jnten DB VERBORGEN SCHAT. ITS. FEB O ir :ao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. )0N, ilebunrt B 13. Zaterdag 23 Juli 1904. No. 9472. 43ste Jaargang leiwotligiHen Bultenlandsch Overzicht. Il It tea u Echt« Laarzcuiuayazijn 30. s Kleiwegsteeg. JIZEN uime Warande, m van Gas- en raarden. T H 258. Kronen ntners, Serres, verlichting. FEUILLETON «ending van Advertentiën tot 1 uur des midd. At do ge- dat de pauselyke I meten werk. N VAN likelen, LATEN, GAS- teuze nieuwste u ceaam«.n fen in den naain des rervaardigd wereldbe- or* Stoll- CHOENWERJC .AD EDERFN, ken BERK EN (iOUISCHE COURANT profbuije. a 0.35 nr Nedw- Telefoon No. S*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. In een telegram van generaal Koeropatkine aan den Tsaar van 20 dezer wordt gezegd Er zyn in den toestand geen bijzondere wij zigingen gekomen. In den nacht van 17 op 18 Jali deed een vrjjwilligers-afdeeling ko zakken een overval op een Japanschen voor post, die zich bevond in een huis bij het dorp Hoediansa, 16 werst ten Zuid-Oosten van Thawoean21 Japanners werden dooi* bajonetsteken gedood.1 Een klein deel van den voorpost wist door een Venster te ont komen en vluchtte in het gebergte, maar werd ontvangen door hèt vuur van een Ja- pansche compagnie, die te hulp kwam. Uitde buitgemaakte petten en andere voorwerpen blijkt, dat de voorpost bestond' uit manschappen van het oude garde-regi- ment. Aan onze zijde werden een man gedood en vier mannen gewond. Het is niet Engeland alleen, dat zich boos maakt over het optreden der Russische hulpkruisers in de Roode Zee nit Washing ton wordt gemeld „De Amerikaansche regeering volgt met' de grootste opmerkzaamheid het optreden der Russische vrijwillige vloot. Zy is ge reed, om Amerikaansche schepen tegen iedere aanhouding te b schermen, zelfs wanneer deze de Japansche post aan boord hebben. Het Amerikaansche eskader te Triöst heeft bevel gekregen zich gereed te houden”. Uit Washington wordt aan de „Morning Post” geseind dat volgens daar ontvangen berichten de Engelsche regeering vast be sloten is, alle verdere inbeslagnemingen van schepen te beletten, en dat zy beslissen de stappen heeft gedaan om van Rusland een schitterende genoegdoening te verkrij gen, of Rusland te dwingen de consequenties te dragen van zyn optreden. In hoeverre dit bericht van de „Morning Post” de jmeening van de Engelsche regee ring weergeeft is niet bekend. Lord Percy zeide Woensdag in het Lagerhuis, dat „de Engelsche Regeering de aanhouding van Britsche schepen in de Roode Zee als van zeer ernstigen aard beschouwt.” De „Daily Express” weet mede te deelen, dat de Engelsche ministerraad een krachtig gestelde nota aan Rysland heeft opgesteld, die door een koerier naar St. Petersburg wordt overgebracht. De Engelsche regeerjng is in drukke correspondentie met den ge zant te Konstantinopel over de Dardanellen- quaestie. Ieder oogenblik kunnen belangrijke beslissingen genomen worden. En de Duitsche regeering heeft, naar de „Standard” meldt, een ernstig protest bij de Russische regeering ingediend. By dezen tegenweer der neutralen, zegt bet „Berliner Tageblatt”, zal de Regeering aan de Newa wel moeten besluiten een eind te maken aan de onrechtmatige uitoefening der Zeepolitie in de Roode Zee. Het Russische telegraafagentschap meldt, dat onder de Chineezen een gerucht loopt (dat nadere bevestiging behoeft) volgens welk in de omgeving van Simmingting thans een 2000 man sterke afdeeling Tsjoengoezen wordt bijeengetrokken onder bevel van twaalf verkleede Japansche officieren. I)e taak dezer „troepen” zou zfjn ten plotselinge beweging in de richting van Moekden- Tleling, ter beschadiging van de spoorlijn,om zoo de verbinding van het Russische leger met zijn basis in gevaar te brengen De afdeeling zou onlangs reeds by Koels in Mongolië zyn verschenen en daar voor Mandsjoer(je be stemd vee hebben buitgemaakt. Doet zy dit niet, dan kan baar optreden ernstige gevolgen hebben. Men meldt uit Rome, dat de pauseiyke nuntius te Parys, mgr Lorenzelli, Zondag in de H. Stad is aangekomen en zyn intrek tot hij eindelijk’ het huisje bereikt had. De jongste gebeurtenissen in Oost-Azië, zegt de militaire correspondent van de „Standard”, hebben doen zien dat Koero patkine in een betere positie verkeert; hy is tenminste van de verdedigende tot de aanvallende taktiek overgegaan, en niets kan een tegenstander meer in verwarring brengen, dan wanneer men plotseling van de passieve tot de actieve rol overgaat. Voortdurend komen versterkingen aan, en- Mjhis te verwachten dat Koeröpatkine’s leger 30,000 tot 60,000 man sterker is, dan< het voor eenigen tyd was. Hy begint nu ook het Japansche voorbeeld te volgen en zorgt, dat geen woord uitlekt van zyn plan nen en bewegingen. Waarscbynltyk heeft hy thans zyn troepen om Liaojang gegroepeerdwant hy zal niet onmiddellijk tot 'een nieuwen aanval over gaan. jlk gekookt ik voor da- «lepels van olate) Ah geval /an gebruiken. De tyd werkt thans aan zyn zijdeelke dag brengt hem nieuwe versterkingen en wanneer de Japanners den spoorweg gaan aanvallen zal het voor hem vroeg genoeg zyn. Het feit dat Koeroki en Ukoe met een groo- te macht zoo dicht by den spoorweg waren en dien niet bezetten, bewijst reeds dat de lijn beter bewaakt werd dan men in Europa meende. Want anders kon hun voortduren de werkeloosheid door niets gerechtvaardigd worden. De „Standard” .meent ten slotte, dat in den laatsten tyd de strategische posi tie van de Russen ontzaggelijk verbeterd is. bewezen, dat Georg iemand was van niet alle- daagsche vermogens Hij kon denken en hij kon handelen tevens Harold trok zijn jas aan, blies de groote stal- lantaren uit, ging naar buiten, sloot de deur van het zomerhuis en begaf zich ijlings op weg. De wind was gedurende de laatstverloopen uren ge stadig in hevigheid toegénomen, zoodat er thans een woedende storm woei. Het was kwart' voor vieren in den morgen en de sterren stonden helder aan den schoongewaaiden hemel. Bij haar schijnsel en dat van de ondergaande maan werkte Harold zich tegen den orkaan op. Toen hij onder een der eiken doorging, hoorde hij boven zich een gewel dig kraken en, gissende wat dit was, begon hij te loopen als een haas Het was niets te vroeg. Een dwarrelwind van buitengewone kracht had de geheele kruin van den zwaren boom afgewrongen en vlak achter hem plotte het neergerukte gevaarte op den grond met een dreunenden slag, die hem het bloed verstijven deed. Na deze waarschuwing vermeed hij de nabijheid der krakende boomen. Georg woonde in een nette, kleine hoeve, onge veer vijl minuten gaans verwijderd. Er was daar heen een zijpad door het veld en dit pad &oeg Harold in, schier ademloos zich opwerkend tegen den storm, die bulderend tegen hem inkwam, op zijde en van voren, zoodat hij dikwyls al zijn kracht noodig had om vooruit te komen niet alleen, maar zelts om op zijn beenen te blijven staan. Zelts de stijve doornhagen bogen xich voor dezen geweldigen wind en de hooge populieren zwiepten in de lucht als rietpluimen. Zoo worstelde hij voorwaarts, stapje voor stapje. Verscheidene leden van de Kamer van Landbouw voor Sleeswyk Holstein hebben zich tot de Duitsche Regeering gewend met het verzoek om, ook wegens de betee- kenis van ’t eilandje voor de bescherming van het vasteland, het eiland Haage, ’t hoogst N.-W. gelegen in de Noordzee naar de Duitsche kust van bedijkingen en zee weringen te voorzien, ten einde te voorkomen dat het geheel door den vloed wordt weg gespoeld, want het wordt met vernietiging bedreigdjaarlijks neemt ’t met 2 2| hectaren af; vóór twee eeuwen geleden was ’tnog 1300, voor 100 jaren 861, nu is ’t nog maar 500 H.A. groot; in 110 jaren is de bevolking van 480 tot 135 personen ge daald^. Het Engelsche Lagerhuis heeft in een zitting, die van Dinsdagmiddag half vyf duurde, de artikelsgewyze behandeling van de begrootingswet tot een einde gebracht. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling der liet was er alles stil, doch achter een der ven- sters brandde een licht. Vermoedelijk hadden de bewoners het onmogelijk gevonden bij zulk nood weer te slapen Was deze gissing juist, dan zou het ook niet veel moeite kosten hen te wekken 'Toch moest de kolonel zeer hard en zeer lang kloppen, voor er een roode slaapmuts uit het venster gestoken werd. «Georg! riep Harold, met al de kracht zijner longen, als commandeerde hij weder zijn regiment. •Georg I .Wie is daar? klonk het uit het venster, •Ik Wie is ik Kolonel RooyaardKom beneden. Ik moet je spreken.» De roode slaapmuts verdween en een paar minuten later zag Harold de huisdeur zachtkens opengaan. Hij wachtte tot er ruimte genoeg was, glipte toen naar binnen en samen duwden zij de’ deur tegen den wind weder dicht. Wacht eens even, meneerzeide Georg, „ik zal de lamp aansteken. Hij deed het. Maar toen hij met de brandende lamp binnenkwam, deinsde hy verschrikt terug. •Hemelsche goedheid I Waar bent u geweest, kolonel?' riep hij, met een blik op Harold’s bezoedeld gezicht en hapden en kléèderen.. Js er een ongeluk gebeürd op het slot Ot is Molen heuvel tegen deft grond gewaaid "S Wordt vervolgd.') regeering de verschillende ai likelen, waarin onder meer belangrijke beginselen als de uit- voerbelasting op steenkolen en de suikerbelas- ting vervat lagen, in een nacbt-zitting af te handelen en zy gaf van deze bedoeling blyk door telkens nadat over een of ander arti kel enkele minpten was gesproken sluiting var. het debat voor te stellen en met haar meerderheid door te dryven, ondanks het heftige verzet der oppositie. Telkens werden door deze laatste voorstellen gedaan tot het verdagen van de besprekingen, doch deze voorstellen werden dan door de regeerings- mecrderhcid verworpen en zoo sukkelde het Huis den ganschen nacht met korte, soms heftige woordenwisselingen en met telkens herbaalde stemmingen door. Intusschen deed de oppositie tegen den morgen het blaadje keeren en wist zy door het rekken der debatten de zitting te doen voortduren tot over het uur waarop de Woensdag vergadering een aanvang had moeten nemen. Het houden van twee verga deringen terzelfder tyd was natuurlijk ón mogelijk en zoo werd dan gistermiddag na de afhandeling van hot laatste artikel der finance-bill te half vyf de vergadering ver daagd, tot heden Donderdagmiddag. Minister Balfour heeft daardoor ten slotte in zijn poging om de oppositie tot een parforcetour ten opzichte van de begrootingswet te be wegen een ganschen dag van zyn thans zoo kostbaren tyd verspild. Geen wonder dat de regeeringstegenst anders in hun vuist lachen en de ministerieelen lange gezichten trekken Hoewel het als vaststiande wordt be schouwd dat het Koningsberger socialistisch- proces (hoogverraad en majesteitsschennis) op niets moet uitloopen, tracht de rechter lijke macht de beklaagden het vuur nog aan de schenen te leggen. Het door de verdedi ging (gevraagde verhoor van Bulgaarsche getuigen w door ’t gerecht afgewezen als buiteii de zaak gaande. De advocaten van de beschuldigden hebben nu ambtelijke stuk ken uit Rusland overgolegd waaruit blijkt, dat nu pas een regeeringscommissie bezig is met herziening van het strafwetboek, aange zien behalve met Ooslenryk-Hongarye geen staatsverdrag en geen openbaargemaakte wet bestaat, „wederzydsche gelyke behandeling” gewaarborgd wordt, wat noodig zou zyn om Duitsche onderdanen wegens het voorge noemde vergryp te vervolgen. Er bljjkt o a. uit de stukken dat de Rechtbank aan den Duitspben gezant te Petersburg heeft gevraagd of en waar de gezochte Russische wet reeds openbaargemaakt is. Verder schynt zoo goed als bewezen dat de aanvraag om 'verloving niet van Russische zyde is uitgegaan, maar van Pruisische, met de zeker mislukte be- doejing DuiUche sociaal democraten te doen yeroordeelen als handlangers van de, Russische Keizermoordenaars en anarchisten. TIs te voorzien dat dit muisje in den Duitscllen Ryksdag een langen en scherpen staart krijgt. Hij boog zich over dit gat, doch in hetzelfde oogenblik reeds moest hij proestend en kuchend zijn hoofd terugtrekken. De vuile lucht, die uit de holte opsteeg, had hem half vergiftigd. Om wat bij te komen, klom hij weder uit dep kuil en zette zich neder op het uitgespitte zand. Het was duidelijk ,dat hij (Jen dampkring daar beneden, in de holte, het gewelf, den kelder, wat het dan ook wezen mocht, zich eerst een weinig moest laten ververschen. Maar hoe dan verder te handelen. Af te dalen in de hem onbekende ruimte was gevaarlijk en toch moest er gehandeld worden. Zonder zich bepaald rekenschap te geven van de vraag, wat hij hoopte te vinden, had een dolle ijver om door te werken zich van hem meester gemaakt. Hij dacht er thans niet meer over de verdere ont dekking den volgenden ochtend te ontraadselen. Maar *t was duidelijk, dat hij hulp moest hebben. Hij kon niet alleen in de holte afdalen. Daar zat hij dus aan den rand der groeve te peinzen over de vraag, wien hij hier wel in het vertrouwen nemen kon Zeker niet zijn eigen tuinman. Vooreerst toch zou die man nooit te bewegen zijn, hier ’s nachts den voet te zetten en ten tweede zou hij babbelen.Den baron dan Neen. Men kon hem op dit uur niet gaan wekken. En bovendien, het verkeer tusschen hen was immers ohi welbekende redenen afgebroken Hadaar had hij het, Georg was de man I Om te beginnen, kon men er staat op maken dat hij den mond zou weten te houden. En overigens had hel ontdekken en op het juiste oogenblik ten tooneela voeren van de echte mevrouw Quest 87) Hy trok den koevoet uit de aarde, greep de spade, en hervatte zijn graven met hernieuwde inspanning. Daar hij de aarde niet goed meer kon opwerpen, zoo nam hij een maöd? zette die naast zich, vulde haar met den zandigen grond, en ledige haar dan zoo ver mogelyk over den rand der groeve. Zóó zwoegde hij nog drie kwartier in het zweet zijns aanschijns, tot hij eindelijk het metselwerk bereikt had. Hij legde een stuk er van bloot en onderzocht het bij het schijnsel der lantaren. Het leek den vorm te hebben van een boog. Als hij er met den koevoet op stampte, gat het een hollen klank. Blijkbaar was er een gewelf onder. Zijn spanning en nieuwsgierigheid verdubbelden thans. Met taaie inspanning vergrootte hij de reeds blootgelegde pick van het metselwerk. Geluk kig was de grondstof zoo licht, dat zij zich gemakkelijk liet losmaken. Hierna bediende hij zich van den koevoet als hefboom tot het uit breken van, een steen. Dit gelukte, de steen volgde op den anderen; straks hoorde hij kluitjes kalk neervallen in dé holte daar bededen, en eensklaps met een slag, plofte er een heel brokstuk neer,, een gat latende van wel een voet in het viei- kant. De Onderkoning van Engelsch Indië, Lord Curzon of Kedleston is eergister in een bui tengewone zitting van den gemeenteraad der City of London tot eereburger van de city benoemd, waarvoor hem het diploma in een kostbaren gouden schryn werd aangeboden. Dankzeggend voor de hem gebrachte buide wydde lord Curzon uit over den thans in Indië heerschenden voorspoed, doch harts tochtelijke imperialist en heetbloedige Jin go als hy is, kon hy deze gelegenheid niet voorby laten gaan, zonder te wijzen op het gevaar, dat Engeland aan de noordelijke grens van het Indische vastland dreigt van Ruslands zyde, en zonder te betoo^en, dat da gevaarlijke Tïbetanen tot onderwerping aan het Britsche gezag moeten worden bracht. Telefoon Xo. 99 A D V ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1