JE BOraAOTOilIM Haamzager. Openbare Verkooping Onnavolgbaar BINNENLAND. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEÏÏRS VAN ROTTERDAM. Mantels, Costumes, Blousen. KOKKEN, ROBES en JI /tl'O lMT OliEV AÜVKRTEiVriKN JOHANNES GRAVESTEIJN, ii Goont, J, KOEMAN, Haastrecht, "Wei- en Bouwland, Zevenhuizen. Volgens den hedendaagschen stand der wetenschap is Odol proefondervindelijk het beste middel Directe en finale verdelging binnen uur in de grootste stallen, heden alles gedaan heelt om te beletten dat het licht tot deze daistcre zaak doordrong. Men meldt nit Grand-Moyenvre, op de Fransch-Duitsche grens Een aantal Doitsche inwoners van dit plaatsje mannen, vronwen en kinderen, waren 11. Vrydag in 't bosch aan het hontsprokkelen toen zy zich op eenmaal op Fransch grond gebied bevonden or. daaraan wel wat bruusk herinnerd werden door een schot. Een Fransch bosch wacht jr had niet beter weten te doen, dan de vreedzame lieden op die manier te waarschuwen. Een vrouw werd zeer ernstig gewond door hagelkorrels in buik, borst en hoofd en twee mannen werden licht gewond. Verspreide Berichten. Frankrijk. In verband met het bericht over het niet plaats hebben van de groote najaars manoeuvres als gevolg van de geheorscht hebbende droogte, wordt gemeld, dat de regeering alsnog het vraagstuk van water voorziening bestudeert. Kan zy hiervoor een goede oplossing vinden, dan zullen de manoeuvres toch plaats hebben. Duitsohland. De emigratie is sedert het begin van dit jaar belangrijk afgenomen In de eerste zeven maanden verlieten 17300 personen het rjjk, terwyl in het overeenkomstige tijdvak van 1903 22000 personen het land verlieten. Deze gunstige verandering moet toege schreven worden aan een verbetering van den economischen toestand na het einde van den jongsten crisis op landbouw en industrieel gebied. Belöib. Te Brussel wordt op 30 dezer onder voor zitterschap van professor Hezer een inter nationaal congres van physiologic geopend. Meer dan 350 geleerden uit alle landen zul len aan het congres deelnemen. Zwitserland. De Bondsraad heeft het besluit genomen ook het handelsverdrag met Spanje op te zeggen. Het zal echter nog een jaar van kracht blijven. Rusland. De eergister verspreide geruchten over den dood van den moordenaar van minister Von Plehwe zijn officieel voor onjuist ver klaard. De man is op weg naar volkomen beterschap. Weer wordt melding gemaakt van een politieken moord. Kapitein Grosdof, chef van de politie in Kars, werd, terwijl hij in zijn tuin wandelde, plotseling door revol verschoten gedood. De moordenaar wist te ontkomen. V ereeniqde-Staten. Uit New-York wordt aan de „Daily Te legraph" bericht, dat op de tentoonstel ling te St. Louis de regen een schade ver oorzaakt van ongeveer 21/, millioen francs aan de prachtige Parysche toiletten. Dit is ook geen pleit voor de solide construc tie van de hoofdgebouwen. Thibet. Een afdeeling bereden infanterie van de Britsche expeditietroepen heeft, onder aan voering van Macdonald, in de richting van Pembajongïa, 100 gewapende Tibetanen overvallen, waarvan er 64 zonder tegen stand gevangen werden genomen. Op 13 dezer werd een groot kamp, meer noordwaarts gelegen, bezocht. Het was echter reeds door de Tibetanen verlaten Men bericht uit den Haag: Als vaststaand kan thans worden aange nomen, dat de Staten van Overysel, ter ver kiezing van lieden der Eerste Kamer, dezo week niet zullen worden bijeengeroepen en meer dan waarschnnlük ook niet deze maand. (N. R. Ct.) Gemengde Berichten. Reis van Pieter Spa. Een der leden van de uitvliegclub Ons Huis van Ons Huis in de Rozenstraat te Amsterdam, deed aan De Echo gisteren het getrouw relaas van de wederwaardigheden, die de club op haar reis, Zondag, naar Baarn over de Zuiderzee, had, of liever op de terugreis, want de heenreis liep zonder bijzondere incidenten af. Maar terug! Het bleek dat de kapitein der Eensge zindheid, een boot der reederjj Goekoop,_die in de week op Purmerend pleegt te varen, in deze dreven ten eenemale onbekend was, terwyl zyn kompas bovendien onklaar was. En zoo geviel het, dat men, ora 7 uur 's avonds uit Baarn vertrokken, een uur later op de Zuiderzee hulpeloos rondzwalkte. Het vuur, dat men in zicht kreeg, kon wel Harderwijk zy'n, verklaarde de kapitein, die heg nog steg, by wjjze van zeggen, meer wist, en maar Ijverig peilde en met den michinist overlegde om ten minste maar niet aan den grond te varen. Na eenige uren dwalen kwam weêr een licht iu zicht, cLat bleek het licht van de. om 7 uur verlaten monding van de Eem te zijn Tegen het' voornemen van den kapitein om maar op stroom te blyven liggen tot het krieken van den dag openbaarde zich een zóó krachtig verzet, dat van dit plan afgezien en de Eem werd opgevaren, tot zoover dat ging, want al spoedig was de weg ver sperd door de ophaalbrug, waarbij in het holle van den nacht geen bruggeman te requireeren was. Het eind der lijdensgeschiedenis was, dat men den tocht door het nachtlijk duister te voet naar Baarn ondernam, en vandaar gis terochtend 7 uur naar Amsterdam vertrok, afgetobd, slaperig en vol verontwaardiging over do reedery, die den pleizierreizigera dit koopje had geleverd. Uit Tilburg meldt men Op den Bredascben Weg had hedenmiddag een brutale aanranding plaats. Twee dames, mejuffrouw C. H dochter van een hotelier uit Tilburg en hare vriendin, mejuffrouw B. S. uit Venlo, per fiets stadwaarts keerende, werden plotseling door zekeren KI. uit de Stokhassolt aangegrepen, van de fiets gerukt en onder bedreigingen om geld gevraagd. Toen mej. C. H. hem daarop één gulden wilde geven, greep lig eensklaps haar por- temonnaie en maakte zich daarmede uit de voeten. Toevallig passeerde twee te Ryen gestationneerde marechaussees dien weg. Gewaarschuwd door den heer J., opzichter der gemeentewerken te Tilburg, togen zy op onderzoek uit en hadden spoedig de vol-, doening KI. te arresteeren, die zwaar geboeid naar Rgen is overgebracht. De ryksveldwachter A. Reinders te Half weg heeft een zonderlinge vondst gedaan. Toen hg eergisteren by de Zwetbrug het spoor van oen otter volgde, dat naar een poel leidde, vond hg tusschen de takken van een boom een gevulde wit-linnen kussensloop. By opening bleek de sloop te bevatten een volledige heeren-garderobe, n.l. een sport hemd, een hemd, een onderbroek, kousen, een pet en een broekdeze laatste, van licht pilow, leek die van een verpleegde uit een rijkswerkinrichting. Het goed heeft er nog niet lang gelegen, want een dag of tien geleden kampeerden by de plaats, waar het pak gevonden werd, een troep zigeuners, die het ongetwijfeld niet zouden hebben laten liggen. Het merkwaardige was, dat op de kussen sloop een briófjo gespeld was met de woorden: „Waach het uit en hou het maar gerust". („O. H. Ct.") Een ongeval, dat|betrekkelijk geen ernstige gevolgen gehad heeft, geschiedde gisterenmor gen omstreeks kwart voor twaalf buiten de Tolsteeg te Utrecht. Daar geraakten de paarden, gespannen voor een begrafenisrijtuig, op hol, men zegt tengevolge van het schichtig worden van een der paarden voor spelende kinderen. Een der dieren viel naby hot Diaconessenhuis, liet andere rukte los en holde in wilde vaart voort, doch werd naby de Tuinstraat gegrepen. Daar tegen 12 uur de scholen uitgingen, waren er veel kinderen op straat, van wie een drietal door het hol lende span paarden werden onderstboven ge- loopen. De kleinen kwamen er, wor.der ge noeg, betrekkelijk nog al goed af, alle drie bekwamen verwondingeri, die wel is waar moesten verbonden worden, doch niet van zeèr ornstigen aard bleken te zijn. Een 9- jarig meisje, dat een verwonding aan hot hoofd had gekregen, werd in het Ziekenhuis verbonden, terwijl van de twee andere meisjes de kwetsuren in het Diaconessenhuis werden geheeld. Ook de paarden hebben kwetsuren opgeloopen, terwyl het rijtuig aanmerkelijk beschadigd is. (U, D.) Men meldt uit Oss Maandagmorgen is naby Uden de extra tram voor processiegangers op de gewone tram geloopen, waardoor materieele schade werd veroorzaakt, alsmede vertraging in den dienst Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Naar wy vernemen is het onge luk in het geheel niet aan onoplettendheid van het gewone trampersoneel te wijten, doch aan onnauwkeurige instructiën van hooger hand. (N. R. Ct.) Voor den politierechter te Londen heeft cergister terecht gestaan Carl Gabrielsen, gezagvoerder van de Noorsche bark Sigrid, beschuldigd zjjn schip te hebben laten zinken. John Hambling, gezagvoerder van den stoomtreiler St. Clair, van Hull, getuigde, dat by in April op ongeveer 60 myl ten N-W. van Dunnett Head een ontmaste bark zag, zwaar slingerende op de woeste zee. Dit was dc Sigrid. De gezagvoerder ver zocht de St. Clair om in de nabijheid te blgven. Drie dagen deed zg dat. Toen was men dicht by een der Orkney-Eilandcn ge komen. Hambling zond toen een sl^ep op de Sigrid af en nam de bemanning aan boord van de St. Clair. Gabrielsen en twee stuur lieden bleven achter op de Sigrid. Hambling, die bergingsloon wilde verdienen, bood aan, de Sigrid naar een veilige haven te sloepen. Maar Gabrielsen weigerde liever liet hy het schip zinken, zeide hij, Hambling zag ver volgens de twee stuurlieden in het ruim afdalen, de een met een byl. Spoedig daar op vlogen eenige planken uit de zyde van de bark en het water stroomde binnen. Ga brielsen en de twee stuurlieden roeiden daarop naar de St. Clair en werden daar opgenomen. De Sigrid zoyk. Er zallen nog andere getuigen gehoord worden. Inmiddels zit Gabrielsen gevangen. Hevige stormen hebben Z iterdag ver schillende plaatsen in de Vereenigde Sta ten geteisterd. Te St.. Paul, in Minnesota, werden 5 menschcn gedood en twee ver wond, terwyl do materieele schade 2 millioen dollars bedraagt. Twee schouwburgen zyn geheel verwoast en een groote stalen brug, die op een hoogte van 200 voet over de Mississippi lag, stortte in, terwyl 200 huizen beschadigd zyn. De zusterstad Minneapolis moet ongeveer evenveel te lyden gehad hebbon als St. Paul, Deze is geheel afge sloten van de telegrafische gemeenschap, doordat alle draden vernield werden, zoodat men van daar nog geen juiste berichten heeft over den omvang van den ramp. Ook vreest men, dat in do omstreken veel onheilen aan gericht moeten zjjn. De storm duurde slechts 15 minuten, maar de uitwerking was ver schrikkelijk. Daken van huizen werden afge rukt, gevels stortten in, electrische draden van trams en verlichting braken af en menigeen werd verwond door contact met den eleotrischen stroom. Op de rivier naby St. Paul is een plezierboot vergaan, waarby ook verscheidene menschenlevens te be treuren zyn het juiste getal is nog onbekeud. Een meubelmaker uit Blankenberghe was 's middags per motor-rywiel naar Brugge gegaan. Toen by om 2 uur 's nachts nog niet thuis was, ging zyn zoon, eveneens op een motorwiel, hem tegemoet, maar onder weg, in de duisternis, reden vader en zoon elkander in volle vaart aan. Beiden vielen en de vader kwam met zulk een slag neer, dat hy terstond dood was. Te Leuvenheira by Brammen werd Zondag middag door den trein van ongeveer kwart over 5 aangereden do ruim 80 jarige grijs aard K., die, niet meer over zyne zinnen kunnende beschikken, onder 't afsluithek van den overweg schynt te zyn doorgekropen en pardoes tegen den in volle vaart zynden trein is doorgeloopen, waardoor hy van den spoordijk, geworpen in een strookje bouwland terecht kwam. Hy overleed binnen weinige oogenblikken. Het stadje Kranickfeld behoort deels tot Saksen-Weimar, deels tot Meiningen. Dit le dt tot allerlei competentie twisten. Dezer dagen wilden een jongman en een meisje trouwen, de een in 't Saksische, de andere in 't Meiningsche stadsgedeelte wonende. Op het laatste oogenblik moest het huwelijk ver schoven worden omdat de afkondigingen wel in Saksisch-, maar niet in Meiningsch Kra- nichfeld waren geschied. En 't zotste is, dat do kastjes, waarin die afkondigingen worden gedaan, vlak naast elkander hangen! De heer Marcellus Emants schryft in „Neerlandia" „Wij, Nederlanders, schijnen niet in staat te zyn een geschikt woord om een koffiehuis- of hotel-bediende mede te roepon tebe houden Lang geleden hadden wy Jan; iets later gebruikten wy aannemen daarna bezigden wy het Duitse woord ki llner. Ondertusschen schynt dit Duitse woord in zijn vaderland in onbruik te zullen geraken. Boven elke groep kellner stond en staat daar telkens een Oberkellner. De Duitser, die op klinkende titels verzot is, geeft uit beleefdheid aan iedere kellner de naam van Oberkellner, verkort uit gemakzucht dit woord dan weer tot Ober en zo komt het, dat tegen woordig vrij wel a^e k°ffl6-> bierhuis- en hotelbedienden aangesproken worden met Ober kortaf. Het spreekt van zelf, dat de altyd na- apende Nederlanders nu ook dit Ober weer overnemen en dat onze taal dus allengs ver rijkt (l) wordt met een verminkt Duits woord. Moeten wy dit misbaksel kalm laten bin nensluipen Ik voor my houd bij gebrek van een beter woord vast aan: aannemen. Zelfs vind ik er iets eigenaardigs in hier een werkwoord te gebruiken, waar andere volken een zelfstandig naamwoord bezigen. Evenweleen hotelhouder te Zutphen keurde dit woord af, omdat het hembeledi- gend klonk- Zou deze man Jean Aicard kennen, die meende te verstaananimal Ik weet het niet eu waaroin het beledigend is een bediende te roepen met een werkwoord dat op zich zelf geen beledigende betekenis heeft, werd my niet opgehelderd. Mocht men echter algemeen van oordeel zyn, dat aannemen inderdaad beledigend klinkt, dar. ben ik dadelyk bereid dit woord prjjs te geven. Maar wie verschaft my dan een an der Nederlands woord in de plaats van het Duitse kellner, dat over do grenzen in on bruik geraakt, en in do plaats ook van het Duitse Ober, dat ginds een verminking en, by ons een onzinnigheid isP" Don 18n Juli heeft generaal Botha te Pretoria den hoeksteen gelegd voor de nieuwe kerk der Nederduitscli Hervormde Gemeente. Het woord voerden generaal Botha, A. D. W. Wolmarans, onderling der gemeente, prof. dr. Muller en ds. Goddefroy, predikanten der gemeente, en ds. M. Postma, van de Gereformeerden. Ook waren er af gevaardigden van veroenigde gemeenten. De hoer Wolmarans zei o. a. Het is een dag, die gemengde gevoelens van blijdschap en droefheid oplevert; blijd schap, dat we in deze tyden van druk nog den eersten steen kunnen leggen van een nieuw Godsgebouw; droefheid veelal, wan neer we terugdenken, wat is geschied sedert we in '83 hetzelfde deden op het Kerkplein. Toen waren we een volk, door God vrij gemaakt, thans zijn we vreemdelingen in ons eigen landdoch Christus heeft zyn kerk bewaard. Te meer droefheid is er, om dat God den Mozes van dit volk tot zich heeft genomen, doch du vruchten van het werk, door onzen president gewrocht, zullen zeker niet uitblijven. Generaal Botha hoopte, dat dit gebouw een huis mocht worden, waarin broeder schap, liefde en eensgezindheid steeds op den voorgrond staan. Ook spreker verblijdde het zeer, dat de kerkeraad dezer gemeonte nog maar steeds voortgaat met het op richten van Godshuizen, want onze kerk is altoos de hoeksteen van ons volk geweest, zei hy. Hy hoopte, dat de kerk er toe zal meewerken, dat ons volk aan elkaar ge- J cementeerd worde, als de steenon van dit gebouw. 't Is een tyd van denken, van opofferen, maar van werken vooral, ging Botha voort. De voormannen moeten het volk in de tra dities der vaderen houden. Ons volksbestaan is van God gegeven en niemand ter wereld mag het aanraken. Het volk moet groot worden op kerkelijk en maatschappelijk ge bied. Het is mijn wensch, dat de drie kerken (waarop ik zie als één kerk, wat het volk aangaat) voortgaan, in eendracht saam te werken om liet geloof zuiver te houden, cn vooral voor de taal, onze taal liefde in te boezemen. Wordt onze taal aaugeraakt, dan ook ons geloof, ja, beel ons bestaan als volk. Al zyn we 'op maatschappelyk gebied tijde lijk achteruit gezet, kerkeljjk moeton we v,ooraan bly ven in ons land. Laat het 't plan zyn van ons allen, om in deze dagen van bitter lyden zooveel mogelijk die golven van bitterheid te stillen. Wel kannen de par tijen in dit land elkaar nog niet de hand drukken, maar laten we niets doen om de golven hooger te maken. Wie zal dan voor ons zorgen Dit land is ons land by erfdeel en recht, en wy gaan van dit ons volk een groot volk maken. Carmencita's. Twee meisjes te Madrid, 17 en 19 jaar oud, waren beiden verliefd op denzelfden toreador, en zóo innig was die liefde, dat de juffrouwen eikaar spoedig al niet ineer konden „zien". Toen besloten ze vecli tenderwys nit te maken, wie den toreador het meest waard was. Gewapend met een lang mes, de borst en de armen ontbloot, ontmoetten de beide vrouwen elkaar op 't dak van een onbe woond huis. Met razende woede staken, be ten en trapten ze er daar op los. Op haar kreten van pijn en opwinding snelden po litieagenten het dak op, en vonden er de vronwen letterlijk met wonden overdekt. Een van de twee was reedt dood, toen men haar naar een hospitaal had overgebracht haar tegenstandster zal er vermoedelijk ook wel het leven by inschieten. Bchutteryen. Op het verzoek van den Raad van Zaandam aan de Koningin om de dienstdoende schutterij gelijk te willen-stel len met een rustende is afwyzend beschikt. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft te kennen g6geven vooralsnog geen aanlei ding *te vinden de toepassing van art- 45, eerste lid der Landweerwet op de d.d. schut terij dezer gemeente te bevorderen. De gemeenteraad van Bolsward, waar het aantal schatters maar 34 bedraagt, heeft zich eveneens tot H. M. gewend met ver zoek de schnttery in een rustende te ver anderen. Vrijdag heeft op de vergadering van de Britsh Association te Cambridge, mr. N. G. Piorson deelgenomen aan de beraadslaging in de afdeeling staathuishoudkunde en statis tick. Yves Guyot had gesproken over be scherming in Frankrijk en prof. W. Lotz over bescherming in Dnitschland. Beiden hielden een pleidooi voor den vrijhandel Mr. Pierson sloot zich by hen aan en drnkte de hoop nit, dat Engeland aan den vrijhandel getronw zon blijven. Dnitschland had die rechten al in de 18 eeuw en heeft ze aldoor gehad. Maar de groote vooruitgang dag- teekent eerst van de laatste kwart eetivv, Het zyn dus andere oorzaken, waaraan die toegeschreven moet worden. Maandag werd voor de Rechtbank te Am hem behandeld, in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Wageningen, de zaak van 21 sigarenmakers te Wageningen, die ter zake van overtreding van art. 426 Wetboek van Strafrecht (hinderlijk volgen) tot drie dagen hechtenis waren veroordeeld Tijdens een werkstaking aan de sigaren fabriek der firma Van Rijn on de Vries te Wageningen, hebben de 21 beklaagden, allen stakers, drie niet stakende collega's gedu rende zes weken op hun weg uaar en van de fabriek begeleid. Dit begoi; de niet stakers te vervelen en zy vroegen vervolging eetst van drie, later van alle volgers wegens hin derlijk volgen De rechercheur van politie Stachhouwer verklaarde, dat de burgemeester hem gelast heeft te zeggen, dat het dicht op de hielen volgen niet meer mocht voorkomen; er moest Steeds een afstand van vier of vyf meter i. acht worden genomen, anders zou een ambts- eedig proces-verbaal volgen De beklaagden, die op tweo na waren ver schellen, ontkenden by het volgen, dat op 6 k 7 uieter afstand geschiedde, hinderlyk te zyn geweest of wederrechtelijk te hebben gehandeld. Door den burgemeester van Wageninger, den heer Hesselink van Suchtelen, werd ver klaard dat hy zich absolnat niet herinnerde Stachhouwer aanwijzing te hebben gegeven omtrent den afstand die in acht moest wor den genomen. Alleen heeft by by hem aan gedrongen op handhaving van orde en rust. Het O. M vroeg bevestiging van het von nis van den kantonrechter, terwyl de ver dediger, mr. M. Mondeis ait Zaandam, ontslag van rechtsvervolging, snbs. oplegging van een geldboete vroeg. GOUDA, 24 Augustus 1904. De 8ste Orgelbespeling in de Groote Kerk mogen we gerust tot de best geslaagde van dezen zomer rekenen, zoowel wat betreft de opkomst van het publiek als hetgeen ten gehoore werd gebracht. De orgelstukken, een paar wel wat lang, gaven blyk, dat de heer Spaanderman heel goed met zyn leerlingen vopr den dag kan komenwas de eene al beter dan de andere, allen gaven toch be lofte voor de toekomst, vooral de heer Reekers, die met een eigen compositie de toehoorders op een zoetvloeiend diepgevoeld „Andante" vergastte. Met de zangnummers was de heer S. niet erg gelukkig, of het moest zyn, dat hy ons wijde laten hooren, hoe een bekwaam zanger van sommige stukken toch niet veel kan maken, getuige „Pax vobiscum." Ook de Aria: „Nun scheint" was te laag voor, het frissche baritongeluid i/hn den zanger, die op dreef kwam, te veel zelfs, in het dno van „Panis Angelicus." Mej. Cbr. van der Laar beschikt over een zeer uitgebreide stem, die evenwel nog wat oefening in de registreering behoeft, om schoon te zyn. Toch zal veel studie onder bekwame leiding Wel wat goeds kunnen maken van een geluid, dat krachtig is by lage toonen en een niet onaangenaam timbre bezit in de hoógere. W^l liet de zuiverheid van invallen hier en daar -nog te wenschen over, maar deze font zal by een nadere kennismaking, waarop wy hopen, wel ver dwenen zyn. De heer Spaanderman geve meermalen gelegenheid op deze manier met zyn leer lingen kennis te maken! Het le en 3e bataljon van het 4e reg. inf., resp. uit Delft en nit Qonda, benevens een detachement der koloniale reserve uit Ny- vertrokken heden naar de legerplaats bfj Harskamp tot het houden van schietoefe- on(*er hiding van den kolonel jhr. W. G. van der Wyck, coramt. van opgemeld regiment. Benoemd tot hoofd der O. L. school te Moerk&pelle de heer J. v- d. Peil, thans onderwijzer te Brakel. De landbouwer A. Schoor wonende onder de gemeente Stolwyk, zon heden morgen met zyn gory naar Gouda gaan, waarin* een vjjftal personen gezeten waren; aan den Gouwweg liep het wiel van den wagen, waardoor het paard op hol sloeg, dat ge lukkig spoedig gegrepen werd, de bestuurder bezeerde zich uan de handen, de overige inzittenden kwamen met den schrik vry. By de werkzaamheden tot herstelling van den toren te Stolwyk is gisteren een zestig- jurig opperman door een klomp steen, die van een hoogte van pl. m. 25 M. uit een neerdalende inand viel, dermate aan bet hoofd en den arm getroffen, dat hy bewus teloos ineenzakte en hevig bloedende naar zyne woning vervoerd moest worden Vreesde uien in de eerste oogenblikken het ergste, thans beeft men hoop, hem in het leven te zullen behouden. In de Maandagavond gebonden verga dering van de afdeeliki Moordrecht en om streken, van de Hojl. Maatschappij van Landbouw, werden tot [bestuursleden herko zen de heeren J. C.j Ketel en IJ. J- De Jong Tot afgevaardigde nhar de algemeene ver gadering te Enkliuizen werd benoemd de heer J. IJff. Oudewater. Onze stadgepoote mej. A. de Bruyn, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Est eft Opynen (Gelder land). Vrijdag betrapte de heer P. alhier oen bedelares uit Montioort, die, terwyl zy' hare wekelyksche gilt in ontvangst kwam nemen, dat zy ongemerkt, zoo zy dacht, een greep in de toonbanklade deed en eenig geld naar haar zak liet verhuizen. Hy dwong haar de zak uit te pakken, waaruit te voorschyn kwamen drie kwartjes en twee dubbeltjes, Hoewel zy hardnekkig bleef ontkennen dief stal gepleegd te hebben, wist d> gemeente veldwachter Bos haar den volgenden dag tot bekentenis te brengen en zal de afre kening nu wol volgen. Haastrecht. Vrydag j.l. hield de afdeeling „Haastrecht" van de Holl. Maatsch. van Landbouw een ledenvergadering ten hnize van mej. de wed. A. M. Blanken. Op het convocatiebiljet kwam voor1. Notulen vorige vergadering, die goedgekeurd en gearresteerd weiden 2. Punten van beschrij ving algemeene vergadering, waarbij de beer J. Brouwer de Koning als afgevaardigde naar die vergadering werd gekozen en plaats vervanger als zoodanig de heer J. Kool. Vervolgens had wegens periodieke aftreding de 'verkiezing plaats van de bestuursleden, de heeren J. Kool en C. Streng, die beiden herkozen werden. Voor do vacantiekamer der rechtbank te Rotterdam is gisteren voortgezet de behan deling der zaak tegen de gebroeders v. d. K-, resp. zandschippersknecht en zandschipper, te Vreeswijk, die de vorige week Vrydag terecht stonden, beklaagd van diefstal van een tros tonw te Gouderak en diefstal van drie kazen, een misthoorn, een jongenspak en een lapje katoenstof, te Lekkerkerk ge pleegd. Op last der rechtbank werden alsnog in deze zaak gehoord twee getuigen, nit wier verklaringen de indentiteit bleek van de beide ter audiëntie aanwezige kazen. Het O. M., releveerende hetgeen er geble ken was zoowel in de zitting van Vrydag als in die van heden, was van meening dat beide beklaagden, erkennende dat het bewijs tegen den oudsten broeder sterker is dan tegen den jongsten, schuldig zyn aan het hun ten laste gelegde. De oudste is reeds vroeger veroordeeld en tegen hem is nog door do rechtbanken te Tiel en te Utrecht rechtsingang verleend met bevel tot gevan genneming wegens door hem gepleegde mis dreven. Veroordeeling van dezen werd ge vraagd tot twee jaar, van den jongste tot een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. P. Kieboom, achtte de aanwyzing te zwak om daarop een ver oordeeling uit te spreken, in ieder geval wat betreft den jongsten broeder, wiens on middellijke invrijheidstelling pleiter vroog. Mocht de rechtbank hiermede niet instem men, zoo werd voor dezen beklaagde ver zocht een clemente straf op te leggen. Nadat het verzoek t t invryheidstellen was afgewezen, werd de uitspraak bepaald op over acht dagen. VERSCHEIDENHEID. Volgens een Engelsch geneeskundig tijd schrift worden in fabrieken in Engeland de lange schoorsteenen meer en meer ver vangen door toestellen tot vernietiging van rook, verbonden met inrichtingen, die de ontstane gassen snel verwyderen. Het moet goepkooper zyn dan de bouw van hooge schoorsteenen, en de toekomst zal niet alleen een rookvrij Londen brengen, maar ook land schappen zallen niet langer door die leelyke schoorsteenpijpen worden mismaakt. MAANDAG 21 AÜG. L.K. H.K. Staataleemnqen. Poetuoh,. Oblig. 3o Serie Ir. 500 3 gga/ Oblig. 3« Serie Ir. 2500 3 59*/!! Rusland. Iwang Dombr. Obli- natiën 41, 96i t Am. Japan Obligation 1899 4 74»/, 74?' Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L 100 l1/. 24>/i, Hypotheek-Banken. Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4% lOO1/» Pandb. Bataafscho Hypb. 4 100 - Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99» Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99»/« Pandb. Nationale Hypb- 3V, 98»/, Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99», 4 Pandb. Ned. Scheeps Hypb. 41/, 101 Bewyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101» ,e Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/„ - Pandb. Standaard Hypb. 41 3 10019 Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'/* Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001 - Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4 V97/g - Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland Gulf Stv.-Mij. 35 Diversen Obl My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 4 98'/a Spoorwegleeningeu Italië. Oblig. Zuid-Itnliaansche Spw. Mij. A.H. 3 67V4 - Premieleeningen. Belgir. Loten Stad Antwerpen 1887 2»/, 1021/, - AM/r/r/s jmsm™ Alle NOUVEAUTÉ's in worden tot spotprijzen OPGERUIMD. V Heden overleed, na een kort stondig lijden, myn Echl genoot in den ouderdom van rnim 53 jaren, mij nalater.de zeven kinderen. Wed. J. GRAVESTEIJN— Sanders. Gouda, 24 Augustus 1904. De zaak zal door den oudsten zoon worden opgevat op DONDEEDAGEN 8 en 15 SEPTEMBEE 1904, des middags M uren in liet Hotel „DE ZALM", ten overstaan van Notaris VAN No 274 en eenige perceelen best groot 20,12,20 Hektoren, gelegen aan en achter de Breede Weg in den Znidplaspolder, te In zeven perceelen, welke omschreven zyn in Notitiën, die te bekomen zyn by Notaris KOEMAN voornoemd. Een bekwaam UAA.MZA O Kil GE VRAAGD op de Stoomzagerij „DE ZWAAN" Noordendyk, Dordrecht. zyn thans door nieuwgevonden toepassingen onze in olieverf geêchilderde !mor- treilen t*eiitture- Itoe/nert*. Zy geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overluige zich, geen imitaties voor de echte te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge- vruagdo getuigschriften gratis op aanvraag. Boxtel. IJ. JiOdAEUTS Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bij wien modellen to bezichtigen zyn. Mondwaher her Wereld! Heerlijk lerfrissckei Conserveert de landen! Over' dj geheels aarde verspreid. Alleen echl in onze Palenlflacong, van Vliegen, Muggen, Motten, Mieren, Vlooien, Rupsen, Oorwormen, Torren, Pissebedden. Het reinigen van luis by Rundvee, Schaap, Varken, Huisdieren, Hoenders, Hoender hokken, Vogels, Vogelkooien, Volières, Rozen, Abrikozen, Perziken en verdere Vrucht- boomen en Broeikasten en nog meer das genoemd is. Dit poeder is gedeponeerd, versch, onschadelijk, geurig, niet hinderlijk de gebruiks aanwijzing geeft inlichting omtrent de hoeveelheid op alles toe te pussen. Machinaal Spuitje mot een gevulde BUS f 1.50 per stel. Afzonderlijke BUS f 0. '0 Een SPUITJE f O.flO. Ken Elastieken Spuitje fO.H5 Groote DOOZEN 60 en 80 cent, Pakjos 15 ce.'t. Na ontvangst van postwissel a 40 cent, of 8 postzegels a b een», Wordt U eon Tegen toezending van post- monsterdoos Zuiveringsvet van 100 gram egels a 6 cent of postwissel toegezonden, 6 kleine doosjes f 5 cent. lf» cent hooger dan de prijs) wordt het verlangde per post pakket door het geheele Rijk verzonden. Per half, 1 of meer Kilo's is do poeder minder in pry Alios met gebruiksaanwijzing, aanbevelingen attesten. O •urig en onschadelijk Zuiver'nai rot verzacht en n.-cmt dodo'ijk d- pijn vv.-g. Geneest onf.-il 1 air nil o bra'd«» ouden. Ook onfeilbaar op liet vel te»g« t brand ri-rhoid, kli-Taelitbj- lieid, naugezichts- uu andere lichaamsroven en wonden. strakU- id on 8tekeningen bij verzweringen, winterhanden en voeten, bjj schurft, dauw werm. By brand- eu snij- wonden en verzweringen ver zocht lvot vol ni.t alleen, maar door direct hiermede to smeren, voorkomt men bloedvergiftiging en koud vuur. 1" ct. per doos, fi gtnks 60 cent, groote doos 100 gram 0 cent. Ook verkrijgbaar oy A. DROST, Korte Tiendeweg D 4.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2