nten IDFA. ITS IER Co. DE VERBORGEN SCHAT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 413ste Jaargang ft o. 9475. Buitenlandse!) Overzicht. 4 iDERE», i Kronen ION, Woensdag 37 Juli 1904. er FE Vit LETOV \r Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Bnoodigdheden. nog niet den letterleken inhoud van De „Malacca” zal niet voor een prijs- van ssen. Wordt vervolgd.) 4INKMANAZ». I VAN tikelen, .ATEN, GAS- esze nieuwste Nauwelijks is de kwestie met de Prinz Heinrich en de Scandia bevredigend opgelost, AD ten BERK EN MB. ar in J’/s» dubbele flesch egte,Zaltbo mm« otterdam. Age. I. Ce». Botterdam meten werk. imers, Serres. erlichting. lebuurt B 13. Telefoon Ulo. flt. De Uitgave met uitzondering De prijs pet drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommen* V IJ F CENTEN. In bet Koningsbergsche proces is gister middag vonnis geveld. Alle beklaagden zyn vrijgesproken op het punt van beleediging van den Tsaar en hoogverraad tegen Rus land. Daarentegen zijn wegens het invoeren van in Duitschland verboden geschriften ver oordeeld zes beklaagden, die van twee tot drie maanden gevangenis kregendrie be klaagden zijn geheel vrijgesproken. Onder deze laatste bevindt zich de beheerder van een Koningsbergsch ziekenfonds, Brann, die maandenlang in voorarrest geweest is. De LUIDS)HE tillKl\T Telefoon Aw. M3 A D V E RT E N TI EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 1Ö Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De oud-minister Millerand hoeft Donder dag te Parijs een redevoering gehouden, die hem buiten het socialistische partijverband heeft doen treden. Hjj trad als spreker op in een vergadering van een gezondheidscon- gres en vond daarbij gelegenheid de hoofd stellingen van het socialisme op onverdachte wijze te bestrijden. Hjj beweerde byv. aller eerst, dat er van een klassestryd geen sprake is en nooit zyn zaldo verschillende klassen worden z. i. juist door het besef van burger O ets., 75 ct. 8 en Drogisten ÏKER! Rotterdam. R, Apotheker, Vesthaven 198. ertroften rs welbekend JBT-ltlXlB Fabriekzmwk). s, radicale en van alle, zelf» ikkige xenuw ontstaan door eugdigen leeftjjd e zwakte, Bleet Hoofdpgn Maagpijn Invermogen -- enz. Uit- ICHOENWERK Lunen mayaziji 30. e Kleiwegrteeg. .lezer Courant geschiedt dagelijk van Zon- en Feestdagen. geraamte daar voor hem niet het eenige was. Overal in het rond lagen de overblijfselen van dooden. De geraamten vormden een kring, waar van de steenen kist het middenpunt uitmaakte. Een plek binnen den kring was ledig. Blijkbaar was zij eenmaal ingenomen door het reusachtige geraamte, dat thans in de kist zat. Naast een der geraamten lag het gebeente van een hond Kortom, het was hier een dier oude begraafplaatsen, die voor oudheidkenners zoo belangwekkend zijn en wier duizendjarige vrede af en toe door de hou- weelen van een niets meer sparende eeuw wordt gestoord. Duidelijk was het intusschen, dat reeds vroeger hier indringers den voet hadden gezet. Al de beenderen toch van het zittende geraamte waren met sterk ijzerdraadaaneengehechtgeworden, en dit moest wel gedaan zijn door geheel andere handen, dan die welke den reusachtigen hoofdman in zijn graf ter ruste hadden gelegd Doch, waar was nu de schat ?.M Hij zag er niets van en zijn hart kromp ineen bij de gedachte, det hij een belangwekkenden vondst had gedaan en verder niets. Alvorens een nader onderzoek in te stellen, ging hij onder het gat en riep Georg toe dat hij omlaag moest komen, en dat er hier niet verschrikkelijkers was. dan eenige oude doods beenderen. Aan deze uitnoodiging gaf onze vriend eerst na een herhaald en zeer krachtig beroep op zijn gevoel van eer en van heldenmoed gevolg. Toen hij dan eindelijk mee in het gewelf stond, legde de kolonel hem uit, wat voor een plaats dit eigenlijk was en hoe ongegrond zijn angst was geweest, zonder er evenwel in te slagen, dien gerecht worden gebracht; 2. Rusland belooft, dat geen soortgelijke gebeurtenissen in de toekomst zullen voor komen. Wat het laatste betreft zou de Tsaar zyn invloed hebben doen gelden, zoo vernam men Maar intusschen is er weer een etmaal verloopen, eu er is dikwyls korter tyd noo- dig om iets belangrijks te doen geschieden. In Petersburg is onder voorzitterschap van Grootvorst Alexis bijeengekomen de Bijzondere Raad. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de staatsraad en groote jurist pro fessor Martens daarbij tegenwoordig was. Het resultaat van de bijeenkomst wasde positie der vrijwillige vloot, het onzekere van geen vleesch geen visch, werd geregeld ën dit halfslachtig soort zeevaarders zou voortaan geen schepen meer mogen onder zoeken. In een vervolg op dit telegram werd dan gezegd, dat dus de kruisers „Smolensk” en „Petersburg” hun tegenwoordig optreden zouden staken en by het Oost-Zee-eskader zoudtfi worden gevoegd. Er wordt in Duitschland nog steeds ijverig gezocht naar het verblijf van de 325,000 mk., het bedrag voor hetwelk hofmaarschalk Mir- bach een kwitantie heeft geschreven, zonder er een penning van ontvangen tè hebben. Men vermoedt dat het in de zakken van de ontrouwe directeuren is verdwenen. Het wordt nu bekend dat, voor de Pommernbank „hofbank” werd, het niet aan waarschuwin gen van menschen heeft ontbroken die het geld van de Keizerin niet veilig achtten in hare kluizen. O. a. liet hertog Ernst Giinther de broer van de Keizerin, tegenover zijne zuster duidelyk van zyn twijfel bljjken. Men sloeg den goeden raad echter in den wind, daar men geen argwaan wilde koesteren tegenover financiers die. met zoo groote offer vaardigheid de goede werken van de keizerin overing in aanmerking zou komen, duidelijk I is amngegeven. By ons en in Rusland zal men dergelyke doorzichtige pogingen, om tusschen bevriende buren ten bate van de i Poolsche illusies tweedracht te zaaien, op hun juiste waarde weten te schatten. Wegens uitgebreide betrekkingen die tusschen natio nalistische Poolsche kringen en de redacties van de meest verschillende anti-Duitsche bladen in alle landen bestaan, staat echter te vreezen, dat de verdachtmakingen van Koscielski door de wereld de ronde doen en tenslotte toch by lichtgeloovige lieden die uit de verte de toestanden niet kunnen beoor- deelen, voor goede munt worden aangeno men. Zij mogen daarom gebrandmerkt wor den voor hetgeen zy zyn, namelyk tenden tieuze verzinsels”. agent van de Berlynsche Vorw&rts kreeg drie maanden. Natuurlijk gaan alle veroordeelden by het Rijksgerechtshof in hooger beroep, want ook de veroordeeling wegens het invoeren van geschriften schijnt onhoudbaar, daar zy het binnensmokkelen van geschriften wel geheim hielden voor Russische spionnen, maar er tegenover de Duitsche overheid zoo weinig eon geheim van maakten, dat zy bijvoorbeeld op briefkaarten met hun imam voluit erover correspondeerden. Van verschillende zyden wordt voldoen de bevestigd, dat Rusland tegenover Enge land „amende honorable” heeft gemaakt iy de „Maiacca”-aange)egenheid. Wel kent men nog niet den letterlijken inhoud van het antwoord van Rusland op de Engelsche protest-nota en dezen tekst zou men wel eens aandachtig willen nagaan maar men weet toch, dat het Russische antwoord op deze twee punten neerkomt: En als een der belangrijke factoren om dezen gunstigen internationalen toestand te bereiken en te handhaven, noemde Combes do in den jongsten tyd tusschen verschillende landen geteekende arbitrage-verdragen. Frankrijk toekende het eerst een arbitrage- verdrag met Engeland, later met andere landen, terwyl die landen onderling ook weer soortgelijke overeenkomsten sloten. Zoo is onlangs geteekend een arbitrage- verdrag tusschen Engeland en Duitschland. Men achtte dit stuk van veel belang. De gespannen verhouding tusschen beide landen, de anti pathieön van beide volkeren, de naijver, de karakterverschillen, het gemis aan waardeering - men hoopte dit alles te kunnen doen vergeten by een rustiger politiek, die het gevolg van de jongste overeenkomst moest zyn. Maar te oordeelen naar een entre-fillet den dikwijls officieus geïnspireerden Engolschen Spectator heeft men vooreerst nog niet op een politieke toenadering te rekenen. In het bericht van den Spectator wordt gezegd, dat er slechts sprake is van een zuiver formeel verdrag, omdat elke mogend heid, die maar wil, een gelijkluidend verdrag met Engeland kan aangaan. Daarom acht het blad het wenschelyk, dat de regeering zich zal uitsproken over den aard van het gesloten arbitrage-verdrag, in plaats van de publieke opinie onder den indruk te laten van een mogelijke toenade ring, zooals indertijd hot gevolg was van het gesloten arbitrageverdrag met Frankrijk Zooals de Spectator scherp opmerktEn geland kan niet tegelyk de intieme vriend zyn van Frankrijk en van Duitschland. En het is met de Fransche natie, en niet met de Duitsche, dat de regeering van Engeland zich verbonden wenscht met banden van bijzondere vriendschap. De nota is grof voor Duitschland en aller liefst voor Frankrijk. En het wil den indrnk maken, dat noch het een, noch het andere Engeland’s pres tige ten goede kan komen. of er doet zich een nog veel dwazer geval voorhet Duitsche stoomschip Lisboa, aan een Oldenburgsche reedery behoorende, dat anders op Portugal vaart, is by het eiland Hogland in de Finsche Golf door een Rus sisch oorlogsschip aangehouden, doorzocht, en na een uur oponthoud vrijgelaten. De Lisboa was van Abo naar Viborg op weg, dus tusschen twee Finsche havensAan gezien 'zy daar moeilijk oorlogscontrabande voor Japan aan boord kon hebben, vermoedt men dat do aanhouding in verband stond met een onderzoek naar Finsche vluchte lingen of althans iets met den toestand in Finland te maken had. Ook in dit geval is wel een ambtelyk, hoowtl meer vertrouwelyk protest van Duitschland te Petersburg te verwachten, daar dergelyke vryheden van de Riïssische politie toch niet verontschuldigd kunnen worden met een beroep op den oorlogstoe stand in Oost-Aziö. Uit Genua komt het bericht, dut Wessel, eertyds luitenant in Duitschen dienst, aan de Duitsche regeering is uitgeleverd. Wessel is, zooals men weet, in het laatste jaar veel genoemd in verband met de Zaak-Dreyfus. De Duitsche regeering heeft haar verzoek om uitlevering ingewilligd gekregen onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat Wessel slechts vervolgd zal worden wegens vergrij pen op bet gebied van hot gemeene recht. Niet als verrader, maar als oplichter heeft Italië hem uitgeleverd. Te Genua had hy 15 maanden gevangen gezeten. Ter gelegenheid van zyn zomerbezoek aan Carcasone heeft de Fransche minister-presi dent Combes met veel opgewektheid een redevoering gehouden en daarin met blijk baar genoegen en verklaarbaren trots her innerd aan Frankryks belangrijke rol als mede-handbaver van den wereldvrede. bevorderden uit den zak van de aan deelhouders, naar later gebleken is. Von Koscielski, een van de Poolsche leden I van het Pruisische Heerenhuis, heeft iMdo National Review een artikel geplaatst over Pruisen en de Polen, waarin hy de politiek van Pruisen tegenover Polen van de tijden i van Frederik den Groote af al, onrechtvaar- dig en barbaarsch afschildert. 1 Dit is ,te begrijpen van een Pool, zegt een officieus orgaan, en daarom wil het zich niet I inlaten met den algemeenen inhoud van het artikel. Maar wel teekent het er verzet j tegen aan dat Koscielski met zyn artikel wantrouwen tracht te zaaien tusschen Ru1- land en Duitschland. „Om het Russische volk tegen Duitschland op te ruien zoo ver- volgt het officieuse blad beweert von t Koscielski, dat do oorlog in Oost-Aziö de Duitschers belust heeft gemaakt op verove ring aan bun oostelyke grens. De leerlingen van de middelbare scholen in Oost-Pruisen j zouden reeds van overheidswege warm ge maakt worden, door het verspreiden van landkaarten waarop het vroegere Pruisische, thans Russische gebied, dat voor de ver- 90) Hij had lucifers bij rich, maar kon die gelijk het gewoonlijk gaat, wanneer men iels vlug noodig heeft too terstond niet vinden. Hier in de diepte bereikte het gedruisch van den grooten storm hem slechts als een zwak en treurig zuchtendoch hij hoorde andere geluiden of meende die te hooren geluiden van onzichtbare onderaardsche dingenZouden die lucifers dan nooit willen afgaan P De kille vochtigheid sloeg hem in het gebeente en het koude zweet 1 ep hem langs het voorhoofd.... Ha! eindelijk dan toch!... Hij hield zijn oogen strak op de lantaren geves tigd tot hij haar aangestoken had en de vlam helder brandde. Toen keerde hij zich om en zag rond. En wat hij zag was het volgende Vijf ot zes schreden van hem verwijderd, in het midden der overwelfde ruimte, zat, of liever lag, een figuur des doods. Zij bevond zich in een steenen kist, gelijk iemand in een badkuip die te klein voor hem is. De armknoken hingfen aan beide zijde er buiten, de kniebeenderen staken omhoog en, de groote, witte schedel boog zich over het breede borstbeen... Die schedel echter, die schedel bewoog zichHij bewoog zich en daarbij tikte het kinnebakken op de borst, terwijl de tanden zachtkens op elkander klapperden. Nog eens Harold Rooyaard zou niet van sterfelijk vleesch geweest moeten zijn, indien hy bij dezen aanblik zich niet ontzetting om het hart had voelen slaan en, evenals de brave Georg vóór hem, zich omgekeerd had om te ont vluchtenHoe kon dat ding het hoofd bewegen Hoe Het touw grijpende, rukte hij er heftig aan en begon te klimmen. „Heeft hij u al te pakken, kolonel riep de sidderende Georg door het gat. De klank dezer menschelijke stem bracht Harold weder tot zichzelven „Neen”, antwoo dde hij, zoo kloek als hij kon en toen, de tanden op elkaar klemmende, keerde hij zich om en wankelende terug terug naar het ding in de kist Nu stond hij er voor en onderzocht het, de lantaarn omhoog houdende. Het was een geraamte van buitengewone afmetingen, en de schedel de schedel zat met roestig ijzerdaad vast aan de wervelkolom. Bij dit bewijs van menschenwerk voelde hij zijn angst verdwynen. Geesten toch behoeven geen ijzerdraad. Wat menschen gedaan hebben is niet van geesten. En aan de beweging van den doodskop was nu immers niets bovennatuurlijks meer. Met een zucht van verlichting keek hij nu verder óm zich heen. Hij stond in een ruim gewelf, van ruwe keien gebouwd, h'er en daar door den tijd wat beschadigd, doch over het geheel nog hecht en gaaf. Hij keek naar den vloer, en nu eerst bespeurde hij dat het knikkende angst al zoo terstond voor onversaagdheid te doen plaats maken Geen wonder trouwens I W^nt zij waren hier in de ingewanden der aarde, op een plek die sinds eeuwen in den reuk stond van spokerij, van aangezicht tot aangezicht met een knikkebollend geraamte van schier bovenmen- schehjke grootte, bovendien omringd door nog verscheidene andere geraamten, alle zeer gröot en zeer wit, en ten overvloede met een orkaan boven hun hoofd, zooals er sedert menschenheugenis geen over het Engelsche ’and had gewoed „Wel”, zeide Georg, kl ippertandend. „als ik hier ooit nog uitkom, dan zal ik mijn leven lang Dcch hij bleef steken. Geen woorden konden aan de diepte zijner gew larwordingen uitdrukking geven. Midderwijl wendde Harold, vol zorgen van heel anderen aard, zijn lantaren hier en ginds, om eenig sptjor van den schat te ontdekken Hij vond echter niets. Daar links was een holte, ongetwijfeld een gang, leidende tot een geheimen toegang tot het gewelf. Hy kroop een eind er in.Niets. Waar hij ook snuffelde, nergens eenig teeken. Tenzij de schat nog dieper lav, scheen hij gerekend te moeten worden tot het rijk der fabelen. En toch, wat was de beteekenis van dat kunst matig saatngehech'.e en in zittende houding ge-., plaatste gêraamte 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1