DE VBBOHGÏN SCHAT. 1 TS. Donderdag 9 Juni 1904. No. 9434. 43ste Jaargang, rouda- Vtentrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. RATEN, Isler”, KENNISGEVING. 4 l m taarzemnagazijn 30. 4\ LOON. IZEN u Ballons. KACBEIS. KENNISGEVING. De a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten. FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des oiidd. des voor middags 10 tot des egen aauslui- IKMAN&Z». il' gratis. iet Rijks Inter. JnleUiuH So. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, frfuico per post 1.70. Afzonderlijke Nommers 'V IJ F CENTEN. verkrijgbaar DE VISCH- voor het a.s. DAMES- en 8 SCHOENEN ken? op, I Kleiwegsteeg. aterleiding. nar voor per- i K. M. 1, O cis., 7J et. s en Drogisten. f HEIt! Rotterdam. R, Apotheker, 7esthaven 198. OUDE IAMMER :vee rk; TCAP, sten werk. GOUDSCHE COURANT na Warande, van Gas- en .rden. H 258. Dertig cents Dan moet je maar zien hoe je te... I kt L «A 1. voor hij heenging, zeg ik je.’’ »Wacht eens! We hebben dat C-J- dikwijls genoeg vertoond gezien I” zeide de knecht, en p»*t**n w^nlrto hii »»n ansnt aarioM kt; de zeer luide en kernachtige tegenwerpingen harer zijds, de schoone Edith als oplichtster in verze kerde bewaring gaf, toen het namelijk gebleken was J-‘ J‘"“ J- J -*-L im« Keuze GLOEiyCHT- en dègeljjk. licht houdt, ia De BURGEMEESTER van GOUDA brengt ter openbare kennis dat de op den yn Juni 1004 bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de benoeming van drie leden voor de Provinciale Staten op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zyn nedergelegd, dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aan den Korten Groe- nendaal bij de Markt, en tegen betaling der kosten veikriji’baar zijn gesteld. Gouda dep 8 Juni d^94e - De Burgemeester voornoemd, EU L. MARTENS. ar by i;us Jz van ecbtiniid 0 rtirk slaods voor n naam dor Firma Pfi. S«) Aldus geschiedde het op zekeren namiddag, den namiddag van denzelfden dag, op welken de hypotheek van den heer Edward Costers op den heer Willem Quest overging, dat de groote Georg aichzelven rondslenterend vond op het uitgestrekte terrein van de koloniale tentoonstelling, zooals men zegt met zijn ziel onder den arm. Hij had tich langs Londen’s straten de beenen half uit het lijf geloopen, voor hij goed en wel het eigen lijke doei van zijn uitstapje bad bereikt. Braaf moe reeds in de tentoonstelling aangeland, had hij daar alles bekekpn en nogmaals bekeken, tot hij er wezenlijk genoeg van had Daarna had hij voor veel en goed geld zeer weinig en slecht gegeten en na men maaltijd was hij op zijn stoel, half van vermoeienis en halt van verveling, in den dommel geraakt. Intussohen, dommelen Is nog geen slapen, en onze brave vriend had bovendien de zeer nuttige eigenschap, dat hij zelfs uit zijn slaap door een klein gedruisch werd gewekt. Zoo laat bet zich gereedelijk verklaren, dat esn gesprek, aan een tafeltje in zijn onmiddellijke nabijheid gevoerd, aan zijn oor niet ontsnapte, of liever, dat hij eensklaps klaar wakker werd by het booren van een hem maar al te goed bekenden naam, den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA brengen ter openbare kennis dat af schriften van de processen-verbaal betreffende de herstemming ter verkiezing van 5 leden van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven zim aangeplakt in den Korten Groenendaal, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des voor middags 10 tot des namiddags 1 uur. Gouda, 7 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 1. Weldra worden de kieners weer naai de stembus geroepen, en wel voor de Provinciale Staten. Doorgaans pleegt men zich over die Staten-verkiezingen niet .zoo bijzonder warm te maken; ja, dit is wel zeker, dat de meeste kiezers ze van heel wat minder gewicht achten dan de verkiezingen voor de Tweede Kamer en den Gemeenteraad. Wat kan dan de rede» zijn, dat de verkiezingen voor de Staten, die in de eerste helft van Juni a.s. zullen plaats hebben zoo bijzonder de aandacht trek- 1 Men neemt immers geen courant of ze heeft er wat over, men komt niet in gezelschap of de vermoedelijke uitslag wordt al spoedig het onderwerp van gesprek. De rede ligt voor de liaud. Dit alles komt omdat de slem, die wij deze keer gaan uitbrengen, van het uiterste gewicht is, wij zouden bijna zeggen gewichtiger dan ooit te voren. Wanneer wij ooit mochten vergeten hebben, dat de Statenverkiezingen ook politieke beteekenis hebben, dan worden wij daar thans terdege aan herinnerd. De Provinciaje £taten kiezen de leden van de Eerste Kamer, en de a.s. ver kiezing zal beslissen, hoe of die in dn toekomst zal zijn samengesteld. Het gaat hier dus om de vraag „Zullen wij eene Eerste Kamer be houden, die als de tegenwoordige, staat tegenover de beginselen door onze Regee- ring beleden? of zullen wij meewerken tot eene samenstelling van de Eerste Kamer, waardoor ook deze evenals de Tweede Kamer eepe meerderheid heeft, w*»rop de Regeering by hare plannen rekenen kan?” Kiezer, dat is de vraag, en eene die. de overweging alleszins waard is. Deze Regeerinft, zooals wij weten voort gekomen uit de meerderheid, die de ver bonden anti-revolutionairen en Katholieken bij de stembus van 1801 verkregen, noemt zich de Christelyke regeering. Indien dat beteekenen moest, dat ze een bestuur wenschte te voeren, dat in elk opzicht in ons staatsleven rekening hield met de schoone Christelijke zedeleer, wie zou zulk eene regeering niet wenschen te steunen? Maar wij weten dat daarvan niets is bedoeld. Wij weten, dat die paam zeggen wil: Gij allen, die niet tot ons hoort, gij allen, die geene Katholieken of Calvinisten zijt, wij ontzeggen l het recht den naam van Christen te dragen, al stelt Gij daarop ook nog zulk een prys. Waar dit zoo is, waar met dit etiket van Christelijk, waar de tegenwoordige Regeering en de meerderheid in de Tweede Kamer ziph mee tooit, een deel van onze natie zioh het recht aanmatigt in de po litiek te gaan vragen: Wat is uwe ge loofsbelijdenis ook op Staatkundig gebied naam van Quest. Zonder tich te bewegen, opende hij zijn ojgen, en bespeurde aan het tafeltje vlak naast zich twee menschen, een man en een vrouw. Het eerst keek hij de vrouw aan. Zij droeg een geel kleed, was «eer lang en mager, en had op haar gelaat een uitdrukking die den braven bui tenman bij zichzelven denken deed Nu, dat is er ook een met wie ik liever eten dan vechten zou I Geen wonder I Het was »de tijgerin» in eigen persoon en de gemeene verloopen kerel, die haar gezelschap hield, was niemand anders dan de ons reeds bekende »Johnnie», de vriend dien «ij m het rijtuig had weggestuurd op den avond van Quest's bezoek. >0 zoo zeide Johnnie, Quest heet hij dus, en hij woont in een stadje dat den naam draagt van Boisingham. Zoo, zoo Is hij rijk?» Zeker 1» antwoordde de tijgerin, «maar hij laat niets los, hij is een harde, vrekke lammeling!... Ziedaar nu 1 geen gulden, geen cent bezit ik meer in de wereld, en toch heb ik van hem niets te wachten voor het weer Januari is. JanuariWaar van moet ik leven tot Januari In den tingel tangel hebben ze mij verleden week weggestuurd, omdat ik een beetje te vroolijk was. En nu ia beslag gelegd op mijn arme meubeltjes en al mijn goud en myn horloge heb ik verkocht en er is niets meer, nietsEn ondertusschen neemt dat beest daarginds (haar stem verhief zich tot een met moeite onderdrukt gillen) er een heeren- leventje van, terwijl hij zijn arme vrouw laat verhongeren 1» »Zyn arme vrouw Nu ja, daar weten we alles van!» zeide op schamperen toon de heer Johnnie. ja, <nog veel meer, waar ze het recht voor zicli opeischt om elke belijdenis te ver- oordeelen die niet met de hare overeen komt ja, zelfs uitsluit allen die God te hoog stellen om hem „uit te dragen” in de politieke wereld, daar kan een ieder, die op godsdienstvrijheid prijs stelt, niet anders dan tegen zulk een bedrijf pro- tesfeeren, en al was het alleen daarom, zou hij zijne stem nimmer kunnen geven aan eene meerderheid, die eene zoo be denkelijke leuze in ons staatsleven heeft ingevoerd. Redenk toch, wat uiterst gevaarlijken weg wij gaan bewandelen, en sinds 1901 helaas bewandelen, nu twee verbonden partijen de aanneming van haar dogma’s ook in zake politiek als eisch stellen om mee te mogen spreken in ons staatsbe stuur. ftjaar zult Ge zeggenhoe kunnen de Katholieken en de Calvinisten van elkaar getuigen, dat zij beiden het ware Chris tendom hebben, terwijl wij toch weten, dat ze in geloofszaken niet alleen he melsbreed verschillen, maar zelfs lijnrecht tegenover elkander staan? Mijne vriendenook daarop is jets gevonden. De bekwame Dr. Kuyper heeft er dit op gevonden, dat de verbonden partijen hebben denzelfden wortel des geloofs, waaruit allerlei schoone vruchten aan beide partijen welkom, zouden op wassen. Maar wat hebben nu de drie jaren geleerd, dat dit bewind aan het roer is? Dat die verwachting in geen enkel op zicht is verwezenlijkt. Geene enkele wet van beteekenis heeft ons staatsblad bereikt. En dat is natuurlijk. Wetten krijgt men van pene meerderheid, die het eens is op staatkundig gebied, niet van eene, die beweert het eens te zijn in zake enkele geloofsartikelen. Een van de meestbekende van de anti-revolutionaire sprekers, de Hr. van Munster heeft het uitdrukkelijk in het openbaar gezegd: Op deze manier kragen wij geene wetten. En dat is natuurlijk. De bondgenooten, zetelende om met Dr. Kuyper te spreken, op denzelfden wortel des geloofs staan Een sluwe, achterdochtige trek vloog er over het gelaat der andere. Blijkbaar was zij bang dat zy in haar drift te veel had gezegd »Nu ja,» hernam zij, »’t ia zoo bij wijze van sprekenMaar als ik hem eena hier had, hier ond.r mijn handen, wat zou ik hem»-en zij mankte met haar lange, magere vingers een beweging als een waschvrouw die een atuk linnen goed uitwringt. »Ik zou je graag een handje helpen zeide Johnnie. »En nu, diflrbare Edith, heb ik van die tentoonstelling hier mijn bekomst. Ik ga er van door. Misschien kóm ik van avond nog wel eens door de Rupertstraat. Gegroet, hoor!» »Nu, je kondt mij eerst wel wat te drinken geven», zeide de dierbare. »Ik ben vrecselijk droog »Met alle genoegen Ik zal er eentje voor je bestellenAannemen, een cognac met spuit water voor deze dame. Voor dertig cents cognac, hoor je? Zij voelt zich flauw en heeft een opknap pertje noodig. De kellper grinnikte en bracht het bestelde en de heer Johnnie keerde zich om, alsof hy hem betaalde, maar in werkelijkheid ging hij heen zonder meer te hebben gedaan dan de hand in zijn zak te steken. Georg zag hem afdruipen en keek toen weder de dame aan, wier uiterhjk een bijzondere beko ring op hem scheen te oefenen. »Wel, dat is toch raar,» zeide hij bij zichzelven. •Eerst noemde zij zich zijn vrouw en toen trok zij opeens haar horens weer inDaar moet ik toch eens het mijne van zien te hebben Weet I TdelMMi Ao. £9 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 (Jen,ten; jedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MAGAZIJN tnr. 117. mooie collectie mijlen ver van elkaar, waar het de wen schen op staatkundig gebied geldt. In kleinigheden wogen zy elkaar zooveel in schikkelijkheid betoenen, als noodig is om het verbond in het leven te houden, zoodra. het zaken van gewicht geldt, leidt het verschil in gevoelen tot vol slagen onmacht om te regeeren. Dat zien wy daaraan, dat de beloften bij de stem bus van 1901, aan eigen partijgenooten afgelegd, niet kunnen worden nagekomen. Noch de oplossing van het onderwijsvraag stuk in den geest van het gewijzigde Unie- rapport, noch de verbetering van positie van den Christelijken onderwijzer, noch het pensioen voor den werkman. De be handeling van de drankwet in de afge- loopen weken (Dr. Kuyper noemde dat ontwerp nog wel een zeer gewichtig deel van de taak van deze Regeering) heeft, dunkt ons, ieder doen inzien hoe de com binatie waarop onze eerste Minister steunt tot werkelijk besturen de kracht mist. De Katholieken, die tegenover het Drank- vraagstuk geheel anders staan dan de anti-revolutionairen, hebben hem gedwon gen voet voor voet alles terug te nemen, wat Dr. Kuyper oorspronkelijk had geëischt, en wandaar de verwarde behandeling bij dit ontwerp, die het prestige voor onze Tweede Kamer niet heeft verhoogd. Waar- lyk, die begrijpt hoezeer wij eepe krachtige Regeering behoeven in dezen tijd kan door zijne stem niet meewerken tot hare verlenging. Wij zeiden daareven, dat in kleinigheden de partijen voor elkaar in schikken. Daarbij is het jammer, dat wat soms kleinigheden heeten volgens eyne der verbonden partijen, dikwijls heels* groote grootheden zijn. Zoo de in de Tweede Kamer aangenomen Hooger-On- derwijswet, die als ze ooit tot wet ver heven wordt, de zuuropgebraehte belas- tingpenningen zal doen vloeien in de kas van de Vrije Universiteit, d. i. eene in richting in dienst van eene bepaalde secte. de Calvinistische, die van eene Universiteit, d. i. eene wetenschappelijke voor ieder toegankelijke hoogeschool slechts den naam draagt. Welnu, de Katholieken zouden, indien je wat ik klamp haar aan." Aldus peinsde Georg, die, zooals wij reeds weten, op zijn manier een slimmert was en bovendien oen gruwelijken hekel had aan procu reur Quest. Terwijl hij er op zon, hoe het ’t best met dit vrpuwmensch aan te leggen, deed zich een onverwachte gelegenheid voor. De dame had haar glas geledigd en wilde nu verder gaan, toen de bediende op haar toeschoot •Geld alsjeblieft, madam I” zeide hij. Watt” riep zij, »er is al betaald.” •Kom, kom, geen gekheid nu I” •Gekheid, jou snaak! Meneer heelt je betaald.» Kom. kom, geen praatjes 1” herhaalde de man •Ik moet dertig cents hebben voor dat glas cognac.» 2 TV-- S- ïou alzeuer'. Meneer heeft je betaald grapje nu al meteen wenkte hij een agent, wien hij, spijt zijds, de schoone Edith als oplichtster was jdat deze dame geen dubbeltje op zak had. Dit was voor Georg de gewenschte gelegenheid. *lk geloof, jtfffrouw», zeide hij, »dat die vette heer van daar net met permissie, u een koeltje heeft gestoofd. Hij deed wel net alsof hij be taalde maar hij hield zijn geld in den zak.» (Wordt vervolgd.} 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1