OPKIJIMIIKi KOFFIE-BLUYSSEN. BINNENLAND, LI\NH\(;OEI> SAY1SOVI. vovi:iiii:\Ti7:\ „MEXICO" CHINA CONGO THEE Gemengde Berichten, Rechtzaken. Stadsnieuws. TOONBBL 'n dfaasofflam. 374Bte Staats-loterij De Goudsche Kermis. A. van OS Az., Mantels, Costumes PELTERIJEN, en JAPONSTOFFEN worden tot zrei lage prijzen OPGE RUIMD. i g a r e n - M a g a z i j n A. F. C. HOLTE. A. BLUY88E1 ZO .HEI af<l. Z.-ll. loon en over de plagerijen van een der op zichters. De stakers honden vergaderingen, om af gevaardigden aan te wijzen, die zullen con- fereeren met de directie. De toestand is kalm. Eergisterochtend hebben Jaeques Del- pech, de zoon van den senator van Ariège en De Béconrt, secretaris van de „Raison"- redactie, geduelleerd, naar aanleiding van het Action Raison schandaal. By de 12de reprise kreeg de laatste een prik in den rechteronderarm, waarop het gevecht ge staakt werd. Vader en zoon Delpech vielen elkaar in de armen. Engeland. Het Engelsche parlementslid Walton heeft Maandagavond „den onderstaatssecretaris van "buitenlandsche zaken gefnteVpeïIeérd "oVèr het niet nakomen door Frankrijk van de Engelsche handelsrechten op Madagascar De minister, lord Percy, antwoordde, dat de gegeven voorstelling juist was, dat Engeland wel geprotesteerd had, maas dat door de Fransche annexatie en de daaruit voortge komen toestanden Engeland weinig rechten kon laten geldenhet gebeurde zou echter een vingerwijzing voor de toekomst zyn. De president van den bond van katoen wevers heeft van den secretaris van den Franschen katoenweversbond mededeeling ontvangen de maatregelen, doör dezen bond genomen, om de katoenfabricatie te be perken. Amkbika. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de alarmeerende geruchten verminderen. De opstandelingen trekken zich terugde troe pen worden thuis verwacht, Er is gesproken van een tnsscbenkomst van Argentinië en Brazilië, ten einde den strjjd te doen ophouden men gelooft, dat Uruguay daar gaarne op zal ingaan. De St.-Ct. No. 35 bevat de in art. 92, tweede lid, der Ongevallenwet 1901 bedoelde lijst van fondsen, welk in aanmerking ko men voor de belegging van gelden der Rijks verzekeringsbank en welke met uitslui ting van undore in pand kunnen worden gegeven door werkgevers tjie het risico van de by de genoemde wet geregelde verzekering hunner werklieden zelve wenschen te dragen, en door naamlooze vennootschappen en ver- eenigingen, welke risico's als bovenbedoeld wenschen over te nemen Hen meldt uit den Haag aan de „N.R Ct." By het departement van koloniën is ont vangen het volgende, van 10 dezer gedag- teekende, telegrum van den Gouverneur- Generaal van Nederlandscb-Indië. „Het gezantschap van den vorst van Ta- banan is gisteren ontvangen," Renter seint: Het huweljjk van prinses Alice met prins Alexander van Teek is gistermiddag om half één plechtig voltrok ken in de St. Georgekapel van bet kasteel te Windsor. De kapel zag er zeer feestelijk uitalle plaatsen waren bezet. Onmiddeliyk achter den Koning had koningin Emma plaats genomen, die een prachtig roomkleu rig kanten kostuum dro6g. Koningin Alexan dra, de koningin van Wurtemburg, de her togin van Albany, de prins en prinses van Wales en andere vorstelijke personen wa ren tegenwoordig. Onder de aanwezigen bevonden zich de gezanten van Dnitsphland, Rusland en Ne derland, de leden van het kabiuet en hoog waardigheidsbekleders. Om tien minuten over twaalf verscheen de brnigom, tien mi nuten later kwam de koninklijke stoet, met den Koning en de Koningin aan het hoofd; om tien minuten over half een verscheen de brnidstoetprinses Alice droeg een ivoor kleurig satynen kleed met oranjebloesems de hertog van Saksen Cobnrg liep naast haar. Men meldt uit Leeuwarderadee! Sedert overoude tjjden bestaat er tusschen het dorp Huyzen en den straatweg van Leeu warden naar de Overijselsche grens een prachtige laan, die in den zomertijd een ge liefkoosde wandelweg is voor de ingezetenen van Leeuwarden en de aan die gemeente aangelegen zeer bevolkte streek de Schrans. Zé staat bekond onder den naam van Hui- zumerlaan en behoort in eigendom aan de Nederl Hervormde gemeente van Huizum. Gedurende vele jaren bestaat er intusscben dringende behoefte nan een regelmatige uit breiding van het dorp Hui/um,doch het groote struikelblok was steeds de genoemde laan. Alle pogingen vau het gemeentebestuur, om deze laan van bet kerkbestuur over te nemen, stuite evenwei af op de booge eischen van het kerkbestuur. De Gemeenteraad heeft gemeend aan de zaak een einde te moeten maken en daarom besloten over te gaan tot onteigening van de Huizumerlaan ingevolge art. 26 al. 4 der Woningwet. De correspondent te Leiden meldt aan de „N. R. Ct." Eergisteravond had in werkplaats van den bierhandelaar en mineraal waterfabri kant, den heer Regeur, Nieuwe Ryn 82, alhier, een ongeluk plaats, waarvan de fa- brikant het slachtoffer werd. Er was in de werkplaats een nieuwe róachjne geplaatst voor koolzuurdruk, door een Utrechtfiche firma geleverd. De monteur was met den. eigenaarf nog aanwezig dn men wilde het werktuig nog eert's pcobeerpn, toen plotseling een ontploffing plaats had, tengevolge waar van de heer Regeur pnrnidd«lljjk ter aarde* stortte. De ontboden geneesheeren, de doctoren Idzerda en de Jongkonden slechts den doud constateeren. Men vermoedt, dat de dood door verstikking is veroorzaak} door ontsnapping van een groote hoeveelheid sa mengeperst koolzuur. Volgens te Amsterdam ontvangen particu liere berichten uit Antwerpen, zou een van de leiders der diamantbewerkersorganisatie a'dnar, de heer Romeo, verzekerd hebben, dat de algemeene werkstaking voor Amster dam Maandag a s. zal uitbreken. Dit is echter niet juist. Het bestuur van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond heeft in deze nl. geen blanco mandaat verlangd. Zoodat er voor 15 Februari a. s. eene bonds vergadering zal moeten worden belegd, waarop dus de leden beslissen, welke de houding hunner organisatie zal zyn tegen over de weigering der juweliers om op hunne tegenvoorstellen in te gaan. Eenige winkeliers in Zaandam zyn inden- loop der vorige week de dupe geworden van sluwe oplichterijen. Bjj drie werden een of meer paren schoenen, by een vierde vier gouden horloges, by een ander weer onder goederen besteld en door die winkeliers afgegeven. Aan de Amsterdamsche politie is het gelukt als den vermoedelyken dader aan te houden zekeren v, T., vroeger te Zaur.dam woonachtig. Soms kocht deze op eigen, maar meest op een gefingeerden naam. De goederen werden door hem beleend in een der banken van leening te Amsterdam. Van bet geld wist hy goede sier te maken. Hy is naar Zaandam overgebracht en heeft reeds bekend. i Tijdens hun afwezigheid heeft wederom diefstal plaats gehad op „Oak-Hill" te Ben- nebroek, bewoond door de heeren Van Waveren. Eenige zaken van weinig waarde o. a. theedoeken en een tabakspijp zyn ont vreemd. Laatstgenoemd voorwerp is echter by fouilleering van zekeren Peeperkoorn te Heemstede, die Zaterdag ais verdacht van verschillende diefstallen in arrest werd ge steld, gevonden en door den eigenaar her kend. Te zynen huize werden eveneens theedoeken in beslag genomen, die geheel en al overeenkomen met die door de heeren Van Waveren vermist, zoodat hier geen twijfel mt.er mogelijk is of Peeperkoorn is de dader van de laatste inbraak op „Oak- Hill. Uit Urk wordt van 9 Februari aan de „Zw. Ct." gemold Gisterenavond omstreeks 10 uur ontstond er brand in het kamertje van een alleen wonende oude ziekelijke vrouw. De buren kwamen op het zien der vlammen de woning binnen en vonden daar de oude vrouw op den grond liggen. Byna al haar kleeren waren aan haar ljjf verbrand en de vloer der kumer brandde reeds. Met een paar emmers water waren de vlammen spoedig gebluscht B(j de vrouw, met brandwonden bedekt, werd dadeiyk geneeskundige hulp ingeroepen. Volgens de bewoonster was het vallen der lamp de oorzaak vin bet onheil. Meer en meer blijkt dat met de arrestatie te Utrecht van den Duitscher G., den zoo genaamde»! dr. in de chemie, wegens den te Hengelo „gepleegden hoteldiefstal, waarvoor hy eergisteren by verstek tot 3 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, een voor de samenleving hoogst gevaarlijk individu on schadeiyk is gemaakt. Hy had nog veel meer op zyn kerfstok. Men weet dat van Duitsche zijde zyn uitlevering gevraagd was wegens een diefstal van 10,000 mark. Thans is tevens aan het licht gekomen, dat hy de vermoedelijke dader is van een te Olden burg in den nacht van 11 op 12 Januari gepleegden dubbelen vrouwenmoord en van een brandstichting. Met de bedoeling om te stelen drong by de bewuste woning binnen. Het ontwaken der beide vrouwen verhinderde hem evenwel zyn voornemen uit te voeren en daarop volgde de afschuwelijke misdaad. Met een stiykyzer werd de beide vronwen de her senpan verbrijzeld, waarna om elk spoor van geweldpleging te doen verdwynen door middel van petroleum het huis in brand werd gestoken. Het vuur was evenwel weldra gebluscht, zoodat de gruweldaad in zyn vollen omvang aan het licht kwam. Verschillende omstandigheden zyn er voor om G. als den vermoedelyken dader aan te w ijzen. In de Oldenburgische Volkszeitung lezen we dat G. in den morgen na deu moord- nacht te Bremen geweest is en van daar een briefkaart aan zijn hospes te Utrecht ge zonden heeft. Deze kaar is in beslag ge nomen Zooals overal heeft by ook in Hol land met zyn hospes op zeer goeden voet geleefd en hem een oud zilveren heeren horloge ten geschenke gegeven, dat vermoe delijk van den aldaar gepleegden diefstal afkomstig is. Het blad stipt daarbij aan, dat wanneer de vermoedens daaromtrent juist zyn, er geen twyfel kan bestaan of by heeft de misdaad op zyn geweten. Hy moet dan op den 12en Januari naar Bremen ge gaan en aldus ontkomen zyn. Onzerzijds kunnen wy hieraan toevoegen, dat de aangehoudene tydens zyn verblyf aan het hoofdbureau van politie te Utrecht voortdurend in de grootste opwinding ver keerde en niet onduidelijk liet blijken, dat hy vreesde ter dood gebracht te zullen worden. (U. D.) De Armen wetgeving. Over dit onderwerp heeft Dinsdagavond het Kamerlid Merchant, in een vergadering van de „Vryzinnig-demokratische kiesvereeni* ging" te 's Hage bet woord gevoerd. Spr. herinnerde er aan, dat de bestaande Armenwet dagteeker.t van 1854 en eenigs- zins gewijzigd is in 1870. Het standpunt, dat de Staat eerst tasschenbeide moet ko men wanneer iemand van gebrek dreigt om te komen, is gelukkig verlaten en heeft plaats gemaakt voor het beter inzicht, dat armoede vorkomen moet worden en dat de bestaande armoede door een doelmatige re geling moet ophouden. In het tegenwoor dige stadium i*. de armenz»rg, volgen* spr., een janboel. Want het burgerlijk armbe stuur mag slechts tusschenbeide komen wan neer dit onvermijdelijk is en dan nog ge schiedt de bedeeling zonder eenige methode. In de eene gemeente geschiedt de informa tie zus, in de andere zoo. Soms wordt er heelem&al niet naar den toestand geïnfor meerd van dengene, die bodeeling vraagt, en een gevolg daarvan is bedrog op de grof ste manier. Een goed aangehouden register van bedeeling vindt men b^na nergens en van een nagaan van de lotgevallen van het bestuur ia in den regel geen sprake. Als eenige vraag geldt thans hoe komen wy het gauwste en met het minste geld er af. Bo vendien is er geen overleg of samenwerking tusschen de verschillende armbesturen. Ver slagen worden niet gemaakt of zy zyn ge heim. Dan is er nog de bijzondere armen zorg, maar ook hier mist men samenwer king. Ieder gaat zyn gang en daardoor wor den door allen te zamen massa's geld ver spild. De tegenwoordige armenzorg is dien tengevolge duur en het meest profiteeren zy, die zich het best kunnen voordoen, die het best kannen liegen. Verschillende po gingen zyn reeds gedaan om hierin verbete ring te brengen, en het gemeentebestuur van Loeawarden is daarin het eerst voor gegaan door invoering van het zg. Elberfel- derstelsel. Maar ook daar is men afgestuit op de wet van 1854, die verbiedt', hulp te verleenen vóór die onvermijdelijk is en meer te geven dan Btrikt noodig is. Op die wet stuit dus elke verbetering van armenzorg af. In wijziging van de Armenwet, in verbe tering van de armenzorg is het bnitenland ons voorgegaan- Daar heeft men getracht de fouten, die onze wet van 1854 aankleven, te verbeteren, begrijpende dat toename van armoede tegen het belang van den Staat is, omdat het de criminaliteit in de hand werkt. Men kan or zich niet afmaken, met de zaak aan particulieren over te laten. De onder vinding in het buitenland heeft geleerd, dat stelselmatige armenzorg veel minder geld eischt, daar het aantal bedeelden vermin dert. Wil men dus de bedeeling goedkooper maken, dan dient men die te organiseeren, te breken met de sleur en arbeid te eischen waar die verricht kan worden- Dat moet een van de eerste eischen van een nieuwe Armenwet wezen. Wie werken kan, moet daartoe gedwongen kunnen worden. Een tweede eisch is, dat de armenzorg moet wor den geindividuali8eerd. Er moet geholpen kunnen worden naar gelang van omstandig heden en niet naar een vast schema. Er moet samenwerking zijn en in elke gemeente moet een algemeen register worden aange legd. Er moeten werkhuizen worden opge richt, waardoor de vrees voor bedeeling ver mindert. Maar spr. zou niet als voorwaarde voor bedoeling als in Engeland opne ming in een werkhuis willen eischen. Op neming in een werkhuis moet alleen strek ken tot afschrikking voor luiaards, die niet willen werken. Noodig is het, dat de Staat toezicht uit- oefene op de kerkelijke en particuliere in stellingen van armenzorg. De kerkelyke ar menzorg is daarvan echter niet gediend, en men kan dus nagaan, boe een regeling onder de tegenwoordige Regeering er uit zal zien. Voor spr. is het intusscben een raadsel, waarom men van kerkelyke zyde zoo ge heimzinnig met haar bedeeling is. In de Marconi telegraafverbindingen is een nieuwe uitvinding gedaan. Men zal nl. voor taan op vuurtorens Maiconi-toesteJJen kunnen plaatsen zonder masten, die berichten op 10 myl afstands zullen kunnen ontvangen. Daar toe heelt men die toestellen slechts te plaatsen op een tafel voor het geopende vonster van den vuurtoren. Binnen enkele weken zal door de Mar coni Telegraph Co." met het Engelsche gou vernement een overeenkomst worden geslo ten, waardoor het mogelijk zal wezen van elk telegraafkantoor telegrammen te ver zenden, die door de Marconi-telegraaf ver der kannen geseind worden naar plaatsen by dezen telegraafdienst aangesloten. De braiid te Baltimore heeft tot Maan dagavond geduurd, toen ging het vuur uit omdat er letterlijk niets meer te verbranden viel. Er zyn 75 blokken huizen, te zamen uitmakende 2500 gebouwen, in de asch ge legd. Het Journal of Commerce te New- York berekent de schade op 1680 millioen gulden. Gelukkig is vastgesteld kunnen worden, dat door den brand niet één men- schenleven vorloren is. Reeds Worden plan nen ontworpen tot wederopbouw der stad. Met het oog op de gewoonte om brand bare goederen iti pakhuizen op te bergen, wyst men er op dat New-York en andere Amerikaansche steden gevaar loopen door eenzelfde ramp te worden getroffen als die welke Baltimore verwoestte. De New-York Herald schrijft: „Iedere stad kan een waarschuwend voorbeeld nemen aan de ramp van Baltimore eu onmiddellijk een ernstig onderzoek instellen om te weten hoeveel onplofbare en brandbare goederen er door elkaar worden opgeborgen in pak huizen en stapelplaatsen in het centrum win de gemeente. Voor de Amsterdamsche rechtbank is gis teren de zaak van den moord in de Celebes straat behandeld. Men zal zich herinr. iren, dat zekere Luyer van der Laan daar verle den jaar de vroavv van zyn broer, by wien by inwoonde, heeft mishandeld en vermoord, terwijl haar man bjj kennissen in Groningen vertoefde. De oudste van der Laan had zjjn broer, die nooit had willen oppassen, by zich in huis genomen, om te trachten een goed monsch van hem te maken. Layer is een jongen van middelmatige grootte, met een grauwe gelaatskleur. Hy keek iu de rechtszaal onverschillig voor zich uit, óf hem de heeie zaak niets aanging. Na de voorlezing van tallooze stukken, waar onder het rapport der deskundigen, die bij hem geen liehaams- of geestesstoornis waar namen, verzocht de voorzitter hein herhaal delijk op te staan, maar te vergeefs. „Ik verd.het", luidde het antwoord. Op de vraag of hy zyn schoonzuster vermoord had, zeide hy „Ik geloof het wel." Óp de vraag, nog eens te vertellen, wat hij by de instruc tie verklaard had, antwoordde hy, dat hy niets zou vertellen, omdat hy eenmaal iets vertellen voldoende- vond. De voorzitter: „Wil je dan op geen en kele vraag antwoorden P" Beki.„Dat zal er aan liggen." Voorzitter: „Hebt gjj den moord begaan en wanneer Bekl.„Ja, 's middags." Dan gaat bekl. weer zitten. Toen hy nu vet klaarde, niets meer te Bil len antwoorden, werden alle verklaringen, in de instructie afgelegd, voorgelezen, waar in een volledige bekentenis wordt afgelegd. Op de vraag vah den voorzitter, of hy alles goed verstaan had, zei bekl.: „Ik luisterde er niet naarik keek maar eens rond." Met een zoet ljjntje wist de voorzitter liem evenwel toch weer te laten opstaan en oen vry geregeld verhaal to laten doen van den moord, van wat daaraan voorafging en ör op volgde, zoodat hy volledig bekende. Zyn vorklaringen waren kort, zakelijk en helder, maar hy deed zyn verhaal vaak met een moeiljjk verholen lachlust. Om half 2 begon het getuigenverhoor. Het O. M. eischte levenslange gevangenis straf. Mr. van Lier trad als verdediger op en vroeg een nader onderzoek naar bekl.'s geestvermogens. Over 14 daag nitspraak. GOUDA, 11 Febroari 1904. Aangenomen bet beroep bjj de Ned. Herv. Kexk te O. en N. Gastel door den heer C. Brunt, cand. te Bodegraven. Op verzoek van den heer A. Koster Mz. te Boskoop is ingetrokken diens aanwijzing als officieel deskundige voor het verrichten van inspectiën en onderzoekingen, vereischt krachtens de bepalingen tot wering van den druifluis en in diens plaats is als zoodanig aangewezen de heer D. M. Van Gelderen te Boskoop. „Een stuk, dat pakt" werd gisterenavond in „Kunstmin" gegeven 1 Alles wat het pu bliek in de juiste stemming kan brengen is hierin aanwezig. De aandoenlijke, ja aan grijpende tooneelen hebben 't effect niet ge mist., De stilte en de groote oplettendheid der toehoorders bewezen, hoe men volkomen meeleefde met alles wat er werd voorge- Bteld. Het uitmuntend spel van den heer Schwab was tot het einde toe waar te nemen en te genieten. Hij bleef de echte Joden- ïnan, die hy zoo natuurlijk mogelijk weergaf! Over het tweede bedrijf is veel geschreven en .toch zouden we 't niet gaarne gemist hebben. De geestige gezegden en echt typisch Joodsche uitdrukkingen gaven aF wisseling en verandering by het diep tra gische van de ernstige scènes. Een groot succes is dit stuk van den heer Schwab. Hy overdrijft niet en is geheel vervuld van zijne taak. Zyne droefheid, zijne zielesmart geeft hy zoo natuurlijk terug, dit men met ingehouden adem luistert. Schilderachtig is het tafereel, waar allen om de tafel zyn gezeten als Mozes het symbolisch lied van „het lam" leest! Ontzettend is de indruk, die zich teekent op zijn gelaat en die uit zyn gang spreekt, als by weg moet! Dat was artistiek spel in optima forma. Geen wonder dat het scherm reeds neer is, ais 't publiek par. begrjjpt, dat zulk werk applaus verdient. Mevroaw Schwab heeft al eveneens prachtig gespeeld. De ontroering die zich van baar meester maakt, als ze hoort, dat haar man is vrijgesproken is eenig en aangrijpend. Niet minder natuurlijk is ze in haar vertelling van de gezellige buurt, waar ze vroeger te Amsterdam woonde, toen ze met de vriendinnen op de stoep een luchtje kon scheppen 1 De heer Lageman, de boer, die op den Jood gebeten is, heeft zjjne moeilijke rol bijzonder goed opgevat. Mevr. v. Stralen, de vrouw van den Burge meester won 't in heel haar flink optreden van haar echtgenoot, die nu en dan wat losser kon zyn in houding en gebaren. De Notaris en de dokter waren niet zoo goed gotypeerd als de andere artisten. Men kan niet anders zeggen dan dat „Het Lyrisch Tooneel" een genotvollen avond heeft ver schaft. De vele en warme toejaichingen van de aanwezigen waren er het beste be wijs van en ze waren ruimschoots verdiend je Klasse. Trekking van Donderdag 11 Febr. No. 11123, 12035, 15459, 17102 en 18875 ieder 1 1000. 9790, 6105, 8181, 12112 en 12768 ieder I 400. 16591, 18767 en 20272 ieder 1 200. 253, 2651, 6309, 6780, 7802, 8198, 13956, 15112, 16108, 16445, 18061 en 19884 ieder I 100. Prijzen van I 70. 47 3784 7562 10736 14139 16688 18449 50 3969 7644 10981 14334 16749 18719 66 4092 67 91 14411 16812 18891 «160 4113 78 88 14614 40 18949 ™97 4230 7852 11107 18 46 49023 483 4711 71 69' 47 59 19140 802 59 8021 88 14706 76 88 57 98 8131 11207 52 16913 19317 993 4815 47 53 14818 26 19410 1348 4948 8344 11500 14988 54 14 96 52 8507 11614 15034 17077 34 1416 5187 87 57 15194 82 89 1539 5293 91 11874 15265 17227 19581 1957 99 8771 12078 91 17343 19666 2196 5412 97 12144 15314 52 19701 2275 66 8988 63 24 17481 19890 2446 95 94 12379 15406 17586 19907 2500 5638 9001 93 15599 17614 20011 13 5752 90 12501 15663 95 22 46 93 94 50 15700 17750 45 63 6035 9221 12984 49 68 51 80 6125 68 13008 83 17890 79 96 45 9303 95 15876 94 20137 2674 6283 68 13150 15916 17958 20278 2938 6345 80 13657 35 18070 20354 46 6844 9452 13630 56 18111 20505 3399 6958 9949 53 16334 24 31 3460 74 51 58 16432 40 20837 3597 7005 10106 13908 65 18258 20902 3636 4710221 14002 16599 73 63 78 719910639 96 16648 18360 69 3740 7242 10706 5e Klasse 15e Lijst No. 1347 t 70 in. z. 1346 I 70. INGEZONDEN. Eigenaardig, of liever aardig is het te zien hoeveel werk de verslaggever van de Gouwe en IJsselbode. orgaan der Anti Re- volationnaire party, in zyn overzichten van de Gemeenteraadszittingen, er van maakt om te doen uitkomen hoe nuttig en noodig het is tot afschaffing van de Goudsche Ker mis over te gaan. Alles wordt er met de haren en snaren bijgesleept en in het nummer van 6 Febr, j i, zelfs aardigheden over „neringdoenden, belangstellenden en particulieren". Ik laat die voor zyn rekening, maar treurig is het uit „particulieren" Je distilleeren „dat zyn zeker menschen die geen belasting betalen". Weet die verslaggever dan niet dat met particulieren, menschen bedoeld worden die geen zaken om handen hebben, b.v. rente niers, maar die gewoonlijk een aardige by- drage in Rjjks en Gemeentebelasting leve ren P En omdat die niet in zaken zitten er toch wel degelijk belang kunnen hebben bij het voortbestaan van een of andere in stelling Hierbij een uittreksel van dat overzicht. „Onder de ingekomen Stukken vermelden „we in 't byzonder eon drietal adresssn „tegen de afschaffing der kermis één van „1102 neringdoenden, belastingplichtigen, „belanghebbenden en particulieren. Eene „Heelc opsomming! Bezitten de onderteeke- naars nu elk voor zich al die titels P Of „sluit de een de ander uit P OfP „De titel, „particulier" komt ons voorde „andere uit te sluiten het schijnt dus, dat „die geen belasting betaalt, en ook geen „belang by 't voortbestaan der kermis heeft. „Maar de neringdoenden, zyn die geen be lastingplichtigen P of belangstellenden „Werkelijk, we verstaan die opsomming „niet. 't Is zeker maar om effect temaken, „al die woorden. „Het tweede adres is van de vereeniging „„de Drankwet.". Zyn die heeren geen nering doenden, belastingplichtigen enz. Of heb- „ben ze dubbel geteekend „De eerste onderteekenaar van het adres „der 1102 is een neringdoende, banketbak- aker. Nu gelooven we gaarne, dat de heer Kiljan in de kermisweek wel eens een pakje „Goudsche sprits of siroop wafels meer ver- „koopt dan anders. „Evenzoo begrypen we, dat er ook meer „igedronken wordt dan gewoon. Maar uls we „nu eens letten op de enorme hoeveelheid „koek en allerlei gebak, die op bet ker- mister rein wordt verkocht door neringdoen den enz., niet inwoners dezer gemeente, die „onzp Goudsche winkeliers een niet onbe langrijke concurrentie komen bezorgen ge durende de kermisdagen, dan zijn we toch „zoo vry te beweren, dat dit voordeeltje „toch van vry twfjfelacbtigen aard is. „Voorts, 't moge waar zyn, dut banket bakkers, kasteleins, sigarenhandelaars, en „misschien nog enkele anderen, in de ker- „misweek hun lade vol zien worden, een „feit is toch ook, dat vele andere neiing- „ddenden, zy, die in de allernoodzakelijkste „levensbehoeften handelen, allerminst voor deel in de kermis hebben, om de eenvou dige reden, dat de koopkracht voor derge lijke zaken, geen geringe knak krygt door „de zeer vele onnoodige uitgaven. Maar waarde verslaggever. Stel u je nu eens even voor dat er op een Kermis geen koek, gebak, speelgoed, poffertjes enz. werd verkocht wat blijft er dan van de Kermis over, dat ia juist de Kermis. Dat. er ge dronken wordt (dat doet men ook buiten dien) is juist, maar een Caféhouder moet toch van „drinken" bestaan en hoe meer er gedronken wordt hoe beier by het heeft. Dat Bakkers, Kasteleins, Sigarenhandelaars enz. gedarende dien week bun lade vol zien worden is dat nl .niet voldoende voor het behoud der Kermis. Dan nog de, ik meen pl. in. f 5000. h f 6000.— die de staan plaatsen opbrengen, is dat geen voordeeltje voor de belastingbetalers. Nu weet ik wel dat er ook veel geld de Gemeente uitge dragen wordt, maar zuudt u denken, al werd de Kermis afgeschaft dit dan niet het geval zou zyn. Men is nu eenmaal gewend die week eens „uit" te zyn en geloof ik stellig dat men dan in plaats van Kermis te houden voor zyn geld een reisje zal ga an maken of op andere wijze verteren, en uit gaan kost ook veel geld waarvan de Goud sche neringdoenden niet beter worden, wel slechter want dan moet het staangeld op de Gemeentebelasting gevonden worden. Dat er ook neringdoenden gevonden wor den die tegen de Kermis zyn wil ik niet ontkennen, maar welke zyn dit? Hoogst waarschijnlijk antirevolutionnaire (van Ka tholieken, op een enkele uitzondering na. geloof ik dit niet) maar die moeten er al tegen zyn omdat ze antirevolutionnair zyn. Waren zy eens volkomen vrij >n hon doen en zeggen Paltyd wat hun voordeel aangaat. Ook dat er met Kermis onzedelijke din gen gebeuren is helaas waar, maar zou er wel één feest zyn, onverschillig om welke oorzaak of richting, dat de toets der «ede* lykhoid geheel kan doorstaan P En zonder Kermis en zonder Feesten gebeurt er dan nimmer iets onzedelijks Zoolang er nog 1102 ne*fngdoenden, be langstellenden of particulieren in ééne Ge meente worden gevonden die hun voordeel in de Kermis zien, mag m. i. niet tot af schaffing worden overgegaan. Ik, voor my zei ven, ben noch vóórnoch tegenstander. Is er Kermis dan profiteer ik er van, is die er niet, welnu dan niet. Maar zoolang er nog honderden, misschien duizenden wor den gevonden die haar voortbestaan wen schen en in Gouda alléén 1102 die er beter van worden, geloof ik dat het niet goed is aan dit oude volksfeest te tornen en liever zyn eigen dood te laten sterven wat misschien niet eens zoo ver meer af is. 2. MARKTBERICHTEN. Gouda, ii Febr. 1904. GRANEN. Bij matigen aanvoer was de stemming heden zeer vast, vooral voor de beste soorten. Tarwe: Zeeuwsche 7.90 a 8.35 Mindere d'to 7-3° A 7.60. Afwijkende 6 50 k 680 Polder 6 50 i 7 25 Rogge: Zeeuw- sehe 540 A 5 75 Polder 5.— it 5.25 Buitenlandsche per 70 kilo 4.60 i 4 75 Gerst: Winter 430 a 460 Zomer 4.20 a 4 50 Chevallier 5.25 A 575. Haver, per heet. a.8o A 3 25, per 100 Kilo 6.— A 6.75 Hennepzaad Inlandsche -.A -.— ik^enlansche 5.25 a 5 50 Kanariezaad 10.- A 11.50 Koolzaad 7.50 a 9.— Erwten Kookerwten 8.50 A 9.25. Niet- kookende a -.Buitenlandsche voer- erwten per 80 Kilo f6.-. a 6.4,0, Boonen bruine boonen 12.— A 14.50. Witte Boonen h Paardeboonen 6.15 A 640 Dui- veboonen 6 50 A 7 25 Muis per 100 Kilo Bonte Ainurikaansche 6.20, A J 6.30 Odessa. 5-5° 5 ?5 Cinquantine 7.— A 7 25 V KEM\kK r. Melkvee red aanvoer, handel kalm prijzen hooir. Vette varkens, red. aanvoer, -hamlel gewoon 17 A i8Vsct. per halfK.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel gewoon 15 A 16 ct. per h If K.CJ. Magere Biggen, redelijk aanroer handel gewoon 0.50.A 1 00 per weck. Vette Schapen redelijk aanvoer, handel matig 16 A 25 Lammeren geen aanvoel handel geen A per halt Kilo Nuchtere Kalveren goede aanvoer handel vlug 8.— A f 12 liraskalveren red. aanvoer han del geen f A f Kokkalveren ƒ8 a 16 Kaas, aangevoerd 9 partijen, handel kalm. re kWal. 26 50 A 2de kwal. 24 25--~ Zwaardere Noqrdliollansche Boter, weinig aanvoer, handel vlug, Goeboter. 1.40 A 1.50 Weiboter 1.20 A 1.30. Amsterdam, 9 Februari 1904. Als Nieuw ingekomen wijzigingen van Vraag en Aanbod in bet Weekblad vah de Commissiebank te Amsterdam, vi rmelden wy U de volgende fondsen GEDAAGD. Aand. Bouwondern. Willemspark f 460.— Maaty. tot expl. van de Joh. Kerkhovenpolder löpC't. Rotterdamsche Kine Maaty. Tjikembang 175 Nederl. Scheepsb. Maatsch. 105 Rotterdamsche Droogdok My. 25 Baumwollspinnerei Gronau 95 Nederl. fabr. v. Werkt, en Spoorweg Matr. Serie A 72 Grand Bazar de Ja Bourse 1074 Noord en Zuid Holl. Stoomtr. Maats. Haarlem—Leiden 140 Nederl. alg. My. v. Levens verzekering Oonservntrix 25 Oblig. Prov Middelburg (oude schuld) 10 Aand. Katoen Maatsch. v/h. Gebrs. Scbolten 75 Eerste Ned. Maats, tot Verz. v. Risico in Loteryen 20 Opr aand. Intercoram. Hypothcekb. f 10.— AANGEBODEN. Aand. Scheveningsche Park 46 pCt. Serinanmsche Bank 190 Am8terd. Gaiery Maats. 50 Bouwondern. Willemspark f 480.— Oblig. Cult. Maaty. Gending 108 pCt. Aand. Cultuur Maatsch. Mnron Bod Ned. Ind. Houtaankap My. 17 pCt. Pref. aand. Suikerfabr. Poerwokorto 115 Aand. Landbouw Maats. Bongga 99 Preanger Koff. Cult Maats. Tjiharoes Bahajoe 46 Kon. Ned. Beyerschbierbry. 60 Oliezuurfabriek Mars Bod Baumwollspinnerei Germania 105 pCt. Oranje Nassau Hypotheek bank le Serie 155 Oranje Nassau Hypotheek bank 2e Serie 145 Z lid Holl. Hypotheekb, 210 Maats, tot expl. v. Waterlei dingen in Nederland 85 Oblig. 's Uravenhaagsche Zwem- en Badinrichting Bod Aand. Guaran. Kap. van de Spaar bank voor de Stad Amsterd. 650 pCt. Opr. aand'. Holland Bank f 35.— Opr. aand. Maats, tot expl. van dc Suikerfabriek Kalibagor 57.50 HET ALOM BEKENDE ik weder in alle match en vormen voor handen. Kleiweg E 73a, GOUDA Teiephooit |f«. .If. Burger! jke Stand. GEBOREN 8 Febr. Ge r ril je, ouders A. Verboom en N. Ooms. -- 9. Johanna Clazinn, ouders F. Snaterse en G. den Ilaug. Jo hanna, ouders N. Fanjj en R. van der Steen. Margaret ha, ouders H. Brenkman en J. Jongeneel. 10. Joseph Frans Wilhelm, ouders W. Gtttndcr en J. Huzebroek. 10. Hendricus Franciscus Wilhelmus, ouders W. A. van Soest en P. A. van de Pavoordt. OVERLEDEN 8 Febr. W. de Gruyl, 83 j. - 9. G. de Looy, 1b j. - 10. T. de Bruyn, 71 j. GEHUWD10 Febr. C. J. Reebeen en E. L. M. Bezem. A, Bloot on J. C. M. Mek. P. Geirnaert en C. Sluyter. C. Leeflang on G. A. Voorderhaak. Wegens verandering van zaak ia het op zeer billjjke voorwaarden direct OVER TE NEMEN. t t I t Door onze groote inkoopen uit eertte hand der rauwe Koffie, lietjnelf branden, en het rechtêtreeli* verkoopen aun de verbruikers, in eigen Ver koophuizen,' knnnon en zjjn onze prijzen de kwaliteiten in aanmerking ge nomen dun ook belangrijk lagerdan bjj anderen, l*munr PIIOEWI De prijzen z\jn No. 1 31 c. No. 2 4» c No. 3 40 c. No. 4 44 c en No. 5 32 o. per pond, met illrecl cadeau, keelen ol haleen groenen bon, en nnndeel in onze groote verloting. PROBEERT ONZE GROVE ZEER GEURIGE GOED WATERHOUDENDE IN ZAKJES VAN 1 ONS ii CENT. 5 leege zakjes goed voor cadeau of heelen groenen bon. Deze Thee wordt overal met 20 c. betaald. 140 eigen verkoophuizen. Te GOUDA alleen WIJDSTRAAT A No. 160.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2