IK VOCAAL Ifflfli, nmim iu /u k Najaarsmantels en Regenmantels. BINNENLAND. J&' ahvhhthiVI'ikn Bultenlandsck Overzicht. Stadsnieuws. 3768t0 Staats-loterij Veemarkt te Rotterdam. Ontvangen UITVOERING op Vrijdag I September |«i>4, Zenuw- en llaaglijders 3i3a,a,cLg"eT7-er ning zonder ontspanning wordt overspan ning en deze wreekt zich aan alle partijen. Kome de tijd dat allen zonder onder scheid bijwijlen 't zij* elders, 't zij in eigen omgeving een bad kunnen ne men in de natuur. Kome de dag waarop allenniet een uitgezonderd, den tijd heb ben door lectuur, welke o.a. .bibliotheken aan bieden, hun geest te verfrissehen, hun gezichtskring te verruimen, hun leven te verrijken.® Kome bet oogenblik waarop alle ouders inderdaad met hun kinderen kunnen samen- loven en samen genieten, allereerst in een vriendelijke woning, waarin lucht en licht volop doordringen kunnen, ook nu en dan elders voedsel vergarend voor hoofd en hart. Onze maatschappij is nog geen Christe lijke maatschappij, zoo lang duizenden bij duizenden moeten ontberen, wat ieder behoeft 0111 mensch te worden in den heerlijken zin des woords. Wij gaan vooruit. Wij zijn op een beteren weg. Wij gelooven in een betere toekomst voor allen. I)it vertrouwen doe hopen en geduldi g zijn. J. F. TERNOOIJ APftL. Alkmaar. Het Japansche gezantschap te Londen pu bliceert het volgende telegram, dat Zaterdag uit Tokio werd verzonden „Ojama meldt, dat het Jupansche „rechtei"- leger, na de gevechten op 4 en 5 September, de kolenmijnen by Jentai en den Tsjoemen- tse-berg heeft bezet. Men^vermoedt, dat de hoofdmacht der Russen zich ten noorden van de Hoen-rivier heeft teruggetrokken. De plaatselijke, bevolking vertelt, dat de Russen 10,000 gosneuvelden en gekwetsten per trein hebben weggevoerd. Wy bobben do Jyken van over de 3000 Russen, die gesneuveld waren vóór do ontruiming van Liau-jang, begraven De vijand heeft de magazijnen in de nabijheid van het spoorwegstation ver brand, doch wy hebben ontzoglyko voorraden levensbehoeften en ammunitie buitgemaakt> -♦ Wuar do Japanners systematisch zwijgen en de Russen tot zwijgen zyn gedwongen, hoort men weinig over den toestand binnen de benarde veste. Een Times-telegram uit Tokio beweert te weten, dat het Russischo garnizoen den moed laat zinken en de sche pen in de haven zich niet meer weren, wan neer de Japanners schepen ter verkenning uitzenden. Deze verkenningen hebben uitge maakt dat de Sebastopol in oen wanhopigen toostand verkeert en ook do andere schepen min of meer beschadigd zyn. Hot aantal overgaven van Russische sol daten neemt sterk toe. Ook zuiveren de Russen don omtrek van don haven niet meer van de zee-mynen. Wy geven deze berichten voor wat zo waurd zyn, feitelijk oven als do volgende. Een Japanner zou to Dalni hebben verteld, dat do groote aanval op do stad nu bepaald is op heden, 10 September. Van uit Tsifoe zouden er 70,000 leege zukken zijn gezon den, terwijl er nog 60,000 worden opgekocht om, met zand gevuld, enkele grachten van de Russische forten op het rechtorfront by den aanval te dempen De C'hineozen vertellen, dat do RusSon oen roebel betalen voor elke granaat uit den Chineesch-Japanschen oorlog, die niet ontploft iszoozeer ifouden zy om ammunitie" ver legen zijn. Kapitein Wirren, de opvolger van Oech- tomski is tevens bevorderd tot schout-bij- nacht. Het verhaal, dat door het ontploffen van een grondmyn 700 Japanners geheel zouden zijn vernietigd, wordt van allerlei zyden bevestigd. Lange telegrammen uit Tsifoe bevatten afgrijselijke bijzonderhedenhet gebeurde 's nachts en beschenen door het zoeklicht zag men de lijken en verstrooide lichaarasdeelen in de lucht vliegen. De opmerkingen over de resultaten van den slag by Liaojang, zelfs in de Engelsche bladen, toonen steeds meer dat het succes vnn maarschalk Oyama niet zoo groot is, als het schijnt. Elke correspondent die in staat was den strijd gade te slaan spreekt met grooten lof over de dapperheid der Russen. En de „'Ti mes"-correspondent moet erkennen, dat in dezen vyfdaagschen strijd, de felste dien de wcrold ooit gezien heeft na den Amerikaan- schen Burgerooülog Koeroputkine, hoewel hy de nederlaag leed en tot den terugtocht gedwongen werd door overmacht van troe pen, door betere artillerie en in sommige opzichten door betere soldaten, toch zyn meerderheid heeft getoond door de strate gische plannen der Japanners te doen mis lukken. De „Times''correspondent die by het Japansche leger den slag medemaakte, seint aan zyn blad „Taktiek en strategie der Japanners ble ven beneden mijn verwachtingen. Mijn eer lijke overtuiging is, dat er geen buitenge woon strategische bekwaamheid bleek uit de wy«e waarop elk legerkorps werd aange voerd. Indien een van de beide oorlog voerenden een strategisch succes beeft be baald, dan staat dit aan de zijde van gene raal Koeropatkine, die zich er op beroemen kan. dat hy het hoofddoel van de Japanvchc operaties heeft verijdeld." Dit is een zoo besliste lof vai. den Rnssi- sclien opperbevelhebber, dat daaruit alleen reeds blijkt, met welk een meesterschap hy de operaties moet hebben geleid. En het blijkt meer en meer, dat de Rus sische nederlagen meer het gevolg zijn van den politieken dan van ,den militairen toe stand Rusland was niet gereed voor den strijd. Langzamerhand komen meer Russi sche legerkorpsen naar OostAzië. De spoor wegverbinding om het Baikalmeer is gereed en zal heden in gebruik worden genomen daardoor wordt de aanvulling van het leger gemakkelijker. Het is slechts de vraag of de oorspronke lijke fout, do politieke fout die Rusland be gaan heeft, kan worden nitgewischt zoo het meer troepen, meer artillerie en vooral goede aanvoerders in Oost Azië kan bijeenbrengen. gesteld in het Lagerhuis, betreffende de loonen voor „unskilled" werklieden in dienst der Regeering. Hierop had John Barns een amendement ingediend, dat destijds door Shackleton werd overgenomen omdat bet zyn zienswijze verduidelijkte. Doch toen op het Congres der Trade Unions Shackleton over die motie en het amendement van Barns w rd geïnterpelleerd, wierp hy de schuld geheel op Burns, die een „doelloos amende ment" had ingediend. Toen een der afgevaardigden op het Con gres vroeg of Barns vooraf kennis had ge dragen van de bewoordingen van de motie, antwoorde Shackleton ontkennend: ^daar Bruns geen lid is van de werkliedengroep wordt hy door ons niet erkend", zeide Shackleton. Dit is dezelfde quaestie die wy, met be trekking tot de positie van Keir Hardie reeds deze week in een bespreking over de Trade Unions aanhaalden. De parlements leden, zelfs zoo zij gekozen zijn onder de auspiciën van de „Labour representation committee" worden door de werklieden- afgevaardigden niet erkend, wanneer zij geen werklieden zyn of zich niet by de Labour- groep hebben aangesloten. En die noodlot tige staatkunde van „niht-erkenning", moet naar de „Westm. Gazette" doet uitkomen, aanleiding geven tot voortdurende onaange naamheden. Natuurlijk heeft Burns het er niet bij ge laten en is de quaestie van het Congres naar de pers overgebracht, waarin zy nu zal worden uitgestreden. Verspreide Berichten. voor het onderwijs iip. Nederland niets an ders zien dan een teruggang op den weg, dien wy ter rustige ontwikkeling na de pa cificatie in '89 in het belang van land en volk voor ons volksonderwijs meenden te zien inslaan. Erger nog, wy ocrdeolen de door minister .Knyper der Kamer voorge legde wijzigingen een aanslag op die ontwik keling in die mate, dat alle vooniitstreven- den in den lande tot duren plicht Hebben, alles in het werk te stellen, om de treurige gevolgen van dien aanslag, nu deze zeker niet kan worden verydeld, zooveel mogelijk te verzachten". Het uitreiken van -het vaandel aan het 9de regiment infanterie geschiedde Zaterdag middag in het kamp bij Millingen door H. M. de Koningin, in teg nwoordigheid van generaal Snijders, inspecteur der infanterie. Het kamp was voor deze gelegenheid door de manschappen kenrig versierd. De ten ten zjjn op de heide in liet kamp opgesteld in rijen, terwijl tusschen elke tweo rijen een breede strook grond is opengo'aten twee van deze groepen, dus vier ryen, zyn bewoond door een compagnie. Elke groep wordt geopend door tenten van adjudanten en ond rofficieren. Voorts verderop de tenten der officieren. De verschillende compagnieën hebben als het ware gewedijverd in het aanbrengen van versieringen, zoowel door het plaatsen van masten met groen omwonden en eere poorten, als op andere wy'ze. Voor vele tenten zyn perkon en perkjos aangebracht, met wapens, allerlei attributen en figuren, gevormd van verschillende tinten zandsteen- tjes, denne appels, enz enz., welk een en ander een aardigen aanblik opleverde Uit Den Helder wordt gemeld Men is hier druk in de weer, om zich voor het Koninklijk bezoek voor te bereiden. Geen avond zonder vergaderingen van feest en buurtcoramissies, bloemisten on gaswer- kers in volle actie, om te zorgon voor de noodigo versiering en illuminatiein het kanaal ongewoon veel booten en sloepen, die gereed gemaakt |inoetcn worden \oor de gondelvaarttimmerlui aan liet in elkaar zetten van een Koninklijk paviljoen by het spoorstation om niet te reppen van de drukte aan boord van de schepen en op de werf, waar handen te kort komen om alles mooi te maken voor de komst van H. M. en den Prins. Voor de huldebetooging van phatselyke vereenigingen, die by aankomst en vertrek van H. M. met vaandels en banieren langs den Stationsweg zullen zijn opgesteld, hebben zich 30 corporaties met raim 1000 leden aangemeld. Voorts is nog in voorbereiding een hulde betoon door de schooljeugd, die H. M. een ovatie zal brengen als Zy zich naar de werf begeeft om het korps adelborsten te Jnspec- teeren. In de scholen zullen de kinderen worden onthaald. Op de dagen van het Koninklijk bezoek belooft het te Heldor buitengewoon druk te zullen worden. Reeds nu is in de hotels geen kamer meer beschikbaar. Gemengde Berichten. Te Geldrop is zekere J. M-, onverhoeds aangevallen door de gebroeders G. en K. C. en met een bijl en mes vreeselijk aan den hals en rechterarm toegetakeld, terwijl door een der aanranders by de vlucht van hun slachtoffer nog twee r.evolverschoten op hem gelost werden, welke gelnkkig hun doel mis ten. By zyn thuiskomst had J. M. uit de hem toegebrachte wonden reeds zooveel bloed verloren, dat voor zyn leven gevreesd werd. Een der daders, die reeds de w{jk naar Duitschland had ondernomen, werd nog juist voor het vertrek van den trein waarin hy gezeten was, door de politie te Roermond gearresteerd. (Nbr. Ct.) Men schrijft aan de N. R- Ct. In den tnin van mevrouw de weduwe Stal Lugten, te Drimmelen, staat een abri kozen stamboom, die dezen zomer 9813 vrach ten hoeft opgebracht. De boom wordt nooit gemest of op bijzondere Wfize verzorgd1} hy beslaat met zijne takken een cirkel van on geveer 8 meter middellijn. In 1892 was de opbrengst 3000 vrachten, in 1895 8000, terwijl gemiddeld 600 ft 700 vruchten per jaar geplukt worden. De eigenares van dezen boom heeft in het geheele dorp elk huisgezin een mandje abrikozen laten be zorgen. Omtrent den moord, in den nacht van Donderdag op Vrjjdag te Venlo gepleegd, meldt men nog dat de verslagene, eene van .geboorte Duitsche vrouw, te Vierzem wo- nonde, 32 jaar oud, gehuwd en moeder van drie kinderen is. Haar l|jk, de sporen dra gende van aangewende pogingen tot onze delijke handelingen, werd te ongeveer 8 uren des morgens het eerst door kinderen die ziGb naar school begaven gevonden op, den Tijdens den Zaterdag gehouden maaltijd, ter gelegenheid van de manoeuvres, aan boord van cfe Mars, sprak admiraal Köster een toost uit, waarin hy er den nadruk op legde, dat de actieve vloot ten zeerste verblijd was door den lof en de veelvuldige sympathie- bewijzen van' den Keizer. Voor alles is de marine echter heden ten ,dage bezield met een gevoel van de grootste dankbaarheid, daar zy in den Keizer ziet den energieken, rustloos wakenden grondvester van de zich steeds ontwikkelende en toenemende oorlogs vloot. De Keizer heett echter niet alleen gezorgd voor het personeel en materieel, doch ook in de rangen van het marine officierskorps een geest gebracht van militaire flinkheid, die, wanneer het God behaagt, leiden zal tot groote dingen. Admiraal Köster besloot zyn rede mét een „Hoera" op den Keizer. De Keizer antwoorddeIn de marine en oorlogsvloot is een geest gekomen, zooals ik dezen wenschte te zien. Toen ik aan de re geering kwam, vond ik^een marine, waarvan het voortreffelijke officierskorps niet ten volle besefte dat het den persoon van den Keizer volkomen toegedaan moest zijn. Dit kon echter ook niet anders zyn bij de histo rische en militair-politieke ontwikkeling van de weermacht. Ik heb volkomen myn doel bereikt. Het offleierskorps der marine is myn officierskorps, de heeren zyn myn offi cieren, mijn kameraden geworden. Dank zy het tot stand komen van dezen uauwen, in- nigen band, die reeds sedert eeuwen bestaat tusschen do officieren van de landmacht en hunne koningen, kon de marine aan haar .groote taak voldoen. Want «ok hier geldt „Voorbeelden trekken, leeringen wekken". Ik begroet in dezen nieuwen geest den blijden lust tot opofferenden arbeid, tot gehoorzaamheid en discipline. In de ver blijdende zekerheid voor de toekomst, dat de marine bewijzen zal berekend te zijn voor de taak haar opgelegd als een goed, betrouwbaar wapen in mijn hand - dat flinkheid en moed, toewijding van goed en bloed voor koning en vaderland steeds le vendig zullen zyn in de marine hef ik dit glas op onder den uitroep„Hoera voor de actieve oorlogsvloot, voor myn marine". Generaal Von Trotlia rapporteert met succes bekroonde gevechten, geleverd door de atdeelingen onder Volkmann, Deimling en Estorfl. Veel Herero's, onder wie ook twee grootmannen, zijn gedood; veel veo werd buitgemnakt. Aan Dnitache zijde bijna geen verliezen. De vijand is blijkbaar naar bet oosten en znid-oosten geweken. De vervolging in oos telijke riebting levert buitengewoon ernstige moeilijkheden op vooral door gebrek aan water en door algeheels onbekendheid met het terrein, dnt nog nooit geëxploreerd is. Gouverneur Von Lentwein seinde: „Luitenant Von Stempel is den 30enAug. westelp van den Schanzo-berg in een gevecht togen de bende van het Herero-opperboofd .Morengo sterk ongeveer 100 man ge- snenveld. De beruadslagingen in de bijeenkomst der Trade Unions to Leeds hebben aanleiding gegeven tot een lieftigen stryd tusschen de Parlementsleden Shackleton en John Burns. Ir. Maart had Shackleton oen motie voor. Frankrijk. Een Tarynsch blad beweert, dat Do Courcel, de zaakgelastigde by het Vaticaan, den 15en October zyn post weer zal betrekken, wat zou wijzen op een regeling van bet conflict. President Lonbet zal te Bordeaux de ont- bnlling bywonen van ^en standbeeld voor Gainbetta en vervolgens meefeesten met do gymnastiekverenigingen uit den lande, al welke genoegens zullen plaats hebben in het aanstaande voorjaar. Do minister president Combes zal op 16 October ter gelegenheid van een feestmaal, aan te richten door de Republikeinsché Ver- eeniging te Epernay, een groote politieke rede houden, waarin hy het volledig programma zal mededeelen van de hervormingen, die hy aan de Kamer zal voorstellen. Duitschland. De pas verloofde kroonprins gaat ver moedelijk procedeeren. In zijn qualiteit als troonopvolger geniet hy een zekere toelage, waaronder ook behoort het kasteel Oels met onderhoerigheden, in Silezië. Nn stelt dc wet den prim vry van rijksbelasting, maar daar komt de stad of het dorp waaronder het goed ressorteert do verschuldigde ge meentebelasting vragon. Tegen dezen maatregel heeft de kroon prins protest aangeteekend en de recht bank zal hierover op 15 dezer te beslissen hebben. Italië De werkzaamheden in den Simplon-tnnnel zyn in de laatste weken zoodanig gevorderd, dat men hoopt in de helft van October met de doorboring gereed te komen. Het afwer ken van den tunnel zal dan echter nog ruim een half jaar in beslag nemen. De ondernemers rekenen er echter op. dat de nieuwe verkeersweg in het volgend jaar in gebruik zal worden genomen en reeds is een uitvoerige geschiedenis van het grootste bouwwerk in de maak. De 'beeldhouwer Ricci is begonnen met een gedenkteeken dat verrijzen zal vóór het nieuwe groote station te Domodossoln, de eerste stad die men met den bergspoorweg in Italië bereikt. Vebeen/ode Staten. Vermeldden we eergisteren, op gezag van Reuter, dat de staking van de arbeiders in liet vleesch-exportbedrjjf te Chicago door den president van de „Butchers Union" voor geëindigd verklaard was, heden geword ons de officieele mededeeling, dat de staking door bemiddeling van mr. John H. Hartog tot een oplossing gebracht was. China. Sir Robert Hart, de directeur-generaal van de Chineesche douane, moet besloten hebben, het hoofdkantoor nit Shanghai naar Peking te laten terugbrengen. Daarmede verdwijnt een der herinneringen aan de Bok sertroebelen. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" roept de correspondenten en afdeelingen te wapen tegen de voorgestelde wijziging der wet L. O. In het orgaan komt een uitvoerig artikel voor, waaraan wy het volgende ont- leonen „Wy kunnen in de voorgestelde regeling weg van Venlo naar Kaldenkirchen, niet ver van de zich daar bevindende brouwerij en op ongeveer 60 pas afstands van bewoonde huizen. Het droeg een tonw om den hals gestrikt en blijkbaar heeft er een hevige worsteling plaats gehad tusschen de versla- gene en d'\n moordenaar. Als vermoedelijke dader wordt verdacht een Duitscher, dia 3 jaar in Dnitschen mili tairen dienst en 12 jaar als soldaat iu het Oost-Indische leger heeft gediend en smid is van beroep. Deze werd, in den avond van Donderdag dronken zijnde, door de politie te Venlo in verzekerde bewaring gesteld en eenigszins ontnuchterd nog dienzelfden avond weer losgelaten. Hy was toen in het bezit van 20 marken. Diezelfde persoon meldde zich na middernacht in het Oranje hotel te Venlo om nachtverblijf, waar hy zich als een krankzinnige, althans zeer vreemd, aanstelde en waaruit hij des Vrijdags om 5 uur in den morgen is vertrokken. Eenigen tyd later zou hy nog in de nabij heid van meergemelde brouwerij door den brouwersknecht zyn gezien, waarna by te ongeveer 8 uur in dien morgen per spoor naar Wezel zou zyn vertrokken. Het gevon den horloge stond stil en weos 12 uur aan. Nog werd b(j het lyk een drinkkopje gevon den met opschrilt, zooals in bnrgergozinnen wel moer wordt aangetroffen. Het kopje was ongeschonden. Zaterdagmorgen is, naar de „Venl. Ct." meldt, bericht onfvaigen, dat een gevangen bewaarder in het tuchthuis te Brauweilvr, die op gevangenen, welke op een weg by Bracht werken, toezicht heeft, aldaar is aangehouden onder zware vermoedens,, den moord gepleegd te hebben op de v-rouw, wier lyk Vrijdagochtend gevonden werd. Hfi stond met haar sedert lang in ongeoorloofde betrekking. Het touw moet vac een bangn\at uit den gevangenwagen afkomstig zyn. Da, vrouw, is door een familielid uit Viersen herkend en heet Van der Ruhr geboren Hase- mans. By het lyk is o.a gevondeu een zilveren heeren remontoir-horloge in een metalen kast met celluloid pluatrbevestigd aan een lederen ketting met aan 't eind een miniatuur onder- of ficiers-sabelkwast (Pruis). In het horloge is aan de binnenzijde van den zilveren deksel het merk K 6147 gegraveerd, eveneens het getal 172244. Beide teekens schijnen door een horlogemaker gemaakt te zyn. De bin nenste deksel draagt het nummer 17831 en als is fabrieksmerk naast een halve maan een kroon. Te Godre Graig in Wales woont een zestienjarig meisje, een geboren advocate. Toen zy acht jaar was kreeg zy een paar wetboeken in handen, en sedert wil zy niets anders lezen- Zy is doorkneed in de wet en de vraagbaak van heel den omtrek als advizeuse in rechtzaken. Het meisje zal aan een universiteit verder gaan studeeren. Naar aanleiding van ingekomen klachten ovor onhebbelijk optreden van werklieden tegenover meisjes en vrouwen in spoorweg coupé^, heeft do H. IJ. S M besloten, om in de treinen, waarmede werklieden ver voerd worden, afdeelingen „dames" te reser veeren, waarin dan de vrouwen kunnon plaats nemen. (Haarl. Ct.) Hot Oo3tenrykscke ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft hot publiek openlijk voor een reeks va*-- Beriynsche huwelijks bureau! gewaarschuwd,, die ook in Neder- landsche bladen togeuwwfdig nog al adver- teeren en grown zw*wte!T,plegeH Even over de grejjptne hm*#, een moord aanslag plaats gttUajFt Dfr< zoon van een zekeren Q. M. Mtfübtcr -Meppen rydt geregeld dog ZiUw.ddg^ meteen wagen naar Schöiiingsfitwlj' (om veenkqljw^), oip winkel- waren enz. bfi zijn klanten te bezorgen. Op de terngreifr wttekttto hèmreen persoon, met een geladen geween op e%o, eenzame plek achter een turfl|oop|iop, cni lusle op een kor ten afstand een sohhbop hem, met het gevolg, dat hy doodelyty guwond i w*er4. Van den dader is geen spoorbék eqdt; In New-York gaat men een hotel oprich ten, alleen toegankelijk voor de weduwen van millionairs, die gewoonlijk van Nov. tot Feb. in de hoofdstad vertoeven. 'tZal ge bouwd worden in Central Park, en de prys per dag voor eon appartement, bestaande uit 20 kamers, zal 500 dollars zijn Het gebouw zal 16 verdiepingen hoog worden opge trokken. Men heeft berekend, dat er in de Unie 40 weduwen zyn, bezittende elk een fortuin van minstens een millioen dollars. Verschillende hebben 5 millioen dollars, vyf bezitten elk 10 mUlioen dollars, en vier zijn boven deze laatste som geschat. Voor het kantongerecht te Amsterdam werd Donderdag een wei-aardig zaakje be handeld. Een gehuwde dame, die er gaarne goed uitzag, en piet weinig trotse!» was op haar mooie blonde haar, ging op oen middag een „Toilet Club" b nnen aan de Leid^cho straat, en liet zich daar naar den oisch kappen. Zy had zoo gedacht, dat deze luxo haar wel 'n paar kwartjes kon kosten, maar by 't weggaan vroeg men haar drie gulden voor de bewerking. De dame schrok niet weinig by 't hooren van dit bedrag, maar de kapper, dit bemer kende, voegde haar vriendelijk toe „U kan ook een abonnement nemen van' dertig gnl den in 'tjaar, dan kan n zoo vaak komen als u wil." Nog geheel onder den indruk van de drie gulden, toekende de dame het abonnements contract voor de dertig, en vertrok Thuis vertelde zy het gebeurde aan haar man, die van zyn stoel opsprong en do soep terrine omgooide van schrik toen hy 't hoorde. „Maar dat betaal ik niet", riep hy uit, „waarachtig niet En de echtvriend hield woerd hy betaalde niet. Zelfs toen de kapper hem aansprak in rechten, weigerde hy betaling. De blonde lokken zijner vrouw waren hem geen dertig gulden waard Voor den kantonrechter werd namens den kapper beweerd, dat iemand een zaak als de zijne binnentredende, wel kon vermoeden, dat 't er te .duur zou zyn en namens den echtvriend beweerde mr Kokosky, dat dertig gulden voor blonde lokken niet kunnen ge acht worden to vallen onder de „gewone dagelfiksche uitgaven", waarvoor de wet ver ondersteld, dat de vrouw de machtiging van haar man heeftzoodat de man niet tot betaling verplicht is. Ook de kantonrechter vond 't het wyse- lykst er zoo over te donken, en de liaar- könstenaar uit de Loidsche straat kon zonder de dertig gulden naar huis gaan. De drogo zomer van 1904 kon moeilijk beter getypeerd byna zouden we zeggen gepariodeerd worden dan door de volgende ware gebeurtenis nit Dresden. Midden van do Carolabrug -- een brug met negen bogen sprong Dinsdag een levensmoede jongeling in do Elbo,s maar 't gelukte hem niet, te verdrinken er was geen water genoeg in de rivier (waarop an ders 's zomers vry groote stoomboot en varen». Een komiek in het Ceiitraltheater aldaar deed trouwens dezer dagen zyn publiek scha terlachen door 't vortooneu van een likeur glaasje water, dat by zeide hfi met do grootste moeite uit de Elbe was machtig geworden. Vrijdagmorgen c.a. halfiien was de spoor- wog-arbeider W. v. B., te Arnhem, bezig aan den spoordijk Arnhem Westervoort naby den Vosdfik fails op een wagen te laden. Plotseling viel by dood neder. Ge bleken is dat hfi met z'n hoofd tegen de rails heeft gestooten, waardoor een gapende wonde ontstond en vermoodelfik de hersenen zyn getroffen. Door dr. Couveé werd de dood geconstateerd de ongelukkige is met een goederentrein naar zyn woning over gebracht. (sa. C.") Daar de dokwerkers de overige haven arbeiders te Marseille ontslagen hebben van de verplichting solidair te blfiven hebben deze laatsten gistermorgen den arbeid weer hervat by do patroons die voor de scheeps lossers den 9 urigen en voor de karrevoer- ders den 10 urigen arbeidsdag toestaan. Het contract van 1903 wordt gehandhaafd terwyl de loonen niet zyn verhoogd. Ten gevolge van dezen belangrijken omkeer in den toe stand heeft de prefect last gegeven het patrouilleeren te doen staken. De Engelsche pakketboot „Cheshire" is gisteravond met 110 passagiers uit Marseille vertrokken, de brieven voor Egvpte en Indifi meevoerond. Dd Ni ve" is met 500 passagiers vertrokken. GOUDA, 12 September 1904. Zaterdagavond hield de vereeniging „Pro- videntia" iip Café „Unie" haar gewone drie- maandelyksche vergadering. Nadat ze door den voorzitter, de lieer J. M. de Jong, met een enkel woord geopend was, waarby deze nogmaals zyn hartelfiken dank den leden bracht voor het stoffelijk bewfis van belang stelling, hem nog dezen zomer geschonken, werd het woord gegeven aan den secretaris, wiens notulen van de vorige vergadering onveranderd werden goedgekeurd. Vervol gens bracht de penningmeester, d« heer de Hoog, verslag uit over den Bnancieelen toe stand, waarby bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 1095,94, by een uitgaaf van f 885,02, zoodat de kas het afgeloopen kwar taal van Juni -September f 190.02 was vooruitgegaan. Het ledental dat met 12 was vermeerderd en met 11 verminderd, bedroeg op het oogenblik 603. Thans kwam ter tafel een brief, ondertee kend door P. Schoonderwoerd en 60 anderen, in welken brief werd aangedrongen op be' zninigingen, wat salarissen en toelagen be treft. Nadat de eerste onderteekenaar up de vraag van den Voorzitter, of hy nog wat tot toelichting te zeggen had, ontkennend had geantwoord, sprak de lieer do Jong zyn verbazing uit over de ingokomen voorstellen. Ook de Secretaris, de heer do Peor, uitte zyn bevreemding, waarna Voor do verdere discussiën verschillende loden zich opgaven. lot zoover ging alles nog goed, toen eenige leden meenden, dat een der sprekers woorden bezigde, beleedigend voor hen en hier vol strekt niet op de plaats. Hierdoor ontstond een tumult, op aanhoudendo sommeeringen van dep Voorzitter werd niet gelet; de vergadering, die schijnbaar kalm was begonnen (dat er wat broeide, wist ieder)ontaardde in een poolschen landdag en Werd gesloten. Mogen we over dit onderwerp eenige woorden zeggen, dan vinden wy het met verschillende sprekers jammer, dat hier ar beiders tegenover elkander stonden, waarby, naar gereleveerd werd, van vooruitstrevende partyen, die Op vermindering van loon aan stuurden. Het is waar, de salarissen zyn hoo*, (de secretaris boekhouder geniet f 150) maar toch was deze zaak gemakkelijker te schikken geweest door kalmer besprekingen. „Flinis PoloniacMoge dit niet gezegd worden vap een vereeniging, die zoo lang reeds bestaat; (in November 30 jaar!) die in een bestaande behoefte heeft voorzien en nog voorzietdie aan zooveel honderden harer leden do behulpzame, misschien wel de redden 'e hand heeft geboden dio onder het tegenwoordige bestuur tot bloei en kracht is gekomen Mogen de geschillen, (en deze zyn thans groote)op vreedzame wyze worden bijgelegd, zoodat groei, bloei en kracht voor „Providentia" verzekerd blijven De Sphietvoreeniging „Koningin Williel- mina" hield, onder begunstiging van prachtig weder, gisteren den jaarlykscben Schietwed strijd voor de leden der Vereeniging. By dezen wedstryd was tevens gevoegd een korps wedstryd voor de hier ter stede bestaande Schietvereenigingen. Do Vereeni ging „Koningin Wilhelmina' bleef buiten mededinging. De uitslag is aldus Corp s-W e d s t r y d. Bataljon dd. Schutterij le prijs zilv. mod. 249 punten. 3e Bataljon 4e Reg. Inf. 2e prys bronz. med. 237 punten. ftoogsto Corpsschutter C. A Groenendal zily, draagmed. [56 punten. Personeel. Ie pr. P. J. Schlossor 52 p. servies. 2e 3e 4o 6e 7e le 9e 10e 11c 12è 13e pièeo de milieu. f)tl laartenschotel. 49 2 schilderijen, sigarenkoker. Botervloot. veiligheidslamp. tabakspot. 2 bloemen vazen, sigarenkoker, presenteerblad. 211 Appelwyjj. 1 bloomenvaas. J. H. Styns T. van Gent L. Bisschop J. Vermfi J. Smient J. v. Ofic C. Natzyl VV. Vermeulen G. Boer P.v.Wijngaarden 36 L- Verstoep 30 D. Verstoep 29 V r fi c Baan 3 schots le prys T. Halewfin 36 punten 2e W. Sliedrecht 36 3e Korp. .1. Hulleman 36 4e J. P. Mul 34 Vrye Baan Cylinder, le prys J. J. P. den Boer 55 punten 2e W. Sliedrecht 3e Jac v. d- Jagt 4e P. C. W. Begeer Vrye Baan le prys J. H. Styns 2e Jac. v. d Jagt 3e P. C. W. Begeer 93 4e D- Verstoep 82 Vaste Baan- lo prys J. H. Styns 46 punten. Na afloop van de prfisuitdeeling, die op de bovenzaal van „het Schaakbord" werd gehouden, werd overgegaan tot een biljard- wedstryd. le prfis Th. J. Droste. 2e L Bisschop. 3e D. Vorstoep. De postduiven vereeniging „De Zwaluw" heeft gisteren haro laatste wedvlucht met oude en jonge duiven van ujj Venlo gehou den, De duiven werden om 9 uur in vry- heid gelaten en bereikten hpre hokken als volgt le prys, J. Signor 55 55 55 Buks. 97 punten. 95 2e 3e 4e 5e 6e 7e L. v. d. Heuvel D. v. d. Broek W. Jansen A. Jongeneel M. de Jong J. den Edel G. L. Hammer oor mm. sec. 11 40 28 11 40 56 11 41 14 11 44 02 11 44 04 11 47 26 11 68 59 12 04 20 9e M. van Dam 12 40 58 10e A. Jongeneel 1 02 30 lie J. den Edel 1 40 35 Do eereprys, aangeboden door M. de Jong voor de twee eerstgetoondo duiven, is ge wonnen door J. Signer 5e Klasse. Trekking; van Maandag 12 Sept No. 5156 en 19558 ieder f 1000. 2951 I 400. 0642, 6700, 679 7, 17684 en 18518 ieder f '200. 2985, 4120, 5133 en 19015 ieder f 100, Prijzen van f 70. 6388 8480 1066!) 14411 0483 8519 10835 14502 0523 33 11061 66 6750 8663 11376 14773 6879 85 11021 1481! 7090 8795 11742 14917 7155 8899 11900 15030 7226 8940 12130 55 7411 88 12221 7526 9153 12328 97 91 12476 7644 9202 12562 774(1 16 12946 7851 78 13139 68 9508 41 73 60 83 7916 64 13245 8020 72 60 8140 42 4 2508 26 2746 181 3037 414 54 24 64 546 3183 49 3571 739 90 897 3634 912 3830 1033 4341 59 4607 93 26 1127 68 80 4808 1239 61 1307 5188 31 5374 41 5605 1483 17 1569 5782 1725 5979 2058 0074 213!) 6128 55 84 2255 6226 2369 6346 9813 13321 9942 13413 78 10135 55 90 92 13598 8201 10346 13616 23 10415 13813 8376 46 97 8401 54 13988 5 SI) 14228 15199 15317 15477 15690 15797 15817 15999 16290 16436 86 88 95 16520 39 16918 17362 17445 17507 17512 37 59 73 17637 17739 18585 18707 1 ss 12 15 46 18928 61 19055 19294 19409 19677 19719 19802 20062 20229 20450 20535 20627 20731 211817 Maandag 12 September 14)04. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen jv^iren voor 1 sic kwal. 35, 2de kwal. 32, 3de kw. cents per half kilo. Veile kalveren gOide aanvoer wiren voor iste kwal. 28, zfie kw. 24, 3»Ie kw 22 cent per half kilo. 1 Vette varkens goede aanvoer, prijzen waren voor 1 ite kwal. 2 2'/a 2de kw. 22. 3de kw. 18 cents per half kilo. Vette schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel in vft vee, vette kalveren schapen en lammeren prijshoudend, varkens traag <le NOP V KACTÉ'S in 'aMATT/S juw/rsjvm/v Beschermvrouwe H. M. de Koningin-Moeder. van in de Groote of St. Janskerk dos avonds ton V ore, met welwillende medewerking van den Hoor J. II. B. SPAANDERMAN. Bewjlzen van loegnng ad SO cents *yK verkrijgbaar bij do Boekhandelaars ,1. van BENTUM ZOON en bij den Koster. Leerlingen der Stedelijke Muziekselieol 2S cents. wordt nit overtuiging, als een werkelijke hulp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart u or It d.t boekje franco per post toegezonden door BLOÜPOEL'S Boekh. Zaltbommol. v

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2