enten elliiin SVP. DE VERBORGEN SCHAT. TER HTS. ENSEN. Nieuws- en Adverlentieblad voor Gouda en Omstreken. 8 Augustus (904. 43ste Jaargang. No. 9485. Bulteulandscli Overzicht. Iienoodigdbeden. p is Odol beste middel mdentanden. 'ateniflacona. Is Kronen tkamers, Serres, elverlicbting. ■OOIT, ibelebuort B 13 CEDEREN, ieken BERK EN nderparlUeii. aagschen Maandag I M ILLETO) vier Verspreide Berichten. lassen. IRINKMANJ d >n wil genieten en Jttigen dag door niet een bezoek IJN VAN rtikelen, TLATEN, GAS keuze nieuwste SCHOENWERK Laarzeifni;ij].izijn K 30. Ie Kleiwegsteeg. i. IAAD mnKVIIUV, Uil torpedobooten ENSEN. ogachting, dw. dr., Stolwijkersluis. emeten werk. fcME. mar in geheels aarde verspreid. van het stadje. Niet dat er aan die kar iets bijzon ders was doch het geleide van het voertuig mocht zeker ongewoon heeten. Het paard werd namelijk gemend, of liever bij den teugel geleid, door niemand meer of minder dan baas Georg, terwyl men er achter de welbekende figuur van den ouden baron zag loopen, arm in arm met kolonel Rooyaard. De belangstelling der goede menachen steeg nog hooger, toen deze kar stilhield voor de deur der bank, niet die van Costers, maar de andere waar, hoewel het tweede Kerstdag was, de direc teur en een klerk blijkbaar de komst van het voertuig met bijbehoorend gezelschap wachtende waren. Haar toppunt echter bereikte de nieuwsgierige spanning van al wat er te Boisingham langs de straat slenterde of voor de vensters zat, toen het bleek dat de bedoelde kar slechts eenige zakken bevatte, en dat voor elk van die zakken drie of vier man noodig waren om ze naar binnen te dragen Aldus werd het goud veilig onder dak gebracht Bij het nawegen bleek het een waarde te hebben van ongeveer 640 duizend gulden van ons heden daagsche geld. Daar echter verscheidene der muntstukken uiterst zeldzaam waren, en dus voor museums en verzamelaars groote waarde hadden, zoo liep de opbrengst nog aanzienlijk hooger, en de geheele schat werd ten slotte van de hand gedaan voor de som van 700 duizend gulden. Alleen had Ida gezorgd dat er van de schoonste munten genoeg werden achtergehouden tot het maken van een gouden armband en halssnoer nakomelingschap en liever gestorven was onder het moordend lood der opstandelingen, dan het geheim te verraden. De drie bezoekers sprakey, niet veel, hoewel zij geruimen tijd vertoefden in het stille verblijf der dooden. En daarna, stil en ernstig onder den indruk van hetgeen zij gezien hadden, sloten zij voor immer het duistere gewelf waaruit voor hen alle drie het licht der verlossing was verrezen. nOf er dien gedenkwaardigen dag op het kasteel ook feestgevierd werd, behoeft niet betwijfeld te worden, en natuurlijk behoorden Georg met zijn vrouw tot de genoodigden. Telkens als hij met zijn eigenaardig droefgeestig, leuk gezicht opmerkte da) hij ’t altijd wel gezegd had, dat de oude familie niet verdreven zou worden uit het voor vaderlijk huis, snauwde de baron hem toe, dat hij nu eindelijk toch eens uit moest scheiden met zijn eeuwig profeteeten. »Nu baron,» antwoordde Georg ten slotte, »ik profeteer toch nog, dat je hier in dezelfde zaal zult zitten, met een troep kleinkinderen op je schoot en 'ik wed dat je ze nog het welzijn zult k hooren drinken van den geest van den ouden Jacobus Van Horen, die vannacht zoo juist bijtijds onzen kolonel is komen wekken. »NU man, ik help *tje wenschen.» lachte de baron, vroo’ijk aanstóotende met »ijn dochter, die bij den oprechten wensch van den goeden Georg een blosje niet had kunnen onderdrukken. Den volgendan morgen werd de nieuwsgierigheid der burgers van Boisingham niet weinig geprikkeld door het verschijnen van een kar in de hoofdstraat Veel nieuws over den toestand voor Port- Artbur verneemt men niet. Men is wel over tnigd, dat liet kritieke oogenblik nadert, maar eenige stelligheid in de Japansche berichten laat zich vergeefs zoeken. Het lijdt geen twijfel of de tegenstand van het garnizoen stuurt de Japansche berekeningen in de war. Over de successen van den aanvaller loopen de berichten zeer uiteen. In één bericht heette het, dat de Russen op hun laatste verdedigingswerken waren ternggeweken, maar volgens weer andere berichten zouden 4e gevechten om den Wolfsheuvel tot resul-» tant hebben gehad, dat de Rnssen dit be langrijke strategische punt weer op de Japanners heroverd hadden Volgens een bericht van uit de vesting Op liet landgoed Welbeck Abbey van den hertog van Portland heeft Chamberlain gis teren vi or een vergadering vim ongeveer 12,000 personen een rede gehouden, waarin hjj betoogde, dat lig den landbouw dezelfde bescherming wilde geven als da industrie en wel door verbooging van de invoerrechten op de voornaamste landbonw-vooitbrengselen. H(j stolde voor een invoerrecht van 2 pd. (f 1.20) voor elke quarter (d. i. 0,30 H. L.) tarwe en alle andere granen, met uitzon dering van reais, en een even boog recht op meel, zoodat alle in het land zeil geteelde of ingevoerde tarwe in Engeland moet worden gemalen. Voorts bepleitte Chamberlain een recht van 5 pCt. op vleescb, zuivelproducten, gevogelte, groenten en vruchten. De Fransche minister-president Combes heeft de dwaasheid gehad om te Pons, waar by „toevallig” in de stemzanl was op het oogenblik dat daar de uitslag der stemming voor den Algemeenen Raad word bekend ge maakt, het woord te nemen, om de kiezers te bedanken en tevens eenige verklaringen te geven over de algemeene politiek. Hy verzekerde, ondanks de dagelykscbe beleedi- gingen en bedreigingen, op den ingeslagen weg Ie zullen voortgaan, en wees dan op de slechte gezindheid van het Vaticaan om de bepalingen van het Concordaat na te komen. Daarom, zeide hjj, bad de minister raad besloten de betrekkingen met den H. Stoel af te brekenaan de Kamers was het thans, over het geschil uitspraak lo doen. Spr. voor zich wil steeds vooropgaan, om het gezag der burgermaatschappij boven dat def feestelijkheid hoog te houden üit Londen meldt men Een van de meest stormachtige tooneelen als ooit voorkwam in het Lagerhuis ontstond heden gedurende de beraadslagingen in com mittee over het wetsontwerp, door de re- geering ingediend, betreffende het optreden tegen de Weish Country Councils, die wei gerden uit te voeren de bepalingen van de education act. De radicalen, geleid door de afgevaardig den uit Wales, verzetten zich hardnekkig tegen dit ontwerp. Na oen discussie, welke vijf uren duur de, waren nog maar twee amendementen afgedaan, waarop minister Balfour de slui ting der debatten voorstelde voor de eerste tien regels van het ontwerp. De voorzitter, de heer Lowther, wilde het voorstel tot slui ting in stemming brengen. De afgevaardig den van Wales weigerden toen in de stem boxes te gaan, waarop de voorzitter verklaar de, dat hy hun weigering ter kennis van den speaker zon brengen, die afwezig was we gens ziekte. De beer Lowther, die tevens deputy spea- De Japansche legatie te Londen (ontving het volgende telegram, den 5en uit Tokio verzonden Het aanvallende leger by Tomoetcheng bericht dafc in dit gevecht de Japansche ver liezen bedroegen 194, uooden en 666 gewon den. Wy begroeven 700 lijken van den vyand met den verschuldigden eerbied. Wy maakten zes stukken veldgeschut, vele ge weren eh granaten, groote hoeveelheden meel, gei st, ammunitie enz. enz. buit. Generaal Koeroki meldt dat in de gevech ten by Yoeshoefatzoe en Yanglsoeling onze verliezen bedroegen 946, hieronder begrepen 40 officieren. De verliezen van den vjjind worden min stens op 2000 geraamd. Wy namen gevangen 8 officieren en 1^9 man en maakten buit twee stukken veldgeschut, vele geweren, gra-l naten, tenten, enz. enz. Volgens een gedetailleerd bericht van ge? neraal Koeroki leed de vijand tydens bet ge vecht bij Yoesboelintzöo van den Blen Juli een der gevoeligste nederlagen by Pyenting, vijf mijlen zuidelijk van Yoeshoelintzoe, waar onze afdeeliug zich werpend op de flank van de terugtrekkende Russische colonne, welke bestond uit drie infanterie-regimente» met vier kanonnen hevig vuurde op èen afstand van 200 tot 190 meter op de ge heele linie. In den namiddag naderden de Russen het slagveld met de vlag van hei Roode Kruis, om de gewonden weg te dragen. Wy lieten dit toe door met vuren op te houden. Het „Staatsblad” te Petersburg publiceert de voor den dour van den oorlog geldendo bepalingen over de bescherming der havens Sweaborg, Wijborg, Kroonstad, Libau, Sebns topoi, Otschakof en Batoem. Alvorens de staat van oorlog wordt af- gekondigd, wordt den minister van oorlog opgedragen, de bepalingen ter kennis der vreemde regeeringen te brengen, en ze in ie lichten, dat omtrent hun naar deze Rus sische havens koers zettende oorlogsschepen aan de Keizerlijke regeering ter rechter tyd bericht te zenden is. wordt gehouden. Zoodra dit beginsel in ge vaar komt, hetzy door den aard van de beschuldiging, de bijzonderheden van het in behandeling zijnde geval, de persoonlijk heid van den beschuldigde of van do getui gen, moet de verhandeling met gesloten deu ren plaats hebben. Na het proces Bilse kregen al heel spoe dig drie hooggeplaatste officieren, de „Ge riebtsherr" generaal v. Tippelskircb en twee leden van den krijgsraad hun ontslag, blijk baar een gevolg van de „geheime order” van den Keizer. Opmerkelijk is in deze ge schiedenis nog dit. De order werd uitge vaardigd 1 December en op 10 December verklaarde de rykskanselier v. Rfllow in den Ryksdag naar aanleiding van het Bilse- proces „dat de blootlegging van zulke ge beurtenissen nuttig is, niet alleen, omdat in de openbaarheid een heilzaam correctief ligt, maar ook omdat het een goed toeken voor een instelling is, als niets bedekt en verborgen wordten dat is in dit geval niet gebeurd. De veelbesproken plechtige kroning van koning Peter gaat vermoedelyk niet door, d. w. z. zy zal waarschynlyk op voorstel der ministers worden uitgosteld. De oorzaak ligt in do slechte vooruitzichten die de Serviërs ten aanzien van den oogst van dit jaar hebben; door de groote hitte en de daaruit voortspruitende dorheid zal van de aanvankelijk groote verwachtingen, die men had van de opbrengst der korenvelden en pruimebooraen, de voornaamste bronnen van bestaan in Servië, niet veel terecht komen. Een tweede oorzaak heet de geringe kans, dat het Russische hof onder de tegenwoor dige omstandigheden in Oost Azië aan de feestelijkheden deel zal willen nemen. ioo) Waarlijk, zeide de baron, toen hij alles gehoord had, ik vrees, dat ik op mijn ouden dag nog aan wonderen zal moeten gaan gelooven. Want lijkt het niet een wonder neen, lijkt het niet de vinger der Voorzienigheid zelve, dat ge daar opeens zoo dje letters te zien kreegt En ik moet zeggen, waarde vriend, dat je een bewijs gegeven hebt van bijzonderen moed, om zoo midden in den nacht te gaan graven op den ouden Dooden- berg, want al gelooft men nu juist ook niet aan, al de sprookjes, die er in omloop zijn, toch heeft zulk een werk iets angstverwekkends. Maar kom. Ik brand van verlangen om den buit onder mijne oogen te zien. Haal gauw je hoed, Ida, kind dan wJi zamen. En zij gingen alle drie, en zagen de groote kist vol met het roode goud. En allé drie ook klommen zij op den Dooden- berg en daalden af in zijne ingewanden, in het; kille verblijf des doods. Zwijgend stonden zij op de plaats, die sedert eeuwen de rustplaats was van de oude krijgers, die eenmaal in Engeland geheerscht hadden. Alle drie dachten ook met een gevoel van bewondering aan den man, die hier it) de sombere uren van den nacht gewerkt had om den familieschat te bewaren voor zyn ker is, behoorde formeel vooraf het incident te zijner kennis te brengen- De oppositie nitte luide kreten van „Sha me” en te midden van een toóneel van de grootste wanorde verklaarde de afgevaardig de Lloyd George dat de leden uit Wales niets meer te doen wilden hebben met het ontwerp en de vergadering zouden verlaten. Do afgevaardigde Asquith zeide dat indien de leden uit Wales dien weg uit zouden gaan, de geheele oppositie hen zou volgen. Daarop verliet de oppositie, aangevoerd door Asquith, het Huis. De beraadslagingen in committee over dit ontwerp waren binnen enkele minuten afgeloopen. Daarna keerde de oppositie terug naar do vergadering, welke kort daarop verdaagd werd. Erankrijk. De toestand van den oud-premier Waldeck Rousseau moet zoodanig verergerd zyn, dat zyn vriend, de beroemde arts professor Poirier, naar Corbeil vertrok. De Parysche correspondent van het Berl. Tagebl. meldt, dat Waldeck Rousseau aan miltkanker Jydt. Oostenrijk-Honqarije. De hooge temperaturen van dezen zonni- gen zomer doen ook haar invloed gelden op de militaire plannende keizermanoeuvres. die dit jaar in Boheme moesten plaats h b voor haarzelve, kleinoodiën, die ongetwijfeld in de toekomst de dierbaarste erfstukken zullen ui‘- maken van de hmilie Rooyaard. Dienzelfden avond nog togen de baron en Harold naar Londen om zic\in verbinding te ktelltD met den minister van financiën. Gelukkig konden zij zich beroepen op het testament van Eduard Van Horen, den zoon van Jacobus, waarin hij uitdrukkelijk aan zijn neef, en aan diens erfgenamen voor alle tijden, niet alle n zijn goede ren vermaakte, maar ook zijn landen, met en benevens den schat, aldaar of elders verborgen door wijlen mijn vermoorden vader, Jacobus Van Horen Bovendien legden zij het geschrevene over, dat Ida ontdekt had in den ouden bijbe benevens} het perkament door Georg gevonden tusschcn het goud. Deze drie stukken vormdm te «amen een bewijsgrond, waartegen zelfs de leden der Reken kamer niets vermochten in te brengen. Bijgevolg deed de Kroon afstand van haar a inspraken en h_t goud ging over in eigendom van den baron, na aftrek van het erf-recht, dat hij zou verschul digd zijn geweest, indien hij een zelfde som van een neef m den tegenwoordigen tijd geërfd had En aldus geschiedde het, dat, toen de termijn voor de npgezegde hypotheek kwam te vervallen, het geld betaald werd tot den laalsten penning’ kapitaal en interest, zoodat de heer Coaters naar het kasteel Honham en onderhoorigheden nooit of te nimmer een vinger meer had uir te steken. (Slot volgt.) In den laatsten tijd sedert het proces tegen luitenant Bilse wordt het in Duilschland meer en meer gewoonte de zit tingen van de krijgsraden met gesloten deu ren te doen plaats hebben. De sociaal democratische „Vorwirts”, die zoouls men weet, wel meer geheime circu laires en beslatten heeft openbaar gemaakt, publiceert thans een „order” van 1 Decem ber 1903 door bemiddeling van het ge heime militaire kabinet gericht aan den commandeerenden generaal van het 16e le gercorps- In deze „order” verklaart doj Keizer met bevreemding te hebben gezien, dat by het proces te Metz tegen luitenant Bilse do krijgsraad, zonder rekening te houden met de order van 28 Dec- 1899, in veel ie geringe mate gebruik heeft ge maakt van het recht tot uitsluiting van de openbaarheid, waardoor de algemeene aan dacht nog meer werd gevestigd op de be- treurenswaardige voorvallen te Foibach en het aanzien van het leger en vooral van het officierscorps werd benadeeld. Den commandeerenden generaal wordt dan verder opgedragen dit keizerlijke misnoegen persoonlijk aan de leden van den krijgsraad over te brengen, terwyl de order aan alle officieren moest worden meegedeeld. De order werd ook aan de bevelhebbers der andere legercorpsen toegezonden. De keizerlijke order van 1899 waarvan hierbo ven sprake is, luidde aldusDe discipline eischt, dat ook by een rechtszaak het aan zien van de superieuren, de militaire in richtingen, verordeningen en gebruiken blyft gehandhaafd, -de zin voor de onvoor- waardelyke ondergeschiktheid van den in-> ferienr onder den superieur van alle gra den blyft bewaard en met het gerechtvaar digde eergevoel van alle betrokkenen, in het byzonder van den officiersstand rekening W)( INHE COURANT ‘ontkomen vreemdelingen, waren de verdedi gers overtuigd, dat de vesting nooit zou vallen, hoewel zy verwachtten, dat geen huis zou blijven staan. Er is op het oogenblik geen vensterruit meer heel. Ook volgens Chineesche berichten moesten de Japanners twee forten, die zy aan de oostkust genomen hadden weer ontruimen, toen hun kameraden uit de dichtbij gelegen stellingen verdreven werden. De marine- artillerie brengt de Japanners de zwaarste verliezen toe. Volgens de „Echo de Paris”, door zyn Peterbnrgschen correspondent inge licht, zyn vooral de gevechten aan de ooste- lyke en noordoostelijke zijde van Port Arthur bloedig. By de aanvallen op de forten aan dezen kant, beweert ook dit blud, zouden de Japanners 18,000 man verloren hebben, tegen 4000 man van de Russen, die meester van de forten bleven. De Ja panners lieten daarby drie stukken belege ringsgeschut achtervan generaal Stössel is geen enkel bericht door den staf ont vangen, die dit gerucht bevestigt. In Tokio is bericht oillvangen, melding makende, dat twaalf torpedojagers, en eenige kanoneerbooten Maandagnacht een uitval nit Port Arthur deden, doch teruggeslagen werden.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1