getroffen heelt. Zij weet natuurlijk welke mooie vrouw doet het niet dat zij er verduiveld goed uitziet, en zij is er van overtuigd, dat minstens rie nieuwsgierigheid, zoo niet een begin van liefde reeds, in ons het verlangen heeft doen ontstaan om haar nogmaals te zien. S

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1