lil W l'iï 1 M. 1 r, jfleveraneiers). ct. bij IJ y •Borst’ t MouwK’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Dinsdag 27 September 1904. No. 9527. leiizttj Bultenlandsch Overzicht. FEVILLETOX. a t stallen. - H lluenza, H'lliiqr, I lï”, 43ste Jaargang. AUfekfll I ij vim Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. onder de 4 r bertrij- i etc. In de gebroiks- MAXiZs. 4 f' - Pissebedden. S rs, Hoender- dere Vrucbt- geb uik, an te be- /0.50. /0.90, -1 doen .genezen i van odds Idberoeinde NINGBLOEM [,Aain- tiaxane Ijensten, ƒ0.50. itmuldel a, h* ie itend in fiOHDSCHE COIRAVE nrakte, slechte «volgen, ikeucht, onschadelgk ings-vet neemt dadelyk Geneest onfeil- idtronden. Ook het vel tegen klierach-tig- jhts- en andere en wonden. stekeningen bij winterhanden schurft, dauw- ■and- en »ny- zweringen ver- 1 niet alleen, irect hiermede oorkomt njetj, ng en koud doos, 6 stuks >te doos 100 Telefoon So. ft3 ADV KRTEN TIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. /«N I Telefoon No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. toekomststaat uitgemaakt op de meest per soonlijke wijze, waarbij noch Südekum’s lak-schoenen, noch zijn Gigerlvesten of „Stek- kragen” werden gespaard. Toen dit artikel beke >d raakte, kwamen er al spoedig twee vermanende voorstellen in, door tal van afgevaardigden onderteekend, waarin de afkeuring der party over dit op treden van dr. Mehring werd uitgesproken. Na een debat, waaraan de afgevaardigden uit Baden en Leipzig deelnamen, stelde de voorzitter voor, dit impromptu-voorstel later ««dól de „Varia” der agenda te behandelen. Daarna kreeg de heer Ledebour een woede- stuipje. Hem waren in de Vorwilrts over zijn bonding in het Schippel debat eenige ver keerde uitdrukkingen in den mond gelegd. De redacteur der Vorwfirts maakte zijn excuses, doch had het ongeluk, daar de hatelijkheid bij te voegen, dat hy natuurlijk gedacht had, dat Ledebour de motie van afkeuring loyaal zou hebben uitgelegd. Ledebour snelt naar het spreekgestoelte, buiten zichzelf van woede en begint een heftige oratie. Toen hij echter het woord perfidie gebruikte, brak de storm onder zyn auditorium los en hy was wel genoodzaakt door het roepen van sluiten, sluiten, al spre kende van zijn Olympus neer te dalen. Men zegt, dat Schippel de partij heeft ver laten. Hg was althans noch bg de Helgoland- sche tocht, noch Vrijdag op de zitting. Vervolgens komt do viering van den eersten Mei ter sprake. Ik keek naar de kaarten, zooals my be volen was Er lagen nog zeven op de tafel. Tante nam twee van den eenen kant en twee van den anderen weg, waarop zy my verzocht, de twee buitenste kaarten te nemen van de drie, die er nog op de tafel lagen. Ik nam de klaveraas en schoppentien op. Nu hief tante Chance hare oogen naar de zoldering op met een blik van vrome dank baarheid, die het geduld van moeder opeen zware proef stelde. Klaveraas en schoppen tien, by elkaar genomen beteekenden vooreerst, goede tyding (blijkbaar de tijding, dat ik de betrekking van stalknecht gekregen had ten tweede, een reis, die my wachtte (hetgeen zeker op mijne reis van den volgen den dag betrekking hadten derde en eindelijk, een som gelds (waarschijnlijk het loon als stalknechtdie lag te wachten om den weg naar myne zakken te vinden. Nadat tante my de toekomst in deze bemoedigende bewoordingen verteld had, weigerde zy, de De aanval op de forten van Port-Artbur, die op 19 dezer begon, duurde meer dan 50 uren en had tot uitslag dat dr(e belangrijke stellingen en zes kleine, maar zeer veel last veroorzakende forten tnsschen Sjoesjoegen en Erlnensjan werden genomen. Een merkwaardige aanvulling van de Vrijdag medegedeelde beschouwingen in den „Temps” over de anti-Europeesche stem^ino- in Japan, vinden wy in een brief vai correspondent der „Frankf. Ztg.” te Het was toen de Russische schepen uit Port Arthur naar Tsingtan waren gevlucht, dat de felle stemming tegen Duitschland doorbrak. Zonder te weten wat Duitschland doen zou, begonnen de Japansche bladen, in hun artikelen, van een „overeengekomen spel” te spreken, en drong de „Asaki” op proef verder voorttezetten. „Neen, neen, boste jongen 1 ’t Is een verzoeken van de Voor zienigheid, meer van de kaarten te vragen dan de kaarten ons nu verteld hebben. Ga morgen naar het deftige huis toe. Je zult by de deur een brunette ontmoeten en dezen zal haar best doen om je de betrekking van stalknecht te bezorgen, met al het loon en de fooien, daaraan verbonden. En misschien zal je, als je je zakken vol geld hebt, je tante Chance niet vergeten, die zich met don bijstand der Voorzienigheid met dertig pond in *t jaar weet te behelpen,” Ik beloofde, |dat ik, zoodra mijn ledige zakken gevuld waren aan tante Chance zou denken, die, in ’t voorbijgaan gezegd, ver schrikkelijk op geld gesteld was. Hierop sloeg ik een blik op moeder. Zy had er hare toestemming toegegeven, dat hare zuster de zaak tnsschen ons zou beslissen, en hare zuster had deze ten mijnen gunste beslist. Zy maakte nu geene tegenwerpingen meer. Zwijgend stond zy op, gaf my een kus en slaakte een diepen zucht en toen verliet zy de kamer. Tante Chance schudde het hoofd. „Ik zou haast denken, Francisdat je moeder een heidenseh begrip heeft van de kracht, die er in de kaarten gelegen is.” Den volgenden morgen by het aanbreken van den dag ging ik op reis- Ik keek nog eens naar ons huis, toen ik het tuinhek Kleiweg E, 1 (>0 Irecht. PLN'KSE L Host vip B JT- K. VAN DEK tingneen, Wed. P, Oudewater 1, te Benschop De Tsaar zond aan generaal Gripenberg, commandant van het militaire district Wilna, een eigenhandig schrijven van den volgenden inhoud De groote hardnekkigheid waarmee de Japanners den oorlog voeren, de volhar ding en de hooge militaire eigenschappen hunnor troepen deden my besluiten onze strijdkrachten op het oorlogstooneel aanzien lijk te versterken, ten einde zoo een definitief resultaat in den kortst mogeljjken tyd te kunnen verkrijgen. De sterkte van de troepen heeft thans een zoo hoog cyfer bereikt, dat het niet meer mogelyk is hen in een enkel leger te vereenigen. Ik heb het daarom noodig ge acht de troepen in Mandsjoerye in twee le gers in te deelen. Bevelhebber van het eene zal blyven generaal Koeropatkine, u benoem ik tot bevelhebber van het andere. I I De „Daily Chronicle” ontving een telegram uit Liaojang van 20 Sept, meldendeEr heerscht een hevige koude en zware regens vallen. De Japansche troepen, zonder tenten, lyden zeer hieronder. De wegen zyn voor transporten in slechten toestand. Officieel wordt bevestigd dat de Japan sche verliezen van 25 Ang. tot 4 Sept, be droegen 21,000 man. De hevige verliezen hebben echter het moreel der Japansche troepen niet geschokt. Hun gevechtswaarde is nog schitterend en de gapingen in hun ge lederen zyn reeds aangevuld. De troepen zyn voldoende voor den verderen opmarsch. De Russische kruisers „Smolensk” en „Pe tersburg” kwamen te Port-Said in den middag en vroegen verlof een voldoenden voorraad steenkolen in te nemen om Libau te berei ken. Daar dit geweigerd werd, wachten zy nu toestemming af om voldoenden voorraad in te nemen teneinde tot Bizerta te komen. Zy zullen genoodzaakt worden binnen 24 unr Port-Said te verlaten. De Engelsche kruiser „Furions” die op het oogpnblik hier voor anker ligt kreeg bevel zich gereed te houden om in zee te steken, binnen twee uur nadat het bevel daartoe gegeven wordt. Harry Marks, de hoofdredacteur van de „Financial News” en nu candidaat der unio nisten in Thanet, is de „Times” het antwoord niet schuldig gebleven. In zyn blad wordt het volgende aangevoeld: De „Times grondt haar beschuldigingen in hoofdzaak op een proces van 1890 en op een van 1903. By het proces van 1890 verklaarde de president der rechtbank dat hy het geheel met de uitspraak der jury oneens was en do voor naamste getuige heeft sedert erkend, dat haar getuigenis onwaar was. By het proces van 1903 was Mirks niet betrokken, maar op een beschuldiging van iemand die zyn yyand was vond de rechter het gepast een uitval tegen Marks te doen, terwijl deze niet aanwezig en ook door geen advokaat ver tegenwoordigd was. Tegen een dergelyke handelwijze van een rechter, die bovendien niet ter verantwoording kon worden geroepen, protesteert Marks. Vervolgens. Marks heeft reeds in 1892 en daarna in 1895 voor de Tory’s candidaat gestaan. Toen had de „Times” geen woord tegen Marks te zeggen, ofschoon zy alles van het proces vqn 1890 wist. Dat niet een buiging tegen den rentmeester maakte en deze de reden van myne komst meedeelde. Zyn antwoord voltooide de nederlaag der waarzeggerij van tante Chanze. Myn ongeluk vervolgde my nog. Juist dienzelfden mor gen had er iemand aanzoek om de betrek king van stalknecht gedaan en deze gekregen Ik verkropte myne teleurstelling zoo goed mogelyk, bedankte den rentmeester voor zyne inlichtingen en begaf my naar de her berg van het dorp om de rust en voedsel te verkrijgen, waaraan ik zulk een groote behoefte had. Voordat ik de terugreis aanvaardde, vroeg ik in do herberg naar een en ander en kwam daardoor te weten, dat ik by mijne terugreis een heel eind kon uithalen, door een anderen weg langs te gaan. Voorzien van volledige inlichtingen omtrent de verschillende zypaden, die ik moest inslaan, begaf ik my op weg en wandelde tot aan den avond voort, ter wijl ik slechts een enkele maal ophield om een boterham met kaas te gebruiken. Tegen het vallen van den avond be£bn het geducht te regenen en te waaienen ik bevond my tot overmaat van smart in een gedeelte van het land, waar ik geheel onbekend was, ofschoon ik giste, dat ik nog zoowat vier uren van ons dorp verwijderd moest zijn. Wordt vervolgt,) krachtige maatregelen tegen Duitschland aan. „Indien onze houding”, zoo zeide het blad, „den Duitschen keizer niet bevalt, dan moge Zyne Majesteit schuimen van woede, maar als Duitschland zyne neutraliteit schendt ten gunste van Rusland, dar. kunnen wy geen consideratie meer gebruiken.” De „Jili” werd nog duidelijker„In dat geval is er niets wat ons verplichten zou Duitschlands neutraliteit te eerbiedigen-” De „Nippon” verklaarde zelfs, dat Duitsch lands neutraliteit, van bet begin af, nooit „bona fide” was geweest.” En de „Nichi Nichi” het blad van markies Ito verklaarde „Zoo Duitschland do Russische schepen veroorlooft uit te loopen (uit de haven van Tsingtan) en Ja pansche schepen te kapen, valt de schuld daarvan op Duitschland.” Deze uitingen, die door niets gerechtvaar digd waren, daar Duitschland van den aan vang af de neutraliteitsverklarir.g loyaal had gehouden, toonden alleen hoe diep de* haat legen de Europeesche mogendheden by Japan geworteld is. De houding van de Japansche pers was te merkwaardiger, daar in Duitsch land over het geheel meer sympathie bestaat voor de Japanners dan voor de Russen, wat in Japan zeer goed bekend is. Een paar dagen later, toen Duitschlands verklaring betreffende de ontwapen:ng der Russische schepen bekend werd, moest de Jajpansche pers noodzakelyk een anderen toon aanslaan. Maar de uitingen, in een oogenblik van boosheid, geven een denkbeeld, van wat er sluimert op den bodem der dingen. Het is in Duitschland Vrydag niet zoo kalm geweest in het Bremer Casino als de vorige dagen, doch met vereenigde krachten heeft men de kalmte in de boezem der ver gadering kunnen bewaren. Het eerste kwam het Mehring schandaaltje 4 l’improviste tus- schen de punten der agenda vallen. I Dr. Mehring, redacteur van de Leipziger Volkszeitung was, zooals men zich herinnert, een der voornaamste strijders verleden jaar in de Dresdener arena en toen door Bebel, die met bet geval wat in zat, een psycho logisch raadsel genoemd. Nu heeft dr. Sü- dekum het ongeluk gehad by zyn verdediging van Schippel bij de woorden: Schippel is een psychologisch raadsel, een kleine toespeling te maken op de quaestie Bebel-Mehring, door te zeggenzooals er wel meer in de party voorhanden zyn. Daarop was de Leipziger Volkszeitung los gebarsten in een werkelijk infame scheldpartij, Siidekum werd behalve voor ridder van hooge prinsessen en opperhofmaarschalk van den opendeed. Voor bet eene raam stond moeder met haar zakdoek voor de oogen, voor het andere tante Chance, die schoppenvrouw aan my voorhield, ten einde my by mijn vei trek te bemoedigen. Ik wuifde beiden met myne hand toe, om baar nog een laatst vaarwel toeteroepen, en stapte lustig den weg op. Het was toen de laatste Februari. Weest zoo goed, hierbij in ’t oog te houden, dat de eerste Maart de dag en ’s nachts twee uur het uur was, waarop ik geboren ben. V. Nu weet ge, hoe ik er toe kwam om mijn huis te verlaten. Thans moet ik u meedeelen, wat er op reis gebeurde. Ik bereikte het deftige huis, don afstand in aanmerking genomen, in een vry korten tyd Reeds terstond bleek het nu, dat de voorspelling van de kaarten in dit opzicht niet uitgekomen was. Degene, die my by bet hek ontmoette, was geene brunette, ja, in ’t geheel geen vrouw, maar een jongen- Deze wees my den weg naar de vertrekken der bediendenen nu bleek het dat de kaarten het alweer mis hadden gehad. Ik ontmoette niet éene vrouw, maar drie, en geen^ van drieën was een brunette. Ik heb al gezegd, dat ik niet bygeloovig ben, en dat is de waarheid. Maar ik moet erkennen, dat myn hart een weinig klopte, toen ik De stryd was zoer heftig, maar dank zy de zorgvuldige voorbereiding der Japanners waren hun verliezen, hoewel aanzienlijk, be langrijk minder dan de verliezen by vroe gere aanvallen. De Japanners schatten de verliezen, thans op 3000 man, maar de Rus sen hier beweren berichten te hebben ont vangen, waaruit zou blijken dat de Japansche verliezen drie maal zoo groot zyn. Het fort Koeropatkin, een van de ver overde posities, WW gebouwd na generaal Koeropatkin’s inspptie der verdedigings werken, met bet d$l de bronnen der water leiding te beschermen. Deze bevinden zich thans in de macht der Japanners. De beschieting werd zonder ophouden van voor het aanbreken van den dag op 19 Sept, tot ’s namiddags van 20 Sept, voortgezet, Vele bommen kwamen thans uit een rich ting waaruit vroeger niet werd geschoten, waaruit blykt dat de Japanners vele zware kanonnen in nieuwe stellingen hebben ge bracht. In den middag van den 20ste begon de Japansche infanterie op te [rukken. De kleine forten ten zuiden van Sjoesjoegen boden slechts kort weerstand, daar zy zwak bezet waren, maar de inneming van bet fort Koeropatkin eischte zwajren stryd. Te vyf uur des middags namen de Japanners een klein fort, dat Itsjan bedreigt. Hiermee eindigde de hevige stryd van dezen dag, maar de Japanners hadden nog vele uitvallen te weerstaan. Gedurende den nacht werd het bombar dement voortgezet, voornamelijk tegen een ander fort dat van hoog belang werd ge acht daar het Itsjan en Antoesjan be- heersebt. Den volgenden dag deden de Ja panners een aanval op dit lort, een bevig vuur van geweren en maxims begroette hen en een wanhopig gevecht van man tegen man volgde toen de Japanners het fort binnen drongen. Bijna de geheele bezetting waspd gedood en gewond- Het fort werd genomen* Een boot uit Dalny beweert dat het bey/gf vechten op 24 Sept werd hervat. j merkwaardige aanvulling Temps” over de anti-Europeesche stemming an den Tokio. s

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 1