elliiiu ffl wie w SVP. lNTÏÏEE. Nieuws- en Advertentieblad SCHOUW. No. 94S9. Biillenliiiidscli Overzicht. S Slooteo. Wateren en Riolen. (lerparlljen. ENSEN. IER f ZONEN, FEUILLETON. Vrydag 12 Augustus 1904. I van uur des midi. n. mrf in een van weinig wil genieten en tigen dag door- iet een bezoek 1'eletoon Ne. S*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers V IJ F C E N T E N. berichten van oorlogsterrein. XO ets., et. ïrs en Drogisten JiKER! Rotterdam. ER, Apotheker, Westhaven 198. tvoering van ge- nevelende BIJL, SBAART Le OVER NSEN. gachting, dw. dr., Itolwijkersluis. Uit het Engels vaa RUDYARD KIPLING. GOIINIIE COURANT voor Gouda en Omstreken, niet alleen van hot in den doofpot doen van oen moord, maar tevens van oen aller schandelijkste wraakneming op den man, die dezen moord aan het licht w ilde brqngen. Geen wonder dat de Duitsche bladen op een streng ondeizoek in dezen aandringen. I1ERR te letten VAN worden afgele- Ie pakjes van vijf en een Ned. one van N om nier er. 'an nevenstaand e Wet gedepo De w Daily Telegraph” verneemt uit Tsjifoe van gisteren, dat twee berichtgevers in den afgeloopen nacht van Port Arthur aankwa men. Zij deelden mede, dat in den nacht van den 4den Augustus de Japanners den aanval begonnen op de hoofdverdedigings- linie, die zich uitstrekt aan de linkerflank dor Russen, Beide vloten waren in gevecht gewikkeld en een harde strijd woedde tot in den vroegen ochtend. De Japanners be stormden de vestingen, doch werden met hevige verliezen afgeslagen. Naar men wil overtreffen hun verliezen die by de gevech ten by den Wolfs- en Groene Heuvel. 0e Russen zouden meer dan 1000 gesneuvelden verloren hebben in het gevecht, dat geschil- Inzending van A tl verten tien tot 1 f gen. Verder moet de werkgever bevelen uit vaardigen, waarby het verboden is, dat werklieden brandewijn mee op het werk ne men, dat zjj eten of de werkplaats verlaten vóór zjj zich hebben verkleed en de handen zorgvuldig gewasschen, dat de werklieden gedurende het werk rooken, snuiven of pruimen. Do werkgever moet een boek bijhouden over de wisseling van hot personeel en hun gezondheidstoestand. Het ontwerp vindt in de betrokken kringen veel tegenstand. Telefoon No. ADVERTENTI EN worden gepliatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bjj de behandeling van de marinebegroo- ting in het Britsche Hoogerhuis verklaarde de marine-minister, lord Selbonrne, dat het aanbod van zyn voorganger Goschcn dat Engeland dadeljjk zou volgen, indien de overige mogendheden den aanbonw van oor logsschepen verminderen, niet wordt tciug- genomen. Tusschen het tijdstip toen het aanbod werd gedaan en nu is de toestand echter veel ingewikkelder geworden. Een paar jaar geleden zou het voldoende zjjn geweest, wanneer Engeland en Frankryk overeen kwamen den aan bouw van oorlogsschepen te een onuitsprekelik grote misdaad. De lage zon wierp zijn schaduw, di zeer groot en zeer zwart was, op de keurig onderhou len tuinpaden, toen hij naar de stal ging om zijn pony te bestellen. In de stilte van de vroege morgen scheen het hem toe, alsof <le grote wereld bevel had gekre gen om stil te staan en te kijken naar Wee Willie Winkie, die zich aan muiterij schuldig maakte. De‘slaperige staljongen gaf hem zijn beestje, en aangezien di éne groote zonde alle andere in ’t niet deed zinken, zei Wee Willie Winkie, dat hij naar Kuitje Sahib ging rijden, en vertrok op een sukkeldrafje, terwijl hij op de zachte aarde van de bloemperken trapte, De Vernilende sporen van de pootjes van de pony was de laatste wandaad, dl hem van alle sympathi, di de mensen voor hem mochten voelen beroofde Maar de vlugste van alle ponies kan slechts weinig1 uitrichten tegen de lange galop van een Nieuw-Zuid-Waler. Juffrouw Allardyce was ver vooruit, was langs de verschillende te vekkgtaande gewassen he?n gereden, aan de andere kant van het politi-bureau, toen de hele wacht in de dut was en haar klepper smeet de kleine kei steentjes van het rivierbed in alle richtingen, toen Wee Willie Winkie het kantonnement en Indié achter zich liet. Voorover gebogen, en zijn pony steeds maar hard slaande, was Wee Willie Winkie het Afghaanse grondgebied ingestormd en hij kon juffrouw Allardyce nog maar eventjes zien als een zwart stipje dat zich onzeker over de steenachtige vlakte bewoog. Wordt vervolgd.') Frankrijk heeft een groot verlies geleden door het betrekkelyk plotseling sterven van Pierre Marie René Ernest Waldeck-Rousseau. Door alle Franschen, onverschillig hunne politieke gezindheid, werd hjj erkend als een der eerste staatslieden der Republiek. Geboren te Nantes, 2 December 1846, was Waldeck-Rousseau reeds door familie traditie voor de balie en de politiek be-/ stemd. Na uitnemende juridische studiën te hebben volbracht vestigde by zich als advocaat te Rennes en later, na zyn huwelijk, te Parys. Hjj begon daar reeds onder de advocaten vrjj wat bekendheid te verkrijgen, toen hy in 1879 verkozen word tot afgevaar digde van Ille ot-Vilaine, het departement waarvan Rennes de hoofdstad is. Gambetta, die hem reeds in hot Paleis van Justitie had leeren kennen, waardeer de hem nog meer in het paleis Bourbon, en toen deze grooto leider dor republikeinsche party geroepen werd zelf oen ministerie te vormen, nam Waldeck-Rousseau in 1c grand ministère Gambetta, ofschoon hy nog jong afgevaardigde was, den belangrijken post in van minister van binnenlandsche zaken. Het ministerie-Gumbetta duurde slechts van 14 November 1881 tot 30 Januari 1882, doch al voorkwam de dood van Gambetta op 31 December 1882, ook zyif terugkeer tot het' bewind, zjjn ministerie had aangewezen wie later du dragers der Gambettistische idee zouden zjjn. Spalier, Cazot, Paul Bert, Bouvier, Cochery, Raynal waren die leden van het ministerie wier namen nog herhaal- deljjk zouden klinken in het Fransche Par lement. Boven die allen is Waldeck-Rou seau het meest te voorschijn gekomen. Een wetsontwerp ter voorkoming van loodvergiftiging bij ververs, huisschilders en lakwerkers is aan de regeeringen der ver schillende Duitsche staten toegezor.den, om- daarover hun meening te kennen te geven. De wet verbiedt dat enkele bjjzondere gevallen uitgezonderd de arbeider bij het aanmengen van loodwit of andere loodverven, die stoffen met de hand aanraakthet aan mengen moet machinaal geschieden. Ieder die met loodverven in aanraking komt moet een geheel gesloten pak en een muts dra. Het denkbeeld, dat hij een gemeenschappelik geheim had met Kuifje maakte, dat Wee Willie Winkie drie weken lang buitengemeen zoet was Toen brak de oude adam weer los en hij maakte, wat hij een wkamp-vuur««noemde, aan het einde van de tuin. Hoe kon hij ook voorzien hebben, dat de vligende vonken de hooischelf van de kolonel in brand zouden hebben gestoken en het rantsoen van de paarden van een hele week zouden vertéerd hebben Kort maar krachtig was de straf zijn distinctief van goed gedrag werd hem afgenomen en, wat ’t droevigst was twee dagen arrest in de kazerne het huis en de veranda tegelijk met het verbod om zijn vader onder de ogen te komen Hij aanvaardde het vonnis zo goed en zo kwaad als zijn jongenszieltje dat konhij ging in positie staan met een bevend onderlipje, situeerde, en, eenmaal de kamer uit, schreide hij bittere tranen in de kinderkamer, di door hem »mijn kast» werd genoemd. Kuilje kwam ’s middags eens aan en beproefde de schuldige e^n beetje te troosten. Ik heb arrest,» zei Wee Willie Winkie bedroefd, ten ik mag eigenlik niet tegen je spreken.» De volgende morgen heel vroeg klom hij op het dak van het huis dat was hem niet ver boden en zag hij juffrouw Allardyce uit rijden gaan. «Waar gaat u naar toe?» riep Wee Willie Winkie. De rivier over/ antwoordde ze, en reed verder. Nu weid het kantonnement, waarin het 195ste derd wordt als het hevigste uit dezen oorlog. De Russen worden versterkt door de over- bljj vendu burgers. De schade aan de vlopt is onbekend. De rapportbrengers verlieten met hun berichten de stad in den nacht van den 5den, De kanonnade van den afgeloopen nacht eindigde bjj het aanbreken van den dag. De Russen te Tsjifoe zyn verheugd. De toestand in Liaojang heeft nog steeds geen verandering ondergaan te oordoelen tenminste naar het uitbljjven van nieuwe berichten van dit belangrijke deel van het oorlogsterrein. Men blijft algemeen ver wachten, dat hier in de buurt een tele gram sprak van Ansjantssjang als het aan staande slagveld het groote treffen tus schen de twee geconcentreerde legers zal plaats hebben. Maar Koeroki schijnt nog steeds in zyn oostelyke stellingen te zitten en zooals Koe ropatkine eergisteren naar Petersburg seinde trokken de Jap mners de Taitse ho, waarartn Liaojang ligt, nog niet over en bezetten do Ruisen nog den rechteroever. Ook van Nodzoe en Okoe is geen nader bericht, al schijnt het, dat ten noorden van Haitsjeng beide vyandeljjke legers voortdurend voeling1^ mot elkander bleven houden. Van veld maarschalk Oyama verneemt men, dat hy toch werkelijk in persoon de laatste operaties tegen Koeropatkine zal leiden, terwijl de „Morning Post” aan het waarzeggen slaat en den datum van den beslissenden slag op 20 dezer stelt. Van de kleinere gevechten in dit dicht met troepen bezette gebied, maakt de cor respondent van het „Berl. Tagebl.” nog melding van een ernstig gevecht van de Russische westerflank noordelijk van Hait sjeng; en de „Petit Parisien” spreekt van poging der Japanners om de Taitseho over te steken, waarbij zjj 500 dooden en gewon den en 200 gevangen zouden verloren heb ben, tegen slechts 20 man verliezen van Russische zjjde. Een zeer ernstige beschuldiging tegen de justitie in Duitsch Zuid-West Afrika uit de „Kolon- Ztschr.” Dit blad vertelt nl. van de vervolging van zekeren Duitscher Groe- neveld, die op 30 Maart 1903 door de recht bank te Keetmanshoop werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 1000 mark boete, wegens den verkoop van geweren aan Hottentotten. In hooger beroep werd het vonnis vernietigd en kreeg Groeneveld 450 mark boete. Twee maanden later veroordeelde dezelfde rechtbank Groeneveld wegens aanzetting tot meineed tot drie jaren tuchthuis en vjjf jaar eerverlies. In hooger beroep werd du man vrijgesproken. Drie dagen na deze veroordeeling werd G. door de rechters van Keetmanshoop we gens heling tot twee jaar tuchthuisstraf, vyf jaar verlies van burgerrechten un poli tietoezicht veroordeeld. In hooger beroep kreeg G. twee maanden gevangenisstraf. Eindeljjk nog werd Groeneveld in Juni 1903 veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf wegens poging tot bedrog. Ook voor dit feit werd hij in hooger beroep vrijge sproken. Binnen een tjjdvak van drie maanden werd G. dus door de rechtbank te Keetmanshoop veroordeeld tot vyf jaren tuchthuisstraf, tien jaren eerverlies, plaatsing onder politietoe zicht, 1000 mark boete en de kosten der verschillende processen, terwjjl in hooger beroep slechts twee maanden gevangenisstraf en 450 mark boete overbleven. De „Kol. Ztschr.” verklaart nu dat ver schil tusschen de vonnissen in eerste in stantie en die in hooger beroep, hiermede, dat de vervolgingen tegen Groeneveld alleen grond vonden in het feit, dat G. nadat een klacht over de vermoording van een neger zonder resultaat was gebleven, aan de pers hierover een bericht had gegeven, dat echter ook niet werd gepubliceerd. De „Kol. Z.” beschuldigt dus de rechters te Keetmanshoop en het bestuur der kolonie lag, ten Noorden door een rivier begrensd, di ’s winters droog was. Van zijn prilste jeugd was het Wee Willie Winkie verboden de rivier over te gaan en hij had opgemerkt, dat Kuilje, de bijna almachtige Kuifje er nooit een voet over heen had gezet. Men had Wee Willie Winkie eens voorgelezen uit een groot blauw boek, de geschidenis .van de Prinses en de Aardmannetjes een allervreemdst verhaal van een land, waar de Aardmannetjes altijd oorlog voerden met de kinderen der mensen, totdat ze verslagen werden door een zekere Curdi Sedert di tijd scheen ’t hem toe, dat de naakte zwarte en purperen heu vels aan de andere kant van de rivier bewoond werden door Aardmannetjes, en, in waarheid, idereen had gezegd, dat daar de Boze Mensen woonden. Zelts in zijn eigen huis was de bene denste helft van de ramen met groen papier beplakt om de Boze Mensen, di, als ze goed konden naar binnen kijken, in vreedzame salons en gerieflik ingerichte slaapkamers plachten te schiten. Zeker, aan de andere kant van de rivier, di het einde van de hele wereld was, woonden de Boze Mensen. En hier ging zich nu het grote meisje van majoor Allardyce binnen hunne grenzen wagen I Wat zou Kuilje wel zeggen, als haar eens iets overkwam Als de Aardmannetjes eens met haar weg lipen, zoals ze met de prinses van Curdi deden Ze moest tertigkeren, het mocht kosten wat het wilde. Het huis was stil, Wee Willie Winkie dacht een ogenblik na over de vreselike toorn van zijn vaderen toen brak hij zijn arrest I Het wag 3) Kuifje stond op en geleidde zijn kleine gast tot aan de deur, en zei toen »Je bent een hele beste goede jongen, hoor Winkie. Ik zal ie eens wat zeggen. Over dertig dagen mag je ’t aan idereen vertellen, die je Zo hing dus het geheim van het Brandis- Allardyce engagement af van het woord van een klein kind. Kuilje, di Wee Willie Winkie’s denk beelden over de waarheid kende, was gerust, want hij wist dat hij zijn belofte niet zou ver breken. Wee Willie Winkie legde een speciale en buitengewone belangstelling aan den dag in juffrouw Allerdyce, en langzaam om dat verlegen jonge dametje heen draaiende, bekeek hij haar ernstig met grote, open ogen. Hij probeerde te ontdekken, waarom Kuitje haar eigenlik gekust hal Ze was niet halt zo lief als zijn eigpn moeder. Aan de andere kant was ze Kuifjes eigendom en zot! met der tijd aan hem toebefto- reh. Daarom paste het hem om haar met even veel ontzag te behandelen als Kuifjes grote sabel of glinsterend pistool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gelet op de artt. 148—156 der Algemeene Politie-Verordening voor deze Gemeente, Brengen ter kennis van de eigenaren en bruikers van de niet aan de Gemeente toebe- hoorende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Maandag den 22 Augustus 1904 eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd am hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten of Wateren voldoen aan de afmetin gen, genoemd in art. 152 der bovenbedoelde Verordening en behoorlijk zyn opgesloot, zoodat geene boomstammen over of takken in het water hangen en dat die Slooten, Wateren of Riolen gezuiverd zyn van vast of drijvend vuil, welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank of stankverwekkende uitdampingen kunnen ver oorzaken. Onverminderd de straf op de overtreding gesteld, zyn de eigenaren of gebruikers ver plicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. De Naschouw zal plaats hebben op Maan dag den 29 Augustus 1904. Gouda, den 10 Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1