ELK ■EN”. de G. I HET MEDAILLON. Q irüj. A tol >g op “Ik Ie z BINNENLAND. Agent. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9350. Dinsdag 1 Maart 1904. Hiilleuliindseh Overzichl ?bben. FEUILLETON. enten, 1 II IT 1904. 42ste Jaargang. 4# van Inzending van Advertentiëil tot 1 uur <hs mi.! I. Verspreide Berichten. i (Wordt vervolgd.) □UN <fc Zn A l Jlederhntkli Tralied. IT uui\ 0rjj»en. De N. R. Cf. schrijft Naar men ons medekoelt, heeft het bestuur van den Prov. Bond van R.-K. kiesverceni- gingen in Zuid Holland een circulaire ver- I rSCHAPPU g, VRAAGT m ELLING in ALFRED NE. zuid door de AÜWEL8- ANNA en )REL en de ILZE^AUL RE, CHRIS- (Naar het dransch.) J^.-Bureau ■fl j fiOlDSCHE Ullin VE De Engelsche bladen melden, dat Japan- sche troepen geland zyn in de Possijet-bani 70 KM. bezuiden Wladiwostok, en dat zy van daar zyn opgerukt naar Hoentsjoen, een Russisch-Koreaansch dorp aan de grens van Mandsjoerye en naar Kirin. Dit bericht klinkt vry onwaarschijnlijk. Hoentsjoen heeft in vredestijd slechts een klein Kozakken garnizoen, doch is in de laatste maanden waarschijnlijk wel uit Wla diwostok van troepen voorzien. Wij vinden tenminste verme’d, dat er twee regimenten infanterie en een bataljon genietroepen zijn, wat wijst op een poging om de plaats te versterken. Een Japansche afdeeling, daar geland, zou geheel geisoleerd zijn. Zy zou over zee van levensmiddelen, ammunitie en voorra den moeten worden voorzien en het Russi sche eskader van kapitein Reitzenstein uit Wladiwostok zon in de gelegenheid wezen daartegen te kunnen opereer en. Kirin is bovendien rondom door Russi sche troepen omringdde Russische garni- Telefoon \u. ft® A I) V E 11 T E N T I E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen: iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. was de oppassendheid hun land in den Russisch-Japanschen oor log. Hot slot luidt: „Hun, die u het goede willen bewijzen, dat geboren is uit dit ver bond waarvan het eenige resultaat tot nu toe geweest is, dat meer dan 8 milliar- den Frmscii geld gevloeid zjjn in het rijk van den knoet moet ge antwoorden, dat gij u niet gebonden acht door bepalingen, welke gü nóch goedgekeurd hebt, noch kent, en dus geen rechtskracht bezitten, zelfs niet van hef standpunt van een bur gerlijke democratie.” De minister van buitenlandsche zaken teeken Ie een arbitrage overeenkomst met den gezant van Spanje, in den geest van de verdragen met Engeland en Spanje. Düitschland. Te Berlijn is een bureau voor sociale po litiek opgericht Dit bureau beoogt door het aanloggen van een bibliotheek en een archief, letterkundigen en socialen arbeid te bevorderen. In de leeskamer zullen voor drachten en cursussen gehouden worden. Aan het hoofd staan de ministers van staat Von Berlepsch, prof. Francke en Wilhelm Merton en de hoogleeraren prof. Schmoller en prof. Stein. De jongste zoon van prins Heinrich van Pruisen, geboren 9 Januari 1900, is Zater dagmiddag te Kiel overleden. Zwitserland. Ook te Bern hebben 400, zoowel manne lijke als vrouwelijko studenten, een zeer heftig protest uitgevaardigd tegen de Rus» sische regoering en den oorlog in Oost- Azië. De Zwitsersche bladen hebben hun mis noegen te kennen gegeven over deze hou ding. Zjj zien hierin een misbruik maken van de Zwitsersche gastvrijheid, en sommi gen vragen zelfs om uitzetting. Italië. De te Rome verschijnende Esercito en Messagero achten het niet onwaarschijnlijk, dat, gedurende den kruistocht van keizer Wilhelm in de Middellandsche Zee, Dnitsch- lands heerscher een samenkomst zal hebben met koning Victor Emmanuel. Telefoon Xo. 92- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post L70. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. !P Uit Calcutta wordt aan de „Times” ge seind, dat een gezant uit Boettan zyn op wachting is komen maken bij den Britschen commissaris voor de „Tibet-expeditie” te Tanoe. De gezant gaf te kennen, dat Boet tan niet de minste vijandelijke gevoelens tegenover Engeland koesterde en toonde zich buitengewoon minzaam. Hy gaf verder de meening te kennen, dat de Tibetanen wel dwaas waren niet in een schikking tc willen treden. Ook gaf hy kolonel Younghnsband namens zjjn regeering verlof een tweeden weg door Boettansch grondgebied naar Tsjoembi aan te leggen, wanneer dit wenschelyk mocht bljjken. Wat Rusland verwacht en wenscht als slot van den oorlog, die thans in Oost-Azië wordt gevoerd, blykt uit een artikel in de Gazette de Mobcou, dat klaarblijkelijk van de zijde der Russische oorlogspartt afkomstig ia. Het begint met een waarschuwing, aan het adres van Engeland aan Amerikadat Rusland geen interventie dulden zal, dat het dezelfde houding aanneemt als Engeland in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. „Eén congres van Berljjn, één herziening van het trtictaat van San Stefanto is genoeg. Wy zullen op elk voorstel antwoordendat er in het Verre Oosten slecjits één meester zyn kan, en dat is Rusland. „Noch Engeland, noch Amerika kunnen daarvoor in aanmerking komen. Slechts Ja pan kan, door zyn gcographische liggingen door zyn heerschzucht, de mededinger van Rusland worden. „Daarom moet Japan ophouden te bestaan als militaire, mogendheid. Het zal verder noodig zyn lo. Zoo Rusland Korea niet annexeert, er tenminste de Japanners volkomen buiten te sluiten. 2o. Een aantal posities en havens in Korea te versterken en door Russische troepen te doen bezetten. 3o. Om Japan voortdurend te kunnen be waken, en de vrye vaart in de straat van Korea te verzekeren, moet Rusland het ei land Kiousiou in bezit nemen en versterken. Daardoor zal Japan voor altoos gescheiden zyn van het vasteland van Azië, en zal het niet langer een voortdurende bedreiging van den vrede in Oost-Azië zjjn. 4o. Het eiland Formosa, dat onder het bestuur van Japan ontevreden en ongeluk kig is, moet by de Russische bezittingen worden gevoegd.” „Ik geloot van ja. Ik kan hun nog wel niets bewijzen, inaar dat zal wel terecht komen, hoop ik I” „Op mijn steun kunt ge rekenen, Beauchêne.” Maar die man, die ik op het oog heb is rijk en van adel.” „Die dingen zijn voor ’t gerecht geen punten van overweging.” „Jongens, mijnheer, als ik u den naam noemde zoudt u misschien de eerste zijn om te zeggen, dat zulk een man onmogelijk zoo iets kan gedaan hebben en ik zal daarom, met uw g< edvinden, daaromtrent maar voorloopig het zwijgen bewaren.’ „Misschien hebt ge gelijk, Beauchcne Een ber schuldiging, die door geen en’ele aanwijzing kan worden gestaafd, breng zoo licht het gerecht op een verkeerd spoor „Ik vraag u niet meer dan een paar weken uitstel, mijnheer maar dan Des schermmeesters oogen begonnen reeds te glinsteren van wraakgenot. „Altijd zult ge mij ,ik herhaal het u, bereid vin den, u te steunen, als teen misdadiger,geldt,die gestraft moet worden volgens de wet Ik dank u, mijnheer, en om u te bewijzen dat mijn verdenking niet zoo geheel en al uit de lucht is gegrepen, zal ik u vertellen wat er jaren ge leden en nu weer enkele dagen geleden is gebeurd met mijn Henri zoo is de voornaam van den gewonde, mijnheer Het telegraaf-agentschap verneemt dd. gisteren uit Liao-jangChineezen van de Jaloe rivier vertéllen, dat een bereden deta chement van de Russische voorhoede ongeveer tweehonderd werst aan gene zyde der rivier Korea is binnengereden en opeen Japansche afdeeling stootte. De Japanners werden teruggeslagen en namen dè vlucht met ach terlating hunner paarden, die hen door de kozakken waren afgenomen. Generaal Line- witsj liet een afdeeling bereden infanterie volgen om in Noord-Korca vasten voet to krygen. In Zuidelijk Mantsjoerye in. alles rustig. Meermalen daags komen er troepen trans porten per spoor aan.De Chineesche bevolking is rustig en verkoopt de Russen zonder zwarigheden levensmiddelen en paarden. De Chineesche overheid toont zich vriendelyk. Het Japansche gezantschap ontving een telegram uit Tokio, waarin de namen worden genoemd van de vijf stoomschepen, welke men te Port Arthur Het zinken teneinde daardoor den haventoegang te versperren, terwyl verder wordt aangegeven hun ligging en bevestigd wordt, dat de bemanning der Japansche torpedojagers en torpedobooten allen ongekwetst zjjn. De Japansche torpedoflotille deed in den nacht van 24 Februari een verkenningsaanval op Port Arthur, Dalny en de Duifjesbaai, waarna in den ochtend van den 25ste den Japansche vloot voor Port Arthur de schepen en forten op verren afstand bombardeerde. Kort na den middag werden de „Novik”, „Ashold” en „Bayan” vluchtende gezien naai de binnenste haven, waaruit dus scheen te volgen, dat het versperren van de haven niet met het gewenschte resultaat was geschied. De vloot bombardeerde daarop de binnenhaven en veroorzaakte daar een hevi ge» brand. De vloot trok zich terug na een gevecht van een kwartier. De Japansche kruisers vernielden gedurende het bombar dement een van ’s vyands torpedojagers. De Japansche schepen zyn onbeschadigd en er zijn geen verliezen. Frankrijk. Na de ministerieele socialisten hebben ook de revolutionnaire socialisten een op roep gericht tot de Fransche arbeiders, om te protesteeren tegen het meesleuren van zich terug. I Zou ik hem nu mogen zien vroeg de scherm meester. 4 „Ik kan u natuurlijk niet zeggen, of zijn toe stand wel eenig bezoek toelaat,* antwoordde de chef der veiligheidspolitie, Amaar ik wil, om U van dienst te zijn, u wel een briefje voor dert geneeskundigen directeur van Lariboisière mede geven.* ,0. ik weet niet, mijnheer, hoe ik u voor uw goedheid moet danken!» En hij wilde op staanden voet naar zijn Henri toesnellen. „Een oogenblikje zeide de chef glimlachend. „Als hier een misdaad heeft plaats gehad en alles schijnt dat te bewijzen kan ik niet gauw genoeg zijn ingelicht. Dat begrijpt ge zelt wel, Beauchêne Ge moet mij dus dadelijk alles zeggen, wat ge weet. Uit uw spreken meen ik te hebben opgemerkt, mijn vriend, dat de aanval niet is geschied met het doel uw zoon te bestelen „O, dat stellig nietverklaarde Beauchêne in volle overtuiging. „Dat veronderstelden wij nochtansAl had de gekwetsse, toen men hem vond, ook nog zijn portefeuille en zijn horloge bij zich, het kon wel zijn, dat de aanvaller door de komst der patrouille in zijn voornemen was verhinderd ge worden.* O, ik durf ’t u op een briefje geven, mijnheer, dat ze mijn jongen niet hebben aangevallen om hem te plunderen „Had hij dan vijanden?” „Ja, mijnheer, geduchte en machtige vijanden „En kent ge die mijnbeer zeide hij op meewarigen toon. „O, mijnheer, van ’toogenblik af, dat ik zijn slaapkamer leeg vond, leefde ik om zoo te zeggen niet meer en wist ik niet meer wat ik deed, want een voorgevoel zei me, dat hem een groot ongeluk moest overkomen zijn „Is hij uw eenig kind?* „Pardon, mijnheer, ik heb nog een meisje.* Zonder daarvan den schijn aan te nemen, begon de chef der veiligheidspolitie op staanden. voet een voorloopig onderzoek naar de zaak in te stellen. „En viel er op ’t gedrag van uw zoon nooit iets te zeggen?' „Nooit, mijnheer I Hij zelf.* „Wat doet hij „Hij is student in de rechtsgeleerdheid, en heeft dan ook als zoodanig zijn kamers in de quartier Latin, maar we hadden samen uitgemaakt, dat hij voorloopig bij ons op Belleville zou slapen „Waarom Wat gaf hem of u aanleiding tot die verandering in zijn gewone doen Een heel zonderling geval, mijnheer, dat naar ik stellig geloof wel in verband stond met den moordaanslag, dien ze nu op den armen jongen hebben gepleegd.* „En kunt ge mij dat vertellen?* „Jawel, mijnheer I Ik was ’t al van plan, toen ik naar u toekwam.' De politie-agent kwam weer binnen. „De ge- kwetzte,* berichtte hij, „ligt in de zaal Saint- Joseph op nummer ia.* ,’tls goed,' zeide de chef en de agent trok zoeneh vormen een halven cirkel van Port. Arthur naar Wladiwostok, on Kirin ligt in dien >oog. Kirin ligt op 300 KM. afstand van Hfoentsjoen, dat is minstens een maand marchberen. Bovendien is hot niet duidelyk, wat Ja pan qr aan zou hebben zyn troepen tegen het cejntrum van deze Russische stelling te doen Oprukken. Een flankaanval geeft een veel grootcr kans van slagen. En do richting Se ul-Wyoe-Nioetsjwang, die de Japansche legers in Korea insloegen, is klaarblijkelijk bedoeld, als een poging om in de flank der Russen te vallen. De grooto slag, die in de naaste toekomst te wachten is, zal dus waarschijnlijk gele verd worden in Noord Korea, in den omtrek van Ping Yang of Wyoe. Zaterdag werd in geheel Servië met groote pracht en praal de gedenkdag gevierd van liet uitbreken van den eersten opstand der Serviërs tegen de Turken onder Karageor- gewits. In Servië wordt n.l. algemeen aan genomen dat de opstand is uitgebroken op den 14en Februari 1804 (oude tijdrekening) in het district Oraschatz. Een milde regen van orden en bevorde ringen zal wel op de gelukkige Serviërs neerdalen. Wat vooral interessant beloot te worden is de houding ot onthouding die- in-rlezen door de gezanten der mogend heden zal worden betracht. Uit Calcutta wordt aan de 6i) „Overgcbracht naar Lariboisière, mijnheer I In de andere gasthuizen was geen plaats meer." >En weet je soms, wat de doctoren er van zeggen Zooals ik hoorde, mijnheer, moet zijn toestand wel heel ernstig, maar toch voor *t oogenblik'niet levensgevaarlijk zijn 1* Dat gaf Henri’a pleegvader althans een weinig moed! „Zou ik hem niet mogen zien vroeg hij. „Dat zullen wij eens onderzoeken, Beauchêne I En tot den agent„In welke zaal wordt hij ver pleegd vDat zal'ik u over vijf minuten kunnen zeggen, raijnheer antwoordde de agent, die na op militaire wijze gesalueerd te hebben, het kabinet verliet. Henri’s brave pleegvader bleet met den chef der veiligheids—politie alleen. Met oplettendheid sloeg de laatstgenoemde den schermmeester gade. Hij voelde zich hoe ook gewend aan dergelijke tooneelen, door het bedroefde voorkomen van den armen vader eenipszins bewogen. »Ge moet wel in grooten angst hebben gezeten,

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1