m 32>^.ss:Eisr i,Ü OASFABRIEE D. SAMSÖM. JAPONSTOFFF.N AOVFRTFVriFN „De Avondster", <Ê!s Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. VERSLAG der gemeente GOIJUA. 1903. tij van OS Az„ BEURS VAN ROTTERDAM. Markt. Gouda. Specialiteit in Nouveauté's. Kokken, Itobcs en Veemarkt te Rotterdam. ANNA MARIE LAMBERT- In liet VEKLIC IITINOS-MAtiAZIJN fiwiMinealM, Brockets en Ballons. GASKOQKAPPARATEN, GAS EN PETROLEUMKACHELS. M. M, VAM LOOM. Volgens den hedendaagschen stand der wetenschap is Odol mr de ven urging van mond en tanden. Alleen echt ifl onze BlMtiaesns, aruw-KHACHr-ium De Times-correspondent seint nit Gyjang Tse, d.d. 16 dezer, dat alle Tibetaansche gevangenen van ban wapens zyn beroofd en naar hais gezonden. Dat de lama's van de stad 100 monniken oitgezonden hebben om te vechten wordt hnn echter door de Engelschen als een groote misdaad toege rekend omdat z|j (de Engelschen) onderweg een .geheel byzondere behandeling" hebben toegekend aan de kloosters. De voornaamste lama's werden door ko lonel Yoangha8band ontvangen, die hnn te kennen gaf, dat de lamas zeiven de expe ditie (de Times-man vergist zich hier wer kelijk en spreekt van expeditie in plaats van missienoodzaken de geestelijken' en hnn inrichtingen als vijandig te beschoawen. De lama's zeiden, dat zy besliste bovelen nit Lhassa hadden en dat de monniken van Gyang Tse er slechts aarzelend en ten deele aan hadden gehoorzaamd. Ten einde op goeden voet met de lama's te blijven, legde kolonel Yonnghnsband hen slechts een geringe boete op, maar bleef staan op een periodieke inspectie van het klooster door Britsche officieren. De Dalai Lama blijft halsstarrig weigeren de „missie" te erkennen. Van onderhandelen kan das voorloopig nog niets komen. Frankrijk. Te Rouaan zijn-Zaterdagmiddag ernstige ongeregeldheden veroorzaakt door de stakers. By de pogingen om een fabriek binnen te dringen kwam het tot een botsing met de gendarmerie, waardoor aan beide zijden verscheidene personen gewond werden. Te Givet manifesteeren de stakers in de straten onder het zingen van de .Interna tionale" en te Bethel werd tot voortzetting van de beweging besloten. In de overige plaatsen in het noorden is de staking aan het verloopente Tour- eoing kwamen patroons en werklieden tot een oplossing van de bestaande qnaesties en te Roubaix verminderde het aanvanke lijk getal stakers van ruim 17000 tot 8000. Een deel der troepen is dan ook terugge zonden kunnen worden naar de resp. garni zoenen. Dhtschlahd. De Pruisische regeering heeft thans oen wetsontwerp ingediend betroffende de uit breiding van het sporennet van den staat en de deelneming van het Tijk aan twee particuliere ondernemingen. Het voornaam ste onderdeel der wet betreft de overneming^ door den staat van de lyn Breslau - War schau en verder den bouw van een aantal Jocaalspoorwegen. In het geheel worden credieten aangevraagd tot een bedrag van ruim 146 millioen mark. Oostenrijk-Honoarije. De Jong-Tsjechen beginnen nu toch blijk baar voor de obstructie bang te worden. In een dezor dagen gehouden vergadering van Jong-Tsjechen merkte een spreker, de af gevaardigde Fiedler, op, dat de obstructie het volk groote economische nadeelen be rokkent. Reeds worden onder onze kieners, zeide spr. verder, vole stemmen gehoord om ons te vragen de obstructie op te geven en ikzelf moet zeggen, dat de obstructie, indien zij steeds wordt doorgezet, ten slotte tot de anarchie moet leiden. Engeland. Jozef is uit Egypte terug, Zaterdag kwam Joe Chamberlain te Londen aan. Door het Lagerhuis is Zaterdag verwor pen het voorstel tot toepassing van het me- trieko stelsel op maten en gewichten. Het Huis durfde die ingrijpende verandering nog niet aan. Men meldt uit den Haag: 'tWas Zondag zoowel in den Haag als jte Schevoningen door het minder drukke bezoek op een uitgezochten lentedag als dien van Zondag t» bespeuren dat de bloembollenstreek duizenden Hagenaars naar de in vollen bloei prijkende hyacinthenvelden had gelokt. Een kijkje in den voormiddag aan het Hollandsche spoorstation op do menigte reizigers, die de boemeltreinen naar de plaatsen, die naar de bloemenvelden voeren, afwachtten, was voldoendo om dien nittocht wnnr te nemen. De treinen werden als 't ware bestormd en brachten naar Leiden, Lisse en Hillegom de schare excursionisten. Langs den grooten weg naar die gemeenten wemelde het van wandelaars, maar vooral van fletsrijdende dames, heeren en clubs. Men kan zich de drukte en levendigheid voorstellen, die dit gewoel den ganschen dag veroorzaakte, zoowel langs straat, de wandelwegen en de koffiehuizen, die propvol waren, vooral die te Hillegom waar de buitenlui uit beide richtingen, dus ook van Arasterdam en Haarlem samenkwamen. De terugweg van al die rjjdende en wan delende liefhebbers van natuurschoon geleek wel een bloemencorso. Weinigen, die niet een bouquet hyacintjien, crocussen, tulpen en narcissen voor op de fiets of in de hand medevoerden, een bloemenvoorraad die tegen een matige gift, welke aan de beleefdheid der koopers werd overgelaten, in den in vollen bloei staande tuinen te verkrygen was. Ook de stoomtrammen tusschen Leiden en Haarlem vice versa waren eivol met pas sagiers. Niettegenstaande het drukke verkeer te voet, met rywielen, auto's en andere ver voermiddelen, die vooral te Hillegom moeite hadden zich een weg te banen langs den Brink, heeft men van ongevallen gelukkig niets vernomen. Nader meldt men nog de volgende bij zonderheden omtrent den brand te Zaandam: In de bovenverdieping is o. m. verbrand de zeildoeken tent van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke tent jaarlijks dienst doet op de tentoonstelling. De tent moet eene waarde van f 5000 ver tegenwoordigen. Ook werden een prooi der vlammen een aantal voor verhuren bestemde groote dekkleeden. Beneden in de druk kerij van Leeuwerink en van Dijk, waar Zondag niet was gewerkt - is de brand ontslaan. Hoe, blyft een raadsel. Aan kwaadwilligheid wordt niet gedacht. In dit benedengedeelte waren ook nog goederen geborgen van den heer Van Dyk (een der firmanten), die in de Westzyde voor privé een winkel in cartonnage-artikelen enz. exploiteert. De heer van Dyk (medefirmant) bevindt zich in voorloopig arrest, daar vermoedens van brandstichting zyn ontstaan. De Zaan- damsche politie wacht nog de beslissing van de justitie te Haarlem. Men meldt uit Zaandam Het parket te Haarlem heeft gelast den verdachte Van Dyk (lid der firma Leeuwerink en Van Dijk) weder in vrijheid te stellen, daar het voorloopig onderzoek geen aan leiding heeft gegeven om een bevel tot ge vangenneming wegens brandstichting tegen hem uit te vaardigen. De «Zutph. Ct." meldt omtrent de arres tatie vaif den rijksveldwachter-jachtopziener Kr., gestationeerd te Hengelo (G.), als ver dacht van meineed, het volgende In het begin van dit jaar maakte hy te gen eenige personen in de buurtschap Keyen- burg proces-verbaal op wegens een vernie ling van glasruiten, die in een herberg had plaats gehad. By de behandeling der zaak voor do rechtbank te Zutphen bleek echter, dat het proces-verbaal niet klopte met de verklaringen van de beklaagden, voor Kr. afgelegd, en met de verklaringen van een mede-verbalisant. Dit gaf aanleiding tot schorsing van de verdere behandeling der zaak, die daarop opnieuw in hinden werd gesteld van den rechtercommissaris. Geruimen tyd hadden wy er verder niets meer van gehoord, totdat wy een maand geleden vernamen, dat Kr., zonder bepaald geschorst te zyn, zyn betrekking van politie agent niet meer uitoefende. Later kwamen geruchten van een vervolging wegen9 mein eed tegen Kr. tot ons. Deze blyken nu wel juist te zyn geweest.. Men schrijft uit Utrecht aan de «N.R.C.": Op den Staatsspoorweg worden heden tusschen Utrecht en Gouda proeven geno men met een indicateqrtoestel op een loco motief, zooals er reeds gedurende jaren op de groote stoomschepen der N. A. S M. en en by verschillende pompstations vnn wa terleidingen in ons land met succes in ge bruik zyn. In dit toestel worden grafisch aangeteekend de atraosfeerljjn, de compres- sielyn en do expansielyn, door een stift, die op vernuftige wyze wordt in beweging ge bracht door den zuiger van den cylinder. Het toestel is vóór aan de locomotief aap- gebracht en omgeven door een soort pantser, dat niet dient ter bescherming van dat toe stel, maar van don persoon die daar achter gedurende den rit plaats vindt, om de proe ven te nemen. Hij moet daartoe telkens by grootere of mindere snelheid, by groote kracht, enz. het diagram in het toestel ver wisselen, waarop de lijnen worden aange teekend. Later worden dan die aanteöke- ningen uitgewerkt. Dit indicateurtoestel dient hoofdzakelijk om na te gaan of de locomo tieven, die herstelling in de werkplaatsen hebben ondergaan, in alle opzichten goed geregeld zyn, en men hoopt ook hier het kolenverbruik, dat in den laatsten tyd on evenredig sterk was toegenomen, evenals op de stoomschepen en de waterleidingen, be langrijk te verminderen Het toestel met het zoogenaamde pantser kan gemakkelijk van de eene op de andere locomotief wor den overgebracht. De proeven, die heden genomen worden, geschieden door een werk meester en staan onder leiding van den ingenieur der tractie Gatsonides. Reeds sedert vele jaren worden door vrijwillige bemoeiingen der officieren aan boord van de meeste oorlogsschepenzg. scheepstoko's gehouden, waar de schepelin gen zich tegen betaling kunnen voorzien van allerlei kleine zaken ook versnaperingen - die van rijkswege niet worden verstrekt. Om een meer algeraeene invoering van die toko's aan boord der oorlogsschepen mogelyk te maken, ook ten behoeve Yan -extra-verstrekkingen by afschaffing van het oorlam, wil nu de minister van Marine een voorziening treffen omtrent de verschaffing van het kapitaal, dat tot het drijven en inrichten van die scheepstoko's noodig is. Aan die toko's zal dan een meer officieel karakter worden gegevende oprichting er vuit aan boord zal worden voorgeschreven, en van beheer en toezicht zal een dienstzaak worden gemaakt. Daarvoor is nu een som van f 27.000 aangevraagd, om de toko's in te richten voor gezamenlijk 3300 koppen aan boord. Yan de Oosterkerk der Gereformeerde gemeente te Hoogeveen, die wordt afgebro ken om door een nieuwe te worden ver vangen, is Yrydag een stuk muur met de heele zoldering ingestort. Vier aan het gebouw werkende timmer lieden en arbeider^ werden onder het puin bedolven. Drie kwamen er met lichte kwet suren afeen echter kreeg zoo ernstige ver wondingen en breuken aan hoofd, arm en rug, dat by nog denzelfden middag is over leden. De aannemer J. Schultink Jr., die boven op den muur stond, heeft zich gered door naar beneden te springen hy kreeg by dien sprong, van minstens 10 meters hoogte, geen noemenswaard letsel. Het instorten verwekte zulk een stofwolk, dat menschen, die op verren afstand waren, den indruk kregen dat er een ernstige brand was uitgebroken. Het aantal per trein aangevoerde personen, die Zondag een bezoek aan Haarlem brachten, wordt geschat op ruim 15,000. Op het baan vak Amsterdam—Rotterdam liepen 44 extra- treinen. Het aantal rijwielen, dat des avonds van Haarlem werd verzoude.n, bedroeg 900. Geheimzinnige misdaad. De huisbewaarster van het kasteel Desgeorges te Ecully nabjj Lyon kwam dezer dagen op een avond thuis, toen zy op de tafel in haar kamer eey brief vond, waarin haar werd meegedeeld, dat men haar broeder, een kortgeleden ge- pasporteerd militair, die by haar inwoonde, had vermoord. Met dén b03chwachter door zocht zy het geheele kasteel en vond ten slotte het lyk van haar broeder in een kist, bedekt met 15 zyden japonnen. Het lyk droeg volstrekt geen sporen van geweld, zoodat waarschijnlijk de moordenaars hun slachtoffer levend in de kist gesloten heb ben, waar hy gestikt is. Daar op het kas teel niets vermist wordt, gelooft men aan een wraakneming. De dames uit de Petersburgsche groote wereld zyn begonnen, uit sympathie voor hare zeemacht, den grooten zwarten mantel met kap en gouden knoopen van de Russische zee-officieren te dragen. Het moet een dracht zyn, die dames goed kleedt. Op het Newski- prospect stalden de vorige week al de groote dameswinkels het nieuwe kleedingstuk uit, en het maakt grooten opgang. Nu de karingvisschery op de Zuiderzee in vollen gang is, varen van 'a morgens vroeg tot 's avonds laat een aantal botters en andere schuiten de haven van TTrk in of uit. om de reepnetten tot op soms verren afstand van het eiland te schieten of te halen. In de laatste weken vertoefden, behalve de Urker visschersvloot, welke ruim 800 vaartuigen telt, visschers tan 26 ver schillende gemeenten in de Urkar haven en brachten er geregeld hun vangst aan. Wjjl elk vaartuig van 40 tot soms 80 reepnetten schiet, is de zee vol staand net werk, wat het «kuilen" van Urkers en Volen- dammers meermalen belemmerten daar woderkeerig niet zelden door het kuilen vrywat averij wordt aangericht, gaat het niet altijd vredig op zee toe. Al de reepharing op één dag soms meer dan een millioen stuks moet één voor één uit de mazen geklaard worden. Te Marseille zyn drie lieden in hechtenis genomen, in verband met de ontdekking van een anarchistisch complot. In een in een koffiehuis gehouden bijeenkomst had een kappersbediende Micaeli Giovanni het plan meegedeeld, president Loubet gedurende zyn verblijf in Italië te vermoorden. Na een huiszoeking werden de kappersbediende, de eigenaar van het koffiehuis en een Itaiiaansch werkman gearresteerd. Er worden nog meer inhechtenisnemingen verwacht en de politie zoo bewijzen hebben gevonden van de medeplichtigheid van anar chisten in Italië en Spanje. Zondagavond werd ter hoogte van Halfweg, trein no. 189 van Amsterdam naar Rotterdam door middel var. de noodrem tot stilstand ge bracht. Bij onderzoek bleek, dat de heerP. uit Rotterdam door een medepassagier, een boerenarbeider, die beschonken was, met een mes bedreigd werd, omdat hy Israëliet was. Enkele andere passagiers overmanden den geweldpleger en verwijderden hem vervolgens uit den trein. Het incident greep plaats in een 3e klasse-coupé, waarin de heer P. had plaats genomen, alhoewel hy voorzien was van een biljet 2e kl. Door de drukte was daar echter geen plaats. plaats. Zaterdagavond ontyflBs 9 uur geraakte de automobiel van aeiWheer dr. W. Jj. Gratama te Ryswyk op den Delftweg nabii Rijswijk in brand. De zoon v <n den heer G., die den wagen bereed, voelde een vlam in den hals, reinde onmiddellijk en sprong het voertuig uit. Het rytuig, dat geheel in vlammen opging, leverde op den eenzamen weg een fantastisch gezicht op. Naar de «Werkmansbode" uit betrouwbare bron verneemt, is de toestand van Wiebren Hoogerhuis, die nog steeds in den kerker ver toeft, in den laatsten tyd zeer achteruitgegaan. De klieren, die geruimen tyd minder pyn veroorzaakten, zyn thans met vernieuwde kracht te voorschijn gekomen, terwyl tevens de opgewektheid, die Wiebren steeds bjjbleef, voor een groot gedeelte is geweken. Zyn verblijf in de gevangenis is een heen en weer trekken van het hospitaal naar de cel. De Nederlandsche Hotelhoudersbond heeft een zilveren medaille aangeboden voor het groot internationaal kegelconconrs te houden van 18 tot 20 Augustus as. in het Paleis voor Volksvlijt door den Amsterdamschen Kegelbond ter gelegenheid van zyn vijftien jarig bestaan. GOUDA, 19 April 1904. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik wapperde van de openbare en enkele particuliere gebouwen de Nederlandsche vlag. Ten 12 uur werd op het kazerneplein oen parade gehouden door het garnizoen. Den kunstliefhebbers staat weder een genot te wachten. Maandag a s. zal het Rotter- damsch Tooneelgezelschap, directeur de heer van Eijsden, in de zaal «Kunstmin" opvoe ren Madame Sans Gêne, met mevrouw van Eijsden in de titelrol. De entréeprys is voor leden f l.~ voor niet-leden f 1.65. De afdeeling «Gouda" van den Bond van Staatsspoorwegpersoneel hield gisteren in de achterzaal van het café «Unie" een ver gadering. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering van den Bond op 31 Mei a.s. te Utrecht te houden werden gekozen de heeren J. Meilof eu J. Heesterman en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. A. Vermaes en C. JU. de Jong. Verder werd besloten een ondorafdeeling pp te richtep tot gezamentlyke inkoop van aardappelen, waartoe 51 leden toetraden. Het bestuur daarvan bestaat uit de heeren A. Janmaat, R. Kuitert en J. Matse. Gisterenavond werd het lyk van den on- gelukkigen spoorwegbeambte van het Gast huis naar het station vervoerd om vervolgens naar Rotterdam te worden overgebracht. Van eer. wagen met nuchtere kalveren beladen brak gisterenmiddag, circa 4 nor, op de Tiendewegsbrug een der wielen. De dieren' moesten daarop worden overgeladen op een anderen wagen, doch dit geschiedde op zulk een ruwe wijze, dat menig toe schouwer er zicl^ aan ergerde. Waarom dien beesten hun kortstondig bestaan nog zoo te bemoeilijken of bestaat dierenbescher ming in onze gemeente niet? G a s-c o n* r 1 e. 18 April. 9 uur n. m. Druk 47 m.M. Lichtkracht 14,06 Kaarsen Wa™'^8™d'5336Caloriên. vermogen De kantonrechter te Leiden veroordeelde gisteren den reiziger in naaimachines P., wonende te Gouda, wegens onbevoegde uit oefening der geneeskunde in de gemeente Rhynsburg tot f 80 boete, subs. 20 dagen hechtenis. De eisch van het Openb. Min. was f 100 subs. 40 dagen. In het gebouw van het Provinciaal Be stuur vau Zuidholland is gisteren o. a. aan besteed, het vernieuwen van beschoeiing en steenglooiingen langs de Gouwe. Minste in schrijver, C. Zanen te Ammerstol, voor f 21,860. Zaterdagmiddag geraakte een 8jarig zoontje van H. Westbroek te Krimpen a d Lek, spelende te water. In bewusteloozen toestand werd bet ventje er uitgehaald, nadat dr. Mars een half uur lang onafge broken was bezig geweest om de levens geesten weder op te wekken, mocht dit eindelyk gelukken. Heden morgen ten ongeveer 9 uur brak een zware brand uit te Rotterdam in de Pelikaanstraat, die 4 panden van de firma Lichtenstein verwoeste. De vlammen werden gevoed door het in de panden aanwezige vlas, rotting en jute. De 2 stoombrandspui- ten, 2 havenstoombootjes en vele handbrand spuiten waren noodig en ten 1 uur was de brand gebluscht. betreffende de Aan Burgemeester en Wethouders van Gouda. Aan het Verslag van de exploitatie en den toestand der Gemeente-Gasfabriek over 1903, dat ingevolge het bepaalde by Art. 9 der Verordening regelende de samenstelling 'en den werkkring der Commissie van bystand in het beheer dier fabriek moet worden in gezonden, wenscht de Commissie de mede- deeling te laten voorafgaan, dat bare samen stelling onveranderd bleef. Do Heeren C4 W. van de Velde, P. D. Moylwyk en A. Vingerling werden den 1 September door den Gemeenteraad als leden herbenoemd, terwyl de Heer'J. van Galen door en uit het College van Burgemeester en Wethouders opnieuw tot haren Voorzitter werd aangewezen. Vervolgens zy vermeld, dat by Raadsbesluit van 16 Januari tot leden yan de Commissie voor de contróle op het door de fabriek geleverde gas, bedoeld in de Verordening van 9 Januari 1902 (Gemeenteblad nr. 135) werden benoemd de Heeren Dr. H. Yssel de Schepper, J. W. Molyn en P. Weyer, die zich de benoeming lieten welgevallen en de hun opgedragen taak aanvaardden. Deze Commissie hield zich in het afgeloopen jaar hoofdzakelijk bezig met de inrichting en int stallatie van haar laboratorium, dat volgens aanwijzing van Burgemeester en Wethouders gevestigd werd in een bovenvertrek van liet in het midden der Gemeente aan eene der hoofdleidingen van het gasbuizennct gelegen gebouw der Stads-Muziekschool. Mededee- lingen omtrent de uitkomsten van haar onder zoek naar de lichtkracht en het warmtegevend vermogen van het gas kon z|j in dat jaar nog niet bekend maken. Wat de fabriek betreft, daaromtrent zyn thans geene bijzonderheden te melden. Na de belangrijke uitbreiding en verbouwing, die z|j in 1902 had ondergaan, konden de werkzaamheden daaraan in 1903 verricht, zich uitsluitend bepalen tot het gewone onder houd. De inrichting van de fabriek, bare gebouwen en hare toestellen bleven onver anderd. Het buizennet in de Gemeente werd uit gebreid met 70 M. 2 duims gegoten leiding in de Erasmusstraat81 M. 3 duims leiding in de IJssellaan75 M- gegoten 2 duims leiding in de Lethraaetstraat70 M. 3-duims buis in de Borlekade en 82 M. 3 duims buis in de Krugerlaan. Aan de Hanepraai is eene l14 getrokken buis aangebracht ten dienste van de straatlantarens. Voor de P. C. Botb- straat is een 2 duims getrokken zinker ge legd,-terwyl in de Kuiperstraat de 2-duims buis over eene lengte van 65 M. vervangen werd door eene 3 duims leiding. Ter voorziening in den aunvoer van gas naar het afgesneden gedeelte van het Jaag pad is voor rekening der provincie Zuid- Holland in het nieuwe kanaal van dé Gouwe (coupure) een 6-duims zinker gelegd. Voorts werd in het belang van den gastoevoer naar het Zuidwestelijk dèel der Gemeente de oude 3-duims zinker in de Turfsingelgracht by de Lazarussteeg, die onvoldoende bleek te zyn, door een nieuwen 8 duims zinker vervangen, welk werk echter op het einde van bet jaar nog niet opgeleverd was. Aan de hand van het Verslag van den Directeur, bedoeld in Art. 16 der Verorde ning regelende het beheer der Gasfabriek (Gemeenteblad 1901, nr. 130) volgen thans eenige mededeelingen omtrent de exploitatie over het afgeloopen jaar. Stokery. In den winter 1902—'03 en van 1903—'04 waren 6 ovens met 48 retorten in gebruik en wel Blok A geheel en de ovens No. 3 en 4 van Blok B. Van Blok B had oven No. 1—770 dienstdagen. No. 2- 844 No. 3—737 No. 4-849 Van Blok B had oven No. 1— 86 No. 2- 45 No. 3-886 No. 4-886 De retorten hebben in de tweede helft des jaars meer dan anders geleden door het bui tengewoon groot getal verstopte klimpypen en het dikke teer, volgens den Directeur te wyten aan de gebruikte Unser Fritz-kolen. Dienteugevolge zal van de volgorde van inbouw naar het getal dienstdagen moeten worden afgeweken. Hoewel in 1903 wederom 2 ovens van nieuwe retorten en generatorwulven werden voorzien, is het toch te vreezen dat meer dere reparatie noodig zal zyn, daar van genoemde kolensoort ook voor de eerste helft van 1904 nog gedeeltelijk is gecon tracteerd. Gasberging. Deze bleef overanderd, zy bestaat uit No. 1, enkele gashouder inhoud 1500 M8. No. 2, teleskoop 800 No. 3, teleskoop 4750 Te zamen 7050 Ms. In verhouding tot de maximaal productie per etmaal bedroeg deze 75 pCt. Gashouder No. 1 is gebouwd in 1874 te '8 Gravenhage, daarna gesloopt en wederom opgericht te Gouda alwaar de kuip na de vulling en in gebruikstelling is gebarsten en leeg geloopen, verkeert naar-de meening van den Directeur in ongunstigen toestand. Het dek is op een 40-tal plekken doorgeteerd, welke tydeljjk gestopt zijn. De zijwanden zyn eveneons zeer dun geworden. De een maal gebroken kuip is voor een nieuwen houder niet te vertrouwen, zoodat gashouder No. 1 vermoedelyk geheel vernieuwd zal moeten worden. Gelukkig is men door de sinds 1874 voor uitgegane techniek in staat op hetzelfde stuk grond een driemaal grooteren gashouder te bouwen. Hiermede wordt dun meteen tege moet gekomen aan het bezwaar dat gashou der No. 2 eveneens versleten is. Deze werd gebouwd in 1870, het dek is eens vernieuwd in 1887. H|j is slechts 800 M8. groot en staat op het terreiu bestemd voor den tweeden standaard-washer, waarvoor hy by het bouw plan van 1903 bestemd was te verdwijnen, wanneer deze toestel eenmaal geplaatst wordt. Hoedanigheid van het gas. De middencyfers van do lichtsterkte vol gens den Letheby-Bunsen-photometer waren Januari 15,25 Februari 15, Maart 14,50 April 14,75 Mei 14,75 Juni 15,— i Juli 15, Augnslas 15,— September 15, October 16, November 15, December 14,5 Hierby teekent de Directeur het vol gende aan Werd reeds het vorige jaar niet meer ge meten volgens de verouderde Engelsche Par- lements-acte van 1876,» doch de standaard brander van 16 kaarsen, eerst op volle lichtsterkte gebracht, waarop deze brander is geconstrueerd en daarna door correctie van het gasverbruik de lichtsterkte bepaald, dit jaar werd conform Parlements acte van 8 Mei 1903 gewerkt met den verbeterden standaard-brander en glas van den Heer E. F. van de Waereld, chemicus aan de gas fabriek te Utrecht. Deze Parlementsacte luidt te bepalen dat het gas 13 knarsen normaal mag hebben, gemeten op eene wyze, die voor het betreffende gas het meest voordeelig is, en dat het gas geheel vr|j moet zyn van zwavelwaterstof-verbindingen, terwyl de eisch van hoogstens 500 m ,0 G. zwavelgehalte geheel vervalt. Daar de Verordening regelende de contróle op het door de Gemeente-Gasfabriek gele verde gas volgens art. 8 bepaalt, dat het gas minsteus 14 Engelsche normaalkaarsen b|j 5 kub. eng. voet gasverbruik moet be zitten, te bepalen met een EDgelschen photo meter volgens de regelen der Gaz-Referees te Londen, werden natuurlyk niet de voor schriften van 1876, maar die van 1903 gevolgd, ten einde door het volgen eener verkeerde verouderde methode niet te lage cjjfers te prodneeeren. De verbeterde Parle- ments-acte is des te klemmender, wanneer men weet dat de oude methode gemaakt is in een tyd toen men nog geen gecarbureerd gas maakte. De waarde van gecarbureerd gas is alleen volgens de laatste voorschriften te bepalen. Voor dagel|jk8che bepalingen werd de Lewes Jet-pbotometer gebruikt, althans wan neer er niet gecarbureerd werd. Deze photo meter geeft de carburatie-waarde ternauwer nood aan. Het specifiek gewicht met den Lux Gas- weger was tusschen 0,450 en 0,410. Zwavelbepalingen werden niet gedaan, omdat alleen de kolensoort hierop van invloed is en dus b|j aankoop der kolen hieromtrent beslist is, (Wordt vervolgd). DE GROOTSTE COLLECTIE EN NIEUWSTE MODELLEN vindt men Kloiweg K 73a, GOUDA lelephoon Xo. 31. MAANDAG, 18 APRIL. L.K. H.K. Staatsleemnqen. Rusland. Iwang Dombr. Obl. Va 96 Oblig. Binnenl. 1890 4 91 Turkije. Geconverteerde Lee ning Serie D 29% Mexico. Oblig. Belastingvrije Goudleening 1899 5 102*/, Provinciale en Stedelijke Leeningen. Rotterdam Obligatien (f 1000) 1898—1903 3'8 978 97%« Industrieele en Financieele Ondernemingen. Oblig. Ned. My. v. Zekerheidsst. van ambt. en beambten 4 100 Aandeelen Rotterdamsclie Bank 153% Hypotheek-Ban ken Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypotheekbank 41 a 100 Pandb. Dordrechtsche Hypb. 4 99* Pandb.Friesch-Groningsche Hy potheekbank 4 99 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99n/4 100 Pandb. Ned.Hypb. te Veendam 4 99 Pundb. Ned.Hyptheek en Pand- briefbank 4 99% Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 101 Pandb. Rotterdamsclie Hypb. 4 101V4 Pandb Rotterd. Hypb. 31 9 9898*/,, Pandb. Westlandsche Hypb. 4 99% Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 99% 3V, 92% - Diversen Certificaten Vereenigde Ame- rikaansche Fondsen le serie4 101 Hongarije. Oblig. Hypb. 4 98% Peru. Certificaten van Aandee- ler. Peruvian Corporation 4 Certificaten van preferente Aandeelen Peru 22% Spoovwegleeningen Rusland. Zuid-West Spw.-My. Obligatien ZR. 125 4 89% -- Noord-Amerika. Erie Spw.-M|j. Gew. Aand. 27 Kansflfc City Southern. Prefe rente Aandeelen 35% St. Louis en San Francisco. Refundung Goud oblig. 4 81% - Miss. Kansas Texas. Certifi caten van Aandeelen 17s17" 4 Southern Railway-Company. Gew. afgest. aandeelen 21 Premieleeningen. Belgie. M|j. van Kanaal- en Havenwerken 2 86'/« De NOUVEAUTÉS in linrn flflOTlïllflfl z|jn in groote voorraad voorhanden tot de meest concnrreerende prijzen. Dinsdag 19 April 1904. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 34,2de kwal. 31, 3de kw. 27 cent per half kilo. Magere ossen melkvee en vaarkoeien met groote aanvoer. Vette kalveren, goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 27, 2de kwal 24 3de kwal 21, cents per half kilo. Stieren met goede aanvoer prijzen waren voor ie kwal. 30,. ade kwal 27, 3de kwal. 23 cent per half kilo. Handel in vet vee traag, vette stieren en vette kalveren, tninder in prijs, mager vee prijshoudend# Burgerlijke Stan d. ouders J. Ferwerda en W. Visser. Willem, ouders L. W. L. van den Broek en P. J. van Oosten. - 18. Alida, ouders J. W. van der Valk en C. H. Sanders. Marinus, onders J. J. van der Speld en A. M. Schen kel. Maria Trusenna, ouders C. Jansen en J. J. Walthie. Hendrikus Huibertus Bernardus, ouders H. B. Straver en J. de Jong. Claudius, ouders W. Verschut en J. vun Tiggelen. OVERLEDEN 16 April. H. A. van Has selt, 47 j. A. van Vegten, 62 j. Tot onze diepe droefheid over leed heden plotseling onze geliefde Echtgenooto £n Moeder, Mevrouw SESSEDMANN, in den ouderdom van 63 jaar. Uit aller naam, W. LAMBERT. Stolwykersluis, 16 April 1904. Dubbele buurt. - Telfnr. 117. Zyn heden ontvangen een mooie collectie Nieuw Styl Verder voorhanden een mime Keuze Eenig adres voor GASGLOEILICHT- BENOODIGDHEDEN, solicd en degelyk. Indien U dan van goed licht houdt, is dit uw ware adres. Aanbevelend, Aanlegger van Gas- en Waterleiding, Over da Hel besle e Mondwaler Ier Woreld! verspreid. Eerlijk viïfrisscbcni! O'nsGrvesrf tte landen! Nieuw onovertroffen Frof. Dr. Liobers welbekend (Alleen echt met Fabriekimerk). tot voortdurende, radicale en zekere genezing van alle, zelf* BJAPP de meest hardnekkige zenuw- ÉkTlfl tiektcn, vooral ontstaan door nWaji afdwalingen op jeugdig* n leef tyd Totale genezing van elke zwakte, Bleel: zacht Benauwdheid Hoofdpijn Migraine Hartklopping Maagpijn slechte spijsvertering Onvermogen -- Impotenz Pollntioue enz. Uit voerige prospectussen Frijn jcr feech fl. 1, fl. 2 fl, 3'/,, dubbelo flesc'» fi. CenfraJ-DepótMatth. v. d. Ve^te, Zalibu mme D pöfs: M. Cléban Co., Botterdam. F, IIappel, 's-Gravenhago. J. llalmmRn» «Ie Joug J. Czn. Rotterdam Wdff V Co.Gouda, on bii alle drogisten. GEBOREN15 April. Maggiel, ouders M. IJsselstyn en J. A. Leeflang. Magda- lena Judic, ouders P. Lens en H. H. Hofmnn. 16. Teuntje, ouders C. J. van Leeuwen en A. Krygsmau. 17. Barendina Cornelia, 0uders P. Scharloo en N. Polet. Sybrigje, Het beate, önachadelykate en makkelykate poetamlddel voor Heeren en vooral dames en Kinderschoenwerk: is de Appretuur van C. M MUIIer L Ca BerlinBeuth-Str 14. Men lette goed 'dfdiAA op naam en fabrieksmerk.— Vsrkryilaar ty Hawaii Winkelier» In lefteenwert, latentenen, Weteryen ent. e uu- fleneraal-üeiet ky W. Seréemtaa, Arnhea

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2