g ira, Kerk teMtm t)e Verkiezing. U tlMOHGïH SCHAT as* OSLO ^iieuwih en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 15 Juni 1904. No. 9439. Men op wee uur Itulteulaudsch Overzicht- K rer iglijders 43ste Jaargang. JIZEN aime Warande, n van Gas- en aarden. 11. Boogaerdl Hz. Mr. 1>. M. Brouwer J. «au «Ier l.eeden. FE UIL LETOV. Y ZONEN, M. INKMAN <1 Kit. Inzending van Atl verten tien tot 1 uur des midd. IJK, te Woerden rk. “itrot. J de mblik- rech- ■al 10» 9 w.A.Ijjk. hulp da EeW?' m, MWMaf ogen in den ■au dn TUVOMdlgd wewldbe- <bi*BWU- brwfkaariwor.lt MgwadM door IbotmnM- Idll IWIIL ail[{|\T. T H 258. voorrecht gehad onzen secretaris in de Staten te hebben, eerst jaren lang den heer Droogleever Fortuijn en nu sedert 12 jaren Mr. Brouwer en het is herhaal delijk gebleken dat de aanwezigheid dezer mannen, die niet en voof de stad leefden en werkten van groot nut waren voor de gemeente. Laten wij dus als één man opkomen en den zetel behouden voor den tegenwoordigen titularis. Kiezersstelt gij prijs op bekwame, degelijke mannen in de Prov. Staten van uw gewest, stemt dan a.s. Vrijdag op de Heeren en Wij hebben in onze laatste hoofd artikelen uiteen gezet, waarom wij de keuze van liberalen tot leden der Prov. Staten achten in het belang des lands zoohls wij dat opvattenwaarom alle vrijzinnigen schouder aan schouder optrek- ken tegen den gemeensdhappelijken vijand, die ons hooger ónderwys en onzen vrijen handel belaagt. Deze overwegingen gelden, afgescheiden van de personen der gestelde candidaten en ieder liberaal kiezer zal, dunkt ons, thans genoegzaam overtuigd zijn dat hij aan zijn beginsel verplicht is a.s. Vrijdag niet alleen zelf zijn stem uit te brengen, maar ook andere gelijk gezinden op te wekken tot de vervulling van hun kiezersplicht. Maar er zijn nog andere kiezers die zich de politiek niet zoo aantrekken en die ook vragen naar de personen en de qualiteit der candidaten. Welnu ook dezen kunnen gerust hun stem uitbrengen op de namen die van onze zijde op de lijst ge bracht zijn. In de eerste plaats Mr. D. N. Brouwer, de algemeen geachte secre taris onzer stad, die meer dan 25 jaren al zijn krachten gewijd heeft aan de belangen onzer gemeente en daardoor vanzelf is aangewezen om Gouda in de Staten te vertegenwoordigen. Wie hem heeft gadegeslagen in zijn ambtelijken werkkring, wie hem in andere betrek kingen heeft leeren waardeeren om zijn degelijke kennis, humanen omgang, zou dadelyk aan hem denken, indien er een vacature te vervullen was. Hoeveel te meer dan nu het geldt hem te handhaven op den zetel in de Staten, die hij reeds 12 jaar met eere ingenoinèn heeft. Men zou wel blind moeten zijn om niet te zien dat het ontnemen van het mandaat aan dezen bij ieder gezienen burger dezer stad ernstige schade zou toebrengen aan het gemeentebelang. Wie toch is als hij in de Staten doorkneed in de kennis van al Wat oifte naaste omgeving betreft? De beide andere candidaten zijn onder Telefoon No. S9 A D V E R T ENTTEN worden gepl.lafst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Eon telegram, gisteren door generaal Char- kewitsj aan den gencralen staf verzonden, meldt: den 9en, lOen en Hen Jnni wer den in de troepen, die in do omgeving van het station Dafangoa in stelling liggen, geen veranderingen gebracht. prtofturjoa e 335 «edor- feMoM «o. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Een merkwaardig gevolg van den Russisch- Japansclien oorlog zou, als de inededeelingen van de Daily Chronicle juist zijn, voor Rus land verwacht kunnen worden, namelijk dp invoering van het parlementaire stelsel. Het wordt meer en meer duidelijk, zoo zegt het blad, dat de oorlog in het Oosten den ondergang van het Russische regeerings- stelsel beleekent, en dat de wensch naar een parlementairen regeeringsvorm met den dag sterker wordt. Die wensch zou nog meer tot uitdrukking komen, wanneer men slechts wist aan welken vorm de voorkeur te geven. Het meest nadert men, in hooge kringen, tot den Duitschen vorm. De zuiver parle mentaire regeeringsvorm, zooals Frankrijk die, heeft, mist de noodige stabiliteit naar men in Rusland meent. Do Duitsche regeo- ringsvorm heeft dit voor, dat de ministers en buroauchefs onmiddell(jk afhankelijk zyn van den Tsaar, terwijl door een soort Rijks dag aan de gekozen vertegenwoordigers van het volk oen ruime gelegenheid van critiek wordt geschonken. In den jongsten tijd heeft nu do Tsaar een commissie van deskundigen benoemd, die zich bezig houdt mei het onderzoek naar de vraag, of het wenschelyk is, na het be ëindigen van den oorlog, in Rusland den Duitschen regeeringsvorm, zy het ook ge wijzigd, in te voeren. Voor hen, dio met de geschiedenis van Rusland bekend zyn, zal het duidelijk wezen, dat een plotselinge overgang van het Rus sische autocratische bestuur tot do West- Europoesche regeeringsinstellingen niet mo- geljjk noch wenschelyk zou zyn. De groote massa van het Russische volk bestaat uit een weinig ontwikkelde boeren bevolking; een middenklasse, arbeiders, win keliers, handwerkslieden, hoe talrijk ook, bestaat alleen in de steden. En de adel, zeer machtig, zeer ryk, zeer talrjjk is niet voorremens gemakkelijk van zijn voorrechten af te stappen. Waarschijnlijk is dan ook do bedoeling ver de verwonding zich heeft uitgestrekt en ol al dan niet de ruggegraat getroffen is Indien hij het leven er atbrengt, zal hij vcrmoedelijk min of meer verlamd blijven en zeker is het, dat hij het ge bruik zal verloren hebben van zijn rechter oor.» Toen Bella dit hoorde, zonk zij als vernietigd op een stoel. De beide artsen, geholpen door Harold, droegen nu den gekwetste naar een andere kamer, die snel tot zijn ontvangst was gereed ge maakt en de heer Quest bleef met zijn vrouw alleen. Hij naderde haar, ging vlak voor haar staan, keek haar in de oogen en lachte. «Waarachtig», zeide hij, wij mannen deugen niet veel, maar jullie vrouwen zijn toch nog tien- maal slechter!' «Wat bedoel je vroeg zij mat Uk bedoel dat je etn moordenares bent, Bella», zeide hij plechtig. En nog lomp daarbij. Je hebt het geweer niet eens recht kunnen houden I*- «Dat ontken ik,* zeide zij «Het geweer ging af..." «Ja», hernam hij, «ontkèn maar! Dat is altijd het verstandigste I Een misdaad dekt men altoos nog het best met een leugen... Maar één ding moet ik zeggen Ik oridersteï dat de man hier in huis zal moeten blijven totdat hij geneest ot sterft en dat gij hem dus zult helpen oppasser. Nu zal ik hier echter geen verdere moordenarijen dulden. Versta je mij wel Je zult hier niet op je gemak voltooien wat je in overijling begonnen hebt,-» wik gekookt ink voor d*- leetopgb »u xlate) Ah gwal van gebruikw. 55) In hetzelfde oogenblik schier zag hy hem de linkerhand naar het hoofd brengen en, zonder een woord of kreet te uiten, op het kiezel van het tjnnpad ncerzinken. Een seconde lang heerschte er stilte, en de blauwe róók van het geweer dreef in de vochtige herfstlucht. In het midden daarvan stond Bella Quest, ah versteend, met de lippen en blauwe oogen wijd geopend, en den stempel van ontret- of was het van schuld op haar doods bleek gelaat Dit alles zag de kolonel met een enkelen oog- opslag, en toen liep hij been naar het bloeiende lichaam daar op het zand. Hij bereikte het bijna gelijktijdig met den heer Quest, en samen wentelden zij den gevallene op da» >w Nog altijd stond Bella daar, gewikkeld in den blauwen roek. Op dens echter scheen zij uit haar verdooving te ontwaken, snelde toe, en wierp zich op de knieën voor haar gewezen minnaar, wiens gêtaat en hoofd thans een en al bloed waren «Hij is dood I* jammerde zij, rhij is dood! en ik Mb het gedaan I O, Eduard! Eduard I Woedend wendde de heer Quest zich tot haar, en greep haar by den arm. Een Chinees, dien de Japanners in Port- Arthur binnen smokkelden om als spion dienst te doen en die een week geleden ontsnapte, is in den afgeloopen nacht te Nioetsjwang aangehouden. Hy deelt mede, dat een groot aantal Russen dag en nacht doorwerken aan het herstellen van de oor logsschepen en dat zy verwachten over 14 dagen met de herstellingen gereed te zullen zijn. Vier kaujsers liggen onder den Gouden Heuvel. Hunne kanonnen zyn landwaarts in gebracht om gebruikt te worden voor het terugslaan van een landaanval. Het vaarwa ter is gedeeltelijk vrijgemaakt, doch Togo’s blokkade wordt nog steeds gehandhaafd. Het garnizoen is voorzien van levensmid delen voldoende voor 2 maanden. De spion deelt mode, datJoor de bommen in de nieuwe stad verbazena veel schade is veroorzaakt. Het gebouw van de Russisch* Chineesche bank is geheel vernield. De voor raad steenkolen is gering, naar schatting 2400 ton Cardiff- en 3000 ton Japanscho stcenköl.en. Eiken dag hebben kleine voorposten-gc- vechten plaats. De pogingen van de-Japanners om do Russische wachtposten ten Zuiden van het station Wafandjan terug te dringen, werden verijdeld door een voorwaartscho beweging van de Kozakken. Aan de westkust Van het schiereiland Liaotong is alles rustig. De vyandelijko schepen, die van tyd tot tijd zichtbaar worden, naderen de kust niet. De Japanners zijn uit Sioejan niet verder opgerokt. Naar bericht wordt leggen zy in de omgeving van deze plaats versterkingen aan. uitwrong. «Het was een ongeluk antwoordde de kolonel, half binnensmonds. «Uw vrouw bekeek mijn nieuwe geweer. Ik zeide haar dat het geladen was en dat zjj moest oppassen, en ik meende dat zij het alweer had weggezet Opeens ging het schot af. Het is alles mijn schuld, dat ik zoo onvoorzichtig was de patronen er in te laten. «Ach*, zeide Quaest, «zij kon nooit haar han den van vuurwapenen afhouden en verbeeldde zich dat zij er mee wist om te gaan.... Welk een. verschrikkelijk ongeluk Juist kwam een der geneesheeren, gevolgd door Bella Quest, aangeloopen, en toog onmiddeilijk aan het werk. Hij was een knap man, en nadat hij verklaard had dat de gekwetste niet dood was, begon hij onverwijld met het toebinden van een der kleinere slagaderen aan den hals, die ver scheurd was geworden en door welke Edu^rd Costers snel bezig was dood te bloeden. Toen dit gedaan was, verscheen de andere dokter, een ouder man, en samen stelden zij een onderzoek naar den aard der verwondingen in. Bella stond er bij met een kom water. Zij zeide niets, en op haar gelaat was nog diezelfde trek van ontzetting, dieh Harold Rooyaard er op had waargenomen na het afgaan van het schot. Toen het onderzoek was atgeloopen, voerden de beide artsen met elkander een fluisterend gesprek. «Zou hij het overleven?* vroeg Quest. «Dat kunnen wij nog niet zeggen», antwoordde de oudste. «Wy achten het niet waarschijnlijk, maar het zal er hoofdzakelijk van afhangen, hoe I VAM N worden afgêie- de pakjes van en een Ned. oh» van Nommer er van nevenstaand l« Wet geitepo tvoering van ge bevelende BIJL, kbaart u. ons minder bekend, maar toch hebben deze namen ook hier een goeden klank. Gaat men echter den IJsel over en vraagt men naar de heeren J. van der Leeden en M. Boogaerdt Bz., dan zal ieder inwoner van de Krimpennerwaard, die niet zich enkel door partijzucht laat leiden u zeggen dat zijn de mannen, die wij heb ben moeten. Aan zulke mannen zijn de beslissingen over waterschapszaken en wat verder in de Staten ter tafel komt, veilig toe vertrouwd. We durven dus, zonder iets af te difl- gen op de persoonlijke eigenschappen der andere candidaten, gerust beweren dat de vrijzinnige candidaten de beste zijn, die op het lijstje voorkomen, wanneer men alleen let op de bevoegdheid om te oor- deelen over de quaesties, die in de provin ciale vertegenwoordiging aan de orde komen. Ieder die prijs stelt op betrouwbare, bekwame mannen, bekend met de toestan den in onze streek, brengen dus zijn stem uit op bovengenoemde namen. Wij, die ons op de hoogte houden van hetgeen er in de politieke wereld ontgaat, wij kiezen deze mannen vooral omdat wij vertrouwen hebben in hun politieke inzich ten, omdat wij hun richting de juiste achten in het belang des lands en die hunner tegenstanders verderfelijk. Maar gij, kiezer, die daaromtrent geen oordeel hebt, en toch uw stem niet in den blinde wilt uitbrengen, zie om u heen, wat onze mannen zijn in het dagelijksch leven, vraag aan uw stad- en dorpsgenooten hop zij over hen denken en wij twijfelen nief of hef slot uwer overwegingen zal zijp, dat geen der op uwe oproeping voor komende namen zoozeer uw steun ver dienen dan die u hier worden aanbevolen. Nog een woord ten slotte meer bijzonder tot onze stadgenooten. Zult ge toeljkte^ dat weder de beste uwer vertegenwoort digers in de Staten daaruit wordt geweerd Wij spreken nu niet van dankbaarheid voor bewezen diensten, want die schijnt in de tegenwoordige staatkundige wereld niet meer in tel. Maar uw eigen welbe grepen belang brengt mede dat ge dien toeleg verijdelt. Wij hebben lang het «Stil I siste hij haar toe. Houd op daarmee, en ga den dokter halen 1 want als hij nog niet dood is, dan zal hij het spoedig genoeg wezen door bloedverlies. Met moeite hief zij ziqh op, drukte zich de hand tegen het voorhoofd, en liep als de wind door den tuin en door het achterpoortje de straat in. De heer Quest en kolonel Rooyaards droegen den bloedende of hij bewusteloos was, dan wel reeds dood, wisten zij niet het huis in en legden hem op de sofa. Nadat zij vervolgens een dienstbode hadden uitgezonden om een tweede arts te ontbieden (voor het geval dat de eerste, dien Bella was gaan roepen, niet tehuis mocht zijn), maakten zy Eduard’s kleeren los en deden het mogelijke om het bloeden te stelpen. Daarbij bleek hun, dat Costers slechts een gedeelte van de lading had beet gekregen, dat hij slechts door een honderdtal van de drie- ot vierhonderd ha gelkorrels, die een lading No. 1 uitmaken, geti fen was. Hadde hy op dien geringen afstand gansche lading ontvangen, zoo zou hij oogei kelijk dood zyn geweest. Thans bleken de terschouder en de nek zwaar gehavend, terwijl ook de rug min ot meer was opengereten en een paar korrels hooger op het hoofd getroffen hadden Zooals het was, was bet dus al erg genoeg. «Bij den hemel zeide Quest, «ik geloof dat het met hem gedaan is.* De kolonel knikte. Hij wist van verwondingen iets af eb déze hier zag er niet naar uit om op genezidg veel hóóp te laten. «Hoe is het gekomen?' vroeg Quest,terwijlhy een met bloed gedrenkte spons in koud water Wordt verveld.)

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1