THEE. DE VERBORGEN SCHAT. ITS. WAARSCHUWT jonge meisjes niet in te gaan op onbekende dienstaanbiedingen in andere gemeenten, zonder vooraf inlichtingen in te winnen bij de in die gemeenten gevestigde afdeelings besturen of correspondecrende leden van „de Nederlandsche Veroeniging ter beharti ging van de belangen der jonge meisjes”, van „de Nederlandsche Vrouwenbond ter verbooging van het zedelijk bewustzijn” of van „de Roomsch-Katholieke Vereer.iging ter bescherming van meisjes”. Militair Onverricht. O1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 13 Juni 1904. No. 9437. 43ste Jaargang* 4 Hen op vee uur KENXISGFAING, Bultenlaiulscb Overztcbl. tt en IZEN ^FEUILLÈTOn r ZONEN, I. B&f Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. der gemeente «KMAN&Zs. RGEMEESTER van Gouda, ter kennis van de jongelieden, die VOORBEREIDEND 'O ets., TS ct. s en Drogisten. IKER! Rotterdam. B, Apotheker, testbaren 198. Dit No. bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. voor het a.s. DAMES- en E SCHOENEN Laarzenmagazijn 30. - Kleiwegsteeg. JK, te Woerden •k. me Warande, van Gas- en arden. H 258. I.OIIJSIII E COURANT neten werk. De BURGEMEESTER van Gouda, Voldoende aan eene van hoogerhand tot hem gerichte uitnoodiging, Telefoon No. S7. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. op hut Balkanschiereiland in het nauwste verband staat, moet de Europeesche diplo matie, in overleg met de Porte, binnen kor ten tyd al haar aandacht wyden. Wordt dit verzuimd, dan zal na den oogst de diplomatie ontwaren, dat de beste gen darmerie niet helpt, 'wanneer niet tevens de toestanden gewijzigd worden en de belasting gaarder gerechtigd blijft om op zijn wijze de tienden te blijven innen, tot groot, onher roepelijk nadeel voor de bewoners en voor do hervormingen. Langzaam, maar geleidelijk, koeren de vluchtelingen uit Bulgarije naar hun dorpen terug: de Bulgaarsche regeering weet, met welke moeilijkheden de Porte te kampen heeft met haar Mohammedaansche onder danen, die zij tot zekere hoogte moet ont zien. Zü hoopt echter, dat dit wantrouwen bij dc vluchtelingen zal verminderen, en dat de Porte door verstandige en afdoende maatregelen de toestanden in Macedonië ook voor de toekomst voor de Bulgaren drageiyk zal maken. IBRK te letten VAN worden afgele- e pakjes van vijf en een Ned. on» van Nommer en an nevenstaand Wet gedepo- woering van ge- tevelende BIJL, 1BAART Lz. ■ER Gouda, den 11 Juni 1Ö04. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 1W aan 'bet voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat zjj zich vóór den 1 Juli a.s. moeten aanmelden bij den Hoer Luitenant-Kolonel, Garnizoens-Comman- dant alhier, en dat in het vervolg voor hen, die zich niet op den daarvoor gestelden tyd zullen hebben aangemeld tot deelneming aan bedoeld militair onderricht, de kans om als nog tot dat onderricht te worden toegelaten, uiterst gering zal zyn. Gouda, den 9 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. door deze Russische mededeelingen eonig- zins verbaasd. Juist dat over deu vee-invoer door Duitschland onverwachte concessies zouden gedaan zyn is te verwonderlyker, omdat de onderhandelingen met de Ooston- ryksch-Hongaarsche gedelegeerden voorna melijk afgebroken zyn, wyl Duitschland v tn geen toegeven op het stuk van der. vee-in- voer en van de veterinaire conventie weten wilde. Van overeenstemming op deze belangrijke punten, en op menig ander gebied, is men dan „ook nog ver verwijderd. De Duitsche agrariërs maken het, door hun vasthouden aan de eens gestelde eischeu, moeieljjk om tot overeenstemming te kom^n. De quaestie der gerstrechlen, die in hety handelsverdrag met Oostenrijk zulk een gtfoote rol speelde, bleek onoplosbaar, en werd dan ook voor- loopig maar uitgesteld. Alle bezwaren, die de tegenstanders van het toltarief voorzien en voorspeld hebben, blyk'*n by de onder handelingen maar al te juist te zyn. Vandaar dat tot nog toe geenenkel handelsverdrag is afgesloten, en dat de onderhandelingen steeds op dezelfde moeilijkheden afsluiten. Ouder die omstandigheden zou het toe geven van de agrariërs op een zoo belang rijk punt als de vfie invoer bynn ongelooflijk zyn. Het bericht dit Rusland wordt dan ook in de Duitsche pers „emn grano salis” op- genomen. Reuters correspondent bij het Japansche hoofdkwartier in Mandsjocrye meldde gister via FoesanBelangryke operaties zyn «eni gen tyd geleden door het eerste legercorps begonnen. !)e laatste twee dagen zyn zy voortgezet. Vier colonnes verkennen de wegen naar Lioajang, Laitsjeng, Saimatse en Sioe- jen. Zij hebben reeds enkele plaatsen bezet, waaruit de Russische garnizoenen, «enige honderden man sterk met kanonnen, na scherpe gevechten werden verdreven. De Japanners verloren 65 man. V Nu de Rusren uit het noord oosten van Korea zyn teruggetrokken, stelt de Koreaan- sche regeering voor garnizoenen te leggen langs de Toemenrivier en in verschillende steden van het binnenland, om komende Russische invallen te keeren. De voordeelen van dit plan zyn twyfel- achtig, daar de meerderheid van zulke gar nizoenen waarscbynlyk de gelederen zullen verlaten met hunne wapens om roovers te worden, liever dan dat zjj zich stellen zul len tegenover de Russen. De onderhandelingen over het handels verdrag tusseben Duitschland en Rusland, die sedert maanden gerust hebben, zullen uaar uit Berlyn officieus wordt medegedeeld, als gevolg van diplomatieke bemoeiingen, werdra worden hervat. ‘En uit Rusland wordt terzelfder tyd ge meld, dat naar men hoopt de onderhande- lingen thans tot een gunstig resultaat zullen leiden, voornamelijk omdat Duitschland voor den vee-invoer concessies heeft gedaan, die men niet verwachtte. De Duitsche pers is Waarde Ifeer 1 .,Wilt gij de beleefdheid hebben, mij heden namiddag omstreeks drie uur eens te komen be zoeken Ik verwacht uen ik ben er dus zeker van, dat gij my niet zult teleurstellen. B?lla Qubst.” Lmgen tijd was hij het met zichzelven oneens, wat te doen. Bella Quest was op het oogenblik wel de laatste persoon, die hij verlangde te ont moeten. Zijn zenuwen waren van streek, en hij duchtte een tooneel. Maar aan den anderen kant wist hij niet, welk gevaar hem dreigde, zoo hij nalatig bleet. Quest had zijn buit binnengehaald. Van Quest had hij dus niets niets meer te vree- zen. Doch deze jaloersche vrouw die eigenlijk van de geheele geschiedenis het slachtoffer was, hoe zou hij haar den mond kunnen stoppen Een voudig wegblijven, was zeker het gemakkeiijkst. Maar was het ook het veiligst? Zou dit harts tochtelijke schepseltje niet tot een wanhopige daad in staat blijken, indien hij thans de maat zijner ongerechtigheden tegenover haar vol mat door haar vergeefs naar hem te laten uitkijken Noode en met angstig kloppend hart, besloot hij dus te gaan. Stipt met klokslag drie betrad hij het hem zoo welbekende vertrek in Quest’s woningdodh Bella liet hem wel tien minuten wachten, alvorens zij verscheen. Zij was bleek, zoo bleek, dat de blauwe aderen van haar voorhooid donker tegen de witte huid afstaken en "in haar wijze van doen, in haar gebaren, was iets ongewoon stroef en hoekigs dat Het verlof, Aan den Russischen agent voor Macedonië, den consul-generanl Demeric ver leend, is de Voorbode van zyn aftredende legatioraad l^on Giers, thans consul generaal te Salonika, wordt in zyn plaats benoemd. Het is zeker te betreuren, dat Demeric door zyn ziekte belet wordt zyn uitgebreide kennis van land en volk, verkregen door een meer dan twintigjarig verblyf in Turkye, nutlig te maken voor het nieuwe stelsel. Hy was een der weinige Russische consuls die door de Macedoniërs vertrouwd werden. Db Russische en Oostenryksche militaire attachés, die oen reis door de vilayets maakten zeggen in hun rapport, dat door de invoe ring van de nieuwe gendarmerie een kiem van verbetering in de toestanden is gekomen. Wanneer nu de Turksche regeering het aan tal Európeesche gendarmerie-offleieren uit- breidt, kan dit korps zeker een nuttigen invloed hebben. Doch de gendarmerie alleen is het niet, die de gemoederen weer tot rust kan brengen. Daarvoor is meer noodig. Vooral moot de moeilijke, althoos weer tot verbittering aanleiding gevende, tienden- quaestie worden opgelost. Aan die inge wikkelde vraag, diemet de orde en rust hem waarlijk schrik aanjoeg. Daarbij was zij zoo kalm, zoo onnatuurlijk kalm. En haar toon was zoo vreemd. De weinige woorden, die zij uiisprak, klonken zoo hard, zoo gestooten. zoo geheel anders dan van haar gewone, buigzame en wel luidende stem. Zij gaf hem de hand niet» maar ging zitten en keek hem aan, terwijl zij een ivoren waaier, dien zij van de tafel had opgenomen langzaam op en neer bewoog. •Gij hebt mij ontboden, Bella. Hier ben ik Zoo verbrak hij het zwijgen Toen sprak zij •Gij hebt mij onlangs verzekerd*,zeide zij, «dat gij niet verloofd waart met Ida van Horen Dat was een leugen. Gij zijt wèl met haar verloofd.* Wie zegt dat vroeg hij tartend. «Zeker Quest Ik weet het uit betere bron»,‘antwoordde zij. «Ik weet het van haar zelve «Wat Laat mij uitspreken Luister, Eduard Costers I Toen ik u liet gaan, stelde ik één voor waarde en die voorwaarde was, dat gij niet trouwen zoudt met Ida van Horen Zijt ge nu toch van plan dit huwelijk door te zetten «Je weet het van Ida! zeide hij, zonder op haar vraag te antwoorden. «Dan moet je dus met Ida gesproken, dan moet je haar alles verteld hebben I Mijn vermoeden is bevestigd geworden. Je....’ «Het is dus waar', zoo viel zij hem stroef in e rede. »Het is dus waar. De heer Eduard Cos- 53) Op den morgen na den voor Eduard Costers zoo noodlottigen dag, den dag waarop hem door procureur Quest het mes op de keel was gezet, ging de kolonel uit jagen Hij was kortelings eigenaar geworden van eeo nieuw geweer, dat hij bij esen der eersta Londensche fabrikanten had gekocht. Het was een voortreffelijk wapen van het allernieuwste maaksel, een wapen, dat op elk anderen tijd zijn jagershart met vreugde zou heb ben vervuld: en zelfs thans, toen hij het ineen zette en op zijn hand woog en denkbeeldige schoten er mee loste op de lijsters in zijn tuin, vergat hij voor een wijl zijn leed en voelde weder een kleine opflikkering van levenslust. Zoo had hij dan dit koetelijke stuk speelgoed zich over den schouder gehangen, en was naar het veen bij den rivierkant gegaan, waar, naar hij vernomen had, om dezeji tijd van het jaar wel eens een koppel snippen te schieten viel. Een goede gelegenheid om het nieuwe wapen op de proef te stellen Het was op denzelfden morgen, dat Eduard een kleine brief ontving, jdie hem niet- weinig deed ontstellen. Hij bevatte slechts drie tegels en deze luidden als volgt: Do BURGEMEESTER Gouda, Gezien Artikel 55 der Kieswet, Brengt Ier openbare kennis, dat op Vrydag den 17e Juni e.k. tusscheu des voormiddags acht en des namiddags vyf uren, de stemming val geschieden ter vervulling van drie plaat sen in de Staten der 'provincie Zuid-Holland waarvoor candidaten zyn BOOGAERDT Bz. (M.) BROUWER (Mr. D. N.) BRUNT P.Jzn. (C.) VAN GALEN (J.) VAN IDSINGA (Mr. J. W. H. M.) TER LAAN (K.) VAN DER LEEDEN (J.) MELCHERS (G. W.) TROELSTRA (Mr. P. J.) En herinnert aan den whoud van Alt. 128 van bet Wetboek van Strafrecht, luidende Hy, die opzettelyk zich voor een ander uitgiveode, aan eene krachtens wettelyk vootBchrift uitgesohrevqn verkiezing deel neemt, tfrordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Gouda, den 11 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De afgevaardigde Charles Bos hield gister in de Franscho Kamer een langdurige inter pellatie over de tarieven der justitieele onkos ten. Hy betoogde dat de door don Minister goedgekeurde hervormingen op dit gebied anti democratisch waren, volgens hem had do regeering eon font begaan. Het debat ontaardde in persoonlijkheden, waarop een hevig rumoer ontstond. De afgevaardigde Millerand gaf do schuld aan den justitie-minister Vallé, die evenals de regeering, verantwoordelijk is. Hy viel minister Combes aan, over de quaestie van de pensionneering van oude werklieden en vroeg do Kamer de verantwoordelijkheid voor de hervorming der justitieele kosten te doen dragen door de regeering. Minister Combes erkende dat een fout begaan was, doch hy verweet Millerand dat zyn doel was het kabinet te doen vallen. Toen een stem van de rechterzijde riep „En het millioen der Karthuizers dan”, brak een hevig rumoer los. Minister Combes gaf langdurige explica ties, waaruit bleek dat door bemiddeling van de Karthuizers hem geboden was twee millioen francs, wanneer de wet op do con gregaties voor hen gunstiger gemaakt werd. Dit aanbod werd geweigerd, zonder dat overgegaan was tot het liooren van hem, die als bemiddelaar zou optreden. Het debat werd voortgezet onder een levendig rumoer. Minister Combes legde zich ten slotte neer b\j een eenvoudig overgaan tot do orde ters ie, boven en behalve al het andere, ook nog een lafaard en een leugenaar Wat raakt het je, wat of ik ben of wat ik niet ben?» antwoordde hij bite «Wat gaat het je aan Je hebt geen recht op mij en geen vat op mij Van jou en je schurkachtigen man heb ik al genoeg te lijden gehad Hij heelt mij driemaal honderd-duizend gulden afgeperst, weet je dat Maar natuurlijk weet je het Het heele ding is een komplot, en jelui zult samen den buit verdeden -Achl riep zij. met een langen ademtocht. En nu aan mij eens de beurt van spreken voer hy voort. «Eens voorgoed dan, ik verkies niet langer overlast van je te hebben. Ik ben ver loofd met Ida Van Horen, en ik zal haar trouwen ook, of je het goedvindt ol nietEn nog iets. Ik verkies niet dat je met Ida omgaat Versta je mü Ik verkies het niet.» Zij had, terwijl hij sprak, den waaier voor het gelaat gehouden thans liet zij hem zakken en keek haar gewezen minnaar aan. Zij was bleeker dan ooit, doch in haar oogen vlamde een onheil spellend vuur Waarom niet vroeg zij kalm. «Waarom niet?» hernam hij woedend. Het verwondert mij, dat je die vraag noodig acht. Maar dan zal ik het je zeggen Omdat Ida Ie dame is, die mijn vrouw zal worden, en omdat ik niet verkies dat mijn aanstaande vrouw omgang heeft met iemand, die, kort en goed, die is wat jij bent.' •Ah zeide zij wederom. »Nu begrijp ik het.» Wordt vervolgd.) Telefoon No. 8» A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 1—^, regels a 50 Centen; iedere regel meer (enten. Groote letters worden berekend plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1