I 1 G. IM acoi. Borst- c°., leveranciers). 1 DE VERBORGEN SCHAT. I 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 30 April 1004. No. 9402. 43ste Jaargang. Bullenlanilscb Overzicht. FEUILLETON. - uenza, ning-, 1-1”, Zaterdag liiiza WTO' iouda. op holpen. hebben niet 4 uarun, ui stond stil Wordt vervolgd}. alibi verlof by een der Wapenen, loen genezen ran ouds beroemde >or ingeljjfden leunt, bjj het 30ST-INDIK. a 1 [NGBLOEM jeb nik, tntebe- ée, ook <0.50. <0.90, wakte, slechte tvolgen. kcucht, tien van i tneeele ■laxans flensten, /0.50. Lsmiddel n, het ia itend in I IHHIkMII E COURANT bestrij- ete. In Feletooii No. 82. l)e Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers V IJ F CENTEN. Telefoon No. 82 A D V ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. .Reuter seint uit Petersburg: Het telegram van Jessens aan den Tsaar van Woensdag luidt: In Gensan boorden op 25 Aj ril twee Russische torpedobooten het Japansche stoomschip „Goyo-Maroe” van 500 ton in den grond, nadat zy vooraf de geheele bezetting aan land hadden laten gaan. Op denzelfden dag, om 8 uur ’s avonds, werd op zee de Japansche stoomboot „Na- kanoera-Maroe” van ongeveer 220 ton, in den grond geboord. Ik heb de bemanning aan boord genomen. In den nacht werd verder om half twee een Japansche militaire transportboot, de „Kioesjen-Maroe”, van 4000 ton, in den grond geboord dit schip had rjjst, krijgs voorraden, 1500 ton kolen aan boord, en was gewapend met vier 47 m.M. Hotschkiss-ka- nonnen. Van de bemanning gaven zich 17 officieren, 20 soldaten, 85 koelies en 65 ma trozen over. Dezen werden door my aan boord genomen. De landingstroepen, die zon der officieren aan boord waren gebleven, weigerden zith over te geven en boden te genstand zy vonden den dood in de golven, toen het schip in den grond geboord werd. Admiraal Jessen rapporteert, dat twee honderd Japanners by den ondergang van de Kioesjen Maroe zyn omgekomen. Reuter seinde gister uit Tokio Admiraal Hosoya, bevelhebber van liet derde eskader, meldt, dat de kanonneerboot Maya en enkele torpedobooten Maandag voor den Yaloemond kwamen en deze op voeren. De flottielje werd door de Russen van den wal met kanonnen bestookt, maar geen schade werd aangericht. Wy ontdekten een vyandelyk detache ment op het eiland in het midden der ri vier gelegen en openden hier op het vuur, waarop de vyand de vlucht nam. Een vy andelyke cavalerie-afdeeling, honderd man sterk, deed Dinsdag een aanval, maar de torpedoboot no. 69 wist met haar vuur den vyand te verdryven, die zich in de bergen terugtrok met achterlating van verschillende gewonden. Dinsdagmiddag opende de vyand van Antoesjan uit het vuur, dat door ons werd beantwoord. Na een half uur hadden wy den vyand tot zwygen gebracht. Wy had den geen verliezen. V By de verdere beraadslaging in de Duit- sche Ryksdag over de beurswet verklaarde Het gebeurde in Smyrna, waar de secret-, taris van het Grieksche consulaat door^ Turksche soldaten gewond en in hechtenis genomen werd, heeft in Griekenland een groote opgewondenheid doen ontstaan. De Grieken achten zich in hun vaderland»- Bevende gevoelens ernstig gekrenkt. Juist zy waren het, onder alle Balkanstaten, die sedert eenigen tyd het dichtst by de Pörte stonden juist zy waren het, die in de moei lijke dagen van het vorige jaar een bond genootschap met Turkije wilden aangaan en nu zyn het juist de Turken, die dezen Griek- schen consul gewond hebben. De Grieksche regeering heeft aan de Porte voldoening gevraagden hoewel het antwoord daarop nog niet ontvangen is, verwacht men ►onlijk in den Oosten- woelige zitting. Na- >9) »Jaja»,riepde baron, »ddir komt het alles op neer, dat ik volslagen aan lager wal ben. En dat is, geloof ik, voor een groot deel aan jouw stom migheid toe te schrijven. Je hebt gemodderd en gemodderd, totdat je me emdelijk uit huis en hof gemodderd hebt!» •Neen, baron, zeg dat nu niet, zeg dat nu niet 1 Het is mijn schuld niet, want ik ben een trouw dienaar voor u geweest, al ben ik dan ook geen geleerde kop. Dat drommelsche geldleenen is het geweest en de intrest en zoo al meer. En als ik het zeggen mag ook onze arme meneer Jacob, met zijn rijke manierenMaar zeg nu niet, dat »k het heb gedaan, baron 1» »Nu, nu», antwoordde zijn meester, »het doet er weinig toe, wiens schuld het is. De uitslag blijft dezelfde, Georgik ben op en ik kan niets anders verwachten, dan dat het goed onder den hamer komen zal. De Van Horens hebben er meer dan vier eeuwen op gewoond en zij kregen het door huwelijk van de Bosters ep die hadden het van de Normandische koningen Straks zal er een ryk geworden notaris, of een koffie-makelaar of een likeurstoker op komen wonenNu alles heeft zijn einde en Gods wil geschiede »Neen, neen, baron J praat zoo niet 1» riep Georg Dinsdag heeft'het weinig gescheeld of de Regeering ware in het Lagerhuis in de minderheid gebracht cn dat nog wel ter zake van een zoo belangrijke quaestio als de verhooging van het invoerrecht op thee. Toen over het vooritel zou gestemd wor den bevonden zich slechts \yeinig ministe- rieden in het Huis. Wanneer niet 19 libe ralen met de Regeering hadden medegestemd dan zou aan deze, een misschien noodlottige slag zyn toegebracht. Nu werd het ont werp met 121 tegen 83 stemmen aangeno men. Toen de liberale leden, die hun stem aan het ontwerp schonken hoorden welke een poets zy aan hun party hadden gespeeld vergingen zy van zelfverwijt. Het moet overigens een verwarde toestand in het Lagerhuis zyn geweest op hetoogen- blik der stemming. De liberale „whips” waren niet te vinden en velen, waaronder n.b. de kanselier der schatkist zelf, wisten zelfs niet waarover de stemming liep, zoodat zy verzuimden te stemmen. ?t. bij leiweg E, 100 echt. PINK8E Bosk wp B K.VAN DKR igsveen. Wed. Oudewater te Benschop 4 aangedaan. Zoo kan ik u niet hooren spreken. En wat meer zegt, zoo is het niet Wat bazel je toch?» viel de oude heer uit. •Zoo is het en niet anders tenzij jij iemand mocht kunnen vinden, die een paar honderddui zend gulden wil voorschieten, om de schuld over te nemen. Niets dan een wonder kan ons redden Dan zal er ook een wonder gebeuren!» riep Georg, met een donderenden vuistslag op de tafel Neen, u kunt praten wat u wilt, baron, maar zoolang wij leven, zal er niets anders dan een Van Horen hier op Honham wonen. En als het geld gevonden moet worden, dat zal het ook gevonden worden. Of zou u denken, dat onze lieve Heer ooit zou toelaten, dat er zoo’n ellerid- der of koffieweger of zoo iets hier in het kasteel kwam kruipen, waar nooit anders dan edellui hebben gewoond Nooit f Let maar op wat ik u zeg En ais ik het mis heb, dan wil ik nooit anders dan, Mietje meer heeten - Dit was Georg’s duurste eed, waarvan hij niet dan bij hoogst ernstige gelegenheden gebruik maakte. De baron, die driftig in de kamer op en neer liep, stond stil en keek zijn dienaar met een onder zoekenden blik aan. De toon van den man had hem getroffen, en toen hij nu jn dat leelijke, droefgeestige gezicht keek, zag hij hoe het voor een oogenblik bijna schoon te noemen was, schoon in het licht der overtuiging, dat er op lag ge spreid. En onwillekeurig drong die overtuiging, dat het waar was wat die trouwe kerel daar gezegd had, zich ook aan hem op en het was hem ot half de last hem van zijn bedrukte gemoed werd genomen. •Wat nu, Georg Ga je nu ook nog profeet worden, bij al je andere baantjes?» riep hy vroo lijken op hetzelfde oogenblik zag hij Eduard Costers prachtigen schimmpl voor het hek stil houden ej» hoorde hij de huisschel gaan.»Nu», liet hij er op volgen, »als ik mij niet bedrieg, dan zullen wij nu spoedig genoeg weten wat er van je voorspellingen is. Want daar komt mijnheer Costers zelf.» Vóór Georg nog iets kon antwoorden, werd inderdaad de heer Costers, die er buitengewoon kranig en zelfgenoegzaam uïtzag, in het vertrek gelaten. Georg verdween met een »dienaar meneer en de baron reikte ditmaal zijn bezoeker de hand, hoewel nog altoos verre van hartelijk en noodigde h»m tot zitten uit. Hierna begonnen de beide heeren zonder omwegen en plichtplegingen ter zake te komen. «Wel, mijnheer Costers», begon de baron, »dat is een treurige staat van zaken, ten minste wat mij betreft. Ik onderstel natuurlijk, dat gij bekend zijt met de stappen, die door de firma Costers en Zoon ten opzichte van mijn landgoed genomen zijn, hoewel ik zelf nog geen bepaalde aankon diging daarvan ontvangen heb. Ik moet zelfs aannemen, dat die stappen niet zonder uw mede weten en zonder uw goedkeuring genomen zijn.» »Ja mijnheer Van Horen, ik weet er alles van en hier» (meteen legde hij een gevouwen papier op de tafel) »is de aanschrijving tot invordering van het geheele kapitaal »Ha zool» zeide de baron... «Zooals ik|giè- w Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. teren uw agent, den heer Quest, al deed opmer ken, komt het mij voor, dat uw firma mijnheer, met het oog zoowel op onze zeer langdurige be trekkingen, ais op de voor grondeigenaren thans zoo hoogst ongunstige tijdsomstandigheden, mij wel met een weinig onderscheiding had mogen behandelen. Intusschen, het is nutteloos, dadels te willen lezen van doornen ot vijgen van distelen. Ik begrijp dus, dat ik mij zoogoed mogelijk door een zeer onaangename zaak zal moeten trachten heen te slaan en (met een uiterst beleefde bui - ging) »dit is wezenlijk het eenige wat ik u te zeggen heb, mijnheer Costers. Ik zal deze aan schrijving onverwijld aap mijn rechtsgeleerde doen toekomen. En verder zullen wij zien wat ons te doen staat.» Eduard Costers had al dien tijd zijn oogen op den-grond gevestigd gehouden, terwijl hij zijn hoed tusschen zijn knieën op en neer bewoog. Plotseling keek hij op en zeide kalm tot des barons groote verbazing »Ik ben het volmaakt met u eensen ik geloof niet dat gij de handelwijze van onze firma sterk genoeg kunt laken. Een uitzuiger had niet erger kunnen doen. Daarom mijnheer Van Horen, om ter zake te komen en alle misverstand uit den weg te ruimen/ wil ik u zeggen, dat ik, met uw goedvinden, de bewuste hypotheek wenstfi over te nemen. gisteren de heer Kardorff (Ryksparty) dat hy in tegenstelling met do uiterste rechter zijde een wijziging van de bestaande wet noodig acht, maar hy oordeelde de bruik baarheid van het ingediende ontwerp twy- felachlig. Hy wensehte een verscherping van de bepalingen tegen den termynhandel in graan, maar, in strijd met zyn partygenoo- ten, de opheffing van het verbod van ter mynhandel in myn- en industrieele waarden. Ter verbetering der beurstoestanden beval hy een herziening aan van de wetgeving op de naamlooze vennootschappen. De heer Kfimpf van de vrijzinnige volks partij echter meende, dat een verscherping van deze wet de industrie zou benadeelen. Spr. eischte de afschaffing van het beurs register, dat eiken rechtsgrond miste, en op heffing van het verbod van termynhandel, dat de termynhandel naar het buitenland had verdreven en de Amerikaansche markt tot de toongevende markt in den wereld- graanhandel had gemaakt. Ook de termijn- handel in effecten was onontbeeilyk. De nationaal-liberaal Lucas meende, dat het ontwerp nader onderzoek behoefde. Het beursregister was nuttig. De nationaal-libe- ralen stemmen niet in met den eisch tot we- dertoelating van den termynhandel in graan. De heer Dove (vrijzinnige vereeniging) echter wees er op, dat de praktijk de on doelmatigheid van het bcursregister had getoond. Het boste middel tegen beursspel was., het toelaten van rechtsvordering by geschillen. in Griekenland dat de Porte de zaak vriendschappelijke wyze zal regelen. De Atheensche pers is zeer vertoornd tegen de Porte, en verwijt haar de diensten te hebben vergeten, die Griekenland gedn- rende de Macedonische crisis bewees. Nu de Porte met Bulgarije een overeenkomst heeft aangegaan, waardoor zy van die zyde voorloopig geen gevaar te vreezen heeft, maakt zy van de gelegenheid gebruik om dwangmaatregelen te gaan nemen tegen de Grieksche bevolking van het Turksche Ryk. De fegeering wordt door de pers aangezet om de terugroeping te eischen van Kiamil- pasja, die beschouwd wordt als de vijand van Griekenland, en om de Grieksche vloot naar Klein-Aziö te zenden, voor het geval dat de Turksche autoriteiten niet snel genoeg voldoening geven aan Griekenland. Volgens de jongste berichten uit Athene is kapitein Zotos tot vice-admiraal benoemd en belast met het bevel over het eskader, dat als gevolg van de gebeurtenis te Smyrna gereed wordt gemaakt om uit te loopen. Het wetsontwerp tot hervorming der rechtspleging, door het Kaapsche ministerie ingediend ademt, naar de jingoes beweren, een „verzoenenden” geest jegens de Afri- kaanders. De buitengewone rechtspleging in gevallen van hoogverraad wordt er in afgeschaft, terwyl de hoogste straf door een magistraatsgerecht in zulk een geval op te leggen, tot vyf jaar wordt beperkt. Von nissen, vroeger .geveld, worden binnen die zelfde grenzen teruggebracht. Deze maat regel zal verkorting van straftijd ten gevolge hebben in 474 gevallen door de Hoven voor Hoogverraad en 71 door het Hooggerechts- hof berecht, terwyl 3607 gevallen van over- faaf onder de vredesvoorwaarden van Ver- liging eronder vallen. 'De „Cape Argus” noemt den maatregel •yyii ware daad van „genade”, nu de Regee ring sterk genoeg is haar te verrichten zon der den argwaan op te wekken, dut zy het zou doen om verborgen beweegredenen. Het denkbeeld, dat het ministerie Jameson ten doel heeft de Hollanders dood te drukken, moet er wel do wereld door worden uitge- holpen. Inderdaad ziet het wetsontwerp er aller vriendelijkst uit. Maar politieke Jezuïeten hebben niet zoo lang geleden het middel uitgevonden om lastige nationale bewegingen „met vriendelijkheid to dooden”. „Rilling Home Rule by kindness” is een in Engeland bekend recept om de nationale beweging in Ierland dood te drukken. Nu wenscht het Hollandsche element in Zuid-Afrika zich niet Nu door de sluiting van de zitting van den HojJgaarschen Ryksdag aan de Hongaarsche volksvertegenwoordiging de gelegenheid be nomen is, oii^ de regeering te interpelleeren over de oorzaak en het verloop der Hongaar- sché spoorwegstaking, heeft de oppositie in het Oostenryksche Huis "van Afgevaardig den gemeend daarover het noodige te moe ten zeggen. g Het was, zooals gewj rykschen Ryksraad, eel o, dat de agenda, zoo goed en zoo kwaad het ging, was afgedaan, vroeg de heer Ellebo gen bet woortf voor het houden eener inter pellatie over do staking in Hongarije. Zyn interpellatie was niet meer dan een aanhou dende, voortdurende scheldparty tegen den Hongaarschen minister president Tisza, dien hy „een geboren misdadigersnatuur” noemde en een man „die nog maar kort geleden als bankdirecteur byna in aanraking met het tuchthuis was gekomen.” Dq president puogde tevergeefs den aldoor maar vloeienden stroom van beleedigingen en scheldwoorden te stuiten. Zyn pogen baatte niets. Te midden van het rumoer roept de sociaal democraat Eldersch met stentor stem Tisza is ceti schurk I Wil de president dien schurkachtigen Betyar in bescherming nemen P” Het rumoer nam voortdurend toe. De ra dicale Tsjechen blazun op sirene-fl ritjes. De president luidt onophoudelijk de bel. Elle bogen staat te schreeuwen midden in het Huis tot Von Körber, dien hy opwekt om den keizer toch te verzoeken, „met den met bloed bevlekten Tisza niet meer aan een tafel te gaan zitten.” Eindelijk wordt het zelfs den geduldigen heer Vetter von der Lilie te bar hy zet zyn hoed op en gaat heen de zitting w^s daarmede gesloten en de interpellatie geëindigd. <aa 4 von 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1