Ilu in ITO. RIJfflSBESDIB. V.P. 01 Aïetiws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, SGIW NÜ Q Q D. ouda- rto. 9508. 5 September 1904. l| Bullcnliindscli Overzicht. I rparlijen. NSEN. ZONEN, FEUILLETON, Maandag 43ste Jaargang. van Inzending van Advertentiën tol 1 üur des inidd. igen aunslui- in Verspreid»* Bericht en. De vooruitzichten op een spoedigen afloop waren NEMAN A Zr A I genieten en en dag door* een bezoek jen voor leze om sta n- eta., 7R ct. en Drogisten KEU otterdam. Apotheker, esthaven 198. "I EN. chting, dr., 'LWIJK1RSLUIS GO II1SEIIE COURANT verkrijgbaar DE VISCH- frleioou No. 8Ï. De Uitgave niet uitzondering De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. RK t» Mtoa vrouw :hteren geenszins lijden, als »4) «Had geen van beiden eenige vrees voor het geen men u later heeft ten laste gelegd In het minst niet, mijnheer Lefrank I Hoe konden we met mogelijkheid voorzien dat de buren den oven doorzoeken, en ons voor moordenaars uit maken zouden We vreesden alleen dat de oudé man, als hij het gebeurde vernomen had, vijan diger dan ooit tegen ons zijn zou. En ik was er nog meer dan Silas op gesteld om de zaak geheim te houden, omdat ik behalve mijn vader ook mijn beminde te ontzien had. U kunt u licht voor stellen, hoe onaangenaam mijn positie zou zijn geweest, als Jago wegbleef, en de reden daarvan werd ontdekt. •U gelooft dus dat Jago zijn bedreiging heeft uitgevoerd, dat hij leeft, maar niet wil terugkeeren naar de hessve vDaar ben ik van overtuigd.' «Gelooft u, dat hij werkelijk in een spoor- wegrjjtuig gezien is, reizende naar New-York?' «Dat geloof ik stellig, mijnheer! en wat meer zcgt, geloof dat ik hem op het/spoor was, en hem zou hebben uitgevischt in New-York, als ze me niet hadden gearresteerd.* 4*1* viel Naomi in, «dat geloof ik ook. Jago ar /oor per- K. M. 1, Een telegram van den chef van den staf van het linker Japansche leger, dat Liaojang bestormt, meldt dut generaal Okoe den rech tervleugel en het centrum van de Rassen door een nachteljjken aanval verraste. De Japanners kregen Woensdagmiddag vasten voet naby Hsinlitoen. De chef van den staf zegt, dat de Japanners Donderdagmorgen te 3 uur Hsinlitoen en een heuvel ten westen van de Sjooiinnpas bezetten na met succes een unverwachtscben nachteljjken aanval gedaan te hebben. De Russische kanonnen, die de Japanners nu tegen Liaojang gebruiken, worden be schreven als 10 cM. kanonnen. Het aantal der buitgemaakte kanonnen is niet bekend VIII. Mijn antwoorden aan den pleitbezorger waren niets anders dan de uitdrukking mijner overtui ging. Ik hield het verhaal van Ambrose voor een verdichtsel, tamelijk lomp samengefianst, om aan de getuigenissen, waar het Openbaar Ministerie zich op beroepen had, een andere uitlegging te geven. Op den terugweg naar de hoeve deed ik mijn uiterste best om langhaam en voorzichtig Naomi’s blind vertrouwen op de loslating of de vrijspraak der beschuldigden aan het wankelen te brengen Toen de dag voor de voortzetting van het ge rechtelijk onderzoek daar was, verschenen Naomi en ik op nieuw in de gerechtszaal. De oude Meadowcroft was ditmaal buiten staat om den schok, die hem daar zou wachten, te trotseeren maar zijn dochter was tegen wool dig, hoewel ze niet bij ons zat Dadelijk trof het me, dat Silas ditmaal veel bedaarder was dan bij de eerste zitting. Nieuwe getuigen waren er niet, behalve geneeskundigen, die over de beenderen-quaestie moesten worden gehoord. Drie van de heeren bekenden, dat ze het niet met zichzelven konden eens wordentwee gingen nog verder, en verklaarden dat het been deren waren van een dierde overigen hielden vól (fat het wel menschenbeend :ren waren. De «Jvocaat der beschuldigden maakte zich deze onzekerheid ten nutte en ging toen over tot het verhaal van Ambrose. Natuurlijk kon men hier geen getuigt bijbrengen. Of hij, de advocaat, door deze digheden werd ontmoedigd, of dat hij heimelijk Admiraal Hosoya meldt, dat de Japansche oorlogsschepen, bij Yentao, ten zuiden van Sansjautao opgesteld, Zondag en Maandag 26 Chineesche jonken buit maakten, die poog den levensmiddelen in Por.t-Arthur binnen tc brengen. De jonken werden naar Talienwan gebracht en geconfiskeerd.' De équipages zjjn in vrybeid gesteld. Ijüsschen Engeland en Duitschland is een arbitrage-overeenkomst gesloten. De over eenkomst, aangegaan voor vyf jaren, werd den 12<m Juli onderteekend te Londen door den Engelschen minister van buitenlandscho zaken, Lord Lansdowne, en den Duitschen gezant, graaf Wolff Metternich. Gisteren is de tekst van die overeenkomst in Londen gepubliceerd. Daaruit blykt, dat de arbitrage betrekking heeft opalle geschillen van wettelyken aard of die kunnen ontstaan door de uitleg- ging van tractaten tusschen do beide con- tmeceerende partijen gesloten, on die "niet konden worden opgelost door diplomatieke onderhandelingen. Zy zullen worden onder worpen aan de uitspraak van het Permanente Hof van Arbitrage gevestigd te ’s-Graven- hage, wanneer zy tenminste niet de levens- 5belangen, de onafhankelijkheid of de eer der beide contrftcteerende staten raken, en niet in stryd zyn met de belangen van derden. In elk geval afzonderlijk zullen de beide 5partyen, voordat de uitspraak van het Hof van Arbitrage wordt ingeroepen, een bijzon dere overeenkomst aangaan, waarin duide lijk het onderwerp van geschil en de macht van de arbiters wordt uiteengezet, en ver dere bijzonderheden worden vastgosteld. Geschillen van wettelyken aard, in den aankef bedoeld, kunnen zijn verschillen over de uitlegging van een wet, in een der staten toegepast op een onderdaan van den anderen staat. Zoo zou bijvoorbeeld, wannéér oen dergolyk tractaat was afgesloten tusschen Engeland en Rusland, de quaestie van de .Knight Commander”, dus het geschil over de opvatting van de kaapvaart, aan het Haagsche Hof moeten worden onderworpen. der staking tir Marseille worden er niet beter oper schynt zelfs gevaar te zyn, dat zy overslaat naar alle Franscho zee- en zelfs rivierhavens, waardoor de Fransche h ft nd el natuurlijk grootendoels zou worden verlamd. De bootwerkers te Marseille hebben namelijk Woensdag in do Arbeidsbeurs een bijeenkomst gehouden, waar besloten is een beroep te doen op allo leden van den Fran- schen Bond van Bootwerkers om gemeene zaak met hen te maken. Om te beginnen zou ten spoedigste de staking intreden in tien Middellandsche Zeehavens, niet alleen in Frankrijk, maar ook op Corsica en in Algerië. Uit Getto ko(nt bericht, dat hot werk daar reeds is neergelegd. Rivelli, de secretarie van den Bootwer- kersbond, heeft zich naar aanleiding van het gerucht, dat de patroons de uitsluiting drie maanden willen laten duren als volgt uit gelaten„Ik .heb hooien zeggen, dat de patroons ons voor drie maanden zonder w< rk willen laten. Ik zou ze raden die proef niet te nemen Zy doen verstandiger met niet te beproeven hot volk uit to hongeren, want een hongerige maag is een slechte raadgeef ster. En als hot volk in beweging komt dun is het als het gety op de kust van Bretagne. Hot dringt voorwaarts, alles voor zich weg vagende.” Dit is dreigende taal, maar waarschijnlijk dyvruchtbare gelegenlubidsrhetoiiek. Want tot dusver blyven de stqkers by allo scherpte van het conflict zich ordolyk gedragen en niets wyst er op, dat zti van houding zullen veranderen. Men hecht aan ook geen waarde aan een onder voorbehpud door do Débats uit Marseille opgenomen telegram, dat de stakers gisteren in oen geheime samenkomst tot revolutie zyn aangespoord, waar do vrouwen en kinderen opk aan mee zonden doen. De kolenwerkord zouden het sein geven door hun vrachten in zee te gooien. Gisterenmiddag heeft Lo Mee de la Salla, voorzitter van de Kamer van Koophandel, met de voorzitters van het syndikaat der „inscrits maritimes” en dat dor dokwerkers een onderhoud gehad, dat tot half vyf duurde. Lo Meo de Salla vêrklaart, dat er oen geest van verzoening en gematigdheid op die con ferentie heerschte. Het gevecht by Liaojang werd gisteren bij het aanbreken van den dag hervat. Het lot van de groote massa van het tcrugtrek- kende leger hangt af van de dapperheid van I Telefoon No. NtJ ADV E R T E N T I EN worden gcpl vitst 1-,5 regels 50 Centen; iedere regel inei-r 10 Centen. Groote letters wolfden berekend naar plaatsruimte. DE BURGEMEESTER van GOUDA, Gezien ccnc uitnoodiging van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie maakt bekend,' dat overeenkomstig het Koninklijk Besluit van 26 November 1903, no. 38, ingeljjtden bjj de militie te land aangesteld kunnen worden tot VERZORGER BIJ PEN RUKSPOSTDUIVENDIENST, en dat'evontneele belanghebbenden de noodige inlichtingen kunnen verkrijgen op do Secre tarie dezer Gemeente (bovenlocaliteit aid. Militie). Gouda, den 3 September 1904. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS dezer Courant geschiedt dagelijks van Zon- en Feestdagen. Frankrijk. Door do Giornale d’Ita'Jia wordt vermeld, dat mgr. Geay zeer gedrukt was toen hy het bezoek aan den pauk bracht, doch dat by het Vaticaan in veel betere stemming zijn cliënten voor schuldig hield, kan ik niet zeggen doch zeker is het d.it hij zich wel is waar goed van zijne taak kweet, maar dat hij, als het ware werktuigeiijk, zonder t|e kracht der over tuiging het woord voerde. Toen hij had uiige sproken, wierp Naomi bekdmmerde blikken op mij. In de blikken en gebaren van het Openbaar Ministerie meende ze duidelijk tc zien, hoe weinig indruk de pleitrede van den advocaat had teweeg gebrachtmaar ze hield zich goed, in afwachting van de uitspraak. Die uitspraak was, gelijk ik verwacht had.’De beschuldigden werden verwezen naar de openbare terechtzitting ter zake van moord. Bij die vreeselijke woorden gleed Naomi’s hootdje op mijn schouder neer. Ik haasite me Naomi naar buiten» te geleiden. Toen ik de beschuldigden voorbijging, zag ik dat Ambrose ons dood bleek naoogde, terwijl Sil-s van kchrik op een st< el was neergevallen, en als een wegges-.hopte hond over zijn geheele lichaam sidderde. Toen we met miss Meadowcroft terugreden, «prak te geen enkel woord, en ik kon in haar voorkomen zelfs niet het geringste tecken bespeu- ren van deernis met het lot, van haar broeders. Nauwelijks waren we thuis gekomen, of Naomi trok zich terug op haar kamer, èn ik bleef met de dochter des huizes alleen. Niet weinig verbaasd was ik, toen de schijnbaar tod hardvochtige bewees, dat ze t-jch ook een van Eva's doel was, dat ze zij het dan ook op lieftallige manier kon gevóelen en elke andere vrouw. vervolgd). Gisteren is de beslissing gevallen by Liao* jangna een vierdaagschen stryd, die aan de Japanners, volgens een officieele opgave uit Tokio, tienduizend man aan dooden er. gewonden heeft gekest, moesten de Rassen terugtrekken. Generaal Koeroki slaagde er in, een paar divisies in pontons over de Taische-rivier te brengen, en bedreigde daar mede den terugtochtsweg der Russen. Er schoot tóen voor Koeropatkine niets anders over dan zyn troepen uit het zuider- en westerfront terug te trekken, en Liaojang te ontruimen. Dit is in het kort bet resultaat van de gevechten, die tien dagen lang om Liaojang zyn gevoerd. Het is daarbij al weer geble ken, dat voortdurend onjuiste berichten wor den gezonden, die de toch al niet heldere gebeurtenissen nog onbegrijpelijker maken. Zoo het bericht, dat Koeroki den spoorweg naar Moekden zon hebben afgesneden, of dat tienduizend Japanners in de nabijheid van Moekden waren gezien. De beteekenis van dezen slag is volkomen juist omschreven in hetgeen vorst Demidof zeide „Koeropatkine zal Liaojang niet ver laten zonder den vyand belangrijke verliezen te hebben toegebracht. Hy zal niet aarze len wanneer de voorzichtigheid het gebiedt, tot Moekden en zoo noodig nog verder terug te trekken”. den linkervleugel. Voordat hy terugtlok versterkte Koeropatkine zyn linkervleugelen oostelyke en noordelijke richting, in de h/op Koeroki’s opmarsch te stuiten en zyn vemiin- dingslyn te beschermen. Het grootstegodeelte van de troepen, die deze lyn moeJenTiescher- men, schynt in de Hayingtai, dat Koeroki Doffïlerdagmorgen te 11 uur aanviel, samengetrokken te zynv Het resul taat van het gevecht is onbekend. Slechts weinig bijzonderheden worden meegcdeeld o»er de vervolging van den Russischen rech tervleugel. Blijkbaar trekken de Russen langzaam en steeds strijdend terug. Offlcieele berichten melden, dat de Russen dezen morgen Liaojang nog bezet hielden. Gemeld wordt, dat de Japanners reeds meer dan 25,000 dooden en gewonden hebben. zal zich schuilhouden.* «Gelooft u, miss Colebrook, dat hij bang is om uw neven onder de oogen te komen Na eenige aarzeling antwoordde ze Misschien wel*. «Maar waarschijnlijk acht u het misschien niet Ze gaf geen antwoord, en was blijkbaar ver legen maar ik hield voet bij stuk, en vroeg Gelooft u dat er voor mijnheer Jago een andere reden bestaat om zich schuil te houden Met neergeslagen oogen antwoordde ze, ietwat gemelijk Dat weet ik niet.' Ik wendde me tot Ambrose, en vroeg, of hij niets meer te zeggen had. Hij antwoordde „Niets. Alles wat ik van de zaak weet, heb ik u verteld Ik stond op, om een apartje te hebben met den advocaat, dien ik te Narrabee ha<i opgeloopen en die ons vergezeld had naar de gevangenis. Hij zat. stil in een hoek, en had nauwkeurig opgelet, welke uitwerking het verhaal van Ambrose had op de aanwezige overheidspersonen en op mij «Is,' vroeg ik hem fluisterend, ,is dit pu de geheele verdediging?' ,Om u te dienen, mijnheer Lefrank I Onder ons wat dunkt u er van Dat ze zullen verwezen worden naar de open bare terechtzitting.' «Ter zake van moord 1 «Juist Tér zake van moord.* Do russen zullen nog herhaaldelyk gele genheid hebben, meer noordelyk, den stryd met nieuwe krachten te hervatten. Want van een capitulatie van Koeropatkine’s leger, een Sedan zooals het reeds werd genoemd, is deen sprake. Zelfs de Engelsche bladen, die Koeropatkine reeds voorstelden Kis met zyn geheele leger in een muizenval, zyn niet meer zoo heel zeker van hun zaak. Slechts als Koeroki er in slaagt den terugtochtsweg naar Moekden af te snyden, wordt de toe stand voor de Russen gevaarlijk. Maar dat blykt uit de berichten nietin tegendeel bleek het treinverkeer tusschen Li0jang en Moekden nog niet verbroken. Ea zoolang dat bestaat is de terugtochtsweg van Koeropatkine verzekerd. Koeropatkine seinde Donderdagavond aan den Tsaar Het gevecht, voornamelijk een arlillerie-dae), werd den geheelen dag voort gezet. De Russen waren verplicht terug te trekken op den rechtervleugel, waar de Japanners verschillende stellingen bezetten. Het spoorwegstation wordt getroffen door de projectielen De diensttakken zyn meer noordelijk onder dak gabraebt. De legermacht van Koeroki rukt voort op den noordelijken oever der Taiseho. De Russische verliezen bedroegen in de beide laatste dagen 5000 man. I gratis. :t Ryks Inter- vorden afgei»- pakjes wan vijf een Ned. one n Nommer en i nevenstaand Wet gedepo- lering van ge selende IJL, AART Ia i

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1