II DE VERBORGEN SCHAT. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» No. 9411. 11 Mei 1904. 43ste Jaargang, •I Buitenlandsch Overzicht I jouda- I 1 Senr., FEVILLETOX. Woensdag 10 Mark I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des ini<M. regen aanslni- NEMAN k Z» Wonit vlrwlg/l). ik je id gratis. bet Rijks Inter- 1 verkrijgbaar DE VI8CH- \0 cts., 75 ct. *8 en Drogisten. 'iKEii: Rotterdam. LR, Apotheker, Vesthaven 198. HAMBURG, jaar voor per- m K. M. 1, GOI IM IIE C01R1NT De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. In'-uitng in en lag daar, loterij, die uit ten met 65JJC at bijna op de valt. Bijzon- nerkeiijke ver- terij, waar/Joor 1 eene premie, in de laatste issc te winnen, sto klasse be- al O 00 Mark I M in de e ii 00 M., in de tot «00 o M., f,00000 Mark. g. «lie officieel s Gtffil. 3 50. s Guld. 1.75. s Guld. 0 90. ilgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk ïrzend. □terij ontvangt e plaats gehad e trekkingslijst. r van prijzen irotnpt aan de eheimhouding. neu eenvoudig n, ook tegen et de aanvraag oten voor de trekking zoo rlijk tot Telefoon No. #2. De Uitgave dezer Courant geschiedt <1 a ge lijk met uitzondering- van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers V IJ F CENT E N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau Gouda, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zjjne vergadering van den 22 April 1904 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot wijziging der AM- gemeene Politie-Verordening voor de gemeente Gouda. Telefoon To. SS A D V E It T E N T I E N worden gephatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De opmarsch der Japanners wordt met kracht voortgezet. Niet alleen is, na korte, hevige gevechten, Feng-wang-tsjeng bezet, zoodat het leger van Koeroki nog slechts 80 mylen van bet Russische hoofdkwartier verwijderd is, maar ook het schiereiland Liai.tong scbynt vrywel in de macht van het 2e legerkorps van generaal Okoe te zyn. I)alni, Poelatiën (Port-Adams), Foetsjau, ja zelfs Kinlsjau, alle strategische ponten van het hoogste belang, zouden door de japanners zijn bezet en de Russen zouden reeds begonnen zijn, zich uit Nioe-tsjwang terug te trekken. Het zou ons niet ver wonderen, wanneer dit laatste bericht be vestigd werd, want die positie kan voor hen van geen voordeel meer zyn nu de spoor weg eenmaal in Japanscbe handen is, en 18) Vijf* ot zes-en twntig jaar geleden was ik een achttienjarige knaap en jij waart eett jon^e vrouw van twintig, een dienstmaagd in het huik mijner moeder en je deed alsof je verliefd op mij was. Toen werd mijn moeder weggeroepen naar Ports mouth, waar mijn broer op sterven lag en ik telf kreeg het roodvonk. En toen heb jp my opge- past in mijn ziekte het ware beter geweest als K mij vergiftigd hadt en in mijnen zwakken toestand kreeg je een groote macht over mij, xoodat ik qp je verzot raakte, want je waart mooi in die dagen. Toen vroeg je mij, je te trouwen en half uit rbekeloosheid, halt uit hartstocht, nam ik een trouwbewijs, waartoe het noodig was dat ik een valschen verklaring aflegde, omtrent meer derjarigheid en vaische namen opgaf van de kerspelen, waarin wij woonden. Den volgenden dag, half dronken en niet recht wetende wat ik deed, volbracht ik met je de buwelyksformaliteit en toen een paar dagen later mijn moeder betrapte, stuurde zij je weg. Je gingt heen zonder een woord over ons huwelijk, dat wij beiden als een grap beschouwden en iaren lang verloor ik je uit het gezicht. Vijftien jaar later, toen ik achting” en van do „militaire scherpzinnig heid” dor Japanners. V Het groote gevaar, door de aanvankelijke zegepraal van Japan veroorzaakt, is dat Chi na de neutraliteit, die het by het begin van den oorlog heeft aangenomen, zal verlaten om den Japanschen rasgenoot ter hulpo te komen. Dat gevaar is te grooter, daar vol gens alle Japansche verklaringen do strijd geen ander doel beeft dan de Rassen te verdrijven uit Mandsjoorye. Japan zal den oorlog als geëindigd beschouwen, zoo het de Russen uit Moekden on Ch^rbin beeft ver dreven. Om dit gevaar te voorkomen hebben de gezanten der mogendheden een gemeenschap- pelykeu stap ondernomen by de Chineusclie Regeering. Dit denkbeeld is uitgegaan van den Fransoben gezant te Peking, den heer Dubaildeze vroeg aan de Regeering van China of zy zich in staat gevoelde onder alle omstandigheden en by binnenhmdsche on buitenlnndsche gevaren, baar neutraliteit te handhaven. Hy voegde erby, dat de rede nen die by het uitbreken van don oorlog die neutraliteit wenscbelyk maakten, nog bestaan, en zelfs zyn verstel kt. Het antwoord van den raad voor buitenlandsche zaken was, dat aan alle provinciale ambtenaren de tyfongste bevelen zyn gegeven om de neutraliteit te handhavendat de troepen last hadden om op geen enkel punt in te grijpendat de Cbineesche Regeering de neutraliteit met alle middelen zal handha ven. De gezanten van Engeland, Oostenrijk en de Vereenigdo Staten hebben, op lust hun ner regeeringen, aan de Chineeache regee- ring een gelijkluidende nota overhandigd, en tevens een bezoek af gelegd by den minister van buitenlandsche zaken, om de eenstem migheid der neutrale mogendheden te doen uitkomen. De gezanten te Peking hebben aan hunne regeeringen geseind, dat zy van de verkla ringen der Chineesche Regeering een indruk van zekerheid en beslistheid hebben gekre gen. En zonder te veel te vertrouwen op een toekomst, die nog veel duisters voor ons verbergt, mag men zich voor het oogenblik houden aan de stemming, die blijkt zoowel in Europa ah in China te heerseben, en die ten doel heeft den oorlog niet ernstiger te maken dan hy reeds is, door onnoodige of ontijdige interventie. «side hij, met ccn dieps, heesche stem. Zij was verlamd van schrik, want haar lafhar tigheid hield gelijken voet met haar brutaliteit Doch het geluid dier stem wekte haar op. Reeds was de aanhef van een scherpen gil over de lippen, toen hij op haar toeaprong, de scherpe punt van het mes haar op de keel actiën en baar daarmede prikte .Stil!» zeide hij, »of je sterft.» Zij hield haar schreeuwen in met een trekkend gelaat, de oogen glinsterend van angst r Luister' nu zeide hij. Jou duivel in menschengedaante. je vroeg mij daareven hoe ik je stil kan houden Dat zal ik je zeggen. Ik kan je stil houden door je dit mes door de keel te steken* en wederom prikte hij haar. ,Dat zou een moord zijn*, voer hij voort, maar daarom geef ik nietx Mijn leven is niet zoo aangenaam, dat ik er veel aan hecht. Luister nu I Ik zal je de 3000 gulden geven, die ik voor je hebt mee gebracht en ieder jaar even zooveel Maar als je ooit weer tracht mij méér af te persen, of ah je mtj hstig valt, door praatjes tegen mij uit te strooien, of langs gerechtehjken weg, of hoe ook dan, ik zweer het je bij God Almachtig, dan vermoord ik je Of daarna de beurt aan mij komt, dat kan mij niet schêlen, mits iij maar de eerste bent geweest Versta je mij, duivelin Je hebt mij tot dit uiterste gedreven en ik zweef je bij den Hamel dat het mij ernst is. vu iucu cc 11 paai uagcu uiki iuiju luwuv, die teruggekeerd was, ons op vertrouwelijkheid bekante, atunrrte zH ie we<r. Te «rinot heen zonder g gewaarborgde rin zeker 'orden. :ze voordeelige rlijk het gelukkigste L rij», v. 30 000 M j» yi iO.OO 1 M 15.000 M 10 000 M K000 M 3 0<'0 M 1.000 M 4‘*0 M 3i M EENIG ARTIKEL. In de Algemoene Politie-Verordening voor de gemeente Gouda, vastgesteld den 1 Sep tember 1896 en afgekondigd den 24 dier maand, worden de volgende wijzigingen gebracht: lo. tusschen de artikelen 53 en 54 wordt een nieuw artikel 53a gevoegd, luidende „De bestuurders van handwagens, welke jloo hoog zyn opgeladen, dat de lading het vrye vóoroitzicbt belemmert, zjjn verplicht hun wagen te trekken, of, deze duwende, zich te doen vergezellen van een ander persoon, die naast of voor den wagen gaat” 2o. in artikel 176 wordt in de zinsnede, aanvangende met «’e woorden „met geld boete van ten hoogste tien gulden”, tusschen de nummers 50 en 55 gevoegd het nummer 63a. Zijnde deze Verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 28 April 1904, iu afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort, den 10 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. bescjirjjving van den slag aan de Jaloe, ge- dagteekend Widsjoe 1 Mei, welke over Seöel, d.d. 3 dezer is verder geseind Toen de ochtendnevelen van over de rivier optrokken, zng men de Japansche infanterie in slagorde geschaard tegenover Widsjoe over een afstand van drie mylen, te rekenen van af Kioe lien-tsjeng in het Westen tot hot uiteinde van den „Tijgerkop” in het oosten. Twee batteryen zetten den siag in door met granaten de heuvels aan den kant van Mantsjoerye te beschieten. Gedurende een half nnr beschoten zy, terwijl de zou opging, do kust, van waar af de Russen in den loop der week hadden geschoten, maar geen antwoord werd verkregenblijkbaar waren de Russen gedurende den nacht teruggetrokken. Hot schoen wel alsof de Russen geheel waren verdwenen en zy gaven geen enkel teeken van leven. Even na zeven üur begonnen de Japannners in verspreide orde op te rukken. Toen zij zich op eenige Meters afstand van de heuvels bevonden, begonnen zy salvo’s te vuren, terwjjl do batterijen oen geweldig granaat- en kogelvuur op de heuvels openden. Een krachtig vuur werd op een bepaalde plaats geconcentreerd, waar de granaten in een beperkte ruimte niet merkwaardige juistheid sprongen. De Russen bleven steeds zwijgen totdat de eerste linie zich op eenige honderdtallen Meters van do rivier bevond. Toon klonken krachtige salvo’s tegeJyk uit verschillende verschansingen van de Russi sche linie. Zich onder vuur op korten afstand uit bedekte stellingen bevindende, gingen de Japanners schuilen achter de zandheuvels, van waar zy moedig en mot goed gevolg het Russische vuur beantwoordden, terwjjl hun batteryen over hun hoofden heen met granaten schoten. De Japansche officieren bleven te paard zitten of liepen zonder dek king voor hun manschappen uit. Eenige brancarddragers, dia naar de veldhospitalen terugkeerden deden zien, dat er gewonden waren. Het rookloos kruit, door do Russen gebruikt, was van uitmuntende qualiteit. Men kon niet uitmaken, waar bun stellingen waren, noch welke hun sterkte was. Kort na acht uur werd het vuur der Russen tot zwygon gebracht. Dank zy voornamelijk den gemepiiscbappelyken aanval van artillerie en infanterie. Men zag Russische afdee- lingen die zich in allerijl terugtrokken door de bergen. De Japansche formatie is dichter dan die der Engelsche of Amerikaansche troepen en men zou zeggen, dat de verliezen grooter hadden moeten zjjn. De Japanners klommen als mieien langs de steile, rotsachtige hel lingen op, Reuter’s bijzondere correspondent by het Japanscbe hoofdkwartier geeft de volgende deu strop om den hals gelegd, en er bleef mij geen ’keus, ’dan te geven In elf jaren tijd» heb je mij ruim 200 duizend gulden afge haald. en steeds nog verlang je meer.... Je zult wel willen erkennen, denk ik, dat dit de ware uiteenzetting varr het geval is «O jawel,* zeide zij, «dat zal ik niet tegen spreken. Maar wat zegt dat Ik ben je vrouw, en je hebt een dubbel huwelijk gesloten, en als je mij niet blijft betalen, dan laat ik je in de kast dansen, kort en goed Wat jou leelijkert I viel zij uit, terwijl zij haar stem verhief en onder haar dunne lippen de witte tanden blinken liet, •durf je mij nog met praatjes hier aan te komen Dat zal ik je op je brood geven. Ik zal je leeren wat het is, je wettige vrouw te laten gebrek lijden en zelf met een andere vrouw in overdaad leven I Je bent in mijn macht! Ik heb je, en ik hou je Eén woord van mij en je bent vernietigd 1 Hoe kan je mij stil houden? Hoe? Om genade zal je smeeken, of4 Plotseling zweeg het wijf als ware zij op den mond geslagen "n haar woedendé gelaatstrekken verstijfden tot een uitdrukking van schrik De heer Quest, die haar tot dusver stil had laten uitrazen was eensklaps opgestaan, had van den schoor steenmantel een Indisch mes gegrepen, een geschenk van een van mevrouw d’Aubigné’s vele vrienden, een geducht wapen, zoo puntig als een naald en zoo scherp als een scheermes, en trad pu op haar toe, met een gelaat als een duivel van woede, maar ook van kalme, moorddadige vast beradenheid. «Als je geluid geeft, snij ik je den hals af*, daarentegen groot gevaar opleveren. Een terugtocht en versterking by Sin min ting, west van Moekden ligt dus alleszins in de reden en schynl bovendien te beteekenen, dat Koeropatkin met zyn hoofdmacht op Moekden gaat terugtrekken, hoewel hy ver- mocdelyk te Liau jang wel oen sterke voor hoede zal achterlaten. Mogel^k wordt ook, na de ervaring by de Jaloe gemaakt, deze plaats ter elfder ure ontruimd, en zullen de Russen e rst stand houden by Mookden,. de oude hoofdstad der Mandsjoes die zy fat- soenshalre niet zonder slag of sloot in de hand der Japanners kunnen laten. De Russische regeering heeft zich ge noodzaakt gezien generaal Sassoelitsj, den kozakkengeneraal die het opperbevel voerde aan de Yaloe, naar Petersburg terug te roepen. Er was reden voor dat besluit. Want uit de offlcieele berichten, die de oudminister van oorlog generaal Koeropatkine naar Petersburg zond, blykt dat de verliezen van de Russen in dien slag ontzaggelijk zyn geweest. En dien slag had generaal Sassoelitsj niet mogen leveren. Generaal Koeropatkine had bevelen gege ven voor een strategisch defensief optreden, met last voor een o ver machtigen vijand te rug te trekken. Het opvolgen van dit bevel moge den koenen raitergeneraal moeilijk geweest, vooral daar zyrf troepen in een schijn baar onneembare1 stelling waren opgesteld. Maar de bevelen van den opperbevelhebber waren van dien aard, dat het standhouden van generaal Sassoelitsj aan de Yaloe niet mocht plaats hebben. Voordat hy berichten ontvangen had over de grootte der Russische nederlaag meende Koeropatkine, dat de over tocht over de Yaloe in overeenstemming van zyn plannen was, en vandaar zyn optimisti sche berichten naar Petersburg. Of generaal Koeropatkine er nog zoo over denkt? Het optreden van zyn onderbevel hebber heeft Rusland niet alleen een foite- lyke nederlaag doen lijden, het heeft een nog grooter moreel gevolg. Daartegen zal generaal Koeropatkine moeten strijden, met bijna even groote taaiheid als tegen de Japan ners. Nu ook Port Arthur afgesloten is, Feng- wangsjeng in handen der Japanners is gevallen en een derde leger op weg is om Nioetsjwang te bezetten, nu gevoelen de Rassen dat de kleinachting van hunnen tegenstander, het laag neerzien op de „gele apen” en op hun „markiezen, graven en baronnen” wel wat voorbarig is geweest. En in hun telegram men maken de bladen dan ook melding van de „groote dapperheid”, van de „doodsver- dit avontuur van mijn jeugd al haast vergeten had, maakte ik kennis met een jonge dame op wie ik verliefde en wier fortuin, hoewel niet groot mq in mijn beroep als procureur zeer vooruit zou kunnen helpen. Ik meende dat ge dood waart otzoo ge nog leefdet, dat mijn vaische ver klaringen omtrent leeftijd en woonplaats genoeg zouden zijn om ons huwelijk nietig te maken, wat zeker het geval zou zijn geweest indien ik ook nog vaische namen opgegeven had. Kort en goed, ik meende het er gerust op te kunnen wagen, en trouwde de jonge dame bovenvermeld. Maar toen kwam je mij op het lijf vallen, en toen eerst deed ik wat ik te voren had moeten doen, ik won een rechtsgeleerd advies in omtrent de geldigheid van mijn vroeger huwelijk, en bevond, tot myn ont zetting, dat dit ontwijfelbaar bindend was Gij. van uw kaqt, waart langs denzeifden weg tot dezelfde zekerheid gekomen. Van toen af was alles doodeenvoudig. Van de honderdduizend gulden, die mijn vrouw mij had aangebracht, betaalde ik er je niet minder dan zeventigduizend, op voorwaarde dat je den mond zoudt houden en naar Amerika vertrekken, om nooit terug te keeren Ik had beter gedjtan met toen ineens den slier bij de horens te nemenmaar ik duchtte het verlies van mijn naam. Je gingt heen en schreef mij dat je te Chicago getrouwd waart, maar binnen achttien maanden was je weer hier terug, al het geld verbrast, en die geachiedenis van je huwelijk een onbeschaamde leugen. Ja, Ja I lichte rij, en wat een goed leventje heb ik er van gehad, van dat geld I Je kwaamt terug, en hebt mij toen op nieuw S LEI

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1