BH aar DE VERBORGEN SCHAT. tr :ao ITS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. \o. 0432. Dinsdag 7 Juni 1004. Buitenlandse)! Overzicht O- NT,. Ltarzeniiuijjazijii 30. o Kleiwegsteeg. la Echte* ieaamuf' [en in den naain doa ervaariigdi vrereldba- en 43ste Jaargang, FEUILLETON *6 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. (JVortit wrvolgd.) end tot een van weinig meten werk. modellen ie n aantal onge il op aaijvraug HI8 Ca. en toepassingen tierde Por- ert». Zjj geven irs niet kunnen geen imitaties k gekookt' tvoor da- ilepeievaa late) Ah‘ erali van gebruiken. >ta Bi U. ■ra Stolt K voor het a.s. is DAMES- en IESCHÖENEN vertreftet» >rs welbekend CHT-Eiam Fabrieksmerk). e, nvhcale en van alle, zelfs ekkige xeuutv 1 ontstaan door jeugdigen leeftyd :e zwakte, Bleek - Hoofdpjjn - - Maagpjjn r- Onvermogen enz. U|U reletoon No. 82. De Uitgave dezer (Joural,t geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommen VIJF CENTEN. bestaande, onder bevel van generaal Staekel- berg, uitgezonden om den Japanners bet beleg van Port Arthur onmogelijk te maken, en hen in den rug aan te vallen. Volgens schatting zou de colonne van Staekelberg 12000 tot 14000 man sterk zijn de opgaven loopen nogal uiteen. Tegenover die colonne staat het legerkorps van generaal Okoe, dat ongeveer 40,000 man sterk isop de linkerflank van die colonne staan twee legerkorpsen, en in het front heeft zij de versterkte stellingen van Kinsjou en Nanshan, die do Japanners on middellijk weder in staat van verdediging hebben gebracht, om zich voor een overval uit het noorden te beveiligen. De troepenmacht, die bij Takoesjan ge land is in de laatste dagen, blykt nu het derde Japanscbe legerkorps te zijn, on<|er bevel van generaal Nodzoetwee divisies hiervan zullen zich bij generaal Okoe’s legerkorps aansluiten en dit op 140.000 man brengen, de rest zal het leger van ge neraal Koeroki op 120,000 man brengen. In de laatste maanden zijn nu 200,000 man en meer dan 400 stukken geschut uit Japan naar het oorlogsterrein gezonden. En volgens berichten uit Nagasaki gaat het zenden van troepen geregeld voort. De troepentransportdienst is thans zoo geregeld, dat gemiddeld 1000 man per dag naar het zuiden van Mandsjoerye of Liaotong kunnen vertrekken. jrmfbuije»' «"W T Neder- »En welken prijs verlangt ge wel, om van dat proces voorgoed af te zien >De prijs djen ik verlang, om van het proces af te zien, is het overdragen op mijn naam van de schuld, die gij op net kasteel Honham en onderhoorigheden hebt», antwoordde Quest klampjes. Lieve hemel riep Eduard, maar dat loopt naar de driemaal honderdduizend gulden Da» weet ik maar ik weet ook, dat het u wel zooveel waard is uzelven te vrijwaren voor een groot schandaal, voor de kans van onterfd te worden, en voor de zekerheid van het meisye te verliezen, dat gij verlangt te trouwen. Ik weet dit zelfs zoo goed, dat ik reeds de noodige stukken voor u ter onderteekening heb gereed gemaakt en hier hebt ge ze.... Luister, mijnheer CostersI» vervolgde hij streng. «Indien gij mijn voorwaarden afwijst verzend ik van avond nog deze lastgeving aan mijn agenten. Tevens zend ik dan aan uw vader en aan den heer Van Horen afschriften van deze twee kostbare brieven, tegelijk met een kopie van mijn lastgeving bovenbedoeld. Verstaat gij mij welr mijnheer Costers Eduard knikte halt wezenloos met het hoofd >En overtiet gij ook de gevolgen, welke die stap onmiddellijk voor u hebben zou Geen antwoord. •Tracht u de zaak helder voor oogen te stellen I» hernam Quest. Ziedaar de eene zijde van het vraagstuk. Teekent gij daartegen deze stukken, dan verbind ik mij om mij van alle stapan te dezer zake te onthoudenNu hebt gij zelf maar te kiezen?' verkiezing in Duitschland eenige verbazing. Men was zoo gewoon in den Elzas den in vloed der clericalo partij zeer boog te schat ten, te meer daar verschillende liberale af gevaardigden in dat gebied door clericale vertegenwoordigers vervangen werden. De „Frankf. Ztg.” wjjst er op, dat by deze verkiezing alle liberale partijen zich op één candidaat vereenigdenen hoewel do socialisten bij de eerste stemming een eigen tegencandidaat hadden gesteld, gingen zij bij de herstemming allen over naar den candidaat der vrijzinnigenin woord en schrift ondersteunden zy de verkiezing van Blumenthal, waardoor deze 1500 stemmen meer verkreeg dan bij de eerste stemming. Voor den Rijksdag zal er nu wel niet anders overblijven, dan ditmaal de verkie zing van Blumenthal goed te keurenhet district-Straatsburg is voor de clericale par ty verloren, en moeilik terug te winnen. „De wind staat thans geheel naar een verzoening met Italië”, zoo zeide een per sonage van het Vatikaan aan den corres pondent van den Temps” te Rome. Hij betreurde alleen dat de aanmoediging met wat te veel vaart ging, en dat Italië niet al te geestdriftig schijnt te antwoorden. De stap van kardinaal Svampa is slechts een beginmen wacht thans een antwoord van Italië, zoo verklaarde deze zegsman, misschien wel wat al te openhartig. De „Siècle” vertelt dat de Paus aan een voornaam katholiek een verklaring gegeven heeft van de voorkomendheid door den aarts bisschop Svampa te Bologna tegenover het Italiaansohe koningsschap bewezen. De katholieken kunnen haar niet in overeen stemming brengen met de gestrengheid, waar mede de Paus tegenover Frankrijk was op getreden. J'/j. dubbele fleach rugto, Zaltbo mme otterdam, mgo. I. Can. Rotterdam Naar de „Libre Parole” mededeelt, heeft commandant Cuignet een brief aan den mi nister van Oorlog gericht, waarin hij betoogt, dat de eisch om herziening van het Dreyfus- proces op leugen en valschheid in geschrifte steunt. De „Petite Républiqae” meldt, dat Don derdag huiszoekingen z(jn gedaan in de wo ning vün kapitein Franqois te Riom. De geheele correspondentie van dezen officier is in beslag genomen. De huiszoeking bad ten doel de brieven aan het licht te brengen welke de officier van administratie Dantricbe hem naar aanleiding van zyn getuigenver klaring voor het Hof van Cassatie had ge schreven. De Paus zeide, dut by alleen voor Itqliö wilde doen wat paus Leo XIII voor Frank rijk had gedaan. Deze beval, dat kardinaal Lavigerie (de primaat van Noord-Afrika) do Marseillaise zou laten spelen in zijn paleis. „Ik beval kardinaal Svampa, te luisteren naar het Italiaansche volkslied in het stad huis te Bologna”, zeide Pius, „dat is alles. De mogelijkheid van een goede verstand houding tusschen kerk en staat is in Dnitsch- land voldoende gebleken. Dat groote en edele land moest Italië tot voorbeeld strekken. De Franschen zyn een lastig volk, dat alleen gehoorzaamt, wanneer de voorschriften van den Heiligen Stoel in overeenstemming zijn met zyn eigen bijzondere belangen.” Het is te hopen, dat paus Pias voorko menheid jegens de tweede Dochter der kerk meer succes zal hebben dan die van Leo jegens de eerste. G1I1IMHE UIIIUVT Wolff’s bureau meldt uit Tokio van 5 Juni. Admiraal Togo deelde mede, dit volgens een draadloos telegram van den commandant van het ter hoogte van Porl-Arthur kruisende oorlogsschip „Lbitose” op de uiterste punt van Lao‘ti-sjan vier masten, waarvan een voorzien met instrumenten voor draadlooze telegraphic, en een wachthuisje werden ge zien. Verder werden gisteren heftige ont ploffingen gehoord en werd het opstijgen van een dichten rook in de richting van Port-Arthur bemerkt. Gisteren hadden in België in de helft van bet land verkiezingen plaats voor de Provinciale Staten. Hoewel de geheele officieele uitslag nog niet bekend is, kan men wel reeds zeggen, dat de liberalen ook thans vooruitgegaan zyn. Overal, behalve in enkele plaatsen slechts, nam hun stem menaantal flink toe. Te Doornik brachten zy de aftredende clericalen ten val. Te Luik komen zy in herstemming in een district, waar de aftre dende leden katholieken waren. Te Leuven, de stad van de katholieke universiteit, komen zy in herstemming en bier zullen zy zeker den volgenden Zondag met den steun* der socialisten de overwinning behalen. In alle voorsteden van Brussel zyn de aftredende liberalen gekozen, bijna overal met volstrekte meerderheid. Te Namen winnen de liberalen 1275 stemmen. Te Antwerpen moet in twee districten herstemming plaats hebben, maar de libe ralen hebben daar een groote voorsprong. In een ander district wonnen zy direct. Te Gent komen zy in herstemming. Ook hier zullen zij Zondag a. s. met behulp der socialisten gekozen worden. In het geheel is dus de dag voor do libe ralen goed geweest, ten koste van de cleri calen en de socialisten. Toch zal na Zondag de samenstelling der Provinciale Staten slechts betrekkelyk weinig veranderen. In Brabant winnen de liberalen enkele zetels en de socialisten winnen er een of twee in Henegouwen. De vrees, in Russische regeeringskringen uitgesproken, dat het nu reeds te laat zou zyn om maatregelen te nemen tot ontzet van Port Arthur, schynt reeds dadelijk be waarheid te z(jn. Generaal Koeropatkine heeft een troepen- afdeeling, uit infanterie, artillerie en cavalerie Het optreden van Stöcker in den ver kiezingsstrijd te Straatsburg heeft weinig succes gehad. By de Vrydag gehouden her stemming tusschen den democraat Blumen thal en den clericaal Hauss, werd Blumen thal gekozen met 9385 stemmen tegen 6824 op Hauss. De stryd was zeer heftig cn on geveer 90 percent der kiezers namen aan de stemming deel. Het aantal stemmen op Blumenthal was 1500 meer dan by de ver kiezing, en is tweemaal grooter dan de democratische meerderheid bij de vorige herstemming. De uitslag van de verkiezing in Straats burg is een lesje voor de meerderheid in den Ryksdag, die de vorige verkiezing van Blumenthal ongeldig had verklaard, on danks de meerderheid van 384 stemmen, waarmede hy by die verkiezing gekozen werdzy grondde haar besluit op de overweging, dat Blumenthal’s keuze het ge volg was van officieele pressie, een praatje zoo ongegrond, dat bet zelfs tydens den verkiezingstryd door de clericale party niet als wapen tegen Blumenthal gebruikt werd. Toch wekt de uitslag van deze nieuwe Eduard Costers keerde zijn pijniger den rug toe en met de hand onder het hoofd trachtte hij na te denken. •Mijnheer Quest», zeide hij met heesche stem, •ik geef niets toe. Doch er zijn redenen, die het mij hoogst ongelegen doen komen, dat er op het ©ogenblik zulk een proces zou worden op touw gezet.» »Ja», antwoordde de procureur, »dat zijn er ook. In de eerste plaats kan men weten in welk licht mynheer uw papa deze zaak zou gelieven te beschouwen en hoe dit van invloed zou kunnen blijken op zijn laatste wilsbeschikking. In de tweede plaats zou uw verloving met freule Van Horen, op welke gij zoozeer uw zinnen hebt gezet onfeilbaar worden afgebroken.» •Hoe drommel weet gij dat ik verloofd ben?» vroeg Eduard verbaasd. •Dat doet er niet toe», antwoordde Quest »Ik weet het en het baat u niet het te ontkennen, Gelijk gij terecht opmerkt, zou dit proces u thans in alle opzichten ten hoogste ongelegen komen, en daarom juist is het, voor iemand die u in het nauw wil drijven, thans het meest geschikte ©ogen blik om het te beginnen. •Zonder iets toe te geven», hernam Eduard, »wensch ik u een vraag te stellen.. Is er geen uitweg Gesteld al, dat ik u verongelijkt heb bestaat er dun geen middel tot vergoeding •O ja, mijnheer Costers, daar heb ik ook al aangedacht Alles in de wereld heelt zoo zijn prijs en zoo heb ik dan ook den mijnen al eens be cijferd. Intusschen met een kleinigheid zoudt ge er niet afkomen.» Nader verneemt weversstaking, die mentières en Hpuplines is uitgebroken, dat deze nog niet algemeen is, doch dat er reeds een groot aantal weverijen door ge troffen wordt. Vrijdagavond stonden in het geheel 35 weverijen, waaronder de grootste, stil dus ongeveer de helft van de weVeryen in beide steden. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 3000. Tot nog toe hebben geen zeer ernstige incidenten plaats gehad. Eergistermorgen alleen trokken de stakers in groote groe pen naar de weverijen, waar het werk nog werd voortgezet, om te trachten het werk volk tot staken over te halen. Tweehonderd stakers beproefden een aanval op de we verij van den heer Hurtrel en dreigden de geweven stoffen te zullen vernielen, in dien niet onmiddellyk gestaakt werd. De zelfde tooneelen herhaalden zich voor twee andere weveryen. In de wevery van den heer Lambert wachtten de goedgezinde wevers de stakers op en ontstond een scher mutseling, zoodat de gendarmes tusschen- beide moesten komen en 33 stakers gearres teerd werden. Men liet 11 jonge arbeiders, onder wie een aantal meisjes, weer vry en de overige werden per trein naar de ge vangenis te Ryssel overgebracht. Een bijzondere veiligheidsdienst is inge steld, die zeer streng is. Ongeveer 200 gen darmes bevinden zich in beide steden. Ver der zyn er 10 compagnieën infanterie, twee eskadrons dragonders, kurasslers enz. aan gekomen. Het is op het oogenblik nog niet vast te stellen, welke uitbreiding deze staking zal „Maar ik kan niet, zelfs al zou ik willen, ik kan niet I” riep Eduard, handenwringend in zijn benardheid. „Mijn verloving met Ida berust juist op de voorwaarde, dat ik die schuld voor mijzelven zou houden, en ik heb beloofd dat ik ze bij ons huwelijk zal vernietigen. Wilt gij niet even goed geld aannemen „Ja, zeker,” antwoordde Quets, „ik wil ook wel geld aannemen. Maar, zooals gij zelf zegt, is uw krediet reeds tot het uhenfte gedreven, en zoolang uw vader leeft, zult gij niet in de mogelijkheid zijn van nogmaals zooveel geld te borgen. Boven dien, indien deze zaak beklonken wordt, dan moet het onverwijld gebeuren. Ik wil niet wachten tot gij misschien twintig vergeelsche pogingen h«bt gedaan om het geld op te nemen.” „Maar hoe dan met die schuld, die ik beloofd heb te zullen houden, te zullen vernietigeatf Wat moet ik aan Ida zeggen J „Zeggen? Gij zegt niets. Gij zwijgt er over, althans tot na uw vaders dood. Dan kunt gij nader op uw gemak met mij afrekenen.” „Maar „Bedenk u niet lang, mijnheer CostersDriemaal honderd-duizend gulden, wat is dat voor u Maar als gij weigert, zijt gij reddeloos verloren. Komaan, zeg ja of neen Teeken deze stukken, dan stel ik de oorspronkelijke brieven in uw handen. Weiger, dan pak ik mijn papieren bijeen en weet wat mij te doen staat.” Telefoon ,\o. M2 A D V EU TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.. 49) .En hier., rerrolgde Quest, terwijl hij hem een tweede papier toestak, »hier is de kopie van een anderen brief, waarvan het oorspronkelijke in uw handschrift h.» Eduard zag het in. Het was een onderschepte brief van hem, gedagteekend van ongeveer een jaar geleden, en de inhoud, hoewel niet zoo bijster hartstóchtelijk, droeg toch een voldoend beschul digend karakter. Hij legde dit afschrift op de tafel naast het andere en wachtte af wat de heer Quest nog verder had. •Ik bezit nog andere bewijsstukken», hernam de procureur; »doch gij zijt vermoedelijk genoegzaam van zulke zaken op de hoogte, om te weten d.t deze twee brieven alleen bijna voldoende zouden zijn tot mijn oogmerk. Dit oogmerk is het instel len van een vordening van echtscheiding tegen mijn vrouw, waarby gij natuurlijk, overeenkomstig de bepalingen der wet, zult betrokken worden als beschuldigd ran echtbreuk. Ik heb dan ook reeds gelijk gij hieruit kunt zien - aan mijn agenten te Londen last gegeven, de noodige voorloopige stappen uit mijn naam te nemen.» En hij schoof over de tafel een derde papier naar hem toe. de Matin” over de Vrijdagmorgen te Ar- deze nog niet algemeen is, doch dat

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1