TAILOE COSTUMES BINNENLAND. Stadsnieuws. n 9 9 376stö Staats-loterij Rechtzaken. Posterijen en Telegraphic. Ontvangen .le NOUVEAUTÉS REGENMANTELS. ITvvtfa AOVIIRTEfNTIÜlN Vermoedelijk overlüden. met '2000 ipan gevraagd worden, waardoof het totaal komt op 40.000. Oostenrijk Hongarije. Het orgaan der Hongaarscho onafhanke- I ij kheids party Egyetertes, een der ondste bladen in het land, waarVan Frans Kossuth hoofdredacteur is, zal aan den meestbie dende verkocht worden. Door financieele inoeielykheden heeft de verkoop plaats op verlangen van den papierleverancier. Denemarken. De onderhandelingen van de regeering met de „Nordischa Telegraphen-Gesell- schaft" over het aanleggen van een kabel naar IJsland, zullen weldra eindigen. De telegrafische verbinding met IJsland is zoo goed als verzekerd. Portugal. Aan do Petit Bleu wordt bericht, dat de Cortes ditmaal van de gewoonte, om eerst den '2en Januari weer byeen te komen, zullen afwfiken en reeds Donderdag a.s. zullen vergaderen om de dringende tabaks- vraag te bespreken. Rusland. Te Bakoe zyn weer 19 personen door de cholera aangetast. 9 Inwoners zyn aan die ziekte reeds overleden. Turkije. De regeoring heeft vier torpedobooten by Crenzot besteld. STATEN-GENERAAL. I ff MC MC M A IfM K tt. Zitting van Dinsdag 27 September. Adres van Antwoord. De heer Troelstra schaarde zich aan de zyde van de bestrijders der liberale opvat ting, dat alleen het ontbindingsrecht zou mogen worden toegepast by een conflict tusschen Kroon en Kamer. Maar elk debat over het wezen der ontbinding was z i. vruchteloos, waar over de beteekenis van de Hooger Onderwijswet zoo groote verwar ring bestaat, zoowel in de kringen der Re geering als by de liberalen. Spr kan begry- pen dat de Regeering, waar zy in deze Ka mer de meerderheid achter zich had, die ook trachtte te krijgen in de andere Ka mer te meer begreep hy dit Van deze Re geering, die een machtspolitiek voert, waarin zy verleden jaar door de liberalen 'tegen over de arbeiders werd gesteund. Daarom deed 't spr. eigenlijk genoegen, dat dé libe rale Eerste Kamerleden zoo ongegeneerd naar huis werden gestuurd. En de ontbin ding deed hem nog meer genoegen, omdat deze Regeering voor een enkel wetje dit middel hanteerde, dat in de meer conser vatieve bladen een revolutionaire daad werd genaamd. Intusschen, spr. begreep die houding der Pers na de lezing van het rapport aan de Koningin, waarin wordt gewaagd van een conflict tusschen Kamer en Kabinet. En dit werd geschreven door een minis ter, die den Koning beschouwt als Over heid, souverein- Waren er geen andere we gen mogelijk geweest tot oplossing van de kwestie? Waarom aan de Koningin voorge steld ontbinding of aftreden van het geheele Kabinet? Waarom niet van den minister, die het ontwerp had onderteekend P Spr. toch is van oordeel, dat er onder de coalitie wel een man te vinden ware geweest om den minister Kuyper te vervangen. Spr. oordeelt dan ook, dat de ministers pressie hebben uitgeoefend op de Koningin, geheel in stryd met vroegere uitlatingen van dr. Kuyper over de plaats van de Kroon in ons staatsleven. Wat by deze ontbinding het meest in het gedrapg is gekomen, is dan ook het koningschap. Dat blykt uit de wyze, waarop het by de ontbinding is toegegaan. Dr. Kuyper kan naar aanleiding van zyn bezoek op „het Loo" zeggen ik kwam, zag en overwon- Spr. vindt dat goedmaar men moet 't niet antirevolutionair nemen. Ook hier bleek weer het praedomineerend karak ter van den minister-president. Vroeger bleek dat ook reeds bij 's ministers buiten- landsche reizen, waarvan meer drukte werd gemaakt dan van reizen der Koningin. Al weer spr. heeft er nietB tegen, maar dan moet deze Regeering het r.iet voorstellen of zij het koningschap weer krachtiger zal be vestigen. Spr. eindigde met te zeggen, dat van de zen minister kan gezegd worden, dat hy is een kracht, die steeds het kwade wil, maar het goede doet. En zoo werpt hy dan go- stadig en ook nu weer koren in den socialis- tischen molen, dat d&ér vermalen zal wor den tot voedzame geestesspys voor de Neder- landsche arbeiders. De heer van Kol besprak de treurige feiten, die hebben plaats gehad in de Gajoe- landen. De gouverneur van Atjeh gaf het leger last, landen met geweld binnen te dringen, waar wy niets noodig hadden, overal brandende en doodende. Zoo vielen er 8420 dooden, waaronder 784 vrouwen, en dat zyn dan nog offlcieele cijfers. Dat zyn nu der zegeningen, die het Evangelie zou brengen. Hy bestreed het motief voor deze expeditie, nl. dat de grenzen van ons gebied bedreigd werden, en dat de Gajoes gastvrijheid aan boden aan den sultan. Ten slotte vroeg spr of de Regeering van plan is, op den ingeslagen droevigen weg voort te gaan. De heer Smeenge meende, dat de troon rede op enkele punten geen juist beeld gaf van den toestand. Land- en tuinbopw leden wel degelijk door de droogte, en de binnen schipper jj is er erger aan toe dan door de troonrede wordt uitgedrukt. Spr. vroeg dan ook aan de Regiering, niet te dralen met een onderzoek naar de oorzaken van dien achteruitgang, ^n indiening van voorstellen tot verbetering, De heer DrucKer zag af van een bespre king van de ontblnning tot by de behandeling van do Staatsbcgrooting, en van de Over- ysselsche kwestie tot bfi het aangekondigde wetje De heer Ilugenholtz achtte de zinsnede in de troonrede over do plichtsbetrachting van land- en zeemacht in stryd met de feiten der vervolging van de leden van den „Ma trozen- en Stokershond". De oorzaken, van die vervolging nagaande, keurde spreker scherp af het verbod van het lezen Van „het Anker" en „de Fakkel", het schenden van briefgeheim, visitatie van matrozen en péstraf- fing omdat zy bij zich hadden progmpmas van de feestviering van de S. I). A. F. Al die plagerijen op last van den minister, die er verantwoordelijk voor is, kwöèken den slechten geest onder het personeel. Spr. verweet den minister „woordbreuk", omdat hy, eerst verklaard hebbende, dat de matrozen naar de kiesrechtmeeting konden gpan, zonder gestraft te worden, later in stryd daarmede handelde. De heer van,der Zwaag sloot zich aan bij het protest van den heer van Kol tegen de gruwelen in de Gajoelanden. De heer Pynacker Hordyk zou liever het debat hebben uitgesteld over de besproken' expeditie tot by de Indische begrooting. Waf spr. er tot heden van weet, doet hem vragen, of de excursie naar de Gajoelanden onver mijdelijk en noodzakelijk was. Ook de heer van Vlijmen verklaarde de kwestie dezer expeditie bij de Indische begrooting ter sprake te zullen brengen. Spr. protesteerde nog tegen de rede vrfn den heer Hugenholtz, oordeelende dat de „MiAtro- zenbond" strijdig is met het karakteri'Van leger en vloot. i Morgen 11 uur is de minister van Btonen- landbche Zaken aan het woord. jgfo 'iiho. In den loop der vergadering zyn herbe noemd tot leden der huishoudelijke commissie de heeren Kolkman en Borgesius, en tot leden der commissie voor de stenografie de heeren Lohman en Pynacker Hordyk- Men meldt uit den Haag Het ligt in de bedoeling van de regeering weldra aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een ontwerp van wet aan te bieden tot wijziging en aanvulling van do Hinderwet^ waarbij de aanstelling van ambtenaren moge lijk zal worden gemaakt, wier taak het zal zyn een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid vau eventueel by de regeering ingediende klachten over onvoldoend toezicht van de gemeentebesturen op de nalewing van opgelegde voorwaarden en in bet algemeen over de toepassing en uitvoering der Hin derwet. Van dezen maatregel is te verwach ten, dat de gemeentebesturen beter dan tot dusverre door sommige dezer colleges ge schiedt aan de hun bij art. 18 der genoemde wet opgelegde verplichting zullen voldoen. Wanneer bedoeld ontwerp tot wet zal zijn verheven, zal aanvankelijk slechts één inspec teur worden aangesteld. (N. R. Ct,) Gemengde Berichten. Sedert eenige weken bestaat te Nootdorp een „reizende" - volksbibliotheek, opgericht door den heer W. Juchter te Amsterdam. Deze reizende bibliotheek is geheel te be schouwen als zuster-vereeniging der Vereeni- ging voor volksbibliotheken te Amsterdam, Zij stelt zich ten doel het verschaffen van goede lectuur aan het volk van Nederland. Dit doel tracht zfi te bereiken door het op richten van kleine volksbibliotheken in ver schillende plaatseft van ons land en het verwisselen der boeken van de bibliotheken onderling om een zoo groot mogelijk gebruik van de lectuur te laten maken. Dit verwisselen van boeken heeft zoo noodig eens per jaar plaats. Op onderscheidene plaatsen van ons land zyn zoodanige reizende volksbibliotheken opgericht, evenals in de Waalsche provinciën van België. De lezer neemt een leeskaart van 21 cents en betaalt verder één cent per week. Ook worden tot ondersteuning contribueerende leden aangenomen, die minstens 50 ct. per jaar bijdragen. Bij gelegenheid van de kermis is volgens het „Noordbr. Dngbl.", te Made een moord gepleegd, nadat-ir. dp straten dour troepen zwaar beschonken jonge mannen met messen en knuppels hevig was gevechten. De ver moorde was een jongmensch van nauwelijks 18 jaar en stond by de politie wegens zijn herhaalde dronkenschap slecht aangeschre ven. De dader meldde zich zelf by de mare chaussee aan. Daags na den doodslag hadden er in het dorp wedox* ernstige ongeregeldheden plaats. Voor 't Raadhuis ontstond eert samenscholing der opgewonden menigte, die een zeer drei gende houding aannam. De brigadier der Ryksveldwacht trachtte de menigte uit elkaar te doen gaan, doch by en de politiemannen werden weldra onthaald op een regenbui van keisteenen. Eerst nadat de brigadier een drietal revol verschoten gelost had, ging de menigte uiteen. Gistermorgen is bij Terneuzen gestrand het Belgische stoomschip Anversville, komende van den Kongo en bestemd naar Antwerpen Sleepbooten zyn ter assistentie vertrokken. Dnar het schip niet gevaarlijk zit, zyn de passagiers aan boord gebleven. Men hoopt met vloed vlot te komen. Van de beide dochtertjes van president Steyn, die als interneleerlingen de lessen volgen op het instituut Erica te Baarn, heeft het oudste dezer dagen de laatste les in het kaasmaker ontvangen op de boerderij van den heer Blom aldaar. Met veel ambitie heeft zy de Hollandsche kaasbereiding go ledrd en is nu in staat om na haar terugkeer in den Oranje-Vrijstaat het kaasmaken zelf standig nit te oefenen. Men meldt nit Leiden Uit den heden verschenen feestwijzer voor de achtiende feestviering der 3 Octoberver- eeniging blijkt, dat het feest dit jaar bijzon der mooi belooft te zullen zyn. Natuurlijk is geen wijziging gebracht in de traditio- neele morgen- en avondzitting, 't Begint weer met koraalmuziek tegenover het stand beeld van Van der Werff in het Park, het carillon zal weer worden bespeeld, terwijl de fontein op de Vischmarkt zal springen, en de uitdeeling van brood en baring, tab k, pijpen en bier zal plaats bebben ditmaal aan 3427 vrouwen en 3065 mannen. Van half vftf tot half zeven 's avonds concert op de Korenbeurs en daarna groot concert op Jiet Schuttersveld, met drievoudig concert en vuurwerk tot slot. De middagfeestviering zal bestaan in een ,-grooten optocht van 38 stedelijk© yërfeïii- gingen met hare banieren en negen praal wagensmet twee muziekkorpsen in den stoet. De praalwagens zullen vertegenwoor digen de boekdrukkunst, der. triomf der exacte wetenschappen (Bond van technici), Flora, bet katoenweversbedryf, dc dichtkunst, de sport, de bier- en mineraalwaterfabricage en eindelijk den groente- en fruithandel De voornaamste straten zollen doorgetrokken worden er. aan het stadhuis zal de plechtige aanbieding plaats hebben van het eere-voor zitterschap der vereeniging aan den burge meester van Leiden, Mr. N. de Ridder. Vreugdeverstoring Koning Peter van Servië kan nu ook zijn kroningspleizier wel op. Hy bad, na de plechtigheid, nogal wat ordes nitgedeeld. Niet veelwant er waren maar weinig kruisen in voorraad. Maar menigeen ontving er toch een, en menigeen was tevree. Maar nu, na de kroningsvreugde, treden de ontevredenen met hun misnoegen op. En de „Stampa", een te Belgrado verschijnend blad, voorspelt een Servische ministerieele crisis, tengevolge van die schaarsche uitdee ling van onderscheidingen. Voor méér dan 1000 candidaten voorden „Witten Adelaar" 4e kl. had de koning niet meer dan 7 kruisen, vertelt het blad schamper. Even slecht was het gesteld met de hoogste Servischo decoratie, het „kruis van Karageorgevitaj". En de verdeeling schijnt ernstige onaangenaamheden veroor zaakt te hebben in den boezem van den ministerraad, zóó dat een crisis thans wel onvermijdelijk is. De Oostenryksche bladen komen daarbij nu óóit roet in 't lekkere kroningseten gooien. Ze zijn opvallend koel by al de warmte van hSt Servische feest. De „Neue Freie Presse" schrijft bv. gereserveerd „Wanneer d&e feesten een mijlpaal zyn op den weg van vreedzame ontwikkeling en eerlijke politiek, dan zal Oostenryk-Hon- garye dê vriend blijven van Servië." - En de „Zeit" maakt een toespeling op de afwezigheid van speciale diplomatieke gezanten en noemt in verband daarmee de plechtigheid een „kroning tweede klasse". De souverein Peter moet nu eens eindelijk toonen, voegt het blad er aan toe, of hij de koning wenscht te zyn van de samenzweer ders of van het geheele volk. De Volksonderwijzer schrijft: In een rapport van de aid. Amsterdam van den Bond van N. O. zyn treurige cijfers medegedeeld, omtrent den arbeid van school gaande kinderen. Een ergerlijk geval willen wy hier publiceeren. Het betreft een 12- jarigen leerling uit onze klasse, die brood bezorger is in dienst van den bakker Lucas Ceintuarbaan bij de van Waustraat. Het kind staat eiken morgen om 5 uur "op en is om half zes bij den „baas". Daii gaat hy met een mand aan den arm „brood- loopen" tot 8 uur, soms half 9, naar den Amstelveenschon weg, afstand drie kwartier. (Meermalen komt hy kwartier vóór 9 uur nog met zyn boterham in de hand to de school en vraagt dan die in de gang te mo gen opeten.) 's Middags van 4 tot 5 uur een klant be dienen Linnaeusstraat, afstand een halfuur. Als het ventje om 5 uur naar de avondschool moet, heeft hy van 4 tot 5 nog moeten werken, 's Zaterdagsavonds nog van 6 tot 8 uur in dieqsAln het geheel dus 's morgens minstens 2Vj Sur, 's middags 1 uur, Zater dags nog '2 uur extra ('s Zondags vrjj). Te zamen minstens 23 uren per week. Loon 65 centen of nog geen 3 ets. pur uur. En dit loon wordt niet uitbetaald door een klein patroontje, maar door oen groote luxe bakkery. Inderdaad wel een digp-trem iger^ toestand. GOUDA, 28 September 1904. VERGADERINUvandenGEMEENTERAAj} op Vrydag 30 September 1904, \s namiddags half twee. Aan de orde 1. De benoeming van een Voorzitter en twee leden in het slembureau voor de verkiezing van een lid van den Ge meenteraad voor het 2de district. 2. De begrootingen voor 1905 van a. de Volksgaarkeuken; b. het Hoffman's Gesticht; c. de Bank van Leening. 3. Het voorstel betreffende subsidiën aan den Handelscursus. (Ing. St. No. 73). 4. Het voorstel tot goedkeuring van bet ontwerp eener nieuwe overeenkpuist met het Rijk ten annzien van bet exercitie- terrein. (Ing. St. No. 69). 5. De voorstellen tot uitgifte in erfpacht van gedeelten eener gerioleerde zjjl aan a. de Coöperatieve Broodbakkery en Verbruiksvereeniging „Ons Voor deel". (Ing. St. No. 70) r; i b. de firma A. Jonker m Zonen. «(Ing. St. No. 72). Het voorstel om aan een drietal perso nen toe te staan in hunne gebouwen ramen te hebben, uitzicht gevende op gemeentegrond. (Ing. St. No. 71.) 7 He voorstellen in verband met het ver zoek van den heer J, M Bakker om afstand in erfpacht van grond to het Regentesseplantsoen. (Ing. SL No. 66.) 8. Het voorstel om vergunning te verleenen tot den aanleg van een aan den Graaf Florisweg aansluitenden weg. (Ing. St. No. 67). 9. Het plan tot verzekering der geleidelyhe ontruiming van woningen in de wjjken O en K. (Ing St. No. 63). 10. Het voorstel inzake de oeverbekleeding langs het stoombootenveer en het daarop door den heer Nefiorhorst ingediende amendement. (Ing. Si. Nos. 57 en 74). 11. De reclames tegen aanslagen van het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar h'et inkomen, dienst 1904. 12. De reclame van D. Hoogendoorn tegen zijn aanslug in bet schoolgeld op de Burgerscholen. 13. Het kohier van de schoolgelden op de Burgerscholen voor het schooljaar 1904/5. De R. K. Kiesvereeniging stelde gisteren avond tot candidaat voor lid van den ge meenteraad de hoer A. C. A. Hoffman. Te 's Gravenhage slaagde gisteren voor het examen van onderwijzeres aan de open bare bewaarscholen Mej. .C. C. C. Polderman van Gouda. Gisteren werd hier ter stede een kellners- ▼ereeniging opgericht met het doel elkander moreel en financieel te steunen waartoeter- stond 20 leden toetraden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. K. Lankhorst, B. Lakerveld, J. J. Kolster, A. W. Soet en J. Wijkhuizen, welke de fuuctie's onderling zullen verdoelen. Stolwijk. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de 1ste openb. school alhier hebben zich aangemeld 21 sollicitanten. De tyd van aangifte was Maandag verstreken. Waddings veen, Bij de Donderdag alhier gebonden tentoonstelling van fokvee en ven lens door de afdeeling „Waddingsveen" van de „Hollandsche Maatschappij vanlmndbouw" waren aangevoerd 13 stierkalverende heer C. Breedyk be haalde den lsten, den Sden en den 4den prys de beer A. Moons den 2den prys en de heer C. de Jong eene eervolle vermelding. 20 kniskalverende heer C. Breedyk be haalde den lsten efi den '2den prysde heer J. C. v. d. Torren den 3den prijs en de heer A. Jonkheid den 4den prys, terwijl de heer J. C. v. d. Torren nog eene eervolle vermelding ontving. 12- kuispinkende heer C. de Jong be haalde den lsten prjjsde heer C. Breedyk den 2den prys en de heer J. C. v. d. Torren den Sdert en den 4den prys. 6 veulensde heer Ph. v d. Breggen be haalde den lsten en den 2den prijs. Aan het Gemeente-Verslag over 1903, ontleenen wy o. a. het volgende Bevolking. De werkelijke bevolking der Gemeente bestond op 31 December 1902 nit: Beide M. Vr. gesl. 11076 12031 23107 Vermeerderd gedurende het jaar door M. Vr. Beide gesl. Geboorte 407 328 735 Vestiging 686 714 1400 Geheele ver- meerdering 1903 1Ó42 2135 Verminderd gednrende het jaar door Sterfte 210 187 397 Vertrek 659 6£? 1296 Geheele ver mindering 869 824 1693 De bevolking is dus ver- meerderd met 224 218 442 zoodat zy op 31 Decem ber 1903 bedroeg 11300 12249 23549 Onder dit getal zijn begrepen 81 mannen en 16 vrouwen, gehuisvest in de onder het militair gezag geplaatste gebouwen. De indeeling der bevolking naar de ver schillende godsdienstige gezindten is als volgt; Mannel. Vrouw. Tot. Nederduitsch Herv. 5902 6506 12408 Fransch of Waalsch Herv. 17 21 38 Engelsche of Presbyt. Herv. 11 Leden der Schotsche gem. - Evangelisch-Lutherschen Hersteld Ev.-Luth. Doopsgezinden of Menno nieten Remonstranten Hernhutters of van de Morav Broeders Gereformeerden Christelijk Gereformeerde! Roomsch-Katholieken Ood-Roomschen of van de Bisschoppelijke Klerezy Grieken Armenianen Nederduitse he Israëlieten 175 Niet genoemden Tot geen der genoemde gezindten beboorende 189 25 177 19 366 44 22 225 19 286 41 511 1 653 n 201 3578 1 689 217 3840 2 1342 418 7418 72 100 172 85 190 51 365 136 155 132 287 Totaal 11300 12249 23549 Opmerkingen omtrent der. loop der be volking gedurende het jaar. Het getal der geborenen binnen de ge meente bedroeg: Mann. Vronw. Beide gesl. Levend 411 332 743 Levenloos aangegeven 23 15 38 Te zamen 434 347 781 In het vorige jaar werden geboren Mann. Vrouw. Beide gesl. Levend 439 398 837 Levenloos aangegeven 19 10 29 Te zamen 458 408 866 Onder de geborenen in 1903 waren 15 onechte kinderen, namelyk 8 jongens en 7 meisjes- Er waren 7 tweelinggeboorten. De sterfte binnen de ge- M. V. Beide gesl. meente zonder de leven loos aangegevenen was 206 188 394 In het vorige jaar be droeg zy 189 190 879 Van de overledenen waren er: M. V. Beide gesl. Ongehuwd 128 91 219 Gehuwd 46 45 91 In weduwenstaat 31 52 83 Gescheiden van echt Burgerlijke staat onbekend 1 1 Van deze stierven Mannel. Vrouwel. Beide gesl. Beneden bat jaar 62 38 100 Van 1 tot 6 jaren 30 20 50 5 -10 6 2 8 10-18 ,84 12 16—90 5 4 9 20-25 ff ff 10 7 17 25-30 3 3 6 30-35 3 4 7 36-40 4 4 8 40-45 3 6 9 45-60 5 3 8 50-55 3 3 6 55-60 9 5 10 15 Van 60- 65- 65 jaren 70 70-75 75-80 80-85 85-90 90—95 95-100 100-105 Leeftijd onbekend Er werden 189 9 9 18 14 9 23 13 15 28 8 20 21 6 li 17 7 15 22 1 1 2 1 huwelijken voltrokken, 39 meer dan in het vorige jaar. Van deze bnwelyken werden aangegaan Tusschen jonkmans en jonge dochters 171 weduwen 2 gescheiden vrouwen 1 weduwnaars en jonge dochters 8 weduweri 6 gescheiden vrouwen gescheiden mannen er. jonge dochters 1 weduwen gesch.vrouwen -- Hnwelyken aangegaan met vergunning van de Rechtbank krachtens art. 550 Burg. Wetb. (gi Val van afwezigheid) kwamen r.iet voor. Voor de voltrekking van 13 huwelijken werden bewijzen van onvermogen afgegeven. By onderscheidene huwelijken werden 11 kinderen gewettigd. Er werd in het afgeloopon jaar eene echt scheiding ingeschreven. Uit den volgenden staat blykt de maan- delyksche loop der geboorten, huwelijken en sterfgevallen. Sterf- Gehoorton. Huwelijken, gevallen. Maanden. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December 53 55 62 72 68 60 66 63 59 68 57 60 5 14 9 16 33 12 18 12 17 20 24 9 42 32 34 32 34 31 30 32 21 35 29 42 Uit de Koloniën van den Staat vestigden zich 6 mannen en 1 vrouw in deze Gemeente. Uit het buitenland kwamen hier 16 mannen en 11 vrouwen; 17 mannen en 7 vrouwen gingen derwaarts. Op het einde van het jaar waren er zes Ambtenaren van den Burgërlykeh Stand, namelyk ffe vier leden van het Dagelyksch Bestuur en de Heeren Dr. F. H. G. van Iterson en H. J. Nederhorst. 5e Klasse. Trekking van Woensdag 28 Sept. No. 8295 i 5000. 20038 i 2000. 3795 I 1500. 313, 3904 en 4817 ieder f 1000. 6256, 12742, 15386 en 15792 ieder i 400. 5414. 14946, 17250, 19561 19709 ieder 1 200. 1273, 1502, 1719, 2996, 3238, 4380, 4474, 8892, 15968, 16530, 17731 en 19717 ieder 1 100. Prjjeen van I 70. 8503 11422 14060 17830 8617 56 14102 38 8714 11506 14231 17938 18 12 14358 68 8944 25 14486 18006 9072 11625 14545 18115 85 11807 14633 18214 9287 11911 14807 18415 9333 27 45 18510 9517 49 14989 72 36 12016 15037 18712 66 26 53 18821 9873 12155 96 83 84 12321 15232 18935 98 46 61 19144 9973 12491 15460 19266 7078 10242 12722 15511 19505 7211 10373 60 15650 35 7396 10629 12824 15720 94 7470 42 13228 16250 19741 96 88 32 16399 19914 7686 10724 84 16455 83 7947 25 13318 16522 20005 78 57 47 16741 25 8004 10802 58 16894 20252 83 10914 13578 17014 91 8187 37 13620 85 20372 8226 38 38 17153 86 66 11074 44 57 20408 67 11126 54 17343 20504 8425 11201 13755 86 20703 77 43 85 98 20884 8500 92 13985 17466 10e Ljjst No. 10055 m. z. 11055 27 2845 70 2969 103 95 77 3053 285 3126 369 3281 406 3328 526 49 78 3529 683 45 827 3702 75 3802 932 83 1120 4099 29 4311 31 43 54 4415 17 51 5677 5784 5861 5916 6094 96 6166 6555 96 6762 71 6864 6932 1267 1638 46 4682 1789 4747 1961 4838 66 60 97 93 2043 4908 2127 92 2306 5001 2630 84 62 5184 83 5350 2714 5476 60 5517 2842 74 5e Klaeee 1 70. De rtchtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren: T. v. W., 44 jaar, werkman te Schoonhoven, wegens mishandeling tot S weken gevangenisstrafP. S., 28 jaar, koop man, L. de B., 27 jaar, arbeider, P. K., 29 jaar, Veldarbeider, en P. K., 29 jaar, arbeider allen te Jaarsveld, wegens mishandeling, ieder tot eene maand gevangenisstrafL. A. 8., 45 jair, arbeider te Krimpen aan den IJssel, wegens mishandeling, tot f 5 boete, subs 5 dagen hechtenisA. L22 jaar, heier te Haastrecht, wegens wederspannigheid tot 21 dagln gevangenisstraf. Niet aanwezig was M. v. E-, 27 jaar, thans hartsier te Rotterdam. By vonnis dezer rechtbank van 16 Mei was beklaagde, die toyn te Schoonhoven woonde, verklaard in staat van faillissement, en wel naar aanlei ding van een vordering op hem, die hy niet kon voldoen. Als curator was by dit vonnis benoemd mr. Greup, die den volgenden dag zich yaar beklaagde's woning had begeven om té inventariseeren. Er werden daar toen niet aanwezig bevonden 6 stoelen, 4 stüka roba met wit gebloéinde overgordijnen en 2 laden eener chiffonnièro, die daar kort tevoren door den deurwaarder Ipenburg waren gezien. Beklaagde had den curator toen uitdrukkelijk gezegd, niets aan den boedel te hebben onttrokken. De aanwezige goederen waren getaxeerd op f 88 50 de kast, waaraan een paar laden ontbraken en die dus haar waarde als meubel verloren had, op 50 cents. Voor een bedrag van f 198 aan meubilaire en andere goederen bleken later', door beklaagde te zyn verkocht. Vopr dit, door het O. M. als zeer ernstig geqhulificeerd iyisdryf van bedriegelyke banltbreak, werd een jaar gevangenisstraf ge^fecht. INGEZONDEN. Tentoonstelling van Kanstnaaldwcrk in het Mnsenm van Kanstnyverbeid te Haarlem. Hel doel, dat met deze tentoonstelling wordt beos^gd, is het bevorderen van eeno degelijke artistieke opvatting op het gebied van het kunstnaaldwerk, te doen zien op welke hoogte deze tak van vrouwelijke handwerken zich in ons land bevindt en aanbelangstellenden nattige wenken te geven omtrent samen stelling, gebruik der materialen, techniek enz. enz. De tentoonstelling zal geopend zijn van 15 November 1904 tot 1 Januari 1905. Indien de Directie van het Museum zulks wenschelyk acht, zal de duur der tentoon stelling kunnen worden verlengd. De inzendingen moeten geschieden vracht- vr$ aan het adres van den Directeur van heti Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, tusschen 1 en 10 November. Dé tentoonstelling zal omvatten oorspron kelijke kunstnaaldwerken van verschillende technieken en grondstoffen, vervaardigd na 1900. De inzendingen moeten naar oorspronke lijke ontwerpen zyn gemaaktindien ontwerp en uitvoerig door twee verschillende krachten tot stand kwamen, maet ook de naam van de ontwerpster of den ontwerper worden genoemd, zoo mogelyk de teekening van het ontwerp worden bijgevoegd. Werken, die niet aan artistieke eischen en degelijke techniek voldoen, kunnen niet worden toegelaten. Werken van kleine omvang en die, welke uit kostbare grondstoffen zyn vervaardigd, zullen achter glas worden tentoongesteld. Aan de tentoonstelling der verschillende inzendingen zal door de Directie de noodige zorg worden besteed. De inzendingen moeten geschieden met juiste opgave van naam en woonplaats der inzendsters, alsmede van haar, die het werk vervaardigde en zoo noodig van de ont werpster of den ontwerper, den naam van het voorwerp en de rubriek van naaldwerk, waarin het gerangschikt moet worden, het bedrag, waarvoor men het werk wil afstaan eu zoo men het niet wenscht te verkoopen, de waarde, waarvoor men het wenscht te vtfzekeren. De inzendingen kunnen op de tentoon stelling worden overgedaan voor de opge geven waarde, doch slechts na afloop der tentoonstelling ter beschikking worden gesteld. De ingezonden werken zollen voor reke ning van het Museum tegen brandschade worden verzekerd en n». afloop van de ten toonstelling vrachtvry aan het opgegeven adres worden teruggezonden. Aan de deelneming der tentoonstelling zyn geen kosten verbonden. Voor plaatsrnimte van grooteren omvang zal men met den Directeur van het Museum in overleg moeten treden. In zooverre de plaatsruimte dit toelaat, zullen eveneens ontwerpen en teekeningen voor kunstnaaldwerk worden tentoongesteld. Indien het tentoongestelde werk daartoe aanleiding geeft, zal voor de verschillende rubrieken een diploma beschikbaar worden gesteld. Omtrent bepalingen, welke in deze mede- deeling niet zyn vcorzien, zal de Directeur vau het Museum nadere inlichtingen geven. De Directeur voornoemd, E. vo» SAHER. Benoemd: 1 Oct. tot surnnmerair der posterijen en telegrafie te Rotterdam (tele graafkantoor), D. G. Hartgerlnk, F. Smit, H. Kemp, J. F. C. Nellissen, E. A. J. M. baron vun Voorst tot Voorst, J. H. Briels, J. C. Smid, J. W. Kunst, H. Robertson, J. Hiemstra, W. Hupkes, J. Fransen, H. Koop- raans, H. E. A. Gastelaars, C. M. Coiman, J. O. C. Hartelust, R. F. Mulder, C. J. Plaat, G. C. van Burken, L. K. Arkema, A. H. Verhaaf, L. G. J. van Welsu u en L. A. P. Beudt; tot brievengaarder te Westwoud, D. Smid, thans brieven- en telernuitoesteHer te Hoorn16 Oct. tot directeur van het postkantoor te Dordrecht, N. A C..Hinlopen, thans in gelyke betrekking te Zutphen. Bevorderd: 16 Sept. tot commies der telegrafie 1ste klasse, de com.nies '2de klasse I. Hogerzeil te Dordrecht; tot commies der telegrafie 2de klasse, de commies 8de Masse J. G. Ringer te Rotterdam tot commies der posteryen 2de klasse, de commiezen 3de klasse G. van der Vlies Tromp te Rotter dam en J. G. Pilaar te Goes; tot commies der posteryen en telegrafie 3de klasse, de commiezen 4de klasse C. A. van den Briel te Amsterdam (postkantoor) en A. Veenho- ven te Oldenzaal. Geplaatst: 3 Oct. te Hulst, de klerk der posteryen en telegrafie '2de klasse A. A. Kloet, thans met militieverlof. Verplaatst: 15 Sept do klerk der posteryen en telegrafie 2de kl. G. Rinses, van Purmerend naar Zaandam 16 Sept. de commies der posteryen 3de klasse G. van der Vlies Tromp, van Nymegen naar Rot terdam de klerken der posteryen en tele grafie 1ste klasse C. A. Schrijver, van Rot- teidam (bypost- en telegraafkantoor „Goud- sche Singel") naar het hoofdpostkantoor aldaar en H. Bennekers, van het hoofdtele graafkantoor te Rotterdam naar het bypost- en telegraafkantoor „Gondsche Singel" al daar de klerk der posterijen en telegrafie 2de klasse J. D. Zimmermann, van Bloe- mendaal naar Groningen (telegraafkantoor), onder intrekking van zyne verplaatsing naar het postkantoor aldaarde telefoniste W. van Helden, van Bussum naar Alphen19 Sept. de klerken der posteryen en telegrafie '2de klasse J. H. W. Dnmen, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar 's Gravenhago (tele graafkantoor) en mej. C. C. Mulder van de Graaf, van het bypost- en telegraafkantoor „Conradkade" nnar het bypost- en telegraaf kantoor „Stadhoudersplein" te 's Gravenhage; 1 Oct. de klerken der posteryen en telegrafie lste klasse J. L. M. Boot, van Hulst naar Hillegom, H. D-. Knook, van Sliedrecht naar Gorinchem, G. van Welie, van Woudrichem naar Sliedrecht en L. R. Nieuwkerk, van 's Gravenhage (bypost- en telegraafkantoor „Parkstraat") naar het hoofdtelegraafkantoor aldaar. in NAJAARSMANTELS en Va -AJ/S/S/A Geboren: JOSEPHUS ANTONIÜ5 MARIA, Ouders J. WOUDENBERG en ,1. M. WODDENBERG— VAN UEN Hei'VBL. Gouda, 27 Sept. 1904. PRO DEO. By vonnis der Arr. Rechtbank te Rotter dam d.d. 26 September 1904, is ten verzoeke van ROSALIE HUBERTINE PANGELS, wonende te Nymegen, verklaard dat er rechtsvermoeden van overlijden, sedert 28 Augustus 1897, bestaat van haren echtge noot CORNELIS PAULUS VAN TROT- SENBURG, laatst gewoond hebbende te Gouda. De Procnreur dei verzoekster, Mr. F. H. KRANENBURG, Advocaat. Gouda, 28 Septbr. 1904. i

Goudsche Courant | 1904 | | pagina 2