tuis DE VERBORGEN SCHAT. HTS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9393 Bulteiilaiidscli Overzicht. 8 In KT 'AN LOON. RATEN, (KACHELS. 2SLO 30 April 1904. ^en Woensdag 43ste Jaargang. FEU1LLETO r f HOUTEN. ,t U3. NEMAN A Zx Wordt vtrvo Igd.J Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. BESTE HADELIJK AND. en tar Laarzeunuigazijn E 30. ie Kleiwegsteeg -MAGIZIJN ister”, Unr. 117. mooie collectie 50 ets7.5 ct. rs en Drogisten. NKEIt! Rotterdam. ER, Apotheker iVesthaven 198. Waterleiding. en Ballons. lime Keuze 9GL0EILICHT- 1 en degelijk. licht hondt, is emeten werk. po&ugjea 0 0*S Mr N«ter- d. Echte a, leeamu? gen in don naam dea verraardigd l weraldbe- br* StoU- aven B No. 149 n KELDER en >75.—. Dadelijk (iOSIkSUIIE ('0IHAXT ongeveer 600 pas afstand van do Japansche. Voor den nacht trokken de Japanners echter terug. V Volgens de laatste berichten zal de Keizer van Oostenrijk tegen den 23en Juni naar Engeland gaan. Weldra zal met de toebereidselen voor de ontvangst worden begonnen, welke buiten gewoon luisterrijk zal zyn. Het City bestuur zal den Keizer in de Gildenhal een dejeuner aanbieden, terwijl een gala-voorstelling in „Buckingham Palace? zal worden gegeven. Frans Jozef zal ge durende zyn bezoek gedeeltelijk te Londen en gedeeltelijk te Windsor verblijf houden, De nadere bijzonderheden van de ont* Telefoon No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt da ge lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees V IJ F CENTEN. RK voor het a.s. rjjs DAME8- en -GE SCHOENEN io) Wij koesteren inttisschen nog de hoop, dal het geschiedkundig karakter on de zeer gunstige toe stand van het landgoed bovenbedoeld ons ver moedelijk verlies tot een gering bedrag zullen herleiden. «Wil de goedheid hebben, ons spoedig te ver wittigen van de slappen, welke gij ingevolge onze lastgeving zult genomen hebben. Wij hebben het beter geacht, u rechtstreeks over deze aangele genheid te schrijven. Doch natuurlijk zult gij den inhoud van dit schrijven wel aan den heer Edward Costers willen mededeelen en in overleg met hem volgens onze lastgeving, die onherroepelijk is ten deze handelen. Dit krasse optreden van de Regeering legen den held der nationalisten, die maar op een gelegenheid wachten om van Mar chand een tweeden Boulanger te maken, heeft, zooals wjj zeiden, indruk gemaaktde natio nalisten zien er uit, dat de Rcgeering hunne bedreigingen minacht en door hun geschreeuw zich niet van den weg laat afbrengen. En daardoor bevestigt zjj haar positie meer flan door halfheid. sik gekookt ikvoor da- *l«peh van olate) Alt geval van gebruiken. IER verandering. Zijn matheid verdween, zijn oogen begonnen te glinsteren, opeens was er, als door een wonder, leven, vuur en kracht in hein gevaren. „Wat drommel J" riep hij en hield zich toen in... «Meen, dat wil ik niet hebben! Ik loop niet bijzon Ier we' met den oulen Van Horen, misschien omdat hij ook met mij niet bijzonder wegloopt. Maar het zou een schande zijn, om zulk een oude familie het dak boven het hoofd te ver- koopen. Zij zouden geheel aan lager wal kom°n En dan Ida juffrouw Van Horen wil ik zeggen wat zou er van haar moeten worden En het oude huis, waar dit geslacht zoovele eeuwen in heeft gewoond I Dat zou dan zeker in handen vallen van den een of anderen burgerman, die er van zijn bijeengeschraapt geld mooi weer in spelen zou I.Het moet tot eiken prijs verhinderd wor den, hoort ge wél Quest De procureur knipoogde wel even bij de min achtende toespeling op den burgerman, maar toch glimlachte hij en antwoordde «Ik wist niet'ciat gij aan zoo iets zoudt hech ten, mijnheer Costers, en evenmin, dat gij zulk een levendig belang steldet in juffrouw Van Horen. Deze steek onder water trof doel. Eduard Cos ters kleurde. Ik heb niet beweerd dat ik bijzonder belang stel in juffrouw Van Horen", zeide hij, «Ik sprak van de familie." De gelegenheid is anders kostelijk om jegens een behoorlijke jonge dame edelmoedigen ridder te spelen Waarom doet je niet als de heid in een roman en koop de schuldbrieven op Uit de nadere officieele Japansche be richten betreffende den achtsten aanval op Port Arthur blijkt, dat admiraal Togo over drie eskaders beschikte en de 4e er. 5e flotille torpedobooten to zamen met de „Korio Maroe”, een schip dat niet tot de oorlogsmarine behoort en dat de Japanners dus vermoedelyk van zins waren te doen zinken, den aanval ondernamen, die hoofd- zakelyk in het leggen van mijnen bestond. De Japansche admiraal zegt niet wat er van dat schip geworden is, doch daar uit Petersburg het gerucht vermeld wordt, dat de Russen een Japanschen „kruiser” in den grond geboord hebben, is het vermoedelijk door de Russische zoeklichten ontdekt. Het leggen der mijnen, dat met kleine schuiten kan geschieden werd evenwel door de Russen niet belet. Wel zonden zy ecfli torpedojager de „Stratsjni” uit maar onmiddellyk kwamen de 2e en de 3e lorpedoflotille te voorschijn en rekenden met dezen spelbreker af. De Japanners hadden niet meer dan twee ge kwetsten aan boord van de „Skatsoetsji”. Om 8 uur in den ochtend voer de „Bajan” uit (het verhaal, dat liet schip uit de richting van Korea kwam was dus onjuist) dadelijk, nadat zij het vuur geopend had, gevolgd door de „Nowik”, de Askold”, de „Diana” de „Petropaulofsk”, de „Pobjeda” en de „Poltawa”. Deze schepen vielen het 3e eskader aan, dat de Russen, al schietende ‘tot 15 mijlen zuidwest van do reede lokten. Op dat oogenblik schoot het eerste eskader, per draadlooze telegraaf gewaarschuwd, naar voren en wierp zich op den vijand. Ijlings voer deze nu naar de haven terug, waar het geval met de „Petropaulofsk” plaats had. Vreemd, dat Togo de verliezen van den vijand „vermoedelijk licht” noemt, niettegen staande hij meldt, dat de „Petropaulofsk” zonk. Om 1 uur in den namiddag vertrokken do Japanners om zich op een nieuwen aan val voor te bereiden, die dan ook in den nacht van den Hen plaats had, Togo meldt, dat daarbij de beide forten van Liantïsjan ten slotte tot zwijgen werden gebracht. Reuter seint uit Petersburg Een telegram door generaal Koeropatkine gister verzon den, lui It Volgens het bericht van generaal Kasch- talinski van 17 dezer is in den toestand aan de Yaloe geen verandering gekomen. Onze voorposten staan op de eilanden op vangst zullen vermoedtdyk worden geregeld gedurende het bezoek, dat de prins en de prinses van Wales do volgende week te Weenen zullen brengen. De minister van oorlog, de heer Arnold Forster, deelde in het Engelsche Lagerhuis mede, dat naar men gelooft de Mullah op Italiaanseh grondgebied is gevlucht. Hij heeft zware verliezen geleden, zoowel aan manschappen als aan dieren. De onder zijn bevelen staande troepen zijn op de vlucht gedreven en uit liet onder Engelsch protec toraat staand gebied gedreven Deze om standigheden in aanmerking genomen besloot de rcgeering de militaire operaties niet verder voort te zetten en het aantal veld- troepen te verminderen. Daartoe zijn de noodige bevelen gegeven. Het optreden van de Fransclte Rcgeering tegen al te nationalistisch voelende officieren, heeft geweldigen indruk gemaakt. De minister van marine Pelletan heeft de admiraals Bienaimé en Ravel, die stukken uit hun archief ter publicatie aan den Figaro hadden afgestaan, ontslagen uit den dienst. De Figaro zegt, dat< Pelletan door zulke gewelddiden zijn ondergeschikten wil bang maken en hun beletten voor de enquête commissie nog meer onbescheidenheden te begaan. Maar de Petite République wijst er op, dat de beide admiraals door de gebreken hunner oorlogsschepen te onthullen in het openbaar, niet alleen den tegenstanders van het kabinet, maar ook den vijanden van Frankrijk inlichtingen hebben gegeven. Zjj verdienen dus niets anders dan de verach ting van alle fatsoenlijke menschenen de minister had groot gelijk ze te ontslaan. De nationalistische pers kan daar slechts een verdachtmaking of een flauwe grap tegenover plaatsen. Even kras is generaal André, de minister van oorlog, opgetreden tegen Marchand, den held van Fashoda. Deze had zijdelings van generaal Koeropatkina een nit'noodiging ge kregen om den oorlog in Mandsjoerye bij te wonenmaar de minister had daarvoor reeds andere officieren aangewezen, onder leiding van generaal Silvestre. Kolonel Marchand werd boos, na de weige ring van André om dit bevel te veranderen, en schreef een scherpen brief, die door de Patrie werd gepubliceerd. Generaal André beschikte afwijzend op het verzoek van Marchand om ontslag, maar gaf hem een paar weken arrest, omdat hij zonder ver gunning van der. minister in de dagbladen had geschreven. x Het is reeds een paar maal gebleken, dat de bekende Russische géneraal Dragomirof, die een grootc rol gespeeld beeft in den oorlog met Turkije in 1876—77, zeer weinig ingenomen is met den oorlog in Oost-Aziö. Dragomirof staat in Rusland bekend als een man van groote kennis, met geniale denk beelden, en als directeur van de militaire stafacademie heeft hy veel bijgedragen voor de vorming van het geheelo geslacht jongere Russische generaals en stafofficieren. Deze generaal Dragomirof heeft zich reeds een paar maal in zeer ongunstigen zin uitge laten over de Russische politiek in Oost Azië, die de middellijke aanleiding werd tot dezen oorlog. Thans bevat de Oswoboschdenje, een te Stuttgart verscltijuend Russisch blad, eee brief van dien generaal over de Russische politiek; in dat schrijven zegt de generaal „Gij wijst er zelf op, dat de raadgevers Besobrasof, Meschlsjerski, Demlsjinski, anderen de schuld van alles zijn. Mat wat kunnen wy er dan aan doen? Of ik er over schrijf, of niet, dat blijft hetzelfde. Helpen doet het toch niet. Ik heb het go noeg betreurd, dat wij met een licht hart te veel hazen tegelijk opjagen. Maar niemand heeft my naar mijn meening gevraagd, en ook in do toekomst zal niemand er naar vragen. Daarom zal ik over de quaestie, die u belang inboezemt, geen woord meer zeggen. Want wij jagen werkelijk achter te veel hazen naar ik meen achter niet minder dan zes tegelijk, de Finsche, de Poolsclie, de Turksche, de Perzische, de Indische en nu ook nog de Mandsjoerysche haas. En er komt nog een zevende bijde Transkauka- sische Van de kunstmatig opgewekte binnen- landsche onlusten wil ik in het geheel niet spreken." hypotheken zelf over en verkocht den boel op mijn gemak. Tweehonderdduizend maar I Nu ik ze noodig heb, nu bezit ik ze nietEn toch zou ik ze hebben kunnen bezitten, als die duivelin er maar niet geweest was I die slang, die mij het merg uit de beenderen zuigt I Hij haalde een brief te voorschijn en las overluid: «Waarde Willem, ik heb op i Oct 6ooo gulden noodig, denk erom en geen praatjes. Je tijgerin. «Ja, tijgerin, siste hij „Ma«r pas op, dat ik je de tanden niet cens uitbreekt, als jo mij tot een uiterste drijft I Hierop gat hij plotseling een vuistslag op zijn lessenaar en riepEduard Costers I ia, bij den hemel, dat is het middelEn ik geloof dat ik wel weet hoe het aan te vatten ook ol ik zou mij al erg moeten vergissen 1*- Een paar minuten later slen‘erde een jonkman het kantoor binnen, waar de heer Quest gezeten was, voor het oog van den binnentredende druk bezig met schrijven Hij had groote, donkere oogen een zwarten knevel en over het geheel in zijn tint iets Spaan sch «Hoe gaat ’t Quest? vroeg Eduard Costers, want deze was het «Veel werk om handen »O ja, mijnheer Costers, antwoorde de pro cureur opstaande, «er is werk genoeg, en zelfs van vrij belangrijken aard." t Zoo zeide Eduard onverschillig. «Wat dan «Wel, zooeven heb ik van de firma last ont vangen tot den gedwongen verkoop van kasteel Honham, ten minste, indien Bij het hooren van deze mededing ondergingen Eduard Costers gelaat en houding een plotselinge Eduard Costers scheen dit ter loops opgewórpen denkbeeld niet zoo geheel onaannemelijk te vin den integendeel, hij dacht er blijkbaar over na, terwijl hij naar buiten tuurde en niet zijn knokkels tegen het vensterglas een marschje trommelde. «Hoe hoog is het bedrag?' vroeg hij. «Tweehonderdduizend, en hij verlangt er noir dertig duizend bij.» «En waar zou ik dat geld vandaan moeten halen tot het inkoopen van een pak hypotheken die vei moedelijk geen stuiver intrest meer zullen opbrengen Wol, man ik heb in de wereld niet zooveel waar ik vrij over beschikken kan I «Ik geloof niet dat het u moeilijk zou vallen, met uwe vooruitzichten, die som op te nemen meende de heer Quest. «Ik weet er zelfs genoeg, die het zich tot een eer zouden rekenen, geld voor te schieten aan een Costers - natuurlijk tegen behoorlijke zekerheid." „Laat mij dien brief eens zien», zeide Eduard. De heer Quest overhandigde hem den briof met de lastgeving van Costers en Zoon en hij las hem tweemaal over. „De oude heer maakt er geen gekheid mee", zeide hij. Dien brief heeft hij zelf geschreven en als hij eenmaal tot iets besloten is, dan kan niets ter wereld hem er van afbrengen. Zeidet ge niet, dat ge vandaag den baron wildet gaan spreken «Ik heb er niets van gezegd, maar toevallig is het zoo. Naar aanleiding van de vertraagde over brenging van het heliogram, dat over het gevecht te Okatoemba (13 April) door Von Leutwein werd verzonden, mefken de Duit- sche bladen zeer terecht op, hoe vreemd het is, dat, in weerwil van bet onklaar worden van de heliograafverbinding, de par ticuliere berichten over het gevecht zooveel spoediger zyn overgekomen dan de officieele. Bovendien wordt er door de pers over geklaagd, dat uit de officieele telegrammen mot geen mogelijkheid kan worden afgeleid hoe het met de krygsoperatteé staat. Zoo verkeert het Berlynsche publiek er nog steeds over in ’t onzekere, of het gevecht by Okatoembo go.-oerd werd tegen de hoofd macht van het Herero-loger, dat reeds by Onganjira tegen de Duitschers had gevochten, of niet. Het is echter van groot belang, dit te weten, daar in het laatste geval de vereehiging der hoofdmacht met de colonne- Glasenapp nog niet kan zyn tot stand ge komen. Dit zou de positie van Glasenapp’s afdeeling zeer ernstig maken, daar Van Leutwein kennis gaf, dat hy naar Otjosasoe heeft moeten terugtrekken. Waar bevindt zich de colonne Glasenapp? Na de bloedige verrassing van Glasenapp’s voorhoede door de Heroro’s (13 Maart), is niet veel meer van deze Duitscho afdeelirig vernomen. Wel bezetten do troepen onder Glasenapp’s bevel later do Herero-stellingen by Owikokorero maar zonder een gevecht te leveren. De opstandelingen waren in goedo orde, en met medeneming van al hun hebben en houden, verdwenen. De totaalverliezen van de Duitscho troepen in D.-Z.-W.-Afrika zyn nu reeds gestegen tot 96 gesneuvelden onder wie tal van officieren - en 69 gewonden. Daarby komt nog de geheel onverwachte tyding, dat kolonel Dilrr is ziekgeworden en zich reeds op de thuisreis bevindt. Hy zal vermoedelyk den 28en dezer in Duitschland aankomen. Ook de geruchten over een ont slagaanvrage door Von Leutwein „om ge zondheidsredenen” blyven aanhouden. - Costers en Zoon." «Ziedaar mompelde de heer Quest, terwijl hy den brief weder toevouwde, «dat is zoo klaar en bondig als het maar wezen kan I En dit op het oogenblik, dat de oude heer om nog eens dertig duizend gulden komt aankloppen 1 hoho I Hij stond op en begon met zichtbare gejaagd heid in het vertrek op en neer te loopen. «Had ik die tweehonderdduizend maar", zoo vervolgde hij zijn alleenspraak, «dan nam ik de Telefoon .No. £2 A I) V E 11 T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1