uiten W MIL PER ITS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, )0N, Zaterdag 13 Augustus 1904. No. 9490. Buitenlandse!) Overzicht. I I ■DBREM, IZEN Kronen 43ste Jaargang. 4 gschen is Odol bemiddel 1 en tanden entflacoM, i jimdujiUeii. nog telkens blijkt, (Slot volgt.) SHOENWERK VAN tikelen, LATEN, ÖAS euze nieuwste O ets., 7J ct. b en Drogisten KEU! Letterdam. - S, Apotheker, resthaven 198. AD een BERK EN Laarzeumagazijii 30. Kleiwegsteeg. me Warande van Gas- en arden. 1 H 258. fiOWHE C0UB4NT imers, Serres. verlichting. lebuurt B 13* ieten werk. delykste en g» Idel voor Hebreu iderechoenwcrk, M Miller A Ca - Men lette goed merk.— tewerk, falaeteriee, larOemeee, Arak»* Keizer Wilhelm heeft blijkbaar een tegen wicht willen geven aan zyn Wibotgsch tele gram. Na het doodsbericht ontvangen te hebben van generaal Jamagoesji, heeft hy aan den gezant te Tokio zyn deelneming geseind met dit sterfgeval, in ’t bjjzonder omdat de overledene tijdens den gemeen- scbnppelyken veldtocht in China zulk een goed kameraad geweest is van graaf Wal- dersee. De Keizer heeft bevel gegeven dat Initenant kolonel von Forster de begrafenis van Jamagoesji moet bjjwonen en ’s Keizers deelneming uitspreken. "■‘wf ER Het is wel merkwaardig op te merken, hoe in Frankrijk de zoogenaamde nationa listen in het leger nog altijd de overhand behouden, niettegenstaande de tegenwoordige minister van oorlog nu reeds een paar Jaar lang bezig is geweest, hun invloed zooveel mogelijk te vernietigen. Een groot aantal bekende aanhangers van het clericalisme hoeft hy op zü gezet, en daarmede aan vele carrière’s, waarvan men voorspelde dat zy glansrijk zouden worden, een einde gemaakt. Byna het geheele personeel aan het minis terie van oorlog en van den generalen staf heeft hij vernieuwd en r““ Over de geheele aarde verspreid. NEMAN 4 Zs De slag bij Liaojang schijnt nu inderdaad op handen te zQn. Uit Petersburg wordt gemeld dat de opmarsch op het zuidoostelyk front door de Japanners gestaakt is. Daaren tegen worden zij actiever op het zuidwestelijk front en rukt de vijand uit het oosten (d. i. dus Koeroki’s korps) tot, den aanval op. Hierbjj sluit zich aan een bericht uit gene raal Koeroki’s hoofdkwartier, vermeldende dat de Russen tegen zijn rechtervleugel oprukken. Volledigheidshalve willen wij hierbij ver melden dat de Parjjsche „Herald”, die gaarne de gebeurtenissen een weinig vooruit loopt, reeds een ernstige nederlaag van generaal Koeropatkine heeft geboekstaafd. Heel waarschijnlijk is dit bericht niet, al verzekert de Petersburgsche correspondent van de „Herald” dat hij het uit de beste bron heeft. Maar wat wel zeker lijkt is dat de Japanners ook in het westen hun vleugels vooruitschuiven en van die zyde eveneens trachten generaal Koeropatkine af te snij den. Het voortrukken van de Japanners ten westen van den spoorweg naar Liaojang en Moekden, blijkt duidelijk uit het volgende telegram dat generaal Koeropatkine den 9en Aug. aan den Keizer zond Op het zuidelijke front ontdekten wij eene lijn vijandelijke voorposten op 12 5. 15 kilo meters ten noorden van Haicheng. De kozakken-luitenant Yestine, deed 6 Japansche kruiser ter hoogte van T is geboord. Voordat het Russische eskader van Port- Arthur vertrok namen de schepen voorraden, machines eii materiaal tot kalefateren in. Van de kanonnen van de „Rechitelni” zyn de sluitstukken verwijderd. Later telegram. De sluitstukken van de kanonnen van de „Rechitelni” zyn wegge nomen op verlangen van den Chineeschen admiraal Sah. Er wordt gemeld dat alle groote Russi sche schepen met uitzondering vande„Bayan” uit Port-Arthur vertrokken zyn, daarby op verren afstand schoten wisselende met de Japansche vloot. telegrammen, dat de Japansche vloot zich „terugtrok”. Het feit op zichzelf, dat de Russische vloot Port Arthur verliet, is reeds belang rijk genoeg. Uit Tokio werd geseind, dat door het dagelijks meer verwoede vuur van hét Japansche belegeringsgeschut, de vloot tot het verlaten van de haven genoodzaakt werd. In een betrouwbaar-schynend bericht uit Tsjifoe wordt gezegd, dat de Russische vloot zich met het Wladiwostokeskader wenschte te vereenigen. De belangrijke vraag die echter nog op haar oplossing wacht is deze is de Rus sische vloot er in geslaagd zich door de vloot van/Togo heen te slaan en zal zy, niet al te zeer beschadigd, de veieeniging met het Wladiwostokeskader tot stand kunnen brengen. Port Arthur wordt door het vertrek van de vloot niet noemenswaardig zwakker. Het Wladiwostokeskader, dAn vertegenwoordi gende de geheele Russische vloot in het Verre Oosten, wint er aanzienlijk door in kracht. En meer dan vroeger zou Japan weer met den vyand ter zee rekening moe ten honden. Een Reutertelegram uit Tsifoe van 11 Augustus meldtNaar berichten uit officieele bron zyn gisteravond 16 Russische oorlogs schepen in de nabijheid der stad gezien. Gezegd wordt dat de „Mongolia” naar Shanghai gaat. Het slagschip „Retvisan” is gedurende de laatste beschieting van Port- Arthur zeventien malen getroffen, doch was slechts Icht beschadigd. De Japansclie schepen richtten hun vuur op de dokken, waar honderd schepen liggen en naar de plaats van waar onlangs het kruitmagazijn is weggenomen. De Japanners meldden dat zy een onvoldoend aantal groote kanonnen aan land hebben. Die welke zy nu gebrui ken zyn voor het meerendeel van de vloot gebaald. Drie Japansche torpedojagers kruisen voor de haven, wachtende op de „Rechitelni”, die nog de Russische oorlogsvlag voert. De Russische vloot vertrok van Port- Arthur op een gebiedend bevel van admiraal Skrvdloff. Een officieus telegram ontkent dat de Japansche slagschepen „Pobieda” en „Rel- visan” beschadigd naar Port-Arthur terug keerden. 8 uur des avonds. Gemeld wordt dat de f „Knaagt” in een gevecht Round eiland in den grond Telefoon Ne. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. kind, wat voer jij hier uit »U oei, dat u de rivier over zoudt gaan," hijgde Wee Willie Winkie, zich van zijn pony latende glijden. »En nimand, zelfs Kuifje niet mag de rivier over gaan, en ik ben u achterna gegaan, zo hard als ik maar kon, maar u hield maar niet op en nu hebt u zich bezeerd, en Kuifje zal boos op me zijn, en ik heb mijn arrest gebroken ik heb mijn arrest gebroken I* De toekomstige kolonel van het 195ste ging zitten schreien. In weerwil van de pijn in haar enkel was het meisje toch aangedaan. .Ben je helemaal van het kantonnement komen rijden, kleine man En waarom «U behoorde aan Kuifje. Kuifje heeft ’t me gezegd, lamenteerde Wee Willie Winkie trooste loos «Ik heb gezien dat hij u gekust heeft en hij zei, dat hij meer hield van u dan van Bella, of van het jonge hondje of van mij. En daarom ben ik gekomen. U moet opstaan en terugkomen.' U bent stout, dat u hier bent. Dit is een nare plaats en ik heb mijn afrest gebroken.* «Ik kan me niet bewegen, Winkie,’zei juffrouw Allardyce met een zucht. «Ik heb mijn voet verstuikt. Wat moet ik beginnen Ze was op ’t punt om weer op nieuw te gaan schreien, wat Wee Willie Winkie moed gal, di geleerd was, dat tranen htt toppunt van onman- nelikheid te kennen ^aven. Nochtans, als imand een groot zondaar is zoals Wee Willie Winkie, mag zelfs een man wel een blijk van zwakheid geven. «Winkie,» zei juffrouw Allardyce, «als je een beetje uitgerust bent, rij dan terug en zeg ben Inzending van Advertentiën tot 1 uur des niidd. Het belangrijkste nieuws van heden is de sortie der Russische Port Arthur-vloot en het daarop in open zee gevolgde gevecht. Vele berichten over dit gevecht zelf zyn nog niet ontvangen zelfs is opvallend, dat de Japansche admiraal Togo in het geheel niets over bet resultaat meldt van een zoo belangrijk zeegevecht, dat een geheelen dag duurde en nog met een nachtelyken torpedo- aanval besloten werdwel zegt een der f^VlLLETOX. Uit het Engels ▼ao RUDYAHD KIPLING. Telefoon No. M2 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Halberstadt, die daartoe was overgekomen naar Corbeil. De operatie heeft twee uren geduurd en slaagde overigens naar wensch, njaar de patient werd schrikbarend zwak. Om 12 uur begon de operatie, om kwart voor drie was Waldeck-Rousseau overleden. Hy is niet meer by kennis geweest. Maandag hadden de doktoren met den patiënt afgesproken dat er opnieuw een operatie zon plaats hebben. Dit was nood- zakelyk geworden omdat de lever geheel had opgehouden haar dienst te doen. Wal deck, die tot dusverre altyd helder van hoofd was geweest, was in de laatste dagen in de war en werd uiterst zwak. Men was op dezen afloop van de onge steldheid in Frankryk sedert lang voorbereid, want ondanks dat het dikwijls werd tegen gesproken, hoorde men toch telkens weer, dat de patiënt kanker had. Sedert zyn aftreden als minister-president in 1902 was hy eigenlijk niet meer werkelijk gezond geweest. Tot herstel van gezond heid reisde hy veel. Niet lang nadat hij was afgelredcn bracht de Dntyscbo Keizer hem in de Noordsche wateren een bezoek aan boord van het jacht van Gaston Menier. Men vroeg in den eersten tijd van het op treden van Combes tegen de geestelijkheid altyd, wat I' aldeck-Rousseau er dan toch wel van zoggen zou, maar Waldeck-Ronsscan zweeg stil, tot h|j eindelijk in den Senaat een rede hield tegen de politiek van het tegenwoordig ministerie, dat hem voel te ver ging. Krachtig was zyn oppositie evenwel niet. Tot krachtige daden was zyn ver zwakt lichaam niet meer in staat. Zyn hoogst belangrijke rol op het staatstooneel had hy vervuld. Over wat hy nog had kunnen worden, ware hij in loven gebleven, valt natuurlijk niet te twisten, maar men heeft meer dan eens gezegd, dat Waldeck Rousseau zyn po litieke loopbaan gaarne geëindigd was als president der republiek. Aug. eene stoutmoedige verkenning langs oud-Kioetsj wang, waarby hy aan het hoofd gekwetst werd. Niettemin bleef hy in de rangen. Twee kozakken werden gedood en 4 gewond. Geen verandering op,het oostelyke front. Op het zuidelijke front hebben er alle da gen schermutselingen plaats tusschcn Rus sische en Japansche voorposten. Geen verandering in de richting van Liaojong en Saïmatsoe. Den 6 dezer te 3 uur ’s ochtends, naderde een detachement kozakken tot op 8 kilo meters tën westen van Tsiantsjan de voor posten sotnias werden met hevig artillerie vuur ontvangen. De Japanners bezetten hier een sterke stelling, hetgeen de kozakken deed achter uittrekken. Do mist belette hun iets te zien. Te 7 uur toen do mist was opgetrokken, trachtte eene afdeeling onzer troepen de Japansche stelling om te trekken, doch op 1 kilometer afstand zagen zy eene vyan- delyke colonne, die wel 7 compagnieën sterk was en die genaderd was, begunstigd door den mist en het hooge gras. Onder het vuur onzer kanonnen moest deze colonne aftrakken. Doch om 9 uur moest ons deta chement op zyne beurt achteruit trekken. Het werd niet vervolgd. Onze verliezen zyn 2 dooden en 12 ge wonden, alsmede 15 paarden gedood. Een telegram aan de „Rousskiy Slovo” uit Liaojang bovendien zegt ronduit dat de Japansche troepen den rechtervleugel der Russen omtrekken en daarby Inkon tot basis hebben genomen Het behoeft dan ook niemand te verwonderen te lezen dat vol gens een te Petersburg ontvangen telegram generaal Koeropatkine in alleryl van Aus- jantjan, waar zyn leger tot dusver stond op Liaojang terugtrekt. 4) De reden waarom ze zo ver weg dwaalde, was eenvoudig genoeg. Kuifje had haar, op een toon van al te haastig aangenomen gezag de vorige avond gezegd, dat te niet de rivier over moest njden. En ze was toch gegaan om te bewijzen, dat ze een eigen wil had en om aan Kuifje een lesje te geven. Bijna aan de voet van de onherbergzame heu vels. zag Wee Willie Winkie het grote paard struikelen en zwaar neer ploffen. Juffrouw Allar dyce slaagde et in om onder het paard van daan te komen, maar haar enkel was erg verzwikt en ze kon niet staan.Nadat ze aldus had laten zien, dat ze een eigen wil had, schreide ze overvloedig cn werd verrast door de verschijning van een blank ttnd ract 8rote' 3tarende ogen in khaki gekleed, op een bijna uitgeputte pony gezeten fbt u *ich erg beteerd riep Wee Willie ymkie, todra hij zo dicht bij was, dat hij ge- "°otd kon worden. »U bent stout, dat u hier bent.» »Ik weet ‘t niet,* zei juffrouw Allardyce be- rouwvoh het verwyt ignorerende. sGoede hemel, het kind van het overheersende ras, zes jaren en negen maanden oud en di zei met nadruk ,Gi weg I De pony had de bedding van de rivier over gestoken. De mannen lachten, en lachen van inboorlingen was het énige wat Wee Willie Winkie niet kon dulden. Hij vroeg hen wat ze wilden, en waarom ze niet weg gingen, Afidere mannen met aller ongunstigste gezichten en geweren met kromme lopen kropen uit de schaduwen van de heuvels, totdat Wee Willie Winkie weldra omringd was door een gehoor van ongeveer twintig mannen. Juffrouw Allardyce uitte een gil «Wie ben jc r zei een van de mannen «Ik ben de zoon van «Ie kolonel Sahib, en ik beveel, dat julli dadelik weg staat Julli zwarte mannen maakt de juffrouw Sahib bang Een van julli inoet naar het kantonnement toe gaan en gaan zeggen, dat de juffrouw Sahib zich bezèerd heeft, en dat de zoon van de kolonel bij haar is «Onze voeten in de val zetten?' was het la chende antwoord. Hoer di jongén eens pra ten I” .Zeg, dat ik je gestuurd heb ik, de zoon van de kolonel. Ze zullen je geld geven.» «Wat geett ons al dit gewauwel Neem het kind en hel meisje op. en we kunnen ten minste een losgeld eisen. Van ons zijn de dorpen op de hoogten," zei een stem op de achtergrond. De operatie van Waldeck Rousseau is ait- gevoerd door den chirurg Hans Kerr uit dan, dat ze met iets moeten komen om me in terug te dragen. Het doet me zo’n erge pijn.» Het kind zat een poosje stil en juffrouw Allar dyce sloot haar ogen de pijn deed haar bijna flauw vallen. Ze werd gewekt door Wee Willie Winkie, di de teugels op de hals van de pony vast bond en hem vrij liet met een nijdige zweep slag, die hem deed hinniken. Het dier zette het op een lopen in de richting van liet kantonne- ment. «O, Winkie I wat heb je ni> g’daan /Sssstl* zei Wee Willie Winkie. haar komt een man aan een van de Boze Mensen. Ik moet bij u blijven. Papa zegt, dat een man altijd op een meisje moet passen. De pony zal naar huis gaan, en dan zullen ze-komen cn naar ons gaan zoeken. Daarom liet ik hem los.» Niet één man, maar twee of dri waren van achter de rotsen van de heuvels te voorschijn gekomen en Willies moed begon erg te zinken, want juist op di manier waren de aardmannetjes gewoon naderbij te sluipen en Curdi’s ziel te kwellen. Zó hadden ze in Curdi’s tuin gespeeld,- hij had *t plaatje gezien en zó hadden ze de kin dermeid van de prinses bang gemaakt. Hij hoorde ze met elkander praten, en herkende vol vreugde het Pashto dialect, dat hij had leren spreken van een van de staljongens van zijn vader, di onlangs was weggejaagd. Mensen, di di taal spreken, konden de Boze Mensen niet zyn. ’t Waren toch niets anders dan inboorlingen. Zij kwamen naar de rotsblokken toe, waarover het paard van juffrouw Allardyce gestruikeld was. Toen rees van de rots Wee Willie Winkie op, S

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1