FINE. 7UEKER. No. 9393. DE VERBORGEN SCHAT. js Haar meer ITS. Ister”, hr. 117. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 43ste Jaargang, Buitenlandse!) Overzicht. ■er FEUllLElOM. stallen. glijders LM LOOM. ii Ballous. 1ATEN, ÏACHELS, Dinsdag 19 April 1904. harzenougazijD 30. en Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. GOü DA. ie gebruiks- Verspreide Berichten. Pissebedden. Hoender- lere Vracht- riefkaart wor lt gezonden door bommel. merkelijke hulp 3 uwe l.ondoii e gryze haren an, maakt het het uitvallen et hoofd weg. ondon. per flacon. AAL M 9, bij IS, meten werk. MAGAZIJN mooie collectie De Russische Telegraphen Agentur meldt uit Port Arthur van 15 dezerHedenmor gen om 6 uur verscheen aan den horizon een iterleidingt me Keuze ALOEILICHT- en degelijk, licht houdt, is E GOUWE (lOIIMIIIIJOIlilM 3 Kleiwegsteeg K voor het a.s. isDAMES- en JE SCHOENEN reletoon No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Reuter seint uit Seoul. In den nacht van den 16e bezetten 33 Kozakken Sangchin. De Japansche consul en een aantal vluch telingen kwamen in den morgen van den 17e te Gcnsan aan. Aan de geruchten, dat 5000 Russen het optrekkende Japansche leger volgen met het doel de Japanners van de Yaloe te verdrij ven, wordt geen geloof geschonken wegens de mogelijkheid, dat de Japanners door een landing den Russen den weg zouden af snijden. oogenblik scheen het, alsof de geheels stad in vlammen zou opgaan. Toen slaagden Fransche en Engelsche matrozen er in, aan de achterzijde het paleis binnen te dringen doch niettegenstaande al bun pogingen wa ren zij niet in staat den brand meester te worden. De brand duurde voort tot den volgenden morgen, toen er geen voedsel meer voor de vlammen was. klein vijandelijk eskader, dat spoedig weder vertrok. Tegen 10 uur kwamen 23 vijan delijke schepen in zicht, die zich in twee groepen verdeelden de eene nam opstelling achter Liao-tsjan en beschoot den oever en het Tyger-schiereilar.d, de andere beschoot van de reede den Gouden Berg en de overige batterijen. Het vuren duurde, met tusschen- poozen, tot een uur in den namiddag. Onze schepen beantwoordden het met indirect vuur. Een schot beschadigde een «Japan- schen kruiservolgens andere berichten leden twee Japansche schepen schade. De bevestigingen en de stad hadden niet te lijden van liet vijandelijk vuur. Eenige Chi- neezen werden gedood, twee Chineezen en twee Russen gewond. grafische gedachtenwisseling hierover zijn met generaal André. Volgens de laatste berichten heet het, dat de regeering kolonel Marchand 30 dagen arrest zal opleggen, waarna hem ontslag zal worden verleend. De opperbevelhebber der Macedonische gendarmerie, de Italiaansche generaal Do Giorgis, vertrekt heden naar Saloniki om daar zyn taak als hervormer te aanvaarden. Hij werd niet door den Sultan in audiëntie ontvangen, maar de Groote Heer liet hem goede reis en veel succes wenschen. Nu als dat niet helpt.... Inmiddels blijven de toestanden in de Mace donische flvilajets” uiterst onbevredigend. In de afgeloopen weke werden door de insurgeuten weer tal van moorden gepleegd. Vooral de Grieken hebben onder deze voort durende aanslagen te lijden. Tal van Griek- sche priesters en notabelen werden niet een kogel gestraft, wannder zy weigerden geld te geven of tot hot Exarchaat over te gaan. De benden gaan blijkbaar volgens vatte plannen te werk bij haar pogingen om de Grieksche dorpen te dwingen, zich van het Patriarchaat af te scheiden. Menschenlevens worden niet geteld, als het doel maar wordt bereikt. Maar ook de Bulgaarsche boeren hebben het hard te verantwoorden. Zoo werd onder de nagelaten papieren van het bendehoofd Kole Tole, die einde Maart 1.1. werd doodgeschoten, een bezwaarschrift aan getroffen over de inning der belastingen door de Turken. Het was opgesteld door een advocaat te Monastir, en overal in de om liggende dorpen dwong Kole Tole de boeren het stuk te teekenen. De opsteller van het bezwaarschrift is sedert gevat. By een huiszoeking in de woning en op het erf van twee broeders Dalkitsj, in het dorp Wladowo, vonden de Turken in een hooiberg aanzienlijke voorraden ammunitie, kruit, dynamiet, geladen bommen en vele geweren. Beide broeders, die om hun fana- tieken Turkenhaat bekend stonden, werden in hechtenis genomeneen derde, oudere broer, was in het voorjaar van 1903 mot bende tegen de Turken uitgetrokken en gesneuveld. Dat onder zulke omstandigheden door de Bulgaarsche boeren weinig wordt gedaan aan de bebouwing der velden, ligt voor de band. De opstandelingen trachten dit trou wens zooveel mogelijk tegen te gaan, door overal de meening te wekken, dat het ver- geefsche moeite zou zyn„Men mocht al zaaien, geoogst zou er dit jaar toch niet worden”. Hoe driest bet optreden der Bulgaarsche opstandelingen is geworden, moge blyken uit het feit, dat gisteren in Saloniki een jonge Griek op straat werd aangevallen door twee Bulgaren, die hem met hun messen zware verwondingen toebrachten. De daders ontkwamen en zyn spoorloos verdwenen. V Nader verneemt de „Daily Chronicle” over den brand, die het gelieele keizerlijk paleis t& Seoul in de asch gelegd heeft, dat de paleis wachten weigerden, de Japansche brandweer mannen, die onmiddelljjk ter plaatse waren, in het paleis toe te laten. Ware dit niet ge schied, dan zouden de Japanners er hoogst waarschijnlijk nog wel in geslaagd zijn den brand, die in den beginne niet veel te be- teokenen bad, meester te worden. Nu breid de het vuur zich met ontzettende snelheid uit, alles vernielend wat zich op zyn weg bevond. De gebouwen, waaruit het paleis bestaat beslaan een oppervlakte van 150 hectaren en worden omringd door mnren, die een volkomen afscheiding vormen met het overig deel van de stad. De brand schynt aan moed wil te wyten te zyn. Dit is des te waar schijnlijker daar in den laatsten tyd velen ontevreden waren over de politiek van de regeering. Andere berichten melden, dat een der bedienden een kachel omverwierp. De brand brak Donderdagavond te 10 uur uit, en het woei hevig. Terwijl de Japansche brandweermannen nog met de Koreaansche paleiswachters onderhandelden, werden de gebouwen der legaties bedreigd. Op een HS*S!SSSBBHBSBHSHSBHHHSBHSHSBS"!BSBHBBSB"SSESB! een koppige kerel en het lijkt wel of hij door anderen ik weet niet met welke bedoelingen nog in zijn eigenzinnigheid wordt gestijfd.» iPrecies!» riep Georg, »dat lijkt mij ook zoo Janter is een vlegel en die anderen, wie het dan ook zijn mogen, zijn smeerlappen Drie gulden de bunder I ’l Is wat moois I» >Het is te gek, ja», stemde de heer Quest toe. »En wat denkt de baron nu t& doen Misschien zelt het land te gaan bebouwen »Ja meneer, precies. En daarover wenscht hij u nu juist te «preken.» »Om geld, denk ik hm Denkelijk wel, meneer. En ’t is zulk zwaar land Om dat behoorlijk te bemesten, heb je hon derd gulden per bunder noodig.» »Ja ja», beaamde de heer Quest, »geld moet er wezen. De vraag is maar, waar het vandaan moet komen. De heeren Costers zijn op landerijen tegenwoordig volstrekt niet gebrand en andere bankiers al evenmin. Intusschen, ik zal mijn chef er over polsen. Maar Georg, ik kan vandaag on- mogelijk om elf uur op het slot zijn. Ik zal je een lettertje meegeven... Wil je een glas wijn, Georg Georg, verwonderde zich, wat toch wel den heer Quest zoo buitengewoon minzaam jegens hem deed zijn. Georg hield niet van mijnheer Quest, ofschoon hij zich wel wachtte dit te toonen. Hij vreesde den man, niet voor zichzelven, maar voor zijn goeden, oude meester, aan wien hij warm en trouw was verknocht. Hij wist van des baron’s zaken meer, dan iemand anders, behalve misschien mijnheer Quest zelf, en hij wist dus ook, dat de Reuter meldt uit Berlyn d.d. 17 April Kapitein Fiedler zond eerst heden uit Okahandja ten gevolge van een storing in den heliographischen dienst het daar gekomen bericht van gouverneur Leutwein over het gevecht van den 13en April. Dit bericht zegt, dat de gouverneur de bij Okatoembo staande Herero’s aanviel, die tót Ovioembo terngweken, Waar z[ tot den aanval overgingen. In een ernstig treffen, dat zes uren duurde, werd de vyand met zware verliezen terug geslagen. Daar geen ammunitie en verplegings- materiaal aangevoerd kon worden, en een verdere vervolging geen voordooien beloof de, ghig gouverni ur Leutwein terug naar Oiiosnoe. De verliezen aan Duitscho zyde zyn reeds meegedeeld. 9) »Hij wil dus geld zien te borgen,» zeide Ida bij zichzelve, terwijl zij voor het open venster heur haar opmaakte. Inmiddels scheen Georg den grooten spoed, welke de oude heer hem op het hart gedrukt had niet bepaald noodig te achten. Hij ging althans eerst thuis op zijn doode gemak ontbijten, spande vervolgens zijn hit voor zijn wagentje, en reed op een sukkeldrafje naar Boisingham In de stad ge komen, spande hij in een herberg uit en begaf zich naar het kantoor van den procureur Quest, een man van nog geen veertig, met een bleek en fijn gezicht en een kalm en aangenaam, hoewel niet juist toeschietelijk gelaat. Hoewel zyn haar gitzwart was, had hij lichtgrijze oogen, wat aan zijn gelaat een ietwat vreemde uitdrukking gat. Overi gens had hij een knap voorkomen. «Wel, Georgbegon hij, »wat kom je mij .brengen Een brief van den baron i Dank je. Ga even zitten, terwijl ik hem leesZoo zoo, de baron verwacht mij om elf uur te zijnent? Het spijt mij zeer, maar dat is mij onmogelijk *t Is over de Grachthoeve, zie ik. Ja, Janter zeide my verleden week, dat hij de pacht wou opzeggen en ik heb het hem ten sterkste ontraden. Maar hij is Een Renter-telegram uit Petersburg geeft hel volgende verslag van de ramp „Admiraal Makarof zat te ontbyten in zyn hut en de officieren zaten eveneens in grooten getale aan tafel. Op de brug stonden groot vorst Cyriel, luitenant Koebe, zyn aide de camp en kapitein Jakoulef, de gezagvoerder. Twee officieren van de wacht onderzochten den nauw’en ingang der haven en maakten toebereidselen, binnen te varen, toen éen geweldige ontploffing, enkele seconden later gevolgd door eén daverende uitbarsting van de goed-voorziene kruitkamers, groote gaten in den bodem sloeg, het schip op zy deed rollen en deed zinken. Alle inlichtingen schynen te bewijzen, dat de vernieling van het schip niet door een torpedo werd ver oorzaakt. Voor zoover men weet, is niemand tus- schendeks geslaagd, te ontsnappen. De mannen op het dek werden in alle richtingen geworpen zy die in het water vielen, zwom men en trachtten liet wrakhout te grijpen, dat uit den maalstroom, door het zinkend schip veroorzaakt, paar boven word ge slingerd. De generale staf denkt, dat het schip ver nield werd door een myn, aan den ingang der haven geplaatst ter verdediging van den vaargeul. Het schip zonk in ’t volle gezicht van Togo’s vloot, die zich aan de kim bevond.” Deze mededeelingen helderen nog niet op hoe het mogelyk was, dat de Russen op een door henzelven gelegde myn voeren. Was zy dan soms door de Japanners losgemaakt by de „demonstratie van torpedobooten” die aan het gebeurde voorafging Duidelijk schynt ’t wel dat, op het oogenblik der ramp, geen Japansch vaartuig in de buurt Was. Admiraal Oerioe, bevelhebber van het krui- serseskader in do baai van Korea ontving het bericht niet rechtstreeks van Togo doch van de (derde) flotille van torpedoboot-ver nielers en daarin werd gesproken van de vernieling van een slagschip van het type der Petropaulofsk. Op de torpedovloot heeft men dus niet kunnen onderscheiden of het de Sewastopol, de Poltawa of de Petropau lofsk alle slagschepen van hetzelfde type was die ondergingde Japanners waren zoo ver, dat zy zelfs de admiraals vlag niet konden zien. mschadelijk ngs-vet eemt dadelijk ïeneest onfeil- dwonden. Ook het vel tegen klierachng- its- en andere en wonden. tekeningen bij winterhanden jehurft, dauw- ind- en «ny- weringen ver niet alleen, reet hiermede jorkomt men ig en boud loos, 6 «tuks •to doos 100 Kolonel Marchand, wiens verzoek om ontslag uit den dienst inderdaad in verband schynt te staan met een weigering der re geering om hem toe te staan de krijgsope ratie» in Mandsjoerye te gaan volgen, heeft aan de „Libre Parole” geschreven om deze te verwittigen, dat hy een candidatunr voor den Paryschen gemeenteraad, welke de na tionalisten en anti-semieten hem wilden aan bieden, weigerde. Hy geeft daarby te ken nen, dat hy zich nooit als een candidaat- agitator door eenige politieke party zal laten gebruiken. Naar men zegt, zou Marchand, na het onderhoud, hetwelk hy te Arcachon met generaal André had, zyn aanvraag om ont slag hebben ingetrokken. Maar hierop is een nieuwe complicatie ingetreden. Generaal André heeft aanstoot genomen aan den brief dien Marchand eenige dagen geleden aan de „Patrie” had gericht en waarin hy ver klaarde dat de redenen voor zyn ontslag uitsluitend van militairen en politieken aard waren. De minister zag daarin een ernstige overtreding der discipline. In den Vrydag gehouden kabinetsraad moet besloten z(jn, dat den kolonel een disciplinaire straf diende te worden opgelegd. Combes zon in tele- procureur den ouden heer het mes op den keel kon zetten. Georg had zijn feilenhij was1 ietwat sluw en vatte het begrip van eerlijkheid soms wat heel vrijzinnig op. Doch zyn hoofddeugd, zijn trouw, kon hem veel kleine zonden doen vergeven. Nadat Georg met zijn briefje was vertrokken, leunde de heer Quest achterover in zijn eikehouten armstoel en verzonk in diep gepeins. Straks richtte hij zich op, opende een lade van zijn schrijftafel, en nam daaruit een brief, dien hij een uur gele den pas ontvangen had. Deze briet was van het groote bankiershuis Costers en Zoon, te Londen, en luidde als volgt Waarde Heer 1 »Met belangstelling hebben wij uw mededeeling gelezen omtrent de zware hypotheken, welke wij op het landgoed Honhain houden, en omtrent de de raadzaamheid om een nog verder uitstel te gunnen aan den heer Van Horen. Wij moeten u intusschen doen opmerken, dat wjj vooreerst geen gewenschte oplossing van deze zaak mogelijk achten Alles schijnt er op te wijzen, dat de prijs van landerijen veeleer nog verminderen dan zich binnenkort herstellen zal. Bovendien is de op de hypotheken verschuldigde intrest een jaar ten achter, vermoedelijk daar de heer Van Horen geen pachtgelden heeft geïnd. Onder deze omstandig heden zien wij, hoezeer het ous leed doet voor den heer Van Horen, met wiens familie ons hu s gedurende vijf geslachten zaken heeft gedaan, ge m anderen uitweg, dan gedwongen verkoopen wij dragen u dus bij dezen op, daartoe de gebruike lijke voorbereidende stappen te nemen. Het is ons Frankrijk. De stakingen hebben in enkele plaatsen in liet Noorden bet aanzien, dat zy nog niet zoo spoedig tot het verledene zulhn duidelijk, dat de genoemde maatregel, met het oog op de tegenwoordig zoo geringe marktwaarde van landerijen, voor ons zoo goed ah zeker op een verlies zal uitloopen. Daartegenover staat slechts één mogelijkheidhet landgoed zelf in bezit te houden, of bij veiling aan te koopen. Doch behalve dat zulk een wijze van doen vol slagen zou indruischen legen de gebruiken onzer bank, hebben wij door onze jongste ervaringen zoozeer alle vertrouwen in de waard van land bezit verloren, dat wij aan een réchtstreeksch ver lies nog de voorkeur meen?n te moeten geven. {Wordt vervolgd). Telefoon Mo. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1