iouda w 1 DA”. SCHMMMD. or OSLO EVER 'erk 1 h te; Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken reviLLETox, I 15 September 1904. 43ste Jaargang. No. 9517. Bullenlandsch Overzicht. I k ITO AP, Donderdag Y ZONEN, end wordt 8 van wrzitter. yl Verspreide Berichten. EINDE. IRINKM AN A Zs I STRICT II nteraad bij I de Heer oorzitter. etarix. yraftu^M a «.35 mat Medv- ut i«a jgb tar bij ITERS Jz. rijs van echtheid ia n kurk steed» voor den naam der Firma ►PPE ia Echte n, tesam^n igen in don naam des vervaardigd t wereldbó- »br* Stoll- E O U D|E DAMMER ttWI COURANT Telefoon to. S3 ADV ER TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MERK te letten I VAK M. N worden afgele ide pakjes van vijf 1 en een Ned. on» van Nommer en van nevenstaand de Wet gedepo dtvoering van .ge- a bevelende 1B1JL, SEBAART Lx. daarvan in zfln laatste telegrammen), die, daar Koeroki den spoorweg naar Jingkau niet tot zijn dienst beeft (het is blijkbaar alleen het Ta koesjan-leger, dat daarlangs opschuift) h -in in ernstige verlegenheid kun nen brengen. 1 Frankrijk. De Presse bevat een telegram uit Ajac cio, meldende, dat sedert eergistei morgen de gendarmerie van Pila Canale, een dorp van 1460 inwoners, 37 kilometer van Ajac cio verwijderd, in gevecht is met de Uevol king. Men gelooft, dat muiterij ontstond tengevolge van het dooden van een boer door een gendarme. Het aantal dooden en gewonden onder de aanvallers is onbekend. Het parket is met 20 gendarmes te paard van Ajaccio naar Pila Canale vertrokken. Duitschland. Door het blad Hamburger Nachricbten wordt medegedeeld, dat prins Herbert Bis marck inderdaad ernstig ziek is en dat zyn toestand aanleiding geeft tot bezorgdheid. Italië. De minister van marine deelt moe, dat den 9en September aan boord van bet oor logsschip Marco Polo”, kruisende by Che mulpo. een granaat van 152 millimeter is gesprongen. Door het inademen van de vergiftige gas sen zjjn drie matrozen gestorven, terwijl by zeventien leden van do equipage onder wie één officier eveneens vergiftigings verschijnselen zijn waargenomen, gelukkig niet van ernstigep aard. Servië. Twee bladen der oppositie zijn heftig uit gevaren tegen.den Montenegrynschen minis ter van buitenlandsehe zaken, Woekowitch, die den erfprins Danielo zal vergezellen naar de kroningsfeesten te Belgrado. Zij beweren, dat de minister de schuld De telegrammen uit Petersburg en Kau- pantse spraken van een hernieuwden op- marsch van de Japanners, en het heet, dat Koeroki zich reeds op 27 mijlen afstands oost van Moekden zou bevinden, dus op een terrein, dat voor de verdere operatiën van groot belang is. Gelukt het hem, over de Hoen-ho te komen, ui de hoogten ten noor den van die rivier te bezetten, dan ligt de weg naar Moekden voor hem open. Doch het terrein tusschen zijn tegenwoordige leger plaats en de Hoen-ho is door vele hoogten en passen bijzonder geschikt voor de verde diging en zal zeker niet zonder slag of stoot in handen van de Japanners vallen Het leger van Oekoe moet 20 mijlen Wes telijk van den spoorweg oprukken, dus on geveer langs de Hoen-ho, die Noordwaarts loopt tot zy zich (op ongeveer 15 mijlen znidwestelijk van Moekden) oostwaarts om buigt en dan weldra den spoorweg en den grooteu weg snijdt. Het is moeilijk te beslissen of de Russen te Moekden zullen vechten. Ter wille van de voorraden, die daar opgestapeld lagen, zullen zy het, dunkt ons, niet doen- Generaal Koeropatkin heeft zyr. plannen in dit opzicht met even groote zekerheid kunnen vaststellen als hy dit ten opzichte van Liaujang heeft gedaan. Iljj heeft in vergelijking met zjjn vroegere positiën het groote voordeel, dat er omtrent de bedoelingen van den vijand nu geen twijfel meer bestaat. Door een ver deeld opmarcheeren, gevolgd door een ver- eenigd vechten, hopen de Japanners alsnog de beslissing te bewerken, die hun te Liau- jang ontging. Inmiddels persen zij de Rus sische krijgsmacht als een buffer samen met het gevolg, dat de druk, dien hij bij het los springen zal kunnen oefenen, steeds krach tiger wordt. Het telegram van de „Moruing- Post” van gisteren geeft een denkbeeld van de hevigheid van den Russischen tegenstand vooral te Hejentai. En er komen berichten van pogingen van de Russen de Japansche verbinding over Feng-wang-tsjeng door te snijden (ook maarschalk Ojama gewaagt reik gekookt ink voor da- leolcpeb van colate) Al» van gebruiken, mate B. U Telegrammen van Japansche herkomst ge tuigen van de verbazing en bewondering, die de terugtocht van generaal Koeropatkin ge wekt heeft bij zyn vijanden’. „Hoorneer men ervan hoort, des te meer wint de oveituiging veld, dat deze operatie in de gegeven om standigheden, ten spijt van de manoeuvres der Japanners en den aard van het terrein een der kostbaarste lessen van den oorlog vormt” zoo meldt de correspondent van den „Standard” te Tokio. Teletoon No. S‘J. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ppst 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENT E N. Inzending van Advertentiëh tot 1 uur des midd. '3) Nauwelijks had het graf zich over den ouden man gesloten, of de erfgename van Morwick Hoeve zond een onbeschoft briefje aan Naomi, waarin haar verzocht werd, zich niet langer te beschouwen al. een der bewoners van de hoeve. Hierbij zij opgemerkt, dat miss Meadowcroft standvastig weigerde geloof te slaan aan oi*ae verklaring, dat Jago Naomi had ten huwelijk gevraagd, en later op schandelijke wijze had bedreigd. Ze beschul digde ons beiden van vuigen laster, voortvloeiende Uit haat tegen >dien vreeselyk miskenden en be- leedigden man.» Geen wonder, dat ook ik, even goed als Naomi, verzocht werd om de hoeve ten spoedigste te verlaten. Op denzelfden dag pakten wij, twee bannelingen, onze bagage; en met »onze respectieve valiezen ontmoeten we elkander in de eetzaal. Daar staan we nu allebei,* sprak Naomi, met een schalkschen glimlach. Allebei de deur uitgezet! U gaat natuurlijk naar Engeland terug, en ik zal wel zien, dat ik hier door de wereld kom In de Vereenigde-Staten kunnen fatsoenlijke i vrouwen licht werk krijgen en geld verdienen, mits ze een vriend hebben, die een goed woordje voor ze doet. Kunt u me raden, waar ik gaan deel van beide zyden wordt duidelyk te kennen gegeven, dat de stryd nog pas in de eerste periode is. En wanneer het thans nog ver verwijderde oogenblik aanbreekt, waarin de beide stijj- dende mogendheden den wensch naar vrede koesteren, dan bestaat nog steeds de mogelijk heid, dat zy een onmiddellijke onderhande- ling verkiezen boven de bemiddeling van een derde mogendheid. Wanneer men dit in het oog houdt, zoo besluit do Norddeutschc Allgeineine Zeitung, dan hebben alle berichten over bemiddeling of interventie niet eens een academische waarde. Toch is het van belang, dat in een offi cieus orgaan uitdrukkelijk verzekerd wordt in tegenspraak met de Engelsche be richten dat Duitschland noch aan bemid deling, noch aan interventie denkt. Een Oekase te Petersburg roept do reser visten van Kherson, Bessarabië, Tauriö en Yekaterinoslaf op om de soldaten van het district Odessa, die naar het Verre Oosten gezonden zyn, te vervangen. De plaatsen Odessa, Nikolajef en Lebastopol zyn van dezen maatregel uitgesloten. In de Engelsche bladen wordt met niet veel-ingenomenheid over de legeroefeningen in Essex gesproken. Aan Wynne wordt ver weten, dat hy den torugtrekkenden vijand niet behoorlijk op het lyf zat, gelijk hy in het begin te veel op een afstand gebleven is, zoodat er nauwelijks een ernstig treffen is geweest- Gisteren heeft Wynne nu blijk baar zyn schade willen inhalen. French had tot dekking der wederinscheping van zyn landingsleger by Weeley stelling genomen. Daaruit trachtte Wynne hem te verdrijven, maar vergeefs. Intusschen maakte het ruwe weer op de kust de wederinscheping voors hands onmogelyk. De verslaggever der Standard zegt van de schijngevechten „De indruk van wat wy de laatste dagen hebben gezien en gehoord is, dat de lichtvaardigheid en het gebrek aan ernst, die als verklaring van zoovele betreurenswaardige voorvallen in den Boeren oorlog werden gegeven, door onze pynlyke ervaringen niet verbeterd zyn. Het is integen deel zoo slecht als ooit te voren.” Of de man het beoordeelen kan, weten wy niet. De nieuwe gouverneur van Finland, prins Obolenski, heeft naar luid van berichten uit Helsingfors, in de laatste weken een reis door het land gemaakt en daarby ook de noordelijk gelegen steden bezocht. Overal ontving de gouverneur deputaties, die hem adressen overhandigden, waarin, zy het ook in gematigde taal, uiting gegeven werd aan het heerschende misnoegen, en wenschen en verwachtingen werden uitge sproken voor een betere toekomst. De indruk, die het optreden van den nieuwen gouverneur maakt, is tamelijk ver schillend. In zyn onderhoud met den redac teur van de Echo de Paris zeide prins Swiatopolk-Mirski, dat de kennismaking van prins Obolenski met de Finnen, van beide zijden aangenaam was geweest. Zoover gaan de berichten uit Finland niet. Over het geheel vond men Obolenski een vriéndelijk man, die niet zulke beleedigende of kwet sende uitdrukkingen gebruikte als Bobrikof gewoon was. Maar de hoofdindruk van zyn optreden was, dat men in hem geen strijder voor recht en wet verwachten kan wat hy zeide was onduidelijk of dubbelzinnig. Waar hy verklaard had, dat openhartigheid hem welkom wezen zou, ook wanneer het zaken betrof die hem in zyn functie onaangenaam zouden kunnen zijn,daar weigerde hy adressen van boeren-deputaties aan te nemen, waarin de toestand openhartig werd blootgelegd hy kon die, naar hy zeide, toch den Tsaar niet voorleggen. Tot den president van het Hooggerechts hof zeide hy „Ik hoop dat de uitspraken der rechtbanken zoo zullen zyn, dat de regeering niet behoeft in te grypen.” En wat de algemeen gehoopte opheffing der dictatuur betreft, zeide Obolenski, dat hy ook voor die opheffing is, maar dat daaraan niet kan worden gedacht, voordat de Tsaar uit Finland geen uitingen van haat en toorn meer verneemt, en de geest van verzet ge broken is. Zulke uitingen laten geen hoop op ver betering, zelfs waar de nieuwe gouverneur spreekt van verzoening en vrede. Prins Obolenski heeft echter gezegd, beoordeeld te willen worden naar zyn daden. Die zullen wy dus afwachten. Gisteren heeft keizer Frans Jozef vorst Ferdinand van Bulgarye in langdurig gehoor ontvangen en daarna aan den vorst een tegenbezoek gebracht. Des avonds had er een diner plaats in het kasteel van Schön brunn, waaraan behalve do beide vorsten on hun gevolg, graaf Goluchowski en Von Kör ber deelnamen. Vorst Ferdinand is dus wel met bijzondere voorkomendheid door den Keizer ontvangen; het heeft den schyn of men officieel het einde der verkoeling heeft willen constateeren, die sinds 1896 tusschen de beide hoven heeft bestaan, toen Ferdinand’s zoon Boris ov» r- ging naar de Russisch-orthodoxe kerk, ten teeken dat Bulgarye zich geheel in do be schermende armen van bet Tsarenrijk wierp. Het is wel teekenend voor de politiek van Ferdinand van Coburg, dat juist op dit oogen blik, nu Rusland door de complicaties in het Verre Oosten weinig invloed op den loop der zaken in den Balkan kan uitoefenen, pogingen doet om ook met Oostenrijk Hongaryo op goeden voet te komen. Wanneer dan de Balkan quaestie eindelijk eens afdoende wort geregeld zal Bulgarye onder bescherming van diegene der beide machtige mogendheden die op dat oogenblik den moesten invloed heeft, zyn eerzuchtige plannen van een uit- bróiding van macht en grondgebied, desnoods met geweld, trachten te verwezenlijken. De Londensche correspondent die onlangs by het Russische leger in Liaojang was, seint via Tientsin Toen de Japanners de Russen verjoegen van de Sjansampo-heuvels sloegen de hon gerlijdende Russische troepen in Liaojang, wetend dat de stad toch moest vallen, uit den band, en plunderden zij de Chineesche .en Europeesche winkels, vernielden wat zy niet noodig hadden of konden meenemen, staken de balen, kisten en zakken met de bajonetten open, en wierpen de iiihoud op de straat. De Russen vonden daarby veel sterken drank, waardoor de soldaten dronken wer den, zoodat zij tot nog meer uitspattingen overgingen. Toen de Russen terugtrokken zetten di Chineesche troepen hot werk voort dat de Russen waren begonnen- En toen de Ja panners, na vyf dagen gestreden te hebben zonder voedsel, met uitzondering van droge ryst, in de stad kwamen voltooiden zy de plundering. Daar de winkels reeds geheel leeg gehaald waren, braken zy in pariten- Here huizen. Thans zyn de Japansche troepen reeds uit de ommuurde stad teruggetrokken, en is een verbod uitgevaard die zonder byzon- deie vergunning binnen te gaan. De berichten over interventie of over het bemiddelend optreden van Europa, en meer in bet bijzonder van Duitschland, geven de ufficieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung aanleiding tot een artikel, waarin het blad uiteenzet, dat het tijdstip voor zulk een op treden voor bet oogenblik zeer ongunstig gekozen is. Duitschland, zoo zegt het blad, heeft tydens den Spaanscb-Amerikaanschen oorlog duidelijk er op gewezen, dat bemiddeling slechts km plaats hebben, als beide oorlog voerende partijen den wensch daarnaar uit spreken. Ieder ingrijpen onder andere om standigheden is geen bemiddeling, maar interventie. I)c Oost-Aziatische crisis is, zooals duidelijk blijkt, nog ver verwijderd van het stadium waarin van bemiddelend optreden ook slechts theoretisch sprake kan zyn. Rusland noch Japan toonen de minste neiging de wapens neer te leggen integen- zou, om een betrekking te vinden Ik acht me gelukkig u een plaats te kunnen aanbieden. Kom aan I Dat is heerlijk I Is het een plaats in pen magazijn of op een telegraafkantoor Maar neenhoor’t Was htel wat anders Ik sloeg mijn arm om haar middelen voor de eerste maal drukte ik haar een kus op de lippen. Toen fluisterde ik Lieve Naomide plaats, die ik u aanbied, is aan mijn huiselijken haard. Zeg, lieve Naomi I wilt gij mijn vrouwtje worden Jaien zijn er sedert dien onvergetelijken dag verloopenen hoe lang de wittebroods-weken ook reeds achter den rug zijn, nog ben ik even verliefd op haar als ooit te voren. Eenige maanden na de inzegening van ons huwelijk, schreef mijn vrouw aan een goede ken» nis te Narrabee een brief, waarin ze vriendschap pelijk verzocht, op de hoogte te worden gebracht van hetgeen er op de Morwick Hoeve omging. Op die wijs kwamen we kort daarna te weten, dat Ambrose en Silas verhuisd waren naar Nieuw-Zeeland, en dat Miss Meadowcroft de hoeve bewoonde met geen ander gezelschap dan ondergeschikten. John Jago had geweigerd haar te trouwen, en was nogmaals verdwenen. Waar hij gestorven was, wist niemand te zeggen.

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1