4 IÏÏTHB2. Wl iar SWOMWB. Gouda* Nieuws- en Advertentieblad vpor Gouda en Omstreken, DE VERKIEZING. Maandag 12 September 1904. No. 9514. life VAiSiiEVI VG. Buileulandsch verzicht. :v M NT, 43ste Jaargang, o l'ZONEV V kregen aansUiU werden I XI. n toepassingen ter de Por- •rit. Zij geven rs niet kannen geen imitatie» n aantal onge- op aanvraag. ïlTti Co. an verkrijgbaar l DE VISCH- fO ets., 75 ct. rs en Drogisten MM! Rotterdam. £R, Apotheker, Vesthaven 108. 3n modellen te jaar voor per- an K. M. 1, De eenig vertegenwoordigers van de familie bij de definitieve zitting waren miss Meadowcroft en ik. Ieder op zich zelf gingen we naar Narrabee. «Goeden morgen I en Goeden dacht I» waren de eenige woorden geweest, welke de dochter des nd gratis. i het Ryks Inlet- 1 De „Daily Chronicle” verneemt uit Tsjifoe, dat Volgens volkomen vertrouwbare berichten de Japanners enkele forten binnen een myl afstand van Port-Arthur driemaal bezetten, doch telkens door de Russen weder werden verjaagd. Verschillende generaals, waaron der een divisie-commandant, zyn gewond. Amunitie wordt Port-Arthur binnengesmok- keld, zonder dat de Japanséhe inlichtingen dienst in staat is te ontdekken, hoe dit geschiedt. Gisteren nacht verlieten G jonken een plaats in de nabijheid van Tsingtau, geladen met versch vleesch en meel met bestemming voor Port-Arihur. huizes tegen mij had gesproken, van het oogenblik af, toen ik haar gezegd had, dat ik niet geloofde aan het leven van John Jago. We drongen cr op aan, dat beide gevangenen zich onschuldig aan moord zouden verklaren. Voorts maakten we bezwaar tegen de wettigheid vah de instructie. We beriepen ons op het oud- engelsche rechtsbeginsel, dat geen moord als be wezen mocht worden aangemerkt, voordat het lijk van den vermoorden persoon was gevonden, of alihans onwederlegbaar bewijs was geleverd voor het vernietigen daarvan. Onze slotsom was, dat we ontkenden, c^it er voldoend wettig bewijs was geleverd voor de schuld van de gebroeders Meadowcrott. Maar de rechters beslisten, dat er geen voldoende reden bestond om de rechtersver volging te staken. Nu werden de verklaringen der beide gevange nen voorgelezen. Daarop verklaarden we, dat die waren atgeperst door vreesaanjaging of althans door ongeoorloofden invloeden we drukten op sommige bijzonderheden, waarin de beide ver klaringen van elkander afwekén Overigens was onze verdediging in hoofdzaak dezehde als ze geweest was bij het voorloopig verhoor voor den magistraat. Thans beslisten de rechters, dat onze tegenwerpingen de geschrevene verklaringen niet konden krachteloos maken en die stukken werden derhalve als getuigenissen geldig verklaard. Toen de voorzittende rechter overging tot de résumplie van al het verhandelde, liet hij het aan de gezworenen over, te beslissen, of de verkla ringen der beschuldigden al of niet waren inge geven door hoop of vreesmaar mochten ze ov.r- De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz te Rotterdam op den 7 September 1904 executoir is verklaard Het Kohier No. 7 der Personeele belasting, difchst 1904. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen vön den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 9 September 1904. De Burgemeester voornoemd. R. L. MARTENS. Van verschillende zjjden wordt melding gemaakt van liet gerucht, dat een tweede slag by Moekden reeds in vollen gang is. De Echo de Paris verne int dit gerucht uit Petersburg en geeft tevens eenige bijzonder heden Het versto legerkorps, onder gene raal Muyendorf, en het 17e korps, onder generaal Bilderling zouden in dat gevecht met Koeroki’s troepen slaags geraakt zyn. fs dit juist, dan betreft In-t ditmaal geen slag tusschen de bride hoofdwachten. Latere be richten molden trouwens, dat Koeropatkine met het gros van zyn troepen naar Tieling is opgetrokken, waar hy zyn voornaamste stelling wil nomen. Daartoe waren reeds duizenden Chineezen vooruitgezonden, die in opdracht hadden versterkingen aan te leggen. Daar men, volgens een correspon dent van d«i Daily Chronicle, te Tokio elk oogenblik het belicht verwacht dat Moekden door de Japanners bezet is, is het niet waar schijnlijk dat Koeropatkine het voornemen had de stad Moekden zelf te verdedigen. De generate slat te Petersburg wist mede te doelen dat Koeroki naar het oosten oprukt terwijl Nodzoo en Okoc in no rd- - lyke lichting voortrekken, aan bride zijden van deii spoorweg. De Japanners hebben een deel van den spoorweg Yentai-Port-Arthur hersteld. Sedert het begin van den oorlog heeft generaal Koeropatkine in overeenstemming met admiraal Alcxejcf in de nabijheid van Moekden slfike forten laten aanloggen. Waarschijnlijk is het dus. in verband met zyn laatste telegram, dat hij zich nabij Moek den heeft opgosleld en weinig hecht aan het behoud v m de stad zelf.| MEUR telctH* VAM M. N worden »fg<de- de p«kjo»v»noif- en Ned. ona van Nomnier er. van nevenstaand le Wet gedepo it Voering vart ge- 1 bevelende BIJL., IEBAART Li. RINKMAN 4 Z« dat is hier het geval. „Met recht mag men vragen hoe dit te verklaren is, daar de Japanners tot nog toe z»*er voorzichtig bleken te wezen en er alleen op lossloegen, wanneer zy zeker meenden te zijn het beoogde doel te bereiken. Aan troe pen om zyn plan te volvoeren ontbrak het den grijzen veldheer nieten zyn bevelen tydens den slag toonden, dat het hem zeker niet aan militaire bekwaamheid ontbreekt. Wellicht bad hy met wat minder kracht van het zuiden en zuidoosten moeten op dringen maar de voortdurende aanvallen op den vyand in een richting, die zyn aan dacht moest afleiden van de omtrekkonde beweging waren meesterlijken evenzeer het ontzien van den vyand in het oosten, waar door deze in twyfel mo?st verkeeren, of daar de Japanners nog in de vroegere sterkte stonden. „Het is alleen onbegrypelyk dat Oyama, in plaats van den vijand door gedeeltelijke schijnbare terugtochten in het zuiden bezig te houden, van die zjjde met zooveel kracht optrad, voordat de omtrekking in het noorden volkomen was volvoerd. Hy moest cr voor zorgen, dat er geen wedren naar hot noorden mogelyk zou wezen, want hy kon weten dal de Russen aan lichamelijke kracht zyn Ja panners overtreffen, en dat degene, die door een snellen marsen hoopt zich te kunnen redden, tot meer volharding in staat is dan de vervolger „Dat Oyama, ondanks dit alles toch er op lossloeg, voordat Koeroki zyn omtrekkonde beweging volbracht had, zou alleen iu ver band staan met zyn wensch, op den verjaar dag van den Japunschen Kroonprins (31 Augustus) een overwinningsbericht te kunnen zenden Het is mogelyk dat dit juist is; maar uit een militair oogpunt zyn dergelijkc overwe gingen steeds af tc keuren. Doch ook op dit punt blijven de Japan ners oosterlingen. wetenNooit zal ik een woord meer met hem spreken Als razend, duwde ze me van zich at, en ging op haar kamer toe Maar bij haar deur gekomen, hield ze stil, en keerde naar mij terug. Haar edele natuuc sprak uit haar volgende woorden «Jegens u, vriend Lefrank, ben ik niet ondank baar. De zaak is maar, dat ik een echte vrouw bénen als zoodanig heeft het gévoel van schande me onbeschrijfelijk verbitterd Gééf me uw hand, mijn vriend God zegene u1» Voordat ik er erg in had, bracht ze mijn hand aan ha_r lippen, en kustte die, waarop ze ijlings de wijk nam in haar kamer. Op de plaats in de vensterbank, die ik zooeven had verlaten, zette ik me neder, vol van den blik, dien ze me had toegegeworpen, toen ze haar lippen drukte op mijn hand. Ambrose en zijn bekentenis, de rechterlijke vervolging, ja mijn ambtsplicht en mijn vaderland, dat alles vergat ik, terwijl ik daar, als een rechte dwaas, zat te droomen in de vensterbank. Het eenige wat mijn gemoed vervulde, was het beeld van Naomi, op het oogenblik dat ze me dien blik had toege worpen. en juist daardoor moet hij verkozen worden. Zoo iemand mag in een gemeenteraad niet ontbreken. Ook in de Hervormde Kerk heeft men gemeend den heer DORTLAND niet te kunnen missen, hij toch werd na het overlijden van zijn va der tot Kerkvoogd benoemd en neemt deze betrekking tot genoegen van de leden der Hervormde Kerk waar. De rondgestrooide praatjes dat hij geen candidatuur heeft aanvaard, kunnen wij beslist tegenspreken. Het is niet aan te nemen, dat alle liberalen in het tweede district ingenomen zuller zijn met de keuze der/kiesvereeni- ging. Vooral bij gemeenteraads-verkiezin- gen, waarbij men de candidaten door da- gelijkschen omgang kent, spelen sympa thieën en antipathieën een groote rol. Met den meesten aandrang moeten wij onze geestverwanten op het hart drukken, zich niet door persoonlijke grieven of opvat tingen te laten leiden. Laten zij bedenken, dat waar de partijen zoo scherp tegenover elkander staan, men verraad pleegt aan zijn beginsel en zijn politieke richting, indien men zich niet boven zulk een kleingeestige opvatting van zijn kiezerstaak weet te ver heffen. Men strijde voor zijn beginsel en niet voor de persoonde praktijk onzer kies wet eischt, dat men zijn stem uitbrengt op den candidaat die na beraadslaging met par- tijgenooten door de kiesvereeniging als de meest gewenschte op de lijst is gebracht. Laat niemand thuis blijven, zij doen niets anders dan werken in het voordeel der te genpartij. komt dus allen die opgeroepen zijn a.s. Woensdag tusschen 8 uur des voor middag» en 5 uur des namiddags op het appèl en stemt den candidaat der Vrijzin nige Kiesvereeniging „Gouda”, den heer ALEZANDER PORTLAND. Japan viert feest, over de „groote over winning" by Liaojang behaald Maar een deskundige schrijft in de Frankf. Ztg.„Ik ben er van overtuigd, dat maarschalk Oyama, ondanks de zegepraal by Liaojang, niet in de feestvreugde der Japanners deelt. H« t volk weet in don regel geen onderscheid te maken tusschen een meer of minder volkomen overwinning: het hoort van den terugtocht des vyands, van de dapper heid der eigen troepen, van buitgemaakte kanonnen maar de veldheer kan daar mede niet tevreden zyn. Wanneer Oyama meer gewild heeft dan den terugtocht van Koeropatkine naar het Noorden, en hy heeft dat „meer" niet bereikt, dan moet hy een mislukking boeken naast zyn succes. En l.lll INHE COIROT De Russen zyn begonnen met hut aanleggen van versterkingen rondom de haven. Een groot aantal gewonde Japanners ko men dagelyks van het front te Dalni aan. Er zyn daar, nu, naar gemeld wordt, 15,000 zieken en gewonden de geheele stad is een groot hospitaal. Alle groote gebouwèn wor den als ziekenhuizen gebruikt. De Russin verdedigen de stad met zoo veel moed en Volharding, dat sommige Ja- pansehe kringen het voor mogelyk houden, dat Port-Arthur het nog een maand, en wel licht nog we! twee maanden, uithoudt. 2ó) Weldra begon tij te prevelen «Och mijwat booze geest had zich van mij meester gemaakt, toen ik Ambrose begon Heftehèbben Ze huiverde en langzaam werden haar wangen met tranen bevochtigd. Nauw hoorbaar hernam ze Och mijnhedr Lfefrankik bid u, veracht me niet!» Met al de kracht, waarover ik op dat oogenblik kon beschikken, streefde ik er naar, om de «bekentenis* van Ambrose in een minder ongun stig daglicht te plaatsen. Zoo zei ik bij voor beeld «Hij ral wanhopig geworden zijn zijn moed zal hem zijn ontzonken en in weerwil vah zijn onschuld, zak hij dit middel hebben aangegrepen, om ten minste te ontkomen aan het schavo(.« Maar het mocht niet baten. Ze stampvoette van ergenis, stond op ea keerde me haar gezicht toe, een diépën schaamteblos op de wangen, en gfodte thtnen in de dogen. Somber sprak ze Gten woöM méér over hemIs hij geen ’WMemitr, wat is hij (dan Eén leugenaar en een waardl Neen! ik wil niets meer van hem Hot congres van vakvureenigingen heeft weer een groot, aantal besluiten aangenomen, waarvan wy er enkelen zullen noemen. Men klaagde, dat vele coöperatieve ver- eenigingen personeel in dienst hebben die by geen vakvereniging zyn aangesloten. Het congres besloot nu den wensch kenbaar te maken, dat by voorkeur aangeslotenen in dienst genomen zouden worden. Hoe sterk de coöperatieve vercenigingen zijn bleek uit du rede van den vertegenwoordiger van de Unie van coöperatieve verenigingen. Hy vertegenwoordigde twee millioen leden, zeide hy; de omzet der vereenigingen is 12,000,000 in het jaar en zy hebben 24,000 menschen iu dienst. Verdere besluiten waren, voor een alge meen pensioen op öOjarig.m leeftyd van ten minste 5 shilling in de weikvoor den achturigon werkdag (de mynwerkers van Northumberland stemden nu ook voor)voor de oprichting van een eigen dagblad Hot congres veroordeelde ook het afbeulun in het kleermakersvakdo arbeidswet wilde het zoo gewyzigd hebben, dat het werken thuis voor kinderen vóór en na schooltijd tuigd zijn, dat dit wel het geval was geweest, dan drukte hij hun op het hart, dat ze aan zulke ver klaringen geenerlei waarde moesten hechten Zoo maakte Zijn Edel Achtbare zich af van de zaak. In den loop van het rechtsgeding was gebleken, dat de Sheriff en de Gouverneur der gevangenis, met goedkeuring van den ouden heer Mead >wcroft Ambroie ha liien beduid, dat zijn eenige kans op lijïsbehoud bestond in het afleggen van een bekente nis. en dat ze (de Sheriff en de Gouverneur) alsdan hun best zouden doen om de doodstraf te doen vervangf-n door levenslange deportatie. Wat Silas betreft, zoo was het gebleken dat hij radeloos was van angst, toen hij die verschrikkelijke be.-chul li- ging inbracht tegen zijn broeder. Eent hadden we vruchteloos op die twee omstandighe len onze hoop gebouwd, dat het gerechtshof de geldigheid der beide verklaringen zou wraken thans werden we opnieuw teleurg.-stehl in onze ho >p, dit de gezworenen daardoor zouden zenoopt worden om het onschuldig uittespreken. Na een afoodejing van een goed uur keerden ze in de gerechtszaal terug met de uitspraak schuldig tegen beide de beschuldigden. Als naar gewoonte, wer I daarop aan beiden gevraagd, of ze ook iets tegen hun vonnis hadden intebrengen. Plechtig verklaarden toen de ge broeders zich onschuldig, en zwoeren dat hun geschreven verklaringen hun waren afgeperst door het hun 'voorgespiegelde uitzicht om zoodoen le te ontkomen aan de handen van den scherprechter. Alles vergeefs! Beiden werden ter doof veroor deeld. vervolgd) Woensdag a.s. worden de kiezers in het tweede district op de Houtmansgracht opgeroepen om voor een lid van den Gemeenteraad te stemmen, ter vervanging van den heer M. H. A. Straater, die wegens vertrek uit de gemeente zijn ont slag heeft genomen. Reeds is de eerste formaliteit der ver kiezing, n.l. de inlevering der candidaten- Ujsten geschied, maar zooals te voorzien was, zijn er meer candidaten dan voor de vacature noodig is, nl. de heeren A. Dortland en A. C. A. Hoffman. Deze verkiezing heeft weder het ka rakter gekregen van den strijd, zooals die hier ter stede in de laatste jaren gevoerd wordt, de kerkelijke partijen te genover de liberalen. Van zelf is de te volgen weg dus voor de onzen afgeba kend. Zij hebben hun stem uit te bren gen op den candidaat, die na gehouden overleg door de Vrijzinnige Kiesvereeni ging is gesteld, namelijk den heer A. DORTLAND. Doen zij dit niet, dan spe len zij in de kaart hunner tegenstanders en zij werken dan niet mede de liberale meerderheid, die in het begin des jaars irtet zóóveel moeite is verkregen, te ver- grooten. Zijn dus de kiezers van onze richting reeds ter wille van hun beginsel verplicht te stemmen op genoemden heer, zij be hooren dat ook te doen ómdat de keuze van den candidaat der Vrijzinnige Kies vereeniging „Gouda” zeer gelukkig is te noemen. De heer DORTLAND is een geboren Gouwenaar, die aan het hoofd staat van de gunstig bekende kassiersfirma Wed. Knox en Dortland en dus volkomen op de hoogte met finantiën en een goed financier is in allé Colleges op zijn plaats feCilLetox.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1