ING A ouda- DE VERBORGEN SCHAT. ismaxxn RDA1. ao Aïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 8 Juli 1904. No. 9459. 3 Buitenlandse!! Overzicht. ■er I glijders KStftSX s’ 43ste Jaargang. FEVILLETOl. van Verspreide Berichten. 103. egen aanslai* IKMAN*Zk 1 gratis. et Ryks Inter- rerkelyke hulp riefkaartworlt gezonden door jommel. dtiylttte «n Idel voor Hmtm ider schoenwerk, II Miner Ce - Mm lette (oei merk.— verkrijgbaar DE VISCH- tinnen enkele hnpwteurs 'k der groote met één per- verkoop te rrentie is Bit terheid heelt te hebben. t gekookt toot de- lepeli tu >M Ah> ml tob [ebruiken. ma a. Tlfeatern, enz. enz., naiito. ichling in de ndag 20 Juni ra>fl>u»jee 0.35 r Bader tar voor per- i K. M. 1, - iiölWlE lOlIUM Edit« teeam-n’ n in den leem des rreerdigd «ereldbe- *8toll- 'I in een n weinig Een Reuter-teJegram uit Engeland heelt gemeld, dat Balfour’s voorstel om de be raadslaging over de drankwet te beperken, het muilband voorstel, met 262 tegen 207 stemmen is aangenomen. Een meerderheid van 55 stemmen dus- Dat is oen behoörlyke meerderheid, als men weet, dat de Ieren, die de drankwet zejf steunen, tegen deze beperking van de vryo beraadslaging zyn en dus tegen de regeering hebben gestemd. En de zaak wordt voor de regeering nog fraaier als men ziet, dat het voorstel van Asquith, strekkende om bet muilband voorstel te verwerpen, reeds afgestemd was met 301 tegen 228 stemmen; meerderheid 73. Met Frankrijk. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, Paul Cottingniea, die voor de enquête commissie het bekende bezwarende getuigenis aflegde aan het adres van Millerand, heeft zijn ontslag gevraagd en gekregen. die b|j den prior is geweest. De heer Mas curaud ontkent dit en zegt zyn alibi te kunnen bewijzen. De getuigenis van Cendre vindt over het algemeen weinig geloof. Telefoon to. 82 ADVERTENTIEN worden gepliatat 15 regels a, 50 Centen; iedere reg-el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. dt» regeering stemden toen 1 liberaal en 1 nationalistmet de liberalen 54 nationalisten en 12 unionisten, o. a. Gorst, Seely, Churchill en T. \V. Russell. De oproep van Balfour aan zijn party is dus niet vergeefs geweest. Zy heeft hem een meerderheid van 73 stemmen bezorgd. Dat by de eindbeslissing de meerderheid tot 55 stemmen verminderde, is eenvoudig hier door te verklaren, dat verscheiden unionisten, na de stemming over Asquith’s voorstel, de stelling der regeering veilig achtten on West minster den rug tpegekeerd hebben. En nu kan het ministerie Balfour weer rustig op het kussen blijven, want het kan zeggen, dat het van een flinke meerderheid in het Parlement nog altijd zeker is. Van het plan der liberalen om als protest tegen de muil* korfbepalhig zich aan de behandeling1 van de drankwet te onttrekken, hebben wy niets meer gehoord. By de behandeling van het proces tegen de directie van de waterleiding te Gelsen kirchen, in verband met de daar voorgekomen tyfus epidemie, zyn belangwekkende dingen aan het licht gekomen over de lichtvaardig heid waarmede men aan dpn wator-toren trachtte te voorzien in do toenemende be hoefte aan leidingwater. Het gefiltreerde water werd daartoe vermengd met vuil rivierwater. Vlak by de prise d’eau kwam de sterk verontreinigde Elbergbeek in do Roer waarin vuilnis en krengen vrjjeljjk roriddreven. De waterleiding maakte intus- schen prachtige zaken. In de laatste jaren werden geregeld dividenten uitgekeerd van 9—14 percent. In Gelsenkirchen werd berhaaldelyk ge klaagd over de hoedanigheid van het leiding water. Er kwamen geregeld allerlei levende wezens uit de kranen, als wormen en aaltjes, in voldoende hoeveelheid om een aquarium mee te vullen. Een van do gewezen directeuren zpide, op oen vraag van den voorzitter, dat hy niet graag ongeflltreerd Roer-water zou drinken. Maar het „gemengde” Roer-water was, vol gens hem, onschadelyk. Dat had hy met zyn geheele gezin geregeld gedronken Vooral wekt het vee) aanstoot, dat zy aan de vrouwen en kinderen van de vreemde ge zanten geschenken doet toekomen Er wordt gemord, dat de bevolking hooge belastingen moet opbrengen en dat deze in den vorm van geschenken aan de inhalige vreemdelingen weggaan. De North-China Daily-News helpt het ver breiden van deze verhalen en laat zich uit Peking melden, dat het laatste feest, dat de Keizerin-weduwe aan de vrouwen der gezan ten beeft aangeboden, de som van 130,000 taels zou hebben gekost, buiten de kostbare geschenken van goud, paarlen en edelge steenten, die de dames meekregen. Men vertelt, dat de Europeesche dames, nadat op persoonlyk bevel van de Keizerin een der ongelukkige hervormers op gruwe lyke wijze was doodgegeeseld, zich wat hui verig voelden om by zulk een wreede en tyrannieke vrouw op bezoek te komen, doch zij schynen daar weer vrij spoedig overheen te zyn gekomen. Doch zij was zwaarder dan hij en zij had hem overrompeld, en zoo gingen zij beiden achter waarts, met een hevigen bons tegen het portier O God het sprong open het oude slot was tegen dien stoot niet bestand geweest!... Samen er uit er uit, met een gil van ver twijfeling in den nacht en den gierenden storm... Samen omlaag, zestig voet diep in <le zwarte rivier daar beneden.Samen omlaag, verzwolgen door de kaken van den dood. De trein donderde voort, de wind bleet loeien en geen lichtstraal brak er door den zwarten nacht. Doch daar beneden in den troebelen stroom stuwden de wateren twee lichamen afwaarts naar de zee twee lichamen, in de verstijving des doods aaneengeklampt, met den blik van haat en ontzetting nog in de verglaasde oogen. IX. De Keizerin-weduwe van het Hemelsche ryk heeft 100,000 taels, dat is ruim f 150,000 gegeven om de ellende, die de Russisch- Japansche oorlog aan de Cbineoscbe bevol king veroorzaakt, te verzachten. Dit zal zeker by de Hemelingen een goeden indruk maken, iets wat wel noodig is/ daar de Keizerin-wednwe thans weinig papulair is. 75) Zij echter, zij ving dien blik op en terstond had zij daarin gelezen wat er in hem omging... Voor het oogenblik althans was hij vermurwd. Indien zij hem thans overmeesteren kon, terwijl hij er niet op bedacht was.Hij was niet sterk, veeleer zwak... Maar het pistool het pistool Langzaam, nog steeds om genade jammerde, rees zij weder op haar, voeten. Spaar mij, Willem! Spaar mijl' Stil!- zeide hij. «Laat mij even nadenken, of ik je sparen kan Hij wendde halt het hoofd van haar at en voor een oogenblik hoorde men niets dat het gieren van den storm en het stootende dreunen der wielen op een brug. Dit nu was voor haar de gelegenheid. Al haar aangeboren wildheid kwam in haar boven, nog honderdvoudig versterkt door de zucht naar zelfbehoud. Met een plotselingen slag deed zij het pistool hem uit de hand vliegen, zoodat het op den grond viel En toen, met een gil, sprong zij hem als een tygerkat naar de keel. Zoo onverhoeds was de aanval, dat haar lange knokkige handen zijn strot reeds omklemd hadden, voor hij het wist. Zij duwde hem achterover, hoewel hij haar om het middel gegrepen had. Eergisteren heeft do strafkami r van het Hof van Cassatie in de Dreyfus zaak de discussie over de conclusiën tan het rapport ten einde gebracht. De debatten zullen niet publiek gemaakt worden. Door den substituut rapporteur Bay Ie is een bevel geteekend waarby de schriftkundige Hall-heu is belast met een offlcieolo nasporing ten einde den naain to weten te komen die onder bet beruchte stuk van den officier van administratie Dautrich slaat. Kommandant Cuignet is uit Bergerac naar Limoges ontboden om door de militaire over heden aldaar te worden gehoord in verband met zyn verklaringen. Bjornsterne Bjornson heeft een brief aan Monod geschreven, waarin hy hem vraagt, waaro'm men toch generaal Schwarzkoppen en gen. Panizzardi niet in ’t proces hoort. De vreemdeling en ’t nageslacht, zegt hy, zullen niets begrypen van een justitie die verzuimt de voornaamste getuigen in een zaak voor zich te doen verschijnen. In de Franscbe enquête-commissie werd Maandag een nieuwe comedie afgespeeld. De kloosterkok Cendre, die door een der redacteurs van de Matin herhaaldelyk was geïnterviewd, had besloten- eindelyk den naam te noemen van den grooten onbekende, die in de brieven van pator Michel en pater Rey als X werd aangeduid, en die den Karthuizers zou hebben aangeboden om voor twee millioen francs hunne autorisatie te bewerken. i zwaarder dan hij en zoo een hevigen onderzoek ingesteld, dat tot niets leidde, en toen had men de beide ongelukkigen begraven. Hier mede was over de geschiedenis van den proem eur die dubbel-huwelijk beging en met zijn wettige vrouw aan een zoo treurig en geheimzinnig einde kwam, binnen korten tijd de spons gehaald. Te Boisingham intusschen legde men veel deelname aan den dag voor Bella, die door de menschen nog steeds mevrouw Quest werd ge noemd, ofschoon zij op dien titel geen aanspraak had. Doch zij van haar kant, ontving die deel neming slechts koeltjes, en hield zich terug getrokken Zoodra het vaststond dat Quest dood was, had Bella zijn brandkast geopend (want hij had de sleutels achtergelaten), en vond nu daarin zijn testament en de andere papieren, ook de bewuste hypotheek, op welke zij. naar Quest’s schrijven haar verwittigde, geen recht kon doen gelden. Doch al zou zij dit voor de wet ook wel gekund hebben, zij zou er toch niet over gedacht hebben het te doen, nu zij wist op welke wijze dit stuk haar gewezen minnaar was algedwongen geworden. Zij maakte dus van de papieren een pak, en zond dit aan Eduard Costers, met een schrijven ter opheldering er bij Omtrent de uitwerking daarvan bleet zij niet lang in het onzekere. Zij ontving van Eduard bericht van de ontvangsten drie dagen later kwam hajr ter oore, dat hij baron Horen had aangeschreven tot aflossing der hypotheek binnen zes maanden na dagteekening. Zoo had hij zich dan het nieuwe voordeel, tdat het noodlottige uiteinde van Quest hem in handen Generaal Sacharof meldt nu ook een en ander over het gevecht in den pas Mo-tiën ling, op tden 4en dezer. Wat hy zegt over de voorbereiding tot het eigenlijke gevecht, is op de kaarten die wy tot onze beschikking hebben, niet na te gaan, wy inoeten dat gedeelte van het rapport laten rusten, ’s Nachts hadden de Russen een punt bezet, vanwaar wegen loopen naar de passen Lan-ho ling en Sin-kai ling, dit punt was slechts bezet door een compagnie Japanners die „teruggeworpen” werden. Kolonel Letsjoetski wierp tegelijkertijd zonde? gevecht de vyan- delyke voorposten terug en naderde den voet van de hoogten. De Japansche posten be schoten toen de oprukkende Russen, maar na een bajonetaanval werden de Japansche schansen bezet.... De vjjand verscheen nu echter in grooten getale in het front en op de vleugels, zoodat Letsjoetski, volgens zyn instructie, terugtrok, maar toen openden de Japanners van de hoogten een moorddadig vuur op de Rusoen. Uit Sacharof’s rapport blijkt nog, dat van verschillende zijden ver sterkingen gezonden werden, niettemin konden de Russen het niet houden. De Rassen trok ken in uitstekende orde terug, zegt het rap port verder. De kolonel leidde zeer koelbloedig de kolonne, en de manschappen bleven kalm. Letsjoetski zelf werd licht gewond, aan den Russische» kant werden voorts 6 officieren gekwetst, en in ’t geheel verloor men meer dan 200 man aan dooden en gewonden. Dagen waren er sedert voorbijgegaan. Het •spoorweg-treurspel* had opzien gebaard in het gansche land. Ontelbare artikelen waren er over geschreven in ontelbare bladen, en het aantal gissingen en vermoedens was haast niet minder groot geweest. Doch thans begon het voorval alreeds in het vergeetboek te geraken. In Enge land, volgt er op elke akeligheid al spoedig een andere, en elke neemt op haar beurt de hoofden en tongen van een belangstellend publiek in beslag. De beide lijken» nog steeds aaneengeklampt, waren op een modderbank gevonden. Er was een De Karthuizers weigerden dien naam en die van de vier Parlementsleden, voor welke X zeide te komen, te noemen; naar uit den brief van pater Michel blykt, omdat zy geen beWyzen hebben en derhalve als lasteraars zouden moeten optreden. Doch de klooster kok, die ook portiersdienston deed, had aan verschillende personen medegedeeld dat hy den onderhandelaar, den grooten onbekende, naar den prior had gebracht en wel zou her kennen. Hiermede had de redacteur van den Matin reeds een proef genomen, die naar zyn meaning mislukt was. Cendre had voor de commissie vyf dagen lang volgehouden, dat hy den naam niet wist; eindelijk verklaarde hy dat, zoo men hem fotografien voorlegde, hy (je persoon zou aanwyzen. De commissie hield een avondzittingzy dag vaardde bovendien den redacteur Bichat van den Matin. Deze verklaarde telefonisch niet te zullen komen daar hy zich er niet toe wilde leenen, mede te helpen om eerbare menschen te belasteren. De commissie zag daarin een persoónlyke beleediging en besloot andere maatregelen tegen don Matin te zullen nemen. De Matin verklaart echter niet medeplichtig te willen zyo aan den arbeid van domuien laster, gewaagde beschimping en lage gemeenheid van de commissie. Voor de commissie noemde Cendre als den grooten X de heer Mascuraud, don president van hel „Comité républïcain du Commerce" eon verklaring die zelfs by de nationalis tische tegenstanders van het ministerie tot twijfel aanleiding gaf. Maar de commissie besloot Mascuraud met Cendre te confron- toeren. Die confrontatie had Dinsdag plaats. Cendre wees den heer Mascuraud als den man aan, ssl» l'ektoon So. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering tan Zon- en Feestdagen. De prijs pet drie maanden is 1.25, franco per post 1 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Inzending van Adverientiën tot 1 uur des midd. Het Telegraaf-bureau te Petersburg meldde gisterenDe Japanners begonnen een om trekkende beweging om beide flanken van onze troepen, moesten echter hun plan opgeven, daar Koeropatkine door verschil lende overdachte bewegingen een voordee- lig-strategische en tactische positie in nam, welke hem in staat stelde de verschillende v(jandeiyke leger-afdeelingen stuk voor stuk langs de binnenste operatie linie aan te grypen. Om dit te voorkomen waren de Ja panners genoodzaakt langs den oostelyken en westelijken vleugel terug te trekken. speelde, niet laten ontgaan. Door dwangmiddelen alleen kon hij zijn oogmerk bereiken en hij paste ze dan ook meedoogenloos toe.... Nu, wat haar betreft, zij had niet hem afgedaan, maar toch kon zij niet nalaten zich te verbazen over de buiten gewone onverzettelijkheid, waarmede de anders vrij wispelturige jonge man ditrnaai het voorwerp van zijn hartstocht vervolgde. Overigens bewogen haar eigene gedachten zich in een geheel andere richting en wel in verband met een plan, dat in haar reeds tot rijpheid waa gekomen Juist veertien dagen na Quest's dood, zat Eduard Costers in zijn kamer te mijmeren bij het vuur. Er wachtten hern te Londen gewichtige zaken, miar toch kon hij niet besluiten er heen te gaan. Hij kon zich van Boisingham nog niet losscheuren, wel wetende, dat hij, eenmaal te Londen terug gekeerd, niet zoo gemakkelijk weder weg zou komen. Vaster dan ooit nog, zoo mogelijk, stond het bij hem, dat Ida de zijne moeat worden, Ja, de begeerte daarnaar was, door aanhouden'! peinzen en denken, letterlijk tot een hartstocht in hem geworden. Hij had dus geen oogenblik geaarzeld, van de zoo onverhoopt tot hem terug gekeerde -hypotheek een wapen te smeden, en hoewel hij wist dat Ida hem nog te meer er om verfoeien zou, had hij zijn gemachtigde last gegeven het geld op te eischen en alle mogelijke wettelijke middelen aan te wenden, om den heer Van Horen het vuur aan de scheenen'te leggen. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1