uzo. AAT ADEL MIEN. DE VERBORGEN SCHAT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken I». 26 April 1904. 43ste Jaargang. No. 9398. I OWE. EDISTILUItD. mgens. - Lourens. FELILLEIOX r«>. irveer, tl». LLER ijs Haar meer!!! ■fs, OS, >K BOEK, «PEN, inpen, aglantaarns RT1KEUN, jer, miten neder Dinsdag Biiltenlaiidscli Overzicht. rrpzwjw De Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mid.l. 4, n. GDI'DA. H'nriif virvolft). riEK A. EN UaI I'll lieuwe Lomlo» de grjjze haren ynen, maakt bet lel het uitvallen 1 Let hoofd weg. Lundoii. 10 per flacon. WAAL M 9, bij 59. eene prachtige Idll IN IIE COURANT ~>0 ets., 74 ct. cers en Drogisten. IV KEU! Rotterdam. jER, Apotheker Wefcthaven 198. Metaal), stok. ’liegen, Muggen, Insecten IO cent *5) Zij wist niets ten nadeele van den heer Quest, integendeel, zij had steeds met achting over hem hooren sprekenen (vreemd jjenoeg) zij voelde zich min of meer aangetrokken tot zijn vrouw. Maar toch kon zij den man nu eenmaal niet luchten daar zij in haar hart voelde dat hij haar heimelijke vijand was. Zij gingen in de eetkamer, waar de tafel was gedekten terwijl Ida den heer Quest veroorloofde wat koud rundvleesch voor haar te snijden (een bezigheid die hem niet zeer handig afging) kwam zij bij zichzelve tot een snel besluit Zij had dui delijk genoeg op haars vaders gezicht gelezen, dat het gesprek met den procureur van zeer bedenke lijken aard was geweesten daar zij wel wist dat zij van den ouden heer zelven het ware van de zaak niet licht zou te hooren krijgen, besloot zij zich rechtstreeks tot Quest te wenden. •Mijnheer Quest», zoo begon zij, terwijl hy haar eindelijk het bord met rundvleesch over handigde, >ik hoop dat gij mij zult toestaan, u een ronde vraag te doen, op welke ik, zoo moge lijk, een rond antwoord van u verwacht. Ik weet dat de zaken van vader niet goed staan en dat hij op het oogenblik geld zoekt te leenen. Maar hoe Telefoon Xa. 82 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Genten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het federale ministerie in Australië is gevallen op een amendement van het lid der arbeiderspartij Fisher, op de bill door de regeering ingediend en Waarbjj een scheidsge recht werd ingesteld waaraan alle geschillen tusschen werkgever en werknemer, en waarbij meer dan één Staat der federatie zou zyn gemoeid, verplicht zouden worden onderwor pen. Het amendement Fisher stelde voor den maatregel ook toepasselijk te verklaren op alle staatsdienaren in alle Staten. Verleden jaar werd een amendement aangenomen, waarbij de wet de spoorwegbeambten toe passelijk werd verklaard, maar de regeering, waarvan het hoofd, Barton, dientengevolge aftrad, liet de bill toen in den steek. De politieke toestand is zeer eigenaardig, aangezien er na de verkiezingen geen eigen lijke meerderheid beslaat, noch in Lagerhuis, noch in Senaat. In het Lagerhuis was de stand der partijen als volgt: ministerieelen 27, liberalen 26, arbeiderspartij 22. Geen partij is dus sterk genoeg om zonder hulp van een andere de regeering te voeren. Pogingen van de regeering om een coalitie te vormen, hetzy met de liberalen, hetzij met de arbeiders schijnen te zijn mislukt. Nu heeft z(j een definitieve nederlaag geleden en moet af treden. Aangezien bet op een motie, van de arbei derspartij uitgaande, was, dat de regeering werd omvergeworpen, is volgens constitutio neel gebruik de vorming van oen nieuw ministerie aan den leider dier party, den heer Watson aangeboden. Maar de arbei derspartij toont, volgens de jongste berichten, weinig lust zelf de verantwoordelijkheid van het gezag te dragen. By de stemming over het amendement hadden zich een veertiental vryhandelaars van N.ew South Wales bjj de arbeiderspartij gevoegd. Dit gaf deze de overwinning. van hot vredesdenkbocld, tot verhooging van het begrip dat de „volken zyn als broedersvan éenen stam”,en dat door nauwer betrekkingen gelegenheid gevend elkander te leeren kennen en te leeren waaraeeren, het grootsche idéé van den algemeenen vrede zal worden be vorderd. Arbitrage tractaten, traetaten van vrede en vriendschap en toenadering tusschen de volkeren zyn de werktuigen waardoor de vredesbeweging wordt gediend. Nu de Russische vloot opnieuw machteloos is gemaakt, kunnen de transportverschepingen uit Japan in volle veiligheid hervat worden. In een telegram van gisternacht werd ons vermoeden bevestigd, dat do verscheping van het tweede legerkorps door de voorzichtige Japanners eenvoudig tot dit gunstige oogen blik werd uit gesteldHet bericht uit >eoel, dat het legerkorps den 16en Japan heeft verlaten, stemt overeen met de tijding uit Sjanghai, dat transportschepen naby het Clifford-eiland (Tsjuk dsjum. ten zuidwesten van Tsjemoelpo) zijn gezien. Zij voeren noordwaarts juist op den weg der stoomvaartlijn van Saseho naar Jonghampo. Het plan schijnt dus inderdaad te zijn, met dat corps aan de Jaloe-monding te landen. Mag men de Daily Telegraph gelooven, dan zou het Japansche krijgsplan hierin bestaan, dat deze strijdmacht de Russen onder Kasj- talinski en Mistsjenko bezighoudt, terwijl het eerste legerkorps langs den linkeroever der rivier door ongebaande wegen(?) noordwaarts trekt, teneinde, verderop de rivier overste kend, den linkervleugel der Russon (te Kioe- lientsjeng) om te trekken. Het is niet onmogelijkbeide bewegingen zullen ongetwijfeld moeten gaan. Een landing bijv, te Tatoengkau zou onvermijdelijk mis lukken, indien niet tegelijkertijd het Jinker- Jaloekorps de Russen van andere zijde aanviel. Het terrein, w»ar vcrmoedeljjk de eerste slagen zullen vallen, is een nadere beschou wing waard. Tatoengkau, tegenover Jonghampo, is een klein gehucht, dat alleen door houthakkers bewoond wordt, die jaailijks door houthande laars worden bezocht. Wegens het groote belang van hout in een oorlog zuilen de Russen President Loubet is hedenmorgen vertrok ken naar Rome, om daar de gast tu z(jn van den koning van Italië. De oude wereldstad maakt zich gereed den president der repu bliek feestelijk te ontvangen. En door dit bezoek, gebracht onder zoo gelukkige omstandigheden, wordt de vriend schappelijke betrekking tusschen Italië en Frankryk opnieuw versterkt en bekrachtigd. Die betrekking is, naar de Italiaansche en de Fransche pers als om stryd doen uitko men, zoo hartelyk mogelykop politiek en commercieel gebied heerscht volkomen over eenstemming tusschen de beide mogendheden, zonder dat de vrijheid van een van beiden eenigszins aan banden behoefde te worden gelegd. Italië kon deel blyven nitmaken van het Drievoudig Verbond, Frankrijk van het Tweevoudig, zondor dat dit aan de goede verstandhouding tusschen hen beiden iets afdeed. Het is natuurlijk, dat dit bezoek van president Loubet aan koning Victor Emanuel aanleiding geeft tot toekomstdrommenen daaronder behoort in de eerste 'plaats bet denkbeeld van een Latynsche unie, gesloten tusschen Italië, Frankrijk, Spanje en Portu gal, met het doel aan de Germaansche uit breiding paal en perk te stellen, en te zorgen dat de Middellandsche Zee een Latynsche Zee blijft. Maar edeler dan zulk een droom van een Latynsche unie is bet denkbeeld, dat Viydag- avond uiting vond in de woorden van Fré déric Passyhet denkbeeld dat zulke toe naderingen van landen, en volken, en regee- ringspersonen zullen bijdragen tot versterking »Dat kan ik mij volkomen begrypen, freule. Het is een buitengewoon mooie bezitting, vooral voor iemand die ze ook uit een geschiedkundig oogpunt kan bezien. Maar ongelukkig laten hypo theekhouders zich door gevoel niet leiden. Voor hen vertegenwoordigt land slechts een zeker bedrag aan rentegtvend kapitaal •Dat weet ik óók wel», hernam zij ongeduldig •Gij beantwoordt inyn vraag nietIk herhaal is er geen uitweg, geen redmiddel De heer Quest nam een teugje roode wijn vóór hij antwoord gaf. »Ja», zeide hij toen, »dat geloof ik wel, ind en gij het wilt aangrijpen.» •Wat dan vroeg hij gretig. •Wel, freule, wat ik daareven zeide van hypo theekhouders in het algemeen, behoeft, da^t spreekt van zelf, nog niet te gelden van eiken hypotheek houder in het bijzonder Zoo bijvoorbeeld zou er, in dit geval, met de firma Costers en Zoon als lichaam niets hoegenaamd zijn aan te vangen, terwijl daarentegen de heer Eduard Costers per soonlijk, en ow’z weer in dit bijondera geval, wel willend genoeg gezind is Nu is mijnheer Eduard Costers op het oogenblik nog wei niet het hoofd der firma, doch hij is de erfgenaam van haar hoofd, en heeft als zoodanig veel invloed en, wat nog beter is, ook Veel £rld te zijner be schikking >lk begrijp U», zeide Ida «Gij wilt zegge»,dat mijn vader moest trachten den heer Eduard Cos ters op zijn hand te krijgen. Ongelukkig echter koestert hij tegen dien heer een beslisten weerzin, en hij is er de man niet naar, om dat te ver bloemen.» Do „Swjet’’ publiceert met betrekking tot de geruchten over een tusschenkomst van Engeland in den Russisch-Japanschen oorlog een artikel, dat als volgt eindigt „Rusland maakte nog nooit gebruik van eenige hulp, ofschoon het vaak anderen hielp. Rusland verlangt geen hulp, geen tusschenkomst. Slechts het woord van den Keizer heeft voor Rusland beteekenis. In de telegrammen van admiraal Alexejef ken de uitzichten voor hem zijn, weet ik niet en toch zou ik gaarne de volle waarheid kennen.» Het doet mij genoegen u zoo te hooren spre ken, freule», antwoordde de procureur, »hoewel ik anders dit onderwerp, dat mij zeer pijnlijk is, tegenover u liever zou vermeden hebben. Ronduit gezegd dan uw vader is volslagen arm De intrest op de hypotheek is een jaar achterstallig, zijn grootste hoeve komt leeg te staan en, tot overmaat van ramp, willen de hypotheekhouders of hun kapitaal terug, of gedwongen verkooping Bij deze mededeeling. die bijna brutaal was in haar kortheid, werd Ida doodsbleek en liet haar vork ratelend op haar bord vallen. »Ik had mij niet voorgesteld, dat het zóó erg stond», prevelde zij. »En du» dus zal het goed ons algenomen worden en wy zullen wij zullen er uit moeten trekken •Onvermijdelijk, ja, tenzij het geld tot aflossing der hypotheek kunne gevonden worden waartoe ik voor mij geen kans zie. Het goed zal verkocht worden voor het wat opbrengt en dat kan in den tegenwoordigen tijd niet veel wezen.» Wanneer zal dat gebeuren?» vroeg zy •Over zes of over negen maanden ongeveer.» Ida s lippen beefden en «ij kon geen brok meer door de keel krijgen. Reeds zag zij haar grijzen vader en zichzelve hand in hand uit de poort van het kasteel treden, om een plaats te zoeken waar zy hun hoofd zouden kunnen neerleggen. »Is er dan geen uitweg f» vroeg zij roet heesche stem, »Het zou vaders dood zijn. Hij is aan het goed gehecht, meer dan aan iets ter wereld. Zijn geheele leven hangt er mee samen.» F' Officieel wordt dd. 22 dezer vernomen, dat aan de Jaloe alles rustig was. Den 21en had in de buurt een gevecht plaats, toen een Russische boot aan den Koreaansclien oever op een zandbank was vastgeraakt. Het vuur van twee Russische kanonnen heelt een vpandelijk transportvaartuig met een aantal meuschen erop doen zinken. Het schip had. met anderen, de Pomahoearivier ver laten om Russische booten den terugtocht af te snijden. De kapitein van den staf Smeitzin, die bjj het laatste gevecht op de Pomaboea- rivier was gekwest, is overleden. De chef der Nikolaï-akademie, luitenant- generaal van den generalen staf Glasof is benoemd tot tjjdelük bestunider van het ministerie van volksontwikkeling. De spoorwegstaking in Hongarije duurt nog voort. Een gedeelte der reserves van hot leger en van de Honvods is opgeroepen, om in den spoorwegdienst te voorzien en do onderhandelingen met de stakers aange- •Wat zal ik u .eggen, Ireule l In den regel xijn onze gevoelen, niel zeer warm jegen» personen, bij wie wij reddeloos diep in het krijt «taan. Uw vader heelt een hekel aan mijnheer Costers, omdat mijnheer Coalers den naam van Cosier, draagt anders niet Maar dit u ook niet juist wat ik bedoelde. Ik geloof niet, dat de baron tot onder- h.ndelingen van dien aard de geschikte persoon is. Hij is daartoe te rondborstig. Neen, freule, indien W iemand is, die dit met goed gevolg kan onder nemen, dan is u hel Gij zoudt dan terstond, zonder tijdverlies dezen middag nog, den slier bij de horens moeten vatten. In bijzonderheden be hoeft gij niet te treden, want Costers weet er alles van. Gij hebt hem slechts te verzoeken, den slag te willen afwenden. Dit kan hij doen als hij wil. Hoe hij het doet, dat is zijn zaak Maar, mijnheer Quest., zeide Ida, hoe kan ik van een man zulk een gunst verzoeken l Ik zou mijzelve daardoor in een schromelijk valschen toestand brengen »lk beweer niet, freule, dat het voor een jonge daroe een aangename onderneming is, en ik kan mij lx st begrijpen hoe gij er voor terugdeins Maar men heeft zich somtijd» in de wereld zeer onaangename dingen te getroosten, waarbij men het met zijn gevoel niet al te nauw kan nemen Ver£et toch niet, hef hier de vraag betreft', of ,ts* familie al dan niet voLlagen ten gronde zal worden. schetste de Keizer den strijd met Japan aldus „Deze stryd zal het overwicht van Rus land aan de kusten van den Stillen Oceaan voor goed moeten verzekeren”. „Nii is het om dit doel te bereiken, on- vermydelyk, Japan volkomen te overwinnen, het te dwingen, zich volslagen te ondfer werpen, het voor een reeks van jaren den lust tot gewaagde militaire avonturen te ontnemen. Als wy niet zoo handelen, zullen wy alle achting in het Oosten verliezen, zelfs ingeval wy over winnen. De beteekenis van den tegenwoordigen oorlog laat zich samenvatten in de vraagWie zal de heer schappij bezitten aan de Aziatische kusten van den Stillen Oceaan, Rusland of Japan Deze te' deelen, op dit punt tot een over eenkomst te komen, is onmogelyk. Een tus schenkomst zon dus slechts hot prestige, de eer van Rusland benadeolen en is bygevolg onmogelyk”. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. prijs per drie maanden is 1.25, franco pc post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E NT EN. Tatoengkau stellig niet zonder stryd opgeven, wanneer zy de Jaloe willen verdedigen. Dertig mylen verder ligt de „verdrags- haven” Antoeng, een bloeiende handelsstad met vry goede kade. Voor den verdediger van den noordelijken oever is het evenwel weinig waard, misschien zelfs schadelijk. De stad ligt in een dal en de omtrek is, zooals in het voorjaar, overstroomd, zoodat de troe pen weinig vryheid van beweging hebben. Recht tegenover Widsjoe bevindt zich wol, ten noordwesten van Antoeng, een hoogte, maar deze heeft de onaangename eigenschap, dat zy niet evenwijdig loopt met de rivier, maar in noordwestelyke richting naar den berg Fengwang (zoodat daarin gelegde ver schansingen geïnfileerd kunnen worden) een buitengewoon steile bergkegel, die den straat weg Antoeng-Liaujang over Fengwang-tsjeng bestrykt. De bergrug tegenover Widsjoe steekt zoo ver in de rivier, dat het op die plaats zeer moeilijk zal vallen, die rivier over te steken. In den Chineeschen oor’og overschreden de Japanners daarom by Tsjang tsjeng boven Widsjoe de rivier. Het bezwaar van alle overtochten noordelijk Van Kioelientsjeng is, dat het leger dan nog maals een rivier n.l. de Aibo moet oversteken, die wel niet zoo breed is als de Jaloe, maar een zeer sterken stroom heeft. De oud-Prui- sche officier, wiens beschouwingen in de Frankf. Ztg. wy reeds meermalen hebben aangehaald, gelooft daarom dat de Japanners zoo mogelyk ten Westen van de Aiho de Jaloe zullen overgaan. In dat geval is, wanneer de Russen sterk genoeg zijn (doch alle berichten spreken van slechts ongeveer 20,000 man) een zware stryd onvermijdelijk. Genoemde officier acht het gevaar, dat de Russen uit het Noord Oosten Korea binnen dringen en dan de Japansche verbindingslij nen zulbn bedreigen, geenszins denkbeeldig. Doch alles hangt ervan af of in de berichten die daarover in de laatste dagen kwamen slechts kleine troepen Kozakken bedoeld werden dan of werkelyk het Oessoeri leger dezen inval heeft ondernomen. 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1