brau, IE” Zn ten. IG. u E UM S3 DE VERBORGEN SCRAT. No. 9407. lenzaj fluenza, oening, e doen genezen it 1 MêiiwS' en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I I I Buitenlandse!! Overzicht. SNEU ERG. 14 II 15”, ININÖBWEM Vrijdag 6 Mei 1904. 43ste Jaargang. C", [ofleveranciers). ct. bij Kleiweg E, loö 'drecht, PINK3R N, Boskwp B ter K.vA-Nder Idingsveen. Wed. T, Oudewater 'R, te Bewchop 3 Gouda. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. i 2 I r >aald verlof, f by een der e Wapenen, M' r flaw.. e van oude ddberoemde -Borst- 60UDSCH E COURANT. Op het vasteland van Europa heeft de volkomen overwinning der Japanners de meesten verrast. Te Weenen byv. wist men dat de Russen een reeks sterke stellingen aan de Jaloe bezaten en geloofde, dat de Japanners tot hun schade zouden leen n, dat een frontaanval op verschansingen, die door geoefende Europeesche troepen met moderne wapenen verdedigd worden, een kostbare en gevaarvoile onderneming is. Dat de Russi sche verdedigingslinie met evenveel beleid en berekening als moed door de Japanners zou worden uiteengeslagen en dat de Russen bovendien nog een aantal kanonnen in de handen hunner vijanden zouden laten, werpt alle berekeningen over den waarschynlyken loop van den veldtocht omver. Al gelooft TFEUILLETON. oor ingeljjfden lie net, by het 008T-INDIE. Reuter seint uit Tokio Negen Japansche stoombooten stoomden Maandagavond met groote snelheid naar den ingang der haven van Port-Arthurzy wer den allen door het vuur der Russen in den grond geboord. De poging om den ingang der haven af te sluiten moet gelukt zyn. Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Een Part. Telgr. aan 3e „Frankf. Ztg.” uit Konstantinopel meldt: In weerwil van de Grieksche weigering om een gemengde commissie in het leven te roepen, zond de Porte gisteren haar rechts geleerde adviseurs Hakki en Tsjukri-Bey naar Smyrna. De Grieksche garantie-mogend- heden Engeland, Rusland en Frankryk. zullen na oplossing der locale satisfactie-aangele- genheid voorstellen, de strijdvraag over de patentbelasting, welke de Grieksche onder danen in Turkye moeten betalen, aan het Haagsche Hof van Arbitrage ter beslissing voor te leggen. De komst van Munir Pasja te Sofia als bijzondere gezant van den Sultan is voor Zaterdag aangekondigd. men niet, dat de slag aan de Jaloe een be slissenden invloed zal hebben op den uitslag van den oorlog, erkend wordt, dat de Ja panners hun gezag als militaire mogendheid daarmee gevestigd hebben en dat bun sol daten gelyk kannen staan met Europeesche troepen. Een lof, dien de Japanners wel zoowat het minst zullen achten van ’tgeen hun toekomt. Voor een deel hebb< n de Japanners hun overwinning te danken aan hun zware ge schut, waartegenover de Russen slechts kleine bergkanonnen konden stellen. Weder een bewijs hoe slecht voorbereid de Russen ten oorlog gingen. De verrassing te land, zegt de „None Freie Presse”, schijnt even volkomen te zyn als die ter zee, ofschoon er in de 12 weken sinds 9 Februari tyd genoeg was, eenige stukken vestingg» schut naar de Jaloe te brengen. De Japanners moesten hun zware kanonnen ook eerst wel per schip naar noord-Korea brengen. In ’t bezit van Kioelientsjing kan bet eerste Japansche legercorps nu geheel naar den rechter Jaloe-oever overgaan en van daar opmarcheeren. Tot de Russen voldoende versterking heb ben verkregen zullen zy hun stellingen slechts een tijdlang kunnen verdedigen en ze steeds onmiddellyk vóór de beslissing moeten ont ruimen. Het bericht van de afsluiting van de haven van Port-Arthur volgend op de overwinning aan de Yaloe gal gisteravond aanleiding tot een hernieuwde groote betooging. Dui zenden lieden met lantaarns op bamboestok ken omhoog gestoken, trokken met muziek korpsen door de straten. Voor de ministeiies van marine en oorlog en voor het gebouw van den generalen staf hadden geestdriftige betoogingen plaats. Geïnterviewd door iemand van de „Petite République” heelt Combes zich zeer voldaan getoond over den uitslag der gemeenteraads verkiezingen van Zondag j.l. De democrat tiscbe beweging had wederom in kracht ge wonnen, voöral* op het platteland. Uit nauw keurige inlichtingen aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken zou blijken, dat in tal van plattelandsgemeenten de „reactionaire” meerderheid is vervangen door een aan de politiek van het „Bloc" verknocht. De her stemmingen zouden een nog beteren uitslag opleveren, meende de premier. Roosevelt kan er nu zeker van zyn, dat hij ten minste de candidaat zy’ner party zal zyn by de aanstaande presidentieele ver kiezing. Van de 994 gedelegeerden der Republikeinsche Nationale Conventie hebben er reeds 508 de opdracht gekregen hun stem op hem nit te brengen. Met de benoemingen van de Democratische Conventie is men nog niet zoo ver opge schoten. Er zyn nog niet meer dan 294 gedelegeerden gekozen en van dezen moeten er 86 op den heer Parker en 52 op den heer Hearst stemmen. In de andere dis tricten heeft men geen bepaalde instructies gegeven, maar de Times-correspondent is van oordeel, dat de kansen voor den heer Parker veel beter staam dan die van den heer Hearst. In het Pruisische Huis van Afgevaardig den diende Dinsdag de minister van spoor wegen, Von Budde, het ontwerp in, waarby 3 millioen mark wordt gevraagd als storting in de ondersteuningsfondsen der spoorweg arbeiders. De minister hield daarby een redevoering, hoofdzakelyk om uiteen te zetten, dat dit ontwerp niet het gevolg is van de spoorweg staking in Hongarye. Met een paar feiten toonde de minister aan, dat deze voorstellen reeds geruimen tyd in overweging waren. In de maand November 1903 waren de presidenten der spoorwegdirecties te Berlijn bijeen, en toen reeds werd de wenschelykheid overwogen om de ondersteuningsfondsen der spoorweg arbeiders, waartoe deze menschen zelf bij dragen, te versterken door een flinke sub sidie. In December droeg dé minister aan eenige ambtenaren van zyn departement op, een onderzoek in te stellen naar de on dersteuningsfondsen, hun doel, hun wer king en hun kapitaal, en dan in overleg met een paar wiskundigen, de vraag te be antwoorden welke middelen kunnen wor den aangewend om deze fondsen te steu nen. Den 3en Maart deelde de minister in den Landdag iets van zyn plannen mede, opdat dit lichaam er kennis van zou dra gen. Den 18en April werd het wetsontwerp door dén minister van financiën aan Z. M. Koning Wilhelm die toen in de Middel* landsche Zee vertoefde toegezonden en in den nacht van 19 op 20 April brak de spoorwegstaking in Hongarye uit. Uit deze feiten en data blijkt, zeide de minister, dat de toekenning van een subsi die aan de ondersteuningsfondsen met die werkstaking niets te maken had. De Keizer zond telegraphisch machtiging om het hem toegezonden wetsontwerp in te dienen, en was. Hij reed dus onmiddelijk naar het woonhus van dien heer en verzocht den heer Eduard te mogen spreken Een bediende liet hem in Eduard’s kamer, en noodigde hem uit hier een oogenblik te wachten. Terwijl hij nu zoo eens rondkeek in het met alle mogelijke weelde gemeubileerde ver trek, zag hij een fiuweelen slaaprok over een stoel hangen, en uit den zak daarvan de punt van een briel steken, De omslag van dien brief was blauw, toevallig van hetzelfde eigenaardige blauw, dat de lievelingskleur was van Bella. Dit trok zijn aan dacht. Na even aan de deur te hebben geluisterd, ol er niemand kwam, haalde hij den brief uit den zak, en inderdaad, het adres was van de han 1 zijner vrouw Zoo nam de heer Quest de vrijheid, het briefje in zijn eigen zak te laten verdwijnen. Een oogenblik later trad Eduard binnen. „Hoe gaat het Quest Ik denk dat de oude heer het er weer bovenop haalt. Hij heeft gehoord dat ge hier zijt, en wenscht u te zien. Ik zal u dus bij hem brengen, als ge er niets tegen hebt Zij gingen naar boven, waar de oude man, nret verlamming geslagen, op een rustbed lag Een dame, zijn oudste dochter, zat naast hem en las hem uit de courant het artikel over de geld markt voor. Is Quest daar vroeg hij, met zijn luide, schelle stem. „Ja vader” Dat is goedik moet hem spreken Zoo, Anna, ga nu maar heen, en kom straks terug, (Werilt vervolgd). Reuter seint uit Port Arthur De toestand in het rayon is onveranderd. In het nachtgevecht van 3 Mei werden door de oorlogsschepen en de batteryen ongeveer 2500 schoten gelost; aan boord van de„Giljah” werden uit het maxim-kanon 3000 projec tielen verschoten. De „Novi Krai” meldt, dat volgens ba- richten uit Wefandjon de tegenstanders van Rusland, met Yoean-tsji Kaai en generaal Ma aan het hoofd, ijverig tegen de Russen ageeren. In alle Chineesche steden en ne derzettingen verspreiden wandelredenaars op de markten valsche berichten over de sterkte en de overwinningen der Japanners, over de snoode plannen van Rusland tegen China, met het doel de volksmassa in China tegen Rusland op te hitsen. besloot hij de dingen voor het oogenblik hun gang te laten gaan. Hij mocht kolonel Rooyaard gaarne lijden, en het dacht hem niet kwaad, dat Ida nu eens aan den man komen zou, hoewel zijn hart ineenkromp bij het vooruitzicht van haar te zullen moeten missen. Of nu juist Rooyaard de meest geschikte man voor haar was, dit liet hij in het midden Soms rees in hem het vermoeden, dat Eduard Costers, die te Londen was en in ge ruimen tijd niets van zich had laten hooren, wel licht opeens een spaak in het wiel zou komen steken. Een paar dagen na het ontvangen van den bewusten tweeden brief van de «Tijg rin«, deelde de heer Quest aan zijn vrouw mede, dat hy voor zaken naar Londen moest en daar een paar nachten dacht over te blijven. Zij lachte luid en schamper. „Wezenlijk, Willem”, zeide zij, ,je had toon.elspeler moeten worden I Maar waartoe nog langer dit laffe komediespel Ik hoop dat je lieve Edith je ditmaal niet al te erg plukken zal, want het geld $chijnt op het oogenblik niet overvloedig bij ons te wezen en het mijne, zie je, is op I” De heer Quest boog het hoofd onder dezen bitteren spot, maar antwoordde niets. Wat zou hij antwoorden Zijn vrouw sprak de waarheid slechtsZij wist te veel. Maar (zoo dacht hij bij zichzelven), wat zou zij wel zeggen en doen indien zij alles, indien zij de gansche, de eigenlijke waarheid wist De heer Quest kwam te Londen en zijn eerste gang was naar het kantoor Costers en Zoon, waar hij vernam dat de oude heer Costers veel beier Een officieel boricht, in het Handelsblad medegedeeld, meldt, dat de opperbevelheb ber der Russische troepen in Oost-Azie, generaal Koeropatkine, aan den Tsaar seindede Russen, die zwakker in aantal waren, hebben, ondanks een hardnekkige verdediging, hunne stellingen aan de Yaloe onder groote verliezen en met achterlating van vele kanonnen, moeten opgeven. Dit is een erkenning, van Russische zyde, van de nederlaag. En daardoor komt de onjuistheid uit van de allerzonderlingste mededeeling, eergisteren door de „Echo de Paris” verspreid. In zyn ijver om zelfs de nederlaag van den bondgenoot te verbloe men en als een overwinning voor te stellen, meldt dit bladGeneraal Koeropatkine heeft aan den Tsaar een telegram gezonden, waarin hy zyn bevrediging uitspreekt, dat de Japansche troepen de Yaloe hebben overschreden. Want door deze operatie is „hun communicatielijn verlengd, en komt het Russische leger integendeel dichter by zijn operatie-basis”. Zonderlinger redeneering is bijna niet denkbaarhetgeen over de communicatie lijn en de operatie basis wordt gezegd is toch een gevolg van elke operatie, waarin de eene party vooruitrukt, en de andere terugtrekten nog nooit heeft iemand dit als een nadeel opgevat voor den overwin naar, of zich verheugd wanneer hy toevallig, door overmacht tot don terugtocht gedwongen werd. Het is een merkwaardige opvatting, die tot zulke beschouwingen aanleiding geeft een opvatting die denken doet aan de veel- bespjoken „achterwaartsche concentratie" van generaal Yule in den Boerenoorlog of aan de schitterende overwinning» bulle tins, die de Fransche Regeering in 1870 gewoon was uit te vaardigen, wanneer haar legers een nederlaag hadden geleden. Wanneer generaal Koeropatkine met zoo veel blydschap de Japanners aan den Mandsjoeryschen oever van de Yaloe ziet dan had hy geen vyf dagen moeten stryden om hun den overtocht te beletten, maar naar het voorbeeld van zyn landgenooten in 1812 den overtocht van de Mandsjoerysche Beresina moeten laten geschieden zonder verzet. •4) Alles behalve de allerjongste ontwikkeling van het treurspel en de rol welke Eduard Cos ters daarin gespeeld had alles vertelde zij hem tot het hart hem wee werd bij de gedachte, hoe het oude hüis Van Horen reddeloos dreigde te verzinken. Toch wist hij haar op zijn eenvoudige, harte lijke wijze te troosten, als hij soms een traan zag blinken in haar donker oog. Komaan, laat den moed niet zakken, zeide hij dan tot haar. De dingen kunnen soms zoo wonderlijk keeren en vaak komt er redding als de nood op het hoogst is. Ida schudde ietwat twijfelachtig het hoofd en zuchtte. Niettemin deed des kolonels vaztheid van ver trouwen haar goed en beurde haar op. Doch ook in andere opzichten vond zij in het gezelschap van haar verstandigen vriend zeer veel aantrekkelijks. Harold Rooyaard bezat dan ook inderdaad zekere zeldzame eigenschappen, die bij een meisje als Ida wel sterk te zijnen gunste «noesten pleiten. Onder zijn ietwat stug uiterlijk verborg hij niet alleen goedhartigheid, maar ook beschaving, een rijpe wereldkennis en een kalme, aangename geestigheid. Uit alles wat hij zeide eo deed, straalden zoo onwillekeurig zijn eerlijkheid en natuurlykheid door, zijn liefde voor wat waar en edel, zyn verachting voor wat laag en gemeen is. En Ida was geen jong meisje meer, om zich te laten vangen door een knap uiterlijk en een oppervlakkigen geest. Zij was een denkende, jonge vrouw, die met eigen oogen had leeren zien tn met eigen brein had leeren oordeelen. Het vrij groote verschil in leeftijd tusschen hen beiden had dus in haar schatting al zeer weinig te beteekenen. Zij vond en dit slechts kon bij haar wezenlijk gewicht in de schaal leggen, zij vond in Harold Rooyaard, hoewel niet schoon en niet meer jong, den aangenamen mensch, den degelijken, ver trouwbaren vriend. En zoo was het dan, terwijl dag bij dag een liefelijke herfst op een schoonen zomer volgde, dat de liefde, die in Harold Rooyaard reeds van den aanvang af zich vastgeworteld had, weder- keerig ook bij Ida begon te ontkiemen Men zal zich herinneren hoe zij op den avond, toen zij den kolonel voor het eerst gesproken had, tot zichzelve had gezegd, dat dit nu het soort man was, waarmede zij wel zou willen trouwen. Het was slechts een voorbijgaande inval geweest. Maar met dit al het hart redeneert niet. Uit overeen stemming wordt sympathie, uit genegenheid wordt liefde, en de liefde vordert haar recht Dit is de gewone orde van zaken. George, de slimmert, snapte het wel en knip oogde veelbeteekend. Ook de baron merkt er het zijne van, na heel wat overpeinzena op vele eenzame wandelingen, Telefoon No. 89 ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1