r, leveranciers). AAT DI VERBORGEN SCHAT. Borst- No. 9404. Lourens. en kennisgeving. enzaJ Awwtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. >ngens. r Seiir., nenza, >nwg, E”, 50 Mark vorden. FEUÏLLETOX. Bultculiiiidsch Overzicht. Inzending van Advertentiën tot 1 uftr des inidd. (Wordt vervolgd.) HAMBUKfo ioen gepezen van ouds Iberoemde INGBLOEM Ü0UD8CHE COURANT worden. Heel veel goeds beduidt dit niet voor de bill. Daarentegen hielden de brouwers en ge ïnteresseerden bjj „vergunnings”quaesties on der de parlementsleden een bijeenkomst, waarin de lof van het regeeringsontwerp onvoorwaardelpk werd gezongen. Zeker voorstel door den aartsbisschop van Canter bury in de wereld gezonden om de schade loosstelling wegens het intrekken van ver gunningen aan zekere tydsgpyts te bepalen kan geen genade vinden in de oogen der belanghebbenden. 3t. bij leiweg E, 100 echt. rINKSE Boskoop. B K. VAN DRR iffsveen, Wed. Oudewater te Benschop Telefoon No. 82 ADV EltTÉNTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Teletoon No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. l’e prijzen tljn door den Staat gegarandeerd. ilneming in rg gewaarborgde I irin zeker voordcelige dijk het gelukkigste rk. >rijz. v. 80 000 M 20.00') M 15.000 M 10.000 M 5.000 M 3 000 M 2.000 M 1.000 M 400 xM 30 M bataljons van het viorde garderegiment met een kanon en eenige cavalerie, werd gedwon gen de hoogten, welke zij bezet hield, te ver laten. De vyand had zes dooden en 2-6 ge wonden. Tien geweren en een groote hoe veelheid munitie werden achtergelaten. Aan Russische zyde werden gedood twee scherp schutters en verwond dertien. De door de Japanners geslagen pontonbrug ten noorden van Widsjoe is door het Russische artillerie vuur onbruikbaar gemaakt. V Volgens beschikking van den Tsaar zul len eenige gedeelten van het Orenburger en Oeralsche kozakkenleger mobiel ge maakt worden. In vredestijd bestaat het Orenburger leger uit 6 regimenten ruitery van welke 3, elk verdeeld in 6 sotnias bij de cnvalerie in Europa zijn ingedeeld en 3, onderverdeeld in 4 sotnias ieder, by de le kozakkendivisie van Turkestan behooren. Verder kunnen nog gemobiliseerd worden 6 regimenten van de 2e en 3e lichting, ieder bestaande uit 6 sotnias en 3 batteryen. By het Oeralsche Kozakkenleger behoort een sotnia lijfgardes. Het bestaat uit 2 re gimenten van 6 sotnias ieder bij de cavale rie in Europa ingedeeld en 1 regiment van 4 sotnias in Turkestan, terwyl er verder bij behoort een zelfstandige sotnia in Oeralsk. De 2e lichting levert 3 regimenten van 6 sotnia’s ieder, de 3e lichting één regiment van 6 en 2 en van 4 sotnias. By dit leger behoort geen rijdende artillerie. By de 3e lichting behooren echter de paarden van den Staat, die deze verkrijgt vn de bevolking tegen een geringe schade vergoeding; de Kozakken van de 2e lichting moeten hun uitrusting zelf bekostigen. Daar nu in het bevelschrift van den Tsaar gezegd wordt dat in bepaalde streken de paarden zullen opgeëisebt worden, mag men aannemen dat ook de 2e en 3e lich tingen gedeeltelijk mobiel gemaakt zullen worden. De 2e lichting levert in het geheel 9 re gimenten of 54 sotnias en drie batteryen rydende artillerie. Uit de manschappen, die volgens de lich ting in vredestyd dienstplichtig zyn, kan geen nieuw regiment ruitery gevormd wor den, doch de eerste lichting telt te veel offi cieren, die dus by het nieuwe regiment kun nen ingedeeld worden. Behalve deze zullen ook officieren der gewone cavalerie in het Kozakkenregiment dienst doen. Ook hebben zich een groot aantal officieren uit de garde- regimenten aangemeld om met de K -zakken naar het oorlogsterrein te vertrekken. V Balfour heeft in het Lagerhuis te kennen gegeven, dat de Licensing-bill heden over acht dagen in tweede lezing zal worden behandeld. Het ontwerp ontmoet hevige tegenkanting in het land, vooral van de zyde van de matigheidsvereenigingen. Het bestuur van de matigheidsvereeniging der Staatskerk nam een motie aan, waarin zjj een viertal bezwaren tegen de bill inbrengt. In het ge bouw van het Lagerhuis had een vergade ring plaats van 30 40 Unionistische leden, die een herziening der vergunningswet voor staan om de bill te bespreken. Zy konden het echter over he.t onderwerp niet een» Costers op de beste scholen en aan de hooge- school genoeg doorzicht opgedaan, om thans te beseffen dat hij deze zaak met Ida Van Horen verkeerd had aangelegd, dat hij zich door zijn koopmans -manieren had laten misleiden, dat hij min of meer den woekeraar uitgehangen had. waar hij juist den ridder had behooren te spelen. Ware hij begonnen met geld grootmoedig, dat wil hier zeggen heimelijk, voor te schieten, om daarna langzamerhand te laten uitlekken welk een offer hij had gebracht om een edele familie van ondergang te redden, dan zou dit misschien Ida’s verbeelding getroffen en haar dankbaarheid opgewekt hebben Maar dit schacheren dit rechtstreeksche beslag leggen op het meisje als onderpand voor dat geld, dit was noch edel, noch zelfs slim geweest. Eduard Costers voelde dit thans en vandaar zijn misnoegdheid op zichzelven. Want de waarheid moet gezegd worden Eduard Costers was alreeds hevig verliefd op Idaen daar hij van nature een hartstochtelijk mensch was, zoo gold een hevig verliefd zijn en een ontstuimig, ongeduldig naar het bezit der geliefde begeeren bij hem voor één. Nu wilde echter zijn ongeluk ten overvloede nog, dat wel zijn hart vrij was, maar niet zijn hand, met andere woorden, dat hij met onwettige ban den gebonden was aan een vrouw, wier hartstoch telijke en jaloersche liefde hij niet beantwoordde Het voorwerp te zijn van de heftige genegenheid eener vrouw als Bella Quest, is voor een jongen man ongetwijfeld streelenden zelfs aangenaam namelijk voor een korten tijddoch op den langen duur, wordt het vermoeiend en lastig, wanneer die genegenheid niet wederkeerig is. vrouw en kinderen, man IEn nu heb je mij lang genoeg mijn kostbaren tijd ontroofd. Ga heen en pas op je zakenWacht even 1 Lust je een glas port »Om u de warrheid te zeggen, baron,» ant woordde Georg nadenkend, »wij hebben vandaag zóóveel gepraat, dat mijn keel er wel wat droog van is En wat dominee Jeffries betreft, ik wou met allen eerbied gesproken, dat hij zich met zijn eigen zaken bemoeide, en niet met de mijne III. Reuter seinde den 1 Mei uit Moekden Het Russische Telegraafagentschap meldt: Een Japansche afdeeling, 1500 man sterk, met 12 kanonnen, trok op 29 April by Ambikhe over de Yaloe. Een Russische afdeeling onder overste Goessef, sterk twee compagnieën, drie sotnia’s en twee bergka- nonnen, werd door een aanhoudend vuur van de Japansche artillerie ontvangen. Zy trok daarop in goede orde op de achter haar liggende versterkte stellingen terug. De Russen hadden vier gewonden en een licht gekwetste. Volgens op 29 April ontvangen berichten kreeg een Russische troepenmacht, bestaande uit het 22e Oost-Siberische scherpschutters- regiment en een afdeeling jagers van het 10e en 12e regiment met twee kanonnen, older overste Lind, bevel de Japanners by Lisavan-Choessan aan te vallen. De vyan- delyke troepenmacht, bestaande uit twee ai) Heb ik het je niet gezegd, jou ongeluksvogel, dat zoo’n plaats als Honham altijd haar geld waard blijft, en dat er dus niet de minste reden was om ons zoo bezorgd te maken Georg overdacht in het binnenste zijns harten, dat het geval juist omgekeerd was geweestdat hij uitkomst had geprofeteerd, en dat zijn meester juist het allerergste gevreesd had, ja, verklaard had dat slechts een wonder Honham redden kon. Doch hij zeide niets. Hij slaakte slechts een zucht van verlichting •Zoo I» riep hij«dat is dan nu eens een geluk 1 Ik dank God Almachtig er voor, en vooral omdat er nu geld zal wezen om de Grachthoeve in handen te nemen en dien lammeling van een Janter de laars te geven.» •Wat te geven •De laars, baron. Dat wil zeggenhem eens voorgoed er at te schoppen, baron 1» •O zoo I Ik wou wet dat je wat fijner waart in je uitdrukkingen, Georg, en ook, dat je den naam van je Schepper niet zoo misbruiktet. En, zeg eens, dominee Jeffries klaagde gisteren bij mij, dat hij je nooit meer in de kerk ziet. Dat is erger lyk, hoor I Je geeft een slecht voorbeeld aan je loterij, die uit •ten met 4 6530 lat bijna op de valt, Bijzon- merkeiijke ver verij, waardoor d eene premie, in de laatste asse te winnen, sto klasse be- al i 0000 Mark M in de J*e 0 00 M., in de tot 800 o M., 600000 Mark. »g, die officieel :s Guld. 3.50. s Guld. 1.75. s Guld. 0-90. it<l< I.U- prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk ïrzend. oterij ontvangt e plaats gehad e trekkingslijst. g van prijzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig :n, ook tegen et de aanvraag loten voor de e trekking zoo irlijk tot V Het Amerikaansche Congres is Donderdag uiteengegaan, zich nederleggende by den wensch door presidentRoosevelt uitgesproken. De minderheid protesteerde, doch te vergeefs, er op wijzende, hoe weinig in de zitting was uitgericht en hoeveel er te doen overbleef. De Senaat en het Huis van Afgevaar digden zyn het 'vóór hun uiteengaan nog eens geworden over de Panama-kanaal- quaestie. Den president wordt algeheele ruimte ge laten om de Amerikaansche strook grond aan weerszijden van het kanaal naar goed vinden te besturen. Tegenover dezen uitslag, die als een per soonlijk succes voor Roosevelt is aan te merken, valt voor dezen op een teleurstel ling te wijzen. Want in de zaak van dr. Crum heeft de Senaat nog al geen beslissing genomen. De republikeinsche meerderheid toonde zich wel genegen om den maatregel goed te keuren teneinde de autoriteit van den president te redden hoewel vele barer leden persoonlijk tegen de benoeming zyn, maar „om redenen van parlementaire iour- toisie” werd toch niet gestemd. Een der hevigste tegenstanders, senator Tilman, die het woord over de zaak wilde voeren, was namelyk ziek. En zoo stelde men het debat uit. President Roosevelt zal nu wel niet tot het paardenmiddel van een byeenroeping van het Congres in buitengewone zitting overgaan, maar dr. Crum eenvoudig voor- loopig herbenoemen. De leider der democratische party in den Senaat, hield in deze laatste vergadering nog een belangrijke redevoering, waarin hy te kennen gaf, dat de groote quaestie waar mede het land zich gedurende den komenden presidentieelen verkiezingsstrijd Zou hebben bezig te houden, niet was die van tarieven of trust, maar de wyze waarop het uitvoe rend gezag zich wederrechterlyk van de macht meester maakt. Hy wees verder op de buitensporige uitgaven welke in de afge- Hier nu deed het laatstbedoelde geval zich voor. Eduard Costers bad Bella Quest wel aardig en begeerlijk gevonden, doch haar nooit wezenlijk liefgehad. Zij had hem bestormd en veroverd, had zich aan hem vastgeklampt met al wat er in haar was. Hij daarentegen had reeds lang genoeg van haar persoon, en méér dan genoeg van haar hartstochtelijkheid en jaloezie, die hem onuitspre kelijk hinderlijk begonnen te worden. Niets ware hem liever geweest, dan de ongeoorloofde betrek king, welke hij met deze vrouw of juister, welke deze vrouw met hem aangeknoopt had af te breken. Maar hij durfde het niet. Want hij kende haar, en hij duchte de hevigste tooneelen. Hij wist dat haar liefde alles voor haar was, haar adem, het éénige waarvoor zij leefdeen hij achtte het maar al te waarschijnlijk dat zij liever schande en dood trotseeren zou, dan Eduard Costers te verliezen. Langs zachten wegmitichien zou hij haar tot het inzicht kunnen b engen, dat hun verhouding tot elkander ten slotte hem, zoo niet hun beiden, noodlottig worden moest, en dat het dus beter was, dez<- thans goedschiks at te breken. Zoo niet, dan zag het er netelig voor hem uit. Ja, te neteliger nog, nu hij met wezenlijke liefde zijn oogen had durven opslaan naar een andere vrouw. Want mocht Bella .Quest hem misschien hebben willen loslaten uit overwegingen van louter persoonlijk belang, zouden razend: jaloeziën haar tot het uiterste van onhandelbaar heid drijven, wanneer zij bemerkte dit een andere vrouw er bij in het spel was'? Reuter seinde den 1 Mei uit Tokio De Japanners begonnen Dinsdag den aan val op de stellingen aan de Yaloe. Het gevecht werd Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag voortgezet. Een beslissend ge vecht wordt heden verwacht. Donderdag slaagden de Japanners er in de rivier over te trekken en een positie in te nemen aan den rechteroever. Zaterdag werd over een groote uitgestrektheid langs de rivier een hevig artilleriegevecht geleverd. Het gevecht werd heden by het aanbreken van den dag hervat. De Russische macht wordt op der tigduizend man geschat. De Japanners zou den tot dusver slechts geringe verliezen hebben geleden. Eduard Costers reed van Honham weg in een alles behalve opgeruimde stemming. lu de eerste plaats toch had de baron hem met zijn hooghartige manier van zaken doen zeer geërgerd, zóó zelfs, dat hij een paar malen op het punt had gestaan de geheele onderhandeling ai te breken. De oude man had hem maar al te zeer zijn maatschappelijke meerderheid doen ge voelen; de meerderheid van den man van stand door geboorte, boven den man die, door handelen met geld en geldswaarden, rijk geworden was Het had er inderdaad sterk naar gezweemd, of de heer Eduard Costers, van de firma Costers en Zoon, daartegenover den ouden heer gezeten had om een gunst te ontvangen, in plaats van een gunst te bewijzen. En in de tweede plaats was de heer Costers misnoegd op zichzelven. Het mocht waar zijn, wat de baron in zichzel ven had gezegd, dat deze jonge man geen door en door fatsoenlijk man was, toch had de heer De Duitsche keizer is van zyn Italiaan- sebe reis teruggekeerd, en hield te Karlsruhe, by zyn bezoek aan den Groothertog van Ba den, een toespraak, die volgens de Duitsche pers van groot belang is. De Keizer toch ontkende krachtig, dat de betoogingen, naar aanleiding van Loubet’s reis naar Italië, ter eere der vriendschapsbetrekkingen tus- schen Franschen en Italië gehouden, in eenig opzicht een vyandige strekking tegen Duitschland hebben. Maar de Keizer is niet blind voor den ernst van den toestand. Hy wyst erop, dat de taak van het Duitsche Ryk zwaar en moeilyk is. En hy acht het noodig te wyzen op de dagen van Wörth, Weissenburg en Sedan, als het ware om de gevaren te sym- boliseeren, die het ryk bedreigen. Geheel in denzelfden geest was zyn opwekking om de binnenlandsche twisten te vergeten, waar wereldschokkende gebeurtenissen al onze aandacht vragen. En van groote beteekenis acht het „Ta- geblatt” ’s Keizers slotwoord, waarin hij de hoop uilspreekt dat de vrede zal bewaard blyven, maar tevens dat „wanneer het noo dig blijken mocht van Duitschland om in de wereldpolitiek in te grypen, dan de een heid verzekerd, het oog helder en de moed gestaald zullen blijken.” Het blad voegt daaraan toe |WÜ twijfelen niet of deze oproeping van den Keizer zal niet onverhoord blyven, en wanneer de ure des gevaars is aangebroken, zal de geheele Duitsche natie eensgezind be reid zyn om het laatste zelfs op te offeren voor de eer en de veiligheid van het vader land. De woorden van den Keizer zullen ech ter ook in het buitenland worden verstaan, en naar wy hopen, een einde maken aan de vyandige stemming tegen Duitschland, die juist in den laatsten tyd zich in zoo driesten vorm uit.” BUKGÈMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente GOUDA, Gezien Art. 228 der Gemeentewet Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de termijnen voor de vorderingen ten laste van het Rijk, bij de Wet bepaald of te bepalen, op die ten laste der Gemeente van toepassing zijn, en dat mitsdien alle zoodanige vorderingen over den dienst van 1903, vóór of uiterlijk op den jon Juni aanstaande behooren te worden ingediend. Gouda, den 2 Mei 1904 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. S

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1