rs. Itroo. HET MEDAILLON. ouda- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 16 Maart f904. 42ste Jaargang. i Ballons. Biilienliindsch Overzicht er m’IHElOl [■lijders zenmayazijH 10. LS1I00I, hooi A LOON. 4* ao IATEN, ECHELS. Ne. 9363. .TEIW, KEXMSGEVTXG. verzoek met bijla- dat de Japanners hebben it 103. I0ENWERK, Verspreide Berichten vader heen igen aanslui- was. 9X (Wordt vtrvolgd.) 1 gratis. t Rijke Inter- beurs een louis i der kleine der kleine handen verkrijgbaar OE VISCH- iefkaartworJt wonden door ommal. iten werk. Weegschaal" erkélgke hulp Klei wegsteeg IAGVZMN ster”, ir. 117. nooie collectie iar voor per- K. M. 1, - terleiding e Echt» tesamen- en in don owun des nwaardigd wereldbe- r< Stoll- no Keuze VLOEILICHT- en degelijk, icht houdt, is (Aaor Aett Fransch.) fiOUDSCHE COURANT k gekookt toot dt- lepeb vu ite) Al» >r*l ren ebroikeu. te OSCH. Telefoon No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- tn Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1-70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. rcofbutjo. o &35 r Msder- Teletoon No. 8» ADVERTENTIEN worden geplaatst van l5 reg’els a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Oostenrykscbe Rijksraad kan een goed voorbeeld gaan nemen aan de Hongaarsche Kamer. Te Boedapest is de obstructie vol kome.) bedaard de recrutenwet en de in demniteitswet zijn zonder eenig verzet aan genomen en weldra zullen in Hongarije ge ordende toestanden in de plaats van den ex-lex toestand treden, die nu reeds 1$ jaar had geduurd. In Weenen daarentegen gaat geen dag voorbij zonder woeste tooneeïen in de volks vergadering. De Tsjechen vragen hoofdelijke stemming over elke kleinigheid, en als de Duitschers zich verzetten, vragen zy hoof- delyke stemming over het voorstel om hoof delijke stemming te honden. Hierdoor ge prikkeld, viel de Ali-Deutsche afgevaardigde Wolf Zaterdag op heftige wijze tegen de Tsjechen uit, en dit werd het sein tot een onbeschrijfelijk rumoer. De Jong-Tsjechische afgevaardigden kwamen in botsing met de Duitschers, een handgemeen ontstond en de President kon slechts met moeite de orde herstellen. Bij de beantwoording over de gebeurtenis sen aan de hoogeschool te Weenen door den minister president, ontstonden opnieuw woeste tooneeïenen op een vraag wanneer de Tsjechen dan eindelijk het "voorbeeld van de Hongaarsche oppositie zouden volgen en de obstructie zouden staken, antwoordde de Tsjechische afgevaardigde Kramarcz, „dat tegen de obstructie ge n ander middel be staat, dan de vervulling van de gerecht vaardigde eischen der Tsjechenwij zulleft noch voor bedreigingen, noch voor geweld, noch voor andere middelen terugwijken Dat is het laatste woord van de Tsjechen. Het ,ministerie-Von Koerber staat dus voor de nroeilyke keuze de Tsjechische obstructie te bestrijden, zondpr baat, öf den Tsjechen hun zin te geven en daardoor de Duitschers tot verzet te prikkelen. Dat duurt nu reeds jaren zoo. En wan neer krijgt Oostenrijk een Tisza, die het monster der obstructie zal verslaan Het volgend ambtelijk telegram van gêné raai Sjilinski, chef van den generalen staf, is dd. 13 dezer te Petersburg ontvangen Den 8sten bemerkte een van onze patrouilles aan de rivier Techintsjangan vier vijande lijke posten met een afdeeling ruiterij die verkenningsdienst deed. Bij Paktsjou (Pak- tsjun ten O. van Kazan, op Korea?) is een Japansche cavalerie-patrouille in een hinder laag gevallen die onze patrouilles haar ge legd hadden. De Japanners werden verstrooid en verloren een man. Op den weg dien zy hadden afgelegd, vond men bossen met schiet katoen, sabels en dekens. De commandant van de Koreaansche troe pen te Itsjoe (Witsjoe heeft zich bereid verklaard, de wapens uit te leveren en de troepen af te danken. Hij heeft maar 20 man onder de wapens gehouden. De bevolking in Mantsjoerye houdt zieh kalm. In den nacht van den llden verlichtten vijandelijke schepen met zoeklichten der. oever van de Helena-baai tegenover Suntsjing (O. kust van Korea). Volgens betrouwbare inlichtingen, zyn geen Japanners ten noorden van Gensan geland. De bevolking langs de Toemeu-rivier sympathiseert met ons. De Japanners hebben den lOen Maart Port Arthur opnieuw gebombardeerd. En ditmaal wordt zelfs van Russische zijde er kend, dat hun beschieting groote schade heeft aangericht. Twee merkwaardigheden zyn daarbij te vermelden. De Japanners hebben een drie honderdtal granaten in de stad en tegen de forten geworpen, en het blijkt dat deze gra naten alle van Russischen oorspong zyn. Waarschijnlijk zijn het projectielen die deel uitmaakten van den ammunitie-voonaad aan boord van bet Russische transportschip „Mandsjoerjja”, buit gemaakt. Wat van de Russische vloot nog over of bruikbaar was schijnt by deze gelegenheid deerlijk gehavend te zyn. Hoewel de ver schillende telegrammen elkaar op dit gebied natuurlijk weer tegenspreken, is de Japan sche admiraal Togo zeer beslist in zyn ver klaringen. En de nieuwe stad schijnt ontzettend ge leden te hebben. Dat erkent zelfs het ofti- cieele Russische telegram. Of het nu zoo erg is als de Engelsche blad' n melden, dat de nieuwe stad in brand geschoten is, en niet meer te redden zou zyir, is natuurlijk niet na te gaan. Op het schip van de „Daily Mail”, datiu staat was na de beschieting de stad Port Arthur dicht te naderen, kon. men zien hoe ernstig ook de forten beschadigd waren door de beschieting. En hardnekkiger wordt het gerucht, dat het garnizoen van Port Arthur last ontvangen heeft die plaats te ontruimen. Generaal Voi; Stössel, die beslist weigeren zon, volgens dagorder, om het bevel tot den terugtocht te geven, is van het commando over de stad ontheven en naar de troepen aan den Yaloe overgepluatst. Dat Port Arthur werkelijk door de Rus sen verlaten is, bleek nog uit geen der offt- cieele berichten toch goedig Hij nam beleefd voor de twee hem onbekende heeren zijn pet af. fWat is er van uw dienst heeren vroeg hij onderdanig. tWe komen hier," antwoordde Beauchêne recht op zijn doel afgaande, «naar aanleiding van de opgraving van het lijk van den graal de Kermor, welk» opgraving eenige jaren geleden, door u moet zijn geschied.* Al dadelijk werd Sabouleau een weinig bleek «ïa, heeren, die opgraving heb ik gedaan,* j-eide hij, «ik herinner ’t mij nog wel I «Ge moet u dit des te beter herinneren,* ging Beauchêne voort, «omdat bij die opgraving ook iets door u is gevonden geworden Verschrikt deinsde de geweien doodgraver een paar passen terug. «Hoe weet u dat, mijnheer?* stamelde hij? «Dat doet hier niets ter zake. Ge ziet, dat wij het weten I „Nu, ik zal ’t u ook niet heeten te liegen heeren «Dat zou u trouwens al heel weinig baten, want wij zijn ze ter van onze zaak. Ge hebt in de kist een medaillon gevonden, dat, onder meer, ook een kinderportret bevatte, niet waar Met bevende hand wees Sabouleau naar het miniatuurportret, dat Beauchêne’s zwager weder op zijn plaats had gehangen, zeggende «Dat is ’t mijnheer!* En eensklaps op de knieën vallende; O, ik smeek u, breng mij niet in ’tongeluk!.. Ik weet wel, het mocht niet.. maar, ziet ge, het was voor mijn kind, mijn' Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midi. Frankrijk. De enquête commissie in de zaak-Hum- bert is door het onderzoek van verscheidene brieven, die met den naam Crawford getce- kend zyn, tot de overtuiging gekomen, dat de gebroeders Crawford en de Daurignacs dezelfde personen ryn. Uit Lorient wordt van eergisteren ge meld, dat 2000 manifestanten met roode vaandels door de stad trokken, het leger eenige Met een beweging zijner hand stelde Beauchêne den man onmiddeliijk gerust «Wees maar niet bevreesd, vriend,* zeide hij, «we komen hier niet om u in ongelegenheid te brengen, veeleer het tegendeelmaar dan moet ge ook niet liegen en ons alles zeggen, wat ge weet Wat willen de heeren van mij hooren «Dat zal ik u zeggen: De man, dien door u van het eone graf naar het andere werd overge bracht was de vader van het kind, welks portret daar hangtEn het kind, dat iedereen dachf, dat dood was. dat kind leeft nogZie eens. En de schermmeester haalde uit zijn portefeuille twee fotografieën, één dat gemaakt was enkele weken na Henri’s redding uit het water en het andere op ongeveer zestien jarige leeftijd. -Ja, ja,* nep de gewezen doodgraver, «dat’s wel degelijk dezelfde „Het kind leeft,” herhaalde onze held, „maar hij weet nog niet wie zijn vader was en op welke wijze hij een wees is gewordenOns heelt hij belast met desbetreffende onderzoek We dachten wel, dat wij bij u het een of ander zouden te weten komen „Ik wil de heeren helpen, zooveel als ik maar kan.” „Bewijs ’tons,” riep de schermmeester, ,,en laat ons het papier zien, dat met de portretten in het medadlon zat. In een redevoering, Zaterdag te Newcastle gehouden, zeide Lord Rosebery, dat het tyd werd, dat de klucht van de tegenwoordige regeering eindigde, en dan zou weer een liberale regeering aan het bewind komen Wat by van die nieuwe, regeering hoopte drukte hy aldus uit „Ik hoop en vertrouw, dat de volgende liberale regeering niet alleen geleerd zal hebben van de bittere lessen in de ervaring van de tegenwoordige regeering, maar dat zy ook onderzocht en ter harte genomen zal hebben wat de oorzaken zyn welke die in haar oogen mogen wezen die zoo lang de genegenheid of althans de stemmen van het Engelsche volk van de liberale party Beauchêne en de Panter wisselden een snellen blik... Er had dus wel degelijk, behalve de twee portretten, nog iets anders in het medaillon gezeten Welnu, kindje, wat zit er in «Een stukje papier, mijnheer, maar mij verboden «En dat papier riep Beauchêne. brandend van nieuwsgierigheid. «Vader heeft het heel goed opgeborgen.* «En weet jij waar het ia?* «Jawel, maar ik mag het niet zeggen.. Vader zou mij slaan.' «Staat er dan iets zoo belangrijks op dat stukje papier «Ik weet het niet. Beauchêne had het kind bij de hand genomen, bevend van aandoening. Hij scheen haar met stem en blik te willen overreden. Hij ging haar nieuwe vragen doen, grooter beloften nog, toen het sich eensklaps terug trok en in het achter- vertrekje verdween. Op hetzelfde oogenblik werd de deur geopend. «Daar is vader al 1 riep het kind en uit de achterkamer terugkomend, vloog zij den binnen tredenden man om den hals- Onze twee vrienden waren beide in staande houding en verwenschten heimelijk de komst van den gewezen doodgraver, dien zij een halt uur geleden zoo dringend verlangd hadden te zien en te spreken. Sabouleau was iemand van vijfenveertig- of vijftigjarigen leeftjjd, met een ruwen baard, d‘e al wat grijs was en een dom, verweerd gezicht maar hebben vervreemd.” (Dit is natuurlijk een aansporing om meer in imperialistischen zin te regeeren. Voorts hoopte hy, dat de liberale regeering niet meer de fout zou begaan, met een over laden program op te treden. Maar eenige dingen die zy doen moet zyn aangewezen. Zy moet zoodra mogelyk de scholen van hel land weer onder het toezicht van het land brengen. Vervolgens moesten de mi nisters het groote vraagstuk van de drank- besli yding ter hand nemen, niet als dwepers, maar als praktischu staatslieden. En einddyk zeide Rosebery iets dat men in verband kan brengen met de redevoering van Sir E. Grey, dezer dagen in het Lager huis gehouden betreffende de bezetting in Zuid-Afrika. „Ik - hoop vervolgens,” zoo zeide Rosebery, „voor de liberale regeering, dat er in buitenlandsche en koloniale zaken geen ruwe afbreking van de gevolgde lyn zal wezen. Scherpe draaien zyn verderfelijk in buitenlandsche zaken.” Daarom hoopt Rose bery, dijt als zulke verandering noodig is. bet zal geschieden „met oen bevallige bocht en niet met een rechten hoek”. Dut wil dus b v. zeggen, dat de liberale regeering niet dadelyk Milner moet terugroepen en diens politiek in Zuid Afrika herzien evenmin aan stonds op de Chineezenwet moet terugkomen. Trarieux is overleden, de oud-minister van justitie, welbekend uit de dagen van de zaak- Dreyfus. Hy was tegenwoordig senator voor Gironde. Ludovic Trarieux was in 1840 geboren to Aubeterre in Charente. Hy is zyn loopbaan begonnen als advocaat te Bordeaux, gemeen teraadslid en in 1879 afgevaardigde'naar de Kamer voor de Gironde In de Kamer nam hij plaats onder de republikeinsche linker zijde. In 1881 werd Trarieux niet herkozen; 7 jaren later, in 1888, werd hy senator. Als zoodanig is hy met nog 3 andere senatoren belast geweest met de instructie van het proces tegen generaal Boulanger. Minister is Trarieux slechts kort geweest. Toen 27 Januari 1895 het ministerie Ribot optrad, kreeg hy de portefeuille van justitie. Maar, zooals men weet, dat ministerie is maar 9 maanden aan het bewind gebleven. Trarieux heeft van het optreden der eerste Dreyfnsards, Bernard Lazare en Schuerer- Kestner af, zeer beslist party getrokken voor Dreyfus. Hy is de stichter van den Franschen bond ter bescherming van de rechten van den mensch en den burger, die aan de zaak- Dreyfus zyn aanschyn dankt. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van L van der Beek Jr. te Gouda om vergunning tot oprichting eener Gaskoffiebranderij in liet perceel gelegen aan den Langen Tiendeweg wijk D No. 29, Kadastraal bekend Sectie C No. 2475. Dat cp Dinsdag den 39 Maart, 1904, des na middags ten i»/< ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekoinen -schrifturen kan worden kennis genomen. GOUDA, den 15 Maart 1904. Burgemeester en Wethouders voornoennl, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 74) «Zeg eens, kleine meid,* zeide de schermmees ter met een vleiend stemgeluid, want dat zwijgen en dat rood worden van het kind hadden sijn nieuwagiengheid gaande gemaakt, «nu geloof ik, dat je ons opzettelijk iets verzwijgt.» «Heusch niet, mijnheer, ik weet niets meer,* stamelde de kleine, maar de kleur der wangen weersprak de waarheid dier woorden maar al te duidelijk. Beauchêne haalde uit zijn t— d’or en liet die voor de oogen glinsteren. 'Ziet ge,* zeide hy, «dat is ook van goud, net als uw medaillon, maar oneindig veel meer waard 1 Hiermede kun je wel een half dozijn mooie poppen koopen en zooveel lekkers, dat je er een maand lang genoeg aan hebt «Hoe begeerig begonnen nu de oogen d( te schitterenZij strekte reeds de bei& naar het prachtige goudstukje uit. •Welnu, dat is voor jou, hoor,* hernam Beau- chene, als ge ons vertelt, wat er nog meer in dat medaillon zat elk kan niet, vader zou boo» op mij zijn 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1