TER. 1 J i .DOPING. SOON. DE VERBORGEN SCHAT. rijn. L"JM Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, UIS 31 Mei 1904. No. 9426. i g 1 HEWlSGEH^i Bullenlandscli Overzicht. FEEILLETOX It Ü01Ö1 I 43ste Jaargang 1 n ijs Haar meerit! lis, UIS Dinsdag van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ling der koop- /‘I LINKMAN A Zn. Wordt vervolgd.) 'I in cen ii weinig 6 JUNI 1904, ST SCHAAK- r, publiek te SO ets., T3 cl. rs en Drogisten. UK EH Rotterdam. SR, Apotheker, V/estbaven 198. »En ,..»g Jeer), igelflesch e Koeliorichting srd. VAN dichtingen ten JN voornoemd. Ü01MHE101 HIM. ment, dat dapperder was dan de andere. Voordat de Russische linie verbroken werd, ontdekten de Japanners mjju-drader., wat oen groot geluk voor hen was. Waren deze mijnen gesprongen, dan zouden de Japansche verliezen zeer aanzienlijk geweest zijn en de Russen zouden hunne stellingen kunnen hebben behouden. Tegen elf uur -in den morgen zwegen de voornaamste Russische batterijen en trokken twee Russische veldbatterijen terug naar Hankwangling, waar zy de Japanners tot den nacht beschoten. De Japansche infanterie rukte, de bajonet op de geweren, voort, stuitte op een ijzeren draadversperring. Echter werd een opening ontdekt en de Japanners doden een aanval tot een afstand van 200 inetcré van den vijand. Deze aanval werd echter afgeslagen. De Japansche artillerie hernieuwde het bombardement. Tegen den avond bezetten de Japanners de verschansingen, de Russische linies ver brekende. Door dit succes aangemoedigd, rukten zy spoedig voorwaarts en namen den heuvel. De Japansche verliezen in den slag by Nanshan worden thans geraamd op 3500 man. Van de Russen werden meer dan zeventig kanonnen buitgemaakt. proportioneel® vertegen- --‘-’i voor de Kamer, alle zetels behoudt voor den Tele loon Mo. #2 ADVERTENTIEN worde» geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. D<s Japansclio legatie deelde aan Havas het volgende telegram, Zaterdag uit Tokio verzonden, medeDe commandant van het legerkorps, dat de operaties tegen Kintsjau voert, meldt, dat een detachement, bestaande uit infanterie, artillerie en genie Nankwau ling bezette. De vyand werd teruggeslagen in de richting van Port Arthur. Hy stak het station van Sanisjihlipao, ten noordwesten van Dalny, in brand. De Japanners namen 50 Russische kanonnen en tal van ander krygsmateriaal. De vyand liet 400 dooden op het terrein achter. Onze verliezen worden geschat op 3000 man. ieuwe l^oadon de grjjzo baren inen, maakt bet gt het uitvallen bet hoofd weg. London. 0 per flacon. DAAL M 9, bij OND, aan de ie) R no. 369 n de Spelde- uda. Verhuurd ning binnen bet jaar kan geschieden, waarna slechts oen of twee jaarlykscho tijdperken van enkele weken voor oefening of manoeu vres noodig zouden zyn.” Afgaande op wat elders gebleken is, schat de commissie het aantal jongelieden van twintig jaar, dat, na aftrek van de lichamelijk ongeschikten en de wcttelyko uitzonderingen (geestelijken, eenige zoons van weduwen enz.), dienen kan, op 50 pet. De mannelijke twintigjarigen in het ryk tollen ongeveer 380,000. Als daarvan elk jaar de helft kon opgeroepen worden en drie jaar lang tor beschikking bleef, dan zou er, na aftrek van de vrijwilligers voor de vloot en voor het gewone leger, dat ook buiten het moederland dienst doet, een 350,000 man voor verdedi ging van het land over blijven. De commissie meent, dat dit nieuwe stelsel goedkooper zou zyn dan het bestaande, en in elk geval acht zy militie en vrijwilligers, zooals zy nu zijn, niet geschikt voor de zware taak die hen wachten kan. Reuter seint uit Brussel De verkiezingsdag van gister is, ofschoon de officieel® uitslagen nog niet bekend zyn, oen zeer groot succes geweest voor de libe rale party. Deze wint, niettegenstaande de moeilijkheden, welke zy te overwinnen had in verband mot het plaatsen der stemmen by het systeem van f - woordiging, negen zetels terwijl zy c”? t Senaat. De Katholieken verliezen vjjf zetels voor de Kamer en drie voor den Senaat. De socialisten hebben vyf zetels verloren. De Katholieke meerderheid van de Ka mer vermindert van 26 op 20 stommen. Beter had de liberale party niet kunnen wenschen. Te Brussel on Ostendo verliezen de Ka tholieken één zetel. In alle districten zyn de liberalen vooruitgegaan. Do staking van de arbeiders in de brou werijen .te Hamburg duurt nu al byna 14 dagen. De verhouding tusschen patroons en werklieden is er intusschen niet beter op geworden en ook met do kleine herbergiers, die hun bier niet tijdig genoeg meer krij gen kunnen, staan de stakers op voet van oorlog. De arbeiders hebben een week na het uit breken van de staking een boycot afgekon- digd. Zelfs een socialistisch blad echter, dat te Hamborg verschijnt, moet erkennen, dat de stakers zich al zeer slecht aan de voor- Reuter seint uit Tokio Officieel wordt meegedeeldDe aanval tegen de vyandelyke stelling van. Nanshan begon des nachts te 2 uur 35 minuten. Het Japansche veldgeschut bracht de Russische artillerie, welke uit 50 stukken geschut, twee compagnieën snclvuur-artillerio bestond, des morgens te elf uur tot zwijgen. De Japansche infanterie rukte voort tot 400 meter van den vyand, toen zij tegengehouden werd door draadversperringen, mijnen en loopgraven. Het vuur der Russische infanterie en maxims duurde onverzwakt voort. Wy ruk ten 200 meter verder. Verschillende storm- ioopen hadden geen resultaat. Alle officieren en manschappen violen 20 tot 30 meter voor den vyand. ’s Avonds volgde, onder het zwaarste ge schutvuur, de laatste stormaanval. Wy be zetten de hoogten, verdreven den vijand, maakten alle vyandelyke stukken geschut, op de forten geplaatst, buit. Door cen gelukkig toev >1 werd een mijn ontploffing aan den oostelyken kant van den Nanshanberg verhinderd. De aanval der Japanners op Nanshan is een der meest woeste en bloedige krijgsbe drijven ih de geschiedenis van den modernen oorlog. Tijdens den eersten aanval word elk offi cier en soldaat doodgeschoten, voordat de eerste Russische linie bereikt werd. Een artillerie-bombardement was noodzakolijk, voor de laatste poging gewaagd werd, welke uitstekend gelakte, dank zy een detache- De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den a 7 Mei 1904 executoir is verklaard Het Kohier No. 6 der Personeele belasting dienst 1904. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge stold in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 30 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd. R. L. MARTENS. uw toestemming geeft De baron dacht een oogenblik na Alles leek in orde en toch vermoedde hij dat er iets niet in den haak was. Zijn sluimerend wantrouwen tegen den man, dat door het tooneel met kolonel Rooyaard niet verminderd was, ontwaakte weder krachtig en deed hem aarzelen, waar inderdaad geen reden tot aarzelen scheen te bestaan. Hij bezat, gelijk vroeger reeds gezegd, een karakter kennis, die hem zelden in dén steek liet en deze hi<*t in dit geval waarschuwend den vinger tegen hem op »lk weet waarlijk niet wat ik u zeggen moet», antwoordde hij eindelijk. »De heele zaak komt too overhoeds, en. om u de waarheid te zoggen, ik meende dat mijn dochter een andere genegen heid had opgevat Kduards gelaat betrok. »Dat meende ik ook», zeide hij, »tot gisteren toen ik van het tegendeel werd overtuigd... Ik moet u ook nog zeggen» (liet hij er snel op volgen, zoo spoedig mogelijk over de leugen van daareven heenglippende) «hoe het mij spijt, dat ik de aanleiding geweest ben tot dat onaangename tooncel met kolonel Rooyaard, te meer omdat mij later gebleken is dat de schijn meer dan de werkelijkheid tegen hem was. I let is zoo gelegen, ik was dwaas genoeg van spijtig tegen hem te zijn, Omdat hij mij de loef had nfge stoken bij het schieten en ook, omdat, ja, omdat ik jaloersch op hem was. De |Fransche Kamer behandelde Vrydag de interpellaties over de kerkelyke politiek der Regeering, in verband met de circulaire van den Pauselyken staatssecretaris aan de regeeringen der katholieke mogendheden. De minister president Combes verzocht der Kamer by deze gelegenheid niet de quaestie der scheiding van kerk en staat te bespreken. Daarvoor zal in Januari 1905 gelegenheid zyn. Het scheen, dat de minister-president geheel in den geest sprak van het artikel van Jean Jaurès in de „Humanité”, waarin gevallen, dat ik nauwelijks nog tijd heb gehad er ernstig over na te denken.» »De zaak is zeer eenvoudig», hernam Eduard. »Ik koester voor uw dochter een innige genegen heid, en ik ben zoo gelukkig geweest, door haar te worden aangenomen. Indien gij nu uw toestem ming geeft, wil ik u wel terstond verklaren dat ik mij in geldelijk opzicht bereid voel tot de meest vrijgevige schikkingen. Ik zal de schuld, die ik op dit landgoed heb. aan Ida ten geschenke geven en zij mag ze in het vuur werpen. Verder wil ik mij verbinden om bij mijns vaders dood, die niet lang meer .op zich kan laten wachten, tweemaal- honderdduizend gulden op uw dochter onvoor waardelijk vast tc zetten. En eindelijk stem ik er in toe, dat, indien wij met een zoon gezegend mogen worden, deze den naam zal aannemen van Van Horen.» »Ik moet erkennen», zeide de baron, zich half omdraaiende om zijn begrijpelijke ingenomenheid met deze aanbiedingen te verbergen, »ik moet erkennen dat mij dit alles vrij aannemelijk dunkt, en, natuurlijk, voor zoover het aan mij ligt, zal Ida eenmaal ook dit goed erven, dat mettertijd wel weder heel wat meer waarde zal hebben, dan op dit oogenblik,» «Ik ben blij, dat mijn voorstel uw goedkeuring wegdraagt», zeide'Eduard »En nu met ik u één verzoek doen, mijnheer Van Horen, in de hoop, dat gij daartegen geen bezwaar zult inbrengen. Het is dit, dat onze verloving voor het oogenblik nog niet publiek wordeHet is zoo gelegen», voer hij haastig voort, >dat mijn vader, die zoo zijn eigenaardige opvattingen heeft, mij liever een rdetoon Mo. 92. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. deze uiteenzette, dat thans de opzegging van het concordaat een fout zou zyn, daar die opzetting zorgvuldig moet worden voor bereid. Delcassé, dc minister van buitenlandscho zaken zette op duidelijke wijze do quaestie uiteen de mededeeling aan de mogendheden over een zaak, die uitsluitend Frankrijk aan gaat, en optzulk een vyandigen toon, mag Frankryk niet tochten. Het moest dit too- ncn en kon het alleen doen door den gezant terug te roepen. De overige leden der le gatie moeten in Rome blyven, voor do rege ling der loopende zaken. Zoolang het con cordaat bestaat, kan de gebade verbinding met het Vaticaan niet worden afgebroken. Frankrijk deed, wat het meende dat noo dig was, om do eer en de waardigheid van het land op te houden. „Wy hebben het goed recht en de opinie der wereld aan onze zyde, en de Kamer zal ongetwijfeld verkla ren dat wy goed gehandeld hebben,” Minister Cumbes zette daarna het stand punt der Regeering uiteen, en verzocht toen der Kamer zich te verklaren vóór de motie van Jaurès c. s. luidende„De Kamer, goedkeurend dat de regeering den gezant by het Vaticaan heeft teruggeroepen en elke verklaring verwerpend, gaar over tot de orde van den dag”. Het eerste gedeelte der -.notie werd aan genomen met 427 tegen 95 stommen, het tweede gedeelte met 383 tegen 160 stemmen. Daarna werd de geheelo motie zonder stem ming goedgekeurd. Een telegram hoeft ons reeds gemeld, dat de koninklijke commissie, benoemd om verslag te doen ovor den toestand der hulptroepen (militie en vrijwilligers), do instelling van dienstplicht bepleit. De commissie zegt o.a.: „De beginselen, na de jammerlijke misluk king van oudere stelsels, door eiken grooten staat op Europa’s vasteland aangenomen, zyn, dat zooveel inogelyk de geheel® gezonde mannelijke bevolking in don wapenhandel geoefend moet wordenvoorts, dat de oefe ning gehouden wordt in een tyd van onaf gebroken dienst onder hot vaandel, niet noodzakelyk in de kazerne en ten derde, dat dit onderricht gegeven wordt door bizonder daartoe opgeleide en hoogelyk geoefende officieren.” „W|j zyn overtuigd”, zoo luidt het verder, „dat alleen door dezo beginselen te aanvaar den, een leger voor verdediging van het vaderland, sterk en geoefend genoeg om een invaller te verslaan, in het Vereenigde Ko ninkrijk op de been gebracht kan worden-.. Wy gelooven, dat de noodigo grondige oefo- partij met veel geld had tien maken. Bovendien is zijn toestand op het oogenblik van dien aard, dat er niet goed meer niet hem te spreken valt, terwijl men niet weten kan hoe hij de dingen wel zal gelieven op te nemen. Het kan niet lang meer met hem duren. De dokters zeiden mij gisteren, dat hij hoogstens nog drie maanden leven kan, maar dat ook elke dag zijn laatste kan wezen. Indien nu het nieuws van deze verloving hem ter oore komt, zou dit in het beste geval lot heel wat gehaspel kunnen leiden, én in het ergste geval tot veranderingen in zijn testament, die alles be halve in mijn voordeel zouden zijn. »Hm hm», antwoordde de baron, het staat mij niet aan, dut iemands verloving met mijn dochter, freule Van Horen, van Honham, onder stoelen en banken moet geschoven worden, alsof er iets ver keerds achter stak. Intusschen kunnen er zich eigenaardig-f omstandigheden voordoen, die mij over het ongepaste van de door u voorgestelde houding zouden kunnen heenstappen. Gij zijt beiden oud genoeg om te weten wat gij wilt, en de partij zou voor u, mijnheer Costers, even vourdeelig zijn, als zij het vocw ons kon wezen, want ook heden ten dage nog leggen stand en naam, gezwegen nog van een goed uiterlijk, heel wat gewicht in de matschappelijke schaal. Ik weet overigens, dat uw vader <|n eigenaardig man is, zeer eigenaardig. En daarom^ alW»s in aanmerking Menomen, jou ik er niet tegen hebben, Ztat de roorloopig nog onder de roos bleef »Ik dank u zeer voor uw jnsthikkelijkheid zeide Eduard met een .zuèht vsrt verlichting. »Er mag ik dus aannemen datngq tot onze venovin. a i, GOUDA. 43) Er bestaan namelyk ook vrouwen van hooger orde, vrouwen, die nu eenmaal haar geluk niet kunnen vinden in geld en hetgeen geld haar ver schaffen kan, maar slechts in bevrediging van de behoeften van hart en gemoed. Zulk een vrouw was Ida Van Horen, gelijk de heer Costers tot zijn beschaming zou moeten ondervinden. Zoodra Eduard Costers dien avond te Boisingham was teruggekeerd, schreef en verzond hij een briefje aan den baron, met de mededeeling dat hij den volgende ochtend de eer zou hebben, hem om een onderhoud te komen verzoeken. Zoo hield dan, klokke half elf in den voormiddag, zijn rijtuigje voor het hek van het kasteel stil, en de jonge bankier werd in de voorkamer gelaten, waar hij den heer Van Horen met den rug naar het vuur vond staan, in gedachten verzonken. «Mynheer Van Horen,» begon Eduard, na het wisselen van een handdruk, <ik weet niet of uw dochter u reeds gesproken heeft over hetgeen er gisteren tusschen haar en mij heeft plaats gehad. Zoo niet «Jawel, jawel», antwoordde de baron, zij heeft mij iets verteld van een verlovinjpplan yiet u, natuurlijk behoudens myn goedkeuring. Maar deze heele taak is my zoo onverhoeds op het lijf

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1