nten W WIIXIE HIM. id letaal), ouda. 4 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 11 Augustus 1904. No. 9488. fl Buitenlandse!) Overzicht. II r OS, DEREK, f 1' Kronen merit, Serres, urlichting. OH, ebnurt B 13- 43ste Jaargang. PEN, ipen, lantaarns. PIEELEH, FEVI LLETOb. ischen is Odol sfe middel 'en tanden. intflacon». van nodigiWen. in. egen aanslui- 4 NEMAN A Zk. 1 ll'ordt vervolgd.} I gratis, et Rjjks Inter- ene prachtige VAN titelen, .ATEN, GAS mze nieuwste K. in mr voor per- i K. M. 1, verkrggbaar DE VISCH- LD en BERK EN UH het Engels van RUDYARD KIPLING. GO Hist I IE COIRAYTT Telefoon No. 82 ADVEHTENT1EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekent! naar plaatsruimte. Telefoon No. 8*4. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Generaal Sfössel meldt, dat op 27 Juli des morgens te 5 uur de vyand het vuur op bet geheeld Russische front opende, om daarna tot den aanval over te gaan, die in ’t bijzonder gericht was tegen de bezet ting van den berg Jupilatsoe, 17 werst van Port-Arthur. Na acht uur in den avond werden de Japanners met geweldige verlie zen teruggeslagen. Den 30en Juli vielen zij, met ongeveer 5 divisies, onze stellingen op den Wohsheuvel, 8 werst van Port-Arthur, aan. Met het oog op de overmacht van den vijand werd onzen troepen bevel gegeven, op de dichtsbyzynde versterking terug te trekken, wat in de beste orde geschiedde. De artillerie onderhield tot dekking van de zen terugtocht een welgericht vuur, waarop de aanval werd gestaakt. Onze verliezen zijn nog niet bekend, maar in ieder geval ge ring die der Japanners daarentegen ernstig. Over de gehele aarde verspreid. Kuifje gaf hem zijn toegenegenheid met interest terug. Kuifje liet hem vijf heerlilre minuten lang zijn eigen grote sabel dragen even groot als Wee Willie Winkie zelf. Kuifje had hem een jonge terrier beloofd, en hij had Wee Willie Winkie toegestaan de geheimzinnige operatie van zich te scheren bij te wonen. Ja, nog meer Kuifje had gezegd, dat hij met der tijd ook zo’n doos met glimnr nde messen en een zilveren zeepdoosje en een »spetter-kwastje” met zilveren handvat in zijn bezit zou krijgen, zooals Wee Willie Winkie het zeepkwastje noemde. Daar was beslist ni- mand, behalve zijn vader, di, naar zijn beliven een distinctief van goed gedrag kon verlenen of alnemen, di halt zo wijs, sterk, en dapper was al» Kuifje met de medailles van de Afghaanse en Egyptise expedities op zijn borst. Hoe kwam het dan dat Kuifje zich schuldig kon maken aan de onmannelike zwakheid van een »groot meisje”, te weten juffrouw Allardyce, te kussen, ja, zelfs hartstochtelik te kussen Op een morgenritje had Wee Willie Winkie het Kuifje zien doen, en, als de 'kleine wel opgevoede jongen, di hij was, had hij dadlelik rechtsomkeert gemaakt en was hij naar zijn staljongen gegaloppeerd, opdat deze het niet zou zien. Onder gewone omstandigheden zou hij er zijn vader over gesproken hebben, maar instinctmatig voelde hij, dat dit een zaak was, waarover Kuifje eerst diende geraadpleegd te worden. •Kuifje”, riep Wee Willie Winkie, de teugels inhoudende voor de bungalow woning) van di subalterne offisier, vroeg, op zekere morgen »ik moet je spreken, Kuifje.” >Kom binnen, kleine man,” antwoordde Kuifje, di een vroeg ontbijt zat te verorberen te midden van zijn honden. »Wat voor kattekwaad’heb jé nou weer uitgehaald Wee Wülie Winkie had niets in het oog vallend stouts gedaan gedurende dri hele dagen en had dus een zeer hoog punt van deugdzaamheid be reikt •Ik heb niks geen kattekwaad gedaan,” zei hij, zich behaaglik neervleiende in een chaise longue, met een bestudeerde nabootsing van de vermoeie nis van de kolonel na een warme inspecti. Hij begroet zijn neus, di vol met sproeten zat,ineen theekopje en met grote, ronde ogen over de rand heen starende, vroeg hij»Zeg eris Kuifje, komt ’t wel te pas om grote meisjes te kussen •SapperlootJe begint er al vroeg mee. Wi zou je dan willen kussen •Geen mens. Moeder kust me altijd, als ik ’t haar niet belet. Als ‘t dan niet te pas komt, waarom kuste je dan het grote meisje van majoor Allardyce, gisterenmorgen, bij het kanaal i" Op Kuifje’s voorhoofd vertoonden zich enige verhouding in de departementale staten nu geworden 883 ministerieele, 486 antiministe- rieele leden en 41 twijfelaars. In de raden der arrondissementen is de verhouding thans 1153 voor 544 tegen het ministerie en 24 twijfelaars. In dagen dat de strijd tegen de clericalen de politiek zoozeer in beslag neemt, is deze uitkomst ran het grootste gewicht. De „Temps” is een voorstander van het behoud van het Concordaat, een tegenstander van de politiek van Combes. Eenige dagen ge leden zette het blad in een hoofdartikel uiteen, dat Pius X en zijn raadgevers met Frankrijk hadden gebroken omdat zij meer verwachten van een breuk met Frankrijk dan van eensgezindheid. De Paus, meent het blad, maakt zich een illusie als hij meent, dat de politiek van het ministerie Combes niet zoulwortelen in het Fransche volk. De Paus richt zich tot het katholieke Frankrijk, maar het is wel twijfelachtig of het „katho lieke Frankrijk” is wat men aan het Vaii- kaan gelooft. Dat „katholieke Frankrijk” verdraagt eu al zes jaren lang met volko men lijdelijkheid wetten, die de hooge gees telijkheid en de Paus zelf formeel hebben Veroordeeld. Hoe heftig de politiek van de regeering ook hebbe mogen schijnen, het is al te duidelijk, dat het beginsel van de anticlericale politiek niet wordt afgekeurd door het republikeinsche Frankrijk, dat niet “in ’’staat is het langdurig verbond van de Kerk en de reactie te vergeten. De uitkomst der verkiezingen moge door het ministerie eenigermate in haar voordeel zijn voorgesteld, de uitslag van het geheel is niet twijfelachtig. De stembus geeft de „Temps” geljjk, als deze zegt, dat de meer derheid van het Fransche volk anticlericaal is. Reuter seint uit Tokio: De Japanners uiten hun levendige bewon dering over het succes van Koeropatkin, die de kunst verstaan heeft, om het Russische leger terug te trekken van het schiereiland Liao tong, zonder dat het tot een ramp is gekomen. De stolling bij Kai-ping scheen tot een catastrophe te moeten leiden. Koero patkin heeft weliswaar door zijn voortdurend terugtrekken en het prijsgeven en vernie tigen van zeer kostbare voorraden zyn aan zien schade gedaan en het vertrouwen van het leger verzwakt, maar de legerafdeelin- gen intusschen gered. Blijkbaar heeft hy de Japanners bij Ta-sji-tsjiao willen ophouden. Maar de onverwachte verliezen op den lin kervleugel van de Russen by Ta-sji-tsjiao en het oprukken van het leger uit Takoesjan, hebben vermoedelyk Koeropatkin genood zaakt, Jinkou, Hai-tsjeng en Nioe-tsjwang zonder ernstigen stryd te ontruimen. De beslissing zal nu waarschijnlijk, naar men te Tokio denkt, by Liao-jang vallen, waar Koeropatkin wel goed- of kwaadschiks ge dwongen zal worden, slag te leveren. De legers van Okoe en Nodzoe di jjven de Russen van het Zuiden uit in het nauw, terwijl Koe- roki, die op korten afstand van de Russen nfstaat, in staat is, al naar de behoefte zich voordoet, den aanval te openen. De be zetting van Jinkou vereenvoudigt het trans portwezen voor de Japanners buitenmate daardoor krijgen de twee legercorpsen de vryheid van beweging, welke zy totdusver gemist hebben. De vyand was 70,000 man sterk en in het bezit van veel belegeringsgeschut. In verband met het vonnis van het prjjs- gerecht te Wladiwostok, verklarende dat het Britsche stoomschip „Knight Commander” geheel volgens recht en wet doör de Russen was in den grond geboord, wordt nog de volgende bijzonderheid uit Wladiwostok ge seind Toen de „Knight Commander” door de Russische officieren werd gevisiteerd, bevond het brieven kopieboek van de gezagvoerder zich in de kopiöerpers, waar het door een der Russen werd gevonden en in beslag ge nomen. Het brieven boek bevatte allerlei bijzonderheden over de lading, en leverde het overtuigend bewijs dat zy in de eerste plaats uit contrabande bestond en tweeden» rechtslreeks voor den vyand bestemd was De voorzitter van het prysgerecht te Wla diwostok vroeg by de behandeling der zaak aan den Britschen gezagvoerder, of de lading contrabande bad ingehouden. Deze vraag werd op eerevjroord ontkennend beantwoord. Hierop werd het kopie-boek aan den kapi tein voorgelegd, die daarop niets meer te zyner verdediging wist in het midden te brengen, en enkel stamelde „vast te hebben geloofd dat het kopieboek met het schip naar den kelder was gegaan.” Graaf Joseph Arco-Zinneberg, lid van de Beiersche Eerste Kamer en zoon van den bekenden katholieken-leider, heeft op een uitnoodiging tot bijwoning van den 51sten katholieken-dag een weigerend antwoord gezonden. Hy begint met te zeggen dat die vergaderingen, tegen de vroegere tradities, pirtfjdagen van het centrum zyn geworden. Zoolang het centrum lieden met de politieke opvattingen en de parlementaire vormen van dr. Heim in zyn gelederen duldt, wenscht hy er zich buiten te houden. Want het met de sociaal-democratie verbonden Beiersche centrum, zoo besluit hy, gaat hoe langer hoe meer den weg op naar een radicale oeconqmische party. Nu met de herstemmingen van Zondag de verkiezingen voor de vertegenwoordiging van departement en arrondissement zyn af- geloopen, blijkt dat het ministerie-Combes, volgens de opgaven van het departement van binnenlandsche zaken, in de departemen tale vertegenwoordiging 109 zetels en in die van de arrondissementen 82 zetels heeft ge wonnen. Na de2e laatste verkiezingen is de Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De berichten over de eischen, die de Ver eenigde Staten aan Turkije stellen, kloppen niet best. Volgens den Standard verlangen de Staten dat de Amerikaansche legaties te Konstantinopel en de Turksche Je Washing ton zullen worden verheven tot ambassades, en dat Amerikaansche onderdanen in Turkije dezelfde positie zullen hebben als die van andere groote mogendheden, onder vigeur van de zoogenaamde capitulaties. Daar zouden dan nog eischen van schadevergoeding, wegens aan Amerikaansche burgers berok kende nadeelen, bijkomen. De sultan heeft, volgens ditzelfde bericht, tegen deze eischen dit bezwaar, dat een groot aantal dier Amerikaansche burgers in Turkije gevestigd, eigenlijk Armeniërs zynworden deze behandeld zooals de rimpels. Hij en juffrouw Allardyce hadden ’t listig zo weten aan te leggen, dat ze hun enga gement een veertien dagen lang geheim hielden. Er waren dringende en gebidende redenen voor, waarom majoor Allardyce nog niet moest weten, hoe de zaken stonden, voor ten minste nog een maand lang, en deze kleine spelbederver had daar nu veel te veel ontdekt. •Ik heb je gezien,” zei Wee Willie Winkie kalm. «Maar de staljongen niet. Ik riepruk uit >0, heb je zóveel benul toch nog gehad, jou kleine Rakker,” zuchtte de arme Kuifje, di er half om moest lachen en er zich half om ergerde. »En aan hoeveel mensen heb je t wel verteld •Alleen ik maar Jij hebt niks verklapt, toen ik op de buffel wou gaan rijden, toen mijn pony mank was; en ik dacht, dat je ’t niet prettig zoudt vinden.” •Winkie,” zei Kuifje met geestdrift, de kleine hand in de zijne nemende »je bent een aller beste jongen. Kijk eens hier, je begrijpt di zaken nog zo niet. Over een poosje o sakkerloot I hoe kan ik je dat nou aan je verstand brengen I dan ga ik met juffrouw Allardyce trouwen, en dan zal ze mevrouw Kuifje worden, zoals ji| zegt. Als je nog erg geschandaliseerd bent omdat ik een groot meisje gekust heb, zeg ’t dan maar aan je vader En wat zal er dan gebeuren zei Wee Willie Winkie, die vast overtuigd was. dat zijn vader almachtig was. Dan zal ik in ongelegenheid komen,” zei Kuifje, sijn troefkaart uitspelende met een sme- onderdanen van andere mogendheden, dan zou de positie van vele aanvoerders van de Armenische revolutionaire beweging veel beter worden dan de Turken ze gaarne zonden hebben. Van andere zyde wordt bericht, dut do Amerikanen verhingen in Turkrche hinden voor hun scholen dezelfde voordoden te hebben als de Franschen voor de hunnen. Hoe dit zy, de Vereenigde Staten treden op dit oogenblik op tegen Turkjjedrie Ame- kaansche oorlogsschepen hebben bevel ont vangen uit Villefranche naar Smyrna te gaan Of deze tamelijk imperialistische maatregel Roosevelt in de oogen van velen zijner land- genooten goed zal doen, valt te betwijfelen een regeering die in Amerika de Monroe leer toepast, kan niet zonder met zichzelf in tegenspraak te komen, elders zich op die wjjze in de zaken van anderen mengen. Sommige parlijgenooten van Roosevelt zullen dit op treden zeker toejuichen, in dezen verkiezings tijd was het misschien toch geen geluk kige zet. Te Johannesburg werd aan generaal Botha’s verzoek gevolg gegeven door het honden van een dienst in do nieuwe groote kerk te Braamfontein, waaraan alle domi nees der Vereenigde Kerk to Johannesburg deelnamen. Duizendeii-^öhannesburgi rs vulden het gebouw en met belangstelling werd geluisterd naar den dienst, die bestond uit koorzang, gebeden, predikaties en het zingen van psalmen door de gemeente. De eerwaarde sprekers wezen allen op Kruger’s beteekenis in de Afrikaner-wereld; en op zyn weergalooze godsvrucht. Zy be treurden dat het den gryzen president niet vergund was geweest te midden van zyn eigen volk den laatsten adem uit te blazen, en lieten niet onduidelijk doorschemeren dat de tegenwoordige Regeering een les kon nomen by Paul Kruger wat betreft het zich dienstbaar maken voor het behing van ’t algemeen. Dan werd het volk, dat zulk een verlies geleden had door dit afsterven, ge troost met de overweging dat degenen die in zyne voetstappen drukten hem ongetwij feld hiernamaals weer zouden zien Kruger’s nagedachtenis zou voortleven zoo lang er een Afrikanervolk bestond, en, voegde spe ciaal ds. Meiring (die binnenkort van hier naar Graaf-Reinet K. K. vertrekt) erby, zyne aspiraties zouden worden voortgeplant dooi de ovei levenden. Dit laatste is veelbeteekenond uit den mond van een man, die gedurende Kruger’s presidentschap zeker niet tot zyne politieke kende blik op de bezitter van het aas. Nou, dan zal ik ’t niet doen zei Wee Willie Winkie kortaf. »Maar papa zegt, dat ’t niet mannelik is om altijd maar te kussen, en ik dacht niet, dat jij dat doen zou, Kuifje.” Ik kus ook niet altijd, ouwe jongen, ’t Is maar zo eens nu en dan, en als je groot bent, dan zal je ’t ook doen. Je vader bedoelde maar, dat ’t niet goed was voor kleine jongens Zo I” zei Wee Willie Winkie, die nu volkomen op de hoogte was »’t Is net als met het sneller- kwastje Presies,” zei Kuifje ernstig Maar toch geloof ik niet, dat ik ooit grote meisjes zal willen kussen, neen, geen een, behalve mijn moeder. En dat moet ik doen, weet je.” Er was een lange pauze, di door Wee Willie Winkie verbroken werd, Hou je veel van dat grote meisje, Kuifje Erg veel!” zei Kuifje. Nog meer dan van Bella of het jonge hondje, of van mij •Op een andere manier, zei Kuifje »Zie je, een van deze dagen wordt juffrouw Allardyce van mij, maar jij zal groot worden en het Regi ment kommanderen en zo voorts ’t Is htfle maal anders, zie je .Nou dan,zei Wee Willie Winkie, terw.,1 hij opstond, »als je dan zoveel van dat grote meisje houdt, dan zal ik *t aan nimand vertellen. Maar nou mot ik weg.” 8

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1