J. Dl VERBORGEN SCHAT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ■RAVEN, 43ste Jaargang. 8 Mei 1904 No. 9403. •m Biiilenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Senr., >0 Mark orden. Maandag* 4 van Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des ntidd. (Wordt vervolgd). ÏKMAN k Zn aan Dit No. bestaat uit Twee Bladen, EEliSTE BLAD. 8.23 8.27 8.51 9.13 D 9.14 9.18 9.42 10.04 3 7 1 3 i HAMBURG, v- :4 4 (.Ol im1E (MANT telefoon No. 8*- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post' 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. g gewaarborgde 3 rin zeker ze voordeelige dijk het gelukkigste rijz. v. 80 000 M 20.000 M 15.000 M 10 000 M 5.000 M 3 000 M 2.000 M 1.000 M 400 M 80" M t de aanvraag ten voor de trekking zoo lijk tot Onder en een Telefoon So. S2 AÖVEltTENTIEN worden geplaatst 1—5 regelt a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De „Voss. Ztg.” verneemt zelfs, dat de Keizer zich zeer ontevreden betoont met den gang der gebeurtenissen in Duitsch Afrika. De overste Diirr, ,die in Hamburg is aan gekomen, meent dat men de zaken in Afrika niet te donker moot inziende ammunitie van de Herero’s zal weldra op zgn, en dan kan de onderwerping niet langer uitblyven. Maar sedert eenigen tyd zijn de operaties tot stilstand gekomen, en te Berlijn is men overtuigd, dat de troepensterkte in Afrika onvoldoende is om den opstand te onder drukken. op dit oogenblik geen bezwaar kan zien." «Zeer goed, mijnheer Van HorenNu heb ik van mijn kant ééne voorwaarde, en slechts eene, aan mijn aanbod vast te knoopendeze namelijk, dat mijn naam bij deze zaak onvermeld blijven zal. De firma behoeft niet te weten, dat ik voor eigen rekening in deze zaak betrokken ben. Ik verbind u dus zeer tot stilzwijgendheid. Het geld zal heeten te worden verschaft door den heer Quest Is dat tusschen ons beklonken »llm*, zeide de baron, ik ben in zaken niet op zulke geheimzinnigheden gesteld. Maar indien gij er op staat, mijnheer Costers, dan moet ik mij er in schikken ^Uitstekend I Gij zult dus wel aan Costers en Zoon willen schrijven, dat het geld tot dekking van hunne voorschotten en van den achterstallige interest hun tijdig zal worden uitbetaaldEn nu geloof ik wat wij deze zaak verder kunnen laten rusten. Met uw verlof zou ik gaarne even, voor ik heenga, mijn cchtendgroet brengen aan mejuffrouw uw dochter «Lieve hemel I" zeide de baron, met de hand tegen het voorhoofd «gij haast mij zoo vreese- lijk, mijnheer, dat ik nauwelijks weet waar ik ben. Mijn,, dochter is uit zij is gaan teekenen, geloof ik. Ga dus zitten, en laat ons nog eens bedaard over deze aangelegenheid spreken. «Neen, ik dank u, mijnheer Van Horen I Gesprekken over geldzaken zijn in mijn leven schering en inslag en daarom beperk ik ze liefst tot het strikt noodzakdijke. Onze vriend^ Quest zal alles in orde brengen. Ik heb de eer u te groeten. Geef u niet de moeite van te schellen, D 10.35 - 10.57 11.21 11.25 - I loterij, die uit en met 4 6580 it bijna op de valt. Bijzon- jerkelijke ver srij, waardoor eene premie, in de laatste sse te winnen, ste klasse be- il f 0000 Mark M., in de 8e I' 00 M., in de tot 800 0 M., 600000 Mark, j, die officieel i Guld. 3-50. i Guld. 1.75. Guld. 0.90. gende klassen rijzen worden trekkingsplan en Staat, welk rzend. terij ontvangt plaats gehad trekkingslijst. van prezen rompt aan de heimhouding. len eenvoudig i, ook tegen |P) En dit wel om twee redenenvooreerst, omdat ik daarin nog steeds een tamelijk goede geldbe- tegging zi€, en ten tweede, om te voorkomen, dat de naam van Costers en Zoon, dat is die van mijn vader en mij, door den bedoeldeh stap een Rechten klank krijgt. Een sterke argwaan rees oogenblikkelijk in des fearons gemoedeen argwaan, dat de jpnge Cos- •ers bij dit aanbod andere beweegredenen had, dan die welke hij noemde. Hij bezon zich, welke 4ie wel wezen mochten Zocht de man het goed voor zichzelven te verkrijgen Wérd hij door Wmand anders op den voorgrond geduwd, door Quest bij voorbeeld Ot hing het wellicht met «a samen?Het eerste dacht hem het waar- •chijnlijkste. Doch, wat dan ook des leeners oog merk wezen mocht, voor hem kwam het op tetzelfde neer: het gat hem uitstel. Want de oude Man wist zeer wel, dat hij dit geld onmogelijk langs een anderen weg zou krijgen. «Hm«, zeide hij «dit is een gewichtige zaak Ik onderstel, mijnheer Öostara, dat gij, alvorens mij dit aanbod te doen, een rechtsgeleerde daar over geraadpleegd bobt?» «O ja! Ik heb al het noodige gedaan, en De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd: Inetning in Reuter seinde den 29 April uit Wladiwostok: Het kruisere.skader onder admiraal Jessen, bestaande uit de kruisers Rossya, Gromo- boi, Bogatyr en Roerik ging op den morgen van 23 April in zee. De Roerik keerde den volgenden dag terug, de overige krui sers verschenen op 25 April ’s morgens voor Gensan. Twee naar de bocht afgezonden torpedobooten troffen daar het Japansche handelsvaartuig Goyo Maroe aan. De be manning werd naar wal gezonden en daarop het schip in den grond geboord. Daarna keerden de torpedobooten naar het eskader terug. Op denzelfden dag waren des ochtends vier Japansche torpedojagers nitgoJoopen. In den nacht ontmoette het Russische es kader op de terugreis een ander Japansch handelsschip, met krijgsvoorraden. Nadat een deel der bemanning aan boord was ge nomen deed men het schip zinken. Eindelijk werd nog 12 mijlen van de Plaksinbocht de groote Japansche handelsstoomboot Kioesjen-Maroe aangehouden. Deze had het Russische eskader voor een Japansch eska der gehouden, en stopte onmiddellijk op het antwoordsignaal „direct stoppen”. Toen de bemanning de vergissing bemerkte werd nog een vergeefsche poging gedaan om te ont komen. Zes infanterie-officieren werden zon der tegenstand aan boord der Russische schepen gebracht, de overige opvarenden verzetten zich, waarop het schip in den grond werd geboord, ftet vaartuig bevatte munitie, proviand en 2000 ton kolen. In het geheel werden 200 gevangenen gemaakt. Des avonds 27 April kwam het eskader behouden te Wladiwostok terug. De ge vangenen werden onmiddelljjk naar Nikolsk in het Oessoerigebied overgebracht. hen bevonden zich een kolonel, hoofdoffleier van den generalen staf. Ongeveer terzelfder tijd moet eci> Ja pansch eskader van 10 schepen koers gezet hebben naar Wladiwostok, maar dichte nevel belette de uit voering van dit voor nemen. De Russen vingen teekens op door middel van draadlooze telegraphie tus- schen de Japansche schepen gewisseld, maar konden deze niet ontcijferen. om Georg te roe- er van daverde en het hout er van begonnen te uit de verte een geroep van ’-7-- •Nu, wat heb ik je gezegd riep de oude heer. „Ik heb de zaak al in orde gebracht. Natuurlijk heeft er zich iemand voorgedaan, een kennis van meneer Quest, die, de schuld tegen vier percent heeft overgenomen en ook bereid is het andere geld voor te schieten. Het heeft niet de geringst-; moeilijkheid opge'everd. mijn kant zijn er geen zwarigheden hoegenaamd De vraag is nu slechts, of ook gij tot deze schik king genegen zijt. In dat gev^l zullen al de oude schulden op het goed worden afbetaald, en de heer Quest, die voor mij deze zaak bereddert, zal het goed met een ronde som bezwaren, drie honderd duizend gulden, tegen vier percent. «Inderdaad, dat lijkt wel aannemelijk. Intusschen zou ik wel gaarne alvorens in een zoo hoogst gewichtige zaak een besluit te nemen, rny'n rechts geleerde eens raadplegen Ik acht het namelijk wenschelijk, dat deze geheele aangelegenheid met inachtneming van alle noodige wettelijke vormen behandeld wordt «Zeker, zeker, mijnheer Van Horen", zeide de jonge man, ietwat geraakt, want de bluf van den ouden heer ergerde hem onder de gegeven om standigheden niet weinig. .Maar ge zult toch geen rechtsgeleerde behoeven te raadplegen, om te weten of gij al dan niet de voorkeur geeft aan een gedwongen verkooping. Ik bied u het noodige geld aan tegen vier percent. Kunt ge mij niet terstond een antwoord daarop geven ja of neen Ik word niet gaarne overhaast I Ik kan niet tegen overhaasting I" zeide de baron korzelig. «Zulke belangrijke zaken verlangen rijp overleg Intusschen*, liet hij er op volgen, daar hij op Costers gelaat een klimmend ongeduld las, en volstrekt niet voornemens was de hem toegestoken reddingsplank niet aan te vatten intusschen, daar gij er zoo op aandringt, wil ik u voorloopig wel zeggen, dat ik tegen uw overnemen van de hypotheek onder de door u genoemde schikking Rentor seinde gister uit Tokio Drie en-zeventig Japanners zyn omgeko men by den ondergang van de Kioesjen- Maroe, die Maandagnacht door een torpedo van een kruiser Rossya tot zinken werd gebracht. De Kioesjen-Maroe vertrok onder geleide van torpedobooten, in de mjst ont moette zy een Russisch eskader, dat bevel gaf tot stoppen De Rossya zond eenigo officieren en manschappen om de boot te doorzoeken en toen werden twee compag nieën soldaten ontdekt, die in hot ruim verborgen waren. Meedeeiing werd hiervan gedaan aan den commandant van de Rossya, die toen een torpedo tegen het schip lan ceerde, welke het middenscheeps trof* Het transportschip brak in tweeëntoen het begon te zinken kwamen de soldaten aan dek met hun geweren de Rossya hevig be schietend. Toen het onder de golven was verdwenen deden vele soldaten geen enkelo poging zich te redden. Drie booten slaagden er in 45 soldaten en negen passagiers on matrozen te redden. Twee kapiteins en drio luitenants zyn onder de omgekomenen. De Russische „Regeeringsbode” bevat een artikel over de Engelsch-Fransche over eenkomst en meer bepaaldelyk over den twyfel, door eenige Russische organen uit gesproken over de vraag of do mogendhe den die de conventie van Konstantinopel van 1888 hebben goedgekeurd en ondertee- kend thans ook officieel kennis moeten ne men van de regeling der Egyptische quaes- tie tusschen Engeland en Frankrijk Het blad zqt uiteen, dat Engeland reeds in de Internationale Commissie van 1885 formeel had verklaard, een zeer gereserveerde hou ding aan te nemen tegenover de bepalingen van een mogelijke internationale overeen komst betreffende het Suez-kanaal. Enge land kon zich niet verbinden die bepalingen na te komen, wanneer deze -niet in het be lang werden geacht van den tydelyken en exceptioneelen toestand van Egypte. Dezelfde uitdrukking herhaalde Lord Salisbury woordelyk in 1887 by de onder- handelingen over de neutralisatie van het Suez-kanaal, die vooraf gingen aan de con ferentie van Konstantinopel. Zonder die quaestie verder te willen aanroeren zegt de „Regeeringsbode” dat zoo wel de Engelsche als de Fransche regeering tot not toe de toetreding van Engeland tot de overeenkomst van 1888 niet voor onvoor- waardelyk, doch door bovenstaande uitzon dering beperkt was. De Fransche regeering achtte het daarom noodzakelyk die quaestie uit te maken by -V In het Britsche Lagerhuis werd Woensdag by de behandeling in tweede lezing van het ontwerp tot vorhooging der thee belasting een door de oppositie ingediend amendement met slechts 37 stemmen meerderheid ver worpen (239 tegen 202). Van do regeerings- party onthielden zich een zeventigtal leden van stemming, hoewel de Unionistische whips zich alle moeite hadden "egeven hen tot hun plicht te brengen. Een succes voor de Regeering is deze stemming allerminst. In het Engelsche Lagerhuis vroeg de heef Hobhouse den vice-minister van Marino of het waar was, dat een Britsche strijdmacht Uiig, Ldat op Italiaansch grondgebied ligt, had aangevallen, met goedkeuring, doch zonder medewerking van Italiaansche oor logsschepen, die by het gevecht hadden toegezienook wilde hy weten om welke reden die aanval was gedaanen waarom, indien het was om de macht van den Mullah te knakken, men het werk niet aan de Italianen had overgelaten, ziende, dat hy zich thans op Italiaansch grondgebied bevond. De vice-minister, de heer Pretyman ant woordde, dat de feiten in het eerste deel der vraag aangehaald juist waren, maar hy op het oogenblik niet in staat was het overige deel te beantwoorden. De werkstaking in Marseille breidt zich uit. In de havens staat de arbeid nagenoeg geheel stil. Dé bootwerkers leggen op hun beurt het werk neer. Verscheiden fabrieken, die geen grondstoffen en kolen meer ont vangen, zullen verplicht zyn binnenkort de werkzaamheden te schorsen. De reizigers, die naar den overkant der zee willen, klagen steen en been, en zenden verzoekschriften aan de overheid, hun toch gelegenheid te geven om over to varen. De regeering heeft tot dusverre evenwel alleen den dienst der posteryen veizekerd. het sluiten van de overeenkomst met Enge land het resultaat daarvan ligt in artikel 6 der verklaring over Egypte. Daardoor is duide’yk dat de wyzigingen die in artikel 8 van de conventie van 1888 door de Fransch-Engelsche overeenkomst zijn aan gebracht voor de overige zeven mogendhe den, die de éonventie van Konstantinopel onderteekenden, zonder eenige jaridieke be- teekenis zyn. en dat dus de onderteekenaars dier conventie daarvan officieel geen ken nis behoeven te nemen, tenzij zij daartoe door de beide contracteerende mogendheden, voor den vorm, worden uitgenoodigd. In elk geval is een mogelijkheid, die En geland in 1885 en in 1888 openlyk erkende, thans \oorgoed opgeheven, en is do neutra liteit van het Suez-kanaal ten allen tyde gewaarborgd. Slechts zal Engeland en niet een der andere mogendheden met de handhaving dier neutraliteit belast worden. De belichten uit Duitsch Zuid-West Afrika zyn niet bemoedigend. Na de neder laag, die majoor Von Glasenapp geleden heeft en verschillende kleinere tegenslagen van de Duitsche troepen, is nu de typhus uitgel|rpken onder de Duitschers y 87 ziekte gevallen zyn reeds voorgekomen, waarvan 9 met döodelyken afloop. Volgens de „Köln. Ztg.” is men te Berlyn eiirtfelyk overtuigd geworden, dat een op stand als die der Herero’s niet met een praatje is te onderdrukken. Do zwarte tegenstanders der Duitschers zyn beter ge organiseerd en talryker dan men zich had voorgesteld. De uitzending van nieuwe strydkrachten wordt voorbereid. Maar ditmaal schijnt men werkelijk krach tiger en ernstiger te willen optreden, en niet meer met kleine troepjes te zullen werken. Voortdurend wordt er beraadslaagd tusschen den directeur der koloniale afdeeling, den generalen staf, die met de eigenlyke leiding der operaties belast is, en den minister van marine. Wanneer een grootere afdeeling naar Windhoek gezonden zal worden, moet ook een andere regeling van het opperbevel plaats hebben. De voortdurende oneenig- heid van overste Leutwein met andere offi cieren, die nu weer den terugkeer van over ste Dürr ten gevolge heeft gehad, maakt het noodzakelyk, dat een hooggeplaatst officier naar Afrika gaat. In Berlyn wordt dharvoor genoemd de oud-gouverneur van Duitsch Zuid-West Afrika, generaal majoor Von Trotha. De overste Leutwein zou dan naar Windhoek gaan, en zich uitsluitend bezig houden met het civiele bestuur der kolonie. Ik z„l mijn paard wel viuden." «En met een. buiging was hij verdwenen.* »Hal" zeide de oude heer in zichzelven, toen zijn bezoeker vertrokken was, hij vroeg naar Ida, daar zit hem dus de knoop I Maar dit is toch een zonderlinge manier om eene vrijage aan te leggen, en als zij er achter komt, dan vrees ik dat het haar niet gunstig voor hem stemmen zal. Ida is tr het persoontja niet naar, om zich voor geld te laten winnen. Nu, zij kan wel op zich zelve passen, dat is zeker. In elk geval zijn wij voor het oogenblik geredEn toch, het is opmer kelijk, toch kan ik niet zeggen dat dit jonge mensch mij er nog eenïgszins beter otn bevalt. Er moet iets am hem haperen Ja, dat is het, geloof ikhij is geen door en door fatsoenlijk mensch I" En nu be^on de oude heer pen, tot de heele plaats de fazanten in kraaien. Eindelijk kwam er v’- «Ik kom al, baron, ik kom al Ki.. .1 s

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1