ra rara schat. iwom 'OSTER” [DOPING nr cao .-,g LER No. 0409. Gouda. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 9 Mei 1904. Hultcjilauilscii Overzicht aastrecht lauden, enz ht, Verkiezing van leden Kamer van Arbeid voor ile bouwbedrijven TE GOUDA. I El ILIJ TO X Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. kregen aanslui- INKMAN k Z« Wordt vmrnlgi/). ud gratis. bet Rjjks Inter- lejeienn De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ;n verkrijgbaar l DE VISCH- 50 ets., 75 et. rs en Drogisten. VKElt! Botterdam. KR, Apotheker IVestbaven 198. Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. ceelen, tities welke van zyn ten Kantore neld. lat 133. W jaar voor per- an K. M. 1, 3 GO IIM H E COURANT da Echte, n, woamci? igeii in den naain des vervaardigd »t wereldbe- ibr* SColl- 96 Centiaren, gemeente 1904, des voor- Ifiehuis van Mej. haastrecht, ten tdtljrkate *n p ddel voor Heeren nderschoenwerk 1. M MBIItf Ca —Men lette gori prjfbnsjee 10.85 Set Fatier- i ..i.' .i 1-1 'i.’ VAN DE I Jl weg te komen, in vereeniging met de lan dingstroepen Liao-jang zal denkelijk het doelwit zyn van de Japansche bewegingen. Mrtar langs den spoorweg is het terrein haast overal heuvelachtig, zoodat de Russen wel in staat zullen zyn, nog tien dagen lang de Japanners op te houden, en in dien tyd kan een sterke atdeeling Russische troepen te Moekden zijn. reik gekookt nk voor da- eolepel» Vin xriate) Aio geval van gebruiken, ciite EL TI- invoer een gevolg was van het uitlekken van inlichtingen omtrent de plannen der regeering.” Balfour, die onder luid gejuich zijner party opstond, zeide, dat de regeering niet voorne mens was zulk een enquête te houden. „De feiten,” zeide hy verder, „zooals ik ze begryp, komen hierop neer. Het geachte lid kwam hier met het bepaalde doel een aanval te doen op den goeden naam van een der leden van de regeering.” Hier kon de premier niet voortgaan vanwege het tumult. De ministerieelen juichten, de oppositie gaf even luide haar ontstemming te kennen. Er heerschte een oogenblik van verwarring. De heer M’Kenna stond op om den premier in de rede te vallen, maar deze wilde hem niet aan het woord laten. Ten slotte ging Balfour zitten en de heer M’Kenna protesteerde tegen de aantijging van den premier, een beroep doende op den speaker. Maar Balfour wei gerde zyn woorden in te trekken en her haalde ze zelfs, waarop Sir H. Campbell- Bannerman zich in het debat mengde, om er by den speaker op aan te dringen, dat deze van Balfour eischen zou, zyn beschul diging in te trekken. Maar de speaker gaf de zaak een draai. De quaestie, die verleden Dinsdag was behandeld, was thans niet meer aan de orde en om de oppositie tevreden te stellen zeide hy, dat, naar zyn meening, de quaestie geen beschuldiging tegen eenig be paald persoon bevatte. En hiermede schijnen beide partijen genoegen te hebben genomen, zoodat het incident een einde nam. Op de vergadering van de Primrose League, gehouden in Albert Hall, is het woord ge voerd door den premier, Balfour. Deze weidde uit over de moeilijkheid, die er bestond om de Porte er toe te krygen de toegezegde hervormingen in te voeren. De Britsche Regeering zou er zich wel voor wachten, Engeland voor de Macedonische revolutionairen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Deze laatsten zouden vbel lie ver zien dat de invoering der hervormingen mislukte, dan dat zy tevreden zouden zyn met hervormingen, die hun niet ver genoeg gaan. Balfour sprak verder nog over de groote waarde der Engelsch-Fransche overeenkomst, aan welke hij een blyvend karakter toekende. Cypriano Castro, de president van Vene zuela, heeft een nieuwe merkwaardige daad toegevoegd aan zyn merkwaardige levens loop. Hy heeft zich door de Constituecren- do Verg’dering de dictatuur over Venezuela stappen, too luid, dat de heer Quest op het balcon alles hooren kon, «je moet maken dat je weg komt. Meneer d’Aubigné is opeens boven water gekomen en jullie samen zouden minder goed gezelschap voor elkander zijn Rij dus maar dade lijk met het rijtuig weer terug, dan kan j- het meteen betalen. Komaan, mijn zoon, laat ons je hieltn zien, vlug wat.* «D’Aubigné?- bromde de halt aangeschotene. «Wat kan mij d’Aubigné schelen Laat hem maar opkomen, als hij lust heeft! Waar hij is, daar mag ik ook wel wezen I» «Hou je mond en schop hier geen spectakel, maar maak dat je wegkomt. Versta je wel beet de schoone hem toe en dit zoo vinnig, dat hij het geraden achtte maar liever te ge hoorzamen. «Nu, goed dan,* riep hij, met een schorren lach «Maar leen mij dan eerst nog een gulden of wat. Ik heb maar net genoeg op zak om het rijtuig te betalen en waar moet ik nU heen vap avond, zoo eenzaam en verlaten «Dat is uw zaak, Jantje mijn zoon kreeg hy ten antwoord, «maar guldens ziet ge dezen avond van mij niet meer. En nu je biezen gepakt, of- Zij maakte een gebaar, zoo dreigend, dat hij al vloekende afdroop. Toen keerde zij zich om en ging met Ellen het huis in zij nierrard anders dan mevrouw d’Aubigné, of wel Edith Jones, ook genoemd „de tijgerin» en weldra hoorde de heer Quest het ger'tsel van een satijnen kleed op de trap. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 3 Mei 1904, No. 2201, brengen ter algemeene kennis dat de verkiezing van vijf leden patroons en vyf leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de bouw-bedryyen zal plaats hebben op Maandag 30 Mei 1904zullende zoo noodig, de herstemming gehouden wor den op Maandag 6 Juni 1904. Het Stembureau zal zitting houden in bet Raadhuis, van des voormiddags 8 tot des n/imid4ags 3 uren. Gouda, 7 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Terwijl de Japansche troepen, na de Yaloe te zyn overgetrokken, vooruitrukken naar Feng wnng-tsjeng en de Russen dus op den voet volgen by den tocht door Mandsjoerye, is het tweede Japansche legerkorps bezig te landen op het schiereiland Liaotong, ten einde zoodoende Port-Arthur af te snyden van de verbinding met Moekden, en een voor Rusland zeer ongewenschte splitsing der Russische strijdmacht noodzakelyk te maken. Uit Ti/kio wordt gemeld, dal Japansche troepen bezig zyn te landen op de kust van het schiereilandde plaats waar de landing geschiedt en de sterkte van de troepen macht, die de landing onderneemt, worden geheim gehouden. Ter aanvulling van dit bericht wordt uit Tsjifoe gemeld, dat de landing Donderdag begopnen is aan do Oostkust van het schier eiland, tegenover de Elliot eilanden. Vooraf zou ten verkenning zyn gedaan door de Ja- panécho oorlogsschepen, waarby gebleken was, dat in het laatst van April de Oostkust van Takoesjan naar het Zuiden slechts door enkele, betrekkelyk zwakke cavalerie- detachementen werd bewaakt. Daarvan maken de Japanners gebruik om hun tweede legerkorps aan wal te brengen, dat reeds voor eenige weken uit Japan ver trokken, onlangs door een zendeling gezien werd ter hoogte van de monding van de Yaloe. Dit legerkorps bestaat uit drie divi- sjën infanterie met de daarby behoorende cavalerie en artillerie. Met belangstelling kan men de berichten over deze poging tot landing tegemoet zien. Donderdagmiddag is in het Engelsche La gerhuis wederom een heftig incident voor gevallen naar aanleiding van de quaestie van den invoer van gestripte tabak. De heer M’Kenna richtte namelyk de vraag aan den premier of hy genegen zou zyn „met het oog op den buitengewoon grooten invoer van ge stripte tabak gedurende de maand Maart, welke er op duidt, dat de begrootingsvoor- stellen werden voorzien, een speciale com missie te benoemen, om te onderzoeken wie de importeurs geweest zyn en of die verhoogde en lager, tot hetgeen hij thans geworden was: een man zonder beginselen, een man, voor het uiterlijk nog slechts achtenswaardig, maar innerlijk een verstokte schurk, meedoogenloos vervolgd door een helleveeg, aan welke hy niet ontsnappen konEn toch voelde hij, dat hij onder andere omstandigheden een goed en gelukkig mensch had kunnen wordenDoch thans was alle hoop voor hem verloren, en wat hij geworden was, dat moest hij blijven tot het einde, tot de maat zijner tonden zou volgemeten zijn en zijn noodlot over hem zoü rechten Daar kwam een rijtuig aangerateld en hield voor de deur stil. Nu er op los 1* zeide de heer Quest tot zich- zelven, terwijl hij al zijn moed bijeenraapte. Een oogenblik later hoorde hij een stem, een luide, brutale tftem, die hij maar al te goede kende, uit het rijtuig roepen «Nu, hoe is het Zou je de deur niet openmaken «Zeker wel. schoone dame*, antwoordde een andere stem, een schorre min of meer zware mans stem, «zeker wel, aangebedene Edithia I Maar een oogenblikje geduld I* «Kom kom I Je schynt het sleutelgat niet te kunnen vinden. Help mij er maar eerst eens uit en schel maar*, antwoordde de aangebedene Edithia en straks verscheen er een groot, log stuk van een heer, met een rood gezicht en een hangende onderlip, onder het licht der lantaren en reikte haar zijn hand tot uitstappen. Terwijl hij dit deed, kwam de dienstmeid Ellen de stoep af en fluisterde haar meesteres iets in het oor, «Hola, Jantje I* zeide de dame, onder het uit- Reuter meldt uit Tokio Admiraal Hosoya bericht bijzonderheden oyér de landing op Liaotwg, maar noemt ,(iiet de plaats van landing. Hy deelt mede de gevende divisie met de torpedoboot No. ïO en de Hongkong-Maroe” en „Nippon- Maroe” in den morgen van 5 Mei by Liao- Jopg verschenen. Een aantal vyandelyke patrouilles werd opgemerkt, en door de .schepen beschoten. Een landingsdivisie ma riniers opder kapitein Nogipto ging toep, tot de borst door het water «radende, over een afstand van duizend yards paar de kust. Zy rukte onmiddellyk yoorwaarts en pap de jbenvejreeks in bezit, zonder dat een sebot werd gejost. De Japansche vlag werd op de hftuvêls geheschen. Te acht uur begon dè landing der troepen. Een telegram yan Kqeroki meldt, dat een Japansche patrouille van veertien m$n, die den Ben Mei Feng-wang-sjeng naderde, werd aangevallen door een Russische patrouille, die post had gevat op een heuvel ten zuiden van het dorp. De Japansche patrouille keerde om en joeg de Russen na- Na een heftig handgemeen, werd de Russische pa trouille in de richting van Feng wnng-sjeng gedreven. De Japanners vervolgden hen, tot apn de rivier, d|e drie mijlen ten zuiden van Kaolimen looptdaar ontdekten zy dat Russische schildwachten geposteerd waren op de heuvels aan beide zyden van den weg. Koeroki meldt ook het volgende op gezag van inboorlingenEen Russische troepen macht, 2000 man sterk, die een heuvel naby Feng-wang sjeng bezet had, hield by ver gissing een andere Russische atdeeling infan terie van 200 man, die voor de Japanners terugtrokken, voor Japansche troepen en opende het vuur op hen. De kleinere af- deeling beantwoordde dit vuur, waardoor elf man gedood, 70 gewond werden. De paarden der Russische voei tuigen sloe gen op hol, waardoor ammunitie en voor raden achter moesten blijven. Een Russisch officier, die in het gevecht van Zondag werd gevangen genomen ver klaarde, dat slechts vyf of zes bataljons infanterie en twee batteryen artillerie in goede orde konden terugtrekken. De overige troepen sloegen in verwarring, op de vlucht. De correspondent van de New-York Herald seint dat het gisteren te Petersburg een dag v.oï schokken en opzienbarende berichten was. ’s Ochtends vroeg las de bevolking de officieele telegrammen van generaal Koero- patkin, waarin een verlies van 2000 man erkend werdmaar men was zwartgallig gestemd, vooral omdat gemeld was dat veel krijgsgevangenen in handen van de Japan ners gevallen waren, en men hield ’t voor zeker dat de waai heid nog verbloemd werd. Misschien nog meer opzien wekte een tele gram uit Gensan, met de aankondiging dat de Japansche en de Russische smaldeelen daar waarschijnlijk in gevecht waren. Een ander bericht sprak van het weder- verschynen der Japansche vloot voor Port Arthur. Minder pessimistisch dan de bevolking en de bears is men, volgens dezen correspon dent, in militaire kringen. Hoezeer men de ongelukken van den laatsten tyd betreurt, men verzekert dat geen ernstig nadeel daar van, .nog het gevolg geweest is en dat de toestand nog volstrekt niet onrustbarend is. IntügSchen geeft men toe, dat de Japanners gebruik makende van de vlugheid waarmede zy versterkingen naar de Jaloe kunnen zen den, een of twee wegen die voor hen open liggen, zullen vermeesteren om by den spoor- boven de gasVlam en wierp het brandend in den haardToen herinnerde hij zich eensklaps den brief, dien hij uit Eduard Costers- slaaprok ge stolen had. Hij haalde hem voor den dag en begon h'uo te lezen. Het was, zooals hij wel verwacht had, een minnebrief van zijn vrouw aan Eduard een wild-hartstochtelijke minnebrief, vol gloeiende betuigingen van verlangen naar hem en van onvergankelijke liefde. Ja, er was zelfs iets dichterlijks in dezen brief het dichterlijke van den hartstocht en van een onbegrensde overgave. Hij las hem, vouwde hem zorgvuldig dicht en stak hem weder bij zich «Een hart heeft zijl* zeide hij bij zichzelven, «hoewel het mij nooit gegeven is geweest, het te kunnen roeren I O Bella, BellaWaarom heb je voor mij nooit iets willen zijn Nu, dit is in elk geval een kapitaal bewijsstuk, als ik ooit in de gelegenheid mocht komen er gebruik van te maken. Hij stond op, opende een venster en keek naar buiten. En terwijl het zachte maanlicht hem be straalde, welde er weemoed in zijn hart, weemoed over zijn verongelukt leven. Hij dacht aan zijn dppde moeder, die hij innig had liefgehad. En hij dacht aan die gevloekte, die hem in zijn jeugd reeds had verdorven en ten gronde gericht. En Bella rees vpor zijn geest, zooals hij haar voor het eerst had gezien een zeventienjarig meisje het eenige kind van een dronken dorpsdocter. En toen hij dit kind tot de zijne had gemaakt, tegen haar zin, toen verrees die duivelin weder op zijn pad en was oorzaak, dat zijn vrouw hem ging haten en verachten. Van toen af zonk hij al lager ,a6) Op een sofa prijkte een prachtige, rooskleurige satijnen ochtendjapon, een paar met goud gestikte muiltjes en een heele berg yan half afgedragen, door elkanderJgesmeten handschoenen. «Ik zie dat je mevrouw bezotek heeft gehad, Ellen*, wide hij koeltjes. »Ja meneer een paar vriendinnen, om haar wat Jftootero#*, n^twqoidde het schepsel, met '*"aar sfichuwelyk grijnslachje. «Zij had het wel noodwet arme schaap 1 Al die schuldeisdiers -en dan eiken avond voor je brood te moeten AlWn gingen in ccp ctfé-cfyntyati— «HaJ*^viel hij haar in de refle, «het schijnt fiat de vriendinnen ook sigaren rooken 1 Komaan ruim den boel maar wat op. Ik zal op je mevrouw •WaditSD." meid deed ,zppal> h^r be.vpkn was ep liet hem daarop alleen met zijn overdenkingen. Blijkbaar waren deze niet van opgeweljten aard. Hij liep ip de kamer, die naar reukwatertjes en zenuwachtig op en neer. Op oen schoorsteenmantel lagen eenigen photo- graphieén en daaronder vond hij, tot zijn groote ergenis, ook nog een oud portret van hem zelven, Met ietst dat naar een vloek geleek, hield hij het Telefoon Xo. 99 ADVE 11 TENTIEN worden geplaatst van 5 regels a 50 Centen; iedere rege] meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1