HET medaillon IT®. ao TS. Mewfr.s- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ér Donderdag II Februari 1904. No. 9334. Buileiilaodscli Overzicht. 'i ex WH p [ZEN ATEN, ACHELS. ZONEN, N LOON, erleiding (lijders erkelyke hulp FEUILLETON. 42ste Jaargang. tOENWERK, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des niid:l. H 258. (Wordt vervolgd.) 103. iefkaart worlt gezonden door ommol. rzenin.Kjazijn 30. Kleiwegsteeg - i «mu kOAZiJN ster r. 117. ooie collectie ont- De erint' van ge- etende IJL, AART Lx. sten werk. Weegsehul”. ie Warande, van Gas- en Ballons, e Cenze LOEILICHT- in degelyk. cht houdt, is (Naar het Franse h.) i£k Ir k'ttru .N voiden afgelc- pakjes van vij- een Ned. om n Nommer ei. nevenstaand Wet gedepo rcofbuBjea c. Ö.35 P Neder- t gekookt ▼oor da- epeli Tan ite) Ah wal Tan ebruiken. nan. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. «Echte teeamen- n in den aam dra rraardigd wereldbe- *StolL Op het afbreken der onderhandelingen heeft Japan, zonder voorafgaande oorlogs verklaring, het eerste schot doen volgen, dat het begin van den oorlog aangeelt. De telegrammen, die gisterenmorgen vangen zyn deelen daaromtrent mede stadhouder voor Oost-Aziö, Alexejef, seinde aan den Tsaar, dat in den nacht van 8 op 9 Februari Japansche torpedobooten een plot- selingen aanval deden op het Russische es kader, dat in de buitenhaven van Port Ar thur lag. Daarby werden de par.tserschepen Retvisan en Tsarewitsj en de kruiser Pallada beschadigd. Deze eerste aanval is echter reeds vooraf gegaan door andere oorlogshandelingen. De Japansche Regeering heeft eergisteren beslag doen leggen op Russische koopvaardijschepen, die geladen waren met kolen en oorlogsbe hoeften, bestemd voor Port Arthurdeze schepen zyn naar Japan opgebracht. Zooals te verwachten was is dus de zee oorlog begonnen. De Japansche vloot, die by Weihaiwei was opgesteld, heeft den eer sten aanval gedaan en daardoor is feitelyk de oorlog uitgebroken, die Rusland met alle middelen heeft willen voorkomen, en die door den gezant van een der groote mogend heden genoemd wordteen der gewichtigste gebeurtenissen van de wereldgeschiedenis. Japan heeft ditmaal geheel denzelfden weg gevolgd als in 1894 in den oorlog met China. Toen in dat jaar de opstand in Ko rea uitbrak en China troepen zond om dien te onderdrukken, protesteerde Japan wegens de schending van het codominium en ver klaarde het verdere zenden van troepen als een daad van vijandschap te zullen beschou wen. Op 25 Juli boorde de Japansche krui ser Naniwa het Chineesche transportschip Kow-Shing in den grond en eerst op 1 Au gustus volgde de oorlogsverklaring. Het is een merkwaardig verschijnsel, zegt de Voss. Ztg., dat de vredelievende Keizer van Rusland, de byeenroeper vandexredes- conferentie en de stichter van het Hof van Arbitrage, op deze wijze tot een oorlog wordt gedwongen. Maar Rusland kan niet anders. Het voornaamste doei van de Russische we reldpolitiek is om zyn heerschappij in Oost- Azië uit te breiden en te bevestigen. Japan ziet zijn toekomst op het vasteland van Azië, en etecht dit op voor de Aziaten. Dat moest op den duur aanleiding geven tot een bot sing En vroeg of laat zou toch de strijd zyn uitgebroken. Maar merkwaardig nog zal het ver schijnsel zyn, dat deze strijd tusschen Rus- De Duitsche pers en de Duitscbe regee- ringsmannen hebben zich gedurende de laatste maanden steeds in zeer optimistischen geest over de crisis in het Verre Oosten uitge laten. Ook na het afbreken der diploma tieke betrekkingen tusschen Rusland en Japan scheen men te Berlijn nog niet aan oorlog te kunnen en willen golooven. De officieuze „Nordd. Alg. Ztg.” schreef, nog voor haar de stappen der Japansche en Russische re- geeringen waren bekend geworden, dat „het afbreken der onderhandelingen nog volstrekt niet behoefde te beteekenen, dat een oorlog het noodzakeljjk gevolg zon zyn”. In het licht van de later bekend geworden tijdingen dat n.l. de eerste oorlogsdaad een tor pedo-aanval op de Russische vloot heeft plaats gevonden, wekt deze, blykbaar van hoogerhand geïnspireerde mededeeling, wel bevreemding. Of men is te Berlijn in diplo matieke kringen slecht ingelicht geweest, wat bijna niet is aan te nemen, óf men heeft bet noodig en nuttig geacht, de zaken anders voor te stellen, dan zy werkelijk waren P Het artikel van de „Nordd. AIJg. Ztg.” bevat nog enkele andere veronderstellingen, welke nu door de feiten zyn gelogenstraft. Het officieuse orgaan der Duitsche regeering heeft n.l. gemeend, dat in het ergste geval de Japanners een groote troepenmacht in Zuid-Korea zouden werpen, wat nog (niet eens ten gevolge zou behoeven te hebben, dat de Russen hun defensieve houding zonden laten varen. van zijn zoon, want hij beminde hem als een zoon en hij hoopte ook, de banden, die hem nu reeds verbonden aan den vondeling nog vaster toe te halen, om hem, als de tijd daartoe zou zijn aan- gebroken, zijn dochter ten huwelijk te geven durfde men dat leven aanranden Men moest het nog eens wagen, o dan zou men wel ont vangen worden, door den meester op alle wapens 1» »En je zegt, niet waar,» vroeg hij aan Henrl, »dat d(e menschen wonen in de rue Saint-George No 20 »Ja, vader »Nu, ’t is goed I Bemoei u maar met niets Laat my maar begaan IDit evenwel op den voorgrond, Henri: Bega geen enkele onvoorzich tigheid meer, spreek met niemand, het zij man of vrouw, als je z« niet goed kent, als je niet zeker van hen kunt zijn •Ziet u de zaak den zoo ernstig in, vader?» »Ze kan ernstig zijn, mijn jongen, maar jij be hoeft je daarover niet ongerust te maken Men eet in Frankrijk de menschen maar zoo niet op I» En de wapenkoning begon te lachen om Henri wat moed te geven, maar voor zich zelf was hij niet zoo gerust, als hij ’t wel wilde laten voor komen »Kom je vandaag bij ons eten voegde hij er bij.» »Ja, graag, want ik zal mij nergens zoo veilig gevoelen als thuis.» 60IIDSCHE HMB1W Telefoon No. 82 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst, van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Sjanhai-kwan (tegenover het schiereiland Liao-toeng) verwacht, om de forten te be zetten welke de Russen ontruimen. Naar men meldt, is de driekleur daar gisteroch tend geheschen boven de forten, welke be waakt worden door een enkelen schildwacht. De Engelschc ambtenaar die te Sjanhai-kwan aan het hoofd staat, heeft tegen de Fransche bezetting verzet aangeteekend. Generaal Ventris die bevel voert over de Engelsche troepen in noordelijk China, is gisterochtend naar Sjanhai-kwan vertrokken. Een telegram uit Tsjifoe, verzonden den 9en, zegt, dat het stoomschip „Columbia, uit Port Arthur aangekomen, in de buurt van deze haven was toen de Japansche marine haar aanval begon. De eerste schok van een torpedo ontploffing kwam Maandagnacht om elf uur. De Russen werkten onmiddellyk met zoeklichten en openden het vuur. De aanval duurde met tusschenpoózen den ge- heelen nacht door. Bij het aanbreken van den dag, Dinsdagmorgen vroeg dus, was waar te nemen, dat twee Russische slagschepen, één eerste klasse kruiser, buiten gevecht gesteld en gestrand waren dan den ingang van de haven. De kruiser was beschadigd aan de ver schgnsing. Geen der schepen had anders bovqn den waterspiegel avery. In den morgen vuurden de Russische for ten op de Japansche vloot. Op ongeveer drie mylen afstand beantwoordden de Japanners het vuur, verschillende Russische schepen treffende, echter weinig schade aanbren gende. Daarop stoomden de Russische kruisers de haven uit. De Japanners verdwenen. Later werden deze schepen waargenomen koers houdende naar Dalny, oogenschynlyk onbe schadigd. Ofschoon de officieren van de „Columbia” verklaren dat de aanvallende vloot bestond uit 17 schepen, zagen zy er later slechts 16 terug. De bemanning van het stoomschip „Foochaw” uit Dalny, welk schip de Japan sche vloot den 9e voorbyvaarde, verklaarde dat deze vloot bestond uit zes slagschepen, 4 eerste klasse kruisers en zes andere sche pen, op achttien mylen van Port Arthur gaande in Zuidoosteiyke richting. De Japan sche vloot bestond uit 6 slagschepen, 4 eer ste klasse kruisers en zes andere vaartuigen. Drie Japansche kruisers passeerden Port Arthur Dinsdagmorgen te 10 uur, binnen het gezicht van de Russische vloot, die het anker lichtte en de Japansche schepen ach terna zette, doch een half uur later terug keerde. land en Japan gevoerd zal worden op Ko. e- aansch en Chineesch grondgebied. Nadat de eerste zeegevechten hebben plaats gehad zal Japan pogen troepen in Korea aan land te brengen. Te Moji zijn reeds twee divisies en de Japansche garde op veertig transport schepen ondergebracht, om naar Korea te worden vervoerd. Ten einde dit troepen transport ongehinderd te doen plaa s hebben heeft de Japansche vloot de zee-engte tus schen Tsjifoe en Korea afgesloten met de vloot en daardoor de Russische vloot opge sloten in Port Arthur. De drie Japansche divisies zyn ongetwy- feld op weg naar Tsjemoelpo, en Rusland heeft troepen naar de Yaloe gezonden en Noord-Korea bezet. De gezant van Korea te Parijs heeft aan den Figaro verklaard, dat Korea de strikste neutraliteit zal in acht nemen. Het bericht uit Port Arthur (over den eersten aanval van de Japansche torpedo booten) heeft, toen het te Petersburg be kend werd door buitengewone bulletins van de couranten, een diepe algemeene ontroe ring en levendige verontwaardiging gewekt onder 'de menigte „tegen de verraderlijke aanvallers”. De beweging onder de menigte neemt gaandeweg toe. Er loopen tegenstrij dige geruchten, maar werkelijke bijzonder heden zyn nog niet bekend op het oogen- blik. Alle waardigheidsbekleeders, burger lijke ambtenaren en militairen die toegang tot het hof hebben, begeven zich, aange gaapt door een nieuwsgierige menigte, naar het Winterpaleis, om de plechtige gebeden by te wonen, waarby *s hemels zegen op de Russische wapens wordt afgesmeekt. De Tsaar, de Tsaritsa-moeder en het ge- heele keizerlijke huis hebben gistermiddag een bedestond in de keik van het winter paleis bygewoond. Voor het paleis bracht een menigte menschen den zeer ernstig uit- zienden Keizer geestdriftige ovaties. De „Neue Freie Presse” meldt dat de Tsaar, volgens bericht uit Berlyn, gister middag om 3 uur aan Japan den oorlog heeft verklaard. Er zal beden een keizerlijk manifest open baar gemaakt worden, den oorlog aan Japan verklarende. Het Russische Telegram nieuwsbureau meldtHet bericht van een Weensch blad, volgens hetwelk de oorlogsverklaring reeds gedaan is, is voorbarig. Zy wordt pas heden verwacht De aankomst van een Fransch transport schip te Tiëntsin dat een bataljon soldaten uit Tonkin overbrengt, wordt elk uur te Vandaag zouden zij wellicht reeds weten, dat hij niet dood was en opnieuw beginnen met hem ge vaarlijke strikken te spannen. De wapenkoning had zijn schermzaal in de rue Richeleu. Het was nu bijna twee uur, hij zou daar dus reeds wezen. Henri begat zich der waarts. Bij het zien binnen komen van zijn lieven jongen, slaakte Jacques een kreet van blijde ver rassing. Hij was nog alleen en bezig om de degens en andere scherntgereedschapp-n in orde te bren gen voor de namiddag-lessen. Hij had zijn borst lap al voorgebonden en lichte schoenen aangedaan en stond daar nu in zijn hooge, krachtige gestalte als het beeld van een Hercules, hij reikte Henri de hand. *Jij hier Wel dat is een aangename ver rassing Hij zweeg eensklaps op het zien van Henri’s ontdaan gelaat. «Lieve hemel, jongen, wat is je overkomen »Iets zeer, zeer vreemds,» antwoordde de zoon van Julien de Kermor, terwijl hij minder van ver moeidheid dan wel van agitatie op een der matten stoelen neerviel. Daar rimpelde zich reeds Beauchêne’s voor hoofd. «Iets ernstigs »Ja, dat ook, vader, maar bovenal is ’t onhe il» Vertel mij alles, mijn jongen!» Henri deed nu, zonder iets van belang te ver zwijgen, het verhaal van zyn avontuur. Toen dat was afgeloopen vond hy, dat zijn vader er zeer De bemanning van de „Columbia” deelt verder mee, dat na het torpedo-gevecht de Russen één kruiser zonder bewaking achter lieten. De Japanners vuurden later op dezen kruiser. De overige Russische schepen licht ten het anker en kruisten om de reede. De Japanners naderden tot op drie mylen. Het gevecht begon met een beschieting door de Japansche marine op de schepen en forten, die antwoordden. De projectielen brachten der Russiche schepen weinig schade toe. Het Russische vuur reikte niet ver genoeg. De „Columbia” stoomde weg, terwyl het gevecht nog aan den gang was, doch zag later, dat de Japansche vloot zich terugtrok. De buiten gevecht gestelde schepen zyn de „Poltava”, „Cesarewitsj” en „Bajazin”. De gestrande schepen versperren den ingang van de basen, en verhinderen het uitstoo- men van de kanonneerbooten en het binnen komen van de slagschepen en kruisers kolen te laden. 45) ♦Welnu heerschap.» vroeg de koetsier met de gemeenzaamheid, die het meerendeel der huur koetsiers te Parijs eigen schijnt te zijn, »Is u tevreden »Ja, zeer tevreden,» antwoordde Henri uit het rijtuig stappend, ge hebt een best paard, hoor Ziehier uw twintig francs •Dank je wel, mijnheerFinette heeft vandaag den kost alweer verdiend En na het rijtuig in de breede straat te hebben laten zwenken, reed de koetsier weer voort. Henri nam het nummer van ’t huis in de rue Saint-George op en ging te voet verder. Hij had een dringende behoefte aan lichaamsbewegingen frissche luchtHoe brandde zijn voorhoofd 1 Wat moest hij nu aan vangen Hij begreep, dat hij niet beter kon doen dan alles openhartig aan zijn vader te vertellen, niet alleen omdat hij een groot vertrouwen stelde in diens helder oordeel maar ook omdat hij begreep een krachtigen steun te behoeven in den ongelukkigen strijd, die gewis, nu het schandelijk opzet was mislukt, nog niet zou zijn uitgestreden. Hij was alleen en zwak, Zijn tegenstanders schenen rijk en machtig te zijn. nadenkend uitzag en die omstandigheid droeg er niet toe bij om zijn eigen onrust te vermin deren. »Ja dat is werkelijk heel vreemd, heel zonder ling!» meende de schermmeester. Hem was dadelijk een gedachte door het hoofd gegaan, die hij noodig oordeelde den jongen man mede te deelen. Hij wist in de verte niet, dat Henri reeds meermalen het vermoeden had ge koesterd, dat hij niet de zoon van het echtpaar Beauchêne zou zijn en wilde hem nu ook de waarheid nog niet onthullen, maar voor zyn per soon had hij bij het vernemen vau den gelukkig geheel mislukten moordaanslag onmiddellijk gedacht aan hen, die zich reeds, toen het kind pas een jaai of zes oud was, er van hadden willen ont doen, aan hen die niet geschroomd hadden, om van de spoorbrug van Asniéres dat blonde engeltje in de Seine te werpen, waar hij Jacques Beauchêne, door een toeval uit duizenden, juist in de gelegen heid was geweest, het te redden. Bestond niet de kans, dat die zelfde booswichten den jongen man herkend hebbende, nogmaals hadden getracht om thans de mislukte misdaad van destyds tot een goed einde te brengen Zij moesten er wel een zeer groot belang bij hebben om dat kind te doen verdwijnen, daar ze, na zooveel jaren, niet voor nieuwe schelmstukken waren teruggedeinsd Het avontuur was derhalve niet alleen vreemd, het was ook van zeer ernstigen aard. Zoo oordeelde de wapenkoning en driftig rolden hem de oogen door het hoofd, terwijl hij in een peinzende houding zat neergebogen. Hoe, wilde men het leven belagen van Henri,

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1