enten cao aar Dl VERBORGEN SCHAT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. "4 43ste Jaargang. Donderdag 7 Juli 1904. No. 9458. Bulienlaodscli Overzicht. ••W "tikelen, ’LATEN, GAS- keaze nieuwste IEDEREN, eken BERK EN s Kronen kamers, Serres. Iverlichting. OON, lekbuurt B 13. IER Echte a, teaamw? gen ia den naam des vervaardigd t vrereldbe- br» StoU- IEUILLETOX. V erspreide Berichten. 4 I Wordt vervolgd.) ;n aantal onge- 'a op aanvraag. HT8 «e co. IN VAN >0 ctB., 7.1 ct. ra en Drogisten. NKER! Rotterdam. SR, Apotheker, (Vesthaven 198. HST AAD .NT, en modellen Ie at GOIDSCHE COl RAAT en toepassingen tierde Por" erts. Zy geven ers niet kunnen geen imitaties prjoJbuejoe o 0.35 xr Neder- o Ttatoaa- ■Mwrrtaur, icrana cm. r bet tonder aUa twartt tran, Damas naa. Var- 'iaksUan ia Salantcritn, Mes lette jriaksmark. Arnhem. tNKMAN Zs en bulderen, dat zelfs voortsnellenden trein rcletooi* No. ®t. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers V IJ F CENTEN. elk gekookt ak voor da- eelepela van elate) Ala gevel van i gebruiken, □ate B. T Een Reutertelegram uit Londen meldt Een visschers-stoomschip Rattray bay" zette hedenavond zeventien overlevenden van de „Norga”-schipbreuk te Aberdeen aan wal. Zy verklaarden dit zy zes dagen geloefd hadden op zes emmers water en twee be schuiten per hoofd. staande Russische troepen afgesneden zullen worden. Zóó slechts is het wachten der Japanners in de belangrijke passen van Ta ling, Mo- toe-bing en Fen sjoeïling - van waar uit de beslissende slag geslagen moet worden te verklarenvoorts heeft men rekening te honden met het tijdverlies dat het ver voer van het zware geschut door hel ge bergte medebrengt Het achteruitweken Van de troepen die naar Sin-tsin-ting, d.w.z. naar Moekden, demonstreerden, wijst prove rigens op dat zy zich met achterlating van bezettingstroepen op de strategische punten met de hoofdmicht willen ver- eenigen. Maken buitengewoon hevige regens alle verdere actieve krijgsverrichtingenonmogelyk dan zullen, naar het oordeel der „St. Peters burgir Zeitung,” de Japanners ongetwijfeld de passen van het Feng sjoei gebergte in staat van verdediging brengen, en gedurende een regentijd anderhalve maand, vennoe delijk een guerrilla voeren op groote schaal. In Macedonië wordt de toestand met den dag minder gunstig. Reeds vernamen w|j, dat de stemming tusschen Turkije er. Bulgarije verbitterd, in plaats van verbeterd isde consulaire berichten uit Monastir doen thans nog zien, dat de kerkelijke qnaesties de ver houding tusschen Bulgaren, Grieken en Koet- zowallachen zoodanig hebben verstoord, dat daardoor alleen de hervormingen al niet tot hun recht kunnen komen. Een krachtig optreden van de Turksche regeering en van de beide verbonden mogendheden is drin gend noodzakelijk. Doch krachtig optreden kan de Porte niet. Wel maakt zy door haar aarzelende houding en haar langzaamheid den toestand voortdurend slechter. En wanneer men dan nagaat, dat de troe pen in Monastir en Saloniki in maanden geen soldij hebben ontvangen, en zich op Generaal Koeroki meldt, dat twee bataljohs Russen gisteren de Japansche voorposten by Motienling aanvielen, by het aanbreken van den dag, onder bescherming van een dichten mist. De Russen werden teruggeslagen, doch hernieuwden driemaal den aanval voordat ay eindelyk waren afgeslagen. Ce Japanners vervolgden hen drie mijlen westelyk van Motienling. De Russen lieten dertig dooden en vijftig gewonden op het veld. De Japanners verloren 15 dooden, der tig gewonden. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. roerig gaan betoonen, zoodat de Snltan een kleinigheid heeft meeten afbetalen, om ten minste een troepenopstand te voorkomen, en dat een aantal officieren in deze vilayets him ontslag hebben gevraagd, dan behoeft men zich werkelijk den toestand niet als rooskleurig voor te stellen. Het is thans zoover, dat onder het officierskorps nadrukkelyk waar borgen worden gevraagd voor de toekomst, opdat dergelyke misstanden ten minste niet meer zullen voorkomen. De Porte beloofde dat natuurlijk; maar zal het haar ge)nkk<n die belofte te houden En wonneer de Porte niet meer op haar troepen kan vertrouwen, dan zullen moord en doodslag weer spoedig aan de orde van nu, zoo meldt een bericht uit Athene, is in Volo, in Thessaliö een vrijkorps van 100 man gevormd, dat in Macedonië wraak zal nomen op de Komi- tadji’s, voor de gewelddadigheden tegen do Macedonische Grieken gepleegd. Wat de Bulgaren verleden jaar gezaaid hebben, zul len zy thans maaien. En de Porte zal haar uiterste kracht moe ten inspannen, om tusschen deze elkaar hatende en strijdende pnrtyon den burger oorlog te voorkomen. sterven, duivelin!* «O neen, neen, neen I dat niet, dat niet jammerde zij. Ik was dronken toen ik het «leed. Die man had mij meegetioond en ie hebben mij alles afgenomen en ik lijd gebrek, Willem, ik lijd werkelijk gebrek! Zij keek wanhopig in hel ledige rijtuig rond, om te zien of er geen hulp opdaagde. Maar er kwam niets Zij was alleen met haar noodlot. Toen gleed zij op den vloer en omklemde zijn knieén. Zich kronkelend in doodsangst op den grond, kreunde zij om genade. «Je placht mij te kussen*, zeide zij. «Je kunt de vrouw niet vermoorden, die je voor jaren hebt gekust.... O, spaar mijSpaar mij Hij drukte de lippen op elkander en ze’te den mond van het pistool tegen haar voorhoofd. Zij huiverde bij die koude aanraking, haar tanden begonnen te klapperen. En toen wederom, toen was het wederom zoo met hem.... Hij kon niet, hij kon het niet doen. Hij moest haar laten gaan, aan haar lot overlaten. Nu immers kon zij hem toch niet meer schaden, want voor de zon weder zou verrezen zijn, zou hij immers buiten haar bereik wezen. De hand met het pistool er in zonk langs zijn zijde en met afschuw, niet onvermengd met deernis, zag hij neder op die menschelijke adder, die zich daar kronkelde aan zijn vleten Neen, dat was het niet. Niet aan dien trekker lag het, maar aan hem zelvenHij kon het niet doeh. Hij kon een slapende vrouw niet dood schieten. Duivel als hij was, kon hij haar niet vermoorden in haar slaap. Zijn natuur stond daar tegen op. Hij legde het wapen op zijn knie, en terwijl hij dit deed, opende zij de oogen. Hij zag in den blik de uitdrukking van verwondering langzamer hand overgaan in die van doodsangst. Het gelaat der vrouw verstijfde als dat van een doode, en haar lippen openden zich tot schreeuwen, doch er kwam geen geluid. Zij kon slechts een vinger uitsteken naar het pistool Als je durft kikken, ben je des doods zeide hij tot haar. fNiet dat het veel deren zou 1' liet hij er op volgen, terwijl hij bedacht hoe bezwaarlijk een gil bij d:t geraas van wind en wielen gehoord zou kunnen worden. fWat wil je doen», stiet zij eindelijk uit, wat wil je doen met dat pistool Waar ben je vaudaan gekomen Uit den nacht', antwoordde hij, en hij hief het wapen weder op, uit den nacht, in welken jij duivelin, nu gaat verdwijnen.* »Jc wilt mij toch niet ombrengen Ik, ik kan niet sterven, ik wil niet sterven.... ik ben bang te sterven!... O, vermoord mij niet! vermoord mij niet «Sterven zult ge,'antwoordde hij .Maanden geleden heb ik je gezegd dat ik je zou ombrengen als je mij het leven zuur maakte. Nu heb je mij ten gronde gericht, zoodat er voor mij niets overblijtt dan de dood, en nu zal je zelf ook Frankrijk. De expert, die bet boek van Dactriche gefotografeerd heeft, verklaart, dat de uit gekrabde naam niet weer geheel zichtbaar is gewordener ontbreekt wat aan eenige letters, maar door vergelijking zal men er in slagen den verdwenen naam weder ge heel te voorschijn te brengen. In de zaak-Dreyfus blijven nog slechts twee getuigen over te hoorende enquête zal dus spoedig geëindigd zjjn. Niettemin zullen do debatten eerst in October ge voerd worden. Dit ook met het oog op de vacanties. Oostenrijk-Hongarije. Uitt Woenen wordt het overlijden gemeld van den bekenden leider der Zionisten, Theodoor Herzl. De Zionistische beweging acht jaren geleden door hem op touw ge zet, deed ruim 200.000 volgelingen krijgen. Herzl is gestorven to Edlach, by Reichenau, aan longontsteking. Het wordt waarschijnlijk geacht dat vorst Ferdinand van Bulgarije te Mariënbad, waar heen lijj zich binnenkort zal begeven, met den koning van Engeland een samenkomst zal hebben. Vorst Ferdinand zou van de personende deportaties en verbanningen nemen schrikbarend toe, en steeds dringen weer nieuwe mannen on vrouwen naar voren om, te getuigen. Maar het baat alles nietsf ging Oechtomski yoqrt. Er komt geen revolutie. Het land is- ie dun bevolkt. En wanneer er tiendui zend, vijftigduizend, honderdduizend geest driftige intellectneelen zyn, die zich zelf willen opófferen om het volk te redden, er zyn te veel kozakken en soldaten, en die worden opgeleid om op te treden tegen het volk De agrarische commissie uit het Pruisische Heerenhuis had de door centrumsleden en -,.~x. concervatieven voorgestelde wijziging in de I den dag zyn. Reeds wet op de vleeschkeur onveranderd aange- nomen. Deze wijziging bepaalt, dat reeds door een veearts goedgekeurd vleesch niet aan een nieuw onderzoek (of het intnsschen bedorven is) onderworpen behoeft te worden; het gewone markttoezicht zal dan volstaan. Het Heerenhuis heeft gisteren over dit commissievoorstel uitvoerig beraadslaagd. Een amendement beoogde, de oude bepa lingen te herstellen, in hot belang van den gezondheidstoestand, vooral in de steden. Maar de agrariërs bleken sterk gom eg: slechts do linkerzijde stemde tegen en de Wijziging word aangenomen. 74) Zoodra de vrouw gezeten was, nam Quest <)e gelegenheid waar. Snel in het donkere rijtuig zich binnensmokkelend, sloot hij de deur zoo zacht mogelijk en zette zich ongemerkt in een hoek. De locomotief floot. *AI klaar riep men en de trein zette zich in beweging. Straks zag Qnezt de vrouw opstpan en in de wagen rondkijken. Geen levende zielmompelde zij.... En toch had ik net een gevoel alsof die duivel van een Quest mij op de hielen zat.Hu wat toch de zenuwen zijn! Ik zie nog de oogen, waarmee hij mij aankeek Een paar minuten daarna stopte de trein aan een station doch niemand stapte in en het opont houd was zoo kort mogelijk. Tien minuten later, weder een station en wederom niemand. Nu kwam er een eind van veertig minuten zonder stoppen. De heer Quest wist dit. Thans dus zou hij moeten doen Wat hij voorhad. Hij wachtte nog een .Weinig, totdat de trein zijn vette vaart had Deveikt De spoorweg liep hier door een heuvelachtig land, doorsneden van eep tamelfk breed water, dat op twee plaatsen door L hooge bruggen overspannen werd. Het was een woeste, verlaten streek, waarover de storm heen De „St. Petersburger Ztg.” van Zaterdag j.l. merkt op, dat bet toen bekend geworden telegram van Koeropatkin van Donderdag d. a. v. niet den indruk maakte dat men een onmiddellyke beslissing op het oorlogs- terrein verwachtte, maar ondenkbaar acht het blad ze daarom toch ook niet. De oor zaak, dat het nog niet tot een definitief tr ef fen is gekomen, ligt voornamelijk in de zware regens, die het speciaal de artillerie verba zend moeilyk maken, in de bergen vooruit te komen, en voorts in de noodzakelijkheid om te wachten op de van Hionio aanruk kende troepen (noordwestwaarts door het gebergte naar Sioe-jen en naar de troepen die uit Takoesjan den weg naar den Taling nemen). Dat het Japansche front, als geheel ge nomen, niet langer voorwaarts rukt, hangt voornaidelyk samen met de bewegingen vqn deze troependat blykt ook hieruit, dat de Japanners den bergpas Tsja-pang-ling (30 K.M. ten westen van Kai-tsjou) bezet houden, tot dekking van den marsch uit de flank die ten Z.O. daarvan plaats hqeff terwyl de noordelyker leidende weg, vén Kantsi naar Kat-tsou en Ta sji tsiao, ont ruimd wordt. Zoodra de flankbeweging dèr troepen uit het schiereiland Liao-tong plaats heeft gehad, kan men er zeker van zyïi, dat ook de troepen uit Tsja-pang-ling nair het noorden geconcentreerd zullen worden, maar niet zonder een sterke bezetting In don bergpas achter te laten, evenals het- leger uit Liao-tong dat gedaan beeft met de passen op 20 KM. ten zuiden van Kai- tsjou, in den omtrek \an Hionio en ten westen daarvan. Maar de Japanners zullen, als zy zoovér zyn, zich om de Russen die ten zuiden van Hai-tsjeng staan, niet meer bekommeren, en snel oprukken tegen de centrale stelling dór RussenHai-tsjengLiao jang, waarby de linie Kai-tsjou—Ta sji-tsiao met de dadr De Tsaar heeft in de plaats van den ver moorden generaal Bobrikof, den luitenant- generaal prins Obolinski tot gouverneur van Finland benoemd. En in een eigenhandig schrijven heeft de Tsaar den nieuwen gou verneur te kennen gegeven zyn keizerlijken wil, met betrekking tot Finland, een wil, die culmineert in de woordendat het de eerste plicht van den gouverneur is onbuig zaam te zyn by de doorvoering van de ge leidelijke nauwere aansluiting van Finland aan het ryk Dit geeft duidelijk te kennen, dat de daad van Schaumann voor Finland geen verande ring zal te weeg brengendat integendeel de politiek van Plehwe, als wiens agent Bobrikof optrad, met onbuigzaamheid moet worden voortgezet. Éet offer dat voor Finland’s vryheid is gebracht, heeft dus niet geholpen. En alle offers, die dagelijks voor Rusland’s vryheid gebracht worden, helpen evenmin. Een onderhond, dat een journalist onlangs met den vriend der jeugd van Tsaar Nicolaas, prins Oechtomski, had, geeft daarvan alweer het bewijs. Deze prins Oechtomski behoort tot de jonge Russen, die gaarne veel zouden doen voor hun land, maar die overtuigd zijn, dat het toch niets geeft. De ontevredenheid is groot en echter is geen bijeenkomst, geen weten schappelijk congres, geen vergadering, die niet eindigt in een politieke demonstratie. De gevangenissen zyn gevuld met hooggeachte woedde, met een huilen het geraas van den overstemde. Zeer eacht stond hij op en klom over het lage beschot, dat cijn coupé afscheidde van die waarin de vrouw zich bevond. Zij zat in een hoek met het hootd achterover geleund, zoodat het flauwe licht van de lamp op haar gelaat viel. Haar oogen waren gesloten. Zy sliep Hij gleed langs de bank totdat hij tegenover haar was, en beschouwde toen dat booze, wreede gelaat, waarop drank en blanketsel en jaren van slecht denkéh en slecht doen hun stempel hadden achtergelaten. Hij huiverde. Dit was dan nu zijn booze geest, zyn kwel duivel, het schepsel dat hem van kwaad tot kwaad gedreven en eindelijk verdorven had. Ware zij er niet geweest, dan had hij een goed en geacht man kunnen Zijn, in plaats van een voortvluchtig bedrieger en verworpeling, zooals thans Heel zijn leven scheen hem in die enkele seconden voorbij te zweven, al die lange, moeielijke jaren van worsteling, veinzerij en bedrog. En van dat alles, van al die teleurstelling, dat lee l, die vertwijfeling, van dat alles rat daar nu de oorzaak. Zij zou hem niet ontsnappen. Hij zou haar eindelijk zijn wraak doen voelen. Voor hem schoot er niets over, dan de dood, Welnu, ook zij zou sterven. Hij klemde de tanden op elkaar, haalde het geladen pistool uit den zak, spande het, en hield het haar voor de borst.... Maar hoe nu Hoe kwam het, dat die trekker zoo zwaar ging? Haperde er iets?-... Telefoon Xo. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1