HET MEDAILLON. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. feuilleton. Dinsdag 16 Februari 1904. No. 9338. 42ste Jaargang. Nationale Militie. Buitenlandse!) Overzicht van Afgekondigd 49) XXIV. man (Wordt vervolgd.) GOllkSUIE COURAVT {Naar he\ Franse ft.) rdetoou No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a ge 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Of Rusland met kans op slagen do afslui- ting van Port Arthur zou kunnen beletten, is op ’t oogenblik moeilyk te zeggen. Omtrent de sterkte van Ruslands troe penmacht in Mandsjoeryo worden zooveel verschillende mededeelingcn gedaan, dat de waarheid moeilijk te onderkennen is. Nu ver neemt de „St. James’s Gazette’’ weer, dut Rusland ten minste 200,000 man van alle wapens in Mandsjoeryo of op weg daarheen heeft. Reizigers die te Moskou met den Transsiberischen trein zyn aangekomen, vertellen dat de lyn van daar tot Irkoetsk één langfe processie van militaire treinen is, beladen met soldaten, kannonnen, munitie en voorraden. Zoo falryk zyn deze transporten, dat de personentreinèn 24 tot 36 uur te laat aankomen. Een Britsch officier, die uit Dal ny is gekomen, heeft onderweg 44 troepen- treinen geteld. Twyfelachtig is echter, of deze troepen tydig en voldoende toegorust ter plaatse zullen z|jn om met kracht tegen de Japan ners op te treden. Voor de eerste phrase van den oorlog van nog minder beteekenis is het feit dat in bet district Moskou nog 30000 reservisten klaar staan om op bet eerste bevel naar Siberië te vertrekken en dat in Polen 150.000 recruten met spoed geoefend worden. Na zulke staal tjes zegt al heel weinig het bericht, dat Rusland, zoo noodig, drie milioen man op de been kan brengen. Masampho zal als militaire en maritieme haven dienst doende spoorweg van Foe- san naar Seoul, die in het noorden en zui den gereed is, zal zoo spoedig mogelyk met veldmateriaal worden voltooid. Tsjemoelpo, de haven van Seoul, is in Japansch bezit, Seoul is door de Japansche troepen bezet. Dit alles was te verwachten Japan heeft voor het oogenblik nog de volkomen vrye gelegenheid om den veldtocht te land te be ginnen. En die veldtocht zal lang en moeilyk wor den, tenzy interventie tir een einde aan maakt, voordat hy tot het bitter einde is uit gevochten. Telefoon lo H9 ADVERT E N T I EN worden geplaatst 15 régels 6 50 Centen: iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Afgekondigd en aangeplakt te Gouda, den 15 Februari 1904. De Burgemeester, R. L. MARTENS. De officieele mededeeling over de verlie zen, door de Japansche vloot geleden in den slag by Port Arthur, zyn gering volgens op gave. En nu is het vermakelyk en leerryk tevens te lezen hoe verschillende bladen reeds, voor de officieele mededeeling gegeven, werd, tot de conclusie kwamen, dat de ver liezen ernstig geweest moeten zyn. In Londen weid gesproken van een verlies van drie torpedobooten, een ernstige bescha diging van zes gepantserde kruisers 1 De Petersbnrgsche correspondent van de „New-York Herald” gaat nog verder. Hy beweert in banden gehad te hebben een kopie van een telegram van admiraal Alexe- jeff, thans in het bezit van den gcneralen staf. Hierin staat duidelijk, dat de Japansche vloot terugtrok met drie kruisers en elf tor- pedobooten onschadelyk. Gedurende het bombardement van Port Arthur, den volgenden dag, maakten de Rus sische kustbatteryen vyf oorlogsschepen (wat voor soort wordt niet gemeld) en negen tor pedobooten buit Verwonderlyk is het op zyn minst te noe men, dat admiraal Alexejeff deze zware Ja pansche verliezen eerst twee dagen later seinde dan de gedeeltelijke vernieling van de Russische vloot. Bovendien zouden de ooggetuigen, van wie de eerste berichten kwamen, zich dan toch deerlijk vergist heb ben OPROEPING VAN Verlofgangers in nerkclijkendiensi. De BURGEMEESTER van GOUDA maakt bekend, dat dein dez Gemeente wonende ver- lofgangers, beboorende tot de hieronder ver melde lichtingen en korpsen, voor het tydvak, achter elk korps of onderdeel vermeld, by deze IN WERK BLIJKEN DIENST WOR DEN OPGEROEPEN, om in den wapen handel te worden geoefend. Lichting 1899. Ie Compagnie Hospitaalsoldaten van 29 Februari tot en met 26 Maart a. s. Lichting 1900. Regimenten Veld-Artillerie Van hen die behooren tot de treinafdee- lingen, met uitzondering van ben die daarbij zyn overgeplaatst van de regimenten Huza ren, de helft, en wel van 7 Mwart tot en met 2 April a. s. b. Van hen die behooren tot de batterijen, een derde deel, van 1l Maart tot en met 9 April a. s. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen le dat zij zich daags vóór hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, ter Gemeente secretarie vervoegen, ten einde op hunne verlofpassen door den Burgemeester den dag van vertrek te doen vermelden en inlichtingen te ontvangen aan gaande de reis2e dat zy op de aange geven dagen, in uniform gekleed en voorzien van hunne verlofpassen, alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medege nomen voorwerpen van kleeding en uitrus ting, by hunne korpsen zyn aangekomen des namiddags vóór vier uren, of op het uur, door den Burgemeester te bepalen„dat de verlofgangers, gevestigd in gemeenten van waar zy niet in één dag hun garnizoen kun nen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op marsch behoeven te begeven, en den volgenden dag zoo vroegtydig mogelyk by hun korps zullen moeten aankomen.” Ingeval ziekte hunne opkomst mocht ver hinderen, moeten zy hiervan zoodra mogelyk door eene op gezegeld papier geschreven en te legaliseeren geneeskundige verklaring ter Gemeente-Secretarie kennisgeven. „Het niet-ontvangen eener bijzondere op roeping ontheft den verlofganger geenszins van zjjne verplichting tot opkomst onder de wapenen, daar deze Bekendmaking alléén als BEWIJS geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Gebruik makende van dë tydelyke onge schiktheid van het Russische eskader by Port Arthur, dat zooals uit do verschillende berichten blijkt, tegen de Japansche vloot niet opgewassen is, en bovendien ernstige schade leed in het nachtgevecht, brengt Ja pan zooveel mogelyk troepen over naar Korea. Uit de Times-berichten blijkt, datdc mobilisatie van het Japansche leger krach tig wordt voorgezet: „De Japanners aan vaarden met opeengeklemde tanden den strijd”, zegt het blad. Reeds is het eerste Japansche leger-korps, waarover generaal Kuroki het bevel voert, byna geheel naar Korea overgebracht. Het oppercommando over de Japansche troepen in Korea is opgedragen aan gene raal baron Kodama, chef van den generalen staf. heeft reeds beloofd, dat de Regeering geen beslissenden stap zal doen, zonder vooraf het Parlement le raadplegen. Dit is een voorloopige geruststelling. Maar de toestand is ernstiger. Frankrijk weet niet, welke be palingen het tusschen Rusland on Frankrijk gesloten verdrag bevat. Het weet niet of bet tractaat alleen betrekking heeft op Eu ropa, of ook op Azië. Het verdrag is opge- sleld tusschen generaal de Boisdeffre, die toen gezant te Petersburg was, en generaal Obroetsjef, toentertijd chef van den Rus- sischen generalen staf. Toen bevatte het tractaat alleen een militaire conventie, die in het bijzonder togen het Drievoudig Ver bond was gericht. Nu deelt de Gaulois mede, dat later dit tractaat werd aangevuld met de bepaling dat Frankrijk zyn bondgenoot ook in geval van oorlog in Oost-Azië zou ter zijde staan met manschappen en schepen, wanneer in dien oorlog een derde mogendheid zich tegenover Rusland plaatst. Het is, volgens de Gaulois niet uitge maakt, dat die derde mogendheid een Eu- ropeesche moet zyn, zoodat, wanneer China of Korea zich in dezen strijd aan de zijde van Japan scharen, voor Frankrijk de nood zakelijkheid aanbrejekt om Rusland terzijde - te staan. De neutraliteit van China wordt door de Regeering te Washington, met medewer king van enkole mogendheden, waaronder Duitschland, krachtig gesteund. Doch Japan voert stryd voor de integriteit van China, Martdsjoerye daaronder begrepen, dat fei telijk tot China behoort. In dit verband maakt de neutraliteits verklaring van China een ietwat zonderlingen indruk. Japan zal pogen den oorlog op Mands- joerysch dat is dus Chineesch -- grondge bied over te brengen. Hoe kan China dit dulden, van neutraliteits-standpunthoe kan liet Russische troepen en Russische schepen toelaten op zijn grondgebied en toch neutraal bljjven Dit is een vraag, die voor het volkenrecht van groote beteekenis is. Uit de mededeelin- gen van den Chineeschen gezant te Ber lijn aan de Ostpreussische Ztg. blykt, dat China gereed is, zich met 45.000 man, goed geoefend en goed gewapend, aan te sluiten by den sterkston der beide oorlogvoerenden. Wordt nu China als de derde mogendheid beschouwd, die Engeland of Frankrijk nood zaken moet -rich in den oorlog te mengen, dan is de casus foederis weldra gevonden, en moe ten beiden zich gereed maken Het zal wel noodig zijn, dat in dit geval wordt vastgesteld en met beslistheid wordt weer naar buiten. •Dat begint verdacht te worden!» mompelde zij. «Maar ik moet in elk geval zekerheid hebben I» Zij nam weder in haar c >upé plaat» en riep den koetsier toe t »Naar den boulevard, tot op den hoek van de rue Cujas I" Het rijtuig kwam weder in beweging en hield na enkele minuten op de uitgeduide plaats halt. De portier stond nog altijd tegen de deurpost van 't hotel geleund en met vasten tred kwam de gravin naar hem toe. Wat hebt gj mij gisteren verteld?» vioeg zij. Hadt ge mij niet gezegd, dat Henri Beauchêne dood was?» •Ja, maarstamelde de onthutste Dat was gelogen, niet waar De portier, die geen nieuwe instructie’» van zijn huurder ontvangen had, stond daar met den mond vol tanden tegenover de dame, die uit zijn aar zelende houding voldoende begreep, dat hij haar willens en wetens had misleid. Zij vroeg hem haar oven in zijn loge te laten en toen dat geschied was, haalde zij uit haar por tefeuille een bankbiljet van honderd francs, dat zij den ouden man ter hand stelde. •Ziedaar iets om u een helder htofd te bezor gen.» zeide zij, »en vertel mij nu de waarheid!» De portier zette een paar groote oogen op en keerde het bankbiljet tusschen zijn vingers om en om. Inzending van Advertentiën tot 1 uur s midi. Jacques Beauchêne vermoedde geenszins, dat de gravin de Kermor, toen hij haar had zien uit rijden, haar ekwipage had laten voorkomen ten einde zich te begeven naar het hotel-garni, waarin zijn aangenomen zoon logeerde. De slechte vrouw was uitgegaan om uit de verte de begrafenis te zien van hem, dien zij meende gedood te hebben. Voor goed meende zy zich nu van hem ontslagen en zij kon derhalve verder in vrede genieten van het fortuin, dat zij met haai man den armen wees had ontstolen. Op den boulevard liet zij het rijtuig halt hou den, stapte er uit en ging langs de trottoirs ver der te voet. Toen zij gekomen was op een hoek van de rue Cujas verdween de glimlach van haar gelaat en voelde zij zich niet meer zoo vroolijk gestemd. Zij had gedacht, de deur van het groote huis, waarin Henri Beauchêne zijn kamer had, op de gebruikelijke wijze, eenigszins met rouwfloers be kleed te zien voor het doorlaten van de lijkkist. maar het hotel-garni zag cr heel gewoon uit, juist als altijd. Marcelle verhaastte haar tred, Misschien was de begrafenis al afgeloopen of wel op een der uren in den namiddag vastgesteld. Zij sloeg de oogen op naar het hoekraam van den jongen student. Daar stonden de jaloeziën open, het lijk moest derhalve reeds uit dat vertrek zijn verwijderd. Op den drempel van ’i Hotel stond de portier dood bedaard zijn pijpje te rooken en waarlijk niet in tenue om een lijkstatie te zien voorbijtrekken. De bevreemding der gravin ging tot onrust over. Daar zij den portier niets durfde vragen, omdat ze bang was, dat hij haar herkennen zou, liep ze aan den overkant het eerste, het beste magazijn in, waar ze een kleinigheid kocht Hebt ge van morgen in deze straat een be grafenis gehad vroeg zij den bediende, die zich uitsloofde in beleefdheden voor zulk een schoone vrouw uit de groote wereld, „Neen, mevrouw, antwoordde de bediende, haar niet zonder eenige verwondering aanziende. „O, ik dacht het 1” mompelde Marcelle En weer een poosje later, als om zich gerust te stellen: •Dan zal zeker de begrafenis van middag plaats hebben I” ,Jk. geloof het niet mevrouw 1 Voorzoover ik weet, is er dezer dagen niemand in deze straat overleden.” Marcelle vro-g niet verder. Zij betaalde, wat zy schuldig was en spoedde zich naar het wachtende rijtuig. Zij informeerde sich by haar lakei, of deze ook toevallig wist, waar in deze wijk het bureau van De Franscbe Kamer heeft het voorstel, om de gewone acht dagen vacantie te ne men in de Carnevalsweek, met groote meer derheid verworpen. De Kamer wil byeen blyveu tijdens den Russisch Japanschen oor log, om ieder oogenblik gereed to zijn mee te spreken over de politieke en diplomatieke gebeurtenissen. Minister-president Combes den burgerlijken stand gevestigd was en toen zij hierop bevestigend antwoord had gekregen, liet zij zich derwaarts geleiden. De jonge klerk, die haar bij den burgerlijken stand te woord stond, stopte z-j een goudstuk in de hand en vroeg hem toen om een klein af schriftje des nood» met potlood, van de sterfge vallen, die in de laatste week in deze wijk hadden plaats gehad. Onmiddellijk, mevrouw,’’ antwoordde de klerk, die boog als een knipmes voor de koninklijke vrouw, die zoo koninklijk betaalde voor zulk een bagatel, daar zij toch, evenals iedereen, voor niets het sterlte-register had kunnen inzien Beleefd bood hij de dame een stoel aan, maar zij kon niet zitten en liep, zoolang de klerk bezig was, voortdurend op en neer met een gejaagd heid, die bijna in ’toog vallend mocht heeten. Het kwam haar voor, dat de korte afwezigheid van den jongen klerk uren lang duurde. Eindelijk was hij weer bij haar. Zij wierp zich bijna op den keurig geschreven staat, dien de jongen man voor haar had opgemaakt, zag hem met koorts achtig ongeduld in, maar nergens vond zij den naam van Henri Beauchêne. Wat beduidde dat Haar was ’l onbegrijpelijkMet verbazing zag da klerk naar haar op. Dit was ’t immers wat mevrouw bedoelde vroeg hij. •Ja, ja, ’t is goed,” antwoordde de gravin ter stond want die vraag had haar weder tot zich zelve gebracht. Zij verkreukelde het papier bij *f haastig op bergen in den zak van haar robe en spoedde zich 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1