lenten wijü IW*' mjn. wijn. JEEEER. RlHR ERAF. v zm. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, DE VERBORGEN SCHAT. iEEKJ*. 28 Juni 1904. No. 9450. 43ste Jaargang SS Biiileiilandscli Overzicht. IwoowliijdlideiL O IJ EL FEUILLETON. en, eg, enz. Dinsdag Is Kronen itkamers, Senes, cel verlichting. LOON, bbelebiiurtli 13. Irlikelén, (PLATEN, GAS- i keuze nieuwste o Inzending van Ad verten tiëii tot 1 uur des inidd. et gebruiksaan- INKMAN &Zm Wordt vervolgd.) hernam hg, «dat ik kunnen worden. Is it. CENT. I.ll! IMIIL COURANT ten, als, Vliegen, Luiken, Wand- orren, Kevers, n, Pissebedden, »en. tend in van weinig inmaak. FEIT per later. Telefoon No. 82 A D V E UT E N Tl E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere reg’el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. milliardair Vanderbilt en een vijftal voor name Engelschen. Daarna volgden ’t jacht Hamborg en de favoriet, het Amorikaansche jacht Ingomar. De kroonprins met zyn jacht Iduna met de Keizerin, prins Eitel-Fritz én prins Wilhelm van Zweden aan boord, ver scheen daarna aan den start. De Keizer gaf in den terugtocht den strijd op, de Ingowar sloeg de Hamburg, terwijl ook de kroonprins niet onder de voorloopigo overwinnaars behoort. Des avonds had een groot diner plaats aan boord van de Hohen- zollern, waartoe te Keizer alle personen van Engelsche jachten, had uitgenoodigd. Enkele ongelukken zijn te betreuren ge weest by de wedstrijden van de oorlogsmarine, Gedurende den wedstrijd kwam plotseling een hevige storm opzotten, waardoor twee booten zijn omgevingen Drie matrozen zijn daarbij verdronken. Daar er op dat oogenblik 130 booten aan den wedstrijd deelnamen, was er een oogenblik van doodsangst, dat een ramp op groote schaal zou plaats vinden. Hedenmiddag heeft de ontmoeting der beide «vorsten plaats. Het .laatste eind van het kanaal, dat koning Eduard, begeleid door zyn vloot van torpedobooten, aflegt, wordt zijn jacht Victoria and Albert aan beide, zijden van het kanaal vergezeld door Slecswjjkschc huzaren. .EN”. andere plaatsen ondernomen tot geen resul taat hebben geleid. In het gebergte tusschen Vodena en Njau- sta, in het vilayet Saloniki, is een groote Bulgaarsche bende gesignaleerd. Het bericht, dat de 95 bataljons redif’s, die verleden jaar in de vilayets Saloniki en Adrianopel gemo biliseerd z|jn, thans geleidelijk zullen worden afgedankt, wordt niet bevestigd. Het Atheensche blad „To Vima” bevatte vóór eenige dagen een schrijven van den Albaniër uit Konstantinopel, waarin word gepield, dat de Sultan met den grootvizier oen plan ontworpen had voor de atonomie van Albanië. Ook dit bericht bljjkt volkomen onjuist te zyn. Het wordt meer en meer duidoljjk, dat de Porte niet ongaarne zien zou, dat de Aiba- neezen weer eens in opstand komen. Dat kan haar aanleiding geven om de hervor mingen in Macedonië, die zy slechts schoor voetend en ongaarne invoert, voor geruimen tijd uit te stellen. De berichten van het soort als de „To Vima” opnam dienen slechts, om teleurstelling te wekken in Albaneesche kringen. De mededeelipg van de „To Vima” heeft, naar uit Albanië bericht wordt, daar een zekere blijde stemming veroorzaakt, en de daarop gevolgde tegenspraak dient dan om de teleurstelling te grooter te maken. Dat de Griekscbe pers zich tot deze manoeuvre leent, toont, dat ook in Griekenland do stem ming nog steeds tegen de hervormingen in Macedonië is, wjjl deze meerendeels strekken om den Bulgaarschen invloed te vergro. ten. 1AAD ieken ÖERK EN Admiraal Togo meldt uit Tokio van 25 Juni, dat Donderdag voor Port Arthur een gevecht hoeft plaats gehad, waarbij een slagschip van het Peresviet-type gezonken, een slagschip van het Sebastopol-type en een kruiser van het Diana-type onbruikbaar ge maakt zijn. De Japansche schepen zijn niet beschadigd. In aansluiting hiermede wordt gemeld, dat de Russische vloot Donderdag Port-Artbur verliet en admiraal Togo’s eskader aanviel. Admiraal Togo seint nog, dat hij Donder dag bericht ontving, dat de Russische vloot by den ingang der haven van Port-Arthur verschenen was. Hij ging er met zijn ge- heele vloot heen, en vond do Russische vloot, die bestond uit zes slagschepen, vijf kruisers en veertien torpedobootjagers Waarschijnlijk was deze voornemens een uitval in zuidelijke lichting te doen. 1 Do Japansche torpedobootjagers deden een aanval op een slagschip, type „Peresviet”, on brachten dit door een torpedo tot zinken; een ander slagschip en een kruiser werden onbruikbaar gemaakt. De Japansche torpedoboot „Shirakoemu” werd aan do kajuit beschadigd drie man werderf gedood, drie gewond. Drie andere Japansche torpedobooten werden eveneens licht beschadigd. Een correspondent van de „Birsjenrja We- domosti” seint uit Liaojang, dat hij het vol gende bericht uit Port-Arthur kreeg, geda teerd 26 Juni 5 uur ’s namiddags Ons eskader levert een zeeslag. De vesting wordt nog niet geheel belegerd on-ze troe pen staan op 13 wersten afstand van de for ten van Port-Arthur. De jonk, waarop de overbrenger van dit 'bericht reisde, werd door een Japansche] torpedobootjager in den grond geboord Hij redde zich op een ton en bleef zoo twee uur lang in zee drijven, waarna hij door een andere jonk werd opgenomen en ten slotte Kaiping bereikte. Van de zee zijde worden ongehinderd levensmiddelen in Port-Arthur gebracht. wurmen, ontdekte hij dat de hui#leur op een kier stond. Hij duwde ha r open, trad in het portaal, sloot de deur weder, en klom de trap op naar de kamer, waar hij den edelen Johnnie zoo flink had afgerost. Hier stond hij stil en luisterde, meenende dat hij daar binnen iemand hoorde. Inderdaad vergiste hij zich niet, want daar riep een schelle hem welbekende stem «Wie staat er daar buiten te gluren en te gluipen Als het een deurwaarder is, dan kan hij gerust oprukken, want er va|t hier geen strooispier meer te halen.» Het gelaat van den braven plattelandsbewoner begon te stralen. Deurwaarders, juffrouw?» riep hij door het sleutelgat. «Maak je niet bezorgd, hcorl ’t Is een goeje vrind, die je iets komt vertellen wat je gaarne hooren zult. Is ’t gepermitteerd dat ik binnen kom „O, ja, kom maar binnen Hier is alles geper mitteerd”, antwoordde stem. Zoo opende hij dan de deur, trad binnen en aanschouwde het volgende De kamer was evenals de rest van het huis, van alles ontdaan, uitgezonderd een houten kist en een matras, waarnaast een ledige flesch en een smerig glas stonden. Op d!e matras tat de schone Edith, of wel mevrouw d’Aubigné, of wel de „de tijgerin”, of mevrouw Quest. En zulk een aanblik, als zij bood, was de eenvoudige Georg nog' nooit onder de oogen gekomen. Reuter seint uit PetersburgGeneraal Sacharof meldt over de kleine schermutse lingen, die van den 21o tot den 23e dezer by Siandiao en Saimatsu plaats hadden, dat aan Russische zyde 3 officieren gewond, 7 soldaten gedood en 14 gewond werden. De Japanners verloren 15 man. Admiraal Alexejef berichtte gisteren uit Petersburg aan den Tsaar, dat het eskader van Port-Artbur onder bevel van schout-by- nacht Withöft, uit 6 slagschepen, 5 kruisers en 10 torpedobooten bestaande, te 8 uur in den morgen van 23 dezer in zee stak. Vol gens waarneming van het Reinstation te Liautsjau had het uitloopen zonder eenig ongeval plaats. Tijdens het in zee steken kwam aan den horizon een vyandelyk eskader, waaronder 3 slagschepen en 22 torpedoboten, in zicht Ons eskader groep den vijand aan. Tot nog toe kreeg ik geen berichten over deze ont moeting 66) p Georg draaide het hoofd om, en waarlijk, daar zag hij in het rijtuig den heer Quest met nog. iemand, in wien hij terstond een Londenschen taxateur herkende, die in dit gedeelte van het land geen zaken deed. Beiden hadden een zak boekje in de hand, waarin zij, al rondgaande en elkander raadplegende, aanteekeningen maakten. »Ja, waarachtig, die ellendelingen 1» zeide Georg, alle vormen uit het oog verliezende. Ida keek op en zag haar vaders oogen op haar gevestigd met een uitdrukking alsof hij zeggen wilde «Ziedaar nu, eigenzinnige, zelfzuchtige dochter, ziedaar uw werk Zij wendde z'ch af, zij kon het niet verdragen, en in dienzelfden nacht nog kwam zij tot een besluit, dat zonder tijdverlies aan Harold, maar ook aan hem alleen, werd medegedeeld Dit besluit was, voor het oogenblik de zaak te laten rusten, in afwachting of er misschien iets gebeuren zou, dat de knoop zou doorhakken. Indien er echter niets van dien aard gebeurde, en inderdaad, de kans daarop leek haar al zeer gering, dan zou zy zich op het laatste oogenblik nog opofferen. Zij geloofde, ja, zij wist wel zeker, dat tij Eduard Costers altijd weder kon doen terugkeeren, indien zij dat wilde. Het was een vergelijk en als zoo- Hct Russisch lelograafagentschap meldt gisterenmiddag *nit LiaojangHot tweede legerkorps, dat onder bevel van genei aal Okoe uit het zuiden oprukte, is over de geheele linie teruggetrokken en schijnt het voornemen om zich met het eerste leger korps onder generaal Koeroki te vereenigen, opgegeven te hebben. Onze troepen bezetten Sjenjoetsjen. In du omgeving van Liaojang is alles rustig. De Finsche Senaat publiceerde Zaterdag een schrijven waarin gezegd werd „Do Senaat, voor de eerste maal vergaderd sedert den dood van zyn president, gevoelt be hoefte uitdrukking te geven aan zijn hevige ontzetting over deze zeer afkeurenswaa-r- dige misdaad, zonder voorbeeld in de ge schiedenis van het land, waarvan de gouver- nenr-generaal het slachtoffer is geworden. Alle welgezinde inwoners spreken in hooge mate hunne lïfkguring uit over deze gruwel daad”. „De Senaat wil het Finsche volk dnidolyk maken welke dieptreurige gevolgen de agi tatie van slecht-gezinden, de dwaling van begrensde menschen, die nanzetten tot on gehoorzaamheid aan do overheid, de laatste jaren met zich gesleept hebben, welke ge varen het land en zyn toekomst bedreigen, wanneer dezo agitatie doorgozot wordt zon der op tegenstand te stuiten. „De Senaat richt een ernstigen oproep lot alle weldenkende inwoners, opdat oen ieder in zyn kring, met alle krachten zich be- In afwachting van zyn koninklijken gast, heeft keizer Wilhelm eerst te Kfel voor do opleidingsscbool'Voor zeeofficieren twee borst beelden onthuld van de stichters der Duitsche marine, prins Adalbert van Pruisen en admi raai Broinmy Vervolgens heeft hy de onthul ling bygewoond van het standbeeld van den kanonnenkoning Friedrich Krupp. De plech tigheid werd door de weduwe en twee dochters van Krnpp bygewoond. Het groote bronzen beeld, dat Krupp voorstelt in burgerkleeding met hoogen boid.en wandelstok, moet uit stekend gelijken en een zeer monumcntalen indruk maken. Toen na de redevoering de Keizer het sein had gegeven on het stand beeld voor alter oogen zichtbaar werd, beeft de Keizer het eerst een prachtige krans van witte rozen a’an de voeten van het beeld gelegd. Vervolgens heeft de Keizer de overige vorstelijke gasten ontvangen, die de feesten zullen medemaken prins Wilhelm van Zwe den, de groothertog van Oldenburg en vorst Albert van Monaco De wedstrijden hadden inmiddels een aan vang genomen. By de zeilwedstrijden, waaraan de Keizer meedoet, verschenen niet minder dan 57 jachten aan bet punt van afvaart. Het keizerlijk jacht voer het eerst af. Behalve de Keizer bevinden zich aan boord de beide admiralen der te Kiel aanwezige Duitsche oorlogsvloot von Koster en von Hollmann, benevens den Amerikaanschen danig had het niet veel waarde Maar het deed tijd winnen en tijd was voor haar wat adem is voor een stervende. Baron», vroeg Georg straks, «is het overmorgen niet zitting van de rechtbank te Boisingham?» (De heer Van Horen was haar voorzitter). «Jawel, zeker,» luidde het antwoord. Georg dacht een oogenblik na. «Ik geloof, baron», u“ ‘u hier morgen wel gemist zou het niet «Wel, waarom niet luidde het antwoord. «Onmisbaar is hier niemand, en jij misschien het allerminst. Maar wat beteekent die vraag?» «Och, baion, als ik u niet ontrief, dan had ik morgen wei eens naar Londen gewild.» «Wat riep de baron, «alweer naar Londen En je bent er zoo pas vandaan Wat moet je te Londen nu weer uitvoeren P» «Ja, baron, dat kan ik u zoo in de gauwigheid niet uitleggen. Om u de waarheid te zeggen, het is voor particuliere zaken «O, tot je dienst!» zeide de baron. «Ik zal in je particuliere zaken mijn neus niet steken. Ga gerust je gang.» En hij zette zijn wandeling voort. Georg echter schudde zijn vuist in de richting waarin het rijtuig zooeven was weggereden. «O, jou satansche procureur!» mompelde hij, «ga je nu zoo beginnen Wacht eens een beetje I Als ik Boisingham, en heel Engeland er bij, niet te heet voor je maak, dan wil ik het gezegd hebben dat mijn moeder mij Mietje heeft laten doopen 1» n. WK UN VAN l'detooii No. 82. L>e (Jjo’ave dezer Courant geschiedt dagelijk met. uiteondering- van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noniiners V IJ F C E N T E N. Tiet schfint onjuist to zijn, dat do Engel- sche gezant te Konstantinopel de Porte met een vlootdemonstrutie heeft bedreigd, indien niet spoedig verandering in den toestand der Armeniërs wordt gebracht, Wel is de Engelsche gezant krasser opgetreden dan die van Rusland en Frankrykdoch voordat Sir Nicholas 0’ Conner met bedreigingen zal optreden wil hy eerst de berichten der Engelsche consuls in Armenië afwachten. Deze hebben de opdracht nauwkeurige me- dedcelingen in te zenden, over het verloop van de onlusten en over de houding der Koerden tegenover de Armeniërs. De Vali van Bitlis meldt, dat een Arme nische bende in de vlakte van Moesj met de troepen in gevecht raakte, waarby elf Ar meniërs werden in hechtenis genomen. In een ander gevecht werd de geheele bende, elf man sterk, gevangen genomen en in het plaatsje Tsjelliur, by Bitlis, werden oproerige geschriften, wapens en ammunitie, alsmede een vaandel door de troepen in be slag genomen. Het blijkt hier uit, dat de Turksche troe pen, ondanks de beloften der Porto, voortgaan de Armeniërs te vervolgen en te dooden. Over de toestanden in Macedonië wordt gemeld, dat de huiszoekingen in Saloniki en Georg verzuimde niet, aan zijn reisplan ’t een en ander gevolg te geven. Hij stelde zich in het bezit van een retourbiljet, vertrok met den eersten den besten morgentrein, gebruikte, na aankomst te Londen, in het station op zijn gemak een ont bijt en liet zich vervolgens door een rijtuig nnar de bewuste straat brengen, waar hij de gastvrij heid der schoone Edith genoten en de taaiheid van zijn wandelstok op de meest vleezige lichaamsdeelen van den heer «Johnnie" be proefd had. Bij het begin der straat zond hij het rijtuig weg en begaf zich te voet uaar het huis met de roode pilaren. Hier echter wachtte hem een ware schrik want de woning was blijkbaar ontruimd geworden. De gordijnen waren van de vensters afgenomen, en aan alles was duidelyk te bespeuren dat hier een volledige verhuizing had plaats gehad. Wat nu te doen De vogel was gevlogen, ver moedelijk zonder eenig adres achter te laten en zoo liet het zich aanzien, dat onze vriend zijn reisje voor niets had gemaakt. Hij drukte op den knop der electrische schel dat wil zeggen, hij drukte er niet op, maar pro beerde er aan te trekken, want het geheim dezer nieuwerwetsche inrichting was hem onbekend, en hij kon zich dus het in beweging zetten van een huisschel (het woord stond onder het knopje t< lezen) niet anders voorstellen dan door middel van een min of meer stevige ruk. Eerst beproefde hij het met zijn nagds, daarna met zijn tanden, het een al met even weinig gevolg als het ander. Terwijl hij nu, al vloekende tegen een zijn inziens zoo hoogst onbruikbaar toestel, daar stond te een 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1