Kinderspeeltuin BRETELS. KEVMSGEVTVfi. GEEN'BETER SMITS. BINNENLAND. D. S UISOM. ♦I A PON STÓFFEN AltVI'IHTMMTIHIM STATEN-GENKUAAL. K K B 8 T E K A M E li- PROVINCIALE STATEN. Gemeng-de Berichten. Atjeh. Stadsnieuws. Rechtzaken. Posterijen en Telegraphic. Een zeer uitgebreide Collectie VAN OS Az., BEURS VAN ROTTERDAM. Mai-kt. CJouda. Specialiteit in Nonveauté's. Itokken, Itohes en weder geopend is, F. CHRISTENSEN. KLEIWEG E HO. gelegenheid gebruik willen maken, om En geland te danken voor zjjn ondersteuning van <jle Macedonische vluchtelingen en voor zyn Bnlgaarach gezinde houding. KuSLAND. De Novosti heeft het gewaagd een brief van z(jn Londenschen correspondent op te nemen, waarin met instemming gewag werd gemaakt van Tolstoi's artikel in de Times over den oorlog. De regeering heeft deswege den straatverkoop van het blad verboden. Verreniodb Staten. Hoe ontwikkeld het telefoonverkeer in de Vercenigde Staten van Noord Amerika 'is, blykt uit een statistiek, welke de Chicago Tribune geeft, In gebruik waren in 't eind van hot vorig jaar 2.315.000 toestellen, waarmede in dat jaar 5070 millioen gesprek ken werden gevoerd. De leidingén hadden een gezamenlijke lengte van byna 7 millioen kilometer. Het kapitaal der telefoonmaat schappijen bedraagt 348 millioen dollars, haar inkomsten waren 87 millioen. Zy hadden ongeveer 80.000 personen in dienst, die to zamen ruim 36 millioen dollars aan jaar wedden enz. trokken. De eerste Kamer is hedenavond bijeenge komen tot hervatting harer werkzaamheden. Mededeeling werd gedaan van de laatstelijk door do Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen, welke naar de afdeelingen zijn verzonden ter onderzoek Besloten werd Vrijdag a.s. te 11 uur in openbare vergadering te behandelen eenige wotsontwerpen van kleinen omvang, en Dins dag d.a.vte 11 uur, te behandelen de Hooger onderwijswet. Na afloop daarvan zal er gelegenheid zyn om, zoo de leden zich in dien tijd in het onderwerp hebben ingewerkt, de Drankwet in de afdeelingen to onderzoeken. De vergadering is daarna verdaagd tot Vrijdag 11 nar. ZUIDHOLLAND. Alvorens do commissiën voor de geloofs brieven der nieaw gekozen leden werden benoemd, werd voorlezing gedaan van eenige adressen, houdende klachten over onregel matigheden bij de stemopneming in de stem bureaux by de Staten-herstemming te Leiden, met verzoek, dut de Staten eene hertelling van de stembiljetten zullen bevelen. De adressen worden verzonden aan de desbe treffende commissie voor de geloofsbrieven. Voor bet onderzoek der geloofsbrieven benoemt de voorzitter drie commissiën, saam- gesteld uit de heeren: von Fisenne, Ver hoeven en Dolk, voor de geloofsbrieven der leden, gekozen in de districten Leiderdorp— Vlaardingende heeren: Versteeg, van An- del en van der Pols, voor die in de districten Delft—Alphende heeren: van Heemstra. Korteweg en Houwqlink, voor die in de districten Gouda—Middelhornis. Na 1 uur schorsing wordt de vergadering heropend. De heer von Fisenne rapporteert namens de commissie, die de geloofsbrieven van den heer Paul Yan Leiden, heeft onderzocht. Van al de overigen zyn de geloofsbrieven in orde bevonden, zoodut tot hunne toelating wordt besloten omtrent de geloofsbrieven van den heer Paul verzoekt de commissie in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. De heer de Wilde hoopte, dat de commis sie reeds morgen rapport kon uitbrengen, omdat de vraag zoer eenvoudig is in zoover eene hertelling der briefjes gevraagd wordt. De heer von Fisenne deelde mede, dat de commissie waarschijnlijk morgen reeds zal rapporteoren. De heeren Versteeg en van Heemstra con- cludeeren tot toelating van al de overige lqden, wier eloofsb: leven onderzocht zyn. AldUB besloten. Pe toegelaten ledep, voor zoovor aanwezig, leggon de veroischte eeden of beloften af. De voorzitter wenschto allen gelnk met hun benoeming, zoowol lion die hun mandaat vernieuwd zagen als hen die voor het eerst hier plaats nemen. Met leedwezen vermeldde bij het heengaan van hen, die meest allen gedurende geroimen tyd lid waren van deze vergadering en door wier vertrok de voor lichting moet worden gemist van personen, die getoond hebben voor de belangen en behoeften der provincie en die zoowel aan de voorbereiding als aan do behandeling van onderwerpen een belangrijk aandeel in de werkzaamheden hebben genomen. Hun heengaan was het gevolg van den uitslag der plaats gehad hebbende periodieke verkiezingen, inet uitzondering van den heer de Monchy, die zyn taak aan andere krachten heeft overgedragen. Spr bracht hulde aan do wijze waarop de heer de Moncby zyn taak heeft vervuld gedurende de 23 jaren dat hy bijna onafge broken lid dezer vergadering was, waardoor hy den dank en de erkentelijkheid heeft verdiend van allen voor hetgeen hij in het belang van de provincie heeft verricht met getrouwe plichtsvervulling en onder den meest aangenamen omgang. Tevens wijdde de voorzitter een woord van waardeering aan den heer van Wasse- naer, die gedurende 3 jaren lid was van Ged. Staten, welke taak hy met den meeaten ijver en toewijding vervulde, zoodat zijn heengaan oprecht betreurd wordt en van Wassenaer niet ligt zou worden vergeten. (Toejuiching). Daarna wórdt mededeeling gedaan van ingekomen stukken en voorstellen. Vele daarvan worden verzonden naar do afdee lingen of zullen morgen in handen gesteld worden van speciale commissiën. Een Gorinchemsche werkliedenvereeniging maakte Zondag een uitstapje naar Tiel in een rijtuig, getrokken door drie paarden. Op den terugtocht 's avonds viel het rijtuig by Herwflnen van den dyk, en het meé»*endeel der inzittenden bekwam arm - en beenbreuken, een die niet spoodig onder het rijtuig vandaan kon worden gehaald, verkeerde zelfs in gevaarlijken toestand. De orkaan, die te Moskou en omstreken gewoed heeft, heeft veel grooter verwoestin gen aangericht, dan men uit het eerste te legram zon opmaken. De storm ging met een hagelslag gepaard, waar niets tegen bestand was. De hagelsteenen hadden de gemiddelde grootte van een ei en er waren er by, die een kwart-pond wogen. Vele villa's en woningen in don omtrek van Moskou zyn totaal vernield- Een buitenverblijf ver dween letterlijk van de aarde; van een eeuwenoud boscli, dat dit landhnis omgaf, bleef niets dan de wortels over. Van vier dorpen by Moskou bleef geen huls overeind. Ook in Moskou zelf is de schade onme telijk. Meer dan tien kerken werden daar beschadigd, terwijl vijf fabrieken geheel ver woest zyn. De directeur van de brandweer werd gedood, doordat de neerstortende koe pel der Petras- en Paulnskerk hem verplet terde. Voortdurend worden er lijken gevonden onder de puinhopen der ontelbare ingestorte huizen, onder een hnis 30 dooden tegelyk. Driehonderd gewonden zyn reeds in de hospitalen binnengebrachthet aantal dooden is nog niet te schatten, het overtreft nü rbeds volgens sommige berichten de 350. Ooggetuigen zagen dien middag om onge veer 5 uur een loodgrauwe, door bliksem schichten verlichte wolk, die op do aarde neerkwam, terwyl een stofwolk hem tege moet wervelde. Deze onregelmatige trechter joeg op een breedte van 250 vadem door Moskon en zyn omgeving en vernielde alles wat hy ontmoette. Ongeveer 10,000 oude boomen werden ont worteld. De schade bedraagt vele millioenen roebels. Vorst Tsjilkof, de minister van het Ver keerswezen, bezocht de geteisterde streken. Te Winschoten is Maandagmorgen ten hoize van een Duitsche familie, sedert kort aldaar woonachtig, diefstal gepleegd ten bedrage^o.a. van ongeveer 500 Mark in goud. Als vermoedelijke daders werden reeds 's middags door de gemeente-politie twee pérsonen gearresteerd, R. en N. ge naamd. Eerstgenoemde was nog in het bezit van 400 Mk- Een derde medeplichtige is nog zoek. By do arrestatie had een hevig gevecht plaats, waarb\j de politie niet dan met groote moeite de overhand behield. Omtrent de vergiftiging in de Haarlem mermeer deelt de ,0. H. Ct." nog het vol- gonde mede Langzamerhand treden meer bijzonder heden aan 't licht aangaande de wijze, waarop vrouw Datema het treurige feit heeft Ver richt, waarvoor ze weldra zal terechtstaan. Zoo blykt nu dat ze haar echtgenoot het vergif heeft toegediend in een ei. Ook heeft ze anderen, o.a. haar kinderen, reeds dagen te voren voorbereid op een mogelijk aan staand overlijden van haar man, ofschoon hij volstrekt niet ernstig ziek was, alleen lijdende aan een lichten aanval van dysen terie, een kwaal die in deze streken in den zomer vry inheemsch is en ook hem vroeger meermalen had aangetast. De politie doet overal in de baurt onderzoek, of Van 't Hof de man, waarvoor zij het treurige feit heeft bedreven, ook in of nabij liaar woning is gezien op den dag dei vergiftiging, om daar door gegevens te vinden, of misschien ook hy by de zaak zelf betrokken was. Tengevolge van uitingen vnn Van 't Hof en ook uit een brief, welke anderen in han den kwam en door dezen werd gelezen, waren velen reeds dagen van te voren vol komen ingelicht omtrent de wyze, waarop Datema zon moeten stervenden ongeluk kige zolf werd niets medegedeeld, wat tot waarschuwing had kannen aansporen. In verband met bovengenoemden brief (of brie ven) is, naar we vernemen, reeds een zekere G. in verboor genomen. Tnsschen twee passagiers op het Schie- bootje van Rotterdam naar Delft ontstond gistermorgen tijdens de reis twist. Een der twistenden, een koopman, trok zijn mes en braclit den ander zeven steken toe, waarvan twee ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De dader sprong onmiddellijk van boord, maar werd door de politie, op ry wielen, nagezet on gearresteerd. De verwonde is in het gasthuis opgenomen. De aangehoudene is een berucht vman, die reeds 18 jaren moet hebben gezeten voor verschillende misdrijven. De algemeene vergadering van den Alge- meencn Nederlandschen Geheel-Onthouders- Bond zal Zondag 17 Juli gehouden worden in den Haag. Er is vergunning gevraagd om vóór de vergadering (van 12'/» tot 1 uur) een optocht te honden mei banieren, van het Staatsspoor station tot de vergaderzaal. Daarentegen zal er geen meeting gehouden worden, zoo als by vorige algemeene vergaderingen van den Bond het geval was. Op het spoorwegemplacement te Winters wijk der H. IJ. S. Mpg. is Maandagmiddag een werkman der maatschappij overreden. De beide boenen werden van den romp ge scheiden. Ofschoon de ongelukkige nog leeft, vreest men dat het ongeluk een noodlottigen afloop zal hebben. Aan het St.-Lazare station te Parijs is Maandagochtend de ketel van een locomotief gesprongen, en de stukken zyn weggeslagen naar alle kanten tot een afstand van 400 meter. 'tWas een rustende locomotief, die 's morgens had gereden on in den namiddag weer dienst zou doenze stond op IOC) M. afstand van de pont de l'Europe, op een stak spqorbaan dat door hnizen omringd is. De ontsteltenis allerwego was vreeselyk. Een. aantal huizen uit de rue de Rome, de rue de Constantinople en de rue de Berne zyn als gemitrailleerd dóór groote en kleine brokken machine- Ook de brug en de spoortunnel zien er als druk beschoten uit. Zeven per sonen op het spoorwegterrein en tien in de nabnurt8chap zyn gekwetst. Soldatenmishnndelingen. Te Maagdenborg is weder een Pruisisch onderofficier, wegens mishandelen van zijne soldaten - waardoor zelfs een fuselier tot zelfmoord werd ge dreven -- veroordeeld tot 2 jaren tuchthuis straf, 5 jaren verlies van eer, degradatie en ontslag nit den dienst. Men tracht na in Praissen niet alleen door straffen, maar ook door beloonen het mis handelen van Soldaten tegen te gaan. Ter gelegenheid van het 200 jarig bestaan van het 2de en 3de bataljon van het 7de Thnringsche regiment infanterie te Gera, heeft de Pruisische regeering een jubileum fonds van 15,000 Mark gesticht, dit welks renten jaarlijks belooningen zullen worden verstrekt aan onderofficieren, die zich niet aan soldatenmishandelingen schuldig maak ten. Teekenend voor de toestanden, d&t zulke maatregelen noodzakelijk worden. Sinds eenige dagen staken de dokwerkers te Brest. Zondag hielden zy' een meeting, en wandelden in langen optocht daarna doOr de straten. De gendarmes trachtten hen in groepen te verdoelen, waardoor een alge meene vechtpartij ontstond De betoogers wierpen met steenen naar de gendarmes en riepen„Gooit ze in het waterTot over maat van ramp reed een kar met steenen geladen door een der straten. Dadelijk werd zij leeggeplunderd en was er versche voor raad voor een bombardement. Een twaalftal mannen Werden gewond, onder wie een kapitein. Het tramweg-personeel staakt eveneens en men is bevreesd d&t de arbeiders bij de bouwvak-bedryven en de gaswerkers dit voorbeeld zullen volgen. De troepenmacht is aanzienlijk versterkt. Over de onlusten te Sidoardjo schrijft men van 7 Jani uit Soerabaja aan de „N. R. Ct." Berichten over de onlusten in het Si- doardjoscbe blijven de plaatselijke bladen vallen, maar het is niet zoo heel gemakke lijk te zeggen, wat men van een en ander gelooven kan. Sommigo berichten maken den indrnk alsof het op zijn Amerikaansch in de eerste plaats om sensatienieuws te doen was en de juistheid eerst in de tweede plaats kwam. Voor een ernstig onderzoek vanRe- geeringswege zal hebben plaats gehad, zal echter over de aanleiding en de eventneele vertakkingen van het verzet elders weinig met zekerheid te zeggen zijn. Het wekt eenige verwondering, dat dit onderzoek tot heden niet is opgedragen aan iemand van bniten-af, maar schijnt te zul len geschieden door de locale ambtenaren, die natuurlijk bij een bepaalde voorstelling van zaken belang hebben, vooral de in- landsche. Ontevredenheid bij de bevolking tegen over de suikerfabrieken, vooral tegen Sroe- nie, schijnt te hebben geheerscht; sommi gen brengen die ontevredenheid in verband met de schorsing van een wedono in het district Boelang, waarin echter Gedanga en Sroenie niet liggen, die op klacht van sni- kerfabrikanten is geschorst, terwijl hy zelf beweert, tegenover den regent, die, zooals algemeen bekend is, in nanwe relatie met de suikerfabrieken staat, te zyn opgetreden voor de belangen der bevolking tegenover de fabrieken. In elk geval, ontevredenheid en armoede by de bevolking schijnen de bodem te zijn geweest, waarop fanatisme kon worden gekweekt. Eigenaardig is het, dat onder de gevallenen geen enkele hadji is; zelfs degeen, die als aanvoerder wordt aan gewezen, was gqen tulbanddrager; wel zyn er gewone dessamenschen onder, naar men wil zelfs een paar mandoers (ploegbazen) van de fabriek Sroenie. Te Gedangan bleef 't verder rnstig, en om de bevolking tot haar gewone doen te rug te brengen, werden de troepen terug getrokken, behalve een paar bewakingsde tachementen te Sroeni er. voor de gevangenis te Sidoardjo. Intusschen was men ook op andere fa brieken, vooral in het Modjokertosche en Djorabangsche zich ongernst gaan maken. De fabrieken werden van Beanmont-gewe- ren en patronen voorzien. Men wond zich- zelven en elkaar op, ook al in verband met bovenbedoelde sensatie-berichten. Tegen Don derdag bereikte de ongerustheid haar toppunt. Vrijdag zon zyn de eerste passardag na den geboortedag van Mohammed, een soort feestdag, en het heette dat eigenlijk Vrijdag eerst de onlusten, en dan op ver schillende plaatsen te-gelijk, hadden moeten uitbreken. Niettegenstaande het bestnur verzekerde, dat er niets was, zonden velen in de binnenlanden hun vrouwen en kin deren maar Soerabaja; op sommige plaat sen drong men bij het bestuur aan op het aanvragen van troepen, en toen dit zei, dat hiervoor geen reden was, seinden sommigen er zelf om, natuurlijk zonder gevolg; de nacht werd op verschillende fabrieken door de employees gewapend in de administra- tenrswoning doorgebracht; elders was min in de assistents-residents-woning verzarrield, maarer gebeurde niets. De geruchten en vluchtelingen hadden ook hier eenige ongerustheid gewekt, al thans in sommige kringen, meest onder de Indo-Enropeanen. Sommigen, die aan den buitenkant der stad woonden, verlieten bun hnizen om in het centrum der stad be scherming te zoeken. Zelfs kon men Zien hoe leegstaande tmizen in de nabijheid der kazerne bewoonbaar werden gemaakt en men daar den nacht ging doorbrengen. Al gemeen was die ongerustheid echter niet, alleen in enkele gezinnen had men elkaar bang gemankthet meerendeel der Soera- bajanen bleef kalm en zonder zorg, hetgeen ook maar goed was, wjjl niets gebenfde. Nu, die Vrydag zonder eenig voorval van beteekenis is voorbijgegaan, is de spanning geweken en aanvaardt men de verzekering van het bestuur, dat niets te vreezen is. Geleidelijk beginnen de verschillende fa brieken te malen en gaat alles weer zijn gewonen gang. Men beeft het zelfs niet noodig geacht, de troepen eerder van de manoeuvres bij Malang te doen terngkee- rende afdeelingskommandant is weer daarheen terug. De toestand van den resident is ook be vredigend, over eenige dagen hoopt hy de ziekeninrichting te verlaten. Het noodlottige schot is vermoedelijk ontsnapt aan den revol ver van een controlenr, die op den aanvaller vnn den resident in het water schoot. Onze corespondent te Bataria seint ons heden Overste Van Daalen bericht, dat hg op 20 Jani Likat bestormd heelt. De vijand liet 432 dooden achter, waar onder 124 vronwen en 88 kinderen. Het aantal gewonden bedroeg 54, het aantal gevangenen 17 er werden 87 geweren buit gemaakt. Ongevaarlijk gewond werden overste van Daalen, luitenant Watrin, de sergeants Wondt en Belling, 13 minderen en 1 dwangarbeider. Op 23 Jnni werd Langatbars bestormd. De vijand voebt tanatiek en deed ver scheidene klewangaanvallen. Hjj liet 654 dooden achter, waaronder 186 vronwen en 130 kinderen. Het aantal gewonden bedroeg 49, het aantal gevangen 28er werden 24 geweren en 3 lilla's buit gemaakt. Ongevaarlijk gewond werden kapitein de Graal, 22 minderen en 6 dwangarbeiders. De bootden melden zicb aan. De bevel* king keert van de Westknst terug. Pakpak en Boven-Singkel blijken vijandig, In PidKö doodde luitenant Verscbnir de bendehootden Pangandab en Toekoe Moeda Njadaod. (B- B- Ct) GOUDA, 6 Juli 1904. De 4e Orgelbespeling had een groote at tractie, daar Mej. Schaly uit Schoonhoven zich weer zou doen hooren. In een drietal kenrige nummers gaf zy ons blyken van haar knnst, die hetzy met genoegen gezegd, er sedert verleden jaar op voornit gegaan is. De zuiverheid liet weinig te wenschen over, terwyl de verschillende nummers vry goed' tot haar recht kwamen. Gaarne 'znllen we haar nogmaalshooren, vooral als zy met nog stemmiger hand den strijkstok zal leeren hanteeren. Mej. Zieck nit Leiden was misschien niet heel gelukkig fn de keuze van haar zang- nommerszy waren zwaar en daardoor moeilijk te vertolken wat voordracht betreft. Toch heeft zij ons met haar zuiver vol So praangeluid goed voldaan en hopen wy op nadere kennismakingeen zuiverder en duidelijker uitspraak zy haar een ernstige stadie. „No. dit of dat op verzoek" prykt meer malen op het program. Wy durven dit nu al vragen voor No. 5: „Allegro Maestoso" van Rinck, dat bijzonder in den smaak viel. Telkens treft ons weer de kunstvaardigheid van den „meester"-organist zooals hy ons die in zyn orgelnummers toont, getuige No. 1 „Fantasia et Fuga" van Bach en No. 8 „Seconde Sonate" van Guilmont. Was het auditorium niet kleiner dan den vorigen koer, voor de volgende Orgelbe speling hopen we op een grooter: zy is het ten volle waard. Met een hartelijk welkom werd Zaterdag de tentoonstelling van raskonijnen door den voorzitter, den heer N. J. Montagne. ge opend. Drnk was het bezoek gedurende drie dagen en geen wonder, onder de 72 inzen dingen van 14 verschillende rassen waren echte pracht-exeraplaren. Van de gelegenheid om zich als lid der Goudsche vereeniging op te geven werd mede druk gebruik gemaakt, trouwens een contri butie van 10 ets per maand is geen beletsol. De jury bestaande uit de heeren Joh. H. van Piggelen en C F. W. Rietveld, beiden van Utrecht, had een moeilijke tank. I)e uitslag der bekroningen was. Eerste prijzen den hb.C. J. van Velzen 3, P. A. Boegheim 2, A. Boot, J. Steenheek, J. Kelder, L. Knlik, P. J. Polet, J. Boer, A. Kelder, L Erberveld Tweede prijzen aan de lib-J. Kulik, Z. -Jansen, k. Kelder, L. Erberveld, W. Vermy, J. Boer, A. Kelder, M. Boegheim, CTJ. van Vélzen Derde pryzen aan de hh.H. Lakerveld, J. Steenbeek, C- J van Velzen, P. A. Boeg heim, L. P. Kulik, A. Kelder- Zeer eerv. verm, aan de hh.L. Hersch 3, J. G. Knlik, Bartelmeyer» J- Kersbergey, J. P. Hak, P. J. Polet, H. Lakerveld, N. J. Montagne, K. Vermeulen 2, J. Steenbeek 2. Eerv. verm. aan de hb.H. Lakerveld, J. Steenbeek, J. P. Hak, A. Scholen, J. Hoeksie. Zaterdagavond uitreiking der pryzen in genoemd café. Heden slaagde te Delft voor het examen werktuigkundig ingenienr de heer A. J. Breebaart alhier. De by het 4e reg. inf. benoemde majoor A. L. Boonacker komt alhier in garnizoen. Bij het 6e reg. inf. worden de luit. kolonels A. G. van Tricht en J. H. Makkink belast resp. met het bevel over het depot en over 2e bataljon te Breda. De kapiteins V. Repelius en P. J. L. B- Batenburg, onlangs benoemd by het 4e reg- in!., komen beiden te Leiden in garnizoen. Het le en 5e bataljon 4e reg inf. uit Delft en Gonda worden van 24 Ang. tot 3 September a.s. gedetacheerd in de legerplaats bij Harskamp, tot het honden van gevecht schietoefeningen, onder leiding van kolonel jhr. Wo G. Van der Wjjck. De op het politiebureau in de Lange To renstraat te Rotterdam in bewaring zynde vrouw, die diefstal pleegde in de Fransche bazaar en eene poging tot ontvluchting waagde, heeft erkend een valschen naam te hebben opgegeven. Zy heet M. A. van der W., weduwe van A. D., en woont te Krim pen a. d. Lek. By de sprongen, die zyS)p hare vlucht maakte, kwetste zy zich aan de beenen. Zevenhuizen. De gemeenteraad heeft de vergoeding voor de ambtenaars van den Burgerleken Stand bepaald op f 75. Waddings veen. De collecte voor den ge- wapenden dienst heeft alhier f 31,63 op gebracht. Reeuwijk, 5 Juli. By de j.l. gehouden verkiezing van vyf bestuursleden der Ned. Herv. gemeente van Slnipwyk zyn herkozen de heerenW. Vis, J. Plak, J. van Spengen en G. de Knikkerterwyl inplaats van den heer A. Hofland, die naar elders is vertrok ken, gekozen is de heer P. den Ouden. Voor de rechtbank te Rotterdam had zich gisteren o. a. te verantwoorden Op 18 Mei had J. N. R., 50 jaar, smid, gedomicilieerd te Rotterdam, zich vervoegd ten huize van J. M.. te Gouda, alwaar mede aanwezig was A. E. P. Aan hen had hy zich voorgedaan als Schot, de machinist te Amersfoort, die by de spoorwegstaking ge weigerd had militairen te vervoeren. Voorts had hy medegedeeld te Gouda gekomen te zyn, om werk te zoeken. Hy moest aldaar overnachten, waarvoor hy echter geen geld had. Hy gaf den wensch te kennen om voortgeholpen te worden, en deelde nog mede een vrouw met 13 kinderen te hebben. Een en ander wns echter in stryd mot de waarheid. Bewogen door deze mededeelingen, had hy van ieder \an hen f 1 gekregen. Mot vryspraak voor wat betreft het feit, begaan ten opzichte van A. E. P., werd veroordee ling gevraagd tot zes maanden gevangenis straf, daarby in aanmerking nemende dat beklaagde reeds vroeger wegens oplichting was veroordeeld. De verdediger, mr. J. P. Bruynzeel, er op wijzende, dat beklaagde voor de ontvangen gelden had geteokend en zo zou terugzenden aan een'bepaald adres, refereerde zicb ove rigens aan 's rechters oordeel. Uitspraak over 8 dagen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redakieur 'f 'Is wel wat vrijmoedig alweer een beroep te doen op uw gastvrijheid, maar ik hoop dat U my die voor een ander onderwerp dan 't lantst besprokene wel zult willen verlenen. Zo even las ik de in de Raad gehouden disknssie over do kermis, en hieruit bleek me dat sommige leden die so gaarne wilde behouden in 't belang van de werkman. Hiertegenover stond de mening van anderen die bedoelde „ontspanning" als een beslist nadeel voor de werkende klassu beschouwen, en ik aarzel geen ogenblik myn instemming hiermee te betuigen. 'tKomt me voor dat met name de heer Jongenburgor terecht wat verder zag dan de naaste gevolgen der af schaffing, door te wijzen op de indirekte baten die de volksklasse er door zouden ten goede komen. Wat bevreemdend is alleen dat hy zich verwondert zelfs 't socialisties raadslid Spiekman voor de afschaffing te zien pleiten. Ik vermoed dat, indien de heer J. wat meer bekend was met in socialistieso kringen bestaande opvattingen, en meer speciaal met 't werken van Spiekman, z(jn verwondering achterwege wafe gebleven en hy diens optreden eer natuurlik had ge vonden. Maar wat verder de zaak betreft, men heeft er op gewezen dat de werkman toch wat moet hebben, daar hy geen zomeruit- stapjea kan maken. Men mag vragenis hiervan alleen de reden gebrek aan geld, of ook nog iets anders Ik twijfel niet aan de goede wil van menig patroon om zijn arbei ders enige vakantiedagen toe te staan, maar algemeen is dit toch zeker niet. In Engeland weet de fabrieksarbeider in de meest indus triële streken althans niet beter, of hij heeft recht op een vakantie van acht achtereen volgende dagen, die bij met zyn gezfn aan de „sea-side" doorbrengt. In Nederland, met zyn betrekkelik weinig ontwikkelde in dustrie en in verhouding daarmee geringe arbeidersbeweging, hoort men van enigszins beduidende vakanties soms, maar zelden. Was dit alles anders dan zon 't met de financiële mogelikheid om zich buiten eens te verfrissen ook wel anders staan. Dit ziet men ook aan België, waar wel de lonen laag zyn (althans in Vlaanderen), maar de socia- listiese beweging krachtig is, zodat de socia- listiese coöperatie „Voornit" te Gent een hotel aan de zeekust bezit, waar goedkoope gelegenheid voor logies voor de leden be staat. Ik weet niet of zulke dingen binnenkort by ons te verwachten zyn, waar wel dat, wanneer de werkman thans spaart voor de kermis (ongetwijfeld heeft de heer Vergeer hierin gelijk, al znllen er ook velen zyp,die dat niet doen) hy dit even goed kan en zal doen voor een uitstapje, en dat een uitstapje ook maar van een dag oneindig meer voor hem waard is dan de kermis waar, ook al gaat 't zonder uitspattingen, in alle geval zyn kinderen slechte voorbeelden zien, smaak voor 't lelike gekweekt wordt, in een woord 't beschavingstandpnnt der arbeidende klasse op laag peil wordt gebonden. Ook heb ik wel zoveel goede dank van de beter gestelden om samenwerking van welgezinde patroons en anderen ten einde de werkman in 't algemeen in staat te stellen iets van buiten te genieten, voor niogelik te houden. Ook kon er wel eens wat meer geducht worden aan sportterreinen voor de arbeidersjeugd. Rotterdam heeft, zo ik me niet vergis, hierin een goed voorbeeld ge geven, terwyl hier althans ook gelegenheid voor gymnastiek bestaat, maar in besloten ruimte. Men zou gaarne zien dat de Maatsch. Tot Nut v. 't A. znlke dingen ter hand nam, maar daar de meesto leden, naar men althans beweert, van de leer zyn „Voor wat hoort wat", gaat veel geld, dat naar 't doel der Maatschappij andors besteed moest wor den, weg aan ontspanning voor de beter gestelden. In dank voor plaatsing, Uw dw., R. STAVENI88E DE BRAUW. .Benoemd: 1 Juli, tot adsistent te Rot terdam, J. I. 8. Wiarda, thans kantoorknecht aldaar16 Juli, tot directeur van het post en telegraafkantoor te Appingedam, J. G. de Fouw. thanB directeur van het postkan toor te Ny verdal1 Aug. tot directeur van liet telegraafkantoor te Arnhem, T. C. G. ten Bokkel, thans directeur van het post en telegraafkantoor to IJmuidentot direc teur van hot post- en telegraafkantoor te Hoogezand, N. Mulder, thans in gelijke betrekking te Hoogeveen. Verplaatst: 20 Juni de klerken der posterijen en telegrafie 2de klas-e J. de Vries naar Haarlem (telegraafkantoor), J. Nieland naar Arnhem (telegraafkantoor), en W. L. Oling naar Groningen(telegraafkantoor), allen van Amsterdam (telegraafkantoor)1 Juli, de surnumerair der posteryen en telegrafie A. P. J. de Kiewit, van Goes (postkantoor) naar Vlissingen (postkantoor)de klerken der posteryen en telegrafie 2de klasse A.J. Jonker, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Weesp en D. Jonker, van Amersfoort naar Dongen 16 Juli de klerken der pos terijen en telegrafie 2de klasse M. Beima, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar De venter (telegraafkantoor), J. A. Saloraé, van Hansweert naar Oss en F. W. A. van West, van het lioofdtclegranfknntoor naar het hjjpost- en telegraafkantoor „Goudsche Sin gel" te Rotterdam. Eervol ontslagen: 22 Juni de Vrouwelijke klerk der postorijen en tele grafie 2de klasse F. J. van Houten, thans met langdurig verlof. O v e r 1 e d en 27 Juni de directeur van het post- en telegraafkantoor te Breskens, J. P. Ehrenburg. Kleiweg E 73a, GOUDA Telenhoon \o. .11, DINSDAG 5 JULI. L.K. H.K. Staatsleemnqen. Nederland. Obligatien Nederl. Werkelijke Schuld 3 95»95' 4 Italië. Inschrijving 1862-1891 5 97% Servie. Obligalieleening 1895 4 70% Turkije. Geünificeerde Schuld Recepisseri 4 80% - Brazilië. Obligatien Recepissen 1903 m 5 91*/i« - Provinciale en Stedelijke Leeninqen. Rotterdam Obligatien (f 1000) .1(1898-1903 8»/, 97% Hypotheek-Banken. Pandb le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4% 100% Pandb. Bataafsche Hypb. 4 998/, Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 998 i Pandb.Friesch-GroningschoHy- poth_ekbank 4 99'/, Pandb. Holl.-Gelderschc Hypb.4 99% Pandb. Hollandscuo Hypb. 4 99% Pandb. Maas Hvpb. 4 99% Pandb. Nederl. Hypb. 4 99% - Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 72% Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101 Pandb. Rotterd. Hypb. 3% 97% Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'/a 99% Pandb. Westlandsche Hypb. 4 99% Pandb. Zeeuwsche Hypb. 4 99% Pandb. Zoid-Holl. Hypb. 4 99'/, 99%6 Petroleum- Ondernemingen Aand. Kon. Ned. My. tot Expl. van Petrol.-bronnen 515 - i Scheepvaart-Afaatschappijen. Oblig. Stv.-My. „De Maas" 5 Diversen. Obl. Nat. Grondbezit 4 99% Certific. Vereenigde Amerik. Fondsen le serie 4 102 Spoovwegleeningen Noord-Amerika. Atchison To- peka en Santa Fé. Cert. v. gewone aand. 72% Miss. Kansas Texas. Certifica ten van Aandeelen 16* 8 - Tramweg- Maatschappijen Iiaagscho Tramw.-My'. Oblig. 4 98% 98%, Premieleeningen Nederland. Obl. Noord-Holl. -In Ver „Het Witte Kruis" 74 Belqie. Loten Stad Brussel 1886 2'103 Loten Stad Brnssel 1903 2% 103% Hongarije. Hong. Hypb. (fl. 100) 3 112% - Theis Regulir Gesellschaft 4 162 De NOUVEAUTÉ's in IITOH) nnfirniium llA), UUU1 UlllLU, UIAluuun, zijn in groote voorraad voorhanden tot de meest concnrroerende prijzen. VERSCHEIDENHEID. De machinist van de Westlandsche stoom tram te Loosduinen, die onlangs een kind aanreed, heelt zich dit zoo aangetrokken, dat hjj wegens overspanning deii dienst heelt moeten verlaten. Volgens de „Scientific American" leven er in Duitschland met zjjn 55.000.000 inwo ners slechts 78 personen ouder dan 100 jaarin Ierland met zijn 4.000.000 inwoners 578 en ill Bulgarije met zyn ruim 3.000.000 inwoners 3883. Het blad voegt er aan toe Duitschland eet veel vleesch, vooral var- kensvleesch Ierland, het arme Ierland, heel weinig vleesch en Bulgarije kan men vrywel rekenen, in het algemeen, een vegetarische bevolking te hebben. Afloop dar Openbare Vorkooplng van Onroerende Goederen. VEILING 5 JULI 1904. Ten overstaan van Notaris .1. KOEMAN te Haastrecht. Heerenhuis Turfmarkt 117, huis N. Haven 90, en tabrieksgeboniv daarachter met eenige machinerieën te Gouda, k. den Heer H. Knuttel voor 124960. Met deze maak ik het geachte pabliek van Gouda en omstreken bekend, dat vanat lieden de met vorschillende SPEELWERKTUIGEN voorzien, en hoop ik even als vorige jaren, weder ■met een drnk bezoek vereerd te worden. Hoogachtend, Uw Dw. Dn., Stolwijkersluis, 1 Mei 1,904. Telefoonno. 86. adres voor alle soorten SCHOENWERK als het Noiirdliraliiiiilscli Muien- ei tegenover de Klbiwegsteeg. Aanbevelend A41e reparatiën en aangemeten werk.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2