TS. sten werk. tar DE VERBORGEN SCHAT. 5? 'ER Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, louda- «1 SI Vrijdag 22 Juli 1904. KEVXISGSriXG. BullcDlandsch Overzicht. FKVILLeTOX. No. 9471. ‘wal 43ste Jaargang KENNISGEVING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des multi. Iv dubbele fleach regen aanslui- Wordt vtrvtlgd.} id gratis, bet Rijke Inter- 1 toepassingen erAe Vwr- rit. Zjj geven re niet kunnen geen imitaties O ets., 7J et s en Drogisten 'K ER! botterdam. R, Apotheker, Vesthaven 198. aantal onge- op aanvraag. its «e co. a verkrijgbaar DE VISCH- jaarzeoiuagazijü 30. Kleiwegsteeg. VT, n modellen te Het aanhouden van schepen door de Rus sische hulpkruisers in de Roode Zee schijnt een muisje met een staartje te zullen worden. Rte, Zaltbo mme terdanj. Gzn. Rotterdam HOENWERK inkeltente I •rfckwMrk. I AH*— I [NEMAN Zn. jaar voor per il K. M. 1, GOIINIIE (HlinVL directe belastii voor Staten rektooH Ne. S9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bladen, die in betrekking staan tot het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn, zooals de Köln. Ztg, die herhaal delijk als spreekbuis dienst doet, slaan een opmerkelijk kalmen toon aan over de weg neming van de Japansche brievenzakken van boord van de Prinz Heinrich. De Köln. Ztg. vindt het onjuist dat men thans de aanhouding van Duitsche schepen door de Engelschen, in het begin van den oorlog met de Boeren, als punt van verge lijking aanhaalt. „In de eerste plaats had den de Boeren-republieken geen haven en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Suppletoir KOHIER der plaattelijke ing naar het inkomen in deze ge meente, voor het dienstjaar 1904, door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing ia nodergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld kohier ter invordering b toe^ezonden aan den Gemeente-Ontvanger. I Gouda, ar Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. M. NOOTHOVEN VAN GOOR Weth. L B De Secretaris, BROUWER, per voort, totdat hij zich ter hoogte van de borst ongeveer in een «oort van graf bevond. Hij had nu een uur gespit en gegraven en hij voelde zich zeer vermoeid. Ondanks de koude liep het zweet hem langs «len rug. Terwijl hij adem schepte, hoorde hij de kerkklok twee slaan, hetgeen zeer plechtig klonk in dien woesten donkeren nacht. Nu groet hij nog een weinig voort en toen dacht hij er ernstig aan, een onderneming op te geven, waarover hij zich werkelijk een weinig begon te schamen... Hoe toch zou hij den volgenden morgen tegenover zijn tuinman dien grooten kuil kunnen verantwoorden, dien hij daar gegraven had Ot zou hij hem eenvoudig op rekening van de spoken laten komen f Nog wierp hij eenige schoppen vol op. Do<5h daar juist dit opwerpen hoe langer hoe moeielijker werd, besloot hij nu in ernst, het er bij te laten. Hij stak de spade in het zand en klauterde, niet tonder eenige moeite, uit den kuil weder op den vasten bodem. «Jongen, jongen», reide hij knorrig, «wat kan een verliefd mensch, toch dwaze dingen doen. Wie mij ooit voorspeld had, dat ik in staat zou zijn om midden in den nacht als een dolle te gaan graven, zou ik gek verklaard hebben. En nu moet ik die boel weer in orde maken ook, want *t zou toch al te belachelijk zijn, als die gekke sprookjes door mijn dwaasheid nieuw voedsel kregen, en te vertellen dat ik zelf aan het werk ben geweest, dat nooit!» Hij ging c-m uit te blazen op een omgekeerden mand zitten. Nauwelijks zat hij daar toen zijn oog viel op een langen ijzeren koevoet, tusschen het rtroften welbekend BT-UIMB •hrielumerk). radicale en ran alle, zelfs :kige zenuw ontstaan door igdigen leeftyd zwakte, Bleek Hoofdpijn - Maagpjjn <1 vermogen inz. üit- in een politieke organisatie, die formeel haar instemming beeft betuigd met een stelsel van voorkeus tarieven, dat omvat de belasting van voedingsmiddelen. Deze motie doelt op de actieve deelne ming van vier ministers aan de protectie- beweging van Chamberlain en op het feit, dat twee ministers Lansdowne en Lyt telton zich een baantje daarbij hebben Volgens geheime mededeelingen uit Antwer pen zou de „Malacca” aan boord hebben gehad munitie en ijzerwerk voor belegerings- materiaal, bestemd voor een Jap'nsche zee haven. Dit zou de reden geweest zyn van een bijzonder toezicht op en van de aanhou ding van de „Malacco”. De .Malacca” kwam in den morgen van 20 Juli te Port-Said aan en vroeg 400 ton kolen on 220 ton water en voorraden om Cherbourg te kunnen bereiken. De aanvraag werd onderworpen aan het oordeel der Egyptische regeering, daar het geval zonder president is. Het is Jatteerste maal dal een ooriogsprys hut kanaal doorging. De .Ma lacca” moet te Port-Said blyven in afwach ting van nadefc instructies. Het schijnt dat de bergplaatsen der „Ma- Lw$a" met kolen gevuld zyn en dat er niet veel behoefte aan water en voorraden was, zoodat het schip zeker zou hebben kunnen vertrekken. Tegen verwachting zyn de redevoeringen in de Hongaarsche Kamer over de verhoo- ging der civiele lyst nog niet afgeloopen, maar ze sukkelen toch ten einde. Maandag heeft baron Banffy, de oud-minister en nieuwe partijleider, gesproken en dat wekte weer een oogenblik de ingesluimerde belangstel ling. Banffy maakte van zyn rede over het aan de orde zynde onderwerp een gansche De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rottenlam op den 18 Juli 1904 executoir is verklaard Het Kohier der belasting op bedrijls- en andere inkomsten, over 1904/5. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol - doen ea dat heden ingwat Ae termijn ym> ze«r weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 20 Juli 1904. De Burgemeester voornoemd. J. M. NOOTHOVEN VAN GOOR Weth. L. B laten aanleuuen. Balfour heeft de week, beginnende 1 Augustus, voor de behandeling der motie vastgesteld. De Times verzekert, dat de hertog van Devonshire een soortgelijke mo tie in het Hoogerhuis zal voorstellen. De opgewondenheid te Londen ten gevolge van het optreden van Russische zijde tegen de .Malacca” neemt steeds toe, nu in nadere berichten een duidelijker overzicht van het gebeurde wordt gegeven. Men gelooft dat de regeering door de openbare meening zal worden gedwongen ernstige vertoogen tot Rusland te richten. De leiders der oppositie moeten zich bereid hebben verklaard elk optreden der regeering naar aanleiding van de inbeslagnemingen in de Roode Zee te ondersteunen- De Peninsular and Oriental Company verzekert aan Reuter’s agentschap beslist, dat de eenige munitie aan boord van was dus een rechtstreekse!* verkeer over zee met hen uitgesloten, en verder hebben de Russen thans geen Duitsch stoomschip opgebracht, lang aangehouden en tot lossen van de lading gedwongen.” Daarentegen wijst men er op dat de Russische regeering zich kan beroepen op de bepalingen die den 27sten Februari als vaste regels door den Tsaar zijn bekrachtigd en den volgenden dag openbaar zijn gemaakt. Als 7de punt staat daarin.Verboden is aan onzijdige staten, het vervoer van vyaudelyke troepen, van vyandelijke dépêches en brieven, het verschaffen van oorlogs- cn transportschepen aan den vijand’-'. Maar de zin van dit ver bod is toch dat alleen de overbrenging van ambtelyke dépêches en schrifturen naar en van het oorloghterrein verboden is. Wan neer een Duitsche reedery een stoomschip aan de Japansche regeering als adviesjacht verhuurt, dan heeft zy geen reebt zich te beklagen, indien baar schip in weerwil van zyn Duitsche vlag door Russische kruisers wordt opgebracht. Nu is de zaak echter anders gelegen. Het geldt de inbeslagneming van de internationale post en daarvoor zal Rusland, ook. naar het oordeel van de Köl- nische, genoegdoening moeten geven. In een telegram aan den Tsaar van 19 dezer zegt generaal KoeropatkineOp het zuiderfront hadden van 17 tot 19 Juli geen beteekenende veranderingen in den toestand plaats. Op 18 dezer ’s namiddags te vijf uur werd opgemerkt, dat aanzienlijke Japansche strijd krachten naar Sikejan, aan den weg van Liaojang naar Saimatsi tegen onze troepen oprukten. Na een stryd die twee dagen duurde trokken onze troepen terug in de richting van het dorp Groentsiatsy ten oosten van Anping. andere gereedschap. En ziet, toen werd op nieuw de geest in hem wakker, die hem uit den slaap had gewekt en aanspoorde om de Doodenberg in dit nachtelijk uur te bezoeken. Hoewel hij dien aandrang trachtte te bekampen en zelfs opstond om vertrekken, was ’them onmogelijk weerstand te bieden. Met een zekere potsierlijke vastberaden heid drukte hij zich den hoed over de oogen, greep de lantaarn en vatte den deurknop in de hand. M ar neen en duizendmaal neen, die koevoet was al te verleidelijk daarmede moest hy de groeve toch nog eens peilen, om te zien wat er verder zat. Hij was nu eenmaal zoo dwaas ge weest om het werk aan te pakken, nu wilde hij ’took niet ten halve laten liggen, hoewel hij alle hoop op een gunstigen uitslag reeds lang had opgegeven. Wederom daalde hij in den kuil, en begon nu met den koevoet tc werken, dien hij uit alle macht zoo diep mogelijk in de aarde stiet. Toen hij het ijzer met ontzettend veel moeite tot drie dat het stuitte, en wel op ïets hards, da; ------ onderzoek voort, het gat zoo wijd makende als metselwerk of, zoo het geen dan was het jets wat er aterk Sir Henry Campbell-Bannerman heeft een motie van afkeuring ingediend by den Speaker, waarin het Engeleche Huis ver klaart te betreuren, dat zekere ministers officieele betrekkingen hebben aangenomen 86) Zij was naar men zeide voornemens er ge- selline bijeenkomsten te beleggen met de bewoners uit den omtrek. De menschen hadden echter vriendelijk bedankt om van haar uitnoodigingen gebruik ic maken en alleen in de grooten koepel te gaan zitten, was de oude dame wel wat kras geweest, zoodat het gebouwtje nooit aan zijn doel beantwoord had. Als een bewijs, hoe diep de vrees voor den berg bij de eenvoudige landelijke bewoners zat, had baron Van Horen eens aan den kol .nel verteld, dat de arbeiders uit den omtrek zeds geweigerd hadden, aan den koepel te1 werken, zoodat men werklieden uit het naburige Boisingham had moeten ontbieden. Zoodra Harold binnengetreden was, sloot hij de deur weder achter zich. Hij vond het in elk geval minder onaangenaam in de ledige stilte hier binnen, dan daar buiten in den razenden"Storm... Maar wat nu? Hier stond hij nu; en natuurlijk rees nu de vraag, wat hij eigenlijk hier kwam doen Zonder er over na te denken waa hij regelrecht naar de top van den heuvel gestapt, aangedreven door een geheimzinnige macht, weke hem gfheel beheerschte en waarop hij, hoe vreemd 't ook klinkt, eenigssins begon te vertrouwen. In zijn hart, schaamde hij zich eenigszins over hetgeen hij uitvoerde en hij nam zich vast voor, om het nooit aan iemand te vertellen hoe kinderachtig hij zich had aangesteld. Alleen daaraan dacht hij geen oogenblik om terug te keeren. Integendeel nu hij eenmaal zoo ver was, nam hij het vaste besluit om tot het einde door te zetten. Indien hier een schat mocht wezen, dan lag die vermoedelijk diep in de ingewanden van den heuvel verborgenWelnu, daar hij dan toch eenmaal ter plaatse was, meende hij dat hij licht eens wat kon graven, hoewel het naar alle waar schijnlijkheid monnikenwerk zou wezen. In een hoek stonden een houweel en eenige spaden. Harold nam die, begaf zich er mee naar het midden van de vrij groote ruimte, en, half glimlachend om zijn eigen dwaasheid, toog hij aan het werk. Vooral had hij nog een tweede lantaren aangestoken, die daar geborgen stond. Hij verwijderde met zijn houweel een aantal tegels en maakte den grond daaronder losver volgens trok hij zijn regenjas uit en begon vlijtig te spitten. De grond bleek zeer zandig en gemakkelijk op te werken Ja, het had er inderdaad vee! van, of dit geen maagdelijke aarde was, maar bewerkte specie, van elders aangebracht Weldra stiet de spade op iets hards. De kolonel raapte het op cn hield het bij de lantaren. Het bleek een oude speerpunt te zijn En dicht daarbij lagen eenige beenderen^ van een mensch of dier, dat viel op het oog niet uit te maken Hoe belangwekkend dit nu ook heeten mocht, het was niet wat hij zochtdus zwoegde hij dap- De geheele equipage van de „Malacca’* is te Port-Said aan wal gezet. Een deel er van is aan boord gegaan van de stoomboot ‘„Oriental" met bestemming naar Engeland. De kapitein van de „Malacca” Is aan boord van de „Osiris” naar Brindisi vertrokken om zoo spoedig mogelyk een rapport van het gebeurde aan de autoriteiten te kunnen uit brengen. De Russische bemanniug op de „Malacca" geplaatst bestaat uit veertig man onder bevel van luitenant Schwartz. Openlyk spreken de Engelsche bladen van „zeeroof” en officieel wordt gemeld, dat de regeering te Londen met die van Duitsch- land en Frankrijk onderhandelingen heeft aangeknoopt over de vraag, wat tegen deze houding van Russische schepen te doen is. Aanvankelijk meende men, dat het een eigenmachtig optreden was van de comman danten dier hulpkruisers, maar het blijkt thans, dat het geschied op last der Russische Regeeringdeze is trouwens voornemens nog twee schepen van do vrijwillige vloot naar de Roode Zee te zenden, ten einde jacht op Engelsche schepen te maken. De „Times" zet uiteen, dat de „Malacca" het schip van de P. and O., dat door do „Smolensk” aangehouden en buit verklaard is, geen oorlogscontrabande aan boord had, maar 300 ton kruit en wapenen, eigendom van de Engelsche regeering en bestemd voor Hongkong Dat zou uit de scheepspapi- ren duidelijk gebleken zijn. Maar vooral over den „status” van de Russische hulpkruisers maakt de „Times’ zich drukzy noeipt dien dubbelzinnig en onbevredigend, en vraagtsinds wanneer schepen zich kunnen voordoen als oorlogs vaartuigen of koopvaarders, al naar zij wenschen Wat deze Russische schepen doen in de Roode Zee is in stryd met het volkenrecht. En de door Engeland inge leide onderhandelingen met Frankrijk en DtiftBchfand, die beide vrienden van Rusland zyn en toch de Russische handelwijze niet kunnen goedkeuren, zullen naar, het „Ber liner Tageblatt" hoopt, de regeering te Petersburg aanleiding geven om ten spoe digste aan de hulpkruisers in de Roode Zee bevel te geven hun politietoezicht te staken. Want het zou anders wel eens kunnen ge beuren, dat de Russische kruisers als zee- roovers door de oorlogsschepen van de drie andere natiën werden aangehouden en stuk geschoten, ondanks de Russische marinevlag aan den gaffel. de Malaccabestond uit veertig tonnen door de Briteche regeering bestemd voor den bestuurder van de scheepswerf te Hong kong. Het is gebleken, dat de „Smolensk” en de „Petersburg* niet alleen de Dardanelles maar ook het Suezkanaal onder handelsvlag zijn gepasseerd. Telefoon No. fit9 ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. vierden van de lengte had ingedreven, voelde hij J*‘ T lur was geen twijfel aan. In groote spanning zette hij zijn hij slechts kon. Ja, het was metselwerk was, naar geleek. iAS.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1