3 UTHEL )aar DE VERBORGEN SCHAT. ITS. TVER Kieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 8 Juni 1904. No. 9433. 43ste Jaargang, BuHeiilandscb Overzicht FEUILLETON. en 4 ZONEN, KEVXÏSGEVIXG. 4 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. •4 te (Wordt vervolgd.) NKMAN A Zn tNT, ien modellen te Laarzeumagazijn 30. 5 Kleiwegsteeg. 50 ets., 7J ct rs cn Drogisten. N KEU! Rotterdam. KR, Apotheker, Westhaven 198. VII. Twee of drie dagen voor de gebeurtenis in het Voor het a.s. DAMES- en K SCHOENEN fiOlIBSCI 1E (01 Kt \r neten werk. 3 O D E JAMMER “r* .- ÏTCAP, LEt ien toepassingen Por* lerfi. Zfi geven ;ers niet kunnen i, geen imitaties n. en aantal onge- 'ie op aanvraag HTS Co. KrtBK «M. alle «wart» •inkelhn in 3«l»nttrita, Men ktt« Arabeai. IERK te letten VAM i. worden af gel e- e pakjesvau vijf Bn een Ned. one ran Nommer en an nevenstaand Wet gedepo- kernachtig dan gekuischt. Want thans afgezien nog van al het verloren geld en van de door gestane beschaming en vernedering zag hij zich tegenover een nieuwe nioeielijkheid geplaatst Een van beiden tochof hij moest open kaart met Ida spelen en haar zeggen dat de schuld brieven niet langer zijn eigendom waren, ot hij moest het doen voorkomen of alles bij het oude was gebleven. In het eerste geval zou de voor waarde, op welke Ida beloofd had hem te zullen trouwen het éénige wat hem macht over haar gaf komen te vervallenen het liet zich aan zien dat het meisje van haar eerlijk herwonnen vrijheid zonder veel plichtplegingen gebruik zou maken. In het tweede geval zou nij met een leugen moeten omgaan met een leugen, die vroeg of laat ontdekt zou worden en hem dan aan nog grievender vernedering zou prijsgeven. Wat te doen? De waarheid spreken of liegen Liegen dap maar, want daardoor werd althans tijd gewonnen Kwam zyn vader nu maar spoedig te sterven, dan kon hij met Quest een regeling treffen. Daarop moest hij dus hopen. In elk geval hij was te ver gegaan op deze weg, om nu nog te kunnen omkeeren. Wanneer iemand zich door zelfzucht laat leiden op den weg des bedrogs, dan heelt hij het stil staan niet meer in zijn macht. Van laagheid tot laagheid daalt hij af, tot hij ten slotte oogsten moet wat hij gezaaid heeft. Telefoon Xo, S’-B- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Herhaaldolyk is van officieuse zyde ver klaard, dat er geen verbond ot afspraak tusschen Duitschland en Rusland bestaat, waardoor Duitschland genoopt kan worden, diplomatieke of daadwerkelijke hnlp aan Rusland te verleenen, indien de toestand in Mandsjoerije dit noodig maakte. Een waar schijnlijk uit regeeringskringen afkomstig communiqué aan de „Kölnische Ztg.” voegt daaraan toe, dat de Duitsche regeering, hoe de zaken in Oost Azië ook mogen loopen, tegenover Rusland een zeer vriendschappelijk gezindheid blylt onderhouden, doch slechts in zooverre als een strikte onzijdigheid dit toelaat. Al moge de schikkingen, die tot de bezetting door Duitschland van Kiantsjau, eons bestemd voor Russische winterhaven, hebben geleid, eenige reden tot dankbaarheid hebben gegeven, deze schuld is betaald dooi de opmerkelijk belangioozo houding, die Duitschland tegenover de niet geheel te verdedigen bezetting van Mandsjoerye heeft gehandhaafd. Deze methode van compensatie wenscht Duitschland ten opzichte van Rus land ook in het vervolg te handhaven. Telefoon Xo. 8*1 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Japansche legers, versterkt door troe pen, die bij Dalny geland zijn, rukken naar Port Arthur op. Aan de eene zijde van hun weg is het hooge gebergte, aan de andere de zee, waar de vloot de bewegingen van het leger beschermt. Voor een flankaanval is het dus beveiligd. voering van ge- evelende BIJL, BAART IA fb tar bij TERS Jz. ja van eclitliofd ia kurk steeds voör- len naam del* Firma ?PB. IMRICHTIMOBN WEl.KE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, lat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van C. J. van Velzen thans nog wonende te Leiden om vergunning tot oprichting eener bakkerij in een la stichten gebouw aan de van Persijnstraat achter het perdeel gelegen aan de Cornelia Ketel straat Wijk R No 539 j,. en Kadastraal bekend Sectie A No 3961. Dat op Dinsdag den 21 Juni 1904, des qami 1 dags ten i'/4 ure, op het Raadhuis gelegenheid is oin bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen GOUDA, den 7 den Juni 1904 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Het is thans tot op korten afstand gekomen van de Russische voorpostenlinie. Veertigduizend Russen bevinden zicli in de stad en de forten om die te verdedigen. Daartegenover staan vier Japansche divisies naar do laatste berichten, 140,000 man sterk met een talrijke artillerie, die de forten nauw insluiten en de hoogten bezet hebben, welke de vesting beheerschen. Is het onlzetlingsleger, dat uit het Noor den komen zou, nog op weg, om de Japan ners in te sluiten Volgens berichten, die de Temps ontving uit Petersburg is het leger van generaal Stackelberg teruggekeerd, na bet gevecht by Lichatong verleden week. In Port Adams is een voldoende Japan sche legermacht achtergebleven, om elke poging tot ontz-’t het hoofd te kunnen bieden. De Ternps correspondent wjjst er op, dat het uitzenden van een ontzettingslegér van een behoorljjke sterkte de positie van ge neraal Koeropatkine aanmerkelijk zou ver zwakken, wat zeer gevaarlijk wezen zou, nu twee Japansche legerkorpsen zich voor en in ITengwaugsjeng bevinden, gereed om naar Liaojang of Moekden op te rukken. De mogelijkheid, dat Port Arthur zal val len, wordt dan ook in Rusland erkendde nederlaag bij Kinsjou heeft het vertrouwen in de Russische verdedigingstroopen geschokt. Berichten over een gevecht by Port Arthur kunnen thans elk oogenblik worden verwacht. De Japanners schijnen gereel te zijn voor den aanval, en zoodra zij eon plan hebben opgemaakt en voorbereid gaan zy er op los, zonder op- of omzien. Een Reutertelegrain uit Londen van 6 Juni meldt In het Lagerhuis vroeg de heer Lawson Walton of tot de Russische regcering ver- toogen waren gericht, naar aanleiding van de proclamatie betreffende de contrabande en van het gebruik van neutrale havens als maritieme basis en het uitzetten van mijnen. Minister Balfour antwoordde, dat de te genwoordige oorlog nieuwe en moeilijke qnaesties heeft doen ryzen betreffende hel internationaal recht. Het onderwerp wordt met groote zorg door de Britsche regeering overwogen, maar de minister meende dat geen openbaar be lang was gediend door de publicatie van eenige opmerking door de regeering te dezen aanzien gemaakt of door eenige verklaring over de quaestie. en Turing Mackenzie, planters ter Oostkust van Sumatra, voor de tegenspraak gezorgd en in een ingezonden stuk aan de „Pall Mall Gazette” zetten deze heeren uiteen, welke de rechtstoestand van den koeli in dat gewest feitelijk is. Zy komen tot de slotsom, dat voor den Chineeschen contract- koeli nergens beter wordt gezorgd dan op Sumatra. Independancsustation, van den Florence and Crippbcreek-spoorweg in den staat Colorado. Zestien man werden gedood, negen ernstig gewond. Het waren alleen niet aangeslo ten mijnwerkers, die juist hun werk hadden verlaten en op den trein wachtten, die hen huiswaarts brengen zou. Men meent, dat het dynamiet zoo was aangebracht, dat de binnenstoomende trein het moet doen ontploffen. De plaatselyke militie is onder de wapenen geroepen. Eet nader telegram meldt Detectives ontdekten het toestel, waardoor' het onder het perron van het Independence- station aangebraebt dynamiet tot ontploffing werd gebracht. Men had dicht by het dy namiet een revolver gelegd, waaraan een 300 voet lange draad was aangebracht, die naar een aangrenzend terrein leidde, waar het andere eind was vastgemaakt. De geheele streek is in opgewondenheid en nieuwe ungeiegeldheden worden ver wacht. 5°) Eduard Costers bezon zich nog een oogenblik en zeide toen«Ik zal teekenen Laat mij de papieren zien.* Quest keerde, zich half om, ten einde de uit drukking van triomf op zijn gelaat te verbergen, en overhandigde hem de stukken. Zij waren met de grootste zorg opgesteld, en kwamen hierop lieer, dat Eduard Costers de bewuste hypotheek overdroeg aan Willem Quest, welke daarvoor zijnerzijds afzag van een vordering tot echtscheiding tegenover zijn vrouw Bella, onder beschuldiging van echtbreuk met Eduard Costers boven genoemd. Gij zult gelieven op te merken», zeide Quest, «dat, indien gij de geldigheid van deze overeen komst mocht willen betwisten (wat trouwens naar alle waarschijnlijkheid niets baten zou), die poging op uw eigen hoofd zou neerkomen, aangezien dan het gansche schandaal zou ruchtbaar worden Maar wij hebben een paar getuigen noodig. Met uw verlof aal ik dus even schellen om de huis juffrouw en den bediende. Zij behoeven van den inhoud der papieren niets af te weten. «Wacht eensriep Eduard. «Waar zijn de oorspronkelijke tjrieven «Hier», antwoordde Quest, terwijl hij ze uit zijn Te 2,30 ontplofte gistermorgen een groote dynomiet lading onder het perron van het zik haalde en ze hem op een afstand liet zien. «Als de juffrouw boven komt, zal ik ze haar onder couvert in bewaring geven, met last ze u te over handigen zoodra de akten behoorlijk onderteekend zullen zijn. Zij zal meenen dat dit zoo een wette lijke formaliteit is.* Straks verschenen de juffrouw en de huisknecht, en de heer Quest legde hun uit wat er van hen verlangd werd als getuigen. Tevens gaf hij de brieven aan de vrouw, zeggende dat zij die aan den heer Costers geven moest zoodra zij allen geteekend hadden. Toen teekende Eduard Costers de getuigen krabbelden mede hunne namen en binnen weinige minuten was het zaakje afgedaan, waardoor de heer Willem Quest driehonderdduizend gulden rijker was geworden Geef nu het pakje aan mijnheer Costers, juffrouw Jeffries*, zeide hij. „En dan kunt ge wel heengaan. Bedankt voor de moeite Toen de getuigen weg waren, zag Eduard de brieven in, wierp ze met een woedenden vloek in het vuur en wachtte tot zij geheel verbrand waren. Goeden morgen, mijnheer Costers*, zeide Quest terwijl hy zijn papieren bij zich stak. „Gij hebt een ervaring opgedaan en hebt er duur voor moeten betalen. Maar op myn woord, als ik bedenk wat gij mij hebt aangedaan en wat ik van u zou kunnen vorderen, dan ben ik zelf ver wonderd, dat ik u nog zoo goedkoop heb laten vrijloopen.* Zoodra hij vertrokken was, gaf Eduard Costei s aan zijn aandoeningen lucht iu een taal meer Een telegram uit Laboro meldt, dat kolonel Vounghusband een ultimatum zond aan den Tibetaanschen generaal te Gyangtsc verzoe kende dat door te zenden aan de regeering te Lassa; maar de generaal zond het ultima tum terug met een weigerend antwoord. Uit Gyangtse komt het bericht, dat in den nacht van 30 Mei groote troepen Tibetanen uit hun forten kwamen on het Engelsche kamp omringden zy schoten hun geweren af en slaakten hide oorlogskreten, die veel op het geschreeuw van wilde dieren geleken. Tegelykertyd werd uit de forten hot En- gelsche kampement hevig beschoten. Het geheele Engelscho garnizoen van het kampe ment was den geheelen nacht op de been, doch de Tibetanen bleven buiten schot, op geruimen afstand van het kampement. Tegen drie uur in den morgen trokken zy naar bun forten terug. De Góurkha’s hadden zich inmiddels in hinderlaag gelegd, en vieleu by don terug tocht de Tibetanen aan, waarby er zos gedood vorig hoofdstuk beschreven, had de trouwe Georg eensklaps verlof gevraagd om eens naar Londen te gaan. «Wat?» zeide de baron, niet weinig verbaasd, want Georg had nog nooit tevoren zijn woon plaats verlaten. Naar Londen l Wat moet je Londen gaan uitvoeren Ja, baron*, antwoordde de onmisbare, terwijl hij bijster snugger keek, dat weet ik zelf zoo net. niet, maar er loopen goedkoope treinen voor de tentoonstelling die ze daar houdqn, Dinsdagmorgen uit en Donderdagavond thuis, voor drie gulden heen en weerom, en nu las ik in de courant, dat daar zoo’n mooie partij van de allernieuwste ploegen en zaaimachines te bekijken valt, en toen dacht ik bij mijzelvenkom, dacht ik, daar wou ik nou toch ook wel eens heen. En een inensch mag ook wel eens een verzetje hebben, nietwaar i En dus, aangezien er op het oogenblik toch niet veel bijzonders hier te doen valt, wou ik u ver zoeken, baron «Best, man", zeide de baron „Neem je bijgeval je vrouw mee r Wel neen, baron I Ik heb u immers gezegd dat ik eens een verzetje wou hebben I» en de twee ouden, heer en knecht, lachten met elkaar op een manier, die meer zeide, dan honderd boekdcelen. Nu hel Engelscli publiek zich zoozeer bezighoudt en zich zoo warm maakt over de quaestie van Cbineezen invoer in Trans vaal, zou bet we) zeer verwonderlijk zyn geweest wanneer de oen of andere „kenner” van Nodqflandsch Indische toestanden niet ware te voorschijn gekomen om een parallel te trekken tusschen de thans door de Afri- kaansche mijneigenaren te sluiten koelie- contracten en die ter Sumatra’s Oostkust. Inderdaad heeft zekere heer Stafford Ran some in een artikel, getiteld „The Yellow Man on te Rand” een dergelyke vergelijking opgesteïd, Hoe goed by is ingelicbt, blykt uit de volgende zinsnede„Op Java en Sumatra mag een Chinees zich niet van het perceel, waar hij werkt, verwijderen en mag hy als een hond worden doodgeschoten wanneer een planter hem buiten de grenzen daarvan zonder pas aantreft. Men mag hem geeselen en folteren en voor het geval een planter de onnoodige moeite neemt den schul dige voor het gerecht te dagen, zendt hy een briefje aan den rechter, waarin hy op geeft, welke straf hem behoort te worden opgelegd.” In Engelsche bladen wordt veelal onzin geklapt, wanneer zy zich verwaardigen over Nederland en Nederlandsche koloniën te schrijvenmeestal kan men volstaan er glimlachend de schouders over op to halen. Wanneer die onzin echter van zulk een kwaadaardigen aard is als het hierboven aangeh^alde, is het nuttig met tegenspraak te dienen. In dit geval hebben de heeren Baumann, In een telegram van 4 Juni meldt generaal Koeropatkine aan den Tsaar bijzonderheden over hot gevecht by Wafangou op 30 Mei. De vyand greep met aanzienlyko macht, des namiddags ecu uur de Russische voorhoede aan. De kozakken gingen daarop tot den aan val over en hakten een Japansch escadron byna geheel in de pan. Ook twee andere Japansche escadron» leden zware verliezen. Aan Russische zyde werden twee officie ren gewond, drie manschappen gedood en 32 gewond. Een later telegram van 5 Juni van generaal Koeropatkine geeft bijzonder heden over een gevecht op 3 Juni door ko zakken geleverd tegen Japansche infanterie by Sjodsiapocdia, waarby de aanval der Japanners met groote verliezen werd afge slagen. Aan Russische zyde sneuvelde een officier en werden twee officieren en 13 koamkken gewond. 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1