het medaillon. 'S. uda. iter 117. *00. JVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 1)353. Hullcnliindscli Uverztcbl FElllLElOX. EN, te OSCH. r jders ÖAns. HEN, CHEES. I LOON. 1001, SEN Donderdag 3 Maart 1904. 42ste Jaargang. KENNISGEVING I I Inzending, van Advertentiën tot 1 uur de» inidd. en aanslui- En ubbele finch i. Rotterdam 258. E AN 01 Zaltbo mine lam. gratis. Ryks Inter- ii zult lie daar erkrygbaar E VISCH- aart or It nden door mol- ENWERK, iljjko hulp i. piwegsteeff I BIZÜN oio collectie Kenze OEILICHT- degeljjk. it houdt, is r voor per- M. 1, ridding I. Warande, a Sas- en (Naar heb J ransch.) «OlDSfflECOMT beweert, dat er scheiding stond,Ede eischers betwist Telefoon Si- |)e Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Het Spaansche ministerie-Maura heeft niet veel genoegen van zyn zonderlinge poging om de militaire kredieten door de Cortez aangenomen te krygen. Minister Maura deed, zooals wy mede deelden zeer geheimzinnig en .verd daardoor de oorzaak van groote ongerustheid; het was alsof de oorlog voor de deur stond. Met wien Dat wist niemand. Maar de meest dwaze geruchten werden verspreid. Engeland wilde van de gelegen- Maandag is voor de rechtbank te Brussel het proces begonnen dat de schuldeischers van prinses Louise van Coburg te Parys, Weenen en Frankfort hebben ingesteld tegen den Koning der Belgen. Gelyk wy onlangs mededeelden, wordt hier de vraag opgeworpen of Leopold II met wylqn Koningin Marie Henriette in gemeenschap van goederen gehuwd was, of niet. De Koning Korten tyd geleden publiceerde de te Rome verschijnende Secolo het bericht, dat Italië en Oostenrijk het samen zouden zyn eens gewor den over een verdeeling van Albanië, maar dat de volvoering van’het plan was afgestuit op de tegenwerking van Duitschland- Natuur lijk werd dit tastbaar onware verhaal spoedig officieel tegengesproken. In verband met het bovenstaande verdient het verslag in de Italië van een interview, door den oud minister president Rudini aan een medewerker van genoemd blad toege staan, zeer de aandacht. De oud premier verklaarde zich «en over tuigd voorstander van het Drievoudig Ver bond, dat Italië beschermde en het in staat stelde zyn legernitgaven te verminderen en te arbeiden aan de inwendige consolidatie. Evengoed als met Duitschland behoorde Italië ook met Oostenryk Hongarye de har- telykste betrekkingen te onderhoudenhet moest dien Staat geen hinderpalen in den weg leggen by zyn pogingen tot uitbreiding van grondgebied op ’t Balkan-schiereiland. Daarvoor zouOostenryk Hongarye erkentelyk zyn, en ItaliÖ’s gerechtvaardigde aanspraken op grondgebied aan de Adriatische Zee er kennen. De tegenwoordige Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken Tittoni was reeds in dien geest voorgegaan. n werk. eegscbaal" oliën tlbokoud -SL1X23 tkamerh). adicale en alle, zelfs [e zenuw- tstaan door igen leeftyd akte, Bleet Aofdpjjn laagpyn rmogen - - - Uit- De wonde aan het hoofd beteekent niet zoo veel, maar die dolk- of die messteek baart ons zorg. „O, mijn God, mompelde de arme vader, i En wanneer zou ik hem mogen wederzien, mijnheer gKom hier a s. Zondag op het gewore bezoek uur en als hij voortgaat met in beterschap toe te nemen, zal men u vergunnen deze zaal binnen te gaan.’ «En om iets omtrent zijn toestand te ver nemen >Kunt ge u, zoo dikwijls, gij dit verkiest, tot den portier wenden. Ik zal zorgen, dat die man geregeld op de hoogte blijft „Ik dank u vriendelijk, mijnheer Beauchêne bleef daar maar bij die deur staan, alsof hij niet besluiten kon om heen te gaan. De geneesheer die zijn bezigheden had, gaf hem op beleefde wijze een wenk. ,U is misschien den weg vergeten, mijnheer, zeide hij. «Ik zal u dien wel even wijzen ,.Och» mijnheer, zou ik hem nog niet eventjes mogen zien smeekte Beauchêne «Neen, neen, 't is veel beter van nietWe kunnen niet te voorzichtig zijn De jongen man is hier goed geborgen. Iedereen stelt belang in hem en ik verzeker u, dat er niets zal worden verzuimd om hem te behouden.» O, mijnheer, dat behoeft u mij niet eens te zeggen, maar, ziet u, het is zoo hard «Moed, vriendlief, moed I Als ge hem hersteld hier komt vandaan halen, dan is ook al uw leed weer achter deh rug, niet waar?* Van de drie kruisers, waarover de Rus sische vlootvo >gd bij Port Arthur beschikte is de Askold zinkende, de Novik zwaar beschadigd. Van de andere Russische schepen, die het eskader by Port Arthur vormden, is sedert den torpedo-aanval op 9 Februari niets meer vernomen. Is het nu aan te nemrn, dat admiraal Alexejef die schepen in reserve wil honden en daarom telkens drie kleine kruisers en nog wel steeds dezelfde afstuurt om het Japansche eskader van vijf tien groote schepen aan te vallen Klaar blijkelijk zijn de Russische pantserschepen, die bij Port Arthur liggen zoo zwaar be schadigd, dat zy volkomen onzeewaardig zijn geworden. van goederen be- betwisten dit. De Koning steunt zyn stelling op een huwelijkscontract van 8 Augustus 1853 te Weenen gesloten, welksfechtsgeldigbeid door de eischers wordt betwie|, op grond dat het niet in overeen stemming is met een reeks van bepalingen der Belgische wet. By den aanvang van het proces zette Paul Janson als advocaat vtyi ’s Konings tweede dochter, prinses Stephanie, de vroegere kroonprinses van Oostenryk, thans gravin Lonyay te Pest uiteen, waarom zy in dit proces optreedt. De prinses ver klaart, dat zy zich van iedere inmenging zou Lebben onthouden, als zy had durven hopen, eenmaal na den dood des Konings, haar aandeel te verkrijgen. De Koning had evenwel in den laatste» tyd openlyk doen verklaren, haar geen aandeel te willen geven in zyn onbelaste nalatenschap en zelfs zich niet te zullen houden aan voorschriften van het gemeene recht betreffende het wettelijk erfdeel. Tevens had de Koning haar plotseling en zonder voorafgaande kennisgeving, het jaar geld onttrokken, dat hy haar sinds vele jaren toelegde, en dat nooit in overeenstemming was met haar stand en behoeften. Zy moest evenwel onder deze omstandigheden vreezen, dat zy onverdiend zon worden onterfd en zag zich daarom verplicht, de quaeslie reeds by het leven van haar vader voor hot ge recht te brengen. In een onterving gelyk gemeene recht ze verbiedt ligt een blaam van een vader en vorst, die niet stilzwijgend kan worden aanvaard. De debatten zullen vermoedelijk zes dagen duren en denkelijk geheel van juridiachen aard zyn. In de zitting van Maandag word door den advocaat der schuldeischers, het testament der koningin voorgelezen, waarin de Koningin o. m. verklaart, dat de dood van haar schoonzoon haar leven bad gebroken. Wiener, de advocaat van den Koning, stelde zich op het standpunt, dat het te Weenen gesloten contract een staatkundige daad was, die dus niet viel onder de bepalingen der Belgische wet. heid gebruik maken om zyn gebied by Gi braltar uit te breidenSpanje zou in den Aziatischen oorlog worden betrokken Frankryk zou het oog op de Baleraren hebben gevestigd. En de Regeering vroeg pen krediet aan van twintig millioen pesetas, om leger en vloot in gereedhoio te brengen. Wat zou die berg baren Nascitur ridiculus mus! Een arbitrage-tractaat was in onderban- deling en werd afgesloten met Frankryk en met Engeland. En de kredietwet van twin tig m.ijlioon pesetas werd aangenomen met 139 tegen 114 stemmen, een meerderheid van 25 stemmen. Dit schijnt zeer voldoend» en toch is het feitelyk een minderheid. Want wanneer de ministers, en de ambte naren die van hfft ministerie afhankelijk zyn, te zamen 29 stemmen, zich hadden onthou den, dan was de kredietwet gevallen. Hon- derd-en-twintig afgevaardigden onthielden zich van stemming. De overwinning van minister Maura is dus feitelyk een nederlaag, een moreele nederlaag. Maar Maura is een man die voor dergolijke moreele overwegingen weinig gevoel heeft, en die niet spoedig zich over wonnen zal verklaren. Doch de tegenstanders van minister Maura die onder de leiding van den bekwamen conservatieven afgevaardigde Villaverde staan, zullen den stryd niet opgeven. En bij de Republikeinen vinden zy steun. Het is alsof deze gevoelen dat de mili taire kredieten tegen hunne propaganda gericht zijn. En in het feit, dat door deze kredieten een nieuwe en zware schuld op het toch reeds zoo arme Spanje wordt ge worpen, zullen zy nieuwe wapenen vinden om het ministerie te bestrijden. Verspreide Berichten. Frankrijk. Een echo van de Fransch-Italiaansche verbroedering Als attentie tegenover de warme ont vangst van ItaliÖ’s koning te Parys, heeft deze vorst aan de militaire autoriteit 150 decoraties ter band doen stellen, om te ver doelen aan de officieren, die escorten en eerewachten commandeerden tydens z|jn op onthoudt in de hoofdstad. Uit MentoneIn tegenstelling met de verontrustende berichten over den gezond heidstoestand van president Kruger, ver klaart dr. Hymans, de geneesheer van pre sident Kruger, dat diens gezondheid sedert jaren niet zoo goed was als .thans. 5 De Russische Telegraphen-agentur meldt Zooals uit Liao-Jong gemeld wordt is in de operaties van de Japanners een stilstand gekomen. Nadat zy Ichiojan in Korea bezet hebben, bevestigen zy de stadsmuren. Een afdeeling Russen is in de omstreken van Ichiojan. De Koreanen melden slechts ongaarne aan de Russen wat zy weten over de bewegingen der Japanners. De Chincezen versterken hunne troepen aan de Liae-ho. Tienduizend man onder ge neraal Yoean-tsjikai staan by Junpigtoe, vijftienduizend man onder generaal Ma om Witsjoe In de provincie Tsjili komen nieuwe troepen aan- De Japanners zyn vast voornemens de Russische vloot by Port Arthur onbruikbaar te maken, en de stad te nemen. Verschillende aanwijzingen daarvoor zyn in de telegrammen te vinden. Eergisteren had de vierde heftige aanval van de zeezijde plahts, in een week tyds. Volgens de daar over ontvangen berichten hadden de Russeu geen andere schepen om tegen de Japansche vloot op te rukken, dan de drie kruisers, die ook verleden week het gevecht op zich namen: de Bayan, de Nowik en de Askold. De Pallada ligt r.og steeds in het dok, de Retvisan is onherstelbaar beschadigd. De ingenieur, die de opdracht had het gat onder do waterlyn van de Retvisan, door een Japansche torpedo veroorzaakt, te herstellen, heeft den moed opgegeven. Het stuk dat hy in het pantser gezet had, hield niet. En nu is de Retvisan opnieuw door de Japansche schoten beschadigd. vroeg zijn vrouw, cn ook J.annette vertelde, dat zij zoo inrrtg naar hem verlangde Ik heb hem niet meegebracht,* antwoordde Beauchêne zeer ernstig, omdat hij voor het oogen- blik niet mag vervoerd worden. «Niet mag vervoerd worden herhaalde Julie bevend. «Waar is hij dan «In het gasthuis van Lariboisière.» «Ziek «Gewond! Ernstig gewond!» God, is ’t mogelijk Hebt ge hem gezien gesproken Jacques «G-zien wel, inaar gesproken niet, want dat mocht niet, dat achtte men te gevaarlijk Is het dan zoo ernstig Herkende hij u. «Neen, hij sliep l* «Arme jongen!» snikte Julie en ook Jeannette begon hartstochtelijk te schreien. Wil jelui wel eens bedaren, zeg!* riep de schermmeester met gemaakte ruwheid «We moes ten liever God danken, dat het nog, zoo is alge- loopen Ze zulhm hem daar 'ginds er wel weer bovenop helpen. Dat hebben ze mij ten minste beloofd I» «Ik wil hem zien!» riep Julie uit. Ik ook voegde Jeannette er bij. ,,Niet voor Zondag, en dan zal ’t nog de vraag zijn, ot jelui wel bij hem wordt toegelateo.” ,.Maar wat is er dan eigenlijk met hem gabeurd Inrïchtingw welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET j Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan A J. Schrave en zijne rechtverkrijgende, tot het uitbreiden zijner door stoom gedreven klee- derbleekenj, door bijplaatsing van een liggenden stoomketel in het perceel aan de Boelekade wijk R. no. 135, kadastraal bekend sectie A^no. 3555 Gouda, den 2 Maart. 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Hij nam den wapenkoning onder den arm en geleidde hem zoodoende tot hij een ziekenoppasser tegenkwam, die zich verder met die taak moest belasten Beauchêne wist niet goed, hoe hij zoo gauw weder het gasthuis had verlaten en gekomen was bij het huurrijtuig, dat hem derwaarts had gebracht. «Naar Belleville I» riep hij den koetsier toej| toen de oppasser het portier voor hem afsloot. Hij kon dien dag niet werken en moest naar zijn huis gaan Wat zouden Julie en Jeannette wel zeggen, als zij van hem hoofden, wat er met Henri was gebeurd O, die schurken, die booswichten!* bromde hij, terwijl ïuj dreigend zijn vuist balde en dacht aan de elle^idj^qn. die den lieven jongen, dien hij beftM^dêzAw^ieen zoon, bijna hadden vermoord. Hij voeld^AJïi^j'o^gen vochtig werden en herinnerde 1niet meer, dat hij had geweend maa^ ’ook geleden mocht hebben, nooit zooveel als nu, zoo verbeelde hy zich Toen Julie en Jeannette, Beauchêne die te huis in niet geringen angst verkeerden, een rijtuig voor de tuinpoort hoorden halt houden, kwamen zij ijlings toegeschoten. «Welnu, wat is er Wat weet ge vroeg men den schermmeester, terwijl deze nog bezig was den koetsier te7 betalen. Hij antwoordde niets, ging met vrouw en doch ter het huis binnen en zeide eerst daar, dat hij Henri had weergevonden, «Waarom hem dan niet dadelijk meegebracht 63) Ik zal de deur zachtjes openduwen, ga dan voetje voor voetje vooruit en zoodra ge overtuigd hebben, dat het uw zoon is, di ligt, kom dan onmiddellijk weer hier «Jawel, mijnheer Nauwelijks had Beauchêne een blik geslagen op het hem aangewezen bed, zgnder letterlijk iets anders te zien, of hij was een onmacht nabij Hy bracht de hand aan de kee’, en deinsde terug Hij gevoelde wel, dat hij zijn aandoening niet cou kunnen beheerschen. Ja, ja het was wel zijn Henri, dien hij had gevonden, maar, o God, hoe zag hy er uit! Hij lag daar met gesiolen oogen als een lijk met een verband om het hoofd en met een gelaat, even wit als de sloop van het kussen, waarop het hoo/d rustte. Zijn geleider had de deur weder dicht getrokken «Hij is 'tdus?* vroeg hij zacht »Ja> ja. hij is 't wel I antwoordde Beauchêne, telt doodelijk bleek geworden. .Hij heeft u niet opgemerktI.. Hij slaapt en is gelukkig niet wakker geworden. .Maar hij is nog altijd in levensgevaar, niet waar, mijnheer Telefoon No. 89 A D V E R T E N T 1 E N worden geplaatst van l5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (Wordt virvalgd.)

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1