iN. uN. rens. IEEEEE. BODEN. HET MEDAILLON. '4 ;ea Tent ïouda. .Maiiu'S’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Ister”, No. 9375. LRDE Buiteiilandsch Overzicht. en WILDE. orlvn toi irljzen. IN LOON. lATENj JACHELS. 4 FEUILLETON Dinsdag 29 Maart 1904. 42ste Jaargang. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. regen aanslui- Verspreide Berichten. Wordt vervolgd. XXX, De graat de Kermor had het maal geëindigd, r, groot ±11* oer tot plafond id gratis. het Rjjlcs Inter- jaar voor per il K. M. 1, iterleidicg. 0 eft., 7$cts. s en Drogisten. t KER! Rotterdam. CR, Apotheker festhaven 198. NKM1N 4 Zn Een nota van Havas aan de Fransche i Ballons. me Keuze 1LOEILICHT. on degelijk. licht houdt, is ■(Naar het Frans ch.) a verkrijgbaar DE VISCH- 85) Hoort eens mannen, zeide de chef, die beiden reeds dadelijk een kleine belooning in geld ter hand stelde, jelui begint met een stevig maal te gebruiken, maar drinkt daarbij niet meer dan een enkel glas wijn, en dan zorgt ge, dat ge precies om acht uur met een rijtuig van vier personen bij het station van Mont-Parnasse zijt. Daar zult gij iemand vinden van een grooten Jichaamsbouw, die zich aan u zal bekend maken als Beauchêne. Alles wat die man u zegt, zult ge doen, stipt en zonder vragen. «Begrepen, mynheer IMijnheer zal tevre den zijn.» De twee agenten verwyderde zich. «Welk een uitredding» mompelde de chef vol vreugtft, toen hij weder alleen was. «Beauchêne was zekér van de zaak. Hoe duivel, weet de kerelNu, dat doet er niet toe, als de Vogel maar geknipt wordtIk moest zeil ook maar zorgen, om bij dat station te zyn. Ik wil een oog in ’t zeil houden.» De Mahy, afgevaardigde vac Réunion, deelt het volgende telegram mede van Mauritius van 26 dezerDe cycloon van 21 tot 22 Maart bad een vernieling van bet geheele eiland tengevolge. De barometer daalde tot 715. Duizenden zyn daklooshet voedsel en de oogst zyn vernietigddc bruggen zyn verdwenen. Er zyn tot heden 24 dooden geteld. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Portugeescbe Kamer van Afgevaar digden is sinds eenige dagen bet tooheel van zeer rumoerige voorvallen. De laatste zit tingen moesten herhaaidelyk worden ge-' schorst. De financieeie plannen der regee- ring schijnen hiertoe aanleiding te geven. Op ’t oogenblik voert de republikeinsebe party een hevige» stryd tegen de regeering, die zy beschuldigt, het land te plunderen en te berooven. Nieuwe belastingplannen hebben groote ontevredenheid veroorzaakt, die zich niet alleen van de democraten maar ook van conservatieven en liberalen heeft meester gemaakt. Onvermijdelijk acht men daarom eerlang een ministerieele crisis. De pogingen der regeering, met alle middelen de begroottng van 1904 waarby do nieuwe lasten wor den opgelegd - er door te krijgen, hebben de oppositie buiten het parlement zoodanig ontstemd, dat men groote betoogingen be raamt byv. het sluiten van alle winkels te Lissabon op een gegeven dag. Men hoopt aldus het ministerie te dwingen, de leiding over te geven aan de liberaal-progressisten wier leider Lucanio de Gastro reeds met een uitgebreid hervor.mings-program gereed staat. Er zyn er zelfs die vreezen, dat dit het begin zal zyn voor een algemeene repu blikeinsebe beweging. de diplomatieke betrekkingen door Japan afgebroken werden. Graaf Kapnist, de Russische gezant te Weenen, heeft in een interview eenige oor deelvellingen over de Balkan-quaestie uit gesproken, die bolangryk genoeg zyn, om ze te recapituleeren. Het oordeel van den gezant over Bulgarye isjkeer scherp. Bulgarye is eerzuchtig, zeide hy, en het mag zich wel wachten, ai te veel te luisteren naar de raadgevingen van val- sche vrienden. Al die Balkanstaten, Servië, Bulgarye, Roemenië, Griekenland, doen my denken aan ongeduldige neven, die op de erfenis van ‘een oude zieke tante zitten te wachten. Maar zy zullen nog wat geduld moeten hebben. De oude tante moge ziek zyn dood gaat zy nog niet. Er zyn een paar goede doktoren by het ziekbed, Rus land en Oostenryk, en die zullen met alle middelen pogen, tante nog een beetje in bot leven te houden. De autono i ie van Macedonië noemt graaf Kapnist een belachelijke fantaisie, die slechts kan worden aangemoedigd door menschen die bijgedachten hebben, of den toestand niet kennen. Werd de autonomie toegestaan, dan zou de zaak eerst recht verkeerd gaan want de .woeligste, onbeschaamdste en onverdraag- za^nstq. party zou daardoor in staat gesteld worden alle andere groepen op te zuigen. De autonomie van Macedonië zou gelyk staan met de annexatie van Macedonië door Bul garije. En dat kan Rusland niet toestaan. Bul garye mag niet in het bezit komen van Ma cedonië en daardoor de machtigste staat op het Balkan-schiereiland worden. Dat zou in stryd zyn met de traditioneele staatkunde van RuslandRusland wil op den Balkan niet een der staten ten nadeele van de anderen bevoordeelen. Rusland is de natuurlijke beschermer van alle Slaven en alle orthodoxen op het schiereiland, on het zal dat blyven. in het werk hebben gesteld om hem te doen op sporen. Zij moest den prefect van politie gezien en gesproken hebben, al de dienaren der veilig heidspolitie aan het werk hebben gezet en om te beginnen natuurlijk den concierge en den koetsier hebben ondervraagd, die beiden zeker wel in staat waren geweest, haar zeer belangrijke mede- deelingen te doen. Hij luisterde dag aan dag, of hij niets bizonders hoorde, het zij op den weg, het zij in huis zelf,. Hij was niet zoover van Parijs, of men moest, als er behoorlijk gezocht werd, zijn verblijfplaats ontdekken, verbeeldde hij zich De ongelukkige had er evenwel geen begrip van, dat terwijl hij zoo dacht de politie inderdaad in de weer was, hem op te sporen, dóch met een geheel ander doel dan om hem naar zijn vrouw en zijn huis terug te brengeh. Zoo was de toestand van Jean de Kermor op zekeren avond, dat wij hem weder zullen ont moetten. Hij had met smaak gegeten en rookte nu met kalme berusting zijn sigaar, want ook die weelde hadden Beauchêne’s zwagers hem gegund Het was geheel duister geworden en het uur was aangebroken, waarop gewoonlijk een zijner bewa kers hem kwam afhalen vooij een korte wandeling in den tuin. De deur ging open en de Panter trad binnen «Is mijnheer gereed «Een oogenblikje 1 Ik moet mijn sigaar opsteken. «Zet uw hoed op mijnheer.» «Waarom? Is het buiten zoo koud?» «Neen, maar we zullen van avond misschien wat verder wandelen dan anders.» «ja Zou ik nu eindelijk misschien te weten (iOIDStHE (IIIIUVI bladen zegt, dat de onderhandelingen over de vriendschappelijke schikking van ver schillende quaesties tusschen Frankrijk en Engeland op bevredigende wyze vorderen. Gewaarschuwd wordt tegen de dikwijls te genstrijdige en onvolkomen berichten, welke telkens over den stand dier onderhandelingen worden verspreid.» Waarschijnlijk beteekent deze nota, dat men geen waarde moet hechten aan de me- dedeelingen van sommige bladen, als zouden de onderhandelingen reeds zoo goed als vol eindigd zyn en nog vóór Paschen kunnen worden afgesloten. Japansche slag- en transportschepen voor anker. Klaarblijkelijk hebben de Japanners het voornemen de Russische afdeelingen in noordelijke richting om te trekken, doch daarvoor moeten zij de c >mpleteering van hunne legerkorpsen afwachten. Uit Tientsin en Tsian-tsjoefoe kwam een compagnie Chineesche soldaten aan, begeleid door kleine afdeelingen Japansche cavallerie. Op den 24sten Maart stiet een Russische patrouille by Paktsjoen op een Japanschen post; de Kozakken schoten er op. Toen zij terugtrokken ontmoetten zy een Japansche patrouille, die zy eveneens beschoten. Aan Japansche zyde werden 1 officier, 1 soldaat en 1 paard gedoodde Russen leden geen verliezen. Frankrijk. De begroolingscommissie heeft de supp'e- mentaire credieten voor de marine goedge keurd. Aan haar rapport over deze credieten zal zy toevoegen de processen-verbaal van de voor haar over den toestand der Franst he vloot afgelegde verklaringen, zonder echter daarbij te treden in eenige beoordeeling van de handelingen van minister Pelletan. Tydcns de debatten over dit punt protesteerde de oud-minister van marine, Lockroy, tegen de komen, wat men met mij wil uitvoeren?» «Nu dat is niet onmogelijk,» antwoordde Beau chêne s zwager met een raadseinchtig lachje «Waarheen brengt ge mij van avond «Waarheen ge wilt, mijnheer. Ik heb den last gekregen u in vrijheid te herstellen «In vrijheid?» herhaalde Jean de Kt rmor, maar het bericht kwam h^m zoo 'ongelooflelijk voor, dat hij bij het aanhooren daarvan niet onmiddellijk een gevoel van blijdschap kreeg Was ’t niet een strik, dien men hem gespannen had Waarom zou men hem hebben opgeliclit, als men hem zonder dat h-m iets overkomen was, zonder dal hij een letter op het papier had behoeven te zetten, op een gegeven oogenblik weder ging^ontslaan «Zeg eens, mijnheer,» vroeg'de Panter lachend, «zijt ge zoo gehecht geraakt aan Uw gevangenis, dat ge die niet weer verlaten wilt «Is 't dan werkelijk waar Ik kon het niet dade lijk aannemen.» «Volg mij maar en ge zult zien De Kermor nam zijn hoed en volgde, zonder verder iets te zeggen, zijn rousachtigen geleider. Het was donker en mistig weer buiten, een dier lentedagen, die u doen denken aan den nade renden winter, in plaats van aan den vaderenden zomer Met vluggen tred liep de Panter met zijn arrestant den tuin door, deed de poort in den steenen muur open en ging den grooten weg op. Zondagnacht is voor Port Arthur een nieuwe poging om den haveningang te ver sperren door branders afgeslagen. Vice admiraal Makharoff seinde hierom trent aan den Keizer te Petersburg: „Te twee uren Zondagnacht deed de vyand een tweede poging om den toegang tot de binnenhaven te versperren. Hy zond vier groote koopvaarders, begeleid door zes torpe dobooten naar den doorgang. Dank zy den projectors werden de vyandelyke schepen op gemerkt en dadelyk door de artillerie van de forten en door het scheepsgeschut onder vuur genomen. Luitenant Krinizki, gezag voerder van de wachthebbende torpedoboot „Silny”, stoomde den vijand tegemoet. Een torpedo vernielde het voorschip van den eersten Japanschen koopvaarder, die daarop naar rechts wendde. De beide daarachter komende zinkschepen volgden het eerste, tengevolge waarvan deze (jirie rechts van den doorgang zonken. Hot vierde schip wendde links eu zonk ook buiten de door vaart. „De „Silny” kwam daarop in gevecht met de zes vyandelyke torpedobooten en verloor een machinist en zes matrozen aan dooden. Luitenant Krinizki en twaalf matrozen wer den gewond. „Ook de tweede poging van de Japanners om de haven van Port Arthur af te sluiten is dus mislukt. De toegang tot de haven blijft geheel vry. „Nadat de Japansche torpedobooten te ruggetrokken waren, verscheen te zes uur des ochtends een Japansch eskader aan den horizon. Het Russische eskader stoomde on der myn bevel de Japansche bodems tege moet en opende het vuur, dat echter spoedig ophield, daar de Japanners zich in zuidoos- teljjkc richting verwijderden. De Times verneemt uit Seoul, dat Markies Ito Donderdag dineerde in het departement van buitenlandsche zaken en daar een toe spraak hield, die grooten indruk maakte* op de Koreanen. Hy schilderde stap voor stap hoe Japan zich ontworsteld heeft aan liet orientalisme, en bood Korea aan het vrye gebruik van Japan’s ondervinding, die het zuur verkregen heeft; hy verzocht den aan wezigen niet langer zich zelf te zoeken maar te werken voor het welzyn van het land. Daardoor zal men de nationale onafhanke lijkheid behouden, die anders onverbiddelijk zal ondergaan in een der ryken, welke op het grondgebied van Korea het begeérig oog gevestigd hebben. Vry’dag was markies Ito de gast der Brit- sche legatie; hy vertrok Zaterdag naar Japan. Uit Seoul wordt aan de Times gemeld, dat een weg wordt aangelegd tusschen Chi- nampho en Pingyang, die zal worden inge richt voor het gemakkelijk vervoeren van benoodigdheden voor den troep. Het land leger in Korea bestaat uit drie divisies, die nu b(na voltallig zyn. Pingyang is krachtig versterkt. Klaarblijkelijk zyn de Japanners voornemens het tot een belangrijke basis voor de operaties in het-noorden temaken. Uit Tokio wordt aan de Times gemeld, dat volgens de berichten van plaatselijke ambtenaren te W$oe aan de Koreaansche Regeering de Russische troepen den 2en Fe bruari begonnen de Yaloe over te steken en Korea binnen te rukken. Tusschen 2 en 15 Februari trokken 4500 man de rivier over drie duizend bleven er te Wyoe, duizend te Choson, 108 mijlen van Wyoe, en 500 trok ken naar Anjoe. Hieruit blykt dat Rusland oorlogshandelingen begon, vier dagen voordat dat hem als gewoonlijk door den Panter was be zorgd. Met de goede voeding en het goede bed had hij zich ten slotte met een soort van berus ting in zijn raadselachtigen toestand geschikt, ter wijl hij zich voortdurend bleef afvragen, waarom men hem had opgelicht en wat men met hem dacht aan te vangen. Langzamerhand 'had hij zichzelf het denkbeeld opgedrongen, dat het gevaar waarin hij verkeerde, niet zoo heel groot was, en dat hij, zoo er nog iets dreigends mocht plaats hebben, dat op het beslissend oogenblik wel zou kunnen afwenden. Maar een ding kwelde hem bizonder. Wat kon Marcelle wel van hem denken en zeggen Wel stelde de bekende energie zijner vrouw hem etn weinig gerust, maar hij had haar toch gaarne voor het minst eenig tecken van leven gegeven. Zijn cipiers stonden dat niet toeTwee of drie maal had hij ook een poging gedaan om te ont vluchten, maar telkens had hij een reus met een revolver voor zich gezien. Wat hem vooral vreemd toescheen, was de vereeniging van die drie kolossale menschen, die zich met zooveel zorg voor zijn bewaking hadden belastWie waren die drie menschen, waar kwamen zij van (laan, handelden zij voor eigen rekening of zat iemand anders achter de schermen, op wiens bevel, zij hem bewaakten? Na zijn derde vruchtelooze poging om te ontkomen, had hij van allen verderen strijd wijselijk afgezien. Hoe meer tijd er verliep, des te meer hoop had hij, dat dit zonderlinge avontuur nog wel goed zou afloopen. Marcelle hij was er zeker van moest sedert zijn plotselinge verdwijning alles De „Russische Telegraphenagenlur” ont vangt uit Liaojung hot volgende telegram Deur generaal Mistsjenko is bericht ont vangen, dat de Japanners den opmarsch in de lyn P.ngyang—Anjoe hebben gestaakt. Er is aan Japansche zyde een zekere aar zeling bemerkbaar; zy willen klaarblijkelijk een botsing met dc Russische patrouilles voorkomen. De Japansche ruiterij gaat de Russische kozakkenpatrouilles uit den weg of trekt zich terug, wanneer zy de kozakken ontmoet onder bedekking van infanterie. Te Anjoe bevinden zich 3000 Japanners, te Paksjoen 1000, te Tsjinampo liggen 40 Telefoon Ko. SS ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedfere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IAGAZIJN nr. 117. mooie collectie 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1