V.P. SMOWMB. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 31 Augustus 1904. 43ste Jaargang. \o. 9505. 10 Bultenlandsch Overzicht. ZEN j Warande an Gas- en Jen. 858. FEVILLETOX. KENNISGEVING, Echte ?en aanslil- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 10a genieten en n dag denr een bedoek gratis. t Rijks later- Sü- parijen. Hing, dt-t BEN. .WUKÏÏSLWB ets., 1H et. sn Drogisten tterdam. Apotheker, sthaven 198. Bfbnajea "ÏÏ85- M«tar- esamhn in den un des •ardigd areldbe- Stoll- ftotimiiie nu iii\r IjMM C» dvoorHasrea irachoenwtriCt JHMfcr.tte htaMtegod garfc, HlMtviM, «NMM.AnkMB gekookt oor da- peb ran a) Al. al 'an bruiken. a t. ir voor per- K. M. 1, telefoon Me. 8Ï. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk,^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers V IJ F CENT E N. Ter gelegenheid van den Ver jaardag van H. M. de Koningin zal de GOUDSCHE COURANT morgen niet verschijnen. verkrijgbaar >E VI8CH- Gedurende den regenachtigen nacht van den 18en op den 19en Augustus hebben de Japanners een bestorming beproefd van het Antoesjan-fort, dicht bjj Port-Arthur, doch zij werden met hevige verliezen terugge slagen. Een heldhaftige troep van 500 Ja panners hebben in den nacht van den 22en getracht het fort No. 5 te bestormen, doch bjjna allen werden gedood. Chineesche uitgewekenen melden, dat de Russen dit fort hebben ontruimd, doch dat de Japanners niet in staat zijn het te bezetten. Er is in de laatste dagen hevig gevochten in den omtrek van Liaojang maar het geluk is ook ditmaal den Russen niet gunstig ge weest. Ondanks de meer dan heldhaftige verdediging der Russische stellingen, moesten de troepen van Koeropatkine terugtrekken, daar de flanken bedreigd werden. En al meldt generaal Sakharof, dat die terugtocht in vol maakte orde plaats had, het feit dat de Rus sen kanonnen bij dien terugtocht moesten achterlaten, toont voldoende dat zij scherp vervolgd werden door de „snel ofrukkende Japanners”. En wanneer het waar mocht blijken, dat generaal Koeroki zich, zooals een telegram uit Tokio beweert, cheval van den spoor- in de haven tegemoet gezien, vooreerst om dat tegen dien dag de algemeene werksta king was aangekondigd, maar ook omdat dan de Ministerraad vergadert en men zeer benieuwd is of de regeering nu eindelijk tus- schenbeide zal komen. Daar is reden genoeg vooraan den eenen kant zyn daar de stakers, die zich plichtig hebben gemaakt aan desertie van hun vaartuigen, aan den andoren kant de feeders, die om een lesje aan de stakers te geven en hen tot rede te brengen alle scheepvaart hebben doen stilstaan, waar door zy te kort zijn gekomen aan hun ver plichtingen jegens den Staat, die hen subsi dieert. Van aïle kanten dus tekortkomingen, er is dus allerminst aanleiding voor de re geering om dat alles Ijjdeljjk aan te zien. Bovendien staat hier de toekomst van de haven van Marseille op het spelde opvol gende stakingen hebben die haven zoo ver zwakt, dat er nog maar weinig noodig is om haar, ten bate van het concurrerende Genua, den nekslag te geven. Maar de moeilijkheid zit vooral in de manier van optreden, daar er alle kans is, dat de regee ring, in dezen party kiezende, óf de grevisten en degenen die op hun hand zjjn, öt de reeders en hun party tegen zich in het har nas jaagt. Tengevolge van den stilstand in het vervoer te water, hebben heden verscheidene groote pannen- en steenbakkerijen te Marseille het werk gestaakt, waardoor 4600 arbeiders op straat staan. De „Daily Telegraph” bevat een bericht d.d. 27 Augustus uit Tsjifoe, dat de Japan ners, die Port-Artur aanvallen in drie afdee- lingen zijn verdeeldeen ten oosten en een ten westen, terwijl de derde in reserve wordt gehouden ten noorden van de stad. Zy argwaan opvatten. Nog dien eigen dag werd die bevestigd. De tijding van Jago’s raadselachtig verdwijnen had zich intusschen ver in het rond verspreiden ook hetgeen onder mijn venster was voorgevallen, was door de daglooners, die daarbij tegenwoordig waren geweest, tamelijk wereldkundig gemaakt In Amerika pleegt de publieke opinie zich te verklaren zonder eenigen zweem van achterhou dendheid, zoodat dan ook bij deze gelegenheid het publiek rond voor zyn overtuiging uitkwam, dat Jago het slachtoffer was geworden van een der jonge Meadowcrofts of van beiden. Later op dien dag vond die opvatting voedsel in een aller wonderlijkste historie. Een Methodisten-geestelijke die, hoe kort ook in de nabijheid der hoeve ge vestigd. «ich toch reeds de algemeene hoogachting had verworven, had gedroomd dat John Jago vermoord was, en dat zijn beenderen op Morwick Hoeve werden verborgen gehouden. In den loop van den ‘avond drong het sensatie-bericht door tot in’ Narrabee; en allerwege eischte men het opzoeken der beenderen, waarvan de lecraar had gedroomd. Nimmer had ik gedacht dat de oude Meadow- croft «ich in deze vreeselijke omstandigheden zoo goed zou hebben gehouden. Hij sprak ongeveer als volgt «Mijn zoons hebben groote gebrekenniemand is daar meer van overtuigd dan ik, Ze hebben zich slecht en ondankbaar gedragen jegens Jago maar vermoord hebben ze hem niet. Neen 1 Ambrose en Silas zijn geen moordenaarsDoor zoek gerust myn hoeve. Ik dring er zelfs op aan. Ze^’ hQn verliezen thans pl.in. 15,000 man bedragen. ii) Naar mijn eigen kamer gaande, ontdekte ik Naom half verborgen in een schuilhoek, gevormd door een vensterbank bij het portaal. Daar zat ze, met den boezelaar over het gelaat en weende bitter. De zaak was, dat Ambrose haar niet zoo lief als anders goeden nacht had gewenscht, en dat zei nu nog vaster dan te voren overtuigd was, dat hij iets voor haar verborgen hield. Des anderdaags kwam Ambrose’s paard, maar niet Ambrose «elf op de hoeve. De berijder was een stalknecht uit het logement in Narrabee, waar de jonge man zijn intrek had genomen, vanwaar hij met zijn paard een brief naar Morwick Hoeve had gezouden, inhoudende dat het hem ontwijfel baar was gebleken, dat Jago niet in of nabij Narrabee geweest; was. Het eenige, wat de brief schrijver omtrent Jago’s wedervaren had kunnen uitvisschen, was een los gerucht dat een man, die naar de beschrijving te oordeelen met Jago over eenkwam, den vorigen dag gezien in een spoor- wegrijtuig, reizende in de richting van New-York. Op dit onvolkomen bericht afgaande, had Ambrose ’besloten naar New-York te gaan, om daar, zoo ‘mogelijk, meer te weten te komen. Dat alles was zeer vreemd, en deed me sterken Da overeenkomst die tusschen Frankrijk en Spanje gesloten is met betrekking tot de nieuwe verkeerswegen over de Pyreneeën, zal belangrijke economische gevolgen hebben en veel bydragen tot het nauwer toehalen van de betrekkingen tusschen beide landen. De conventie bepaalt, dat er drie nieuwe lynen zullen worden aangelegdtusschen Saint Gorons en Lerida, tusschen Toulouse en Barcelona en tusschen Oléon en Quera. Een direct gevolg van dezen nieuwen aanleg zal zjjn een rechte verbinding van Bordeaux met Saragossa en een aanzienlijke verkor ting van het traject Parjjs-Madrid. Men verWacbt ia de naaste toekomst, dat vooral Toulouse en Saragona van deze meerdere spoorwegaansluiting zullen profltoeren en dat in ’t algemeen de provinciën Arragon en Cataionië er door bevoordeeld zullen worden. Ook zuilen deze nieuwe Ijjnen meerdere afzet verzekeren aan de landbouwdistricten van Centraal Spanje,v en de streken in Zuid- Frankrijk zullen meer profijt kunnen trek ken van het aanzienlijke waterverval, dat slechts op groote werken wacht om benuttigd ie worden. In Frankrijk beschouwd men de conventie als zeer voordeelig. DeDébats deed opmerken, dat Frankrijk, dat zich reeds sedert gerui- mén ijjd door de concurrentie van Engeland, met de tweede plaats op de Spaansche markt moesten vergenoegen, daar nu ook meer en meer bedreigd werd door Duitschland en de Ver. Staten. De nieuwe spoorlijnen zullen in de economische verhoudingen een groote verandering brengen én de in- en uitvoer tusschen Spanje en Frankrijk ongetwijfeld belangrijk verlevendigen. Een zoo schandelijke verdenking mag niet blijven rusten op mijn eerlijken naam.« De buren hielden bij zijn woord, en begonnen des anderen daags de hoeve te inspecteeren. Al handelen die eigenmachtige rechten van instructie geheel op hun eigen verantwoording, ze vervul den de taak, die ze zich hadden opgelegd, met zooveel orde en nauwgezetheid, als waren ze gezonden en gemachtigd door het hoogste gerechts hof der Unie, Niet minder goed dan haar oom hield zich Naomi. Hoe hachelijker de toestand werd, des te meer tegenwoordigheid van geest legde ze aan den dag. Alleen voor Ambrose was ze bezorgd. »Hij moest hier zijn/ sprak ze tot mij. Dat ellendige volk hier in de buurt is slecht genoeg, om te beweren dat zijn afwezigheid gelijk staat met bekentenis van schuld.* Ze had gelijk, en ik haastte me te antwoorden «We konden telegrapheeren naar Nieuw-York, als we maar wisten, waar hij te vinden is.* «Oriep ze, «dat kan ik u, geloof ik, wel zeggen. Ik ken het logement, waar de familie hier pleegt at te stappen, wanneer ze in New- York zijn. Kort na den dood van mijn vader werd ik daar door miss Meadowcroft afge haald. We besloten een telegram te sturen naar dat logement Terwijl ik het opschreef, en Naomi over mijn schouder keek, werden we beiden opge schrikt door een vreemde stem vlak achter ons, die uitliep .Dat is zijn adres, niet waar?* De man, die too had gesproken, werd door weg tusschen Liaojang en Moekden heeft gezet, daardoor do Russische legers om Liaojang scheidend van de reeds te Moekden aangekomen troepen en afsnijdend van den terugtochtsweg, dan is de toestand voor ge- neraal Koeropatkine’s troepen zeer hachelijk. Reeds eenige dagen geleden schreef de militaire medewerker van de Voss. Ztg., het gevaar van omtrekking en afsnijding der Russische colonnes voorziende „Die omtrekking zou tot een der ergste catastrofes in do wereldgeschiedenis leiden; ais voor do vluchtende Russen de wegnaar het Noorden wordt afgesneden, blijft ban geen andere keus over, dan naar bet Westen te wijkenmaar daar hebben de vervolgers de gelegenheid een gruwelijke slachting aan te brengen, en wat daaraan ont komt en niet in de golven var. de Liaorivier zijn treurig einde vindt, wordt onfeilbaar aan de Chineesche grens opgovangen dooi de troepen van generaal Ma, en ontwapend”. Een dergelijke voorspelling moge wellicht wat heel donker gekleurd zijn, het is niet te ontkennen dat bet voor Koeropatkine een onberekenbare ramp wezen zou, indien de Japanners den terugtochtsweg naar Moekden hadden afgegleden. Het Russisch telegraafagentschnp bericht Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat de her stellingen aan de kruisers „Rossia” en „Gromoboi” goed ópschieten en spoedig gereed zullen zijn. Admiraal Alexejef en generaal Linewitsj vertoeven te Wladiwóstok. Hier te Moekden komen dagelijks nieuwe troepen aan. De Kamer van Koophandel van Marseille beproeft een poging om tusschenbeide te ko men in het geschil tusschen de reeders en de werkstakers. Zy schijnt althans dit be werkt te hebben, dat het beroep op een algemeene werkstaking in alle Fransche havens voor ’t oogenblik nog niet is uitge vaardigd. Middelerwijl heeft de Staat voor zien in het onderhouden van de meest drin gende scheepvaartdiensten. De „Mytho” een gouvernementstransportschip, is Donderdag avond naar Algiers vertrokken met 600 passagiers en 3500 postzakken, en de „Nive”, een ander transportschip, vertrok gisteren (Zondag) naar Tunis en doet onderweg Ajaccio aan. De dag van Maandag werd met spanning Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van 1. G. F gunning bijbouw. van der Want te Gouda om ver tot uitbreiding zijner pijpenfabriek door en verplaatsing van een oven naar de nieuw te bouwen werkplaats, in het perceel ge legen aan de Zeugslraat, Wijk G. No. 9, Ka dastraal bekend Sectie C. No. 609. 2. L. van Zevenhoven te Gouda om vergun ning tot plaatsing van een Gasmotor van 3'/* P.K voor het in beweging brengen van werk tuigen ten behoeve zijner Wagenmakerij in het perceel gelegen aan den Kattens»ingel, Wijk Q No. 129» Kadastraal bekend Sectie A. No. 3725. Dat op Dinsdag den 1360 September I904, des namiddags ten i*/t ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. GOUDA, den 30 Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER. Een drukke briefwisseling wordt gevoerd tusschen de Engelscho legatie en de regeering van Marokko, over de quaestie van den oadminister El Menebhiin de jongste brie ven van den Makbzen, door een koerier te Fez aangebracht, bestrijd deze het beroep aan El Menebhi op de Engelscho protectie. De Makbzen grondt zich daarvoor op de con ventie van Madrid waarvan de bepalingen niet zouden zjjn opgevolgd, en op het alge meen erkende feit, dat vreemde protectie in geen geval kan worden toegostaan aauMarok- kaansche ambtenaren. Het bericht van de Newyork Herald, dat Engeland een ultimatum zou hebben ge zonder. aan den Makhzen, en dat matrozen van de Minerva last zouden hebben ontvan gen aan wal te gaan om de bezittingen van El Menebhi te beschermen, wordt volkomen onjuist genoemd in een telegram door den Temps uit Tanger ontvangen. Behalve deze quaestie is er nog een tweede, die aanleiding geeft tot groote opgewonden heid in Marokko. De Fransche troepen hebben een verkenning gedaan te Gueffalt Naomi herkend als een der buren. Vinnig vroeg ze hem «Wat heb je met dat adre» te maken 1 Wel, miss «antwoordde de man. wc hebben naar alle gedachte het overschot van John Jago gevonden. Silas hebben we al beet, en nu moeten we Ambrose er ook bij hebben. Ze worden allebei verdacht dat ze Jago hebben vermoord.* «Dat ’s een leugen!' nep ze woelend. «Een schandelijke leugen «Mijnheer I* «ei de buurman, zich lot mij keerend, «wilt u zoo goed zijn miss Naomi te geleiden naar de kamer hiernaast Dan kan ze zich zelf overtuigen.* We gingen naar de aangewezen kamer. Welk een schouwspel! In een hoek zaten de oude Meadowcroft en zijn dochter, hand in hand, stil weenende. Aan het andere einde van het vertrek zat in de vensterbank Silas, met bleeke wangen, akelig onrustige oogen en slap neerhangende handen, a|s het toonbeeld van een betrapten mis dadiger. Voorts was de kamer vol menschen, waarvan sommigen zich tot taak hadden gesteld Silas te bewaken, terwijl de meesten zich ver drongen rondom de tafeL die midden in de kamer stond. De lieden maakten plaats voor Naomie en mij, toen we naderden, zoodat we een onbelem merd gezicht kregen op hetgeen op de tafel was uitgespreid. Daar lag in het midden een hoopje verkoolde beenderen. Rondom die akelige verzameling waren gerangschikt een mes, twee metalen knoopen en een dikke half verbrande stok. VKordt vtrvolgt Telefoon Xo. ft 3 ADV ER TENTIEN worden geplaatst, van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1