enten DE VERBORGEN SCHAT. 43ste Jaargang 1 Gouda. ijs Haar meer 9 Zaterdag 9 Juli 1904. Xo. 9460. - Bulleulandsch Overzicht. lieutuMiigtlbedeii •'tikelen, lts, IEDEREN, eken BERK EN s Kronen kamers, Serres. Iverlichting. OOIT, JIZEN 1U FEUILLETON. f Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. i, GOUDA. kregen aanslui- iVvrdt vernlgd.) aan den wien lij man maar hem ud gratis. 1 het Ryks Inter- JN VAN PLATEN, GAS- keuze nieuwste en verkrijgbaar i DE VISCH- jaar voor per- ■an K. M. 1, 11 ieuwe I «indoii de grijze haren nen, maakt het U het uitvallen Let hoofd weg. London. per flacon. DAAL M 9, by AAD jelebuurt B 13. •nime Warande, an van Gas- en vaarden. CT H 258. IINKMAN A Z» hadalykste ra g» nlddel voor Hmtm Ünderschoenwerk, C. M Miller Ca k Men lette goed ketnerk.— telefoon Mo. 8Ï. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers V IJ F C E N T E N. In het Lagerhuis in Engeland heeft mi* nister Brodrick een officieel telegram voor gelezen, waarin Reuters draadbericht betref fende de inneming van het fort der Tibetanen wordt bevestigd. Tevens wordt gemeld, dat de sterkte der Tibetanen geschat wordt op 5000dat hun verliezen onbekend zyn en dat de Britsche verliezen bedragenéén officier en 3 man gedood 4 officiei en en 23 man gewond. o, uai wij ai mos wal wij niet kunnen In den politieken toestand in Engeland, die gerust kritiek mag boeten, is weinig verande ring ten goede te constateert; integendeel plannen voor een onparlementaire obstruc tie tegen het gouvernement in het algemeen en tegen de Licensing Bill in het byzonder moeten by de oppositie gerezen en over wogen zyndoch de leiders moeten daar bij gewelddadigheden, in den vorm van kunstmatig rumoer, enz hebben ontraden. Intusschen schijnt by de jongeren onder de oppositie mannen toch wel iets van die booze plannen te zyn blyven hangen. De zitting van Woensdag was althans zeer rumoe rig en werd als gewoonljjk weder door een aantal nuttelooze stemmingen over amen dementen op het eerste artikel der vergun- ningswet gekenmerkt. Volgens de thans in werking getreden guillotine motie konden Woensdagavond na elven geen amendementen van leden meer in behandeling komen, en werden alleen nog regeeringsamondementen aan do orde gesteld. Ook hiervoor werd tel kens hoofdelyke stemming gevraagd, ter wijl de oppositie vruchteloos er tegen pro testeerde, dat leden, die als aandeelhouders in brouworymaatschappijen financieel by de wet zyn geïnteresseerd, aan de stemmingen deelnamen. Minister Balfour werd openlijk uitgejouwd, terwyl hem door het geroep van „gag”, dat wil zeggen knevelaar of mondstopper, stel selmatig het spreken onmogelyk werd ge maakt. Het eerste en voornaamste artikel van de wet, waarin de belangrijke beginselen van vergunningverlening door de quarter sessions en van de compensatie by bet ver lies van vergunning belichaamd zyn, werd intusschen aangenomen. Meer succes heeft inmiddels de obstructieparty in de commissie ter behandeling van de vreemdelingenwet. Officieus wordt namelijk aangekondigd, dat dit wetsontwerp zal worden ingetrokken. Ondanks den hem zoo weinig gunstigon Het Japansche gezantschap te Londen heeft 7 Juli het volgende telegram uit Tokio ontvangen Togo bericht, dat terwyl de Kaimon, op 5 Juli" by dichten nevel, buiten Taliënwan met een bijzondere opdracht uitvoer, zy op een Russische myn stootte en zonk Drie officieren, onder wie de commandant Taka- hasji en 19 onderofficieren on matrozen zyn verdwenen de rest der bemanning werd gered. mantel. En daar zat hij dan nu, op den bedoelden achtermiddag, bij het haardvuur te peinzen, met de oogen gevestigd op dat portret, dat in de vroege schemeringvan den Decemberdag reeds onduide lijk begon te worden, toen de dienstmaagd hem kwam zeggen dat er een dame was, die hem wenschte te spreken De dame had haar naam niet willen noemen, en het meisje kende haar ook niet, daar zij een dichten sluier droeg en in een grooten mantel gewikkeld was. De dame werd binnengelaten. Eduard was inmid dels weder in zijn droomerij verzonken, want niets scheen hem meer eenige belangstelling in te boezemen, wat niet met Ida in verband stonden hij wist dat zijn bezoekster Ida niet kon wezen, daar het meisje had gezegd dat zij klein van persoon was Het toeval wilde, dat hij met zijn rechteroor, waaraan hij stokdoof was, naar de deur zat, zoodat hij, in zijn oversdhilligheid, Bella (want zij was het) noch zag noch hoorde binnentreden Wat was zij bleek I Zeker was 't niet de dood van haar misdadigen echtgenoot, zooals men Quest nog steeds bleef noemen, welke haar zoo aange grepen bad. Dien man had zij nooit bemind en hoewel zij zeker nooit zou gewenscht hebben, dat hij op zulk een ontzettende wijze zijn dood vond, had ’thaar toch een gevoel van verlichting geschonken, voor goed van hem ontslagen te zijn, hoewel zij daarover met niemand sprak. Tegen over hem, die haar feitelijk genomen had om zich meester te maken van haar klein fortuintje, had zij nooit het minste zelfverwijt gevoeld, al gaf zij Nd hoorde hij haar, schijn van haar bleek kleeding als transportschepen liet eskader zullen vol gen, dat opweg is naar Oost-Azië. Hoe het zy dit staat vast. Er is een Oostzee-eskader samengesteld, dat den tocht naar het Oosten aanvaard heeft of binnen kort aanvaarden zal. Dat eskader wordt aangevuld met deze drie hulpkruisers hetzy als oorlogsschepen, hetzy als kolen transportschepen. Engeland had medegedeeld, dat het met geweld van wapenen het varen van Russi sche oorlogsvaartuigen door de Dardanellen zou beletten; het heeft zich echter wyselyk van elke demonstratie tegenover die door vaart onthouden. GOUlStlIE COURANT iWntit» en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Frankrijk. De Matin en de Petite Republique meenen te weten, dat tot opvolger van Cottignies als procureur van de republiek zal worden benoemd Fabre, nu directeur van civiele zaken aan hot ministerie van justitie. De boy van Tunis zal met zyn beide zoons een bezoek brengen aan Frankryk. Zyn aankomst te Marseille is bepaald op 11 dezer. President Loubet zal de gasten officieel ontvangen. „Russischo oorlogsschepen zyn, koers zet tende naar het westen, den Bosporus en de Dardanellen gepasseerd”. Zoo luidt een te legram uit Konslantinopel, dat bevestigd wordt door een bericht van het „Wiener Telegraphen- und Korrespondenzbureau” luidende: „De schepen der Russischo vrijwillige vloot „Petersburg” en „Orel” passeerden eergisteren uit de Zwarte Zee komende den Bosporus en de straat der Dardanellen. Gisteren volgde het schip „Smolensk.” De bestemming dezer schepen is onbokend.” De drie genoemde schepen zyn stoomsche pen van de vrijwillige vloot, die in tyd van oorlog als hulpkruisers kunnen worden ge bruikt. Zij zyn alle drie voorzien van dub bele schroeven, en hebben een waterver- plaatsingde „Orel” van 5074, de „Peters burg” van 5432 en de „Smolensk” van 7270 ton. De laatste heeft een snelheid van 20 knoopen, de beide andere van 19. De berichten melden niet, dat deze sche- peif bewapend waren of dat zij troepen aan boord hadden. En dat is toch eigenlyk de hoofdzaak. Volgens de aanvullingsconvenlie van 16 Sep tember 1891 op het Dardanellenbedrag, mogen schepen van de vrijwillige Russische vloot, wanneer zy onder de handelsvlag varen, vry de Dardanellen passeeren hebben zy bannelingen, kettinggangers of soldaten aan boord, dan moesten zy dit aan de Porte mededeelen, die echter nietbevoegd is in dat geval de doorvaart te verbieden. Maar de schepen mogen in geen geval gewapend z|jn. Indien bet de bedoeling is, dat de drie genoemde schepen eerst naar Kroonstad moeten varen, om daar bewapend te worden, is het groote voordeel weg, dat deze drie schepen reeds in de Middeliandsche Zee en vlak by het kanaal van Suez zyn. Het „Berliner Tageblatt” meent, dat zy met steenkolen kunnen geladen zyn, en dus De stellige toon, waarop de leiders der Italiaansche katholieken verklaard hebben, dat er geen sprake is van opheffing van het Non expedit, is niet in staat geweest een eind te maken aan de geruchten, dat de paus de katholieken zou toestaan aan de politieke verkiezingen deel Ie gaan nemen. Maar daar naast doet zich voor de hoofden der party nog do moeilijkheid voor, dat er katholieken, die wel weten, dat het Vaticaan niet denkt ahn opheffing van het Non expedit, van meening zyn, dat aan de katholieke party op sommige punten vryheid van handelen moet worden gelaten en daartoe rekenen zy de kwestie van hot al of niet uitoefenen van hel kiesrecht. Het permanent comité voor Katholieke congressen onder graaf Grosoli is daarentegen van oordeel dat de partij slechts de bevelen van het Vaticaan heeft af te wachten en op te volgen. V Do nationaal-democratische conventie is Woensdag te St. Louis bijeengekomen om den candidaat voor do presidentsverkiezing aan te wijzen. De verwijzingen naar Cleve land’s presidentschap in de openingsrede werden met luid gejuich begroet. Men neemt voor zeker aan dat do conventie rechter Parker zal stellen als tegencandidaat voor president Roosevelt. Tammany heeft zich ook voor den heer Parker verklaard. De voorstanders van genoemden candidaat rekenen by de eerste stemming op 608 van de 994 stemmen voor hun candidaat, 56 te weinig dus voor de vereisehte meerderheid van twee dorden. De tegenstanders van rech ter Parker beweren dat zy beschikken over 435 stemmen, maar kunnen tot dusver niet verder tellen dan tot 336. 76) Tegelijkertijd had hij vertrouwelijk Aan den baron geschreven, dat de toestand weder geworden was zooals aanvankelijk en dat hij ook thans weder bereid was in de vroeger genoemde schik kingen te treden, mits hij rekenen kon op Ida’s hand. Hierop had de baron zeer beleefd geant woord, niettegenstaande hij geërgerd was over de wijze, waarop deze toekomstige schoonzoon hem het mes op de keel zette, terwijl er bovendien een vermoeden in hem gerezen was van de wezenlijke toedracht, wat betrof het overgaan der hypotheek van Costers op Quest en daarna weder terug van Quest op Costers. Hij herhaalde wat hy vroeger reeds gezegd had, dat hij zijn dochter niet tot een huwelijk met hem (Costers) dwingen kon, maar zijnerzijds, mocht zij er toe gelieven te besluiten, ook geen bedenkingen hoegenaamd er tegen opperen zou. Zoo stonden nu de zaken. Een paar malen had Eduard het meisje wan delend of rijdend ontmoet Zij had hem een koele buiging gegund en dat was alles. Inderdaad, hij had slechts één kruimpje van troost bij zijn dagelijkschcn maaltijd van teleurstelling, en dit was gelegen in de wetenschap, dat althans zijn gehate mededinger, kolonel Rooyaard, het slot Beloib. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft De jaarlykscbe bilan der Imperial Conti nental Gaz Co., voor het dienstjaar 1903., wyst een winst uit van 5.150.000 francs. In thans gaarne in haar binnenste toe, dnt de niet zoo slecht was als het den schijn had, dat de omstandigheden buiten zijn wil ncm voortdurend verder op hel pad der misdaad hadden gevoerd. In werkelijkheid had Bella, op het oogenblik toen Eduard Costers verwond neers’ortte, met de wereld gebroken. Zij gevoelde maar al te goed, dat 't haar onmogelijk sou zijn, om ooit weder geheel vrij met de menschen te verkeeren. Maar voor zij zich terugtrok, moest «ij nog een moei lijke taak vervullen. Zij wilde namelijk J man, die haai liefde genoten had, voor een misdadige vrouw geworden was, vertellen, hoever de wraak haar gevoerd had en daarvoor wilde zij hem vergiffenis vragen. Mei (lat doel bevond zij zich hier. Wel een minuut stond zij hem aan te zien, zooals hij daar zat, met zijn oogen op het portret, en er kwam een uitdrukking van medelijden op haar bleek, schoon gelaat. Welke vloek n’st er toch op ons, dat wij altoos veroordeeld zijn te zoeken vinden zeidc zij luid. Nd hoorde hij haar, en t“7,£ zag hij huw staan in den flikkerenden het haardvuur, gelaat en op n et meer betreden mocht en dat er dus aan het verkeer tusschen hem en Ida feitelijk een einde was gemaakt. Doch, hoezeer ook al het andere tegen hem scheen te zijn, hij vertrouwde nog altijd, dat volharding hem zou doen winnen. Hij kende zijn kracht, de groote kracht van het geld strijdende voor dengene die het bezit en tegen dengene die het noodig heeft. En daarom durfde hij altoos nog hopen, dat Ida, als werkelijk de nood aan den man kwam, haar familietrots en de eer haars vaders in de weegschaal zou leggen tegen haar persoonlijken weerzin, en rijkdom zonder liefde verkiezen zou boven liefde onder zorg en nood. En werkelijk zal het vervolg ons toonen, dat dit vertrouwen niet op zand was gebouwd. Grenzeloos was intusschen zijn verzotheid op het voorwerp van zijn verlangen. Op allerlei wijzen kwam die aan den dag, zoodat in het stadje en in den omtrek iedereen den mond er vol van had. Om een voorbeeld le noemen, hij was er in geslaagd, door geld of goede woorden, een photographie van Ida meester te worden, haar voorstellendc in het staatsiekleed, dat zij gedragen had toen zij, twee of drie jaar geleden, op aan- dringen van haar broeder Jacobus aan het hof verschenen was. Hy had deze photographie doen vergrooten, en vervolgens aan een der beste portretschilders opgedragen, hiernaar een levens groot portret van Ida in haar hofkleed te ver vaardigen. Deze aardigheid had hem meer dan 6000 gulden gekost en het portret, inderdaad een goede gelijkenis en een fraai stuk werk, prijkte nu in een prachtige lijst boven zijn schoorsteen- cn hP °Pkeek- fl:LU_.>...La weer- die speelde óp hhnr donkere politieken barometerstand heeft minister Balfour Woensdag aan een diner, te zyner eere, verklaard, dat zyn ministerie aan af treden niet denkt. Dat belooft dus ook voor de aanstaande parlementaire vacanlie geen wapenstilstand tusschen Whigs en Tories. Voor dat Dinsdagavond in het Engelsche Lagerhuis de eindstemming over het fntjil- korfbesluit van Balfour gehouden werd,bracht de werk mansaf ge vaardigde Crooks nog een laatst protest in, door te weigeren zich iïi de sterngang te begeven. De voorzitter wist er hem echter heen to troonen. Groot ge lach wekte het, toen een unionistisch afge vaardigde, die in zyn bad door de stembel verrast werd, in een hoog toegeknoopte lange jas, waaronder hy nog maar zeer weinig aan had, de vergaderzaal binnen kwam wandelen. Eergisteren nam de oppositie aan de beraad slaging over de drankwet doel. Het heette nog, dat zy zich zou terugtrekken, zoodra voor de eerste maal de gedwongen sluiting toegepast werd. Maar dat zou dan eergister avond gebeurd moeten zyn en Reuter zon ons daarvan wel niet onkundig hebben ge laten. De regeering kreeg by de verschil lende stemmingen een meerderheid die tus- schen do 52 en 100 liep, De Ieren sluiten zich dus weer by haar aan. Dinsdagmiddag zyn in Tibet de vijandelijk heden hervat. Toen om 12 uur de wapen stilstand verstreken was, werd als sein een kanonschot uit bet kamp te Gjangtse gelost. Een uur later wierpen de Engelschen eenige granaten in het fort, maar do Tibetanen beantwoordden het vuur niet. Een telegram van Woensdag meldt, dat de Engelschen de gehuchten aan den voet der rots genomen hadden en bezig waren de steilte te bestor men. De Tibetanen verdedigden zich hard nekkig reeds was een Engelsch luitenant gesneuveld. Een later telegram van eergis teren meldt, dat het fort door de Engelschen genomen is. Telefoon No. 69 ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1