111, COSTUMES, BLOM, ÊÈNMÖT YAN THEE. BINNENLAND. I). SAMSOM. Telephoonnet-Gouda'. Bultenlandscb Overzicht. Stadsnieuws. Warr*r> OCalorifi, Rechtzaken. BEURS VAN ROTTERDAM. Specialiteit in Nouveauté's, Kokken, Itobcs en JAPONSIOFIIN AdlVFKTEXTIFN VI. ItAVENSWAAY ZONEN, zij op dit oogenblik geen verbond met de anti-revolutionairen hadden, er niet aan denken hierin mee te gaanmaar zij kunnen makkelijk inschikkenvoor de. opleiding hunner geestelijken hebben zij sinds lang hunne eigen seminarian, en zij hebben voor hunne zoons, die ze laten studeeren niet het minste bezwaar tegen onze staatsuniversiteiten. Eigenlijk gaat de zaak hun dus niet veel aan. Maar de duizende protestanten, die Dr. Kuyper niet volgen, voelen hoe uiterst gewichtig dit ontwerp is, omdat het om een grooi beginsel gaat. Het gaat om de vraag of de wetenschap vrij zal zijn, of dat zooals de Hr. Lobman het zoo juist uitdrukte, die onderworpen zal worden aan het oordeel van eene vergadering van contribuanten. Bedenkt Kiezers, dat wij op dit oogen blik eene Eerste Kamer hebben, die voor dit gewaagd spel een schotje zal steken; begrijpt Ge nu, dat uwe stem daarom ook weder van zooveel gewicht isin deze maand zal beslist worden of wij den eer sten sta]) zullen doen, om eene bepaalde Kerk wederom te doen heerschen in den Staat. Schikken de anti-revolutionairen dan niets anders voor de Katholieken in, dan de Drankwet? O ja, zij zijn doorgaans de inschikkende partij, maar zij zullen dat het meest doen bij de Tariefwet. Daar over echter de volgende keer. Van verschillende zyden worden berichten in omloop gebracht over een uitvaart van het Port-Arthnr-eskader. Naar do „Matin" uit Pe tersburg verneemt, gelooft men daar dat de Russische schepen, behalve een aanval op Togo's vloot, ook beoogen zich een doorvaart naar Wladiwostok te banen. Op welken datum het Port Arthur-eskader de haven zou hebben verlaten, blijkt niet. Een Petersburgsch ma rine officier moet hebben gezegd, dat ter hoogte van de bedreigde vesting een zeeslag heeft plaats gevonden, die den Japanners op het verlies van twee torpedobooten te staan kwam. Andere berichten, ook al via Tsjifoe te Petersburg ontvangen, spreken van het met man en muis vergaan der „Sjikisjima" of althans van een slagschip van hetzelfde type. Slechts de „Lokalanzeiger", die soms goed dikwijls echter ook onbetrouwbaar oorlogs nieuws geeft, bevat een bericht van Japan- Bche zjjde over den ondergang der «Sji kisjima. De ramp zou dan gebeurd zijn in de Ta-lien-wan-baai.^ Generaal Koeropatkine rukt op ter ontzet ting van Port Arthur. Dat is de indruk, die door de jongste telegrammen wordt gewekt. Of die beweging van generaal Koeropat kine het gevolg is van de bevelen uit Pe tersburg ontvangen, en dus als een soort wanhoopsdaad moet worden beschouwd, dan wel of de toestand van de Russische troepen ir. Mandsjoerije plotseling zoo veel verbeterd is, dat tot een algemeenen opmarsch kan worden besloten, zooals de overste Gftdke aan het «Berliner Tageblatt" seint, is moei lijk uit te maken. Het laatste bericht schijnt echter vrij optimistisch. Door den „Matin" werd, zooals wij Maandag mededeelden, de sterkte van Koeropatkine's troepenmacht op 80,000 man gerekend. Dit moge gering schij nen, het komt vrijwel overeen met de bere kening van generaal Von Lignitz in de „Deutsche Revue" van Juni, waar deze zegt „Met aftrek van de divisie die aan de Yaloe werd verslagen, van een divisie voor Port Arthur en een voor Wla^ostok, Blijven nog over 3 Oost-Siberische divisies en de uit Rusland aangekomen 9e infanterie-divisie, te zamen 50,000 mnn infanterie en artillerie, waarbjj dan nog 0000 Kozakken komen...." Nu kan men aannemen, dat met goede zorg en voortvarendheid elke drie weken een Rus sische divisie per spoor naar Mandsjoerije kan worden aangevoerd. Dan is de positie van generaal Koeropatkine nog geenszins zoo rooskleurig als overste Gftdke dat in zijn telegram aan het „Berliner Tageblatt" doet voorkomen. Da redactie teeltai# er bij aan. dat dit telegram blijkbaar verzonden is on der den indruk der opvattin* in Russische kringen in Moekden. Handelt generaal Koeropatkine uitslui tend op bevel uit Petersburg, dan moet hem dit wel zwaar vallen. Het was een soortge lijk bovel uit Parijs in 1870, dht de neder laag bij Sedan en den val van het keizerrijk ten gevolge had. En hoewel de Russische kei zer niet in de positie verkeert van Napoleon III in 1870, is het de vraag of het voor Koeropatkine niet beter wa? de openbare ontevredenheid te tarten, dau een nederlaag te gemoet te loopen? In de Fran8che Kamer is gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp tot in voering van twee jarigen dienstplicht voort gezet. Er yyn twee tegenvoorstellen toege licht, een van Vuillant en een van Cnneo. Vaillant wil in de richting van den oefen plicht in plaats van den dienstplicht. Het staande leger wil hg vervangen door schut terijen. „Ik maak geen illusie omtrent het lot van mjjn tegenvoorstel", zeide Vaillant, „maar in dat voorstel ligt toch juist het einddoel van den weg, dien de Kamer bezig is af te leggen." Hg herinnerde aan de daden van het Fransche leger tijdens de groote revolutie en van het leger der Ver- eenigde Staten gedurende den Am^rikaan- schen vrijheidsoorlog. Juist de legers van vrijwilligers zjjn in staat het land tegeneen inval te verdedigen, dat bewijst de geschie denis. De rapporteur Berteaux noemde het voor stel Vaillant onaannemelijk. Het is daarop verworpen met 506 tegen 66 stemmen. Caneo kwam met een geheel ander plan. Hjj wil den diensttijd nog korter maken, één jaar, maar de verzwakking, die het leger daarvan in getalsterkte mocht kunnen ondervinden, wil hij voorkomen, door vrij willigers te werven voor 5 jaren. Mochten er zich niet genoeg öjarigen bereid ver klaren, dan zullen de minister van oorlog en marine de bevoegdheid hebben de gewone dienstplichtigen nog een tweede jaar onder de wapenen te houden. Cuneo is van oordeel, dat een jaar dienen voldoende is om een goed soldaat te worden. Generaal André deelt dat gevoelen niet. Een jaar is volgens hem beslist onvoldoende. Vandaag zou de beraadslaging over het tegenvoorstel Cuneo worden voortgezet. Veel kans van slagen schijnt het niet te hebben. Een Zwitsersch blad wist voor een paar dagen mee te deelen, dat Duitschland een haven aan de Noordwestkust van Marokko verlangd had, als prjjs voor de goedkeuring van het Fransch-Engelsche verdrag het blad kon er bij voegen, dat de onderhandelingen erover met Frankrijk ten einde liepen, en dat een overeenkomst weldra zou worden op gemaakt. Het „Journal des Débats" is in staat dit bericht tegen te spreken. Noch de keizer, noch graaf Btilow hebben er ooit aan ge dacht, om zulk een eisch te stelleneen haven aan de kust van Marokko zou veel kosten na zich sleepen, en slechts een pro blematisch nut hebben. Een officieuse nota van de Frfcnsche Regeering komt nu de tegenspraak van het „Journal des Débats" bevestigen. Daarin wordt gezegd„Duitschland heeft er geen oogenblik aan gedacht een haven te vragen. Zijn politiek blijft, naar de verklaring van graaf Von Bülow, een handelspolitiek, die er alleen op bedacht is de noodige stappen te doen voor den Duitschen handel. Reeds tijdens de onderhandelingen met Engeland was het duidelijk, dat Duitschland gaarne gebruik zou maken van de waarborgen voor orde en veiligheid, die de Sultan, onder Frankrjjks leiding, den vreemdelingen schen ken zou. Die zekerheid was voldoende om de realistische diplomatie van Duitschland te vreden te stellen. Er was in Berlijn ongetwij feld een koloniale partij, die verder gaande bedoelingen en godachten bad. Maar de Regeering is verstandiger." Ook de „Temps" bevat een artikel over de qnaestie, waarin het blad de duidelijkheid en eenvoud van de Duitsche politiek roomt. De Duitsche bladen zwegenzij vonden het geval klaarblijkelijk niet belangrijk ge noeg om er zich warm over te maken. Maar belangrijk is het te zien, hoe de Duitsche diplomatie door officieuse Fransche orgauen wordt geprezen. Verspreide Berichten. Frankrijk Na een langdurige behandeling is vonnis gevallen in het proces inzake den moord te Aix-les-Bains op Eugenie Fougère. Vrouw Giriat is veroordeeld tot 15 jaar dwangar beid, Bassot tot 10 jaar en Robardet tot 3 maanden gevangenisstraf. Belqie. Het Duitsch-Belgisch handelstractaat is te Brussel onderteekend door de afgevaar digden van de twee ondei handelende partijen. Een vergelijkende staat van stemmen- cijfers b\j de provinciale verkiezingen zes jaar geleden en nu, geeft aan voor de Ka tholieken een teruggang van 23.617 tot 23 370, voor de liberalen een vooruitgang van 25.535 tot 30.402 en voor de socialisten een vooruitgang van 5313 tot 6088. Engeland. De staking der Londensche huurkoetsiers schijnt in een overwinning der cabbies te zullen eindigen. Hun vakvereeniginn sag haar ledental met een paar duizena ver meerderen, waardoor zg de uitkeering aan de stakers aanmerkelijk kon verhoogen. De cab eigenaars geven de een na den ander aan de eischen dér cabbies toe. Het aantal cabs op straat vermeerdert dan ook weder merkbaar. Turkije. Toen Zondag de posttrein bjj Saloniki kilometerpaal 674 passeerde, had in een der wagens een ontploffing plaats; deze wagen werd geheel.vernield en de goederenwagen, die er achter liep, ernstig beschadigd. Een remmer werd gedood, drie beambten van het treinpersoneel gekwetst. Vermoedelijk was er% een helscbe machine onder de goe deren de aanslag wordt toegeschreven aan het Bulgaarsche comité. In den posttrein van Zondagnacht had weer een aanslag plaats tusschen Gewgeli en Goeraendsjaeen wagen werd verbrij zeld, één man gedood, één gewond. STATEN-GENERAAL. V 99' Mi Mi 99 Mi ML A 99 MC 99. Zitting van Dinsdag 7 Juni. Drankwet. Aan de orde is bet nieuwere 15t met het amendement der heeren Borgesins c.s. De heer Ferf handhaafde zyr. amende ment, om het verbod betreffende de toela ting van personen beneden 16 jaar, geheel te doen vervallen. De hulp, die de Staat hier wil verleenen aan de ouders bij de opvoeding van de kinderen tegen de drank verleiding, achtte spr. onnoodig en in strijd met de antirevolutionaire beginselen. Namens de voorstellers werd het amen- dement-Borgesins ingetrokken, nu van het Regeeringsartikel, gelijk het thans luidt, hetzelfde effect wordt verwacht. De heer Troelstra verklaarde ook namens eenigen zijner politieke vrienden, togen het artikel te znllen stemmen, omdat zij, gelijk 't thans lnidt, er niets meer van verwachten. Andere leden der socialistische fractie zullen voor stemmen, omdat zij ondanks de ver slapping, er toch wel eenig resultaat van verwachten. Intusschen zonden spr. en zijn partgge- nooten, die gelijk met hem denken, toch nog bereid zijn, hun stem aan het artikel te geven, wanneer de minister van Justitie de positieve verklaring wil afleggen, dat in de strafbepaling, waarbij strafbaar wordt gesteld hei toedienen van sterkedrank aan jeugdige personen, de leeftijd wordt gebracht van lo op 18 jaar. De minister van Justitie antwoordde, dat aanneming van het artikel, het 'initiatief der Regeering, om die wijziging in het Straf wetboek aan te brengen, kan bevorderen. Maar ook wanneer het artikel wordt ver worpen, zdl de Regeering daarin geen aan leiding vinden om die wijziging niet voor te stellen. Het amendement-Ferf werd daarna ver worpen met 40 tegen 23 stemmen en het artikel zonder stemming aangenomen. Bij art. lhk (verbod van uitbetaling van arbeidsloonen in tapperijen) betreurde de heer van Twist, dat dit verbod niet is uit gebreid tot de scheepsbevrachterslokalen. De minister van Ëinnenlandsche Zaken geeft te kennen, dat het kwaad, door de scheepsbovr ichters berokkend aan de schip perij, meer algemeen bestreden moet worden. De minister van Waterstaat houdt zich met de regeling van deze zaak reeds bezig. Het artikel werd aangenomen. Bij art. 151 (verbod van kansspelen in tapperij en slijterij, en vhn vermakelijkheden zonder vergunning van B. en W.), vroeg de heer Borgesius, of het niet weaschelijk was, niet te spreken van kansspelen, nu de Hooge Raad heeft uitgemaakt dat het „jeu de poale" een „behendigheidsspel" is. Het ware mis schien wenschelijk, te spreken van„kans spelen en daarmee bij kon. beslnit gelijk te stellen spelen". De minister van BinnenVfindsche Zaken gaf toe, dat door een dergelijke regeling een indeeling wordt verkregen van spelen die wèl en die niet-verboden zijn. Daarin ligt voordeel. Maar er staat bet nadeel tegenover, dat telkenjare een nieuw spel zon worden uitgedacht. Na neg eenig debat wijzigde de minister bet artikel in dien zin, dat niet meer ge sproken wordt van kansspelen maar van .hazardspelen". Verder wordt bg het artikel een definitie gegeven van hazardspelen, luidende: .on der hazardspel uordt verstaan eik spel, waarbjj in het algemeen kana op win9t van het toeral afhangt, ook al neemt die kans toe bij meerdere behendigheid of geoefend heid van den speler". ,De heer Ros stelde b(j amendement voor, deze definitie van hazardspel te doen vervallen. Hit amendement werd echter verworpen met 36 tegen 33 stemmen. Daarna werd het gewijzigd artikel goed gekeurd. Bij het artikel, regelende het verbod van drankverkoop tijden». openbare zittingen in drankgelegenheden, lichtte de heer Hngen- holtz een amendement toe, om drankverkoop op verkiezingsdagen te verbieden. De heeren Talma en van der Zwaag ont raadden bet amendement, en wezen er op dzt men 't drankmisbruik op verkiezings dagen door dit amendement niet zal tegen gaan. Het amendement heeft bovendien een groot praktisch bezwaar. Wanneer in hén district van Amsterdam een stemming plaats heeft, zon er in gansch Amsterdam geen drnr.k verkocht mogen worden. Op gelijke gronden bestreed ook do mi nister het amendoinent, dat daarna werd ingetrokken. Bg het verder debat stelde de heer de Boer een amendement voor om niet slechts tüdens verkoopingen en verpachtingen, maar gedu rende den geheelen verkoopingsdag enz. den drankverkoop te verbieden. De minister van Binnenlandscbe Zaken geeft in overweging het amendement zoo te wjjzigen, dat de verkoop niet mag plaats hebben eenige uren voor, tgdens en eenige nren na de verkooping enz. In verband met de moeilijkheid om het amendement terstond in dien zin te redi- gecren, werd de beslissing daarover tot mor gen verdaagd. Daarna weVd behandeld het artikel rege lende het verbod van vrouwelijke bediening in tapperijen in bepaalde door de Kroon aan te wijzen gemeenten, zonder toestem ming van de gemeenten; enz. Een amendement van den heer van Raalte strekt om als regel de vrouwelijke bedie ning in bepaalde gemeenten toe te laten, behoudens verbod van den burgemeester, met redenen on-klc. d. De heeren Nulling en Troelstra gaven de Regeering in overweging, de leeftijdsgrens voor bedienend personeel in cafés enz. van 18 tot 16 jaar terug te brengen. De minister van Binnenlandscbe Zaken voldeed aan het verlangen van de heeren Nolting en Troclstra eit verklaarde ook geen groole bedenking te hebben tegen het amendement van den heer van Raalte, mits daaruit werd gelicht de eisch dat de bur gemeester zjjn besluit met redenen moet omkleeden. Het amendement van Raalte werd ver worpen met 51 tegen 28 stemmen. Bjj het verder debat bestreed de heer van Dedem de aanstelling van inspecteurs en adjanct-inspectenrs, om toezicht te houden op de naleving van de wet. Hg oordeelde toezicht door de plaatselijke comraissiën voldoende. De minister verdedigde de aanstelling ais noodig om de Regeering op de hoogte te houden van den toestand in 't land. De bedoeling is drie inspecteurs en drie adjunct- inspecteurs aan te stellen. Na nog eenig debat werd dö aanstelling goedgekeurd. Morgen 10 uur voortzetting. H. M. de Koningin Moeder heeft thans haar verblijf te Schirke in den Harz, waar II. M. tot 28 dezer denkt te vertoeven. Blijkens te 's-Gravenhage van het Loo ontvangen berichten maakt H. M. de Ko ningin het uitstekend en is ook de Prins zeer welvarend. Gemengde Berichten. I r— Men meldt nit Amsterdam Gisteravond zijn door Mr. B. E. Asscher nieuwe bemiddelingsvoorstellen bij het hoofd bestuur van den Alg. Ned. Diamantbewer- kersbond ingediend, op grond waarvan de onderhandelingen weder begonnen zijn. Den laatsten tijd worden, op voorbeeld van de gemeente Nijmegen, door verschillende gemeenteraden maatregelen genomen tot beschermen van vogels in het belang van land-, tuin- en boschbouw. Zoo is onlangs, bij besluit van den gemeenteraad van Bor eale, in de politieverordening dier gemeente een bepaling opgenomen, waarbij wordt ver boden op eens anders terrein op eenigerlei wijze vogels te vangen of zich daarop met gereedschappen voor bet vangen van vogels te bevinden, zonder schriftelijke toestemming van den eigenaar, welke op eerste aanvrtge van een politiebeambte moet kunnen worden overlegd. Te Hanlbowline, op de oostkust van Ierland, is gisteren bijna een groot ongelnk gebeurd. Een stoomboot bracht 500 werklieden van de marine-scheepswerf te Queenstown over en had ze juist op een schip overgezet, toen de boot plotseliug begon te zinken. In eenige oogenblikken dook zij geheel onder ternauwernood kon de bemanning zich redden. Men vermoedt, dat de boot onderweg op iets gestooten beeft. Was het ongeval jets vroeger gebeurd dan waren de slachtoffers in'het diepe water velen geweest. Omtrent den brand te Koog a/d. Zaan wordt nader aan de „Tel." gemeld De molen de „Mnnnik" die Zondagnacht in de asch werd gelegd staat dicht bij de spoorlijn. Sedert 1 Mei werd hij niet meer gebruiktwel werden er nu en dan ver schillende werkzaamheden in verricht. Zoo ook Zaterdag. De brand ontstond om 12 nur en werd ontdekt door een spoorwegarbeider. Na 20 minuten stonden den molen en het pakhuis in lichte laaie. De brandspuiten van Zaandijk en Westzaan waren op het terrein. De laatste behoefde geen water te De eigenares van de molen, de firma Jac. Kluyver Zn. te Hilversum, was in bespre king over den verkoop van den molen, die verzekerd was voor f 4000 en de inbond voor f 1000 bij onderling olieslagerscontract. Het pakhuis was door don eigenaar Alva, candidaat notaris, verhuurd aan den heer H. de Boer Jbzn. en verzekerd voor f 8000 bij Koning cn Boeke te Zaandyk. De raokende puinhoop, waar hier en daar r«og vlammetjes in spelen, is bijna gelijk met den gronder staan nog slechts steenhoopen. Ook ziet men een berg smeulende gonje- zakken en cacaodoppen en schillen. De oorzaak van den brand is onbekend men denkt aan brandstichten. Echter ontbreken nog beslissende gegevens. Men schryft uit Hoedekenskerke aan de „Midd. Ct." Zondag is in de Herv. Kerk alhier een zeer onstichteiyk tooneel voorgevallen. Dien middag zon er doopsbediening plaats hebben en te voren bad zich iemand bg den predikant, den bekenden heer Knglman, aan gemeld om zyn kind te laten doopen. Die man is geen lidmaat, zijn vronw echter wel beide zgn nette menscben, van onberispe- lijken levenswandel. De predikant ontving den man zeer onwelwillend en dealde hem mede dat hg er niet aan dacht om zgn kind te doopeir, omdat hij, de vader, nooit in de kerk kwam, waarop deze antwoordde, dat zgn vrouw een trouw lid der Kerk was en dat deze wenSchte haar kind te laten doopen en het ten doop zou aanbieden en dat de predikant zich met hem niet had te bemoeien, omdat hg geen lid was. Toen nu Zondagmiddag de vader van den predikant, de heer Knglman Senior, tot het doopen overging van 't kind zyns zoons alhier en van 't kind eens slagers, werd het onge hoorde tooneel afgespeeld, dat de moeder van bovengenoemde kleine met haar kind moest vertrekken, zonder het gedoopt te kappen krjjgen. De begeerte van Dnitschland naar een haven op de kust van Marokko wordt na in alle groote Fransche bladen tegengesproken. Naar wy uit goede bron vernemen, is prof. G. C. van Walsem, te Leiden, aangezocht het directeurschap over het gesticht Meeren- berg te willen aanvaarden en wel onder voor hem speciale voorwaarden. Prins Dolgoroeki, die graaf Larasdorf heelt aangevallen, was een tydlang bg de Russische ambassade te 'sGravenhage ge attacheerd, maar maakte het zgn chef door schulden maken en intrigeeren zoo lastig, dat hy weg moest. Hg maakte den indruk van een excentriek en ontoerekenbaar per sonage. De 8toomer „Stochheimer", van de maat- scbappy „Hansa", is door Japan aangekocht. In Den Haag doet zich het zeldzame feit voor, zoo deelt men ons mee, dat een jong Joodsch advocaat zich heeft aangesloten by de anti-revolutionaire richting. In de plant kunde zon men dat een „hebride" noemen. Aan den overweg der Staatsspoor te Leiden is gisteravond door een trein de be tteller v. E., in dienst by de firma van Gend en Loos, verpletterd. GOUDA, 8 Juni 1904. VERG ADERINGvan den GEMEENTERAAD op Vrijdag 10 Jani 1904, des namiddags half twee nar. Aan de orde 1. De samenstelling van de stembureanx ▼oor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Znid-Holland 2. De benoeming van een leeraar in het lynteekenen aan de Avondschool voor ambachtslieden. (Ing. St. No. 36). 8. Het voorstel tot opdracht van het onder- wys in nog één vak aan de leeraren der Avondschool voor ambachtslieden, dt heeren G. N. Krnisheer en J. Slop. (Ing. St. No. 37). 4. Het voorstel tot tgdelyke voorziening in de vacatnre van marktmeester voor de groente- en aardappelmarkten. (Ing. St. 5. Het afwyzend preadvies op het adres van den Heer P. Kolpa om tegemoet koming in door hem bg eene sollicitatie gemaakte kosten. (Ing. St. No. 43). 6. Het voorstel tot abandonnement van de schoeiing langs de Wachtelstraat. (Ing. St. No. 39). 7. Het voorstel tot wyziging der gemeente- begrooting voor 1904 (Ing. St. No. 46). 8. Het voorstel tot liet opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing van schoolgeld op de scholen voor gewoon lager onderwys en de herhalingsscholen. (Ing. St. No. 41). 9. Het voorstel tot continuatie van de heffing van Waaggelden, van slnisgelden aan hét Moordrechtsche Verlaat, en var. Braggelden aan de Haastrechtsche brug. (Ing, St. No. 42). 10. Het voorstel tot wyziging der voorwaar den, waaronder aan den Heer E. J. van der Heyden vergunning is verleend tot aanleg van een weg. (Ing. St. No. 38). 11. Het voorstel van den Heer A. Vinger ling om de kermis, te beginnen met 1905, niet meer te doen plaats hebben. (Ing. St. No. 14). Heden middag had ten stadhoize de aan besteding plaats van de volgende werken. Bestek No. 512. 25 Meter schoeiing langs de Vest by de Gasfabriek, ingeleverd waren 6 biljetten, en wel van J. J. Dnym voor f 558.— J. Slegt - 566.92 W. Bokhoven - 588 W. A. Verbrnggen - 598,— C. W. den Hoed - 598.— P. Ooms 598.— Bestek No. 513. Buitenverfwerken aan Gemeente-gebouwen. Voor perceel I, Beukmolon, Bank van Leening en Weeshuis werd in massa inge schreven door P. G, van Willigen voor f 673 Johannes Vos - 593 A. Nieuwveld - 590.— P. J. Jonker 575 A. Jansen - 559 69 W van Soest - 675.— M- Binnendyk - 583.— Voor perceel II, Arti Legi, Huis Haas trechtsche brug en Stoombootcnveer, werd in massa ingeschreven door P. G. van Willigen voor f 293.40 A. Nieuwveld 324.4- P. J. Jonker - 363.50 A. Jansen - 258.50 W. van Soest 370.-*- M. Binnendyk 308.— Bestek No. 514. Het onderhond der kaaimuren langs de IJssel en de wateren en grachten met vleu gelmaren der brnggen en sluizen in de ge meente Gonda. Ingeschreven werd door W. Bokhoven voor f 2646.— J. Smit en Zoon - 2649 - J. H. de Wilde - 2651— C. W. den Hoed 2789.— W. A. Verbrnggen - 2830— J. J. Dnym 2845— Wat orgel en viool betreft, heeft de Orgel bespeling gisteravond in de Groote Kerk ons zeer voldaan „Ave Maria" van Arcadelt en „Allegro" van Rinek waren een paar nummertjes, die ieder boeiden. Dr. de Jong gaf mede een paar schoone nnmmers, waarvan „Cavatine" van Raff ons hef; beste beviel. Als amateur achten wy Dr. de Jong hoog en gaarne znllen wy hem op dezelfde plaats meermalen hooren. Wat de zang betreft daarvan valt dezen keer niet veel goeds te zeggen we hopen op wat beters een volgenden keer. Jammer blijft het evenwel dat de opkomst nog zoo wefaig talryk was, moge dit ook beter worden. G a s-c o n t r 61 e. 7 Juni. 3 uur namid. Drnk 46 m.M. Lichtkracht 14,41 Kaarsen By de ryks directe belastingen zyn met ingang van 30 Juni a.s. verplaatst: de kom- mies-verifleatenr J. C. Nakken, van Rotterdam (tyd.) naar Gorinchem en de kommiezen 2e kl. A. J. Vermeulen van Gonda naar Rot terdam (tyd.) en H. H. Prumrael van Maas sluis naar Gonda. Stolwijk, 7 Jnni. Gisterenavond trad voor een goed gevulde taal in het lokaal „P. Stoppelenburg" alhier op de hfïer X E. van der Wielen. De vergadering, uitgeschreven door de Centr. Lib. Kies ver eenigiag in het kiesdistrict Gouda, werd geleid door den heer S. Bylsma, alhier. Na een kort openings woord van den voorzitter kreeg de heer var. der Wielen het woord. In een keurige rede zette hy den tegenwoordigen „PoTitieken Toestand" doidelyk uiteen. Punt voor punt deze rede weer te geven, zoq te veel plaats ruimte vragen. Genoeg zy het te vermelden, dat o. a. de werkzaamheden van de tegen woordige, zoogenaamd „Christelyke" regee ring aan eene hnmane, doch strenge kritiek werd onderwerpen en er vooral op werd gewezen, dat dit Ministerie wel yverig was, doch dat de rosnltater. van zyne werkzaam heden in den vorm van wetsontwerpen, die in het Staatsblad terecht kwamen, luttel waren, niettegenstaande de troonrede van 1901 niet minder dan 20 wetten in het vooruitzicht Btelde. Eene zeer gunstige tegen- stelling^vormde hiermede het kabinet Pierson- Borgesius. Ook by de tariefwet stond spreker iets langer stil en wees op de zeer nadeelige gevolgen, die eene zoo groote verhooging van tarieven voor hot volk moest na zich slepen. Een zeer hartelyk applaus der byna gansche vergadering bewees de algeraeene instemming met sprekers rede. Aan bet debat werd alleen deelgenomen door den heer Kolyn nit Gouda, die begon met zyn dank te brengen aan den spreker voor zyne humane rede. De heer K. stelde zich voor als anti-rev. en deed zich in zyne rede ook kennen als een eerlyk tegenstander. Jammer, dat hy verviel in de oude fout, om nam. in plaats van te debatteeren, de anti revolutionaire beginselen te verkondigen, waarvoor hy rnim drie kwartier gebruikte. Zyne, met den gloed der overtuiging uitge sproken rode werd welwillend aangehoord en door de aanwezige geestverwanten mot applaus begroet. Na eene degelyke en uitvoerige repliek van den heer van der Wielen sloot de voorzitter te pl. m. half 12 dezo byeenkomst met een kachtig woord van opwekking aan de liberalo kiezers. Haastrecht. Do' alhier gehouden gras- verpachting van den polder Stein bracht f 788 op tegen f 869 in het vorige jaar. Bergambacht. Onze vroegere dorpsge noot, de le-loit. M. T. Velsing, die zich met zgn Pendeng-colonne dochtig geweerd heeft in het gevecht tegen de bentong Kertjeh in Atjeh, is aan den linkerbovenarm door een kogel vry ernstig maar niet levensgevaaalyk gewond. behandeling van een zaak met geslo ten deuren, stond gister voor do arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam oa. terecht W.t A. P F. L. de B., 26 jaar, melkrgder te Nienwerkerk a. d. IJsel. Hem werd ten laste gelegd (en hy be kende het ook) in den nacht van 11 op 12 April van het terrein-der Exportslachterü aldaar drie kalfsvellen te hebben weggeno men, een deel uitmakende van 66 vellen, toebehoorende aan de firma F. de Vos en Zonen» De vellen bad hg verkocht. Beklaagde staat gunstig bekend. GeëiBcht werd f 6 boete subs. 8 dagen hechtenis. A. van OS Az„ Kleiweg K 73a, GOUDA 'felephoon Ie. .11. DINSDAG 7 JUNI. L.K. H.K. Staateleemngen. Nederland. Certificaten Ned. Werkelijke Schuld 3 Portugal. Obligatien 3e Serie fr. 500 3 5G"/i. - Oblig. Tabaksmoiiopolieleening (Fr. 2500- 5000) i'97 Tcrkljp,. Geünificeerde Schnld Rebepissen i 4 791/. Eovpte. Obligatien Leaning 1876 A 4 104', Brazilië. Obligatien Funding Loan L, 20-100 1898 5 102 Hypotheek-Banken- Pandb. Dordrechtsche Hypb. 4 99", Alg. Hypothbr. Eerste Ned Hypotheekbriefbank 4 99' Pandb. Ie Ned. Scheepsverb.- M(). 4V, 101 Pandb.Friesch-Groningscbo Hy potheekbank 4 99 Pandb. Holl.-Geldersche Hypb.4 99®/, Pandb. Holiandsche Hypb. 4 99®/, Pandb. Ned. Hypotheek- en Pandbrielbank 41/, 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank 1 59®/, Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101 101'/, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 98 Pandb. Standaard Hypb. 4 100 a Pandb. Stichtsclie Hypb. 4'100), - Pandb. Westlandselie Hypb. 4 99'/ v- Diversen Aand. Nieuwe Afrika ansche Handelsvennootschap 95 - Spoovtoegleeningen. Nederland. Oblig. Z.-H Eleij- trisobe Spw. Mjj. 4'/, 102'/, Italië. Oblig. Zuid Italiannscbo Spoorweg Mg. A H. --3 60®, Rusland. Groote Spw. Mn. (L. 100) Obligatien 1890 4 £3 Zuid West Spw Mg. Oblig. ZR. 125 4 85»/, Noord-Amerika. Atchison To- peka en Santa Fé, Cert. v. gewone aand. 69'/,' Erie Spoorweg Mjj. Gew. aand. 22', Premieleeningen. Nedeujiand. Schonwburgloten 15 f 1.20 dito f 1.50 - 1.20 Beloie. Loten Stad Antwer- pen 1887 21', 101' Loten Stad Brussel 1886 2'102 Markt, Gouda. Do NOUVEAUTÉ'S in zgn in groote voorraad voorhanden lot do meest concnrreorcnde pryzon. Bg vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam van 18 April 1904 is het tusschen HELENA ELIZABETH KRIJGER, zonder beroep, wonende te Rotterdam cn PIETER JACOB VRUGT, rgwlelhandelaar, eveneens wonende te Rotterdam bestaande bnweiyk verklaard ontbonden, door echt- scheldt ny. ,De procureur van eischores.se, Mr. H.'j. F. HEYMAN. Rotterdam, Coolsingel 22. Abonnement f 40per jaar voor per* ceelen, binnen een kring van K. M. 1, gelegen. Aanleg" en onderhoud gratia. Het net is aangesloten aan het Ryks Inter com mnnaalburean. Op 1 Mei 1904 142 vorkregen aanslui tingen. Contracten on voorwaarden verkrijgbaar aan het Bureau, ACHTER DE VISCH- MARKT. (Men wordt verzocht op 't ff KKit te letten uit hbt Magizijn vak GORINCHEM. Deze TIIEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf Ueee «n een half en een Ned. one met vermelding van Nommer en I Prys, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo- "neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende J. O. BUL, voorheen J. BREEBAART L*. AHOI POETSCHÉMK Overal verkrijgbaar ii Doozen, Ftesschen en Bussen.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2