rER TEES. 'S. HET MEDAILLON. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Maandag 28 Maart 1904. Ne. 9374. Buitenlandse^ Overzicht. ONEN. FEUILLETON. >T mmagazijn ZEN ijders 1 42ste Jaargang, Inzending van Advei-tentiën tot 1 uur des midd. 258. 7' Telefoon No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonnners V IJ F CENTEN. 0 Over de eheele aarde verspreid. hen Odol middel tanden. lacons. loiwegstoog bij: RS Jz. n eohthuid ia alouda vóor- kamderliiuu Warande, an Gas- en M»ke help D E «MER f DAP. M-i «ar, •M. Mbr •rt» K! «fa irk. K te letten >0 work. kkort«orJt onden door iunel. TAN b Em 0 {Naar het Fransch.) oor het a.s. DAMES- en SCHOENEN liOIIIStlIE COURANT arafist, i der jp^t betond. zich van de stukken voldoende op de hoogte gesteldachtereenvolgens worden nu de ge tuigen gehoord, die haar verder moeten in lichten. Kapitein Farge, de ordonnansofficier van generaal André, die belast is geweest met het onderzoek, dat door den minister van oorlog op touw was gezet in de bureaux, de archivaris Gribelin, het kamerlid Massé, de spion Valcarlos, kolonel Du Paty de Clam, generaal Gonse, al die welbekence figuren van eenige jaren geleden hebben binnengestaan. Wat zy zeggen wordt door stenografen opgenomen. Later moeten de getuigen kennis nemen van de opgeschreven verklaringen, en deze onderteekenen. Generaal Gonse moet vrywel gezegd heb ben wat hy ook gezegd heeft indertijd voor het hof van cassatie en voor den krijgsraad van Rennes. Bovendien heeft de generaal inlichtingen moeten verstrekken waarom een van de rekeningenboeken op het bureau van den inlichtingendienst heelemaal was over geschreven, terwyl de naam Valcarlos niet van het oorspronkelijk register op het af schrift was overgegaan. Wat was de be weegreden van dat copieeren Gonse meende, dat men hier niet te doen had met een valschheid in den eigenlijken zin des woords, maar louter met con voorzorgsmaatregel om te voorkomen, dat de namen van de leveranciers der geheimen aan het licht zouden komen. De procurenr-generaal merkte op, dat die voorzorg overbodig was, want het register behoefde het bureau van den-inlichtingen dienst niet te verlaten en slechts enkele officieren behoefden het te kennen. Gonse bleef echter by zyn verklaringen. Zaterdag zal generaal Mercier voorkomen. De Oostenryksche Rijksraad is tot na Paschen verdaagd en nu kan de Regeering weer eens wat doen. De constitutioneel monarchie in Oostenrijk is pas in staat voor den geregelden gang van zaken te zorgen, als het parlement naar huis is. Veertien dagen is de Ryksraad bijeen geweest, en in dien tijd ia niets tot stand gekomenmen is dat trouwens in Weenen ook wel gewoon. Zoodra het parlement op reces is, kan de recrutenwet worden ingevoerd op grond van 14zoodra het parlement weer byeen is begint weer de aera van het voorlezen van ongehoord lange voorstellen, met hoofdelyke stemmingen, en van eindelooze interpellaties, met scheldpartijen en desnoods een "klop partijtje. De toestand is nu eenmaal zoo, dat de leidende minister Oostenrijk een „doodenstad” heeft genoemd, waarin onafge dane wetsontwerpen worden bijgezet. buiten!' Nauwelijks had onze vriend de hielen gelicht of geagiteerd als hij was, bracht de chef in een ommezien alle schellen van zijn kabinet in bewe ging Van alle kanten kwam men toeichieten. Maar ’t was den chef alleen te doen om den hootdkommissaris der veiligheidspolitie. Hem hield hij bij zich en alle anderen stuurde hij met een lachend gebaar weder weg. „Mijnheer Durand,* zetde hij, toen hij met den bedoelde onder vier oogen was, „ik heb twee van uw beste agenten noodigvoor een h'Hjgst be langrijke zaak I „Dan kunnen wij zeker geen geschikter personen vindep dan Vermilion en Grandsoif, mijnheer I „Goed Vermilion is slim en de ander sterk. Beleid en kracht, die twoe eigenschappen hebben wij juist noodig „Is mijnheer iets op het spoor gekomen f” vroeg de kommissaris. >Iets heel, heel goeds, dat kan ik u verzekeren «Betreffende de geheimzinnige zaak f» «Wie weet Misschien wel. «Nu, ik zal de hemel danken, als de geschie denis goed en wel achter den rug is. Ze heeft ons teer veel zorg gébaard, mijnheer.» «Eind goed, al goed, niet waar, Durand Stuur mij maar dadelijk uw twee agenten. Een half uur daarna waren Vermilion Grandsoif bij den chef der veiligheidspolitie. A Wordt vervolgd. rdeu lü'gele- kjes van vijf en Ned. ona Nommer en nevenstaand fat gedepo- ing van ge- ende L, ART Ia waar de graaf de Kermor is D „Ja Is *t werkelijk waar, Beauchêne Weet gij dat?' „Zoo ik de eer had u te zeggen.' „Is hij te Parijs „Dat niet precies maar toch dicht in de buurt En komt ge mij dat nu zeggen De chet trad op onze wapenkoning toe en drukte hem krachtig de hand. „O, mijn vriend, mijn beste vriend, ‘t is nage noeg mijn leven, dat ge komt redden in elk geval mijn reputatie, mijn positie „Een oogenbhkje, mijnheer I Laten wij elkander goed verstaan Ik zeg u niets, maar ik verbind mij, u binnen twaalf uren den graaf te bezorgen...' „Maar dat is immers zoo mooi als 't maar kan 1' ,Ora daartoe te geraken, mijnheer, heb ik uw hulp noodig en moet gij mij van uw kant maar geen lastige vragen doen. „Ik wil alles doen, wat ge verlangt, Beauchêne, als ik maar mijn doel bereik, als ik dien graaf maar kan oppakken.' „O, van de arrestatie wil ik u alle eer laten ik ben er niet op gesteld, dat mij deswege eenige lof zou worden toegezwaaid.' „Vraag mij w$t ge wilt, Beauchêne «Welnu dan, mijnheer, geef mij twee agenten, twee stevige wakkere, gezellen I Die twee agenten moeten met mij meegaan, want ik stel er, om u de waarheid te zeggen, wel eenig belang in, bij de arrestatie tegenwoordig te zijn Als het oogen blik daar zal zijn, blijf ik achter de schermen, De uifvoerende raad van de unionistische „Free Food League” heeft besloten de can- didatuur van het afgetreden Parlementslid majoor Seely, in het kiesdistrict Wight, te ondersteunen. De heer Ritchie presideerde, en aanwezig waren o. a. Sir M. Hicks Beach, lord James, Sir J. Gorst, Winston Churchill e. a. De motie, om den heer Seely te steunen, werd by meerderheid van stemmen aan genomen 84) Zoo stonden de taken en zoo deden allerlei geruchten de ronde, toen Jacques Beauchêne op een goeden morgen fot zijn vrouw zeide „Ziezoo, nu is het wild voldoende opgejaagd Wij kunnen, dunkt rite, wel het eerste schot gaan doen. •Hij begaf zich naar het gebouw der prefec tuur. Nauwelijks had hij aldaar zijn naam opge geven, of alle deuren werden hem geopend. Onze held dacht aan den tijd, toen men hem soo lang onder het publiek had laten wachten en daarbij verscheen een spottend lachje om zijn mond. Een der commiezen opende hem ijlings de deur van 't kabinet van den chef der veiligheidspolitie, want hij wist wel, dat deze het bezoek van Jacques Beauchêne niet anders dan aangenaam kon zijn. De chef vloog dan ook van zijn stoel op, zoodra hij den schermmeester voor zich zag. „Hebt ge nieuws?' vroeg hij gejaagd. „Nu, dat zou ik meenenantwoordde Beau chêne met gullen lach. „Spreek, mijn vriend, spreek I Wil ge Wel ge- looven, dat ik brand van nieuwsgierigheid „Luister dan maar goed, mijnheer I Ikf'Je^ Nog altyd schijnt men in Rusland bezorgd te zijn over de plannen van Chinaa. Herhaal delijk heeft (ft Russische bevelhebber in Oost-Aziö de Chineesche "regeering aange sproken over de stelling^ die de Chineesche troepen, onder generaal» Ma en generaal Yoean tsji Kai innemen. Met gevolg van die vertoogen is geweest, rdat beide generaals bun troepenafdeelingen hebben teruggetrok ken, generaal Ma naar Toeutsjau, generaal Yoean-tsji-Kai naar P^otingfoe. Wij zien dus hei merkwaardig verschijn sel, dat China, een land van driehonderd tot vierhonderd millioen bewoners, kalm aanziet dat Rusland en Japan vechten om eer. grond gebied, dat aan het Chineesche rijk behoort. In 1900 verklaarde China in een aanval van paroxisme aan alle groote mogendheden tegelijk den oorlog, zonder te denken dat het daarbij toch aan het korste eind moest trekken. Rusland maakt van die gelegenheid ge bruik om een groot gedeelte van het Chineesche Ryk eenvoudig in bezit te nemen, en China iaat dat rustig toe. En nu ziet het weer even kalm aan, dat Japan komt en zegtWij kunnen niet toe staan dat Rusland zulk een groot stuk van uw land in bezit neemt- Wy zullen hem dat weer afnemen, maar gy moet daar heel kalm bij blijven. In deJapansche nota, die de gezant te Peking aan prins Tsjing overhandigde komt dit letterlijk voor „De Japansche Regeering heeft ernstig overwogen welke houding China in den stryd tusschen Japan en Rusland moet aannemen. Het resultaat daarvan is, dat hek China ge raden zal zijn om neutraal te blijven. „De gronden hiervoor zyn de volgende lo. is het de plicht van oorlogvoerenden den strijd zooveel mogelijk te beperken en te localiseeren, opdat de handel der neutralen roo min mogelijk schade zal lyden2o. uit den- zelfden grond is het noodig het aantal strijdenden te beperken en een algemeenen oorlog te verhinderen 3o. het is noodzakelijk dat in China de grootst mogeljjke rost en orde blijven heerschen, vooral met het oog; op de verdragshavens, opdat de andere' mogendheden geen oorzaak hebben, tot in terventie. China moge evenveel gronden hebben om oorlog te voeren tegen Rusland als Japan, uit bovengenoemde overwegingen acht de Japansche regeering het wenschelyk dat China de strikste neutraliteit handhaaft.” Het is vooral deze Japansche raadgeving, die de Chineesche regeering deed besluiten Telefoon ft». 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het merkwaardige van de zaak is, dat do mannen der „Free Food League”, door ziqh op deze wyze party te stellen voor isSand, d\p zich op grond van het Chineezen- vraagstuk van de regeering heeft gescheiden te, kennen geven niet enkel op het puntvtin de belasting op de voedingsmiddelen met deze laatste van meening te verschillen, maar ook op andere punten van haar pro gram. Het besluit der „League” zou haar zeer ver kunnen voeren on de Engelscho bladen hechten er een groote beteekenis aan. In den loop der discussies in de Fransche Kamer over het krediet voor president Lou- bet’s reis naar Italië protesteerde graaf Boni de Castellan tegen het bezoek van den president aan Rome, dat een hulde zou zyn der dynastie, die het pausdom beroofde. De voorzitter verklaarde onmogelyk be- leedigingen van een bevriende natie te kun nen toelaten. De gehecle Fransche natie zal hiertegen prutesteeren. Castellano antwoord de des te erger voor de Fransche natie. De president verzocht der Kamer deze onbe- hoorlykhodem met stilzwegen te beant woorden. Do heer Castellano merkt op, dat de kei zer van Oostenrijk nimmer den koning van Italië te Rome heeft willen bezoeken. Koning Victor Emanuel I dankte de kroon slechts aan de vrijmetselarij. Indien president Lou- bet geen bezoek bracht aan het Vatikaan, zou hy de betrekkingen tusschen Frankryk en den Pauselyken Stoel slechts verergeren. De Italiaanscho natio profiteert van onze fouten. Spr. behandelt vervolgens de betuigingen van vriendschap tusschen keizer Wilhelm en koning Victor Emanuel gewisseld. Ten slotte deelde spr. mede vóór het ontwerp te zullen stemmen. De heer Lazies verklaarde dat hy en zyn vrienden niet met den heer Castellane kon den moegaan. De heer Sembat juicht de toenadering tusschen het republikeinsche Frankryk en de Italiaansche natie toe. De heer De Pressensé merkt op, dat de republikeinsche beginselen zich verzetten tegen een bezoek van het hoofd van den Staat aan den Paus. De heer Millevoye verklaart dat hy en zyn vrienden vóór het ontwerpzullenstemmen. Dit werd ten slotte met 502 tegen 12 stemmen aangenomen. De strafkamer van het hof van cassatie, die zich tegenwoordig .bezig houdt met de enquête in het revisie-proces-Dreyfus, heeft maar zorgen zal ik, dat ze den graaf in banden krijgen, dat durf ik u beloven." De chef der veiligheidspolitie was opgewonden van blijdschap. „O, mijn vriend, als ge eens wist „Maar,* vervolgde Beauchêne, „»k zal van mijn kant ook zorgen voor getuigen, en zoo men hem liet vluchten „Hem liet vluchten herhaalde de chef met een sterken klemtoon op het eerste woord. „Neen, dat zal waarlijk niet gebeuren. Die adellijke schurk heeft ons al genoeg benauwdheid bezorgd.' „Dat zal nu voor goed gedaan zijn, mijnheer. Van a*ond is hij bij u in voorloopig arrest. Laat maar vast het bed opmaken, waarop gij hem heb ben wilt „Waar moeten mijn twee agenten bij u komen Bij het station Mont-Parnasse, mijnheer, van avond om acht uur met een rijtuig voor vier personen. „Goed, ze zullen er zijn! Verder vraag ik u niets, Beauchêne, en dit is, niet waar, zooals gij *t verlangt.) Tot ziens, mijn vriend, en hartelijk dank 1 „O, dat beteekent niet zoo veel, mijnheer De chef deed hem uitgeleide, maar by de deur gekomen, hield hij hem nog even tegen .Zeg eens Beauchêne, wat we hier verhandeld hebben, blijft onder ons, want ge begrijpt, in myn positie „Ja, ja, mijnheer, maakt u daarover maar niet ongerust,' antwoordde Beauchêne lachend „Ik heb het u gezegd en ik blijf er bij, van de arrestatie zult gij alle eer hebbenik blijf er haar troepen weder terug te trekken, en de vrees van de „Newyork Herald” dat China slechts op een gunstige gelegenheid wacht om aan den stryd deel te nemen, wordt hierdoor wel wat verzwakt. Het Hui» van Afgevaardigden te Tokio heeft gisteren een motie van dank aange nomen aan admiraal Togo en diens officieren. Alle leden stonden op en brachten een hoera op de marine nit. Voordat er gestemd werd hield de minister van marine een beteekenis- volle redevoering, waarin hy zei, dat men op zyn minst tweemaal zoo sterk moest wezen als de vyand om Port Arthur met succes te kunnen blokkeeren. Het laatste rapport toonde aan, dat de Russen vier linieschepen, vyf kruisers en tien torpedo jagers onder stoom hadden, w'aaruit men moest opmaken dat het werk van herstel der beschadigde schepen flink was uitge voerd. Terwyl hy hoopte op een spoedigen afloop van den oorlog, waarschuwde hy toch de leden om niet al te optimistisch te zyn. Maar hy kon verzekeren, dat de vereenigde pogingen van soldaten en burgers, hoog en laag, zeker den oorlog tot een gelukkig einde zouden brengen. Op voorstel van den commandant van Wladiwostok heeft stadhouder Alexiëf diplo ma’s voor de militaire orde van St. George vereerd aan den soldaat Sjilof en korporaal Diteuko, wegens hun dapperheid tydens bet bombardeinemt betoond. Zy hadden hun schuilplaats verlaten, en uit de in brand geschoten woning van een kolonel, terwyl granaten in ’trond barstten, de Russische vlag gered. Dezelfde orde is verleend aan een tele- met name Androessenko, die op den beschieting op het Askold-eiland op ,;d. Hoewel in groot gevaar, opge- te worden, bleef hy op zyn post den .gWïelen dag door berichten seinen betref fende de bewegingen van de vyandelyke kruisers.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1