IWONING r ao ROOFING DE VERBORGEN SCHAT. s Haar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 7 Mei 1904, No. 9408. 43ste Jaargang. Buitenlandse)! Overzicht landen, enz., vastrecht meer1 we London te Echte tetiUUe J? en in den naam des wvwdigd wereidbe- Stoll- bt, z, FEUILLETON. 4* Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 143. M GOUDA. MAN Zn worpen, daar zy niet kunnen worden uitge voerd. ets., 7« et. n Drogisten. tterdam. Apotheker ithaven 198. eelen, ities welke van ijn ten Kantore eld. grijze haren o, maakt het het uitvallen t hoofd weg. ndon. •er flacon. AL M 9, bij OSTER’’ GOIDSCHE (01RIVT k gekookt voor da- lepel, van »tej Als mil vau [«brinken. OBï '6 Centiaren, gemeente 904, des voor- flehuis van Mej. aastrecht, ten In een telegram van generaal Koeroki uit Tokio van den derde wordt' gemeld, dat bij een zorgvuldig onderzoek op hot slagveld van Zondag nog 200 Russische ge wonden en dooden zjjn gevonden. Mij ver wacht, dat nader onderzoek dit cpfer nog zal doen stagen. Onder de gevangenen be vond zich een officier van gezondheid, die last kreeg by de verzorging dor Russische en Japansche gewonden mee te helpen. Aan dit bevel werd voldaan. Na den noodlottigen slag van Zondag zjjn de Russen naar Feng-wang-tsjeng terugge trokken. welke plaats omstreeks 40 mijlen van de Jaloe verwijderd ligt. Daarheen we ken ook de Chineezen in 1894, na den slag bij de Jaloe van 5 October, achtervolgd, Omstreeks half November dus ongeveer zes weken later, door het eerste legerkorps on der graaf Jamagata. Ditmaal zal alles wel sneller gaan. Wel zyn volgens de berichten nit Petersburg de wegen over het Feng-wang- gebergte „bodemloos” waardoor het bjjna ónmogelijk was, de Russen aan de rivier van proviand te voorzien, doch de Japanners, die door de Koreaansche modder baggerden, zullen daar wel raad op weten. Een vraag is of de Russen de achtervolging zullen vertragen door de Japanners uit de bergen te beschieten. Vooral op den bergrug b(j Fang-sjan-tejeng, aan een rechter zijrivier van de Ai-ho en bij Kan-li-meng, de zooge naamde „poort van Korea”, vindt men eenige gemakkelyk verdedigbare stellingen. Het heet, dat de Russen Feng-wang-tsjeng danig versterkt hebben, maar de plaats ligt in een dal en wanneer de Japanners hun zwaar geschut van de Jaloo aansleepen, is Telefoon So. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. er van verdedigen geen sprake. Nog altyd is het gerucht niet bevestigd, dat generaal Koeropatkine met versterking aanrukt en het is ook nauwlyks aan te nemen, dat hy niet slechts zyn stellingen aan den spoorweg verzwakken zou, maar bovendien in eigen persoon naar een bedreigd punt trekken, terwyl zyn tegenwoordigheid eerlang in de centrale stellingen zoo hoog noodig zal worden. Reuter seint uit Petersburg De correspondent van het Telegraafagent- schap meldt gisteren uit Port-A.rthur, dat een vyundeljjk eskader aebter Liau-tje-sjan is gesignaleerd. Te Pitse-wo zijn transport schepen aangekomen, die Japansche troepen aan land moesten brengen. Stadhouder Alexejef is den tweede des morgens vertrokken om op bevel van den Tsaar zich by hot actieve leger te voegen. Het bevel over het eskader is voorloopig op gedragen aan admiraal Withoefft. De zee- officier Essen is tot vlag-kapitein benoemd. Te Port-Arthur is de stemming kalm. Groot vorst Boris Wladimirovjtsj heeft de stad verlaten. •Dank je. Maar nu over wat andersNaar ik hoor, za$ de oude Van Horen ons toch nog at betalen. Ik mocht .wel eens weten wie er zoo gek is geweest hem het geld te leenen I Dat moet een ezel zijn I Nu, aan den eenen kant doet het me plezier, want het is nooit aangenaam, een ouden klant op straat te moeten zetten. Maar aan den anderen kant was er ook niet veel aan verbeurd. De man is, hoe hij ook tegenspartelt, reddeloos bankroet. Hij en zijn slag hebben hun tijd gehad. Aan ons, kapitalisten, behoort de wereld, en niet aan holle windbu ien met lange adellijke namen. Laat hen plaats maken voor de mannen die de duiten hebben I» De heer Quest, die van dit gesprek genoeg had, begon nu over andere zaken uit te weiden. De oude man luisterde met gespannen aandacht, tot dat Quest toevallig den naam van kolonel Rooyaard vermelde als een dergenen, die te Boisingham een rekening bij de bank geopend hadden. •Rooyaard I riep hij levendig, »dien naam ken ik. Stond hij indertijd niet bij het 58ste regiment infanterie!» •Ja», antwoordde Quest, die van alles op de hoogte was. »hij stond daarbij als luitenant tijdens den Indischen opstand, werd zwaar gewond en kreeg het Victoria-kruis.» •Dat is hij I dat is hij!» riep de oude, met driftige bewegingen van zijn hoofd. »Hij is een schoftIk zeg je dat hij een schoft isl Hij heeft mijn vrouws zuster laten zitten, een week voor den trouwdag en hij beeft nooit een reden daar voor willen opgegeven, en toen is zij krankzinnig geworden en zit nu in het gekkenhuisHa I ik rjofbuejew e 0.35 r Nader- ’S) Zaken gaan boven plezier, hoewel hoogst be langwekkend. die plotselinge daling in de Ame- rikaansche sporen Maar ik had ze voorzien, en ik heb er de firma nog tijdig uitgedraaid. Hij knipoogde van voldoening, en het leek wel of hij zich de handen had willen wrijven, indien hem dit mogelijk ware gfcweest. Quest kwam nader. Da lange, magere man, met zij* Witte haar en zijn bleeke gezicht leek hem schier volslagen verlamd, behalve het hoofd, de hals en de linker arm, die hij nog een weinig kon bewegen. De zwarte oogen echter, blikten rusteloos in de kamer rond. »Wel Quest,» begon hij, het spijt mij dat ik u de hand niet kan geven. Hier lig ik nu, als een blok. Maar mijn hoofd is helder, helderder dan ooit, geloot ik. En ik heb nog volstrekt geen plan om te sterven, denk dat maar niet! Ik kan nog wel twee jaar leven, zegt de dokter, en stèllig één. In een jaar kan je heel wat geld maken, als je goed uit je oogen kijkt Eens heb ik in één jaar rnitn «en millioen verdiend en dat kan ik voor mijn dood nog wel eens doen hihihi!» •Ik wensch het u van harte toe», zeide Quest beleefd. Dinsdag is de Kaapsche begrooting by de Wetgevende Vergadering ingediend. Walton, de minister van financiën, zeide in zyn toe lichting, dat hy voor het loopende flnancieele jaar (—30 Juni a.s.) de inkomsten schat op 10,012,000 en de uitgaven op 10,838,000 een tekort dus van 820,000. Hy stelde voor, het overschot van de twee vorige dienstjaren, voor aanzuivering van dat tekort te gebruiken. Voor het volgende dienstjaar begroot hy de uitgaven op 10,392,000 en de inkomsten op 9,717,000. De belastingen die hy voorstek zyn een accyna op brandewijn van 6 shilling per gallon en op bier van 3 stuiver per gallon de op brengst van den brandewyn-accyns schat hy op 350,000, van dien op bier op75,000. Verder oen inkomstenbelasting, waarby sala rissen (inkomens?) tot 500 vry blijven, die van 500 tot 2000 met 6 stuiver in het pond, en die van boven de 2000 met een shilling in het pond belast zullen worden, behalve op de eerste 500. Van deze be lasting verwacht de minister een opbrengst tijd, en dronk daarbij, tegen zijn gewoonte, de grootste helft van een flesch ouden portwijn. Hij had een onaangename ontmoeting voor de borst, en voelde dat zijn zenuwen wel wat ver sterking behoefden. Omstreeks tien uur nam hij afscheid van de Costers, liet zich in een rijtuig tot de Rupeitstraat brengen, stapte daar uit, zond het rijtuig weg cn wandelde langzaam de straat in tot aan een klein huis, met roode zui tjes aan weerskanten van de deur. Hier schelde hij. Een vrouw van middel baren leeftijd deed open. Quest kende hnar zeer goedzij ging door voor de dienstmaagd van de «tijgerin.» »Is mevrouw d’Aubigné thuis, Ellen vroeg hij. Nog niet, mijnheer; maar zij zal wel spoedig uit het café-chantant terug zijn. Na de pauze heeft zij vanavond niets te doen Kom binnen, meneer I Mevrouw zal wel erg blij zijn, u te zien, want het heeft hier in den laatslen tijd gespannen O kunt u niet verbeelden hoe die rakkers van deurwaar ders het iemand lastig kunnen maken!» Midderwijl was de heer Quest naar boven gegaan en binnengetreden, terwijl de meid het, gas had opgedraaid. Het vertrek was zeer opzichtig gemeu beleerd, met verguldsel en spiegelglas. Blijkbaar was er niet opgeruimd geworden Op de tafel bevond zich een schilderachtig mengelmoes van speel kaarten, spuitwaterflesschen, onafgewas^chen glazen eindjes sigaar en klein geld. Wordt vervolgd.) Een Russische beschouwing over den slag aan de Yaloe, die in zekeren zin kans heeft een juist beeld te geveu, ia die van het blad „Russ”. Dit blad zegtIedereen meent, dat du terugtocht van de Russische troepen slecht voor hen is. Maar iedereen begrijpt niet, dat de Russen een gevecht willen vermyden, totdat er een voldoend aantal troepen bijeen is, om den vijand een beslis senden slag toe te brengen. Ruslands plan is de bewegingen van den vijand te bemoei lijken en zachtjes terug te trekken in Mands- joerye. Daardoor wordt tijd gewonnen voor de concentratie van de Russische troepen, en verliest bet Russische leger niet het voordeel van zijn positie. Onze voorhoede stond aan de Yaloe, niet omdat wy plan hadden Korea binnen te dringen, maar uit sluitend om met den vijand in aanraking te bljjven en zyn operaties te kunnen nagaan. De terugtocht aan de Yaloe was uit strate gische gronden bepaald. Het is noodig dit te weten, opdat het volk niet ongerust zal worden. Indien de troepen een verwjjt ver dienen, dan is het niet, omdat zy terug trekken, maar omdat zy den Japanners tegen stand boden Wy behoeven niet te verwachten, vervolgt de „Russ”, dat de Japanners zullen vooruit rukken het terrein aan den rechter oever .van de Yaloe is moeilijk voor militaire be wegingen, en de Japanners zullen niet voor uitrukken, voordat zy zich aan de rivier versterkt hebben, en hun tweede legerkorps is aangekomen. In dien tyd zullen de Russen hun troepen c^ncentreeren en de gelegenheid afwachten om hun slag te slaan Hieruit blijkt dus, dat generaal Sassoelitsj werkelijk meer deed dan hem bevolen was, toen hy den Japanners aan de Yaloe slag leverde; en dat op dezen generaal de ver antwoording rust voor de nadeelen, die uit zyn gebrek aan gehoorzaamheid en aan in zicht zyn voortgekomen. De Eclair maakt een aantal brieven open baar vS kolonel Henry aan vrouw Bastian, de bekende werkvrouw van -het Duitsche gezantschapsgeböuw De Eclair wil uit die briefjes aantoonen dat de lezing, door Rei- nweh in zyn boek gegeven omtrent de wijze, waarop het borderel aan het ministerie van oorlog gekomen is, onjuist is. Het zyn korte briefjes waarin Henry ten plaats aanwyst voor een onderhoud met vrouw Bastia^, of haar zekere opdracht geeft, en dergelyke. De brieven zyn gesteld in schuilwoorden en telkens geteekend Hermance. Wie niet achter het geheim is zou uit die briefjes opmaken, dat het een correspondentie is tusschen twee nichtjes Een van du brieven is gedateerd 25 Sep tember 1894. Henry schryft, dat hy juist met \erlof woer thuis is. De Eclair merkt op, dat de datum, dat hut borderel gevonden zou zyn dus niet kan liggen tusschen 20 en 25 September, zooals men heeft gemeend, maar dat deze moet zyn 26 of 27 September, du dag, dat het onderhoud plaats had, dat in het briefje van 25 September woidt af gesproken. Reinach antwoordt op de opmerkingen van de Eclair. Hy ziet in dit briefje een bewijs voor zyn stelling, dat het borderel niet uit de papiermand van het burean van Schwarz- koppen in weggenomen, maar dat het in zyn geheel, in het envelloppe gekaapt is, dat de agent Brücker het aan Henry gaf, die er het schrift van Esterhazy uit herkende. HA»ry zou volgens Reiftach het borderel verscheurd hebben om het te laten voorkomen alsof het uit de papiermand was gehaald. Volgens verklaringen van verscheiden gene raals, Cavaignac, Gonse, Roget, Zurlinden, was het borderel 24 September aan het mi nisterie gekomen. Henry zoo blykt uit het briefje van 25 September had vrouw Bastian toen in een tyd niet gesproken. De conclusie van Reinach ligt voor de hand dus het borderel is niet door vrouw Bastian gevonden in de papiermand, maar door Brücker geleverd. V Ten gevolge van de werkstaking der scheepsofficieren te Marseille en andere havens der Middellandsche Zee is de ge meenschap met Corsica nagenoeg geheel verbroken en beginnen de voorraden op dat eiland zoo goed als op te geraken. De mairo van Bastia heeft den minister van Oorlog vergunning gevraagd, het meel van ’s lands magazijnen te mogen verkoopen. De bevolking heeft den Kamers van Koop handel verzocht, de regeering op de hoogte te willen stellen van dezen jammerlijken toe stand en Corsica door een transportschip te doen bedienen. Groenten en vruchten liggen te verrotten en moeten in zee worden ge won dat ik hem in mijn handen kon krijgen I Ik wou dat ik hem tot bedelaar maken kon Quezt en Eduard keken elkander aan, terwijl de oude man «sijn hoofd vermoeid op het kussen liet vallen •Nu, Quest», zeide hij eindelijk, »wij zullen het er voor heden maar bij laten. Ik ben moe, ik moet wat rasten.. Denk er aan, Eduard als Je er ooit kans toe ziet, zet dan dien Rooyaard zijn fieltenstuk betaald, •De oude heer is inderdaad wakker genoeg», zeide Quest tot Eduard Costers, zoodra zij buiten de deur waren. Wakker antwoordde Eduard, »dat zou ik meenen Hij is als een haaiIk geloofwerkelijk indien hij wist dat ik het geld aan Van Horen bezorgd heb, dat hij mij zonder praatjes onterven zou Hier spitste de heer Quest zijn ooren »Er is haast geen gulden uit zijn handen te .krijgen,. Maai zeg eens dat is een rare geschiedenis, met dien Rooyaard, dunkt je nietIk heb dat heerschap nooit kunnen uitstaan, met zijn vrome gezicht I» •Ja, een rare geschiedenis, mijnheer Costers antwoordde Quest. »Maar ik zou denken dat hier eene vergissing in het spel is. Kolonel Rooyaard lijkt mij de man er niet naar, om zoo iets te doen zonder een zeer goede reden. In elk geval, het is lang geleden.» •Lang of kort geleden, ik zal hem eens mijne meening er over zeggen, zoodra ik te Boisingham terugkom, zeide Eduard driftig «Maar komaan nu, ’tis etenstijd. Aan tafel!» De heer Quest genoot een zeer goeden maal- De Belgische Kamer beraadslaagde giste renmiddag over het voorstel om in overwe ging te nemen een voorstel (van liberale en socialistische zjjde) tot wijziging der grond wetsartikelen betreffende het kiesrecht, in het byzonfler wat aangaat het meervoudig kiesrecht. Namens de regeering verzette minister Smet de Naeyer zich tegen hot voorstel. Hy verklaarde, dat het meervoudig kiesrecht het resultaat van gemeen over leg by do onlusten van 1893 nog niet voldoende aan de practyk getoetst is. Du radicaal Feron verdedigde het voorstel volgens hem had de transactie van 1893 toen bet land in moeielyke omstandig heden verkeerde slechts een voorloopig karakter. Hy verklaarde, dat het meervoudig kiesrecht een valsche voorstelling gaf van de vertegenwoordiging des lands. Do heer Woeste bestreed het voorstel op dezelfde gronden als de regeering, terwijl de socialist Vandervelde een lunge rede hield ten gunste van het algemeen kies recht, waarin hy zeide, dat alle landen, be halve België, in democratische richting sturen. Met 70 tegeu 55 stommen werd besloten hot voorstel niet in overweging to nemen. Alle Leden der linkerzijde -- liberalen en socialisten en de abbé Daens stemden voor. Telefoon M». 82 A D V E HTE N Tl EN worden geplaatst van I->-5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1